Strava

6 zdravých alternativ, které můžete mlsat místo sladkostí

I když se snažíme sebevíc, chuť na sladkou nebo slanou dobrotu je někdy zkrátka nezvladatelná. Jak ale všichni víme, tyto pochoutky obvykle nejsou dvakrát zdravé. Jak tedy zahnat mlsnou a zároveň nenarušit svůj zdravý životní styl? Přesně na to si v rámci našeho článku odpovíme.

Ovoce v jakékoli formě

Ovoce je nejzdravějším zdrojem jednoduchých cukrů. Mimo to navíc obsahuje velké množství minerálů, vlákniny a jiných stopových prvků, které pomáhají nejen proti chuti na sladké, ale mají také pozitivní vliv na naše celkové zdraví.

Kromě toho obsahuje na rozdíl od různých sladkostí jen minimální množství kalorií. Ideální je ovoce přijímat v jeho čerstvé podobě, avšak vyhýbat se nemusíte ani ovoci sušenému či mraženému. U sušeného si dávejte pozor na přijímané množství, protože obvykle obsahuje více cukru a tím pádem i více kalorií. Mražené ovoce si naopak dokáže zachovat přibližně stejné nutriční vlastnosti, jako to čerstvé.

alternativy sladkostí - čerstvé ovoce
Když vás honí mlsná, přijde čerstvé ovoce opravdu vhod.

Hořká čokoláda

Je obecně známo, že hořká čokoláda je velice účinným antioxidantem. Zároveň dokáže také povzbudit kardiovaskulární činnost a velmi efektivně zahání chuť na sladké. Čím více kakaa se v čokoládě nachází, tím lepší jsou její účinky. Doporučujeme začínat s čokoládou od 70 % kakaa a výše, protože ty s nižším obsahem kakaa v sobě skrývají i poměrně vysoké množství cukru.

Jestliže vám hořká čokoláda nechutná, můžete ji zkusit roztopit a namáčet do ní všemožné druhy ovoce nebo oříšků. S čokoládou to však nepřehánějte a vždy si nejdříve zkontrolujte množství cukru v ní obsažené.

Oříšky

Pokud nemáte chuť přímo na sladké, ale přesto se nemůžete zbavit neodbytného pocitu, že potřebujete něco sníst, vyzkoušejte různé druhy oříšků. Jak již jistě víte, pokud jste četli náš článek zaměřený na nejlepší ořechy, oříšky mají celou řadu zdravotních benefitů a k tomu představují chutnou náhražku například za brambůrky nebo slané tyčinky.

Jedním z nejlepších druhů oříšků jsou mandle, jež kromě skvělé chuti dokáží navíc redukovat množství LDL cholesterolu v těle i podkožního tuku. Zkuste si je opražit nebo s citem osolit kvalitní solí pro ještě větší zvýraznění chuti.

alternativy sladkostí - oříšky
I když oříšky nejsou tak úplně sladké, jsou skvělou alternativou třeba chipsů. 

Domácí zmrzlina

Kdo by nemiloval zmrzlinu? Krémovou pochoutku v různých formách jistě většina z nás mlsala již od dětství. Problémem zmrzliny u stánku je však fakt, že obvykle obsahuje velké množství cukrů a jiných aditiv, které v našem těle dokáží nadělat více škody než užitku.

Jestliže si ji však alespoň v letních měsících nedokážete odpustit, můžete si ji snadno vytvořit i doma. Stačí vám k tomu mixér, ovoce dle vašeho výběru a tekutina, která jí dodá krémovost. My doporučujeme například kokosové mléko nebo můžete vyzkoušet i například vanilkový či čokoládový proteinový nápoj a vytvořit si tak zmrzlinu plnou bílkovin.

Proteinové tyčinky

Proteinové tyčinky dokáží být velmi chutnou a nutričně nabušenou svačinou, která dokonale zažene vaši chuť na sladké. Je však třeba dávat velký pozor na to, co je v dané tyčince obsaženo a zda neobsahuje příliš velké množství cukru. Vybrat si můžete například podle našeho žebříčku nejlepších proteinových tyčinek, kde jsme pro vás ty nejlepší tyčinky vybrali.

alternativy sladkostí - proteinové tyčinky
Proteinové tyčinky sice obsahují kalorie, ale dobře chutnají a mají navíc i dost bílkovin.

Zeleninové chipsy

Zde se při zahánění chuti na slané vydáváme na trošku tenký led. Zeleninové chipsy totiž stejně jako ty bramborové obsahují velké množství tuků, soli a jiných škodlivých látek. Těm z obchodu se proto raději vyhněte. Máte-li chuť na chipsy, zkuste si je upéct sami doma například z cukety, celeru nebo mrkve. Ty můžete lehce zakápnout kvalitním olejem, mírně osolit nebo použít koření zcela bez soli.

Jak vzniká chuť na sladké?

Na závěr si stručně řekněme, čím je vůbec chuť na sladké způsobena a jak se jí dá předcházet. Vždy, když máme na něco chuť, tělo nám ve své podstatě oznamuje, že máme něčeho nedostatek. V případě chuti na sladké se často jedná o nedostatek sacharidů.

Nedostatek sacharidů může vyplynout z několika různých příčin. Mezi ty můžeme zařadit například:

  • dlouhodobý kalorický deficit
  • nesprávnou skladbu jídelníčku
  • nedostatek komplexních sacharidů

Nejde však pouze o špatně složený jídelníček. Častou příčinou chuti na sladké je také stres, únava nebo třeba extrémní příjem jednoduchých sacharidů, které v těle mohou dokonce vyvolávat stavy podobné závislosti. Nejlepší prevencí chuti na sladké je tak vyvážený jídelníček, dostatek spánku a aktivní snižování stresu, například skrze dostatečný příjem vitamínu D.

To však samozřejmě nefunguje stoprocentně a můžete si být jisti, že minimálně v dietě vás chuť na sladké přepadne. Pojďme se tedy podívat, jak ji efektivně zahnat pomocí zdravých alternativ.

Nebojte se mlsat

Když už chuť na sladké nebo slané dostanete, myslete na to, že se jedná o úplně běžný stav a nikdy se mu nelze zcela vyhnout. Nemusíte se za ni nijak trestat, ani si tu a tam nějakou tu dobrotu odpírat. Než ale sáhnete po balíčku chipsů či tabulce čokolády, vyzkoušejte nejdříve některý z našich tipů.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.