Suplementy

Citrulin a jeho využití ve sportu

Autor: |

Co je citrulin?

Citrulin je neesenciální aminokyselina, vznikající kombinací ornitinu s karbamoylfosfátem. V těle hraje důležitou roli coby prekurzor argininu a oxalacetátu. Právě díky schopnosti přeměny na arginin přináší i množství pozitiv.

Zvýšená tvorba oxidu dusného, stimulace tvorby růstového hormonu i zlepšení kvality sexuálního života. Zároveň je citrulin nezbytný pro správný proces glukoneogeneze, což je sled reakcí, při nichž se syntetizuje glukóza. Mimo to hraje citrulin významnou roli i v procesech lipogeneze, transaminace, či deaminace. Na rozdíl od argininu se v potravinách běžně nevyskytuje.

Jedním z mála přírodních zdrojů je vodní meloun. Na trhu můžete nalézt dva druhy citrulinu: Citrulin malát a L-citrulin. Některé stránky nabízí i l-citrulin malát, ale jak zjistíte o pár vět níže, nic takového existovat nemůže.

Jaký je rozdíl mezi L-citrulinem a citrulin malátem?

V potravinových doplňcích bývá nejčastěji citrulin navázán na jablečnou kyselinu. V takovém případě se výsledný produkt označuje jako citrulin malát.

L-citrulin je pak citrulin zcela čisté farmaceutické kvality.  

Význam a účinek obou druhů citrulinu je ale stejný. Citrulin přechází přes mitochondriální membránu a tím pádem se dostává do mitochondrie. Tam vzniká adenosintrifosfát (ATP), který je nezbytným palivem pro organismus. Díky tomu působí pozitivně na oddálení únavy i zvýšení sily při výkonu.

Jaké jsou účinky citrulinu?

Citrulin je doplněk nabitý benefity. Zlepšuje proteosyntézu, syntézu aminokyselin a dokonce i syntézu kreatinu při cvičení.

Účinky L-citrulinu jsou stejné jako účinky argininu, pouze obohacené o výše zmíněné zlepšení syntézy některých látek. Nese s sebou ale i zlepšení kvality sexuálního života, větší produkci oxidu dusného (funguje jako svalová pumpa na zlepšení prokrvení), stimulaci tvorby růstového hormonu a testosteronu a mnoho dalších.

TIP: Kreatin - kdy a kolik ho brát pro maximální efekt

Najdeme citrulin v potravinách?

V přírodě mnoho zdrojů citrulinu nenajdete. Jedním z mála známých zdrojů je vodní meloun, který obsahuje celý 1mg citrulinu na 1g melounu. Vzhledem k tomu, že nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky spojené s užíváním citrulinu, není stanovena maximální hranice příjmu za den. Pouze při kombinaci s léky na podporu erekce může mít vliv na výrazný pokles krevního tlaku. 

Jak se citrulin dávkuje?

Ideální dávka citrulinu před tréninkem představuje podle vědeckých studií minimálně 3 gramy.

Pokud by na vás toto minimální množství nepůsobilo, můžete vyzkoušet dávkování dle této studie. Jde o studii prováděnou na sportovcích, kde subjekty dostávali dávku 8g až 10g citrulin malátu před tréninkem. To pak vedlo k lepšímu výkonu, více provedeným opakování a nižšímu skóre bolesti.

Citrulin se dá sehnat jako součást předtréninkových suplementů nebo můžete vyzkoušet citrulin ve volné formě a předtréninkovku si namíchat sami. My doporučujeme tyto citruliny:

Citrulin vs. Arginin

Benefity každého produktu si můžete prohlédnout na našem obrázku. Zajímavostí je, že citrulin je podstatně levnější než arginin, ale zároveň je podle několika vědeckých studií daleko účinnější. Ale cena není jediným důvodem, proč vybrat právě citrulin:

Srovnání citrulinu a argininu.

MOŽNÁ SE VÁM HODÍ: Seznam těch nejlepších kloubních výživ.

Reference: 

  1. J Strength Cond Res. 2010. Citrulline malate enhances athletic anaerobic performance and relieves muscle soreness.
  2. J Strength Cond Res. 2016 Sep;30(9):2638-47 Acute Citrulline-Malate Supplementation and High-Intensity Cycling Performance.
  3. Wax B, Kavazis AN, Luckett W. J Diet Suppl. 2016; 13(3):269-82. Epub 2015 Feb 12. Effects of Supplemental Citrulline-Malate Ingestion on Blood Lactate, Cardiovascular Dynamics, and Resistance Exercise Performance in Trained Males.
  4. Perez-Guisado J, Jakeman PM. Citrulline Malate Enhances Athletic Anaerobic Performance and Relieves Muscle Soreness. The Journal of Strength & Conditioning Research 2010;24(5):1215-22 10.519/JSC.0b013e3181cb28e0.
  5. European Journal of sport and silence. 2016 Nov;16(8):1095-103. Epub 2016 Mar 28. Acute citrulline-malate supplementation improves maximal strength and anaerobic power in female, masters athletes tennis players.

Podobné články

Komentáře (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád vyjádřil svůj názor? Pošli nám komentář.