Trénink

Jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu

Růst svalů a správná hladina testosteronu jdou ruku v ruce s našimi vytouženými postavami. Správná hladina testosteronu nám neposlouží pouze pro lepší regeneraci, ale především pro větší energii a chuť do života.
Proto se dnes zaměříme na to, jak docílit vysoké hladiny testosteronu.

Jak zvýšit hladinu testosteronu u mužů?

Testosteron u mužů je extrémně důležitý nejen pro rozvoj svalové hmoty a zvýšení libida, ale také pro celkové mužské zdraví. Nedostatek testosteronu vede ke zvýšenému riziku obezity a diabetu, sníženému sebevědomí a může pomalu přejít až v úzkosti a deprese. Hladina testosteronu u mužů proto hraje nesmírně důležitou roli.

U mladších mužů do zhruba 35 let věku obvykle není nutné hladinu testosteronu nijak zvyšovat, protože zdraví muži mají v tomto období hladinu testosteronu přirozeně vysokou. S věkem však jeho množství v těle přirozeně klesá a je proto potřeba dodržovat několik základních pravidel, které pomohou tělu když ne hladinu testosteronu zvyšovat, tak ji alespoň optimalizovat a udržovat.

Mezi základní tipy pro zvýšení hladiny testosteronu patří:

  • pravidelné cvičení,
  • dostatečný příjem vitamínů a minerálů,
  • dostatečný spánek,
  • zdravá strava,
  • co nejnižší možný stres.

Samozřejmě, se jedná o velmi obecná doporučení, která však jednoznačně fungují. Pokud by vám i to bylo málo, můžete vyzkoušet testosteronové stimulanty, od kterých sice nemůžete čekat žádné zázraky, ale mohou vám s optimalizací hladiny testosteronu pomoci. Ty se však hodí opravdu spíše pro starší cvičence.

Jak zvýšit testosteron u žen?

O testosteronu u mužů toho již bylo napsáno hodně. Víte ale, že je nesmírně důležitý také v ženském těle? Podílí se totiž například na metabolismu cukrů a zlepšuje také využití proteinů v těle. Jeho nedostatek může u žen vyvolat velmi nepříjemné komplikace obtěžující každodenní život, jako je:

  • neustálá únava,
  • potíže s redukcí hmotnosti,
  • deprese a úzkosti,
  • snížené libido,
  • menší síla.

U žen však problém představuje i jeho nadbytek. Ten může totiž vyvolat maštění a vypadávání vlasů, nepříjemné akné, potíže s pohlavním ústrojím nebo zvýšenou agresivitu. Ženy bez závodních ambicí tak často po větším zvyšování mužského pohlavního hormonu neprahnou a bylo by spíše kontraproduktivní.

Pro vyrovnání hladiny testosteronu u žen na běžnou úroveň stačí dostatečný příjem vitamínů a zdravý životní styl, díky čemuž si tělo dokáže hladinu testosteronu uhlídat samo. Pokud cítíte, že byste přeci jen trochu více testosteronu uvítala, můžete zvýšit příjem bílkovin nebo v posilovně začít zvedat vyšší váhy.

Konkrétní postupy pro zvýšení hladiny testosteronu

Výše jsme si ukázali obecné postupy pro zvýšení hladiny testosteronu u mužů i žen a na následujících řádcích se na ně podíváme trochu blíže.

Zvedání těžkých vah

Správná technika v kombinaci se základními cviky jako je dřep, mrtvý tah, benchpress, výpady, přítahy osy v předklonu, shyby, kliky na bradlech apod. hrají důležitou roli pro stimulaci a vyplavení anabolických hormonů.

Naproti tomu bychom se měli vyvarovat izolovaným cvikům a strojům, které jistě mnoho androgenů nevyprodukují.

TIP: Výběr těch nejlepších předtréninkových suplementů!

Hořčík, zinek

Minerály hořčík a zinek mají velký vliv na tvorbu testosteronu. Přijímat je můžeme z přirozené stravy nebo doplňků stravy ZMA – kde je zkombinovaný zinek s hořčíkem navíc obohacen o vitamín B6. V případě, že byste rádi suplementovali jednotlivé složky odděleně, můžete se inspirovat naším srovnáním nejlepších hořčíků nebo žebříčkem nejlepších zinků

 

Zinek a hořčík: Nejdůležitější suplementy ve výživě sportovce

Vitamín D3

Z vitamínů je to právě sluneční vitamín alias D3. Právě sluneční paprsky mají schopnost reprodukovat v podkoží vitamín D3. Proto se již slunci nevyhýbejte. Problém je v zimě, kdy můžeme částečně nahradit působení slunce soláriem. Poslední možností je přijmout vitamín D3 z doplňků stravy, jenž bude mít nejzásadnější vliv. Vybrat vhodný produkt můžete například pomocí našeho srovnání nejlepších vitamínů D

 

Nasycené mastné kyseliny

Ano, ony zatracované nasycené tuky mají vliv na tvorbu testosteronu. Žádné vyhazování žloutků a konzumovaní suchých vaječných bílků. K snídani zvolíme celá vejce vařená ve vodě ideálně tzv. na hněličku. K obědu hovězí steak a k večeři klidně vepřovou krkovičku.

Spánek

Dlouhý a nepřerušovaný spánek je klíč k stabilní hladině jak růstového hormonu, tak testosteronu. Je tedy vhodné spát okolo 7 až 8 hodin. Více se o tom můžete dozvědět v našem článku 21 ověřených tipů, jak na spánek

Primulus [recenze]: Ten nejlepší doplněk na zvýšení testosteronu, nebo jen další nefunkční suplement?

Vyhýbat se stresu

Stres je dalším „zabijákem“ testosteronu. Při vyšší míře stresu dochází k uvolňování kortizolu, jenž zabraňuje vyplavování anabolických hormonů.

Zelenina a bylinky

Druhy zeleniny jako je brokolice, kapusta nebo zelí, dokáží snižovat hladinu estrogenu a to má za následek vyšší hladinu testosteronu. Kotvičník zemní alias Tribulus Terrestris nebo Pískavice řecké seno jsou bylinky, které podpoří uvolňování lutropinu, díky kterému se zvyšuje tvorba testosteronu. Tyto bylinky bychom doporučovali využívat až ve vyšším věku, primárně bychom se měli zaměřit na ostatní body.

-

 

Co dělají pro zvýšení testosteronu kulturisté?

Ano, výše zmíněné typy fungují pro běžné hladiny testosteronů u lidí, kteří prostě chtějí zdravě žít a zlepšovat své výsledky v posilovně. Co ale dělají pro zvýšení testosteronu kulturisté, kteří ho zkrátka pro své výkony potřebují více?

Injekce a tablety testosteronu

V posledních letech se stále více kulturistů přiznává či dokonce otevřeně hlásí k užívání dopingových látek, mezi které se právě i uměle doplňovaný testosteron řadí. Nejčastěji se dodává ve formě testosteronových injekcí nebo tablet. Jejich relativně výrazné pozitivní účinky však zdatně převažují rizika s jejich příjmem spojená. Pro běžné cvičence bez závodních ambicí v kulturistice jejich využití rozhodně nedoporučujeme.

Problémy spojené s testosteronovými injekcemi a tabletami

Uměle zvyšovaný testosteron může u mužů zvýšit celkovou náladu, chuť do tréninku a také mít podíl na objemu svalové hmoty. Kdyby zůstalo pouze u tohoto, věříme, že by byl uměle dodávaný testosteron součástí doplňků každého cvičícího člověka. Bohužel tomu tak není a s jeho dodáváním se pojí výrazné vedlejší účinky, které pro mnoho lidí převažují nad tím dobrým. Na následujících řádcích se na ně trochu blíže podíváme.

Úplné odstavení tvorby přirozeného testosteronu

Při umělé suplementaci testosteronu ve formě injekcí nebo tablet dochází k úplnému odstavení jeho přirozené tvorby. Tělo si zkrátka začne myslet, že jej už produkovat nemusí, protože je mu ho pravidelně dodáváno víc než moc. To může u dlouhodobého užívání testosteronu vést k závažným zdravotním problémům a nutnosti podstupovat testosteronové terapie prakticky až do konce života.

Gynekomastie

Ačkoli je tento problém spíše estetický, rozhodně se nejedná o nic příjemného. Gynekomastie je stav, kdy u mužů dochází ke zvětšení mléčných žláz důsledkem hormonální dysbalance, kterou může nadměrný příjem testosteronu vyvolat. Tomu se nedá nijak zvlášť efektivně předcházet a je pouze na vašem tělu, zda se u něj gynekomastie rozvine či nikoli. S ní se poté pojí další zdravotní rizika jako je rakovina prsu a podobně.

Kardiovaskulární onemocnění

Dalším problémem příliš zvýšené hladiny testosteronu jsou kardiovaskulární onemocnění. Testosteron totiž zvyšuje tlak a s ním také riziko infarktu nebo mozkových příhod. Lidé s onemocněním srdce by se mu tak měli zcela určitě vyhnout nebo jej přijímat pouze pod vedením zkušeného lékaře, a to jen ze zdravotních důvodů.

Cena

V neposlední řadě je také problémem cena testosteronových injekcí. Cena jedné injekce se v závislosti na typu pohybuje okolo 3 000-5 000 Kč. Pokud byste je měli zařadit do “kúry” a brát například dvě injekce týdne po dobu tří měsíců (rozhodně se nejedná o žádné doporučení nebo návrh dopingové kúry!), pořádně se vám to prodraží. Jestliže si navíc vypěstujete závislost nebo úplně vyřadíte přirozenou produkci testosteronu, možná je budete muset užívat už do konce života.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze a zkušenosti (6)

Jan Novák
Červenec 6, 2019

Na hniličku.

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Luboš kovac
Září 4, 2019

Zdravím chci se zeptat? Při používáním tribulusu,ve věku 33. Nezastavil vlastní produkci testosteronu?? Slyšel sem že když si vezmu cokoliv na podporu výroby tst.zastavim tak vlasti tvorbu .??? Dikec za odpověď Lubos

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(-3)
Mirek Dvořák
Září 5, 2019

Ahoj Luboši,

Legálními doplňky, mezi které patří i tribulus, si rozhodně nemůžeš zastavit produkci vlastního testosteronu. To, co by mohlo zastavit produkci testosteronu, jsou nelegální anabolika. Respektive špatné užívání. Ale to se tě určitě netýká.

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Luboš Kováč
Září 8, 2019

Zdravím děkuji za vysvětlení .!! A ano máš pravdu.zatim!!!!? Se mě užívání nelegálních látek netýká .ale... Co není teď.se může za pár let klidně stát realitou nebranim se tomu .jen sem někde četl že na nejlepší progres je třeba vyčerpat naturální maxima !! A pak to tam poslat .!!! Ještě jednou děkuji za vysvětlení !!! S pozdravem ! Lubos

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
marden
Červen 19, 2020

většina lidí, ale nikdy nedosáhne naturálního maxima :D

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(-1)
Jay
Listopad 5, 2020

Pánové žádný volně dostupný doplněk stravy na zvýšení testosteronu maximálně na zvýšení libida , a to pouze výrobky jako zinek, ženšen, a pískavice řecké seno , kotbičník ) pouze nať z kořene ) a žádné kapsle,či tst boostery..!! a ostatní nesmyslné doplňky NEFUNGUJÍ !!!!!!! jen androgenní anabolický steroidy....

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)