Abychom vám, našim fanouškům, dali prostor pro vaše vlastní otázky ze stravy, suplementace i tréninku, rozhodli jsme se vytvořit rubriku, ve které budeme na vaše dotazy odpovídat. V prvním díle tohoto seriálu si tedy řekneme něco o vlivu ketogenní stravy na sílu - a to jak z dlouhodobého, tak i z krátkodobého hlediska.
Na samý úvod by se hodilo jen pro méně znalé čtenáře připomenout, že ketogenní strava je typ diety založený na velmi nízkém příjmu sacharidů a naopak vyšším příjmu tuků. Sám mám s tímto typem stravování zkušenosti, ovšem příliš mi nevyhovovalo - jsem v jídle zvyklý na určitou “volnost” a ketogenní strava je z hlediska přípravy jídla dost stereotypní a náročná.
Silové výkony na ketogenní stravě
Z hlediska silových výkonů se u mě ale příliš mnoho nezměnilo - samozřejmě nějaký čas trvá, než si tělo zvykne na jiný zdroj energie a výkony mohou být lehce slabší během prvního týdne, maximálně deseti dnů, protože sacharidy tělu logicky chybí. Po asimilaci na tento typ stravování se rozhodně dá při ketogenní dietě sílit.
Přizpůsobte trénink
Když se na problematiku ketogenní stravy a silových výkonů podíváme z vědeckého hlediska, měla by být ideální při tréninku o nízkém objemu práce. Pokud provádíte během série jen nízký počet opakování (maximálně 5) a po každé sérii následuje delší pauza, tělo využívá jako zdroj energie ATP (adenosintrifosfát), ani CP (kreatinfosfát), které nejsou přímo vázané na příjem sacharidů (resp. lze je vytvořit i bez nadmíry sacharidů). Když ale objem práce v tréninku stoupne, tělo začne používat jako “palivo” glykogen, jehož úroveň je samozřejmě daleko více závislá na příjmu sacharidů.
Jaký je tedy závěr?
Teoreticky to tedy znamená, že ketogenní strava by měla být dobrou volbou například během přípravy na soutěž (v powerliftingu), ale mimo ni tak ideální není. Prakticky nevidím důvod, proč sacharidy z jídelníčku vyřadit. Naprosté většině lidí totiž bude vyhovovat trénink se sacharidy daleko více, než trénink bez nich.
To by bylo pro tento díl otázek a odpovědí všechno, ale pokud máte i vy nějaké další otázky, neváhejte se zeptat v komentářích pod tímto článkem nebo pod videem a my na ně rádi odpovíme v příštích dílech tohoto seriálu.
TIP: 16 nejlepších low carb potravin!
Další články ze série "Otázky a odpovědi":
- Ketogenní dieta a její vliv na sílu? – Otázky a odpovědi #1 (tento článek)
- Je sójový protein vhodnou volbou? – Otázky a odpovědi #2
- Cvičit i přes bolest svalů, či nikoliv – Otázky a odpovědi #3
- Nejlepší tréninkový plán pro cvičení 3x týdně? – Otázky a odpovědi #4
- Jak dlouho by měl trvat trénink v posilovně? – Otázky a odpovědi #5
- Jak podpořit žilnatost? – Otázky a odpovědi #6
Proč nám můžete věřit?
Ahoj! Já jsem Mirek a ve Světě Fitness působím až na drobnou přestávku vlastně skoro od začátku. Tomu ale předcházelo pár let, kdy jsem žil snad jenom posilovnou, věnoval se mrtvému tahu a silovému trojboji, objížděl závody a získal pár medailí.
Nejvíc si vážím asi republikového rekordu ve federaci WUAP. Kromě toho, že jsem cvičil, jsem se ale taky zajímal o jídlo a o suplementy, rád jsem si ve volném čase četl různé výzkumy a odborné knížky, abych toho co nejvíc věděl.