Suplementy

Kurkuma pod drobnohledem: Velmi užitečný antioxidant

V dnešní době se můžete setkat s velkým množstvím bylinek a koření, které pochází z tradiční čínské nebo indické medicíny, a pro své pozitivní účinky na zdraví se i dnes těší velké oblibě. Jednou z nich je také kurkuma, které se často přezdívá indický šafrán. S touto látkou se ovšem můžete setkat také v kuchyni, jelikož se jedná o poměrně rozšířené koření. V dnešním článku se podíváme na benefity kurkumy, její účinky na zdraví a sportovní výkonnost, ale také třeba na to, jestli nemá nějaké vedlejší účinky na fungování organismu.

Kurkuma, nebo kurkumin? Co jsou zač?

Kurkuma se získává z kurkumovníku dlouhého (Curcuma Longa) zpracováním zduřelého oddenku do podoby prášku. Právě tento prášek je používán jak na vaření, tak jako velmi účinný antioxidant. Za příznivými účinky kurkumy stojí množství látek, které se v kurkumě nachází, přičemž tou nejdůležitější je kurkumin. Ten slouží jednak jako přírodní žluté až oranžové barvivo, jednak se ale jedná o polyfenol, který má nespočet příznivých účinků na zdraví. Jelikož právě kurkumin je zodpovědný za většinu benefitů, kvůli kterým je kurkuma užívána, často se můžete setkat se suplementy, které obsahují pouze extrakt kurkuminu. Ten se totiž přirozeně v kurkumě nenachází v tak vysokém množství, aby se při běžném užívání naplno projevily všechny jeho příznivé účinky. V praxi bývají obě látky často zaměňovány.

Jak už bylo řečeno výše, kurkuma je důležitý antioxidant. Látky s tímto označením dokážou eliminovat škodlivý vliv tzv. volných radikálů. Volné radikály jsou vysoce reaktivní metabolity nacházející se v lidském těle, které způsobují oxidativní stres. Ten je příčinou mnoha nežádoucích procesů v těle, mezi něž patří třeba zrychlení procesu stárnutí, zhoršení kvality pokožky nebo zvýšení riziko některých onemocnění. Dostatečný příjem antioxidantů ale tyto procesy dokáže zastavit nebo zpomalit.

Nepřehlédněte
Pokud hledáte kvalitní antioxidant, s výběrem vám pomůže naše srovnání nejlepších antioxidantů na trhu.

Jaké má kurkumin zdravotní benefity?

Podobně jako ostatní antioxidanty má i kurkuma mnoho zdravotních benefitů. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější.

Pomáhá normálnímu trávení

Jedním z benefitů kurkumy, o kterém se ale příliš často nemluví, je napomáhání k správnému fungování trávicí soustavy. To se následně příznivě promítá na zdravém střevním mikrobiom, který je mimořádně důležitý pro celkové zdraví.

Přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému

Kurkuma je velmi cenným pomocníkem v boji proti kardiovaskulárním onemocněním. Tuto výhodu má společnou s mnoha jinými antioxidanty, vliv kurkumy ale rozhodně není zanedbatelný. Ochrana srdce před onemocněním je důležitá zejména s přibývajícím věkem, což je důvod, proč lze užívání kurkuminu doporučit všem věkovým skupinám.

Kurkuma využití
Za typické žluté zbarvení kurkumy je zodpovědný kurkumin.

Může přispívat k léčbě rakoviny a dalších onemocnění

V současnosti je ve velkém zkoumán vliv kurkumy na léčbu rakoviny a vážných zánětlivých onemocnění. Přestože je stále potřeba provést mnoho studií, aby mohly být jednotlivé závěry spolehlivě potvrzeny, či vyvráceny, rozhodně se jedná o dobré znamení.

Zmírňuje příznaky stárnutí

Jak už bylo řečeno výše, antioxidanty dokáží velmi efektivně bojovat s oxidativním stresem. Ve výsledku proto zpomalují některé projevy stárnutí, které jsou zapříčiněny právě volnými radikály. Nutno ale podotknout, že díky užívání kurkumy určitě nebudete vypadat o dvacet let mladší, například taková kvalita a elasticita pokožky se ale zlepšit mohou.

Zmírňuje bolest svalů

Pro silové sportovce je velmi cenným benefitem také to, že podle některých studií může suplementace kurkumy pomáhat ve snížení bolesti svalů. To je cenné zejména po tréninku a promítá se v celkově lepší regeneraci.

Nepřehlédněte
Regeneraci není dobré brát na lehkou váhu. Proto jsme pro vás připravili 9 tipů, jak dosáhnout maximální svalové regenerace.

Ve výčtu různých zdravotních benefitů bychom mohli pokračovat ještě nějakou chvíli, bezpochyby jste si už ale dokázali udělat o přínosech kurkumy dostatečný obrázek. Rozhodně se nejedná o žádný zázračný lék, který by zázračně vyřešil všechny vaše problémy, ale rozhodně má co nabídnout a určitě z ní mohou benefitovat jak sportovci, tak všichni lidé, kteří se sportu nevěnují.

Na co si při užívání kurkumy dát pozor?

Kurkuma je obecně považována za zcela bezpečnou látku, přesto je potřeba upozornit na to, že dlouhodobé užívání nadměrných látek pochopitelně může, stejně jako v případě jakékoliv jiné látky, způsobit nežádoucí zdravotní problémy. S užíváním kurkumy to proto zbytečně nepřehánějte a držte se doporučeného dávkování výrobce.

Jaké problémy v případě nadměrného užívání kurkumy hrozí? Zpravidla se bude jednat o nevolnost nebo průjem, v krajních případech dokonce problémy s játry nebo riziko vředů. Opět ale dodávám, že toto se týká opravdu nadměrného a především dlouhodobého užívání kurkumy.

Zvýšenou opatrnost by měly kurkumě věnovat lidé trpící různými zažívacími problémy. To platí také pro těhotné a kojící ženy. Přestože některé studie naznačují, že by kurkuma mohla mít příznivé účinky na některé problémy spojené s těhotenstvím, je potřeba k užívání jakýchkoliv suplementů během těhotenství přistupovat s nejvyšší opatrností a předem se poradit s lékařem.

Kurkuma kořen
Kurkuma je dostupná jak ve formě prášku, tak ve formě rostlinných kapslí. Někde seženete rovněž i celý kořen.

Jaké produkty doporučujeme?

Rozhodnete-li se, že chcete začít kurkumu užívat, je nejprve potřeba vybrat ten ideální produkt právě pro vás. Abychom vám výběr alespoň trochu ulehčili, přidáváme několik tipů. Kvalitní a především naprosto čisté složení nabízí například BrainMax Pure Turmeric Powder, který obsahuje až půl kila kurkumy. Pokud ovšem preferujete suplementy ve formě kapslí, můžeme doporučit produkty Revix Kurkuma nebo Swanson Ginger & Turmeric. Oba nabízí skvělý poměr ceny a kvality a také výbornou kvalitu. Druhý z jmenovaných navíc kromě kurkumy obsahuje také zázvor, který s ní dohromady funguje naprosto skvěle. Z toho důvodu můžeme vřele doporučit také Zázvorový shot s kurkumou od GymBeam, který vás díky své formě dokáže ráno pořádně probrat. Ať už se rozhodnete sáhnout po kterémkoliv produktu na trhu, pamatujte, že ze všeho nejdůležitější je kvalitní složení a absence jakýchkoliv zbytečných aditiv.

Vzhledem k tomu, že za většinou pozitivních účinků kurkumy stojí látka kurkumin, je rovněž vhodné vyhledávat výrobky, které obsahují jeho extrakt místo obyčejné kurkumy. Díky tomu bude jeho obsah vyšší, což se příznivě promítne i na výsledném efektu.

Jak kurkumu užívat?

S kurkumou se můžete setkat jak ve formě prášku, tak ve formě rostlinných kapslí. Je pouze na vás, kterou formu preferujete, ačkoliv je pravda, že forma prášku nabízí širší škálu využití a snáze se přidává do jídel. Při užívání ale pamatujte na to, že doporučená denní dávka je podle Světové zdravotnické organizace do 3 mg na jeden kg hmotnosti. Pro člověka o hmotnosti 80 kg je tedy horní hranice doporučené denní dávky 240 mg denně.

Nepřehlédněte
Díky příznivému vlivu na zdraví kloubů jsme se účinkům kurkumy věnovali také v článku 5 důležitých potravin pro zdravé klouby.

Závěr

Kurkuma je po dlouhá léta součástí tradiční indické medicíny a pro své příznivé účinky na zdraví je velmi populární dodnes. Jedná se o velmi silný antioxidant, který nabízí pestrou škálu zdravotních benefitů. Zanedbatelný není ani přínos kurkumy na sportovní výkonnost a regeneraci. Při běžném užívání je navíc kurkuma považována za zcela bezpečnou a není proto důvod, si z jejího užívání dělat starosti. Díky svým příznivým účinkům na zdraví je kurkuma vhodná nejen pro sportovce, ale také pro lidi, kteří nesportují vůbec.

K tomuto tématu je to pro dnešek od nás vše. Pokud však budete mít jakékoliv otázky, neváhejte se na nás obrátit v komentářích pod článkem.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.