Suplementy

Protein, BCAA, glutamin nebo vitamíny? Víte, co je nejdůležitější?

Vyhazování peněz za zbytečnosti je typickým příkladem fitness výživy. A nakonec zklamaní a bez výsledků skončíte dříve, než jste se do toho pořádně pustili. Každý jsme nějak začínali, každý jsme někdy tápali, a proto se vám v dnešním článku pokusím vysvětlit opravdový základ suplementace a doplňků stravy ve sportu a co je opravdu pro tělo důležité.

Každý sportovec, ať už trénuje rekreačně nebo vrcholově, klade na své tělo vysoké nároky, jak na výkonnostní úrovni, tak i na regeneraci. Aby tělo mohlo správně fungovat a vždy podat kvalitní výkon, musí být na 100% v pořádku. A aby tělo bylo 100% v pořádku, je potřeba se o něj dobře starat, a dodávat mu důležité živiny, bez kterých se neobejde.

-

 

Namáhané tělo sportovce má mnohem větší nároky na množství přijímaných vitamínů a minerálu než tělo nesportovce. Množství živin mnohdy bývá tak velké, že je nemožné jej doplnit normální zdravou stravou. A v tuto chvíli přichází na řadu doplňky stravy, bez kterých se sportovec z dlouhodobého hlediska prostě neobejde.

Základním pilířem doplňků pro správné fungování těla, by měli být vitamíny, minerály, antioxidanty a omega 3, 6. V krátkodobém časovém úseku není sice moc účinek vitamínů vidět, ale dlouhodobý efekt pro vaše zdraví a regeneraci je nepopiratelný.

Vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky mají vliv především na:

  • Zrychlení regenerace – svalové i nervové
  • Posílení imunity
  • Správné fungování organismu – trávení a využití jednotlivých živin

Doporučení:

Na základě mnoha výzkumů je dokázáno, že vitamíny rozděleny do 3 denních dávek jsou mnohem lépe využitelné pro tělo než jedna velká dávka. Tělo není uzpůsobeno na příjem celé denní dávky v jednom okamžiku a nevyužité vitamíny vyloučí z těla ven. Stejné pravidlo platí i u antioxidantů a minerálů.

-

 

Kde koupit levné a kvalitní vitamíny?

Vitamíny a ostatní vitamínové a minerální doplňky nejlevněji zakoupíte v internetových online lékárnách, ve kterých mají často ještě slevové akce na větší balení. Vyzkoušejte nejprve eshop lékárny Dr. Max, kde vychází ceny za doplňky nejlépe a pak také eshop Benu lékárny. Díky online nákupu ušetříte až 25% a to už stojí za zvážení.

Každý začínající sportovec by se měl nad svoji suplementací zamyslet. Po vyřešení základních věcí pro tělo jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty se můžete podívat na ostatní doplňky typu proteiny, gainery, BCAA, glutamin, kreatin a další.

TIP: Jaký multivitamín je pro sportovce nejlepší?

Vše, co potřebujete vědět o glutaminu (video):

 

Podobné články

Diskuze (2)

Honza
Březen 7, 2018

Ahoj koupil jsem vcera mass gainer a glutamine chçi se optat jestli to staci k nejakemu ucinku myslim pribrat svalovou hmotu.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Jan Malý
Březen 7, 2018

Čauves Honzo, glutamin je určitě super ale s tím gainerem (Mass Gainem, cukrovou bombou) si moc nezabodoval. Zkus ho zaměnit za nějaký syrovátkový protein (ideálně teda CFM Evolution od Prom-INu) a bude to v pohodě. Sacharidy nečerpej ze suplementů, ale z potravin (rýže, těstoviny, vločky,..). Snad jsem pomohl :-)

Souhlasím(+2)
Nesouhlasím(0)