Suplementy

Protein, BCAA, glutamin, nebo vitamíny? Víte, co je nejdůležitější?

Pro úplného začátečníka může být orientace ve světě suplementů velice složitou záležitostí. Některé z nich jsou opravdu užitečné a dokáží i u úplných nováčků výrazně pomoci s dosahováním fitness cílů, zatímco jiné jsou relativně zbytečné. V našem dnešním článku přinášíme přehled 5 těch nejdůležitějších suplementů, které byste měli alespoň zvážit.

Proč suplementy vůbec užívat?

Na úvod je třeba položit si otázku, proč je dobré suplementy vůbec užívat. Pravdou je, že pokud máte dostatečně vyladěnou stravu, ze začátku je pravděpodobně vůbec potřebovat nebudete a není potřeba za ně vůbec utrácet. Jak ale vaše nároky porostou, jejich zařazení je již více než vhodné.

Suplementy pomáhají regeneraci a růstu svalové hmoty, zároveň ji také chrání nebo vám mohou dodat dostatek energie a chuti do tréninku. Při správné kombinaci se tak stávají vynikajícím pomocníkem na vaší cestě za vysněnou postavou.

- 

Proteinový nápoj

Hlavním suplementem, který jistě okamžitě napadne každého cvičence je proteinový nápoj. Jejich hlavní složkou je nejčastěji syrovátka, ze které se vyrábí například proteiny použité do našeho srovnání nejlepších syrovátkových proteinů, avšak dostupné jsou také v provedení hydrolyzované hovězí bílkoviny nebo rostlinného prášku z rýže, hrášku nebo sóji. Proteinové nápoje pomáhají podle provedených studií s růstem svalové hmoty, ale také s jejím udržováním.

Často jsou obohaceny o různé trávicí enzymy a vitamíny, díky čemuž se stávají absolutním základem pro všechny, kteří to se cvičením myslí vážně. Po proteinu můžete sáhnout i jako začátečník, protože vám pomůže do startu zvednout příjem bílkovin, který by jinak bylo velmi složité “ujíst”.

Proteinový nápoj -nejdůležitější suplement
Proteinových doplňků existuje celá řada a pro sportovce jsou důležité.

 

 

Hořčík a zinek

Pro sportovce i lidi obecně jsou tyto dva minerály zcela klíčové. Zinek přispívá k více než 300 biochemickým reakcím v těle, mezi které se řadí například metabolismus bílkovin, tvorba imunitních buněk nebo vyplavování oxidantů. Má také zásadní dopad na naši imunitu, díky čemuž nejsme tak často nemocní a můžeme bez problémů cvičit. Zároveň je ve velkém vylučován z těla potem, takže sportovci často trpí na jeho nedostatek. Více jsme o něm psali v samostatném článku nazvaném Zinek pod drobnohledem

Hořčík pak pomáhá zvládat výkony při tréninku, oddaluje svalové křeče a pomáhá předcházet různým psychickým potížím. Zároveň stejně jako zinek působí na imunitní systém a pomáhá oddalovat únavu. Právě jeho nedostatek je jednou z nejčastějších příčin chronické únavy.

Komplexní multivitamíny

Hořčík a zinek však nezvládnou úplně všechno a do těla je dobré dostat i další vitamíny a minerály, které jejich účinky skvěle doplní. To je důležité především během zimního období, kdy nám slunce nedodává dostatek vitamínu D a všude řádí různé nemoci. Komplexní multivitamíny doplní nejen “déčko”, ale také vitamíny C, B, A a další nezbytné stopové prvky.

Multivitamíny nejsou vhodné pouze pro sportovce, ale užívat je mohou všichni, kteří chtějí předcházet nemocem a zlepšovat své celkové zdraví a kondici. Ačkoli je ideální jejich denní dávku z větší části pokrýt z potravin, ne u všech je to možné a ne všichni máme takové možnosti. S jejich výběrem vám může pomoci srovnání nejlepších multivitamínů.

Kreatin

Zde již se dostáváme trochu mimo potřeby úplného začátečníka. Kreatin je totiž opravdu skvělým doplňkem stravy, ale začátečník, který ještě plně neovládá zásady stravy a tréninku z něj pravděpodobně tolik těžit nebude. S výběrem může pomoci opět náš žebříček nejlepších kreatinů.

Kreatin pomáhá k větším svalovým přírůstkům, zlepšuje výkon během tréninku a zvyšuje výbušnost a sílu. Zároveň také studie ukazují, že má neuroprotektivní účinky, takže pomáhá oddalovat různá neurologická onemocnění, jako je například demence.

Muž pije kreatin při tréninku - nejdůležitější suplementy
Kreatin je podle mnohých studií skvělý a funkční doplněk nejen pro silové sportovce.

Kloubní výživa

Jste-li mladý a zdravý cvičenec, pravděpodobně zatím žádné problémy s klouby nepociťujete, ale věřte nám, že se jich s časem pár objeví. Při cvičení totiž dochází k výrazné zátěží kloubů a především v případě, že plánujete zvedat vyšší váhy, je zařazení kloubní výživy více než vhodné. Sáhnout můžete po některé z našeho srovnání nejlepších kloubních výživ

Kloubní výživa obvykle obsahuje celou řadu látek, které pomáhají kloubům s tvorbou poškozené tkáně a podporují jejich celkové zdraví a pevnost. Obecně se doporučuje začít kloubní výživu pravidelně užívat nejpozději okolo 30. roku věku. Jedná se spíše o preventivní doporučení, které oceníte spíše ve stáří.

A co BCAA, Glutamin a spalovače?

Možná vás překvapí, že se v našem přehledu neobjevují například populární BCAA, které jsme srovnávali v našem žebříčku nejlepších instantních BCAA. Nechápejte nás špatně. BCAA dokáží být v tréninku prospěšné a opravdu dokáží chránit svalovou hmotu, ale pokud máte ve stravě dostatek minerálů a bílkovin, u běžně trénujících lidí k žádnému rizikovému ztrácení svalové hmoty nedochází. Z BCAA tak budou profitovat hlavně ti, kteří se věnují například vytrvalostním sportům nebo jsou momentálně v kalorickém deficitu kvůli dietě.

Glutamin, o kterém jsme u nás na webu psali samostatný článek ze série pod drobnohledem, je také velice oblíbeným doplňkem, ale ukazuje se, že u běžných sportovců nemá v tréninku prakticky žádné opodstatnění. Jeho hodnota totiž u nich neklesá tak nízko, aby bylo třeba jej suplementovat.

Spalovače tuku jsou pak kapitolou samo o sobě a ačkoli dokáží v některých případech přispět k redukci váhy, rozhodně bychom je mezi nutné suplementy zařadit nemohli. To samé se týká také anabolizérů nebo gainerů, které mohou být účinné v různých individuálních případech. 

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze a zkušenosti (2)

Honza
Březen 7, 2018

Ahoj koupil jsem vcera mass gainer a glutamine chçi se optat jestli to staci k nejakemu ucinku myslim pribrat svalovou hmotu.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Jan Malý
Březen 7, 2018

Čauves Honzo, glutamin je určitě super ale s tím gainerem (Mass Gainem, cukrovou bombou) si moc nezabodoval. Zkus ho zaměnit za nějaký syrovátkový protein (ideálně teda CFM Evolution od Prom-INu) a bude to v pohodě. Sacharidy nečerpej ze suplementů, ale z potravin (rýže, těstoviny, vločky,..). Snad jsem pomohl :-)

Souhlasím(+2)
Nesouhlasím(0)