Strava

Optimální příjem bílkovin

Autor: |

Není to tak dávno, co jsem byl vtažen do jedné internetové diskuze týkající se optimálního příjmu bílkovin.

V komentářích se střetávaly nejrůznější názory-  jakýsi čtrnáctiletý chlapec propagoval 2,8g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Druhý čtrnáctiletý kluk mu oponoval, že 0,5g na kilogram bohatě stačí. Začal jsem se o to zajímat sám, a proto bych se s Vámi v tomto článku rád podělil o výsledky svého zjišťování.

O optimálním příjmu bílkovin se dodnes vedou spekulace. Nejvíce studií a vědeckých pokusů se však shoduje na příjmu 1,6g až 1,8g bílkoviny na kilogram tělesné hmotnosti silově trénujícího sportovce. Potvrdila to například Journal of the International Society of Sports Nutrition, která v roce 2006 zkoumala 3 skupiny sportovců s odlišným příjmem bílkovin.

Ti, kteří přijímali nejvíce bílkovin, měli o zanedbatelný zlomek lepší výsledky než skupina s výše zmíněným příjmem, což bylo ale přisuzováno spíše náhodě než vlivu zvýšeného příjmu proteinů.

Nyní se podívejme na rizika spojená s nadměrným příjmem bílkovin ve stravě

Velkým problémem je odvádění vitamínů a minerálů (např. zinek, vitamíny skupiny B,…) ,které jsou potřebné pro odbourání nahromaděných aminokyselin, z těla ven. Bílkoviny jsou jediné makronutrienty, které mají navázaný dusík. Proto hrozí přesycení těla dusíkem. To má za následek organismu a nadměrné vylučování moči, a tedy i zvýšené riziko vzniku močových kamenů.

Nadbytek bílkovin v kombinaci s množstvím soli může v těle zvýšit krevní tlak. V neposlední řadě může nadměrný příjem bílkovin ve stravě zatěžovat ledviny a játra sportovce. Podle některých teorií může nadbytek bílkovin způsobovat osteoporózu, avšak žádná vědecká studie to nepotvrdila.

podobný článek: Má cenu pít protein, když necvičím?

Dosti velká rizika s sebou nese i nedostatečný příjem bílkovin ve stravě.

Prvním, snadno rozpoznatelným znakem, je neustálá chuť na sladkosti. Tělo si takto říká o dodání rychlé energie, protože v předešlém jídle nedostalo potřebnou dávku bílkovin. Se sladkostmi, jak většina z Vás ví, souvisí i neustálé kolísání energie, protože hladina inzulínu v těle se neustále mění.

Co vše stojí za proteiny?

Proteiny ale nejsou základním stavebním kamenem jen pro naše svaly, nýbrž i pro vlasy a nehty. Pokud se vaše nehty velmi snadno lámou a vlasy ve velké míře padají, je možné, že přijímáte méně bílkovin, než vaše tělo potřebuje. Některé aminokyseliny jsou zdrojem imunoglobinu, takže při jejich nedostatku hrozí i vážné oslabení imunitního systému.

Posledním faktem, který stojí za zmínku je bolest svalů a kloubů. V případě, že najednou snížíte příjem bílkovin, začne Vám ochabovat svalstvo a z těla se může začít ubývat kolagen (bílkovina, která se v těle vyskytuje nejvíce), což by vedlo ke snížení ochrany kloubního pouzdra, šlach a vazů.

Pokud vaše tělo po tréninku nedokáže regenerovat tak, jak by mělo, možná byste měli zvýšit příjem bílkovin. Naštěstí je pro většinu z nás, kulturistů, kteří se snaží o nabrání svalové hmoty, nedostatečný příjem bílkovin téměř nemožný.

TIP: Chybí vám bílkoviny? Podívejte se na seznam těch nejkvalitnějších proteinů na trhu.

Závěr

Doufám, že Vám tento článek osvětlil doporučený příjem bílkovin i to, proč je dobré to s nimi nepřehánět, ale ani nepodceňovat.

Na závěr bych ještě rád dodal, že článek slouží pouze lidem, kteří nepoužívají anabolické steroidy, růstový hormon, ani jiné zakázané látky, protože u nich se příjem veškerých živin pohybuje ve zcela jiných sférách.

Podobné články

Komentáře (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád vyjádřil svůj názor? Pošli nám komentář.