Každý, kdo se pohybuje ve fitness světě už někdy určitě o kreatinu slyšel. Názory na něj jsou však odlišné. My si v tomto článku ukážeme, co je kreatin zač, jak funguje v našem těle, jestli má nějaký vliv na naše orgány a podle čeho vybrat správný produkt.
Co je kreatin vlastně zač?
Na internetu se můžeme dočíst, že kreatin je škodlivý, že se v podstatě jedná o anabolikum, nebo že vůbec nefunguje. Pojďme se tedy podívat co je kreatin zač a jaké funkce zastává v našem těle. Kreatin se skládá ze tří aminokyselin, a to konkrétně glycinu, argininu a methioninu. Tyto aminokyseliny následně vytvoří peptidový řetězec, tzv. tripeptid, který zastává mnoho funkcí v našem organismu.
Výzkumy ukázaly, že průměrný, 70 kg vážící člověk má v těle až na 120g kreatinu, který se z 95% ukládá ve svalových buňkách. Kreatin se v těle vyskytuje ve formě kreatin-fosfátu, neboli jako molekula kreatinu s navázaným zbytkem kyseliny fosforečné. Tato forma kreatinu pak slouží našim svalovým buňkám jako energetický zdroj.
Pokud by vás zajímal podrobnější popis funkce kreatinu v našem těle, neváhejte a přečtěte si na našem webu článek Kreatin pod drobnohledem.

O jakých negativech se nejčastěji dočteme?
Kreatin, přestože je vědecky dobře probádán, se poměrně často démonizuje. Můžeme se dočíst například o tom, že způsobuje křeče, poškozuje játra a ledviny, způsobuje dehydrataci, váhový přírůstek nebo také střevní problémy. Méně často pak i o tom, že způsobuje rhabdomyolýzu či compartment syndrom. Rhabdomyolýza je stav, při kterém se poškodí myocyty (svalové buňky) a jejich cytoplazma se přitom uvolní ven z buňky.
Níže se v tomto článku budeme věnovat potenciálnímu účinku kreatinu na ledviny a játra. Některé z výše zmíněných vedlejších účinků jsme pro vás však rozepsali v článku 7 nejčastějších mýtů o kreatinu, takže pokud vás tento suplement zajímá spíše obecně, můžete si přečíst spíše zmíněný článek.
Může kreatin škodit našim orgánům? Co říká věda?
Kreatin je jedním z nejvíce prozkoumaných sportovních doplňků stravy. Poprvé se jeho benefity prokázaly už v roce 1923, kdy se kreatin podával zvířatům a ukázalo se, že po jeho podání mají lepší dusíkovou bilanci. Výzkum pokračuje až dodnes a vědeckých studií máme nespočet, přesto se však setkáme s tvrzením, že kreatin poškozuje naše orgány jako jsou ledviny a játra. Nejčastějším argumentem, proč je kreatin škodlivý pro naše játra a ledviny bývá, že suplementace kreatinu zvyšuje hladinu kreatininu v krevním séru.
Toto tvrzení je pravdivé, avšak žádná studie neprokázala, že by zvýšení hladiny kreatininu v návaznosti na suplementaci kreatinu korelovala s poškozením jater či ledvin. Další studii, která potvrdila nezávadnost kreatinu naleznete i v našem dalším článku o kreatinu. Podobně na internetu můžeme najít nespočet studií, které neprokázaly žádné jiné vedlejší účinky.
Jaký kreatin vybrat?
Forem kreatinu najdeme na trhu mnoho a pořád přibývají. Která je však ta nejlepší? Nejprobádanější, cenově dostupný a hlavně nejúčinější formou kreatinu pořád zůstává kreatin monohydrát. Jedná se o jednu z prvních objevených forem, která prošla desítkami vědeckých studií, ve kterých se prokázala jeho účinnost a nezávadnost. Pokud váháte, od které značky kreatin vybrat, aby byl čistý a cenově dostupný, podívejte se na náš žebříček nejlepších kreatinů.
Do komentářů nám můžete napsat o vaší osobní zkušenosti s kreatinem nebo ostatním čtenářům doporučit váš oblíbený produkt.
Proč nám můžete věřit?

Ahoj! Já jsem Mirek a ve Světě Fitness působím až na drobnou přestávku vlastně skoro od začátku. Tomu ale předcházelo pár let, kdy jsem žil snad jenom posilovnou, věnoval se mrtvému tahu a silovému trojboji, objížděl závody a získal pár medailí.
Nejvíc si vážím asi republikového rekordu ve federaci WUAP. Kromě toho, že jsem cvičil, jsem se ale taky zajímal o jídlo a o suplementy, rád jsem si ve volném čase četl různé výzkumy a odborné knížky, abych toho co nejvíc věděl.