Ostatní

Medicinální houby 6: Shiitake

Shiitake, známá také jako šiitake, Lentinula edodes nebo houževnatec jedlý, je dřevokazná houba pocházející z východní Asie. Patří mezi nejrozšířenější medicinální houby na světě. Díky své výborné chuti je oblíbenou součástí mnoha kuchyní (zejména v čínské nebo japonské), zároveň je ale pěstována také pro své blahodárné účinky na lidské zdraví. Jedná se totiž o houbu dlouhodobě používanou v tradiční čínské medicíně. Díky své popularitě se jedná o jednu z nejprodávanějších hub na světě. Naše série článků o medicinálních houbách by proto nemohla být bez shiitake kompletní. Pojďme se na ni podívat podrobněji.

Co je to shiitake?

Houževnatec jedlý se přirozeně vyskytuje zejména ve východní Asii. Původně pochází z Číny, postupem času se ale rozšířil i na Taiwan a do Japonska. Přestože jihovýchodní Asie zůstává i nadále v čele světové produkce této houby, je možné ji pěstovat i v našich zeměpisných podmínkách v pohodlí domova. Díky své nenáročnosti se shiitake pěstuje víceméně po celém světě. Jedná se o dřevokaznou houbu nacházející se zejména na kmenech rozkládajících se listnatých stromů. Shiitake má hnědě zabarvený klobouk, na kterém se zpravidla vyskytují typické bílé skvrny. V průměru dorůstá do 5 až 15 centimetrů a roste ve skupinách.

Kromě medicinálních účinků je shiitake populární i pro své výborné chuťové vlastnosti. Typické je pro ni výrazné aroma a nasládlá chuť. Často se používají jako přísada do veganských nebo vegetariánských jídel. Shiitake je možné v kuchyni použít jak čerstvou, tak sušenou.

Shiitake zkušenosti
Pro shiitake je charakteristický hnědě zabarvený klobouk.

Prokázané účinky shiitake

Shiitake obsahuje celou řadu minerálů dalších zdraví prospěšných bioaktivních látek. Díky tomu má tato houba velmi pestrou škálu zdravotních benefitů. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější.

Antioxidační účinky

Podobně jako ostatní medicinální houby, i shiitake se může pyšnit velmi dobrými antioxidačními účinky. Za ty jsou zodpovědné zejména vitamíny C a D, které můžeme v shiitake nalézt. O příznivých účincích antioxidantů jsme podrobně psali v našem srovnání nejlepších antioxidantů.

Posiluje imunitní systém

Jedním z hlavních důvodů, proč je shiitake po tisíciletí tak oblíbená, je její vliv na imunitní systém. Silnější imunita se pochopitelně promítá do celkového zdraví člověka je nesmírně důležité ji preventivně posilovat. Přestože shiitake neobsahuje příliš velké množství vitamínů, můžeme v něm najít spoustu bioaktivních látek, které se na imunitním systému příznivě podepisují.

Nepřehlédněte
Lámete si hlavu nad tím, jak posílit svou imunitu? Přečtěte si náš článek Klíč k lepší imunitě: Máme pro vás 7 ověřených tipů.

Antibakteriální a protizánětlivé účinky

Shiitake nabízí mimořádně silné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Ochrana před bakteriemi je velmi přínosná zejména s ohledem na to, v jaké míře je dnes rozšířená léčba pomocí antibiotik a tím související antibiotická rezistence. Zánětlivé stavy jsou pro tělo rovněž nebezpečné a jelikož středoevropská strava je chudá na obsah omega 3 mastných kyselin, nevyplatí se je brát lehkou váhu.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Studie ukazují, že shiitake se příznivě podepisuje na vyrovnané hladině krevního cukru. To je pochopitelně důležité zejména pro lidi trpící diabetem. Stejně tak to ale ocení osoby se zvýšeným rizikem vzniku této nemoci.

Shiitake využití
Shiitake je možné sehnat čerstvou, můžete se ale setkat také se sušenou.

Snižuje cholesterol a krevní tlak

Vysoký cholesterol a stím související vysoký tlak patří mezi velké strašáky dnešní doby. Vzhledem ke stravovacím návykům v dnešní společnosti se není čemu divit. Shiitake podle studií působí příznivě na hladinu cholesterolu, čímž pozitivně ovlivňuje celkové lidské zdraví.

Další účinky na zdraví

Kromě výše uvedených účinků některé studie naznačují, že shiitake příznivě ovlivňuje také zdraví srdce. Stejně tak se ve velkém mluví o vlivu shiitake na hustotu kostí, což plyne z obsahu vitamínu D. V průběhu let se pochopitelně objevilo mnoho spekulací o tom, jaké další účinky shiitake má. Mnohé z nich ale nejsou vědecky podložené, takže jsme se jim podrobněji nevěnovali.

Má shiitake nějaké vedlejší účinky?

Žádné studie neprokázaly, že by houba shiitake způsobovala nějaké nežádoucí vedlejší účinky. Platí pro ni ovšem to stejné, co pro všechny ostatní houby a potraviny obecně – její nadměrná konzumace může způsobovat zažívací potíže. Tento problém ovšem nastává až ve chvíli, kdy významně překračujete dávkování doporučené prodejcem. Problém s užíváním shiitake mohou zaznamenat lidé trpící alergií na některé látky, které se v houbě vyskytují. Alergická reakce se zpravidla projevuje zarudnutím a svěděním pokožky. Speciální pozornost by užívání shiitake měly věnovat těhotné a kojící ženy, které by užívání této houby měly nejprve konzultovat se svým lékařem.

Pro naprosto většinu lidí ale shiitake nepředstavuje žádné zdravotní riziko, a není proto potřeba se negativních vedlejších účinků obávat.

Nepřehlédněte
Nadměrná konzumace jakékoliv potraviny může vyústit v nepříjemné problémy. Tomuto tématu jsme se více věnovali například v článku Můžu se předávkovat proteinem? Na co si dát pozor?

Jak shiitake dávkovat?

Co se týče doporučené denní dávky, neexistuje oficiálně stanovená hodnota, na kterou by bylo možné odkázat. Je proto vhodné držet se instrukcí výrobce a dodržovat dávkování, které je stanoveno na obalu. Pokud žádné doporučené dávkování není stanoveno, pro inspiraci je možné se řídit tím, co doporučují výrobci důvěryhodných produktů na trhu. Produkty ve formě prášku zpravidla stanoví dávkování mezi jedním až třemi gramy denně. V případě celé houby potom záleží na tom, jakým způsobem se ji rozhodnete připravit. Doporučujeme držet se instrukcí ve vašem oblíbeném receptu.

shiitake na vaření
Shiitake je tradiční součástí čínské nebo japonské kuchyně.

Jaké produkty doporučujeme?

Po jakém produktu sáhnout, když se rozhodnete shiitake koupit? Na trhu existuje mnoho výrobků, které stojí za vyzkoušení. My můžeme vřele doporučit například BrainMax Pure Shiitake prášek BIO, který obsahuje 100% extrakt ze sušené houby v bio kvalitě a navíc vychází velmi příznivě i po cenové stránce. Další variantou pro ty z vás, kteří preferují shiitake ve formě prášku může být GRIZLY Houbový extrakt Shiitake, jenž se prodává v menším balení, takže se hodí na vyzkoušení pro lidi, kteří se shiitake nemají žádné zkušenosti.

Pro milovníky suplementů ve formě kapslí můžeme doporučit GreenFood Shiitake obsahující 45 dávek v jednom balení. Výhodou je, že kapsle jsou 100% rostlinného původu, a jsou proto vhodné i pro vegany. Alternativou může být GymBeam Shiitake, který rovněž obsahuje 45 denních dávek v balení. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z produktů, držte se doporučeného dávkování stanoveného výrobcem. Pokud byste po užití shiitake cítili zažívací či jiné potíže, konzultujte další užívání se svým lékařem.

Závěrečné shrnutí

Shiitake je jednou z nejrozšířenějších medicinálních hub na světě a není se vůbec čemu divit. Je populární nejen díky své výrazné chuti, ale zejména díky svým příznivým účinkům na zdraví. Mezi ně patří zejména pozitivní vliv na imunitní systém, silné antioxidační účinky, schopnost regulovat hladinu cukru v krvi a mnoho dalšího. Shiitake navíc až na výjimečné případy nemá nežádoucí vedlejší účinky, a jedná se proto o zcela bezpečnou součást jídelníčku. Na trhu se můžete setkat s velkým množstvím produktů, ze kterých si můžete vybírat. My doporučujeme preferovat ověřené výrobce, na které je spoleh. Příkladem mohou být produkty vyjmenované v předešlém odstavci. Při užívání shiitake vždy dodržujte doporučené dávkování stanovené výrobcem.

Máte-li k článku jakékoliv otázky, neváhejte se na nás obrátit v komentářích.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.