Strava

Coca Cola Zero & Light, Pepsi, Kofola - Vadí při hubnutí v dietě a jsou škodlivé?

Autor: |

Velmi často jste se na nás obraceli s dotazem, co si myslíme o limonádách bez cukru, ať už se jedná o Coca Colu Zero & Light, Kofolu bez cukru nebo jakýkoliv jiný nápoj.

Jsou opravdu bez cukru? Nemůžu po nich přibrat? Jsou umělá sladidla škodlivá? Vadí při hubnutí a v dietě? Jaké je jich složení a co to pro nás znamená?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky se dozvíte v následujícím článku.

Co to jsou umělá sladidla

Umělá sladidla jsou synteticky vytvořené látky sloužící jako náhražka škodlivého cukru. Díky nízké nebo nulové energetické hodnotě bývají sladidla nejčastěji používána lidmi, kteří se snaží o redukci hmotnosti.

Mezi nejznámější syntetická sladidla patří aspartam, acesulfam draselný, cyklamát sodný či sacharin.

Dietní Coca Cola - Je škodlivá a vadí při hubnutí?

Opravdu po těchto nápojích nepřiberu?

Je mi jasné, že po přečtení následujícího odstavce se mnou bude dost závodníků v kulturistice nesouhlasit, ale i přesto existují odborné publikace a vědecké studie, které se shodují, že umělá sladidla mohou způsobovat obezitu a v krajních případech mohou stát i za rozvojem tzv. prediabetu, neboli intolerance glukózy.

Na druhou stranu se ale i my přikláníme k tomu, že mnoho dalších “faktů” na internetu jsou pouze poplašné zprávy pořádající hon na škodlivá sladidla. Ne, občasná konzumace umělých sladidel vám zdraví opravdu nepoškodí, ale rozhodně to s jejich konzumací není dobré přehánět. To ale platí o každé potravině.

Jak je to se škodlivostí umělých sladidel v dietních nápojích?

Syntetická sladidla rozdělují příznivce zdravé stravy na dva tábory, a proto je velmi těžké najít jakékoliv informace psané nezaujatým člověkem. Pojďme se proto podívat na tři nejběžnější sladidla a zmínit se o různých faktech či mýtech s nimi spojenými.

Aspartam

Začneme hned tím největším strašákem. Aspartam je syntetické sladidlo asi 200krát sladší než cukr. Některé zdroje uvádí, že je acesulfam přítomný více než v 6000 potravinách a je označován jako nebezpečný, protože se při jeho metabolizaci uvolňuje škodlivý metanol. Pravdou ovšem je, že množství uvolněného metanu je tak malé, že nemá žádné negativní vlastnosti.

Z chemického hlediska je aspartam tvořen molekulami dvěma aminokyselin- fenylalaninu a kyseliny asparágové a je tudíž tělu přirozený stejně jako cukr. V minulosti byl mnohokrát předmětem spekulací, avšak novější vědecké poznatky se shodují, že v menší míře je pro zdraví naprosto neškodný.

Pokud se chcete o aspartamu dozvědět více, rozhodně doporučujeme následující video, ve kterém o něm hovoří profesorka Anna Strunecká, autorka knihy Doba jedová:

Acesulfam draselný

Acesulfam draselný, někdy zkráceně označovaný jako acesulfam K, je další syntetické sladidlo, u něhož jsou spory o škodlivosti mnohem menší.

Podobně jako aspartam je asi 200krát sladší než cukr a velmi často se právě s výše zmíněným aspartamem kombinuje. Důvod je termická nestálost aspartamu, který se rozkládá už při 30°C. Acesulfam K má lehce nahořklou pachuť a v těle se vůbec nevstřebává, nicméně je vylučován močí. Dosud nebyly prokázány žádné škodlivé vlivy acesulfamu na zdraví.

Cyklamát sodný

Posledním sladidlem, o kterém se zde zmíníme, je cyklamát. Toto syntetické sladidlo je 30-50x sladší než cukr a jak už bývá zvykem, zdravotní nezávadnost je předmětem neustálých spekulací.

Je levnější než většina sladidel, ale má poměrně výrazný chuťový dojezd. Z tohoto důvodu se míchá v poměru 10:1 s ostatními sladidly. Kvůli cyklamátu je ve Venezuele zakázaný prodej Coca Coly Zero, která toto sladidlo obsahuje a oficiální zprávy také dodávají, že “způsobuje rakovinové tumory a vrozené vady”.

Jiné provedené studie ovšem prokázaly zdravotní nezávadnost, a proto si na definitivní odpověď budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Čím nahradit Coca Colu Zero & Light, Pepsi, Kofolu

Kolik dietní limonády můžu vypít?

Určit optimální množství dietní limonády není vůbec jednoduché a je to do jisté míry i individuální záležitost. Pojďme se podívat na jednotlivé bezkalorické nápoje podrobněji.

Cola Light a Cola Zero

Jak jsme již výše zmínili, tyto dva nápoje obsahují jak aspartam, tak i acesulfam draselný a cyklamáty. Bohužel zde ale najdete i látky, kterých byste se měli obávat mnohem více.

Jednou z těchto látek je i kyselina fosforečná, která se, jak prokázaly mnohé vědecké studie, může podílet na řídnutí kostí - je zdrojem fosforu, který řídnutí kostí způsobuje při nedostatečné suplementaci vápníku. 

TIP!
BCAA Synergy, vítěz našeho žebříčku nejlepších instantních aminokyselin, jsou dostupné mimo jiné i v příchuti Cola. Pokud jste si proto na těchto nápojích vypěstovali závislost, BCAA Synergy mohou fungovat jako výborná alternativa.

Pepsi bez cukru

Pepsi Cola na tom s obsahem sladidel a jiných škodlivých látek není o moc lépe, protože i v ní najdete kyselinu fosforečnou, acesulfam i aspartam.

Pepsi bez cukru - Je škodlivá a vadí při hubnutí?

Kofola bez cukru

Kofole bez cukru je podle nás tou nejpřijatelnější volbou, protože v ní nenajdete žádný aspartam, ani cyklamáty.

Z “horších” sladidel obsahuje pouze acesulfam, který je ale, jak jsme si vysvětlili výše, nestravitelný, a tudíž tělu nijak neškodí.

Ani lepší složení ale neznamená, že je dobré to s konzumací této limonády jakkoliv přehánět.

Co si o nich myslíme my?

Na závěr přikládáme náš subjektivní názor, neboť i my si čas od času limonády bez cukru dopřejeme.

I když dobře víme, že nejlepší volbou je použít přírodní alternativy cukru chápeme, že to občas prostě nejde. Pokud tedy tyto limonády pijete s mírou a dáte si jednu či dvě skleničky týdně, nehrozí vám žádné problémy a můžete být bez obav. Nic se ale nesmí přehánět.

To by od nás tedy bylo vše a pokud máte ohledně umělých sladidel či limonád bez cukru a kalorií jakékoliv otázky, neváhejte se zeptat v komentářích.

Podobné články

Komentáře (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.