Trénink

Má smysl cvičit i při svalové bolesti? – Otázky a odpovědi #3

Každý, kdo chodí do posilovny alespoň třikrát týdně, si dříve či později položí jednu a tu samou otázku. Má smysl jít cvičit, když mě svaly stále ještě bolí? V dalším článku naší série otázek a odpovědí se tedy budeme zaobírat právě tréninkem při svalové bolesti, jeho pozitivy, negativy i tím, jak tento problém jednou provždy vyřešit.

dotaz od petra (z facebooku)
Zajímalo by mě, zda doporučujete cvičit i přes svalovou bolest - resp. je lepší si dát odpočinek nebo další trénink svalům neuškodí? Předem děkuji.

 

Obsah článku
Zobrazit
Skrýt

Svalová bolest vs. růst svalů

Ze všeho nejdříve je důležité si uvědomit, že bolest svalů nemá nic společného s jejich růstem. I když velmi rozšířenou frází je, že “když sval bolí, tak roste.”, nemají tyto dva procesy příliš mnoho společného. Svalový růst totiž spočívá v obnově poškozených aktinových a myosinových vláken, které byly tréninkem poničeny. Tato vlákna jsou ale tak malá, že při kontrakci žádnou bolest necítíme, i když jsou na jejich povrchu mikrotrhliny. 

To, co způsobuje svalovou bolest, je nahromadění kyseliny mléčné, která se ve svalech vytváří v důsledku nedostatku kyslíku při sportovní činnosti. Míru nahromadění této kyseliny  pak určuje především daný typ tréninku a vaše asimilace na něj, ale určitou roli zde hrají i pomalá negativní opakování či přehnaný důraz na kontrakci svalů. 

Svalová bolest
Každý příčně pruhovaný sval našeho těla se skládá z tzv. myofibril, ve kterých se pravidelně střídají aktinová a myosinová vlákna. Když jsou ale tato vlákna náročným tréninkem poškozena, žádnou bolest necítíte.

Když se vám čas od času stane, že svaly vás po tréninku bolí až do dalšího tréninku, rozhodně se vyplatí na trénink jít. Je pravděpodobné, že vaše výkony nebudou tak dobré jako obvykle, ale sval přeci jen dostane stimul k dalšímu růstu. Za běžných podmínek totiž roste zhruba 45-50 hodin po tréninku. 

náš tip!
Jelikož sval roste jen zhruba 45-50 hodin po tréninku, rozhodně byste na další trénink měli jít a cvičit i přes svalovou bolest. Důležité ale je se pořádně protáhnout. I když kvalita tréninku nebude příliš dobrá, dostane tělo další stimul k růstu.

 

Závěr

Jestliže je limitující svalová bolest dlouhodobým problémem, je nutné změnit styl tréninku. Možná budete muset jeden trénink týdně ubrat, nebo zmenšit intenzitu či objem práce na tréninku. Pokud patříte mezi pokročilejší cvičence, pravděpodobně bude nutné se dříve či později začít zaobírat i cyklováním tréninků na lehké, střední a těžké. Důležité je neopomíjet ani správnou regeneraci (měli byste se tedy zajímat o pitný režim, pravidelné protahování, správné načasování jídla, ...). Jestli vás toto téma zajímá více, najdete u nás na webu celý článek. Když ale bolest svalů není na denním pořádku, pak se rozhodně vyplatí trénink odjet i přes to, že výkony nebudou úplně stoprocentní.

Změna stylu tréninku
Jestli máte s regenerací po tréninku dlohodobé problémy a bolest vás na dalších trénincích limituje pravidelně, rozhodně byste měli změnit tréninkový split a zaměřit se na správnou techniku cviků

Pokud máte i vy nějaké otázky, které byste chtěli trošku důkladněji zodpovědět, neváhejte se zeptat v komentářích pod článkem nebo pod videem na YouTube. Třeba právě na tu vaši odpovíme v dalších dílech tohoto seriálu.

Další články ze série "Otázky a odpovědi":

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze a zkušenosti (8)

Martin Titman
Leden 8, 2020

Se závěrem absolutně nesouhlasím. To že se hromadí kyselina mléčná je jen starý mýtus. Ve skutečnosti se svali jen trhají a ty by se měli hojit jako při každém jiném úrazu. U mě osobně když bolest přejde a jdu cvičit to samé jako předtím tak už to tak nebolí protože si svaly zvyknou na zátěž.

Souhlasím(+16)
Nesouhlasím(-8)
Erik
Leden 25, 2020

Dobrý den,predevcirem jsem byl v posilovně a když jsem přišel domu začali mě strašně bolet svaly a nemůžu ruce ani natáhnout? Co mi poradíte děkuji

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Jan Malý
Leden 25, 2020

Ahoj Eriku, tady by ti mohl přijít vhod náš článek 9 tipů, jak dosáhnout maximální svalové regenerace.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Petr
Listopad 20, 2023

Doporučuji vzít si do rukou zátěž, alespoň 5 kilogramů a nechat ruce viset, dokud se postupně zcela nepropnou (přes bolest) poté ruce protáhnout, konkrétně protažení na biceps, ale jakmile ruka zatuhne, bude zase bolet dokud se nezhojí...

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Anett
Červen 22, 2020

Dobrý večer, zajímalo by tě zda můžu cvičit, když mám jeden či více svalů (dost) natažených ?

Děkuji za odpověď 😀

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Martin
Srpen 5, 2020

Ahoj, jen v krátkosti bych se zeptal. V práci (topenář) se stěhovala těžká břemena, cca. 160-300 kg do a ze schodů. Večer jsem zacvičil pár kliků a bolest svalů mě už třetí den nepustila. Je to normální při jednorázovém přetažení ?

Souhlasím(+5)
Nesouhlasím(0)
Jan olah
Listopad 5, 2020

Dobry den.. Mam dotaz me po treningu druhy den neboli svakyale kdyz cvicim trrba pi mesici tsk ty svaky boli druhy den ted cvicim pravidekne nekolikrat tydne ale svaky me neboli tak sd chcj zeptst jestli to je v poradku jestli to je normalni

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(-3)
Petr
Listopad 13, 2020

Dobrý den.Již tři měsíce necvičím, jelikož jsem si špatným provedením cviků přivodil tenisový loket.A moje otázka - poradíte jak nejlépe zkrátit dobu hojení skrz suplementaci, jestli vůbec může člověk něco suplementovat pro podporu hojení.Je to stránka světfitness, ale nenašel jsem žádný článek ohledně zranění , která , jakákoliv si určitě každý přivodí když posiluje třeba 25 let. Prostě když je člověk zdravý tak je tu rad dost, ale co při nějakých zraněních.Děkuji za radu.

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)