Suplementy

5 základních suplementů, které jsou dobrou investicí

Pokud jste začátečník, který se začal zajímat o suplementy, pravděpodobně vám z toho jde hlava kolem. Na trhu totiž existují stovky různých produktů, z nichž u každého výrobce deklaruje, že právě tenhle je číslem jedna v nabírání svalové hmoty a redukci tuku, a tudíž ho musíte mít i vy.

Abyste už nikdy nevyhodili výplatu za neúčinné suplementy, přinášíme vám v tomto článku ucelený přehled základních suplementů, do kterých se vyplatí investovat.

 

Potřebuji vůbec suplementy?

Ještě před samotným představením jednotlivých doplňků, které mohou být užitečné, je důležité odpovědět na otázku, zda vůbec existuje suplement, který by byl nezbytný a bez kterého byste nebyli schopni fungovat. Podle mého názoru totiž neexistuje. Ale není sporu, že tyto přípravky mohou nabírání svalové hmoty, zvyšování síly i redukci tuku maximalizovat. To ale pouze v případě, že máte dobře vyřešený trénink a správně nastavený jídelníček.

Na samý úvod článku tak chci říct, že jestli nemáte tyto dva naprosto základní faktory dobře zvládnuté, nemá cenu se do užívání suplementů vůbec pouštět. Jejich efekt bude minimální a vy tak budete zbytečně vyhazovat peníze oknem. Mnohem lepší investicí pro vás budou například konzultace s profesionálními sportovci, kteří vám s vyváženou stravou i správnou skladbou tréninku pomohou. Teď už ale k dnešnímu tématu.

1. Kvalitní multivitamín

Čím jiným začít přehled nejdůležitějších suplementů, než právě kvalitním multivitamínem a multiminerálem. Tyto doplňky sice nejsou pro většinu cvičenců tak atraktivní, jako například BCAA nebo Testosterone Boostery, ale zato přináší celé spektrum pozitivních efektů. Kromě celkového vlivu na imunitní systém od nich můžete očekávat také zlepšení trávení (a to mimo jiné díky vitamínům skupiny B, které hrají v metabolismu makronutrientů velmi důležitou roli), lepší fungování mozku, odolnost vůči depresím, oddálení únavy, hormonální optimalizaci a mnoho dalšího.

Důvodem, proč tyto suplementy užívat, by pro vás měl být i fakt, že tělo sportovce má mnohem větší nároky na příjem těchto mikronutrientů, než tělo běžného člověka.

Důležité je ale poznamenat, že při výběru toho správného multivitamínu je důležité hledět na kvalitu, protože jinak vyhazujete peníze zbytečně.

 

JAKÝ KVALITNÍ MULTIVITAMÍN VYBRAT?
Jestli nechcete pečlivě prozkoumávat složení jednotlivých suplementů, využitelnost konkrétních látek a další důležité aspekty, můžete se inspirovat naším nezávislým testováním nejlepších multivitamínových doplňků, kde jsme zcela objektivně srovnávali ty nejlepší suplementy z této kategorie.
Nexgen Pro - jeden z nejlepších multivitamínů
Jedním z nejlepších dostupných multivitamínů je například NexGen Pro, vítěz našeho žebříčku.

 

2. Syrovátkový protein

Dalším důležitým suplementem je bezpochyby i syrovátkový protein, což je jeden z mála doplňků dobře známých i mimo „fitness kruhy“. Hlavní „úkol“ proteinu je jednoduchý - poskytnout snadno vstřebatelné bílkoviny, které tělo bez problémů stráví po náročném tréninku a díky tomu začne opravovat poničená svalová vlákna. Protein se ale dá užívat v podstatě i kdykoliv během dne, pokud potřebujete NAVÝŠIT svůj denní příjem bílkovin. Právě slovo “navýšit” je nesmírně důležité, protože pokud začínáte cvičit a vážíte nějakých 60kg, pravděpodobně by pro vás neměl být nejmenší problém potřebné množství bílkovin přijmout ze stravy.

Když už se ale přeci jen rozhodnete investovat do proteinu, nejlepší volbou z hlediska využitelnosti a biologické hodnoty je protein syrovátkový. V ideální případě bude syrovátka zpracována metodou CFM, což je v současnosti nejlepší dostupná metoda, protože zachovává všechny bílkovinné frakce a nedochází při ní k denaturaci bílkovin.

jaký syrovátkový protein vybrat?
Stejně jako v případě multivitamínů vám může i zde pomoci náš žebříček, kde jsou ty nejlepší proteiny na trhu seřazeny a srovnávány mezi sebou.
CFM Evolution - jeden z nejlepších proteinů
Pokud nevíte, pro jaký protein se rozhodnout, z vlastní zkušenosti můžu doporučit CFM Evolution, který vychází v poměru ceny a kvality nejlépe ze všech.

 

3. Hořčík

I když hořčík bývá součástí každého lepšího multivitamínu, který jsme zmínili hned na prvním místě, rozhodně se vyplatí ho užívat i samostatně. Dostatečnými argumentem by mělo být už jen to, že se jedná o nejvíce deficientní minerál ve stravě a sportovci jsou jeho nedostatkem ohroženi ještě mnohem více. Hladinu hořčíku snižuje stres (a to i stres z náročného tréninku), poslech hudby ze sluchátek a dokonce i některé potraviny.

Je přitom naprosto nezbytný. Podle nejnovějších poznatků se účastní až 600 různých biochemických reakcí v těle - od trávení sacharidů až po snížení únavy, lepší imunitní systém a hormonální rovnováhu.

Hořčík pod drobnohledem: Benefity, dávkování a jeho nejlepší formy

Reflex Magnesium
My užíváme hořčík ve formě bisglycinátu od firmy Reflex.

4. Zinek

Podobně důležitým doplňkem je i zinek. Ten je totiž po změnu tím nejvíce deficientním stopovým prvkem. Z těla odchází potem, a to znamená, že sportovci jsou nedostatkem opět ohroženi o něco více než „běžná“ populace. Zinek je přitom zcela stěžejní pro optimalizaci hormonů v těle, zlepšení kvality spánku i správnou funkci nervové soustavy. Dále se také podílí na vzniku inzulínu a je potřebný pro veškerý tělesný růst a vývoj.

Pokud vás zinek a hořčík, coby dvě nejdůležitější složky každého multivitamínového doplňku, zajímají podrobněji, rozhodně se neváhejte podívat na video z našeho YouTube kanálu, kde se podrobněji zaobíráme nejen efektem, ale také doporučeným dávkováním a nejlépe využitelnými formami těchto dvou suplementů.

 

5. Kreatin

Přestože kreatin není pro začínající sportovce v žádném případě nutností, rozhodně se jedná o osvědčený suplement, který může s nabíráním svalové hmoty pomoci. Tento doplněk totiž prošel mnoha vědeckými studiemi, přičemž drtivá většina z nich jeho účinnost potvrdila. Fungování kreatinu v těle není příliš jednoduché na popsání, ale i přesto se hodí ho velmi zjednodušeně načrtnout.

Kreatin je součástí energetické molekuly zvané kreatinfosfát. Ta předá svoji fosfátovou skupinu ADP (tedy adenosindifosfátu) a díky tomu vznikne sloučenina, kterou většina z vás již pravděpodobně zná. ATP. Adenosintrifosfát obsahuje, jak jeho název říká tři fosfory, které jsou navázané makroergickou vazbou. No a když se tato makroergická vazba štěpí, uvolňuje se vysoké množství energie. A tuto energii tělo velmi dobře zužitkuje na náročném tréninku. Dá se tedy říct, že kreatin je skvělým zdrojem energie pro svaly.

Navíc také natáhne do svalů malé množství vody, čímž se zlepší i syntéza bílkovin. Jelikož je ale účinnost kreatinu jen dočasná, rozhodně je potřeba jeho užívání cyklovat.

JAKÝ KREATIN VYBRAT?
Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného suplementu existují i zde desítky různých forem a revolučních substancí, nejlepší je ale klasický monohydrát, který prošel nejvíce vědeckými poznatky. Podobně jako u předchozích suplementů vám může pomoci naše srovnání nejlepších kreatinů, pokud váháte, jaký doplněk zvolit.
Kreatin dodá sílu
Kreatin je velmi populární suplement mezi silovými sportovci všeho druhu.

 

Nezapomeňte také na omega 3 mastné kyseliny

Posledním doplňkem, který by neměl chybět v repertoáru žádného sportujícího člověka, jsou omega 3 mastné kyseliny. Přestože škála jejich účinků je velmi široká, sportovci asi nejvíce ocení zlepšení kvality spánku, minimalizaci rizika vzniku zánětlivých procesů i zlepšení funkce cévních stěn. Zároveň podle některých odborníků dokáže zvýšit napumpování svalů před tréninkem, potréninkovou regeneraci a napomáhají i spalování tuků.

Stejně jako u předešlých doplňků je ale důležité zvolit kvalitní produkt, jinak vyhazujete peníze naprosto zbytečně. Důležitý je nejen obsah EPA a DHA, ale zároveň by dobrý suplement neměl obsahovat ani jiné omega kyseliny. Zatímco omega 3 mastné kyseliny jsou v naší stravě skutečně deficientní a velmi potřebné, omega 6 máme v těle nadbytek. Dalším důležitým aspektem je i původ ryb, ze kterých se tento suplement vyrábí. Paradoxně jsou totiž mnohé ryby náchylné na ukládání rtuti a jiných těžkých kovů, které by se posléze objevily i v těchto doplňcích. Ideální jsou tak doplňky, které mají původ v rybách z ledových jezer, ovšem to se samozřejmě projeví na ceně. 

JAKÉ OMEGA-3 DOPORUČUJEME?
Z mých osobních zkušeností je lepší variantou než klasické omega 3 takzvaný Krill Oil od společnosti Reflex Nutrition. Tento olej totiž odstraňuje veškerá negativa klasického rybího oleje - je naprosto čistý a plankton, ze kterého se krill oil získává, pochází z chladných antarktických oblastí, které nejsou znečištěny žádnými škodlivými látkami.
Obsah EPA a DHA sice není ve srovnání s některými rybími tuky tak vysoký, ale díky astaxanthinu dojde k daleko lepší využitelnosti. Bohužel se to ale projeví na ceně takového produktu.

Jaký je tedy závěr?

V tomto článku jsme vám tedy představili suplementy, které jsou z našeho pohledu dobrou investicí. Jestli si nemůžete dovolit investovat do všech, bohatě by vám, alespoň ze začátku, měl stačit kvalitní multivitamín, hořčík a zinek. Když máte dobře vyřešený jídelníček, určitě se obejdete bez proteinu. A jelikož zdrojem kreatinu je především maso, při správně vyřešeném jídelníčku nebudete mít nouzi ani o něj. Suplementace vám tedy může pomoct, ale rozhodně není důvod to s ní přehánět a klást na ni velký důraz.

Pokud máte k dnešnímu článku nějaké otázky, neváhejte se zeptat v komentářích, rádi vám na ně odpovíme.

Top 5 suplementů, které opravdu fungují (video):

 

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze a zkušenosti (5)

Petr S.
Březen 28, 2020

Ahoj měl bych dotaz ohledně kombinace suplementů. Na každém fóru tvrdí něco jiného. Kdy a jak je užívat.

Rád bych kombinoval Protein, kreatin monohydrát a L-Glutamin.

Na různých stránkách doporučují 30min před tréningem kreatin a ihned po tréningu protein + kreatin. Na jiných tuto kombinaci po treningu nedoporučují a to z důvodu, že při trávení proteinu vzníká v žaludku kyselé prostředí a to zas není vhodné pro trávení kreatinu. Ale zase doporučují kreatin pouze po tréningu.

Nebo kombinaci kreatinu a L glutaminu. Jaká je podle vás nejlepší kombinace těchto 3 suplementů?

Můžu takto?

Ráno : Glutamin

Před tréningem: Kreatin + Glutamin

Po tréningu: Protein+Kreatin+Glutamin (tady si nejsem jistý)

Před spánkem: Glutamin

Snad to nezní úplně blbě. Předem dík za odpověď

Petr S.

Souhlasím(+44)
Nesouhlasím(-1)
Element
Březen 18, 2024

Já si myslím, že bude v pohodě, když si namícháš protein s kreatinem dohromady.

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Juraj
Červen 12, 2020

Zdravím,môžete urobiť recenziu na vitamíny od firmy Namaximum,ďakujem.

Souhlasím(+4)
Nesouhlasím(0)
Vladimir
Říjen 11, 2021

Ahoj hledam ale nenachazim, tak se zeptam tady, co si myslite o pripravku viridian curcumin complex? Vyplati se nebo jsou to vyhozene penize? Dekuji.

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Mirek Dvořák
Říjen 15, 2021

Ahoj,

Hele v článku o 5 základních suplementech nemá tenhle doplněk úplně co dělat, proto jsi ho tam nejspíš nenašel :) Každopádně, pokud na něj máš finance, rozhodně to nejsou vyhozené peníze. Kurkumin je skvělá látka, u které mnoho vědeckých studií potvrdilo pozitivní efekt třeba na trávení nebo imunitu :) My kurkumin zkoušeli a určitě to za to stojí. Ale není to nějaká nezbytnost :)

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)