Když jsme pracovali na našem srovnání nejlepších greens doplňků, samozřejmě jsme si všimli, že mezi často používané suroviny patří kromě dobře známé chlorelly a spiruliny také tzv. zelený ječmen, kterému však většina lidí příliš pozornost nevěnuje. Čím je tento produkt tak zajímavý? A stojí za vyzkoušení? Na to se zaměříme v rámci tohoto článku.
Co je zelený ječmen zač?
Jak asi tušíte, ječmen je jedna z nejstarších obilnin, které lidstvo využívá coby zemědělskou plodinu. V našich končinách je známá zejména díky výrobě sladu, ovšem například na Blízkém Východě patří mezi běžně konzumovaná jídla například ječná kaše. Ječmen sám o sobě obsahuje celou řadu různých vitamínů, beta glukanu a dalších potenciálně prospěšných látek. Mladý ječmen pak nepředstavuje nic jiného, než ječmen sklízený pouze pár dní po vyklíčení.
Benefity zeleného ječmene
Možná si říkáte, proč vlastně zelený ječmen používat. A důvodů pro to může být celá řada. Zajímavý je už jen fakt, že zelený ječmen obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek. Vědecké studie často upozorňují na obsah celé řady vitamínů (zejména těch ze skupiny B), minerálů, nejrůznějších aminokyselin, enzymů a dokonce i chlorofylu, který pak může mít sám o sobě celou řadu různých účinků. Mezi často skloňované potenciální benefity zeleného ječmene tak patří:
Může vyrovnávat hladinu cukru v krvi
Ačkoliv výsledky vědeckých studií se mohou lehce rozcházet, některé z nich naznačují, že zelený ječmen může pomoci udržovat optimální hladinu cukru v krvi. To je podle zmíněných výzkumů pravděpodobně způsobeno obsahem rozpustné vlákniny. Nutno však poznamenat, že tyto vědecké články jsou poměrně zastaralé a bylo by tak třeba dalších potvrzujících výzkumů.
Může být vhodný pro kardiovaskulární zdraví
Stejně tak některé studie také naznačují, že by pravidelné užívání zeleného ječmene mohlo být dobré pro naše kardiovaskulární zdraví. Například výzkum provedený na starších jedincích s cukrovkou ukázal, že pravidelní uživatelé zeleného ječmene v kombinaci s vitamíny C a E zaznamenali nižší oxidaci LDL (“špatného”) cholesterolu, což může být prospěšné pro naše kardiovaskulární zdraví.
Látky v něm obsažené podporují imunitu
Jak jsme v tomto článku již zmínili, zelený ječmen je bohatý na celou řadu nejrůznějších látek jako jsou například vitamíny a další mikronutrienty. A právě obsažený vitamín C v kombinaci například se zinkem či vitamíny skupiny B mohou být obzvláště prospěšné pro správné fungování našeho imunitního systému.
Může podporovat metabolismus makronutrientů
Spolu s poměrně vysokým množstvím vitamínů skupiny B také souvisí správný metabolismus bílkovin, sacharidů a tuků, o který se tyto vitamíny starají. Tento efekt může být samozřejmě ještě více podpořen v situacích, kdy je zelený ječmen smíchán s dalšími složkami obsahujícími další účinné látky.
Jaká má zelený ječmen negativa?
Obecně řečeno je zelený ječmen považován za bezpečný produkt, ovšem velmi zřídka se mohou objevit některé z nežádoucích účinků. Je třeba mít na paměti, že zelený ječmen může obsahovat poměrně dost draslíku a vitamínu K, a proto není vhodný pro osoby užívající warfarin či jiné léky na ředění krve. Stejně tak by měli být obezřetní i lidé s onemocněními ledvin. Opatrní by měli být i lidé s intolerancí lepku, protože ačkoliv by zelený ječmen měl být bezlepkový, existuje u něj podle některých zdrojů riziko kontaminace lepkem.
Dávkování zeleného ječmene
Pokud jde o doporučené dávkování zeleného ječmene, jednotlivé produkty mohou disponovat rozdílnou koncentrací této látky, a proto je vždy na místě se řídit doporučeními uvedenými přímo na přebalu vámi vybraného doplňku. Obecně se však můžete setkat s doporučeními nepřekročit dávku 10 gramů zeleného ječmene denně. Například BrainMax, který prodává mladý ječmen v BIO kvalitě, doporučuje používat v rámci jedné dávky 2 gramy ječmene 2x až 3x denně, kdežto GymBeam doporučuje užít 5 gramů denně. Doporučujeme proto vyzkoušet dávkování uvedené výrobcem a pokud vám bude vyhovovat, není důvod ho měnit.
Co si z dnešního článku odnést?
Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že zelený ječmen je zdrojem celé řady mikronutrientů od vitamínů přes minerály až po nejrůznější aminokyseliny či enzymy. Přitom se dá říct, že pro zdravého člověka bez alergií je užívání doporučené dávky bezpečné a není důvod se ho obávat. Vybrat si proto můžete jak samotný zelený ječmen, tak i komplexní produkty, jako například ty z našeho žebříčku nejlepších greens.
Proč nám můžete věřit?
Ahoj! Já jsem Mirek a ve Světě Fitness působím až na drobnou přestávku vlastně skoro od začátku. Tomu ale předcházelo pár let, kdy jsem žil snad jenom posilovnou, věnoval se mrtvému tahu a silovému trojboji, objížděl závody a získal pár medailí.
Nejvíc si vážím asi republikového rekordu ve federaci WUAP. Kromě toho, že jsem cvičil, jsem se ale taky zajímal o jídlo a o suplementy, rád jsem si ve volném čase četl různé výzkumy a odborné knížky, abych toho co nejvíc věděl.