Srovnání nejlepších draslíků na trhu pro rok 2024

Věděli jste, že draslík patří mezi nejhojněji zastoupené minerály v lidském těle? Ačkoliv mu často není věnována příliš velká pozornost, jedná se o mimořádně důležitou složku naší potravy, protože v organismu zastává nepostradatelnou roli v nespočtu důležitých procesů. Co je ale nejdůležitější, podle některých vědeckých studií se v běžné stravě průměrného člověka draslík nenachází v dostatečném množství. Především pokud se věnujete silovým sportům, je proto vhodné zvážit jeho suplementaci.

Jak vybrat ten správný suplement? V našem žebříčku jsme seřadili ty nejlepší produkty, které můžete aktuálně na trhu sehnat. Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? To a mnoho dalšího se dozvíte v jejich podrobném rozboru.

10 nejlepších draslíků na trhu

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. NOW Potassium Citrate Pure Powder NOW Potassium Citrate Pure Powder 448 mg draslíku v jedné dávce, 243 dávek v jednom balení, Bez jakýchkoliv aditiv 349 Kč
2. MyoTec Potassium Citrate MyoTec Potassium Citrate 716 mg draslíku v jedné dávce, 150 dávek v jednom balení, Bez přidaných aditiv 207 Kč - 259 Kč
3. BrainMax Draslík Magnesium BrainMax Draslík Magnesium 200 mg draslíku v jedné dávce, 100 dávek v jednom balení, Obsahuje také hořčík ve formě malátu 449 Kč
4. Titánus Draslík & Hořčík Titánus Draslík & Hořčík Asi 330 mg draslíku v jedné dávce, 33 dávek v jednom balení, S obsahem bisglycinátu hořečnatého 294 Kč
5. Swanson Potassium Citrate Swanson Potassium Citrate 99 mg draslíku v jedné dávce, 120 dávek v jednom balení, Želatinová kapsle 159 Kč
6. NOW Potassium Citrate NOW Potassium Citrate 297 mg draslíku v jedné dávce, 60 dávek v jednom balení, Rostlinná kapsle 232 Kč
7. Jarrow Formulas Potassium Citrate Jarrow Formulas Potassium Citrate 99 mg draslíku v jedné dávce, 120 dávek v jednom balení, Draslík ve formě citrátu
8. Viridian Potassium Magnesium Citrate Viridian Potassium Magnesium Citrate 297 mg draslíku v jedné dávce, 30 dávek v jednom balení, Obsahuje citrát hořečnatý 299 Kč
9. NutriWorks Potassium 300mg NutriWorks Potassium 300mg 300 mg draslíku v jedné dávce, 120 dávek v jednom balení, Vhodné i pro vegany 439 Kč
10. Webber Naturals Potassium Citrate Webber Naturals Potassium Citrate 99 mg draslíku v jedné dávce, 90 dávek v jednom balení, Bez umělých barviv a sladidel 224 Kč

Detailní rozbor nejlepších draslíků

1. NOW Potassium Citrate Pure Powder

NOW Potassium Citrate Pure Powder

V našem srovnání nejlepších suplementů s draslíkem si nejlépe vedl Potassium Citrate Pure Powder od společnosti NOW (dříve NOW Foods). Největší výhodou tohoto produktu je jeho forma – jedná se totiž i prášek. Zatímco většina konkurenčních výrobků se prodává ve formě kapslí, NOW Potassium Citrate Pure Powder jde jinou cestou a rozhodně mu to je ku prospěchu.

Výhody:

 • Čisté složení bez zbytečných aditiv
 • Vysoká dávka účinné látky
 • Nízká cena
 • Jedno balení vám vydrží asi na 8 měsíců

Nevýhody:

 • Někomu nemusí vyhovovat chuť

O výrobci:
Kořeny americké společnosti NOW (dříve známé jako Now Foods) sahají až do roku 1968. Od té doby se firma snaží prostřednictvím svých produktů lidem pomoci ke zdravému životnímu stylu. U všech výrobků je v první řadě kladem důraz na vysokou kvalitu a spolehlivé složení Kromě doplňků stravy společnost vyrábí také například kosmetické produkty, zdravé potraviny a krmivo pro domácí zvířata. S produkty značky NOW jste se už mohli setkat v našem srovnání nejlepších vitamínů K nebo v žebříčku nejlepších hořčíků.

V jedné dávce (1,4 gramu) najdete:

 • 1 400 mg citrátu draselného
  • z toho 448 mg elementárního draslíku

Jak už jsem psal výše, NOW Potassium Citrate Pure Powder hodně těží ze svojí formy. Suplementy v prášku nepotřebují žádné kapsle, tudíž do nich není potřeba přidávat žádné další látky. Zároveň je mnohem jednodušší přijmout v jedné dávce více účinné látky. Poslední výhodou je také nižší cena, která opět souvisí s čistým složením. Ve výsledku proto není divu, že si v porovnání s konkurencí tento výrobek vede tak dobře. Najdeme zde draslík ve formě citrátu, což je jednoznačně nejlepší varianta. Z hlediska obsahu účinné látky také není co vytknout.

Závěrečné zhodnocení:
Suplementy pyšnící se kvalitním složením často vyjdou na vyšší částku než ostatní produkty. V tomto případě se ale nic takového neděje. Jedna dávka draslíku od společnosti NOW vychází nejlevněji ze všech produktů v žebříčku, což je obrovské plus. Aby toho nebylo málo, jedno balení vám vystačí na dlouhých 243 dní. Kombinace výborné ceny a perfektního složení dělá z tohoto produktu jasného favorita v podstatě pro každého. Pokud bychom ale přece jenom měli něco vytknout, byla by to absence hořčíku, který spolu s draslíkem funguje skvěle a v některých produktech na něj můžeme narazit. V konečném důsledku se ale pořád jedná o prvotřídní výrobek, který stojí za vyzkoušení.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  349 Kč

2. MyoTec Potassium Citrate

MyoTec Potassium Citrate

Potassium Citrate z dílny značky MyoTec se vyznačuje především velmi vysokým obsahem účinné látky. Není proto divu, že se v našem srovnání umístil na velmi dobré pozici. Stejně jako v případě předchozího produktu se jedná o draslík ve formě prášku, což s sebou nese mnoho výhod.

Výhody:

 • Velmi vysoký obsah účinné látky
 • Nízká cena
 • Složení bez jakýchkoliv aditiv
 • Skvělý poměr ceny a kvality

Nevýhody:

 • Neobsahuje hořčík

O výrobci:
Značka MyoTec se na trhu se sportovní výživou pohybuje už přes deset let. Tato společnost se vyznačuje tím, že používá výhradně čisté a kvalitní přísady, zatímco umělým sladidlům a podobným aditivům se vyhýbá obloukem. Cílovou skupinou značky MyoTec jsou sportovci s vysokými požadavky na své tělo, kteří vyznávají zdravý životní styl. S tímto výrobcem jste se už mohli setkat v našem žebříčku nejlepších nootropik.

V jedné dávce (2 gramy) najdete:

 • 2 g citrátu draselného
  • z toho 716 mg elementárního draslíku

Obsah více než 700 mg elementárního draslíku v jedné dávce je v porovnání s konkurencí něco nevídaného. V kombinaci s normálními stravovacími návyky to znamená bezproblémové doplnění dostatku draslíku do vašeho organismu. Jak už jsem psal výše, největší výhodou produktu je forma prášku. Opět zde totiž nenajdeme žádná aditiva, která jsou například v kapslích potřebná. Produkt je zároveň vhodný i pro vegany, což je nepochybně také velká výhoda.

Závěrečné zhodnocení:
Podobnost draslíku od značky MyoTec a konkurenčního produktu od společnosti NOW je velká. Nelze si nevšimnout, že oba produkty nabízí prvotřídní kvalitu za naprosto minimální cenu, což z nich dělá jasnou volbu v podstatě pro každého. Mírnou nevýhodou MyoTec Potassium Citrate je ale cena, která je o malý zlomek vyšší. I přesto se v porovnání s ostatními produkty jedná o zcela minimální cenu a výsledný poměr ceny a kvality je naprosto perfektní. Pokud tedy hledáte kvalitní draslík za nízkou cenu, ani s tímto produktem nešlápnete vedle.

 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  207 Kč -20%
Cena:  259 Kč

3. BrainMax Draslík Magnesium

BrainMax Draslík Magnesium

Velmi dobré hodnocení si od nás odnáší rovněž BrainMax Draslík Magnesium. Jak je u tohoto produktu patrné z názvu, obsahuje kromě samotného draslíku také hořčík. Tyto dva minerály spolu působí synergicky, takže navzájem umocňují své účinky. Z hlediska složení se proto jedná o naprostou špičku, za kterou si ale budete muset trochu připlatit.

Výhody:

 • Kvalitní a propracované složení
 • Obsah hořčíku ve formě malátu
 • Snadné dávkování
 • Vhodné i pro vegany

Nevýhody:

 • Trochu vyšší cena

O výrobci:
Česká značka BrainMax vznikla proto, aby na trh přinesla doplňky stravy vycházející z kombinace nejnovějších vědeckých poznatků a přirozené síly přírody. Repertoár společnosti tvoří především produkty podporující mozkové činnosti, ale najdete zde také klasické suplementy potřebné pro silové sporty. Na Světě Fitness jste se se značkou BrainMax mohli setkat například v žebříčku nejlepších nakopávačů, ale o své dojmy jsme se s vám podělili také ve srovnání nejlepších CBD kapek a olejů.

V jedné kapsli najdete (denní dávka představuje 1 až 2 kapsle):

 • 100 mg elementárního draslíku (ve formě citrátu draselného)
 • 100 mg elementárního hořčíku (ve formě malátu)

Kombinace draslíku s hořčíkem funguje skvěle, protože tyto dva minerály působí synergicky. Díky jejich společnému užívání dochází k lepším přenosům informací mezi buňkami, tělo lépe hospodaří s curky a je rovněž podpořena fyzická výkonnost. Ocenit musíme také formu hořčíku, protože malát patří mezi nejlépe využitelné formy na trhu. Co se týče dávkování, doporučuje výrobce užívat jednu až dvě kapsle denně. Vzhledem k obsahu draslíku v jedné kapsli ale považuji ve většině případů za vhodnější dávkovat kapsle dvě. Pokud však produkt užíváte poprvé, začněte s užíváním jedné kapsle a množství případně navyšte až následnovně.

Závěrečné zhodnocení:
BrainMax Draslík Magnesium je vhodný především pro ty sportovce, kteří nesuplementují hořčík jiným způsobem. Pokud užíváte samostatný doplněk s obsahem magnesia, je v podstatě zbytečné si za něj připlácet i tady. Na druhou stranu pokud potřebujete doplnit oba minerály, můžete tímto produktem takzvaně zabít dvě mouchy jednou ranou. Je jasné, že vzhledem k obsahu kvalitní formy hořčíku vychází po cenové stránce draslík od BrainMax o něco dráže než předešlé výrobky. Poměr ceny a kvality je ale stále výborný a rozhodně se jedná o doplněk, do kterého se vyplatí investovat.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  449 Kč
Cena:  449 Kč

4. Titánus Draslík & Hořčík

Titánus Draslík & Hořčík

Na kombinaci draslíku s hořčíkem vsadila také značka Titánus. V tomto případě už si ale zákazník musí skutečně připlatit, protože Draslík & Hořčík od Titánusu patří v přepočtu na jednu denní dávku mezi nejdražší produkty v žebříčku. Po stránce kvality je ale jen těžké na něm něco kritizovat.

Výhody:

 • Povedené složení
 • Kombinace draslíku s biologicky skvěle využitelnou formou hořčíku
 • Snadné dávkování
 • Ideální forma draslíku

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobci:
Značka Titánus je na trhu se sportovní výživou známá už od roku 2014. Jejím cílem bylo od samotného začátku poskytovat sportovcům sortiment, který kompletně pokryje jejich potřeby. Společnosti hodně pomohlo, když se spojila s tehdy ještě téměř neznámým Alešem Lamkou, který je tváří značky Titánus. Sportovní doplňky z dílny Titánus pro nás nejsou žádnou novinkou. Setkat jste se s nimi mohli už v našem srovnání nejlepších nakopávačů nebo v žebříčku nejlepších syrovátkových izolátů.

V jedné tobolce najdete (denní dávka představuje 3 až 5 tobolek):

 • 110 mg citrátu draselného
 • 28 mg bisglycinátu hořečnatého

Jak už bylo řečeno několikrát, kombinace draslíku s hořčíkem přináší mnoho benefitů. Pochopitelnou podmínkou je využití dobře biologicky dostupné formy obou minerálů. Z hlediska draslíku se u kvalitních suplementů setkáte vždy s citrátem, který je tou nejlepší možnou volbou. Naopak u hořčíku je velmi obvyklé využívání méně vhodných forem, se kterými se lze často setkat i v produktech, od kterých by člověk čekal kvalitu. Naštěstí v tomto případě zde najdeme bisglycinát hořečnatý, který patří mezi nejlepší možné volby a je vhodný především k večernímu užívání.

Závěrečné zhodnocení:
Největším negativem draslíku od značky Titánus je nepochybně vysoká cena. Jedna denní dávky vychází dokonce na několikanásobek ceny většiny konkurence. Nutno ale podotknout, že pokud se místo 3 tobolek rozhodnete dávkovat rovnou 5 (výrobce doporučuje dávkovat 3 až 5 tobolek denně), vyšplhá se výsledná cena ještě výš. Osobně si ale nemyslím, že je nutné dávku tímto způsobem navyšovat. Vše se ale pochopitelně odvíjí především od toho, kolik draslíku přijmete v běžné stravě.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  294 Kč

5. Swanson Potassium Citrate

Swanson Potassium Citrate

Kvalitní volbou za nízkou cenu může být Potassium Citrate od společnosti Swanson. Jedná se totiž o jeden z nejlevnějších produktů v žebříčku, který sice neobsahuje draslík v nějakém závratném množství, ale bohatě stačí k jeho preventivnímu doplnění.

Výhody:

 • Velmi nízká cena
 • Snadné dávkování
 • Jedno balení vydrží asi na 4 měsíce

Nevýhody:

 • Poměrné nízký obsah účinné látky

O výrobci:
Společnost Swanson Health Products svou činnost započala už v roce 1969 ve Spojených státech. Důvodem založení společnosti byla snaha představit produkty, které lidem pomohou dosáhnout zdravého životního stylu. V roce 2018 došlo k rebrandingu firmy, která si od té doby říká jednoduše Swanson. Nejedná se ale o klasického výrobce suplementů. Nabízí totiž také krmivo pro domácí mazlíčky nebo bylinky. O naše zkušenosti se značkou Swanson jsme se s vámi podělili ve srovnání nejlepších probiotik nebo v našem žebříčku nejlepších vitamínů K.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 99 mg elementárního draslíku (ve formě citrátu draselného)

Dávka obsažená v jedné kapsli Swanson Potassium Citrate je na první pohled menší, než tomu bývá u většiny ostatních produktů. Při užívání samozřejmě nejste limitováni tím, co říká výrobce, ačkoliv je vhodné se jeho instrukcí držet. S navýšením dávky jde samozřejmě ruku v ruce i zvýšená cena. I při dávkování dvou nebo tří kapslí denně by ale jedna denní dávka pořád vycházela na velmi přijatelnou cenu. I taková možnost se proto nabízí, nicméně pokud vám jde pouze o prevenci a víte, že v běžné stravě přijmete draslíku dostatek, pravděpodobně si bohatě vystačíte s jednou kapslí.

Závěrečné zhodnocení:
Potassium Citrate od značky Swanson je vydařený produkt, ve kterém nenajdete žádné potenciálně škodlivé látky. Velkým pozitivem je samozřejmě cena, zatímco jako negativum bychom mohli označit relativně nízký obsah účinné látky. Nicméně vzhledem k tomu, že i po zvýšení dávky na 2 nebo 3 kapsle, což se z hlediska příjmu draslíku rovná konkurenci, vychází jedna denní dávka dost levně, nevidím v tomto směru vlastně žádný problém. Ve výsledku tak mohu tento doplněk vřele doporučit.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  159 Kč

6. NOW Potassium Citrate

NOW Potassium Citrate

Své místo si v našem žebříčku našel i druhý zástupce značky NOW. Produkt s jednoduchým názvem Potassium Citrate je však vyráběn ve formě kapslí. Svým složením se dost podobá předchozímu doplňku, avšak výrobce v tomto případě doporučuje trochu jiné dávkování.

Výhody:

 • Ideální množství účinné látky
 • Vhodné i pro vegany
 • Výhodný poměr ceny a kvality

Nevýhody:

 • Trochu vyšší cena

V jedné kapsli najdete (denní dávka představuje 1 až 5 kapslí):

 • 99 mg elementárního draslíku (ve formě citrátu draselného)

Jak již bylo napsáno výše, NOW Potassium Citrate se svým složením dost podobá draslíku od značky Swanson. Oba produkty obsahují v jedné kapsli stejné množství draslíku, avšak každý výrobce udává jiné dávkování. Společnost NOW doporučuje užívat jednu až pět kapslí každý den. Vzhledem k tomu, že většina konkurence obsahuje v jedné dávce asi 300 mg draslíku, vycházeli jsme i v přepočtu ceny za jednu denní dávky z této hodnoty. Obecně se proto dá doporučit užívat 3 kapsle denně a dávkování následně upravit individuálním potřebám.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud se rozhodujete mezi draslíkem z dílny značky Swanson nebo tímto produktem od NOW, je pouze pár rozdílů, které byste měli vzít v úvahu. První z jmenovaných vychází cenově v přepočtu na jednu kapsli o něco lépe, ale na druhou stranu NOW Potassium Citrate je vhodný i pro vegany, jelikož neobsahuje želatinu. Jinak se ale jedná v podstatě o identické produkty (samozřejmě s rozdílně nastaveným doporučeným dávkováním).

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  232 Kč -17%

7. Jarrow Formulas Potassium Citrate

Jarrow Formulas Potassium Citrate

Kvalitní provedení za nízkou cenu nabízí rovněž draslík od společnosti Jarrow Formulas. I v tomto případě vychází jedna denní dávka na velmi přijatelnou částku, což je pochopitelně velké plus a pro mnoho lidí dokonce při výběru suplementu rozhodující.

Výhody:

 • Velmi nízká cena
 • Snadné dávkování
 • Neobsahuje žádné škodlivé a kontroverzní látky

Nevýhody:

 • Nižší obsah účinné látky

O výrobci:
Americká společnost Jarrow Formulas o sobě tvrdí, že není pouze typickým výrobcem vitamínů. Na trhu se sportovní výživou tento výrobce figuruje už od roku 1977. Od té doby ušla společnost opravdu velký kus cesty. Jarrow L. Rogovin, zakladatel společnosti, už dávno neroznáší objednávky zákazníkům osobně ke dveřím. Jarrow Formulas dnes patří mezi renomované výrobce sportovních suplementů a během svého působení na trhu si tato značky vysloužila mnoho ocenění. Setkat jste se s ní mohli už v naše srovnání nejlepších vitamínů K.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 99 mg elementárního draslíku (ve formě citrátu draselného)

Po stránce složení se draslík od Jarrow až nápadně podobá předchozím dvěma produktům. Vzhledem k tomu, že výrobce doporučuje dávkovat jednu kapsli denně, platí o obsahu účinné látky a o možnosti upravení dávkování to stejné, co je napsáno u produktu Swanson Potassium Citrate. Hodí se ale říct, že kapsle od značky Jarrow Formulas obsahují trochu více stabilizátorů a podobných látek, nicméně ani v jednom případě se nejedná o žádnou potenciálně škodlivou látku.

Závěrečné zhodnocení:
Draslík od Jarrow Formulas je skutečně v mnoha ohledech podobný předchozím dvěma produktům. V jeho neprospěch však hraje o něco vyšší cena a teoreticky také přítomnost většího množství aditiv. Opět je však nutné zmínit, že se jedná o látky, které se v podobných kapslích nachází naprosto běžně a jsou zcela nezávadné. V konečném důsledku se proto jedná o suplement, který vás určitě nezklame.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

8. Viridian Potassium Magnesium Citrate

Viridian Potassium Magnesium Citrate

Náročnější z vás nejspíš zaujme spíše Potassium Magnesium Citrate od značky Viridian. Ten v sobě kombinuje osvědčenou dvojici minerálů v biologicky velmi dobře využitelné formě. Z hlediska kvality složení se jedná o prvotřídní produkt, nicméně rozhodně se nejedná o ideální volbu pro každého. Jak už bývá o výrobků značky Viridian zvykem, budete si za něj muset dost připlatit.

Výhody:

 • Promyšlené složení
 • Kombinace citrátu draselného a citrátu hořečnatého
 • Bez škodlivých aditiv nebo alergenů

Nevýhody:

 • Velmi vysoká cena

O výrobci:
Britská společnost Viridian Nutrition se specializuje na výrobu tzv. etických vitamínů. Všechny produkty tohoto výrobce jsou 100% bioaktivní a neobsahují geneticky upravené látky. Navíc jsou uchovávány v kapslích rostlinného původu bez využití jakýchkoliv aditiv. Společnost si totiž zakládá především na čistotě svých produktů, šetrnosti k životnímu prostředí a na pomoci charitě. Se značkou Viridian už jste se mohli setkat v našem žebříčku nejlepších antioxidantů nebo ve srovnání nejlepších trávicích enzymů.

V jedné kapsli najdete (denní dávka představuje 1 až 3 kapsle):

 • 99 mg draslíku (ve formě citrátu draselného)
 • 50 mg hořčíku (ve formě citrátu hořečnatého)
 • 30 mg vojtěšky
 • 10 mg spiruliny
 • 10 mg borůvky

Všechny kapsle značky Viridian jsou přírodní a jsou na bázi vojtěšky, spiruliny a borůvky. Jak je vidět na seznamu obsažených látek, ani tentokrát tomu není jinak. Ocenit musíme především přítomnost hořčíku a jeho zvolenou formu. Citrát patří mezi biologicky nejlépe využitelné formy hořčíku na trhu (spolu s bisglycinátem a malátem, se kterých se můžeme setkat u konkurenčních výrobků). Z hlediska obsahu draslíku se ale nejedná o žádný zázrak a je proto vhodné se snažit držet u horní hranice doporučeného dávkování, což se ale negativně promítá na už tak vysoké ceně.

Závěrečné zhodnocení:
Hledáte-li kvalitní doplněk draslíku, Viridian Potassium Magnesium Citrate vás rozhodně nezklame. Musíte se však připravit na to, že si za něj skutečně připlatíte. Jedná se totiž o nejdražší produkt v celém žebříčku (v přepočtu na jednu denní dávku). Na druhou stranu ale nabízí mnoho benefitů, díky kterým si dokáže fanoušky získat tak jako tak.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  299 Kč

9. NutriWorks Potassium 300mg

NutriWorks Potassium 300mg

Slušným poměrem ceny a kvality se může pyšnit draslík od společnosti NutriWorks. Při dodržení doporučeného dávkování vám navíc jedno balení tohoto produktu vystačí až na 4 měsíce, což je obrovské plus. Nutno ale říct že jinak tento doplněk svou konkurenci nijak zvlášť nepřevyšuje.

Výhody:

 • Dobrý poměr ceny a kvality
 • Ideální množství draslíku v jedné kapsli
 • Snadné dávkování

Nevýhody:

 • V porovnání s konkurencí moc nemá čím zaujmout

O výrobci:
NutriWorks je společnost pocházející z Finska, která vznikla v roce 2009. Její produkty se dělí do dvou kategorií, které od sebe rozeznáte jednoduše podle barvy. Výrobky z bílé řady se vyznačují naprostou čistotou a absencí jakýchkoliv umělých sladidel, zatímco produkty v černé řadě podobné látky sice obsahují, ale pouze v minimálním množství. Značka NutriWorks si zakládá především an poctivosti a prvotřídní kvalitě svých produktů. Setkat jste se s ní mohli v našem srovnání nejlepších l-carnitinů.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 300 mg draslíku ve formě citrátu draselného

NutriWorks Potassium je produkt vhodný také pro vegany. Kapsle je totiž z rostlinných materiálů, což v dnešní době nepochybně ocení velké množství lidí. Výrobku nelze po stránce složení ani kvality popravdě nic moc vytknout. Draslík zde najdeme v ideálním množství a samozřejmě nikdy není problém si dávkování přizpůsobit.

Závěrečné zhodnocení:
Draslík od značky NutriWorks se z hlediska kvality bez debaty řadí mezi prvotřídní produkty. Problém ale vidím v tom, že se od konkurence nedokáže nějak pozitivně odlišit. Po cenové stránce se nejedná o žádný trhák, ale ani o žádnou katastrofu. To stejné se dá říct o složení. Produkt jako celek proto rozhodně mohu doporučit, ale vlastně nevím, proč by mu měl někdo dávat přednost před doplňky z předních příček žebříčku.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  439 Kč
Cena:  439 Kč

10. Webber Naturals Potassium Citrate

Webber Naturals Potassium Citrate

Náš žebříček uzavírá Potassium Citrate od značky Webber Naturals. Získal si nás především nízkou cenou, avšak musíme mu vytknout, stejně jako několika jiným produktům, nízký obsah účinné látky.

Výhody:

 • Nízká cena
 • Absence škodlivých aditiv
 • Kvalitní složení

Nevýhody:

 • Nízký obsah účinné látky

O výrobci:
Značka Webber Naturals u nás rozhodně nepatří mezi moc rozšířené výrobce, nicméně v Severní Americe se produkci doplňků stravy věnuje už více než 50 let. Společnost se pyšní tím, že své produkty vyrábí z rostlin a bylinek, které si sama šetrně vypěstuje na svých farmách v Kanadě. Striktně se vyhýbá použití škodlivých nebo kontroverzních aditiv a pochopitelně si zakládá primárně na kvalitě svých výrobků

V jedné dávce (1 tableta) najdete:

 • 99 mg citrátu draselného

Z hlediska obsahu účinné látky to v tomto případě rozhodně není žádná sláva. Jak už jsem ale psal u několika předešlých produktů, vždy si můžete dákování upravit tak, aby vám vyhovovalo. V takové situaci je ale potřeba počítat s tím, že se zvedne i výsledná cena za jednu denní dávku, což je pochopitelně nepříjemné. Při dodržení doporučeného dávkování vám může jedno balení Webber Naturals Potassium Citrate vydržet na 90 dní, což není vůbec špatné.

Závěrečné zhodnocení:
Draslík od Webber Naturals je příkladem produktu, který vás neurazí, ale vlastně ani nijak nenadchne. Jeho největším pozitivem je čisté složení, ale i v tomto směru ho několik produktů v žebříčku snadno předčí. Co se týče ceny, pohybujeme se tak nějak v průměru, ale z hlediska obsahu draslíku už se doplněk řadí spíše do podprůměru vzhledem ke konkurenci ve zbytku žebříčku.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  224 Kč

Co je draslík vlastně zač?

O draslíku se často hovoří například v souvislosti s iontovými nápoji, velmi zřídka se však mluví o jeho zásadní roli v organismu a o tom, jak je důležité si hlídat jeho správnou hladinu. Draslík je totiž jedním z nejvíce zastoupených minerálů v lidském těle a je dokonce nejhojněji zastoupeným kladně nabitým iontem uvnitř buněk. Naprostá většina draslíku se nachází ve svalových buňkách, kde funguje jako elektrolyt, takže je klíčový pro přenos nervových vzruchů mezi buňkami. Tělo si ho nedokáže vytvořit samo, a proto jsme odkázáni na jeho příjem v potravě.

Funkce draslíku v lidském těle

Asi nejdůležitější funkcí, kterou draslík v našem organismu zastává, je regulace množství vody v těle. Značná část vody se totiž nachází přímo v buňkách nebo mezi buňkami. Toto množství vody je ale ovlivňováno koncentrací elektorlytů a jak už víme, draslík je jedním z nejdůležitějších elektrolytů v těle. Je proto zcela klíčový pro udržení rovnováhy tekutin a optimálního poměru vody v tkáních. Bez rovnováhy vody v těle může velmi snadno dojít k dehydrataci, která má na lidský organismus nespočet negativních dopadů a může vyústit až ve vážné zdravotní problémy. O důležitosti dostatečné hydratace jsme psali i v našem článku o imunitním systému.

Draslík je zároveň důležitý také pro udržení zdraví nervového systému. Nervové impulsy jsou totiž generovány pomocí iontů (sodík a draslík), které jsou tím pádem zásadní pro srdeční rytmus, svalové kontrakce a mnoho dalšího. Draslík zároveň pomáhá v organismu udržet rovnováhu kyselých a zásaditých látek, což se pozitivně promítá na zdravý kostí, svalů. Hodí se také dodat, že dostatečný příjem draslíku pomáhá předcházet vylučování vápníku v moči. Tím opět pomáhá udržet zdravé kosti a také brání vzniku ledvinových kamenů.

Jak se projevuje nedostatek draslíku?

V souvislosti s předchozím odstavcem dává smysl, že nedostatek draslíku může způsobit v lidském organismu docela nepříjemné problémy. Jedním z nich je zvýšené riziko vzniku cukrovky. Lidé s nízkou hladinou draslíku totiž nemohou skladovat cukry v játrech a svalech, protože ho tělo začne měnit na tuk. To způsobí pokles hladinu cukru, a tělo si jej proto začne znovu žádat. Výsledkem jsou velké výkyvy v metabolismu cukrů. Nedostatek draslíku ale způsobuje také problémy se spánkem a nadměrnou únavu, zhoršuje koncentraci a paměť, zažívací potíže, negativně ovlivňuje hladinu pH v těle a zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů a tak dále. Negativ spojených s nedostatečným příjmem draslíku je opravdu nespočet, z čehož samozřejmě vyplývá, že je velmi důležité na něj v jídelníčku nezapomínat.

Rizika spojená s nadbytkem draslíku

Nedostatek draslíku sice může být příčinou mnoha zdravotních komplikací, i opačný extrém však dokáže člověku docela zavařit. Stavu, kdy dochází ke zvýšení hladiny draslíku v krvi, se říká hyperkalemie. Mezi její projevy patří nepravidelný srdeční rytmus, brnění v končetinách či pocity slabosti. Jedná se však o poměrně vzácný jev a při dodržování běžné stravy se nejedná o něco, z čeho by si bylo potřeba dělat starosti.

V jakých potravinách najdu draslík?

S draslíkem se setkáte ve velkém množství běžně dostupných potravin. Nejvíce je obsažen v pšeničných otrubách, fazoli, čočce, bramborách, sóje, fících, špenátu, brokolici, avokádu nebo v kapustě. Zanedbatelných zdrojem draslíku však není ani maso, ořechy, jogurty, banány a další druhy ovoce. Pokud člověk jí pestrou stravu, měl by být bez větších problémů schopen přijmout draslíku dostatek z běžného jídla. Nutno však podotknout, že ačkoliv je draslík velmi dobře biologicky dostupný (lidské tělo je schopné zpracovat více než 90 % přijatého draslíku), je snadné ho zničit tepelnou úpravou jídel. Z toho důvodu jsou pro příjem draslíku vhodné spíše čerstvé potraviny. Zároveň platí, že organismus silových sportovců má pochopitelně vyšší požadavky na příjem jednotlivých živin, než je tomu u zbytku populace.

Kolik draslíku denně přijmout?

Když je řeč o suplementaci minerálů, je samozřejmě ze všeho nejdříve nutné se zamyslet nad tím, jestli má něco takového smysl. Spoustu látek jsme totiž schopni přijmout v běžné stravě v dostatečně formě a jejich suplementace je zcela zbytečná. Draslík ale není takový případ. Doporučená denní dávka draslíku totiž činí 4,7 gramu, ale dle několika studií v Severní Americe nepřesahuje medián denního příjmu draslíku u běžné populace ani 3,6 gramu. Hodí se také podotknout, že kojící ženy by měly přijmout dokonce až 5,1 gramu draslíku denně. Z výše uvedeného je zřejmé, že suplementace draslíku má svůj význam a to platí dvojnásobně v případě sportovců, jejichž organismus vyžaduje výrazně vyšší příjem všech nutrientů z důvodu nadměrné fyzické zátěže.

 

Jak draslík užívat?

Jak už víme, draslík je minerál. Obecně o minerálech platí, že je vhodné je suplementovat společně s jídlem. Zároveň minerály působí lépe, když jsou přijímány společně. I toto pravidlo však má své výjimky. Například vápník blokuje vstřebávání hořčíku, a proto se nehodí je suplementovat společně. V případě draslíku je potřeba si dát pozor zejména na množství sodíku. Zatímco draslík udržuje ideální hladinu vody uvnitř buněk, sodík plní stejnou funkci mezi buňkami. Vzájemný poměr těchto dvou látek proto ovlivňuje celkovou rovnováhu tekutin v těle. A vzhledem k tomu, že sodík je v lidském organismu zastoupen velmi bohatě (především kvůli nadměrnému užívání soli), ale draslíku lidé zpravidla přijímají méně, může být tato rovnováha snadno narušena. Je proto vhodné užívat draslík bez sodíku.

Pro koho je suplementace draslíku vhodná?

Jak už bývá zvykem, první skupinou, která by měla suplementaci draslíku zvážit, jsou sportovci. Vzhledem ke zvýšeným nárokům na tělo je pochopitelné, že je důležité mu zároveň poskytovat i nadstandardní množství nutrientů. Draslík se navíc hodí do diety, jelikož brání nadměrnému zadržování vody v těle (viz vztah draslíku se sodíkem), což ocení především závodníci před soutěží. Ve skutečnosti ale mohou ze suplementace draslíku benefitovat i lidé, kteří vůbec necvičí. Důvodem je výše uvedená statistika o tom, že průměrný člověk zkrátka v běžné stravě nepřijme tolik draslíku, kolik by bylo ideální.

Zvýšené nároky na příjem draslíku mají kojící ženy a také lidé s vysokým rizikem vzniku cukrovky (vztah draslíku a diabetu je popsán výše). Suplementaci by rovněž měli zvážit lidé s vysokým příjmem soli z důvodu nadměrné koncentrace sodíku v těle.

Jak vybrat kvalitní suplement s draslíkem?

Nehledě na to, jaký suplement zrovna hledáte, vždy byste měli upřednostnit kvalitu před vším ostatním. Velmi často se totiž víc vyplatí investovat o něco více do kvalitního doplňku, než zbytečně vyhodit peníze za nekvalitní produkt, který nebude mít žádný efekt. Naprostá většina suplementů s draslíkem jej obsahuje ve formě citrátu. Ta se vyznačuje velmi dobrou biologickou využitelností a rozhodně se jedná o výbornou volbu. V čem už se ale některé doplňky liší, je způsob, jakým se užívají. Můžete se totiž setkat s draslíkem ve formě prášku nebo tablet. Výhodou prášku je zpravidla absence jakýchkoliv aditiv, avšak negativem je nepříjemná chuť. Na druhou stranu produkty v podobě kapslí nebo tablet sází hlavně na jednoduché a pohodlné užívání.

Je také potřeba se rozhodnout, jestli chcete draslík užívat samostatně, nebo v kombinaci s ostatními minerály. Jak už bylo popsáno výše, užívání všech minerálů dohromady má svá pozitiva, ale i negativa. Pokud preferujete kombinaci všech minerálů, nepřehlédněte náš žebříček nejlepších multivitamínů.

Zdroje

 1. KAŠPÁRKOVÁ, Daniela. Nutriční aspekty draslíku [online]. Brno, 2014. Dostupné z: https://theses.cz/id/xfisr5/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Mgr. Marie Šubrtová.
 2. BERNACIKOVÁ, Martina, Jan CACEK, Lenka DOVRTĚLOVÁ, et al. Regenerace a výživa ve sportu. 3., doplněné vydání. Brno: Masarykova univerzita, 2020. ISBN 978-80-210-9725-4.

 3. MANDELOVÁ, Lucie a Iva HRNČIŘÍKOVÁ. Základy výživy ve sportu. Brno: Masarykova univerzita, 2007. ISBN 978-80-210-4281-0.

 4. https://www.celostnimedicina.cz/vyznam-drasliku-ve-strave.htm

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (2)

Patrik
Září 29, 2022

Nejlepší je chlorid draselný a dá se

i zkombinovat s chloridem sodným a stojí 5x méně

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(-2)
Sebastián Okruhlica
Únor 9, 2023

Dobrý den, Patriku,

díky za komentář! Ačkoliv s užíváním chloridu draselného nejsou v rozumném množství spojené žádné negativní dopady, z hlediska biologické využitelnosti je na tom přece jen citrát lépe. Otázka ceny je samozřejmě věc druhá, nicméně ta v tomto případě odpovídá kvalitě. Co se týče chloridu sodného, toho máme v běžné stravě až až a rozhodně není důvod ho kombinovat s jakýmikoliv doplňky stravy. Ať se daří!

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)