Nejlepší hydrolyzované proteiny na trhu 2023 - Jaké jsou kvalitní?

Syrovátkové proteinové hydrolyzáty představují pomyslný vrchol v suplementaci každého sportovce. Jelikož se jedná o značně nadstandartní doplňky, je i jejich kvalita velmi vysoká. V praxi to znamená, že najít kvalitní hydrolyzát je o poznání jednodušší než najít například kvalitní gainer. I přes nepřeberné množství doplňků spadajících do této kategorie se nám ale povedlo najít a zařadit do našeho žebříčku jen ta nejlepší hydra, která nás zaujala nejen svým složením, ale i chutí a cenou. Pojďme se na ně tedy podívat.

8 nejlepších hydro proteinů na základě testování

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Bulk Powders Hydrolysed Protein Bulk Powders Hydrolysed Protein 19 Kč za dávku, 2 dostupné příchutě, 27g bílkovin v jedné dávce (30g) 1590 Kč
2. Czech Virus HydroWhey ISO CFM Czech Virus HydroWhey ISO CFM 26 Kč za dávku, 2 dostupné příchutě, 27g bílkovin v 30g dávce 849 Kč
3. Extrifit Super Hydro 80 DH32 Extrifit Super Hydro 80 DH32 22 Kč za dávku , 1 dostupná příchuť, 21,7g bílkovin v jedné 30g dávce 1899 Kč - 1999 Kč
4. Prom-IN Optimal Hydro Whey Prom-IN Optimal Hydro Whey 25 Kč za dávku, 3 dostupné příchutě, 31g bílkovin v dávce 1819 Kč - 2107 Kč
5. SizeAndSymmetry Hydro Whey SizeAndSymmetry Hydro Whey 20 Kč za dávku , 2 skvělé příchutě, 22,5g bílkovin v dávce 1499 Kč - 1599 Kč
6. Amix HydroPure Whey Protein Amix HydroPure Whey Protein 28 Kč za dávku, 4 výborné příchutě, 29,4g bílkovin v jedné dávce 1499 Kč
7. Smartlabs Hydro Delicate Smartlabs Hydro Delicate 29 Kč za dávku, 3 dostupné příchutě, 34g bílkovin v dávce 1599 Kč
8. Optimum N. Platinum Hydro Whey Optimum N. Platinum Hydro Whey 37 Kč za dávku, 3 dostupné příchutě, 30g bílkovin v dávce 1889 Kč - 2398 Kč

Detailní srovnání hydro proteinů

1. Bulk Powders Hydrolysed Protein

Bulk Powders Hydrolysed Protein

Prvenství v našem žebříčku patří naprosto neokoukanému produktu od naprosto neokoukané společnosti. Hydrolysed Whey Protein Isolate od Bulk Powders za zkoušku ale opravdu stojí.

Neuvěřitelných 27g bílkovin v jedné dávce, pouze 0,45g sacharidů, 0,6g tuku a jen 1,5% laktózy z něj totiž dělají v kombinaci s perfektní cenou naprosto nepřekonatelný produkt.

hlavní body
Výhody:
 • Extrémně rychlá stravitelnost
 • Skvělý 90% obsah bílkovin
 • Minimum sacharidů a tuků
 • Prvotřídní cena
Nevýhody:
 • Pouze dvě příchutě (jahoda a čokoláda)
 • Obsahuje xantanovou gumu a ochucovadla
shrnutí
O výrobci:

Tento výborný protein vyrábí společnost Bulk Powders, certifikovaný výrobce sportovní výživy z Velké Británie. V repertoáru této značky můžete najít všechny produkty bez zbytečné chemie, barviv a jiných umělých aditiv.

O kvalitě společnosti svědčí například i fakt, že syrovátka pochází z kravských farem ze zemí EU, kde se krávy mohou volně pást na pastvinách a jsou tedy krmené trávou.

Složení:

Základem tohoto proteinu je enzymaticky hydrolyzovaný syrovátkový bílkovinový izolát, který disponuje peptidy s krátkým řetězcem, což zajistí extrémně rychlé trávení a tím pádem i přivádění aminokyselin do tréninkem poškozených svalů.

Tento izolát dále obsahuje xantanovou gumu, ochucovadla, sojový lecitin a v závislosti na příchuti ještě červenou řepu, kyselinu citronovou a kakaový prášek s nízkým obsahem tuku.

Závěrečné ohodnocení:

Hydrolysed Whey Protein Isolate je opravdu sympatický produkt za příjemnou cenu. Obsah ochucovadel a xantanové gumy sice trošku kazí celkový dojem z tohoto proteinu, ale víceméně nic to na jeho prvenství neovlivní.

Obsažená syrovátka je v prvotřídní kvalitě, cenově v porovnání s druhým proteinem od Czech Virus ušetříte 7 Kč na jedné dávce a dostupné varianty jsou chuťově velmi dobře vyvážené.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

2. Czech Virus HydroWhey ISO CFM

Czech Virus HydroWhey ISO CFM

Opravdu dlouho jsme přemýšleli, kdo by měl být na první příčce tohoto žebříčku. Jelikož ale neustále dáváme příležitost novým produktům, tentokrát jsme upřednostnili protein od Bulk Powders, který je podstatně ekonomičtější variantou. Druhé místo si ale v těsném závěsu zaslouží HydroWhey ISO CFM od společnosti Czech Virus, jejíž doplňky končí v našich srovnáních na předních místech pravidelně.

Tentokrát tomu tak je díky obsahu neuvěřitelných 27g bílkovin v jedné 30g dávce, což je opravdu nestandartní. Zároveň disponuje také velmi dobrým spektrem aminokyselin, komplexem 5 trávicích enzymů i sladidlem z přírodní stévie.

hlavní body
Výhody:
 • Obsahuje komplex 5 trávicích enzymů
 • Až 90% obsah bílkovin a skvělé aminospektrum
 • Pouze přírodní aromata bez chemie
 • Slazeno sladidlem ze stévie
 • 7 gramů BCAA v dávce
Nevýhody:
 • Pouze dvě dostupné příchutě
 • Dostupné je jen 1kg balení
shrnutí
O výrobci:

HydroWhey ISO CFM vyrábí všem velmi dobře známá firma Czech Virus, kterou proslavil především kontroverzní kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparing partner Pavel Beran. Již od roku 2012, kdy se v hlavách tvůrců začal rodit první nápad, si firma zakládá na kvalitních produktech bez zbytečné chemie.

Mezi sponzorované atlety patří mimo Filipa a Pavla také Aleš Bursa nebo Jiří Tkadlčík. Všechny vstupní suroviny, které Czech Virus používá při výrobě svých produktů, mají svůj původ v EU.

Složení:

Základem tohoto produktu je nejkvalitnější syrovátkový izolát Optipep 90, který je navíc hydrolyzovaný. Díky tomu je dosaženo opravdu maximální vstřebatelnosti a velmi rychlé absorpce.

Do proteinové složky je navíc přidána směs enzymů DigeZime pro správné trávení, steviol-glykosidy a přírodní aroma.

Závěrečné ohodnocení:

HydroWhey ISO CFM je z mého nezaujatého pohledu ten opravdu nejlepší hydrolyzovaný protein na trhu. Za výhodu považuji i chuť tohoto hydrolyzátu, protože ve srovnání s ostatními položkami na tomto žebříčku není vůbec hořký. Za to pravděpodobně mohou dobře zvolené příchutě - čokoláda i banán hořkost velmi dobře maskují.

Produktu zkrátka a dobře až na malý výběr příchutí a velikostí balení není vůbec co vytknout a jestli do něj investujete, rozhodně neuděláte chybu. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

3. Extrifit Super Hydro 80 DH32

Extrifit Super Hydro 80 DH32

I třetí místo na místo našeho žebříčku patří produktu společnosti, která přední příčky našich srovnání zabírá velmi často. Tímto suplementem je Super Hydro 80 DH32.

Díky nejvyššímu možnému stupni hydrolýzy je tento protein skvěle stravitelný, má vysokou biologickou hodnotu a velmi rychlou absorpci aminokyselin. Bohužel je ale dostupný jen v jedné příchuti (čokoláda), která bohužel nemusí vyhovovat každému.

hlavní body
Výhody:
 • Nejvyšší stupeň hydrolýzy
 • Vysoká biologická hodnota
 • Rychlá vstřebatelnost a snadný průchod trávicím traktem 
 • Opravdu kvalitní suroviny
Nevýhody:
 • Pouze 1 dostupná příchuť 
 • “Jen” 73% obsah bílkovin
shrnutí
O výrobci:

Super Hydro 80 DH32 je suplement z dílny společnosti Extrifit, která se na trhu pohybuje od roku 2007 a za tu dobu se z ní stal přední výrobce sportovní výživy v České republice. Všechny nabízené doplňky jsou vyvinuty speciálně na míru všem silovým sportovcům a kulturistům.

Vizí firmy je vyrábět doplňky, které budou efektivně podporovat nárůst svalové hmoty a síly a účinně bojovat s podkožním tukem. Všechny doplňky ještě před uvedením na trh testují sponzorovaní atleti - naprostá špička tohoto sportovního odvětví v České republice - Vojtěch Koritenský, Tomáš Kašpar, Vlastimil Kužel a další.

Složení:

Veškeré bílkoviny v tomto produktu tvoří enzymaticky štěpený hydrolyzovaný syrovátkový protein se stupněm hydrolýzy 32.

Do něj je přidáno pouze aroma, odtučněné kakao, steviol-glykosidy a sukralóza. Jak si můžete sami všimnout, je to podstatný rozdíl oproti jiným proteinům této společnosti, které obsahují zahušťovadla, gumu guar a další nežádoucí látky.

Závěrečné ohodnocení:

Musím říct, že jsem upřímně naprosto překvapený kvalitou tohoto doplňku. I když mám proti Extrifitu v některých recenzích určité výsady - používání umělých surovin, zahušťovadel a dalších látek, tak v Super Hydro 80 DH32 nic takového nenajdete.

Je to opravdu kvalitní produkt, kterému lze vytknout (v porovnání s konkurencí) snad jen nižší obsah bílkovin. Nic to ale nemění na tom, že tenhle protein mohu jen a pouze doporučit a pokud si zvyknete i na typickou hořkost čokoládového proteinu, budete naprosto spokojeni. Rozhodně mi nepřišel tak umělý, jako jiné produkty této společnosti.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1899 Kč
Cena:  1999 Kč
Cena:  1955 Kč

4. Prom-IN Optimal Hydro Whey

Prom-IN Optimal Hydro Whey

Na čtvrtém místě našeho srovnání se umístil Optimal Hydro Whey od velmi populární společnosti Prom-IN.

Ve srovnání s vítězem žebříčku sice najdete v jedné dávce o celé 4g bílkovin méně, ale protein je vyrobený enzymatickou hydrolýzou, a tudíž máte zajištěnou maximální efektivitu a využitelnost. Výhodou jsou i 2 gramy přidaného glutaminu, aby bylo docíleno maximální regenerace. Vybírat navíc můžete hned ze tří dobrých příchutí - banán, čokoláda a latte machiato.

hlavní body
Výhody:
 • Skvělá cena 
 • 3 dostupné příchutě
 • Velmi dobrá využitelnost díky enzymatické hydrolýze
 • 2g přidaného glutaminu
 • Hned 3 různé velikosti balení
Nevýhody:
 • Obsah bílkovin menší než 80%
shrnutí
O výrobci:

Optimal Hydro Whey vyrábí ostřílená firma Prom-IN, která se na českém trhu pohybuje už od roku 1976. Jejich produkty prošly mnoha reformami tak, aby vyhovovaly všem atletům a neobsahovaly žádné zbytečné či neúčinné látky.

V kombinaci s naprosto vynikající cenou tak dostanete suplementy, které se pravidelně umisťují na předních místech nejen našich žebříčků.

Složení:

Základ Optimal Hydro Whey tvoří syrovátkový protein upravený enzymatickou hydrolýzou, který je dále obohacený o glutamin. Ke slazení byly použity steviol-glykosidy a sukralóza. Další složky se liší v závislosti na příchuti, ale jedná se většinou o přírodní aromata.

Závěrečné ohodnocení:

Ani složení Optimal Hydro Whey není příliš co vytknout. Čtvrté místo mu patří jen proto, že obsahuje méně bílkovin než předešlé doplňky, ale jinak je také velmi dobrou volbou. Zvolené bílkoviny jsou kvalitní, proces výroby šetrný a neobsahuje žádná aditiva či látky, které do dražších proteinů nepatří.

Vzhledem k jeho nižší ceně si troufám tvrdit, že se jedná o velmi dobrou volbu pro studenty a pro lidi, kteří nechtějí do suplementů investovat zbytečné peníze.

Edit 19.4.2019 - Právě jsme pro Hydro Optimal Whey zveřejnili podrobnou recenzi, můžete si ji přečíst zde.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1879 Kč
Cena:  1889 Kč
Cena:  1899 Kč
Cena:  1905 Kč
Cena:  1819 Kč
Cena:  2107 Kč

5. SizeAndSymmetry Hydro Whey

SizeAndSymmetry Hydro Whey

Také páté místo našeho žebříčku obsadil produkt nepříliš známé společnosti, která ale rozhodně má co nabídnout. Hydro Whey Protein DH32 od SizeAndSymmetry vyniká extrémně rychlou vstřebatelností a minimální hořkostí, která je zapřičiněna výrobním procesem enzymatické hydrolýzy na ten nejvyšší možný stupeň.

No a když se k tomu přidá ještě fakt, že za jednu dávku zaplatíte skvělých 20 Kč, dostanete protein, který bez problémů zvládá konkurovat takovým velikánům, jako je Extrifit, Prom-IN či Czech Virus.

hlavní body
Výhody:
 • Rychlá vstřebatelnost a perfektní využitelnost
 • Opravdu kvalitní ingredience
 • Nejvyšší stupeň hydrolýzy
 • Skvělá cena
Nevýhody:
 • Obsahuje poměrně vysoké množství cholesterolu (48mg/30g) 
 • Čokoládová příchuť obsahuje gumu guar a karubin
shrnutí
O výrobci:

SizeAndSymmetry Body Sport Nutrition je perspektivní německá společnost vyrábějící suplementy. Přestože se na trhu se sportovními doplňky pohybuje teprve krátce (přesněji řečeno od roku 2013), jedná se o velmi perspektivní firmu, která se snaží vytvářet vysoce kvalitní suplementy splňující i vysoká očekávání profesionálních sportovců.

Vůbec prvním doplňkem uvedeným na trh touto společností byl syrovátkový protein CFM80 SizeandSymmetry, dnes v jejich repertoáru ale najdete vše od aminokyselin a spalovačů tuku až po ořechová másla a proteinové kaše.

Složení:

Základem tohoto proteinu je hydrolyzovaný syrovátkový proteinový koncentrát zpracovaný se stupněm hydrolýzy 32.

Další suroviny se liší v závislosti na příchuti, ve variantě italian espresso najdete extrakt z kávy 100% arabica a v čokoládové variantě kakaový prášek se sníženým obsahem tuku (právě u něj je použita guma guar, karubin, E471, glukóza a maltodextrin, které by v produktu být nemusely). Ke slazení obou příchutí byla použita sukralóza a steviol-glykosidy.

Závěrečné ohodnocení:

Tento protein rozhodně má co nabídnout a díky nízké ceně bych ho doporučil především studentům. Nejedná se sice o hydrolyzát izolátu, jako u konkurenčních produktů, ale o hydrolyzát koncentrátu, nicméně svůj účel splní.

Nevýhodou je vysoký obsah cholesterolu (47mg/30g) - pro porovnání, například Platinum Hydro Whey, který je na 8. příčce, má pouze 5mg cholesterolu na 40g dávku. No a zároveň můj celkový dojem kazí právě guma guar, karubin a další látky, které v hydrolyzátech nemají příliš co dělat. Jestli ale hledáte kompromis mezi cenou a kvalitou, mohu ho jen a pouze doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1499 Kč
Cena:  1599 Kč

6. Amix HydroPure Whey Protein

Amix HydroPure Whey Protein

Co by to bylo za žebříček nejlepších hydrolyzovaných proteinů, kdyby v něm chyběly produkty společnosti Amix. Tento velmi kvalitní hydrolyzovaný CFM izolát obsahuje téměř 90% bílkovin, navíc je obohacený o komplex peptidů PepFormTM, pH-active komplex a probiotika lactospore.

A když se k tomu všemu přidá ještě dostupnost ve 4 naprosto lahodných příchutích, skvělou rozpustnost a prvotřídní stravitelnost, rozhodně je to jeden z těch nejlepších hydrolyzátů, jaké na našem trhu seženete.

hlavní body
Výhody:
 • Dostupnost hned ve 4 příchutích
 • Dobré spektrum aminokyselin
 • Bezproblémová příprava
 • Vysoce kvalitní zdroj bílkovin
 • Je obohacen o komplex peptidů a probiotik
Nevýhody:
 • Vyšší cena
 • Obsahuje gumu guar a aromata
 • Slazeno Acesulfamem-K
shrnutí
O výrobci:

Amix je jednou z nejuznávanějších evropských společností v oblasti sportovní výživy. Všechny své produkty staví na kvalitě, čímž si získal důvěru mnohých profesionálních i amatérských sportovců. Amix sponzoruje i předního českého kulturistu Milana Šádka nebo skvělou slovenskou bikinu Timeu Trajtelovou.

Složení:

Základem tohoto proteinu je částečně hydrolyzovaný CFM syrovátkový proteinový izolát, který představuje 95% celého produktu. Ten je navíc obohacen o důležité peptidy z mléka, l-tryptofan a l-leucin peptidy, extrakt z pískavice řeckého sena, extrakt z kůry vrby bílé a probiotika LactoSpore.

Další složky se většinou liší v závislosti na zvolené příchuti, k barvení byl použit kurkumin či extrakt z červené řepy, čokoládová a peanut butter varianta obsahuje navíc kakaový prášek.

Závěrečné ohodnocení:

Produkty Amix jsou v dnešní době (i díky skvělému marketingu) velmi populární. Z mého pohledu disponují skvělým složením, jejich příchutě mi (obzvlášť u proteinů) vždy chutnají, vstřebatelnost i příprava jsou bez jakýchkoliv problémů.

Pokud chcete do svého těla dostávat jen to nejlepší a nevadí vám, že si za kvalitu budete muset připlatit, rozhodně můžu toto hydro s klidným svědomím doporučit.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  1499 Kč

7. Smartlabs Hydro Delicate

Smartlabs Hydro Delicate

Sedmé místo našeho srovnání nejlepších hydrolyzátů patří produktu Hydro Delicate od společnosti SmartLabs.

Tento protein disponuje nejen špičkovými bílkovinami hydrolyzovanými až na krátké peptidy s molekulovou hmotností pod 1000 Daltonů, ale i výtečnou chutí. Jeho výhodou je mimo jiné i absence škodlivých sladidel a kontroverzních dochucovadel.

hlavní body
Výhody:
 • Skvělá chuť
 • Extrémně rychlá vstřebatelnost
 • Perfektní rozpustnost
 • 3 dostupné příchutě
Nevýhody:
 • Vysoká cena
shrnutí
O výrobci:

SmartLabs je společností, která na českém trhu funguje již od roku 2006 a za tu dobu stihla do své nabídky uvést přes tři desítky různých produktů. Ať už si vyberete kterýkoliv suplement od hydrolyzovaných proteinů a ovesných kaší až po patentovanou směs Crea-Trona, spojuje je perfektní čistota, vysoká kvalita a v neposlední řadě také neodolatelná chuť.

Důkazem kvality této společnosti jsou i sportovci, kteří do ní vložili svoji důvěru, stačí vzpomenout například olympionika Jirku Orsága, strongmana Čestmíra Šímu nebo jednoho z nejlepších českých kulturistů Jakuba Šubrta.

Složení:

Základem tohoto hydra je enzymaticky štěpený syrovátkový proteinový koncentrát, který je obohacen o přírodní a přírodně identické aroma, sladidlo sukralózu a v neposlední řadě holandské kakao, které produktu dodává naprosto nezaměnitelnou a neodolatelnou chuť.

Závěrečné ohodnocení:

Hydro Delicate je opravdu dobrou volbou pro všechny z vás, kterým nevadí si trošku připlatit. Složení je skvělé, výrobce nepoužívá žádná syntetická dochucovadla, rozpustnost i vstřebatelnost jsou naprosto bez problémů.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1599 Kč
Cena:  1599 Kč

8. Optimum N. Platinum Hydro Whey

Optimum N. Platinum Hydro Whey

Náš žebříček opět uzavírá produkt společnosti, která není v našich srovnáváních či recenzích vidět příliš často, ale rozhodně má co nabídnout. Tím produktem je Platinum Hydro Whey od společnosti Optimum Nutrition. Tento hydrolyzát disponuje vysokým obsahem bílkovin prvotřídní kvality, skvělým spektrem aminokyselin a nulovým množstvím tuku či laktózy. 

hlavní body
Výhody:
 • Až 9g BCAA v jedné dávce
 • Vysoce kvalitní bílkoviny
 • Minimum tuku, laktózy a cholesterolu
 • Skvělá chuť 
Nevýhody:
 • Extrémně přestřelená cena
 • Obsahuje zahušťovadla, emulgátory, látky zvýrazňující chuť i acesulfam K
shrnutí
O výrobci:

Společnost Optimum Nutrition patří k nejdůvěryhodnějším a nejpopulárnějším výrobcům suplementů na světě. Své produkty zakládají už od samotného vzniku firmy roku 1986 na té nejvyšší kvalitě výroby a čistotě složení.

Stěžejním produktem společnosti Optimum Nutrition je protein Gold Standart, který byl od svého vzniku oceněn mnoha prestižními cenami. Mimo to ale v repertoáru tohoto výrobce najdete skvělé aminokyseliny, prvotřídní hydrolyzované proteiny i bezkonkurenční micelární kaseiny.

Složení:

Celých 86% tohoto produktu představuje hydrolyzovaný syrovátkový proteinový izolát, který disponuje nejen vysokým obsahem aminokyselin, ale také minimem laktózy, cukru a cholesterolu.

Ten je dále obohacen o BCAA, aromata, zahušťovadlo karagenan, umělé i přírodní příchutě, chlorid sodný (kuchyňskou sůl) a v případě čokoládové příchuti ještě kakaový prášek se sníženým obsahem tuku. Ke slazení byla použita sukralóza a acesulfam draselný.  

Závěrečné ohodnocení:

Na jedné straně stojí fakt, že tento protein má neuvěřitelných 9g BCAA v dávce, neobsahuje laktózu a má naprosté minimum cholesterolu.

Na straně druhé je ale naprosto neadekvátní cena téměř 40 Kč za jednu dávku, obsah zahušťovadel, emulgátorů a dalších látek, které v produktu této cenové kategorie nemají v žádném případě co dělat. Pokud tedy například trpíte laktózovou intolerancí, může pro vás tento hydrolyzát být dobrou volbou. V ostatních případech bych ale asi sáhnul raději po jiných produktech našeho srovnání.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1889 Kč
Cena:  2398 Kč

Jakým způsobem jsme hydrolyzované proteiny testovali?

Ze všeho nejdřív se hodí říct, jakým způsobem jsme proteiny testovali. Sice nemáme žádnou laboratoř, kde bychom pomocí detailních rozborů určovali, zda skutečně protein prošel deklarovaným stupněm hydrolýzy a zda skutečně obsahuje takové a takové množství bílkovin. Namísto toho vycházíme ze zkušeností. Nejsme nikým sponzorovaní a na tom si zakládáme.

Můžeme otestovat jakýkoliv produkt budeme chtít a to také děláme. Neustále zkoušíme nové a nové suplementy a na základě nejen našich zkušeností, ale také na základě zkušeností ostatních recenzentů vybíráme ty nejlepší doplňky v dané kategorii.

Konkrétně při tvorbě srovnání nejlepších hydro proteinů jsme se zaměřili na tyto kritéria: 

 • Složení
 • Chuť
 • Cena 
 • Dostupné velikosti balení a počet příchutí 

No a ve výsledku vznikl takovýto žebříček, kde můžete najít nejen své oblíbené doplňky, ale jistojistě i suplementy, o kterých jste nikdy dřív neslyšeli.

Co je to hydrolyzovaný protein?

Pokud jste se o proteiny nikdy příliš nezajímaly, možná ani nevíte, co to vlastně tzv. hydra jsou a v čem se tedy liší třeba od proteinů z našeho testování nejlepších syrovátkových koncentrátů. To ale hned uvedeme na pravou míru.

Hydrolyzované proteiny jsou v podstatě tím nejlepším zdrojem bílkovin, který ve formě suplementu seženete. Dlouhé řetězce bílkovin jsou v procesu zvaném hydrolýza naštěpeny a díky tomu je zajištěna lepší vstřebatelnost. Tím se dostáváme k pojmu zvanému stupeň hydrolýzy, který v podstatě udává míru naštěpení bílkovin. Čím vyšší toto číslo je, tím kratší (a tudíž vstřebatelnější) bílkoviny jsou.

Výhody hydrolyzovaného proteinu

 • Rychlá vstřebatelnost
 • Často velmi dobré složení (výrobci si u dražších produktů dávají pozor, aby neobsahovaly kontroverzní a levná aditiva) 
 • Extrémně dobré spektrum aminokyselin a vysoký obsah BCAA
 • Nejkvalitnější dostupný zdroj bílkovin 
 • Lepší stravitelnost než klasický koncentrát (proto může být dobrou alternativou i pro sportovce, kteří mají s trávením “obyčejných” syrovátkových koncentrátů problém

Nevýhody hydrolyzovaného proteinu

 • Vysoká cena, která je spojena s vysokými výrobními náklady
 • Hořká chuť zapřičiněná právě hydrolýzou. 
 • Výrobci často nabízí omezené množství produktů nebo jejich variant (1 velikost balení, 1 dostupná příchuť,...) 

Pro koho je hydrolyzovaný protein primárně určený?

Z mého pohledu představuje hydrolyzovaný protein jeden z pomyslných vrcholů suplementace u sportovce. Jistě má své benefity, ale troufám si tvrdit, že naprosté většině rekreačních sportovců bohatě postačí obyčejný koncentrát, který je o poznání levnější, daleko lépe chutná a svůj účel, tedy doplnění bílkovin po tréninku, jistě splní dostatečně. I přesto ale existují skupiny sportovců, kteří by do něj měli investovat. A jsou to především: 

 • Profesionální sportovci, kteří potřebují přijmout kvalitní a snadno vstřebatelné živiny bezprostředně po zátěži. 
 • Sportovci držící striktní dietu, jež ocení podstatně nižší množství cukrů a tuků, než jakým disponuje obyčejný koncentrát 
 • Sportovci s poruchou trávení syrovátky, v jejichž případě by měl být hydrolyzát podstatně lépe stravitelný a nezpůsobovat trávicí problémy, jaké může u citlivých osob vyvolat koncentrát. 

Kdy se vyplatí ho používat?

Jak jste si jistě všimli, za jednu dávku hydrolyzovaného proteinu můžete zaplatit v některých případech až 30 Kč. A to rozhodně není cena, za kterou by bylo dobré se tímto proteinem ládovat od rána do večera. Když už se rozhodnete hydrolyzát užívat, své největší opodstatnění má bezprostředně po tréninku, kdy se extrémně rychlá využitelnost hodí. Během dne či jako náhrada jídla je ale podstatně vhodnější a ekonomičtější volbou obyčejný syrovátkový koncentrát.

Který hydrolyzovaný protein je tedy ten nejlepší?

I když my na první místo našeho žebříčku umístili hydrolyzát od Bulk Powders, (kterou mimo jiné propagoval i expert na suplementaci Jirka Vacek, s nímž jsme natáčeli i celý rozhovor) pojem “nejlepší” je do jisté míry subjektivní. Pokud budeme hodnotit poměr ceny a kvality, pak nemá konkurenci.

Jestli ale nejste limitováni cenou, určitě budete maximálně spokojeni s HydroWhey ISO CFM od Czech Virusu, který je sice dražší, ale chuťově je naprosto skvělý, složení prvotřídní a stravitelnost jakbysmet.

Rovněž ani Super Hydro 80 DH32 není špatnou volbou pro žádného spotřebitele, nicméně si musíte zvyknout, že extrémně vysoká kvalita je vykompenzována horší chutí a pouze jednou dostupnou příchutí. Zkrátka a dobře, volba je jen a jen na vás.

Proč tolik bojujeme proti gumě guar?

Pokud jste náš žebříček pročítali bedlivě, jistě jste si všimli, že u některých doplňků zmiňujeme jako nevýhodu obsah gumy guar ve složení. Mnoho z vás ale jistě neví, co to vlastně je. A ti z vás, kteří to vědí, si možná pro změnu říkají, proč to uvádíme jako nevýhodu. Guarová guma je ve vodě rozpustná vláknina, která se hojně využívá jako stabilizátor a zahušťovadlo především do kosmetiky a potravinových doplňků. Jelikož se jedná o vlákninu, přináší i některá její pozitiva - odstraňuje toxiny z těla, zvyšuje pocit sytosti a reguluje pocit hladu. Koneckonců, právě proto byla guarová guma v dobách minulých hojně využívaná do různých zázračných dietních formulí. A vše bylo skvělé, až dokud se nezačaly u uživatelů objevovat různé komplikace po užívání těchto doplňků - závažné střevní problémy, špatná funkce jícnu a dokonce je znám i případ jednoho úmrtí.  

To jsme ale odbočili do extrému. I když výrobci neuvádí přesné množství této složky v jejich suplementu, dá se spoléhat na to, že je i při vyšší konzumaci naprosto zdraví nezávadná. Důvod, proč ji ale stále uvádíme jako negativum proteinů je samotný fakt, že se do proteinu přidává zahušťovadlo. Obzvlášť do takových, kde za dávku platíte kolem 30 Kč. Když jsou konkurenční výrobci schopni vyrobit produkt bez zbytečných zahušťovadel a stejně má takto vysokou kvalitu, musíme na to upozornit. Guma guar tedy nepředstavuje při nízkých dávkách žádný závažný zdravotní problém, ale nemá v proteinových přípravcích žádné přílišné opodstatnění, proto na ni poukazujeme.

Zdroje

 1. https://www.svetfitness.cz/clanek/jaky-si-vybrat-protein/

 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/suplementace-pred-spanim/

 3. Institut moderní výživy. Institut moderní výživy [online]. Dostupné z: https://www.institutmodernivyzivy.cz/

 4. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

Diskuze (6)

Petr Buš
Březen 28, 2019

A názor na hydro Aleše Lamky ?

Souhlasím(+4)
Nesouhlasím(0)
Petr
Březen 28, 2019

Možná zkuste zapřemýšlet nad tím, že byste si vzali na paškál více výrobků od Aleše Lamky naráz (dotaz výše) a udělali takovej .. přehled značky :)

Přece jenom teď vyšlo dost žebříčků kde by jeho výrobky mohly být. Nebo taky ne, protože za to nestojí? :)

Díky předem za eventuální zamyšlení se :)

Petr

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Honza Malý
Březen 29, 2019

Ahoj Petře,

suplementy od Aleše nejsou špatné (přece jen je vidět, že suplementy si dělá pro sebe a nějaká kvalita tam je). Ale cenově vychází dost draho.

Když si vezmeš jeho hydro, které má 800g a stojí 715 Kč, tak místo v našem žebříčku určitě mít nebude. Stojí i více než Czech Virus, který je kvalitou top na trhu.

Souhlasím(+7)
Nesouhlasím(0)
Petr
Březen 29, 2019

super, mně tohle jako reakce bohatě stačí.

Mockrát děkuju

Souhlasím(+5)
Nesouhlasím(0)
Maťo
Červen 11, 2020

A čo hydro DH8 od extrifitu? Ma viac bielkovín ako DH32...

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Peter
Červen 12, 2020

Ja by som sa len chcel opýtať, prečo sa v rebríčku neobjavil hydrolizát od FITNESS AUTHORITY - FITNESS AUTHORITY DIAMOND Hydrolysed protein.

Ďakujem za odpoveď.

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)