Nejlepší hydrolyzované proteiny na trhu 2024 - Jaké jsou kvalitní?

Syrovátkové proteinové hydrolyzáty představují pomyslný vrchol v suplementaci každého sportovce. Jelikož se jedná o značně nadstandartní doplňky, je i jejich kvalita velmi vysoká. V praxi to znamená, že najít kvalitní hydrolyzát je o poznání jednodušší než najít například kvalitní gainer. I přes nepřeberné množství doplňků spadajících do této kategorie se nám ale povedlo najít a zařadit do našeho žebříčku jen ta nejlepší hydra, která nás zaujala nejen svým složením, ale i chutí a cenou. Pojďme se na ně tedy podívat.

7 nejlepších hydro proteinů na základě testování

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Hydro Whey Zero Hydro Whey Zero 21 Kč za dávku, 3 příchutě, 80 % bílkovin 1678 Kč - 1899 Kč
2. Titánus Whey Hydro DH32 Titánus Whey Hydro DH32 34 Kč za dávku, 5 příchutí, 74 % bílkovin 1799 Kč
3. Extrifit Super Hydro 80 DH32 Extrifit Super Hydro 80 DH32 22 Kč za dávku , 1 dostupná příchuť, 21,7g bílkovin v jedné 30g dávce 1899 Kč
4. Prom-IN Optimal Hydro Whey Prom-IN Optimal Hydro Whey 25 Kč za dávku, 3 dostupné příchutě, 31g bílkovin v dávce 1549 Kč - 1905 Kč
5. Amix HydroPure Whey Protein Amix HydroPure Whey Protein 28 Kč za dávku, 4 výborné příchutě, 29,4g bílkovin v jedné dávce 1379 Kč - 1399 Kč
6. Smartlabs Hydro Delicate Smartlabs Hydro Delicate 29 Kč za dávku, 3 dostupné příchutě, 34g bílkovin v dávce 1099 Kč - 1599 Kč
7. Optimum N. Platinum Hydro Whey Optimum N. Platinum Hydro Whey 37 Kč za dávku, 3 dostupné příchutě, 30g bílkovin v dávce 1889 Kč - 2398 Kč

Detailní srovnání hydro proteinů

Hydro Whey Zero od společnosti BiotechUSA si bezpochyby zaslouží místo mezi nejlepšími hydrolyzáty na trhu. Je dostupné hned v několika příchutích, nabízí skvělý poměr ceny a kvality a aby toho nebylo málo, obsahuje 80 % extrémně kvalitních syrovátkových bílkovin. Navíc disponuje přídavkem glutaminu a argininu a v jedné dávce najdete více než 3,5 gramu BCAA.

Hlavní Body
Výhody:
 • Prvotřídní kvalita
 • S přídavkem argininu a glutaminu
 • Slazeno sukralózou
 • Dobrý poměr ceny a kvality
Nevýhody:
 • Obsahuje potenciálně škodlivá barviva
 • Nejedná se o čistý hydrolyzát
Náš dojem z produktu
Častým problémem hydrolyzátů je výrazně umělá a hořká chuť, která se chuti syrovátkového koncentrátu nemůže vůbec rovnat. Hydro Whey Zero nás ale v tomto směru velmi příjemně překvapil. Příchuť čokoláda je celkem výrazná a poměrně sladká, ale celkově je velmi dobře vyladěná a na poměry hydrolyzátů si vede opravdu skvěle. Vanilková varianta už nás sice tolik neoslovila, přesto se však ani tady nejednalo o žádnou katastrofu. Ocenit musíme také naprosto perfektní rozpustnost a nulové pěnění. V případě vanilky, která není moc výrazná, proto můžete zkusit přidat trochu méně vody, aby výsledný protein chutnal o něco lépe. Více informací o tomto proteinu najdete v samostatné recenzi na BiotechUSA Hydro Whey Zero.
Shrnutí
O výrobci:

Za tímto produktem stojí firma BiotechUSA, která má svou centrálu navzdory názvu společnosti v maďarské Budapešti. Vyrábí přitom celou řadu doplňků, u kterých klade důraz nejen na kvalitu, ale také na skvělou chuť a dostupnost za dobrou cenu. Také proto jsme ji zařadili do našeho výběru nejlepších značek suplementů a s jejich produkty jsme zatím byli snad pokaždé spokojeni.

Složení:

Jak jsme zmiňovali již v naší samostatné recenzi Hydro Whey Zero, poněkud problematické je, že tento protein není pouze hydrolyzát, ale jedná se o směs hydrolyzátu a izolátu. Zároveň musíme upozornit na to, že protein je (podle našeho názoru zcela zbytečně) dobarvován potenciálně kontroverzními látkami. Ve vanilkové příchuti tak najdete barvivo tartrazin, v jahodové allura red AC, které mají například na serveru Fér potravina poměrně vysoké skóre škodlivosti. Na druhou stranu pozitivní na složení je, že ke slazení byla použita sukralóza a protein disponuje také přídavkem argininu a glutaminu.

Závěrečné zhodnocení:

Pokud přemýšlíte nad koupí BiotechUSA Hydro Whey Zero, pravděpodobně záleží do jisté míry na tom, co od produktu očekáváte. Řada suplementů totiž nabízí čistý hydrolyzát, což pro některé sportovce může být samozřejmě lepší volba. Za nás je ale i tento produkt velmi dobrý a obzvláště jsme si ho oblíbili po chuťové stránce, přičemž čokoládová varianta je po chuťové stránce intenzivní a poměrně sladká, což je příjemné plus a u hydrolyzátů to nemusí být samozřejmostí.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1699 Kč
Cena:  1899 Kč
Cena:  1678 Kč

2. Titánus Whey Hydro DH32

Titánus Whey Hydro DH32

Své místo v našem žebříčku si bezpochyby zaslouží i protein Whey Hydro DH32, za kterým stojí všem dobře známý český fitnessák Aleš Lamka. Jedná se o hydrolyzovaný protein se skvělým složením, krémovou konzistencí a také delikátní chutí, protože na poměry hydro proteinů není v tomto vůbec patrná hořkost.

Hlavní body
Výhody:
 • Skvělá chuť
 • Kvalitní složení
 • Krémová konzistence
 • V nabídce jsou i méně tradiční příchutě
Nevýhody:
 • Vyšší cena
 • Horší rozpustnost i vyšší pěnivost
Náš dojem z produktu

Nejste-li fanoušky typické nahořklé chuti hydrolyzátů, Titánus Whey Hydro DH32 vás jednoznačně potěší. Chuťově byste na něm totiž ani nepoznali, že se jedná o hydrolyzát. Nepříjemná hořkost je zde dokonala zamaskovaná a protein chutná překvapivě dobře. Pořád se sice nejedná o stejnou příchuť jako v případě syrovátkového koncentrátu, ale to by ani nikdo nemohl očekávat. Při dodržení instrukcí výrobce se můžete těšit na překvapivě krémovou konzistenci, kterou osobně musím považovat za velké pozitivum, ačkoliv je pravda, že někomu taková konzistence vyhovovat nemusí. Abyste si však protein naplno vychutnali, budete ho muset pravděpodobně promíchat víckrát, protože rozpustnost v tomto případě není moc dobrá a protein zároveň dost pění. Podrobnější informace najdete v samostatné recenzi na Titánus Whey Hydro DH32.

Shrnutí
O výrobci:

Za tímto produktem stojí společnost Titánus proslavená zejména díky jedné z největších hvězd české fitness scény, Aleši Lamkovi. V repertoáru této sympatické společnosti najdete celou řadu produktů, které rozhodně stojí za vyzkoušení - například se může jednat o skvělý pre-workout Rise and Shine (recenze), který jsme dokonce zařadili i do našeho srovnání nejlepších předtréninkových nakopávačů.

Složení:

Základem tohoto produktu je hydrolyzovaný syrovátkový koncentrát se stupněm hydrolýzy DH32, což je skvělé. Protein je zahuštěný pomocí xanthanu a objevuje se v něm kombinace 4 umělých sladidel (sukralóza, acesulfam K, sacharin a neohesperidin), což je v rámci možností dobré. Po chuťové stránce nás tento protein, kterému jsme se detailněji věnovali v recenzi Whey Hydro DH32, také zaujal, takže ho určitě doporučujeme vyzkoušet.

Závěrečné zhodnocení:

Chuťově skvělý protein, který nabízí dobré složení a příjemně krémovou konzistenci, díky které se opravdu dobře pije. Lehkou nevýhodou je tak jen horší rozpustnost a v porovnání s konkurencí také vyšší cena, ovšem pokud vám nevadí si za dobrý produkt připlatit a k přípravě používáte například mixér, určitě tenhle produkt doporučujeme vyzkoušet.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  1799 Kč

3. Extrifit Super Hydro 80 DH32

Extrifit Super Hydro 80 DH32

I další místo na místo našeho žebříčku patří produktu společnosti, která přední příčky našich srovnání zabírá velmi často. Tímto suplementem je Super Hydro 80 DH32.

Díky nejvyššímu možnému stupni hydrolýzy je tento protein skvěle stravitelný, má vysokou biologickou hodnotu a velmi rychlou absorpci aminokyselin. Bohužel je ale dostupný jen v jedné příchuti (čokoláda), která bohužel nemusí vyhovovat každému.

hlavní body
Výhody:
 • Nejvyšší stupeň hydrolýzy
 • Vysoká biologická hodnota
 • Rychlá vstřebatelnost a snadný průchod trávicím traktem 
 • Opravdu kvalitní suroviny
Nevýhody:
 • Pouze 1 dostupná příchuť 
 • “Jen” 73% obsah bílkovin
Náš dojem z produktu
Výbornou chutí na poměry hydrolyzátů se může pyšnit také Extrifit Super Hydro 80 DH32. Jistá hořkost sice v příchutích poznat jde, stále se však nejedná o žádnou katastrofu a ve srovnání s konkurencí si tento protein nevede vůbec špatně. Za velké pozitivum považujeme skutečnost, že protein není zbytečně přeslazený, takže chuť čokolády díky tomu nechutná přehnaně uměle. Pochvalu si rovněž zaslouží rozpustnost, se kterou jsme nezaznamenali žádné problémy. To stejné platí i pro vstřebatelnost a stravitelnost. Z hlediska pravidelného užívání se proto jedná o velmi dobrou volbu, které v tomto směru není co vytknout.
shrnutí
O výrobci:

Super Hydro 80 DH32 je suplement z dílny společnosti Extrifit, která se na trhu pohybuje od roku 2007 a za tu dobu se z ní stal přední výrobce sportovní výživy v České republice. Všechny nabízené doplňky jsou vyvinuty speciálně na míru všem silovým sportovcům a kulturistům.

Vizí firmy je vyrábět doplňky, které budou efektivně podporovat nárůst svalové hmoty a síly a účinně bojovat s podkožním tukem. Všechny doplňky ještě před uvedením na trh testují sponzorovaní atleti - naprostá špička tohoto sportovního odvětví v České republice - Vojtěch Koritenský, Tomáš Kašpar, Vlastimil Kužel a další.

Složení:

Veškeré bílkoviny v tomto produktu tvoří enzymaticky štěpený hydrolyzovaný syrovátkový protein se stupněm hydrolýzy 32.

Do něj je přidáno pouze aroma, odtučněné kakao, steviol-glykosidy a sukralóza. Jak si můžete sami všimnout, je to podstatný rozdíl oproti jiným proteinům této společnosti, které obsahují zahušťovadla, gumu guar a další nežádoucí látky.

Závěrečné ohodnocení:

Musím říct, že jsem upřímně naprosto překvapený kvalitou tohoto doplňku. I když mám proti Extrifitu v některých recenzích určité výsady - používání umělých surovin, zahušťovadel a dalších látek, tak v Super Hydro 80 DH32 nic takového nenajdete.

Je to opravdu kvalitní produkt, kterému lze vytknout (v porovnání s konkurencí) snad jen nižší obsah bílkovin. Nic to ale nemění na tom, že tenhle protein mohu jen a pouze doporučit a pokud si zvyknete i na typickou hořkost čokoládového proteinu, budete naprosto spokojeni. Rozhodně mi nepřišel tak umělý, jako jiné produkty této společnosti.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1899 Kč
Cena:  1899 Kč

4. Prom-IN Optimal Hydro Whey

Prom-IN Optimal Hydro Whey

Na dalším místě našeho srovnání se umístil Optimal Hydro Whey od velmi populární společnosti Prom-IN.

Ve srovnání s vítězem žebříčku sice najdete v jedné dávce o celé 4g bílkovin méně, ale protein je vyrobený enzymatickou hydrolýzou, a tudíž máte zajištěnou maximální efektivitu a využitelnost. Výhodou jsou i 2 gramy přidaného glutaminu, aby bylo docíleno maximální regenerace. Vybírat navíc můžete hned ze tří dobrých příchutí - banán, čokoláda a latte machiato.

hlavní body
Výhody:
 • Skvělá cena 
 • 3 dostupné příchutě
 • Velmi dobrá využitelnost díky enzymatické hydrolýze
 • 2g přidaného glutaminu
 • Hned 3 různé velikosti balení
Nevýhody:
 • Obsah bílkovin menší než 80%
Náš dojem z produktu
Optimal Hydro Whey je dostupný ve třech příchutích, přičemž my máme nejlepší zkušenosti s čokoládovou variantou. Ta totiž není ani hořká ani přehnaně přeslazená. Ve výsledku proto chutná opravdu skvěle. Banánová varianta sice o něco více pění, je však rovněž velmi dobře chuťově vyladěná a dá se na ní skvěle pochutnat. To stejné platí i pro příchuť kávy, která sice byla o poznání více nahořklá, ale po chuťově stránce se stále řadí do nadprůměru. S rozpustností proteinu jsme neměli žádný problém, to stejné platí i pro stravitelnost. Pro více detailů nepřehlédněte naši samostatnou recenzi na Prom-IN Hydro Optimal Whey.
shrnutí
O výrobci:

Optimal Hydro Whey vyrábí ostřílená firma Prom-IN, která se na českém trhu pohybuje už od roku 1976. Jejich produkty prošly mnoha reformami tak, aby vyhovovaly všem atletům a neobsahovaly žádné zbytečné či neúčinné látky.

V kombinaci s naprosto vynikající cenou tak dostanete suplementy, které se pravidelně umisťují na předních místech nejen našich žebříčků.

Složení:

Základ Optimal Hydro Whey tvoří syrovátkový protein upravený enzymatickou hydrolýzou, který je dále obohacený o glutamin. Ke slazení byly použity steviol-glykosidy a sukralóza. Další složky se liší v závislosti na příchuti, ale jedná se většinou o přírodní aromata.

Závěrečné ohodnocení:

Ani složení Optimal Hydro Whey není příliš co vytknout. Čtvrté místo mu patří jen proto, že obsahuje méně bílkovin než předešlé doplňky, ale jinak je také velmi dobrou volbou. Zvolené bílkoviny jsou kvalitní, proces výroby šetrný a neobsahuje žádná aditiva či látky, které do dražších proteinů nepatří.

Vzhledem k jeho nižší ceně si troufám tvrdit, že se jedná o velmi dobrou volbu pro studenty a pro lidi, kteří nechtějí do suplementů investovat zbytečné peníze.

Edit 19.4.2019 - Právě jsme pro Hydro Optimal Whey zveřejnili podrobnou recenzi, můžete si ji přečíst zde.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1549 Kč -14%
Cena:  1749 Kč
Cena:  1905 Kč

5. Amix HydroPure Whey Protein

Amix HydroPure Whey Protein

Co by to bylo za žebříček nejlepších hydrolyzovaných proteinů, kdyby v něm chyběly produkty společnosti Amix. Tento velmi kvalitní hydrolyzovaný CFM izolát obsahuje téměř 90% bílkovin, navíc je obohacený o komplex peptidů PepFormTM, pH-active komplex a probiotika lactospore.

A když se k tomu všemu přidá ještě dostupnost ve 4 naprosto lahodných příchutích, skvělou rozpustnost a prvotřídní stravitelnost, rozhodně je to jeden z těch nejlepších hydrolyzátů, jaké na našem trhu seženete.

 

Hlavní body
Výhody:
 • Dostupnost hned ve 4 příchutích
 • Dobré spektrum aminokyselin
 • Bezproblémová příprava
 • Vysoce kvalitní zdroj bílkovin
 • Je obohacen o komplex peptidů a probiotik
Nevýhody:
 • Vyšší cena
 • Obsahuje gumu guar a aromata
 • Slazeno Acesulfamem-K
hlavní body
Proteiny značky Amix mají díky své chuti velkou řadu fanoušků, některým sportovcům ale tato značka chuťově nevyhovuje. Mně osobně přijdou některé proteiny Amix přehnaně sladké, což ovšem není tento případ. Některé varianty jsou sice trochu umělé, ale to není mezi hydrolyzáty nic neobvyklého. Pozitivum je, že protein není přehnaně hořký a dá se bez problému užívat i pravidelně. Ve své kategorii se z hlediska chuti jednoznačně jedná o nadprůměr. Ocenit musíme také bezproblémovou rozpustnost a stravitelnost, což je pro pravidelné užívání také důležité.
shrnutí
O výrobci:

Amix je jednou z nejuznávanějších evropských společností v oblasti sportovní výživy. Všechny své produkty staví na kvalitě, čímž si získal důvěru mnohých profesionálních i amatérských sportovců. Amix sponzoruje i předního českého kulturistu Milana Šádka nebo skvělou slovenskou bikinu Timeu Trajtelovou.

Složení:

Základem tohoto proteinu je částečně hydrolyzovaný CFM syrovátkový proteinový izolát, který představuje 95% celého produktu. Ten je navíc obohacen o důležité peptidy z mléka, l-tryptofan a l-leucin peptidy, extrakt z pískavice řeckého sena, extrakt z kůry vrby bílé a probiotika LactoSpore.

Další složky se většinou liší v závislosti na zvolené příchuti, k barvení byl použit kurkumin či extrakt z červené řepy, čokoládová a peanut butter varianta obsahuje navíc kakaový prášek.

Závěrečné ohodnocení:

Produkty Amix jsou v dnešní době (i díky skvělému marketingu) velmi populární. Z mého pohledu disponují skvělým složením, jejich příchutě mi (obzvlášť u proteinů) vždy chutnají, vstřebatelnost i příprava jsou bez jakýchkoliv problémů.

Pokud chcete do svého těla dostávat jen to nejlepší a nevadí vám, že si za kvalitu budete muset připlatit, rozhodně můžu toto hydro s klidným svědomím doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1399 Kč
Cena:  1379 Kč

6. Smartlabs Hydro Delicate

Smartlabs Hydro Delicate

Sedmé místo našeho srovnání nejlepších hydrolyzátů patří produktu Hydro Delicate od společnosti SmartLabs.

Tento protein disponuje nejen špičkovými bílkovinami hydrolyzovanými až na krátké peptidy s molekulovou hmotností pod 1000 Daltonů, ale i výtečnou chutí. Jeho výhodou je mimo jiné i absence škodlivých sladidel a kontroverzních dochucovadel.

hlavní body
Výhody:
 • Skvělá chuť
 • Extrémně rychlá vstřebatelnost
 • Perfektní rozpustnost
 • 3 dostupné příchutě
Nevýhody:
 • Vysoká cena
shrnutí
O výrobci:

SmartLabs je společností, která na českém trhu funguje již od roku 2006 a za tu dobu stihla do své nabídky uvést přes tři desítky různých produktů. Ať už si vyberete kterýkoliv suplement od hydrolyzovaných proteinů a ovesných kaší až po patentovanou směs Crea-Trona, spojuje je perfektní čistota, vysoká kvalita a v neposlední řadě také neodolatelná chuť.

Důkazem kvality této společnosti jsou i sportovci, kteří do ní vložili svoji důvěru, stačí vzpomenout například olympionika Jirku Orsága, strongmana Čestmíra Šímu nebo jednoho z nejlepších českých kulturistů Jakuba Šubrta.

Složení:

Základem tohoto hydra je enzymaticky štěpený syrovátkový proteinový koncentrát, který je obohacen o přírodní a přírodně identické aroma, sladidlo sukralózu a v neposlední řadě holandské kakao, které produktu dodává naprosto nezaměnitelnou a neodolatelnou chuť.

Závěrečné ohodnocení:

Hydro Delicate je opravdu dobrou volbou pro všechny z vás, kterým nevadí si trošku připlatit. Složení je skvělé, výrobce nepoužívá žádná syntetická dochucovadla, rozpustnost i vstřebatelnost jsou naprosto bez problémů.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1099 Kč
Cena:  1599 Kč

7. Optimum N. Platinum Hydro Whey

Optimum N. Platinum Hydro Whey

Náš žebříček opět uzavírá produkt společnosti, která není v našich srovnáváních či recenzích vidět příliš často, ale rozhodně má co nabídnout. Tím produktem je Platinum Hydro Whey od společnosti Optimum Nutrition. Tento hydrolyzát disponuje vysokým obsahem bílkovin prvotřídní kvality, skvělým spektrem aminokyselin a nulovým množstvím tuku či laktózy. 

hlavní body
Výhody:
 • Až 9g BCAA v jedné dávce
 • Vysoce kvalitní bílkoviny
 • Minimum tuku, laktózy a cholesterolu
 • Skvělá chuť 
Nevýhody:
 • Extrémně přestřelená cena
 • Obsahuje zahušťovadla, emulgátory, látky zvýrazňující chuť i acesulfam K
shrnutí
O výrobci:

Společnost Optimum Nutrition patří k nejdůvěryhodnějším a nejpopulárnějším výrobcům suplementů na světě. Své produkty zakládají už od samotného vzniku firmy roku 1986 na té nejvyšší kvalitě výroby a čistotě složení.

Stěžejním produktem společnosti Optimum Nutrition je protein Gold Standart, který byl od svého vzniku oceněn mnoha prestižními cenami. Mimo to ale v repertoáru tohoto výrobce najdete skvělé aminokyseliny, prvotřídní hydrolyzované proteiny i bezkonkurenční micelární kaseiny.

Složení:

Celých 86% tohoto produktu představuje hydrolyzovaný syrovátkový proteinový izolát, který disponuje nejen vysokým obsahem aminokyselin, ale také minimem laktózy, cukru a cholesterolu.

Ten je dále obohacen o BCAA, aromata, zahušťovadlo karagenan, umělé i přírodní příchutě, chlorid sodný (kuchyňskou sůl) a v případě čokoládové příchuti ještě kakaový prášek se sníženým obsahem tuku. Ke slazení byla použita sukralóza a acesulfam draselný.  

Závěrečné ohodnocení:

Na jedné straně stojí fakt, že tento protein má neuvěřitelných 9g BCAA v dávce, neobsahuje laktózu a má naprosté minimum cholesterolu.

Na straně druhé je ale naprosto neadekvátní cena téměř 40 Kč za jednu dávku, obsah zahušťovadel, emulgátorů a dalších látek, které v produktu této cenové kategorie nemají v žádném případě co dělat. Pokud tedy například trpíte laktózovou intolerancí, může pro vás tento hydrolyzát být dobrou volbou. V ostatních případech bych ale asi sáhnul raději po jiných produktech našeho srovnání.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1889 Kč
Cena:  2398 Kč

Jakým způsobem jsme hydrolyzované proteiny testovali?

Ze všeho nejdřív se hodí říct, jakým způsobem jsme proteiny testovali. Sice nemáme žádnou laboratoř, kde bychom pomocí detailních rozborů určovali, zda skutečně protein prošel deklarovaným stupněm hydrolýzy a zda skutečně obsahuje takové a takové množství bílkovin. Namísto toho vycházíme ze zkušeností. Nejsme nikým sponzorovaní a na tom si zakládáme.

Můžeme otestovat jakýkoliv produkt budeme chtít a to také děláme. Neustále zkoušíme nové a nové suplementy a na základě nejen našich zkušeností, ale také na základě zkušeností ostatních recenzentů vybíráme ty nejlepší doplňky v dané kategorii.

Konkrétně při tvorbě srovnání nejlepších hydro proteinů jsme se zaměřili na tyto kritéria: 

 • Složení
 • Chuť
 • Cena 
 • Dostupné velikosti balení a počet příchutí 

No a ve výsledku vznikl takovýto žebříček, kde můžete najít nejen své oblíbené doplňky, ale jistojistě i suplementy, o kterých jste nikdy dřív neslyšeli.

Co je to hydrolyzovaný protein?

Pokud jste se o proteiny nikdy příliš nezajímaly, možná ani nevíte, co to vlastně tzv. hydra jsou a v čem se tedy liší třeba od proteinů z našeho testování nejlepších syrovátkových koncentrátů. To ale hned uvedeme na pravou míru.

Hydrolyzované proteiny jsou v podstatě tím nejlepším zdrojem bílkovin, který ve formě suplementu seženete. Dlouhé řetězce bílkovin jsou v procesu zvaném hydrolýza naštěpeny a díky tomu je zajištěna lepší vstřebatelnost. Tím se dostáváme k pojmu zvanému stupeň hydrolýzy, který v podstatě udává míru naštěpení bílkovin. Čím vyšší toto číslo je, tím kratší (a tudíž vstřebatelnější) bílkoviny jsou.

Výhody hydrolyzovaného proteinu

 • Rychlá vstřebatelnost
 • Často velmi dobré složení (výrobci si u dražších produktů dávají pozor, aby neobsahovaly kontroverzní a levná aditiva) 
 • Extrémně dobré spektrum aminokyselin a vysoký obsah BCAA
 • Nejkvalitnější dostupný zdroj bílkovin 
 • Lepší stravitelnost než klasický koncentrát (proto může být dobrou alternativou i pro sportovce, kteří mají s trávením “obyčejných” syrovátkových koncentrátů problém

Nevýhody hydrolyzovaného proteinu

 • Vysoká cena, která je spojena s vysokými výrobními náklady
 • Hořká chuť zapřičiněná právě hydrolýzou. 
 • Výrobci často nabízí omezené množství produktů nebo jejich variant (1 velikost balení, 1 dostupná příchuť,...) 

Pro koho je hydrolyzovaný protein primárně určený?

Z mého pohledu představuje hydrolyzovaný protein jeden z pomyslných vrcholů suplementace u sportovce. Jistě má své benefity, ale troufám si tvrdit, že naprosté většině rekreačních sportovců bohatě postačí obyčejný koncentrát, který je o poznání levnější, daleko lépe chutná a svůj účel, tedy doplnění bílkovin po tréninku, jistě splní dostatečně. I přesto ale existují skupiny sportovců, kteří by do něj měli investovat. A jsou to především: 

 • Profesionální sportovci, kteří potřebují přijmout kvalitní a snadno vstřebatelné živiny bezprostředně po zátěži. 
 • Sportovci držící striktní dietu, jež ocení podstatně nižší množství cukrů a tuků, než jakým disponuje obyčejný koncentrát 
 • Sportovci s poruchou trávení syrovátky, v jejichž případě by měl být hydrolyzát podstatně lépe stravitelný a nezpůsobovat trávicí problémy, jaké může u citlivých osob vyvolat koncentrát. 

Kdy se vyplatí ho používat?

Jak jste si jistě všimli, za jednu dávku hydrolyzovaného proteinu můžete zaplatit v některých případech až 30 Kč. A to rozhodně není cena, za kterou by bylo dobré se tímto proteinem ládovat od rána do večera. Když už se rozhodnete hydrolyzát užívat, své největší opodstatnění má bezprostředně po tréninku, kdy se extrémně rychlá využitelnost hodí. Během dne či jako náhrada jídla je ale podstatně vhodnější a ekonomičtější volbou obyčejný syrovátkový koncentrát.

Který hydrolyzovaný protein je tedy ten nejlepší?

I když my na první místo našeho žebříčku umístili hydrolyzát od Bulk Powders, (kterou mimo jiné propagoval i expert na suplementaci Jirka Vacek, s nímž jsme natáčeli i celý rozhovor) pojem “nejlepší” je do jisté míry subjektivní. Pokud budeme hodnotit poměr ceny a kvality, pak nemá konkurenci.

Jestli ale nejste limitováni cenou, určitě budete maximálně spokojeni s HydroWhey ISO CFM od Czech Virusu, který je sice dražší, ale chuťově je naprosto skvělý, složení prvotřídní a stravitelnost jakbysmet.

Rovněž ani Super Hydro 80 DH32 není špatnou volbou pro žádného spotřebitele, nicméně si musíte zvyknout, že extrémně vysoká kvalita je vykompenzována horší chutí a pouze jednou dostupnou příchutí. Zkrátka a dobře, volba je jen a jen na vás.

Látky, které by v proteinech být neměly

Pokud jste náš žebříček pročítali bedlivě, jistě jste si všimli, že u některých doplňků zmiňujeme jako nevýhodu obsah gumy guar ve složení. Mnoho z vás ale jistě neví, co to vlastně je. A ti z vás, kteří to vědí, si možná pro změnu říkají, proč to uvádíme jako nevýhodu. Guarová guma je ve vodě rozpustná vláknina, která se hojně využívá jako stabilizátor a zahušťovadlo především do kosmetiky a potravinových doplňků. Jelikož se jedná o vlákninu, přináší i některá její pozitiva - odstraňuje toxiny z těla, zvyšuje pocit sytosti a reguluje pocit hladu. Koneckonců, právě proto byla guarová guma v dobách minulých hojně využívaná do různých zázračných dietních formulí. A vše bylo skvělé, až dokud se nezačaly u uživatelů objevovat různé komplikace po užívání těchto doplňků - závažné střevní problémy, špatná funkce jícnu a dokonce je znám i případ jednoho úmrtí.  

To jsme ale odbočili do extrému. I když výrobci neuvádí přesné množství této složky v jejich suplementu, dá se spoléhat na to, že je i při vyšší konzumaci naprosto zdraví nezávadná. Důvod, proč ji ale stále uvádíme jako negativum proteinů je samotný fakt, že se do proteinu přidává zahušťovadlo. Obzvlášť do takových, kde za dávku platíte kolem 30 Kč. Když jsou konkurenční výrobci schopni vyrobit produkt bez zbytečných zahušťovadel a stejně má takto vysokou kvalitu, musíme na to upozornit. Guma guar tedy nepředstavuje při nízkých dávkách žádný závažný zdravotní problém, ale nemá v proteinových přípravcích žádné přílišné opodstatnění, proto na ni poukazujeme.

Mezi další látky, které by ve složení hydrolyzátů neměly figurovat, jsou kontroverzní aditiva. V našem článku Způsobuje aspartam rakovinu? Co říkají vědecké studie? jsme se věnovali některým často používaným aditivům, se kterými se sice pojí jisté kontroverze, ale jsou stále považovány za zdravotně nezávadné. Něco jiného je ovšem případ látek jako brilantní modř (E133) nebo třeba červeň allura (E129), které by se v opravdu kvalitním produktu neměly vyskytovat.

Pozor je potřeba si dát také na nekvalitní zdroje bílkovin, kterými se výrobci někdy snaží zvýšit celkový počet obsah bílkovin v proteinu. Typickým příkladem je třeba kaseinát vápenatý. Pokud trpíte alergií na sóju nebo intolerancí na laktózu, před koupí produktu se vždy ujistěte, že tyto látky ve složení nejsou obsaženy. Není totiž zcela neobvyklé, ale se ve složení v nějakém množství nacházely.

Který hydrolyzovaný protein je nejlepší?

Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoznačná a do velké míry se odvíjí od toho, co od proteinu očekáváte. V našem srovnání se pořádí odvíjí nejen od kvality složení, ale také od celkového poměru ceny a kvality a mnoha dalších faktorů, které pro někoho mohou být velmi důležité, ale pro někoho jiného nikoliv. Je proto zcela v pořádku, pokud se vám produkt na první pozici nezdá být úplně nejlepší. Velkou roli totiž hrají například vaše finanční možnosti nebo třeba chuť produktu, která je velmi subjektivní. Někomu se proto může určitý protein zdát předražený a chuťově nepodařený, zatímco jinému bude jeho chuť i cena vyhovovat.

Na prvních příčkách našeho žebříčku se umístily BiotechUSA Hydro Whey Zero a Titánus Whey Hydro DH32, které se svým složením, chutí nebo poměrem ceny a kvality dlouhodobě řadí mezi naprostou špičku a jen těžko hledají mezi hydrolyzáty konkurenci. Pokud však hledáte cenově výhodnější produkty, dost možná vám bude více vyhovovat například Extrifit Super Hydro 80 DH32, který v přepočtu na jednu dávku vychází o něco levněji.

Zdroje

 1. https://www.svetfitness.cz/clanek/jaky-si-vybrat-protein/

 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/suplementace-pred-spanim/

 3. Institut moderní výživy. Institut moderní výživy [online]. Dostupné z: https://www.institutmodernivyzivy.cz/

 4. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (8)

Petr Buš
Březen 28, 2019

A názor na hydro Aleše Lamky ?

Souhlasím(+4)
Nesouhlasím(0)
Petr
Březen 28, 2019

Možná zkuste zapřemýšlet nad tím, že byste si vzali na paškál více výrobků od Aleše Lamky naráz (dotaz výše) a udělali takovej .. přehled značky :)

Přece jenom teď vyšlo dost žebříčků kde by jeho výrobky mohly být. Nebo taky ne, protože za to nestojí? :)

Díky předem za eventuální zamyšlení se :)

Petr

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Honza Malý
Březen 29, 2019

Ahoj Petře,

suplementy od Aleše nejsou špatné (přece jen je vidět, že suplementy si dělá pro sebe a nějaká kvalita tam je). Ale cenově vychází dost draho.

Když si vezmeš jeho hydro, které má 800g a stojí 715 Kč, tak místo v našem žebříčku určitě mít nebude. Stojí i více než Czech Virus, který je kvalitou top na trhu.

Souhlasím(+7)
Nesouhlasím(0)
Petr
Březen 29, 2019

super, mně tohle jako reakce bohatě stačí.

Mockrát děkuju

Souhlasím(+5)
Nesouhlasím(0)
Maťo
Červen 11, 2020

A čo hydro DH8 od extrifitu? Ma viac bielkovín ako DH32...

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Peter
Červen 12, 2020

Ja by som sa len chcel opýtať, prečo sa v rebríčku neobjavil hydrolizát od FITNESS AUTHORITY - FITNESS AUTHORITY DIAMOND Hydrolysed protein.

Ďakujem za odpoveď.

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Martin
Srpen 4, 2023

Nepřemýšleli jste o aktualizaci článku, první 2 v žebříčku se nedají koupit a dost dobře nerozumím, proč není ve výběru BiotechUSA Hydro Whey Zero? Díky za odpověď

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Redakce
Srpen 30, 2023

Ahoj Martine,

Díky moc za dotaz. Ano, na aktualizaci se samozřejmě chystáme :) Problém je, že existuje celá řada doplňků, různě se přestávají vyrábět, mění názvy a tak. Někdy je to krátkodobé, jindy na trvalo. A pro nás je občas těžké to všechno uhlídat. Hydro od Biotechu si samozřejmě místo v žebříčku zaslouží, po další aktualizaci tam bude. Díky za info a ať se ti daří.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)