Nejlepší veganské proteiny 2024 - zkušenosti a recenze

Protein je bezpochyby jedním z nejoblíbenějších sportovních suplementů na trhu. Rádi si na něm pochutnají začínající hobici i profesionální sportovci. Co ale dělat v případě, že z nějakého důvodu nemůžete používat klasický syrovátkový protein? Je jedno, jestli jste vegan, máte zdravotní potíže, nebo vám syrovátka zkrátka z nějakého důvodu vadí. Pro všechny tyto případy existuje stále větší množství rostlinných proteinů, které místo syrovátky používají například hrách nebo rýži. Abychom vám pomohli se v rostlinných proteinech zorientovat a vybrat ten nejlepší, připravili jsme pro vás žebříček těch nejlepších rostlinných proteinů na trhu. 

8 nejlepších veganských proteinů

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Vilgain Plant Based Protein Vilgain Plant Based Protein 1000 gramů, 33 dávek v balení, 18 Kč za dávku 599 Kč
2. Plant Based Protein Reflex Nutrition Plant Based Protein Reflex Nutrition 600 gramů, 20 dávek v balení, 27,45 Kč za dávku 499 Kč
3. BiotechUSA Vegan Protein BiotechUSA Vegan Protein 2000 gramů, 80 dávek v balení, 14,99 Kč za dávku 999 Kč - 1349 Kč
4. Vegan Select Protein PEScience Vegan Select Protein PEScience 756–918 gramů , 27 dávek v balení, 27 Kč za dávku 699 Kč - 739 Kč
5. BrainMax Vegan Protein BrainMax Vegan Protein 1000 gramů, 28 dávek v balení, 32 Kč za dávku 999 Kč
6. Vegan Protein Weider Vegan Protein Weider 750 gramů, 25 dávek v balení, 30 Kč za jednu dávku 549 Kč - 696 Kč
7. Protein Classic Plus Bio Sunwarrior Protein Classic Plus Bio Sunwarrior 750 gramů, 30 dávek v balení, 33,3 Kč za dávku 825 Kč - 1059 Kč
8. Vegan 80 Extrifit Vegan 80 Extrifit 2000 gramů, 57 dávek v balení, 18,23 Kč za dávku 866 Kč - 1126 Kč
9. Vegan Blend Myprotein Vegan Blend Myprotein 1000 gramů, 33 dávek v balení, 19,67 Kč za dávku 529 Kč

Detailní srovnání 9 veganských proteinů

1. Vilgain Plant Based Protein

Vilgain Plant Based Protein

Právoplatným vítězem našeho srovnání nejlepších veganských proteinů se stal protein s jednoduchým, ale všeříkajícím názvem Plant Based Protein od společnosti Vilgain. Ten disponuje kompletním aminokyselinovým spektrem, nabízí vcelku příjemnou chuť a co je pro mnoho lidí vůbec nejdůležitější, v poměru ceny a kvality vychází opravdu velmi dobře.

Výhody:

 • Kompletní aminokyselinový profil
 • Kombinace proteinu z hrachu a hnědé rýže
 • Skvělá rozpustnost
 • Příjemná chuť
 • Přírodní aroma i zahušťovadlo

Nevýhody:

 • Časté stížnosti na konzistenci

Kdo ho vyrábí:
Za tímto produktem stojí společnost Vilgain, kterou jste ještě před nějakým časem pravděpodobně mohli zaregistrovat pod názvem Aktin. Kvůli expanzi však došlo ke změně jména a v současnosti v repertoáru této značky můžete najít nejen sportovní výživu, ale také kosmetiku nebo oblečení. U nás jsme tuto značku představili například v rámci recenze Vilgain Energy Bar nebo srovnání nejlepších spalovačů tuku.  

V jedné dávce (30 gramů varianty čokoláda) najdete
 • 24,4 gramu bílkovin získaných z kombinace hrachové proteinu a bílkovin z hnědé rýže
 • Přídavek aminokyseliny L-methionin, aby byl aminokyselinový profil co možná nejoptimálnější
 • Steviol-glykosidy, přírodní aroma, xanthanovou gumu
 • Čokoládová příchuť navíc obsahuje ještě 3 % kakaového prášku 

Plant Based Protein představuje po stránce složení snad ideální veganský produkt. Díky kombinaci dvou zdrojů bílkovin nabízí velmi solidní aminokyselinový profil, který je přiveden k dokonalosti přídavkem jinak nedostatečně zastoupeného methioninu. Navíc obsahuje jen přírodní suroviny, jako jsou steviol-glykosidy, přírodní aroma nebo xanthanová guma. Pokud zvolíte čokoládovou příchuť, budete mít díky obsahu kakaového prášku v každé porci o asi dvě desetiny gramu bílkovin méně než u vanilky, ale to samozřejmě není žádný problém a my takovému složení nemáme co vytknout.

Závěrečné zhodnocení:
Ačkoliv my produkt hodnotíme kladně, je samozřejmé fér přiznat, že na různých stránkách (mj. stránkách výrobce) se objevují i negativní recenze, které kromě chuti hodnotí záporně i konzistenci produktu. Nutno však podotknout, že chuť je velmi subjektivní a za nás produkt rozhodně není chuťově tak výrazný jako syrovátkové proteiny, na druhou stranu ale aspoň chutná poměrně přirozeně, není zbytečně přeslazený ani podezřele nedoslazený. Každému bude ale sedět jinak. Po stránce konzistence lidé občas vyčítají určitou pískovou konzistenci, která je ale naprosto typická pro jakýkoliv produkt s rýžovým proteinem. A pokud jste někdy pili jiný produkt s tímto zdrojem bílkovin, možná nám dáte za pravdu, že Vilgain tento nežádoucí aspekt poměrně dobře maskuje. Suma sumárum, pokud si chcete pořídit produkt s maximálně čistým složením a za dobrou cenu, je Vilgain optimální volbou. Pokud vám nevadí aditiva navíc a požadujete od proteinu co možná nejlepší chuť, možná pro vás bude lepší se podívat po některém z ostatních produktů tohoto žebříčku.

2. Plant Based Protein Reflex Nutrition

Plant Based Protein Reflex Nutrition

Na druhém místě našeho žebříčku se nachází Plant Based Protein od společnosti Reflex. Tento výrobce je na trhu velice dobře známý hlavně díky své prvotřídní kvalitě. V tomto případě Reflex vsadil na kombinaci tří zdrojů bílkovin – hrachový, rýžový a dýňový protein. 

Výhody:

 • Obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin
 • Přidané probiotické kultury a vitamín B12
 • Plně kompostovatelný obal
 • Příjemná jemná chuť 
 • Dostupný ve 3 příchutích

Nevýhody:

 • Zbytečná přítomnost zahušťovadel 

Kdo ho vyrábí: 

Firma Reflex Nutrition se na trhu pohybuje již od roku 1996 a už od samotného počátku staví veškeré své doplňky na kvalitě, která stojí na prvním místě. Jejich suplementy prochází nezávislými testy na zakázané látky a skutečný obsah bílkovin v každé šarži. Veškeré výrobní technologie i farmaceutický závod této firmy jsou na nejvyšší úrovni a proto se dá bez nadsázky říct, že Reflex Nutrition je absolutní špičkou mezi výrobci sportovní výživy.

 

V jedné dávce (30 gramů) příchutě kakao/karamel najdete:
 • 26,4 gramů rostlinného proteinu (hrách, rýže, dýně)
 • 1,5 gramu kakaového prášku
 • mořskou sůl
 • Bacillus coagulans LactoSpore®
 • aktivní kultury
 • vitamín B12

 

Plant Based Protein disponuje velice zajímavým složením, kde se kromě 21 gramů bílkovin nachází také aktivní kultury a také pořádnou dávku vitamínu B12. Ačkoliv obsahuje tři zdroje rostlinného proteinu, nenajdete v něm sóju, která by mohla překážet alergikům. 

Příchutě: kakao/karamel, lesní plody, vanilkový lusk

Závěrečné zhodnocení:

U Reflexu jsme už zvyklí na prvotřídní kvalitu a naše očekávání se výrobcům podařilo naplnit i tentokrát. Plant Based Protein je skvělou volbou pro každého vegana nebo zkrátka kohokoliv, kdo hledá opravdu kvalitní rostlinný protein. Z hlediska ceny se sice pohybujeme nad průměrem, ale poměr cena/kvalita je v tomto případě naprosto skvělý. Z dostupných příchutí si určitě vybere i náročnější zákazník. Po chuťové stránce se sice nejedná o žádný převratný zázrak, ale zejména příchuť vanilkový lusk vás příjemně překvapí. Po zohlednění všech pro a proti musíme Plant Based Protein zařadit mezi to nejlepší, co se aktuálně na trhu s rostlinnými proteiny nachází. 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  499 Kč

3. BiotechUSA Vegan Protein

BiotechUSA Vegan Protein

Jako třetí tady máme Vegan Protein od společnosti BioTechUsa, která v případě veganského proteinu vsadila na kombinaci rýže a hrachu. Navíc ve složení najdeme dle slov výrobce “3 druhy superpotravin” navíc. Velkou výhodou je pestrá plejáda příchutí, která se mezi veganskými proteiny moc často nevidí.

Výhody: 

 • Skvělá cena za jednu dávku
 • Jedno balení vydrží klidně i 2 měsíce
 • Obsahuje L-glutamin
 • Celkem 6 příchutí
 • Neobsahuje umělá barviva 

Nevýhody: 

 • Obsahuje sóju, která je značně kontroverzní potravinou
 • Některé příchutě mají špatnou rozpustnost

Kdo ho vyrábí:

BiotechUSA je přední americká značka zabývající se výrobou suplementů té nejvyšší kvality. Všechny doplňky firmy nabízí opravdu dobrý poměr ceny a kvality, široký sortiment výrobků i výjimečně dobrou chuť. I když název této firmy trochu klame, všechny produkty jsou vyráběny v EU, a tudíž splňují i velmi přísná kritéria týkající se čistoty a nezávadnosti.

 

V jedné dávce (25 gramů) příchutě čokoláda/skořice najdete:
 • 19 gramů bílkovin
 • Kombinaci hrachového a rýžového proteinu
 • Nízkotučný kakaový prášek
 • L-glutamin a L-arginin
 • 0,4 gramu quinoa mouky
 • 0,26 gramu semena goji
 • 0,15 gramu semena acai

 

Vegan Protein nabízí dost solidní složení, kde se kromě hrachového a rýžového proteinu našlo místo také na doplňkové aminokyseliny a na výtažky exotických rostlin. Je ale fér podotknout, že zrovna těch tady najdeme opravdu jen velice malé množství. Devatenáct gramů bílkovin v jedné odměrce určitě neurazí a navíc je to jen o chlup méně než v klasické syrovátkové verzi. Překážku pro alergiky může představovat přítomnost sóji. 

Příchutě: čokoláda/skořice, lesní plody, vanilkové cookie, lískový oříšek, káva, banán

Závěrečné zhodnocení:

Vegan Protein je skvělou volbou pro každého, kdo kromě kvalitního složení hledá také dobrou cenu. Cena za jednu dávku se v porovnání s předešlými produkty nedá ani srovnávat. Na druhou stranu je poznat, že se na ceně začíná promítat složení, i když se pořád jedná o velice kvalitní protein, který splní to, co od něj očekáváte. V neposlední řadě musíme vyzdvihnout bohatou nabídku příchutí. Některé zákazníky možná odradí horší rozpustnost, ale rozhodně se nejedná o nic, co by nějak zásadně kazilo dojem z jinak kvalitně odvedeného proteinu. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  999 Kč
Cena:  1349 Kč
Cena:  1149 Kč

4. Vegan Select Protein PEScience

Vegan Select Protein PEScience

Čtyřkou v našem žebříčku je Vegan Select Protein od společnosti PEScience. Tento výrobce je známý tím, že podporuje své produkty také znalostmi z vědeckých studií. Ani Vegan Select Protein není výjimkou. Právě kombinace hnědé rýže a hrachu se dle studií výrobce ukázala jako úplně nejlepší pro podporu růstu svalové hmoty.  

Výhody:

 • Ve většině příchutí velice jednoduché složení
 • Slazeno stévií
 • Široký výběr příchutí
 • Skvělá rozpustnost 
 • Neobsahuje sóju

Nevýhody:

 • Poměrně výrazná pachuť 
 • Někomu může vadit hustá konzistence
 • Každá příchuť má jinak velké balení

Kdo ho vyrábí:

PEScience je jeden z předních světových výrobců suplementů, který se snaží veškeré své doplňky stavět na prvotřídní kvalitě a jedinečné chuti. Za touto společností stojí mimo jiné i řada vědců, kteří se zajímají o moderní poznatky a studie, na základě nichž vytváří nové doplňky. Jestli tedy hledáte ideální spojení vědy a výzkumu s praxí a chutnými doplňky, je PEScience tou pravou volbou. 

 

V jedné dávce (34 gramů) příchutě Chocolate Bliss najdete:
 • 20 gramů bílkovin
 • Proteinový koncentrát z hrachu a hnědé rýže
 • Extrakt ze stévie
 • Kakaový prášek 
 • Guarovou gumu
 • Sůl

 

Na složení si pochvalu zaslouží především jednoduchost. Stejně jako v případě Superproteinu od Blendea tady nenajdeme téměř nic, co tam být nemá. Výjimkou je příchuť lesní ovoce, ve které se vedle sušených jahod, glukźového sirupu a modifikovaného škrobu nachází také alginát vápenatý, známý spíše pod označením E404. Jinak ale z hlediska složení určitě potěší slazení pomocí stévie. 

Příchutě: Vanilla indulgence, Skořice, Chocolate Bliss, Peanut butter, Chocolate Peanut, Wild berry

Závěreční zhodnocení: 

V obecné rovině si Vegan Select Protein určitě zaslouží pochvalu. Cenově se sice nachází nad průměrem, ale tomu odpovídá složení. V jednoduchosti je krása a v tomto případě to platí obzvláště. Co mi ale opravdu vadí, je přítomnost alginátu vápenatého v příchuti Wild Berry. Výrobce tady očividně potřeboval ušetřit, ale tohle rozhodně není správná cesta. Když už jsme u toho šetření, nesmíme zapomenout ani na skutečnost, že každá příchuť se prodává v jinak velkém balení. Jednotlivé příchutě díky tomu sice stojí stejně, ale u těch dražších se v balení nachází podstatně méně proteinu. Počet dávek je ale stejný, takže zatímco jedna odměrka čokoládové příchutě obsahuje 34 gramů, ve vanilce jich je pouze 28. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  699 Kč
Cena:  739 Kč

5. BrainMax Vegan Protein

BrainMax Vegan Protein

Další místo v našem žebříčku nejlepších veganských proteinů obsadil BrainMax Vegan protein. Zaujal nás především velmi působivými nutričními hodnotami, zejména vysokým obsahem bílkovin. Jedná se o kombinaci hrachového a rýžového proteinu, která se osvědčila jako jedna z nejlepších možností mezi rostlinnými proteiny.

Výhody:

 • Vysoký obsah bílkovin
 • Rýžový a hrachový protein se navzájem doplňují
 • Slazeno stévií
 • Neobsahuje sóju

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Kdo ho vyrábí:
Česká značka BrainMax vznikla jako výsledek snahy vyrobit doplňky stravy, které budou vycházet z nejnovějších vědeckých poznatků a zároveň poskytovat přirozenou sílu přírody. Firma se zaměřuje na doplňky stravy podporující mozkové funkce a produktivitu, v jejím repertoáru však najdeme také nakopávače, proteiny a další suplementy typické pro silové sporty. S výrobky této značky jste se mohli setkat například v recenzi na BrainMax 3.0 Anabolic Dagger nebo ve srovnání nejlepších doplňků pro spánek.

V jedné dávce (35 gramů) příchutě kokos najdete:
 • 24,43 g bílkovin
 • 2,61 g sacharidů
 • 3,64 g tuků
 • 1,68 g vlákniny

Základ veganského proteinu od značky BrainMax tvoří kombinace hracovhého a rýžového proteinu. Z našeho pohledu se jedná o velmi dobrou kombinaci, jelikož se oba zdroje bílkovin vzájemně doplňují. Hrachový protein totiž obsahuje velmi malé množství esenciální aminokyseliny methionin, zatímco rýžový protein ho má dostatek. Bílkoviny z rýže ale naopak neobsahují všechny esenciální aminokyseliny, které však pro změnu můžeme najít v proteinu hrachovém. Ocenit musíme také použití stévie na slazení, díky čemuž nenajdeme ve složení žádná umělá dochucovadla. Zajímavá je přítomnost kokosového mléka, které má kromě chuti vylepšit také konzistenci proteinu, který je díky němu více krémový. V konečném důsledku musíme složení hodnotit velmi pozitivně.

Závěrečné zhodnocení:
BrainMax Vegan protein je vysoce kvalitní rostlinný protein, který se mezi konkurencí na trhu rozhodně neztratí. Díky výborným nutričním hodnotám a povedenému složení mu téměř není co vytknout. Jediný problém, který ovšem může být pro mnoho lidí rozhodujícím, je vysoká cena. Ve srovnání s konkurenčními produkty si za něj totiž budete muset dost připlatit. Pokud vám to nevadí, budete s tímto proteinem jistě spokojeni.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  999 Kč
Cena:  999 Kč

6. Vegan Protein Weider

Vegan Protein Weider

Páté místo našeho žebříčku patří Vegan Protein od společnosti Weider. Tento zástupce německých výrobců sportovní výživy se rozhodl vytvořit protein postavený především extraktu z hrachu doplněném o rýžový extrakt. Pochvalu si zaslouží využití přírodních barviv a slazení pomocí stévie. 

Výhody: 

 • 25 gramů bílkovin v jedné odměrce
 • Skvělá chuť
 • Rostlinná barviva 
 • Slazení pomocí stévie
 • Obsahuje výtažky z quinoy, amarantu a matchy

Nevýhody: 

 • Vyšší cena

Kdo ho vyrábí: 

Značka Weider dnes mezi výrobci sportovních suplementů patří mezi naprostou špičku. Její historie sahá až do roku 1936, kdy ji založil mladý Joe Weider. Ten se následně podílel také na vzniku organizace IFBB. Dnes se tato společnost sice musí potýkat s obrovskou konkurencí, ale i přesto se jí daří držet úžasnou kvalitu svých produktů. 

 

V JEDNÉ DÁVCE (30 GRAMŮ) PŘÍCHUTĚ čokoláda NAJDETE:
 • 25,5 gramů hrachového a rýžového proteinu
 • 3 gramy nízkotučného kakaového prášku
 • 0,6 gramu přírodního aroma ModCarb™
 • Výtažek ze stévie

Za zmínku rozhodně stojí obsah 25 gramů bílkovin v jedné odměrce. Přírodní barvivo obsahuje například extrakt z ovesných otrub, quinou, amarant nebo například pohanku. Kromě toho zde najdeme také výtažky z nepřeberného množství ovoce a zeleniny, které pomáhají dokreslit jak chuť, tak výslednou barvu proteinu.

Příchutě: Pina colada, mango/matcha tea, ledové kapučíno, vanilka, čokoláda, berry mix

Závěrečné zhodnocení:

Největší nevýhodou Vegan Proteinu je nepochybně vysoká cena. Ačkoliv se už Weider nemůže těšit tak bezkonkurenční pozici na trhu jak za starých časů, podařilo se mu vyrobit opravdu velice kvalitní veganský protein. Osobně musím pochválit nabídku exotických příchutí, které se mezi proteiny obvykle nevidí. Třeba taková pina colada si rozhodně najde spoustu fanoušků, i když určitě není pro každého. Pokud vám nevadí si za protein trochu připlatit, nevidím důvod, proč Vegan Protein nezkusit. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  549 Kč
Cena:  696 Kč
Cena:  589 Kč
Cena:  622 Kč

7. Protein Classic Plus Bio Sunwarrior

Protein Classic Plus Bio Sunwarrior

Nejlepší šestku našeho žebříčku uzavřel Protein Classic Plus BIO od společnosti Sunwarrior. Hlavním zdrojem bílkovin v tomto proteinu je směs hnědé rýže, hrachu, quinoy, chia semínek a amarantu. Všechny ingredience jsou v BIO kvalitě a pochází z šetrného chovu. Zajímavostí je, že si protein můžete koupit také v neochucené verzi. 

Výhody: 

 • Obsahuje také vitamín C a železo
 • Vyvážené aminokyselinové spektrum
 • 100% BIO kvalita
 • Výrobce si zakládá na šetrnosti k přírodě
 • Neochucená varianta obsahuje pouze čistou proteinovou směs 

Nevýhody:

 • Vyšší cena
 • Na výběr pouze ze dvou příchutí 

Kdo ho vyrábí:

Americká společnost Sunwarrior vyrábí rostlinné doplňky stravy už od roku 2008. Vybírá si ty nejlepší ingredience z celého světa a prosazuje co nejšetrnější zpracování. Hlavním cílem společnosti se chránit planetu rozšířit povědomí o výhodách rostlinné produkce. V nabídce mají kromě proteinu také supergreens, vitamíny a minerální oleje. 

 

V JEDNÉ DÁVCE (25 GRAMŮ) PŘÍCHUTĚ čokoláda NAJDETE:
 • 17 gramů bílkovin
 • Proteinovou směs obsahující rýži, hrách, quinou, chia semínka a amarant
 • BIO kakao
 • 41 miligramů železa 
 • Široké spektrum aminokyselin

 

Ve složení Protein Classic Plus BIO nás v první řadě potěšila přítomnost železa a vitamínu C. Druhý z jmenovaných se ale nachází pouze ve vanilkové a neochucené variantě. Široké spektrum aminokyselin je další velkým plusem. Na druhou stranu 17 gramů bílkovin v jedné dávce není žádná hitparáda. Co ale Sunwarrioru hraje do karet, je jeho 100% BIO kvalita, na které si celá firma koneckonců dost zakládá. 

Příchutě: čokoláda, vanilka, bez příchutě

Závěrečné zhodnocení:

I když má Protein Classic Plus BIO zaujímavé složení a obsahuje látky, které se u konkurenčních výrobků příliš neobjevují, nemůžu se ubránit pocitu, že za stejnou cenu člověk sežene i kvalitnější výrobky. Abych ale byl úplně fér, tak musím uznat, že jen málokdo se může z hlediska šetrnosti k přírodě Sunwarrioru rovnat. Dostáváme se proto k otázce, jestli je pro koncového zákazníka důležitější kvalita výrobku, nebo jeho ohleduplnost k životnímu prostředí. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  825 Kč -22%
Cena:  1059 Kč

Sedmé místo patří proteinu Vegan 80 od české značky Extrifit. Vegan 80 obsahuje hrachový a rýžový izolát v poměru 1:1, přičemž je obohacuje ještě o enzymy bromelain a papain, pro dosažení co nejlepší stravitelnosti a vstřebatelnosti bílkovin. Velkým lákadlem je také nízká cena a absence umělých barviv.

Výhody:

 • Skvělá cena
 • Jedno balení vydrží skoro 2 měsíce
 • Obsahuje trávicí enzymy
 • 25 gramů bílkovin v jedné dávce
 • Žádná umělá barviva

Nevýhody:

 • Horší rozpustnost
 • Trochu umělá chuť

Kdo ho vyrábí:

Značka Extrifit se na trhu pohybuje od roku 2007 a za tu dobu se z ní stal přední výrobce sportovní výživy v České republice. Všechny nabízené doplňky jsou vyvinuty speciálně na míru všem silovým sportovcům a kulturistům. Vizí firmy je vyrábět doplňky, které budou efektivně podporovat nárůst svalové hmoty a síly a účinně bojovat s podkožním tukem.

 

V JEDNÉ DÁVCE (25 GRAMŮ) PŘÍCHUTĚ čokoláda NAJDETE:
 • 25 gramů bílkovin
 • Enzymy bromelain a papain
 • Hrachový a rýžový izolát
 • Odtučněné kakao
 • Výtažek ze stévie

 

Přítomnost přidaných enzymů je určitě velké plus. Pochválit musíme také obsah 25 gramů bílkovin v jedné odměrce. V ostatních ohledech se nejedná o nic přelomového, nicméně za zmínku stojí absence zahušťovadel a umělých barviv. Výrobce sice doporučuje docela vysoké dávkování, bohatě ale stačí, když budete dávkovat tak, jak jste zvyklí. 

Příchutě: Káva, čokoláda, karamel, lískový oříšek

Závěrečné zhodnocení:

Vegan 80 od Extrifitu je velice solidní protein, který zaujme především skvělou cenou a velkým balením. Z hlediska složení rozhodně neurazí, ale také nijak zvlášť nenadchne. Pro účely doplnění bílkovin po tréninku ale bezpochyby spolehlivě poslouží. Nevýhodou může být trochu nepovedená chuť, ale v tomto směru platí známé pořekadlo – sto lidí, sto chutí. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  866 Kč -15%
Cena:  1019 Kč
Cena:  1019 Kč
Cena:  1126 Kč

9. Vegan Blend Myprotein

Vegan Blend Myprotein

Náš žebříček nejlepších veganských proteinů uzavírá Vegan Blend od společnosti MyProtein. Ten patří do skupiny levnějších proteinů, ale přesto se mu daří udržet si kvalitní složení. O zásobu bílkovin se tady stará kombinace hrachu a fava fazolí. Nechybí zde ani rostlinná smetana, která zjemňuje chuť proteinu.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Dobrá rozpustnost 
 • Neobsahuje umělá barviva

Nevýhody:

 • Prášková chuť
 • Zbytečná zahušťovadla

Kdo ho vyrábí: 

MyProtein je značka suplementů, která má svůj původ ve Velké Británii. Od dob svého vzniku sbírá MyProtein nejrůznější ocenění a zboží expanduje i do Ameriky a dalších kontinentů. Zajímavý je i způsob, jakým vytváří kvalitní výrobky za minimální cenu: Většinu svých příjmů investuje do automatizace výroby, což později přináší menší výrobní náklady. 

 

V JEDNÉ DÁVCE (30 GRAMŮ) PŘÍCHUTĚ čokoláda NAJDETE:
 • 21 gramů bílkovin
 • Kakaový prášek se sníženým obsahem tuku
 • 1,3 gramu vlákniny
 • 26,1 gramu proteinové směsi z hrachu a fava fazolí

 

Složení Vegan Blendu vás rozhodně nijak neohromí, ale pro potřeby běžného hobíka bohatě postačí. Nenajdete tady nic navíc, co by člověka nějakým způsobem nadchlo, ale na druhou stranu dostanete přírodní protein bez umělých barviv a dalších zbytečných přísad. Jedinou vadou na kráse je přítomnost zahušťovadel, které u konkurenčních výrobků zpravidla nenajdete. 

Příchutě: Čokoláda

Závěrečné zhodnocení:

Vegan Blend rozhodně necílí na prefionální sportovce. To ale neznamená, že běžný návštěvník fitka by z něj nemohl vytěžit požadované benefity. Obsah 21 gramů bílkovin v jedné dávce rozhodně není na ostudu a necelých 20 korun za jednu odměrku je hodně slušná cena. Pokud překousnete trochu nepříjemnou chuť, budete s Vegan Blendem spokojení. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  529 Kč
Cena:  529 Kč

Které zdroje rostlinných proteinů jsou nejlepší?

V dnešní době existuje opravdu velké množství různých typů rostlinných proteinů. Při výběru může mít člověk problém poznat, který z nich je opravdu kvalitní. Nejčastěji se můžete setkat s proteiny ze sóji, rýže, hrachu a konopných semen. Každý z nich má svá pro a proti, ale díky stále novějším studiím můžeme s klidem říct, že ne všechny jsou jako náhrada syrovátkového proteinu ideální. Nejpopulárnějším zdrojem bílkovin pro vegany je sója. Ta má sice skvělé nutriční hodnoty, ale provází ji nejeden podstatný problém. Sója je totiž velice častým alergenem, tudíž je pro spoustu lidí nepřijatelnou variantou. Mnohem větším problémem ale je, že obsahuje velké množství isoflavonů, tedy látek podobných estrogenům. I proto se konzumace většího množství sóji nedoporučuje. 

 

Velice dobrou variantou jsou proteiny z hrachu a rýže. Jejich aminokyselinové spektrum sice není tak široké, jako u sóji, ale jejich vzájemná kombinace funguje více než dobře. I proto na této dvojici rostlinných zdrojů bílkovin stojí většina našeho žebříčku. Především hrách obsahuje poměrně dost leucinu, který je v ostatních rostlinných zdrojích často deficitní. Poslední rozšířenou variantou je také konopí. Tato rostlina se těší velké popularitě i díky schopnosti léčit mnohé choroby, nicméně z hlediska výživových vlastností je nejedná o nejlepší variantu. 

-

Jaké jsou výhody veganských proteinů?

Tou nejzjevnější výhodou rostlinných proteinů je pochopitelně absence živočišné složky, což z nich dělá ideální doplněk stravy pro vegany. Je jedno, z jakého důvodu se živočišné produkci vyhýbáte. Rostlinné proteiny vám pomohou nahradit klasickou syrovátku, která je ve fitness nejvíce rozšířená. S tím souvisí také podmínky, ve kterých se rostlinné proteiny vyrábí. Naprostá většina z nich totiž pochází od společností, které mají ochranu životního prostředí jako jednu ze svých hlavních priorit. Tím pádem využívají obnovitelné zdroje, redukují množství odpadu a často jsou mnohem ekologičtější než výrobci klasických proteinů. 

 

Rostlinné bílkoviny provází také řada mýtů o tom, že jsou horší než živočišné, že se hůře tráví a podobně. Skutečnost je taková, že dnes už značná část upřednostňuje rostlinné proteiny před těmi klasickými. Nevidím důvod, proč bychom se měli jednomu nebo druhému vyhýbat. Je pravda, že některé rostlinné zdroje obsahují méně bílkovin než syrovátka, nicméně pokud si člověk adekvátně nastaví jídelníček, není důvod, proč by tento rozdíl měl negativně pocítit. 

Jaké jsou další zdroje rostlinných bílkovin?

Není to jenom o proteinu. Existuje velké množství rostlinných zdrojů bílkovin, které mohou vegani zařadit do svého jídelníčku, aby jich přijali dostatek. Nejčastěji se setkáte asi s tofu nebo s tempehem. V obou najdete kromě solidního množství bílkovin také zastoupení vápníku a hořčíku. Velké popularitě se těší také quinoa a chia semínka, obsahující ve velkém železo a vápník. Quinoa je navíc bohatá také na vitamíny skupiny B. Opomíjet bychom neměli ani cizrnu, čočku a fazole. Tato trojice kromě bílkovin a vlákniny obsahuje široké spektrum vitamínů a minerálů. Najít v dnešní době kvalitní zdroje rostlinných bílkovin není ani zdaleka tak těžké, jak se na první pohled může zdát.

-

Zdroje

 1. https://www.svetfitness.cz/clanek/jaky-si-vybrat-protein/
 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/7-nejvetsich-mytu-o-veganstvi/
 3. https://www.svetfitness.cz/clanek/prechod-veganstvi/
 4. KASL, Matúš. Současné trendy v oblasti alternativního stravování [online]. Brno, 2021 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/yxjql/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Marie CRHOVÁ.
 5. BERNACIKOVÁ, Martina, Jan CACEK, Lenka DOVRTĚLOVÁ, et al. Regenerace a výživa ve sportu. 3., doplněné vydání. Brno: Masarykova univerzita, 2020. ISBN 978-80-210-9725-4.

 6. Marrone G, Guerriero C, Palazzetti D, Lido P, Marolla A, Di Daniele F, Noce A. Vegan Diet Health Benefits in Metabolic Syndrome. Nutrients. 2021 Mar 2;13(3):817. doi: 10.3390/nu13030817. PMID: 33801269; PMCID: PMC7999488.

 

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (6)

Vit S.
Říjen 19, 2021

Ne-vegan Vam posila pochvalu za vystizny text.

Souhlasím(+5)
Nesouhlasím(0)
Vit S.
Říjen 24, 2021

Nevim, proc se Weideruv protein nedostal mezi prvni 3, hodnotit ho jen podle vlastnosti, tak muze s prehledem vyhrat. Ten od Reflexu pak vychazi na stribrne miste.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(-1)
Martin
Únor 15, 2024

Weider je jeden z chutově nejhorších protejnů, jaké jsem kdy měl. Po 3 dnech jsem to nemohl pozřít a nepomohlo ani rostlinné mléko, ta pachuť hrachu byla neakceptovatelná. Dle mě, z tohoto výběru bych asi po žádném nesáhl. Vyzkoušel jsem jich spoustu, ale kdekoli je hrach, je to hnus. Ono i rýžový, pokud není kvalitní má zas nahořklou chuť.....

Naštěstí nejsem alergický na soju a ty bludy o estrogenu... škoda mluvit, tolik soje do sebe člověk nedostane...

Za mě nejlepší koupit si sojový a rýžový a zkombinovat si je do jedné dávky...

Souhlasím(+2)
Nesouhlasím(0)
Redakce magazínu
Únor 28, 2024

Ahoj,

Chuť je samozřejmě individuální aspekt při hodnocení, ale těch recenzí od uživatelů, kterým Weider chuťově úplně nesedl, je více. Už jen proto ho nemůžeme dát na první místo.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Vit S.
Říjen 24, 2021

Oprava predesle zpravy, samozrejme, jde o "misto".

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Marian Dornel
Červen 8, 2023

Dobrý den, rád bych věděl víc o veganské čololádě. patří vůbec do veganské stravy a jaké mohou být její přínosy...ochutnal jsem ji a je opravdu chuťově naprosto čistá a vynikající..

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)