Žebříček nejlepších vitamínů D 2024

Každý asi ví, že vitamín D si naše tělo dokáže vytvořit díky slunečnímu záření. Po většinu roku je ale tato schopnost našeho organismu ve značné míře omezena, což je způsobeno především naší geografickou polohou. Z toho důvodu je vhodné doplňovat tento důležitý vitamín formou suplementů (a to nejenom v zimě). Z toho důvodu jsme pro vás sestavili žebříček těch nejlepších doplňků s vitamínem D, díky kterému si budete moct vybrat ideální produkt odpovídající vašim individuálním potřebám. 

9 nejlepších vitamínů D

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Reflex – Vitamin D3 Reflex – Vitamin D3 2 000 IU, 100 kapslí v balení, Dávkování obden 159 Kč - 169 Kč
2. Czech Virus – Vitamin D3 Czech Virus – Vitamin D3 5 000 IU, 180 tobolek v balení , Dávkování obden 249 Kč - 315 Kč
3. Vilgain Vitamin D3+K2 Vilgain Vitamin D3+K2 1 000 IU, 150 denních dávek v balení, Dávkování jednou denně 249 Kč
4. Minus Age Vitamin D3 Minus Age Vitamin D3 2 000 UI, 90 kapslí v balení, Dávkování obden 390 Kč
5. Swanson – Vitamin D3 Swanson – Vitamin D3 5 000 IU, 250 kapslí v balení, Dávkování jednou za pět dní 59 Kč
6. GreenFood – Vitamin D3 GreenFood – Vitamin D3 1 000 IU, 60 kapslí v balení , Dávkování jednou denně 218 Kč
7. Scitec – Vitamin D3 Scitec – Vitamin D3 500 IU, 250 kapslí v balení, Dávkování jednou denně 249 Kč - 358 Kč
8. BrainMax – Vitamin D3 & K2 BrainMax – Vitamin D3 & K2 5 000 IU, 100 kapslí v balení, Dávkování jednou týdně 699 Kč
9. Vilgain Plant Based Protein Vilgain Plant Based Protein 2 000 IU, 30/120/240 kapslí v balení, Dávkování obden 199 Kč
10. Allnature – Vitamín D3 Allnature – Vitamín D3 2 000 IU, 60 tobolek v balení, Dávkování jednou denně 69 Kč
11. Vilgain Lactose Free Whey Protein Vilgain Lactose Free Whey Protein 2 500 IU, 90 kapslí v balení , Dávkování jednou za 3 dny 139 Kč - 194 Kč

Detailní srovnání nejlepších vitamínů D

1. Reflex – Vitamin D3

Reflex – Vitamin D3

První místo našeho žebříčku obsadil Vitamin D3 od Reflexu. Důvodem je především čisté složení, dobře nastavená dávka vitamínu D a samozřejmě, jak je u produktů Reflexu zvykem, celková kvalita zpracování. Výsledný poměr ceny a kvality je i přes trochu vyšší cenu tohoto výrobku stále prvotřídní. V každé kapsli se skrývá 2 000 IU vitamínu D3, což považujeme za ideální dávkování pro lidi, kteří se snaží udržet si zdravou hladinu tohoto vitamínu, aniž by trpěli jeho nějakým výrazným nedostatkem.

Výhody:

 • Kvalita zpracování
 • Dobře nastavená dávka vitamínu D
 • Bez zbytečných aditiv
 • Zákazníky prověřený výrobce

Nevýhody:

 • Patří k dražším alternativám

O výrobci:
Britskou společnost Reflex snad není potřeba nikomu představovat. Už od roku 1996 vyrábí suplementy té nejvyšší kvality a za dobu svého působení na trhu se vypracovala do pozice osvědčené stálice, na kterou mnozí sportovci nedají dopustit. Reflex je synonymem kvality, proto se s výrobky této značky můžete pravidelně setkávat v našich srovnání nejlepších produktů všeho druhu. Jednou z vlajkových lodí Reflexu je legendární multivitamín Nexgen Pro, který získal prvenství v našem žebříčku nejlepších multivitamínů.

Složení a dávkování:

 • 2 000 IU vitamínu D3

Co se týče samotného složení, u podobných výrobků nemáme s hodnocením moc práce. Kromě cholekalciferolu (vitamín D) obsahuje každá kapsle pouze látky nutné k tomu, aby ji spolehlivě udržely pohromadě. Výrobce doporučuje dávkovat jednu kapsli obden společně s jídlem a my samozřejmě doporučujeme se této rady držet. Hodnota 2 000 IU odpovídá horní hranici doporučené denní dávky vitamínu D, nicméně nesmíte zapomínat na to, že nějaké množství vitamínu přijmete i sami. Tím pádem je takováto dávka vhodná jako prevence proti nedostatku vitamínu D, ale není vhodná pro lidi trpící jeho vážným nedostatkem.

Závěrečné zhodnocení:
Vitamin D3 od Reflexu disponuje velmi kvalitním a čistým složením bez zbytečných aditiv. Zvolená dávka je vhodná pro široké spektrum lidí a hodí se k udržování adekvátního množství vitamínu D. Za negativum bychom mohli považovat poměrně vysokou cenu v porovnání s konkurenčními výrobky. Musíme ale vzít v potaz prvotřídní kvalitu a především skutečnost, že vzhledem k nízké ceně obdobných produktů je rozdíl mezi vitamínem D od Reflexu a tím nejlevnějším produktem v žebříčku asi jedna koruna, což skutečně nepředstavuje tak zásadní rozdíl. V konečném důsledku tedy můžeme Vitamin D3 od Reflexu vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  159 Kč -24%
Cena:  169 Kč -15%

2. Czech Virus – Vitamin D3

Czech Virus – Vitamin D3

Jako další na řadě tady máme Vitamin D3 od společnosti Czech Virus. Z hlediska obsahu vitamínu D je na tom tento výrobek ze všech produktů v žebříčku nejlépe – každá tobolka obsahuje až 5 000 IU. Nutno ale podotknout, že takto vysoký obsah i při dodržení doporučeného dávkování překračuje doporučené denní hodnoty, a tím pádem není vyloženě vhodný úplně pro každého. Ocení jej především lidé, kteří trpí znatelným nedostatkem vitamínu D a mají problém si ho vytvořit sami. Z toho důvodu je Vitamin D3 od Czech Virusu vhodný zejména na zimu.

Výhody:

 • Vysoký obsah vitamínu D3
 • Jedno balení vám vydrží až rok
 • Čisté složení bez zbytečných aditiv
 • Doporučeno zákazníky

Nevýhody:

 • Pro většinu lidí až zbytečně velká dávka 

O výrobci:
Značka Czech Virus je na českém trhu osvědčeným pojmem. Spolupracuje s řadou známých sportovců a její produkty jsou svou kvalitou dobře známé. Podnětem pro založení společnosti byla slabá kvalita dostupných doplňků na trhu. Zakladatelé se proto rozhodli vzít věci do vlastních rukou a založit svou značku suplementů. Dnes je Czech Virus v naší zemi jedním z největších výrobců suplementů v oblasti fitness.

Složení a dávkování:

 • 5 000 IU vitamínu D3

Jak už bylo napsáno výše, z hlediska obsahu vitamínu D v jedné dávce nemá Vitamin D od Czech Virusu konkurenci. Je ale nutné pamatovat na to, že méně je někdy více. Příjem zbytečně velkých dávek vitamínu D by byl po krátkém čase spíše kontraproduktivní a na to je potřeba pamatovat. To platí i přesto, že výrobce doporučuje užívat jednu tabletu obden. Z toho důvodu je tento konkrétní suplement vhodný spíše pro lidi trpící vážným nedostatkem vitamínu D. Přínosný může být také v zimě, kdy je v našich zeměpisných podmínkách téměř nemožné si vytvořit vlastní vitamín D. Ocenit musíme přítomnost olivového oleje, který má sloužit k lepšímu využití vitamínu D, ačkoliv je pravda, že pokud jej přijímate společně se stravou, s jeho využitím byste neměli mít problém. I přesto se jedná o promyšlený detail.

Závěrečné zhodnocení:
Czech Virus při prezentaci tohoto produktu sází primárně na to, že obsahuje nejsilnější koncentraci samotného vitamínu D, což je rozhodně silné lákadlo pro zákazníky. Pokud ale chceme být skutečně objektivní, musíme upozornit na to, že ně vždy je takto vysoká koncentrace skutečně užitečná. Co se týče čistoty a kvality složení, rozhodně zde není co kritizovat. To stejné platí i pro cenu, které je podle nás více než přijatelná. Pokud tedy máte s nedostatkem vitamínu vážné problémy, budete s vitamínem D3 od Czech Virusu spokojení.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  249 Kč
Cena:  315 Kč

3. Vilgain Vitamin D3+K2

Vilgain Vitamin D3+K2

Své místo si v našem žebříčku našel také Vitamin D3+K2 od značky Vilgain. Jeho výhodou je, že ho doplňuje také vitamín K ve formě MK-7, což výrazně zvyšuje jeho účinnost. Jedná se o vitamín v tekuté formě, který je vybavený farmaceutickým dávkovačem, díky kterému můžete snadno a rychle odměřit jednu denní dávku.

Výhody:

 • Vysoká kvalita všech surovin
 • Obsahuje také vitamín K
 • Snadné a rychlé dávkování
 • Jedno balení vydrží až 150 dní

Nevýhody:

 • Trochu vyšší cena

O výrobci:
Česká značka Vilgain dnes patří mezi nejpopulárnější výrobce sportovních suplementů va naší zemi, ale stále více pozornosti se jí dostává také v zahraničí. Produkty značky Vilgain jsou zpravidla cenově velmi dobře dostupné, ale přesto se jim kvalitou daří konkurovat i mnohem dražším suplementům. O naše zkušenosti s doplňky stravy od této společnosti jsme se s vám podělili například v recenzi na Vilgain Protein Bar nebo ve srovnání nejlepších proteinů bez sladidel.

Složení a dávkování:

 • 1 000 IU vitamínu D3
 • 50 μg vitamínu K2

Jelikož vitamíny D3 a K2 působí synergicky, jejich vzájemná kombinace přináší mnohem silnější efekt, než kdybyste obě látky užívali samostatně. Zároveň se v obou případech jedná o velmi kvalitní formy obou vitamínů. Vitamín D3 zde najdeme v patentované formě D3V®, což je rostlinný cholekalciferol z mořských řas disponující stejnými účinky jako cholekalciferol živočišného původu. Vitamín K2 naopak se zde vyskytuje v podobě menachinonu‑7, jinak známého jako MK-7. Ten je pro tělo podstatně lépe využitelný než forma MK-4, se kterou je možné se setkat u některých levnějších suplementů. Obě látky jsou rozpuštěné v MCT oleji, který zabezpečuje jejich přenos a bezproblémové vstřebávání. Celá směs je navíc obohacena o přírodní tokoferoly chránící vitamíny před oxidací.

Závěrečné zhodnocení:
Vilgain Vitamin D3+K2 nabízí velmi kvalitní kombinaci vitamínů D3 a K2, kterou působí synergicky, a tím zlepšují sovu účinnost. Jedno balení obsahuje celkem 150 denních dávek, takže vám vydrží asi na 5 měsíců. Co se ceny týče, rozhodně se nejedná o nejlevnější produkt na trhu. Vzhledem k vysoké kvalitě všech látek se ale nejedná o žádnou katastrofu a výsledný poměr ceny a kvality považuji za velmi dobrý.

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  249 Kč

4. Minus Age Vitamin D3

Minus Age Vitamin D3

Na další příčce v našem srovnání nejlepších vitamínů D se umístil Minus Age Vitamin D3. Zaujal nás především díky naprosto čistému složení a vysokému obsahu účinné látky. Jedná se o vitamín ve formě celulźové kapsle, což mezi vitamíny D není úplně nejobvyklejší řešení.

Výhody:

 • Vysoce kvalitní složení
 • Naprostá čistota produktu
 • Snadné dávkování
 • Jedno balení vydrží půl roku

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobci:
Česká značka doplňků stravy Minus Age se zaměřuje na výrobu a prodej produktů podporujících zdraví a dlouhověkost. Velikým benefitem této společnosti je fakt, že její zakladatelé mají dlouholeté zkušenosti z oboru praktického lékařství. Díky tomu mají skvělý přehled o tom, jaké látky se v praxi skutečně vyplatí užívat a které jsou naopak zcela zbytečné. Od toho se pochopitelně odvíjí repertoár celé společnosti. O naše zkušenosti se značkou Minus Age jsme se s vámi podělili například v recenzi na Minus Age Resveratrol nebo v žebříčku nejlepších melatoninů.

Složení a dávkování:

 • 2 000 IU vitamínu D3

Jedna kapsle obsahuje celkem 2 000 IU, což je ve srovnání s konkurenčními produkty velmi slušné. Zároveň je potřeba ocenit naprostou čistotu složení a celkovou vysokou kvalitu všech látek. Vzhledem k vysokém obsahu účinné látky není překvapením, že doporučené dávkování představuje jednu tabletu obden. Každodenní dávkování by bylo zbytečné vzhledem k tomu, kolik vitamínu D je lidské tělo schopno využít. V tomto směru se ale Minus Age Vitamin D3 neliší od většiny konkurenčních produktů.

Závěrečné zhodnocení:
Jak už bývá u produktů Minus Age zvykem, od konkurence se kromě mimořádně kvalitního složení liší také cenou. Ta je často násobně vyšší než u většiny ostatních produktů. Tentokrát to sice není tak drastické, ale stejně si budete muset za tento výrobek docela dost připlatit. Pokud pro vás cena suplementu není překážkou, můžeme ho vřele doporučit. Ti z vás, kteří preferují suplementy s nižší cenou a lepším poměrem ceny a kvality, pravděpodobně ocení spíše jiný produkt.

5. Swanson – Vitamin D3

Swanson – Vitamin D3

Následující příčku obsadil Vitamin D3 od společnosti Swanson. Zaujal nás především mimořádně nízkou cenou, čistým složením a vysokým obsahem vitamínu D. Jeho velkou výhodou je i skutečnost, že jedno balení vám při dodržení doporučeného dávkování vystačí na bezmála 3 a půl roku, což znamená, že místo počtu zbývajících kapslí vás bude zajímat pouze datum expirace.

Výhody:

 • Čisté a jednoduché složení
 • Pořádná dávka vitamínu D
 • Vystačí vám na opravdu dlouhou dobu
 • Skvělá cena

Nevýhody:

 • Možná až zbytečně velké balení

O výrobci:
S produkty značky Swanson se u nás možná nesetkáte příliš často, to však nic nemění na jejich kvalitě. Společnost Swanson Health Products svou činnost začala už v roce 1969 ve Spojených státech. Zakladatelé si dali za cíl přinést na trh kvalitní doplňky stravy, které lidem pomohou dosáhnout zdravého životního stylu. V roce 2018 došlo k rebrandingu firmy, která si od té doby říká jednoduše Swanson. V současnosti je v repertoáru firmy kromě výživových suplementů také krmivo a výživové doplňky pro domácí mazlíčky.

Složení a dávkování:

 • 5 000 IU vitamínu D3

Swanson podobně jako Czech Virus sází na co největší obsah vitamínu D v každé kapsli. Liší se ale způsob, jakým oba výrobci doporučují svůj produkt dávkovat. I když ani to vlastně není tak úplně pravda, protože originální balení říká něco jiného, než co požaduje česká legislativa. Původně totiž výrobce uvádí jako doporučenou dávku jednu kapsli obden, zatímco informace na obalu určená pro české zákazníky tvrdí, že jedna kapsle by měl být užívána jednou za pět dní. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu D si ale myslím, že upravené dávkování je zcela dostačující.

Závěrečné zhodnocení:
Vitamín D3 od Swansonu je dalším z řady spolehlivých a skutečně kvalitních doplňků, na které se bez problému můžete spolehnout. Jedna dávka vás navíc vyjde na skutečně zanedbatelnou částku, obzvláště když vezmeme v potaz, že by se měl užívat jednou za pět dní. To, jestli budete sledovat originální instrukce výrobce, nebo se budete řídit tím, co říká etiketa určená pro český trh, je samozřejmě na vás, nicméně nezapomínejte u toho, že zbytečně velké dávky vitamínu D jsou spíše na škodu. Opět tady ale platí, že pokud máte tohoto vitamínu skutečně málo nebo si chcete být v zimě jistí tím, že ho budete mít dostatek, může pro vás být tento produkt skutečně užitečný.

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  59 Kč

6. GreenFood – Vitamin D3

GreenFood – Vitamin D3

V našem žebříčku nesmí chybět ani Vitamin D3 od rodinné české značky GreenFood. Stejně jako všechny ostatní výrobky od tohoto výrobce ani Vitamin D3 neobsahuje žádná barviva, chemické stabilizátory nebo konzervanty. Samozřejmostí je čisté a kvalitní složení a spolehlivý efekt.

Výhody:

 • Výrobek rodinné české firmy
 • Vhodné i pro vegany
 • Neobsahuje žádné zbytečné látky

Nevýhody:

 • Vyšší cena než konkurence

O výrobci:
Rodinná česká firma GreenFood působí na trhu se sportovní výživou už více než 25 let. Mezi hlavní priority této značky patří výroba produktů z prvotřídních surovin. Ve výrobcích GreenFood nenajdete žádné konzervanty, chemická barviva, stabilizátory ani přidaný cukr. Veškeré produkty jsou té nejvyšší kvality a jsou vhodné i pro vegetariány a alergiky.

Složení a dávkování:

 • 1 000 IU vitamínu D3

Každá kapsle obsahuje vitamín D3 v množství 1 000 IU a je vytvořena ze 100% rostlinného materiálu, a je proto vhodná i pro vegany. Výrobce doporučuje užívat jednu kapsli denně, což představuje celkem solidní dávku vitamínu D. Je sice pravda, že v zimních měsících se vám čas od času může hodit o něco větší dávka, po většinu roku si ale s tímto množstvím bohatě vystačíte.

Závěrečné zhodnocení:
Značka GreenFood pochopitelně kromě kvality svých výrobků sází také na příběh. Je přece rozdíl, jestli podpoříte rodinnou českou firmu, nebo nějakého velkého (a asto zahraničního) výrobce suplementů. Co se týče samotného Vitaminu D3, jedná se dle mého o velmi povedený produkt s univerzálně nastaveným dávkováním, který bude vyhovovat většině lidí. Po cenové stránce je sice o něco dražší než většina konkurence, nicméně když přihlédneme ke kvalitě zpracování a využitým surovinám, je tato cena naprosto v pořádku.

 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

7. Scitec – Vitamin D3

Scitec – Vitamin D3

Vitamin D3 od společnosti Scitec Nutrition vás bude každý den zásobovat vitamínem D3 v množství 500 IU, což podobně jako v případě vitamínu D od HiTec Nutrition, oceníte především jako udržovací dávku. Není proto nejlepším řešením pro někoho, kdo trpí silným nedostatkem tohoto vitamínu, na druhou stranu je pro většinu lidí i během letních měsíců.

Výhody:

 • Dostupná cena
 • Vitamín D vhodný i na léto
 • Produkt osvědčený zákazníky

Nevýhody:

 • Zvolená dávka vitamínu D může někomu připadat nízká

O výrobci:
Se společnost Scitec Nutrition jste se už možná setkali v souvislosti s jejími syrovátkovými proteiny, které prodává v rekordním množství. V Evropě se tento výrobce řadí řadí mezi špičku na poli sportovní výživy. Své syrovátkové proteiny i ostatní produkty ve velkém testuje, aby koncovému zákazníkovi zajistil nejvyšší možnou kvalitu svých výrobků. Proteiny to ale nekončí – společnost nabízí také BCAA, minerály, vitamíny, spalovače nebo nakopávače.

Složení a dávkování:

 • 500 IU vitamínu D3

Kapsle nesoucí 500 IU vitamínu D3 je tvořena z hovězí želatiny, takže není vhodná pro vegany či vegetariány. Jinak ale ve složení nenajdete nic, co by mohlo komukoliv dělat vrásky. Doporučená denní dávka představuje jednu kapsli denně, takže celková dávka vitamínu D představuje pouze oněch 500 IU. Opět se tedy dostáváme k tomu, že někomu takové množství nebude dostačovat, někomu naopak bude zcela vyhovovat. To je už pochopitelně pouze na vás, já osobně podobné množství považuji za ideální například během letních měsíců.

Závěrečné zhodnocení:
Hledáte-li spolehlivý vitamín D v menším množství a za velmi přívětivou cenu, právě jste našli produkt přesně pro vás. Vitamin D3 od Scitec Nutrition je velmi kvalitně zpracovaný suplement, který oceníte především jako prevenci proti nedostatku vitamínu D v letních měsících, kdy ho stačí suplementovat v menším množství. Důkazem kvality je také množství spokojených zákazníků, kteří mají s tímto produktem dobré zkušenosti.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  249 Kč -14%
Cena:  319 Kč
Cena:  358 Kč

8. BrainMax – Vitamin D3 & K2

BrainMax – Vitamin D3 & K2

Následující příčku obsadil Vitamin D3 + K2 od společnosti BrainMax. Od ostatních produktů v žebříčku se liší tím, jak už napovídá samotný název, že kromě vitamínu D3 obsahuje také vitamín K2. Díky tomu má v porovnání se zbytkem produktů znatelnou výhodu, protože právě vitamín K2 podporuje využitelnost vitamínu D3. To s sebou ale přináší také nárůst na ceně, což z tohoto výrobku dělá jednoznačně nejdražší položku v celém žebříčku.

Výhody:

 • Kvalitní zpracování
 • Vitamín K2 podporuje využití vitamínu D3
 • Jedno balení vám vydrží skoro na dva roky

Nevýhody:

 • Několikanásobná cena v porovnání se zbytkem produktů v žebříčku

O výrobci:
Česká značka BrainMax vznikla jako výsledek snahy vyrobit doplňky stravy, které budou vycházet z nejnovějších vědeckých poznatků a zároveň poskytovat přirozenou sílu přírody. Firma se zaměřuje na doplňky stravy podporující mozkové funkce a produktivitu, proto není žádným překvapením, že v jejím repertoáru najdeme vysoce kvalitní nootropika, vitamíny, minerály a spoustu dalšího.

Složení a dávkování:

 • 5 000 IU vitamínu D3
 • 180 μg vitamínu K2
 • 288 mg bio kurkumy

Už při prvním pohledu na složení je jasné, že déčko od BrainMaxu se od zbytku produktů v žebříčku dost liší. Kromě přidaného vitamínu K2 ve formě MK7 K2VITAL DELTA, tedy v mimořádně stabilní a pro tělo dobře využitelné formě, obsahuje také bio kurkumu jakožto plnidlo. Ta má skutečně vysoký počet pozitivních efektů na lidský organismus, čímž zvyšuje užitečnost celého produktu. Vzhledem k vysokým dávkám všech látek a jejich stabilnosti, je doporučeno užívat jednu kapsli týdně. To se následně promítne i na tom, jak dlouho vám jedno balení doma vydrží.

Závěrečné zhodnocení:
Přidání vitamínu K2 představuje pochopitelně velkou výhodu z hlediska využitelnosti. I proto musím tento produkt hodnotit velmi kladně. Na druhou stranu je ale nutné upozornit na to, že všechno má svou cenu a v tomto případě to platí dvojnásob. V přepočtu na jednu dávku zaplatíte za déčko od BrainMaxu několikanásobně více než za ostatní produkty. Hodně proto záleží na vašich preferencích a na tom, jestli jste ochotni od vitamínů investovat více peněz. Je ale pravda, že ačkoliv při koupi budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, jedno balení vám skutečně vystačí téměř na dva roky, takže v konečném důsledku se nebude jednat o tak vážných zásah do vašich financí.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  699 Kč
Cena:  699 Kč

9. Vilgain Plant Based Protein

Vilgain Plant Based Protein

V našem žebříčku nesmíme zapomenout ani na Vitamin D3 od společnosti Now Foods. U této značky bývá zvykem nabízet jednotlivé produkty v několika různých variantách. Tak tomu je i v případě vitamínu D. Now Foods nabízí kapsle s vitamínem D v množství 1 000 IU, 2 000 IU nebo dokonce 5 000 IU. Zároveň dává zákazníkům na výběr, jestli chtějí vitamín D přijímat v podobě kapslí nebo kapek. Aby toho nebylo málo, vitamín D si můžete koupit samotný, nebo v kombinaci s vitamínem K2 (v několika různých formách), s vápníkem a magnesiem, nebo jako součást multivitamínového doplňku. Možností je zkrátka nepřeberné množství, my jsme se ale do žebříčku rozhodli zahrnout pouze jednu z nich. Konkrétně samotný vitamín D3 v množství 2 000 IU, protože ho považujeme na nejuniverzálnější variantu.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Kvalitní výrobek
 • Možnost vybrat si z několika variant

Nevýhody:

 • Značka Now Foods na našem trhu není příliš rozšířená

O výrobci:
Historie společnosti Now Foods sahá až do 60. let minulého století. Už tehdy si zakládala na výrobě zdraví prospěšných produktů, které pomohou lidem dosáhnout opravdu zdravého životního stylu. V repertoáru společnosti najdete kromě sportovních suplementů také zdravé potraviny, kosmetiku a dokonce také krmivo pro zvířata. U veškerých výrobků je samozřejmé kladen důraz na prvotřídní kvalitu.

Složení a dávkování:

 • 2 000 IU vitamínu D3

Složení tohoto vitaminového doplňku je velmi jednoduché. Kromě slušné dávky vitamínu D3 zde najdeme pouze extra panenský olivový olej pro lepší zpracování vitamínu D3 a želatinu, jakožto materiál, ze kterého je složena kapsle. Výrobce doporučuje užívat jednu kapsli obden. V závislosti na tom, jaké balení si pořídíte, jelikož Now Foods nabízí tři různě velikosti balení, vám při dodržení tohoto dávkování vystačí jedna krabička na dva měsíce až rok a půl. Vzhledem k ceně se ale pochopitelně vyplatí vždy koupit to největší balení.

Závěrečné zhodnocení:
Jednou z největších výhod produktů od Now Food je už výše zmiňovaná možnost volby z mnoha variant. Díky tomu si každý může vybrat přesně to, co mu nejvíce vyhovuje. Pokud by se vám dávka 2 000 IU zdála malá, nebo naopak moc velká, můžete si vybrat jinou variantu stejného produktu. Po cenové stránce se v případě největšího balení (240 kapslí) pohybujeme na minimální ceně. Nutno ale podotknout, že nejmenší balení by vás vyšlo v přepočtu na jednu dávko poměrně draze.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  199 Kč

10. Allnature – Vitamín D3

Allnature – Vitamín D3

Vitamin D3 od společnosti Allnature představuje jasnou volbu pro každého, kdo hledá kvalitní vitamín D za co možná nejnižší cenu. Nízká cena zde ale není na úkor kvality. I v tomto případě jsme kladli důraz na kvalitní a čisté složení bez zbytečných aditiv.

Výhody:

 • Velmi nízká cena
 • Vysoká dávka vitamínu D3
 • Perfektní poměr ceny a kvality

Nevýhody:

 • Z hlediska složení přece jenom existují i lepší varianty

O výrobci:
Allnature je dalším zástupcem z řady českých značek působících na trhu s doplňky stravy. Společnost se snaží zničit mylné představy lidí o tom, že zdravé potraviny nemohou chutnat dobře, a proto používá pouze suroviny zpracované šetrným způsobem. Na trhu působí již od roku 2013 a od té doby si získala důvěru předních prodejců zdravé výživy v České republice.

Složení a dávkování:

 • 2 000 IU vitamínu D3

Allnature nám ve svém doplňku nabízí slušnou dávku vitamínu D3, která dokáže pokrýt potřebu většiny lidí i během zimy. Co se týče zbytku kapsle, zvolil výrobce kromě želatiny slunečnicový olej, který sice svou práci splní, ale v porovnání například s panenským olivovým olejem použitým v produktech od Now Foods nebo Czech Virus je to přece jenom tak trochu zklamání. V této souvislosti je ale potřeba upozornit také na rozdíl v ceně, který je mezi těmito produkty znatelný.

Závěrečné zhodnocení:
Vitamin D3 od Allnature je skvělou volbou pro každého, kdo preferuje produkt za co nejnižší cenu. Z hlediska složení bychom sice měli pár výtek, pořád se ale jedná o vysoce kvalitní produkt, se kterým rozhodně neuděláte krok vedle. Jedno balení vám sice nevystačí na závratně dlouhou dobu, tomu ale pochopitelně odpovídá i zcela minimální cena. V konečném výsledku proto skutečně nelze tento produkt hodnotit negativně.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  69 Kč

11. Vilgain Lactose Free Whey Protein

Vilgain Lactose Free Whey Protein

Náš žebříček uzavírá Vitamin D od známé značky Amix. Disponuje jednoduchým a čistým složením a uživatelům nabízí dávku 2 500 IU vitamínu D3, přičemž výrobce doporučuje tuto dávku užívat jednou za tři dny. Navzdory velmi povedenému složení se ale nemůžeme zbavit dojmu, že výsledný poměr ceny a kvality je přece jenom trochu horší než u zbylých produktů v žebříčku. I přesto se jedná o velmi spolehlivou alternativu, která si zajisté najde své fanoušky.

Výhody:

 • Pořádná dávka vitamínu D3
 • Kvalitní a čisté složení
 • Balení vám vydrží skoro na rok

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
Amix™Nutrition je vlajková značka britské společnosti LargeLife® Limited. V Evropě patří Amix mezi přední výrobce sportovních doplňků stravy. Společnost si zakládá na kvalitě svých produktů, k výrobě jejichž výrobě využívá ty nejmodernější technologie. Řada GreenDay je zaměřena především na vitamíny a minerály a je u ní kladen mimořádně velký důraz na použité suroviny.

Složení a dávkování:

 • 2 500 IU vitamínu D3

Složení vitamínu D od Amixu je velmi stručné a jednoduché. Nenajdeme tady nic, co bychom neviděli už nespočetněkrát i ostatních produktů. Každá kapsle obsahuje poněkud netradiční množství vitamínu D3, konkrétně 2 500 IU. Doporučené dávkování přitom říká, že tuto dávku byste měli užívat jednou za 3 dny. Díky tomu získáte v přepočtu na jeden den relativně malou dávku, která ale může leckomu vyhovovat. Opět se ale jedná o produkt, který je vhodný spíše jako prevence, nikoliv jako řešení vážného nedostatku vitamínu D.

Závěrečné zhodnocení:
Vitamín D od Amixu považuji za povedený produkt s jedním větším nedostatkem. Tím je cena, která je i navzdory zcela jednoduchému složení znateleně vyšší, než je tomu u ostatních výrobků. Pokud tedy hledáte vitamín s nejlepším poměrem ceny a kvality, asi budete spokojenější s jiným produktem. Když ale pro vás cena není tím hlavním kritériem (vitamín D je koneckonců jedním z levnějších produktů na trhu), může pro vás být déčko od Amixu dobrou volbou.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  139 Kč
Cena:  194 Kč

Co je vitamín D zač a jak je pro naše tělo prospěšný?

Souhrnné označení vitamín D v sobě ve skutečnosti skrývá hned několik typů vitamínu D, z nichž nejvýznamnější je vitamín D3. Jedná je o zástupce vitamínů rozpustných v tucích, což mimo jiné znamená, že je možné se jím předávkovat, jelikož jej tělo není schopné vyloučit v moči. Z toho důvodu se ukládá v tělesné tkáni. Vitamín D si většina lidí spojuje se sluníčkem, protože právě díky slunečnímu záření se tvoří v naší kůži. Jeho role je v našem organismu nezastupitelná. Je klíčový pro zpracovávání vápníku a fosforu, což úzce souvisí s mineralizací kostí. I proto je vitamín D mimořádně důležitý pro novorozence, kteří v důsledku nedostatku vitamínu D mohou trpět různými chorobami souvisejícími se slabými kostmi. Nedostatek vitamínu D je nebezpečný i pro dospělé, jelikož může vést k osteoporóze, tedy k řídnutí kostní tkáně.

Kromě podpory mineralizace kostí a udržování homeostázy vápníku a fosforu se vitamín D stará také o udržení psychické pohody, správného fungování imunitního systému, zdraví zubů a svalů a podílí se i na procesech ovlivňujících fungování srdce, mozku a dalších orgánů v našem těle.

Proč je vhodné vitamín D suplementovat?

Když si je naše tělo schopné vytvořit vitamín D samo, proč bychom se vůbec měli obtěžovat s jeho suplementací? Problém je totiž v tom, že ne každé sluneční záření na naše tělo působí stejně. Pro tvorbu vitamínu D je důležité především ultrafialové záření B, které ale neprochází přes mraky a často nepronikne ani přes stratosférickou ozonovou vrstvu. To se projevuje především v zimě, kdy je důsledkem naklonění zemské osy prodloužená vzdálenost, kterou musí toto záření skrze ozonovou vrstvu urazit, důsledkem čehož se na povrch země téměř nedostane. Proto je pro lidi žijící nad a pod 33. rovnoběžkou v zimních měsících téměř nemožné vytvořit si tímto způsobem vlastní vitamín D. Existuje dokonce vědecká studie poukazující na to, že obyvatelé Kanadského Edmontonu, který se z hlediska zeměpisné šířky nachází na téměř identickém místě jako Česká republika, si nemohou vytvářet téměř žádný vitamín D celkem 6 měsíců v roce.

Otázka potřeby suplementace vitaminu D v zimě je tím pádem zcela jasně zodpovězená. Ale jak to je v létě? Situace v letních měsících je pochopitelně mnohem příznivější, obzvláště pokud trávíte dostatek času venku. I přesto se ale může stát, že vaše tělo si nebude schopné vytvořit vitamínu D dostatek. Důvodem je skutečnost, že UV B záření je v ranních a večerních hodinách velmi slabé, takže pokud se pohybujete na slunce především v tomto čase a zbytek dne trávíte například v práci, vitamínu D si vytvoříte minimum.

Jak poznat kvalitní suplement?

Když se člověk rozhodne začít užívat v podstatě jakýkoliv suplement, čeká ho náročné rozhodování. Na trhu se dnes setkáte s nespočtem výrobců, kteří se vám snaží za každou cenu prodat právě svůj produkt. Podle čeho se při výběru řídit? K lepší orientaci vám pochopitelně poslouží náš žebříček, nicméně není na škodu si udělat jasno v tom, podle čeho jsme se při výběru produktů řídili a jaké kvality byste v nich měli hledat. V první řadě je na místě zkontrolovat čistotu složení jednotlivých výrobků. Čím méně zbytečných přidaných látek, sladidel a barviv se ve složení skrývá, tím lépe. V tomto směru často nevyhovují suplementy ve formě oleje nebo prášku.

Další důležitou proměnnou je pochopitelně množství samotného vitamínu D. Není ničím neobvyklým, že se výrobci snaží prezentovat co největší množství účinné látky ve svém produktu jako velké plus, což často skutečně bývá pravdou. Není tomu ale tak vždy a vitamín D je toho krásným příkladem. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka má horní hranici na hodnotě 2 000 IU. Je sice pravda, že pro lidi s výrazným nedostatkem vitamínu D může být prospěšné po určitou dobu přijímat vyšší dávky, rozhodně to ale nelze doporučit plošně všem a už vůbec ne na neomezeně dlouhou dobu. Z toho důvodu je zřejmé, že produkty pyšnící se obrovskými dávkami vitamínu D vypadají skvěle na papíře, v realitě pro vaše zdraví ale zas tak prospěšné nebudou. Z toho důvodu se (především v létě) můžete klidně spolehnout na doplňky s obsahem vitamínu D do 2 000 IU.

Zapomenout bychom neměli ani na typ vitamínu D. Jak jsem psal výše, vitamín D je ve skutečnosti označení pro celou skupinu vitamínů, přičemž tím nejvýznamnějším je vitamín D3. A přesně ten by měl vámi vybraný suplement obsahovat. Naše hodnocení se v neposlední řadě řídilo i cenou produktu a vzájemným poměrem ceny a kvality.

Samotný vitamín D, nebo multivitamín?

Při koupi vitaminového doplňku se samozřejmě nabízí otázka, jestli by nebylo výhodnější si rovnou pořídit výrobek obsahující celé spektrum vitamínů. Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, jelikož ve velkém záleží na vašich potřebách a především na skladbě vašeho jídelníčku. Pokud máte deficitních více vitamínů, je pochopitelně logické se přiklonit spíše k multivitamínu. Jestli ale naopak cílíte pouze na doplnění vitamínu D, není potřeba si hned kupovat multivitamínový doplněk. Vitamín D v nich totiž často bývá zastoupen v relativně malém množství, a tím pádem by nemusel odpovídat vašim požadavkům.

Kdy a jak vitamín D suplementovat?

S trochou nepozornosti se může stát, že se vitamínem D nechtěně předávkujete, proto je velmi důležité si před prvním použitím přečíst doporučené dávkování výrobce. Spousta doplňků obsahujících vitamín D se totiž užívá pouze jednou za několik dní, což je způsobeno především vysokými dávkami v jednotlivých kapslích. Ujistěte se proto, že jste si pozorně přečetli informace uvedené na obalu, abyste předešli zbytečným zdravotním komplikacím. Vzhledem k tomu, že vitamín D je rozpustný v tucích, je vhodné ho přijím spolu s jídlem. Co se týče užívání během celého roku, je samozřejmě vhodné suplementovat vitamín D zejména v zimě z výše uvedených důvodů. Doplňovat ho samozřejmě můžete i v létě, v tomto období ale můžete klidně snížit přijímanou dávku.

Je možné se vitamínem D předávkovat?

Rychlá a stručná odpověď na tuto otázku zní jasně: ano. Jak už bylo několikrát uvedeno, vitamín D je rozpustný v tucích, proto ho naše tělo nevylučuje v moči jako většinu ostatních vitamínů. Místo toho se ukládá ve tkáních, což znamená, že je skutečně možné se jím předávkovat. Tento scénář je vysoce nepravděpodobný jenom na základě pestré stravy a vystavení slunečnímu záření, nicméně pokud vitamín D nějakým způsobem suplementujete, toto riziko se zvyšuje. Není ale potřeba se zbytečně děsit. Stačí, když budete dodržovat instrukce výrobce. Všechny doplňky stravy na trhu jsou testovány a nemohou obsahovat nebezpečné dávky žádných potenciálně škodlivých látek. Pokud byste ale pociťovali nevolnost, bolesti břicha, cítli se zmatení, dehydratovaní nebo byste začali zvracet, může se jednat právě o projevy předávkování. V takovém případě je na místě suplementaci ukončit a případně se obrátit na lékaře.

Zdroje

 1. Aranow C. (2011). Vitamin D and the immune system. Journal of investigative medicine : the official publication of the American Federation for Clinical Research, 59(6), 881–886. https://doi.org/10.2310/JIM.0b013e31821b8755
 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/nejlepsi-vitamin-d3/
 3. DAŇKOVÁ, Martina. Bariatrické výkony a vitamin D [online]. Brno, 2015 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/0al1zt/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.
 4. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

 5. SKOLNIK, Heidi a Andrea CHERNUS. Výživa pro maximální sportovní výkon: správně načasovaný jídelníček. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3847-5.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.