Žebříček nejlepších vitamínů C: Které produkty se opravdu vyplatí?

Snad žádný vitamín není tak známý jako vitamín C. V našem organismu hraje velmi důležitou roli v nespočtu procesů a je zcela klíčový pro fungování imunitního systému. Z toho důvodu najdou suplementy s vitamínem C své uplatnění především v období chřipek, kdy je silná imunita nejdůležitější. Pokud sportujete a máte na své tělo vysoké nároky, může se stát, že budete hledat způsob, jak vitamín C dostatečně doplnit. Při výběru doplňků stravy je ale často těžké se v široké nabídce zorientovat. Z toho důvodu jsme pro vás připravili žebříček tech nejlepších vitamínů C na trhu. Produkty jsme vybírali podle obsahu vitamínu C, přítomnosti dalších látek podporujících jeho efekt, kvalitě složení a samozřejmě také podle ceny. Pokud si s výběrem přesto nebudete vědět rady, neváhejte nám své dotazy položit v komentářích.

10 nejlepších vitamínů C

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. inSPORTline Bitigo inSPORTline Bitigo 1000 mg vitamínu C, Balení na 30/100 dní, Obsahuje navíc extrakt z šípku a citrusové bioflavonoidy 113 Kč - 239 Kč
2. Powerlogy Trio Granola Pack Powerlogy Trio Granola Pack 500 mg vitamínu C, Balení na 80 dní , Obsahuje navíc extrakt z šípku 96 Kč - 239 Kč
3. Extrifit Vita-C 1000 Time Release Extrifit Vita-C 1000 Time Release 1000 mg vitamínu C, Balení na 100 dní, Obsahuje navíc extrakt z šípku 286 Kč
4. Prom-in Vitamin C800 + Rose Hip extract Prom-in Vitamin C800 + Rose Hip extract 800 mg vitamínu C, Balení na 60 dní , Obsahuje navíc extrakt z šípku 79 Kč - 99 Kč
5. Gymbeam Shred!t Gymbeam Shred!t 500 mg vitamínu C, Balení na 60 dní , Obsahuje navíc extrakt z šípku 69 Kč - 124 Kč
6. MedPharma Vitamin C 1000mg s šípky MedPharma Vitamin C 1000mg s šípky 1000 mg vitamínu C, Balení na 107 dní , Obsahuje navíc extrakt z šípku a bioflavonoidy 189 Kč - 214 Kč
7. Reflex Vitamin C 500 mg Reflex Vitamin C 500 mg 500 mg vitamínu C, Balení na 100 dní , Neobsahuje žádné přidané látky
8. Amix Vitamin C1000 Amix Vitamin C1000 1000 mg vitamínu C, Balení na 100 dní , Obsahuje navíc extrakt z šípku 149 Kč - 214 Kč
9. Czech Virus Vitamín C Czech Virus Vitamín C 500 mg vitamínu C , Balení na 120 dní , Neobsahuje žádné přidané látky 169 Kč - 172 Kč
10. FCB VitaminPro Vitamin C FCB VitaminPro Vitamin C 1000 mg vitamínu C , Balení na 20 dní , Neobsahuje žádné přidané látky 49 Kč

Detailní srovnání nejlepších vitamínů C

V našem žebříčku nejlepších vitamínů C si nejlépe BioTechUSA Vitamin C 1000. Čím si své prvenství vysloužil? Kromě kyseliny l-askorbové totiž obsahuje citrusové bioflavonoidy a extrakt z šípku. Navíc zde najdeme i vápník, který je v kombinaci s vitamínem C lépe vstřebatelný.

Výhody:

 • Dobře promyšlené složení
 • Kvalitní zpracování
 • Obsahuje další užitečné látky
 • Dostatečná dávka vitamínu C

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
Pro mnoho lidí je překvapení, že společnost BioTechUSA ve skutečnosti nesídlí ve Spojených státech, ale pochází z Maďarska. Ferenc Lévai, zakladatel firmy, byl ale toho názoru, že pro marketingové účely bude výhodné původní název JLM Power Line vyměnit za něco více lákavého. Výrobky BioTechUSA se vyznačují skvělým poměrem ceny a kvality a velice často také skvělou chutí. Jaké s nimi máme zkušenosti my? To zjistíte v našich recenzích na proteiny BiotechUSA Hydro Whey Zero a BiotechUSA 100% Pure Whey.

V jedné dávce (1 tableta) najdete:

 • 1000 mg vitamínu C
 • 120 mg vápníku
 • 44 mg citrusových bioflavonoidů
 • 50 mg extraktu z šípku

Co se týče obsahu vitamínu C, je trochu složité ho nějak podrobněji hodnotit. Vzhledem k velikosti doporučené denní dávky (75 mg pro ženy a 90 mg pro muže), je příjem 1000 mg vitamínu C v jedné tabletě až zbytečně moc (nehledě na to, že s rostoucí dávkou klesá jeho vstřebatelnost). Pořád se ale pohybujeme v bezpečném rozmezí, takže přebytečný vitamín C při nejhorším vyloučíte močí. Nutno podotknout, že tento scénář je stejný pro úplně všechny suplementy obsahující vitamín C, jelikož ten je v nich vždy obsažen ve vysokých dávkách. Nejedná se o žádné negativum, daná dávka je zkrátka pouze zbytečně vysoká.

Velmi přínosný je obsah extraktu z šípku a citrusových bioflavonoidů, které umocňují efekt přijatého vitamínu C. Oceňujeme také přítomnost vápníku, který je v kombinaci s vitamínem C lépe vstřebatelný ve střevech.

Závěrečné zhodnocení:
Z hlediska složení nemáme co vytknout, jediným negativem tohoto vitamínu proto zůstává cena. Ta je v porovnání s konkurencí poměrně vysoká, stále se ale jedná o cenově dostupný suplement, jelikož vitamín C patří do kategorie levnějších doplňků stravy. Pokud tedy přihlédneme k propracovanému složení, je daná cena přece jenom adekvátní. Naše finální hodnocení je proto velmi pozitivní a BioTechUSA Vitamin C 1000 vřele doporučujeme.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  113 Kč
Cena:  239 Kč
Cena:  118 Kč -17%

2. Powerlogy Trio Granola Pack

 Powerlogy Trio Granola Pack

Velmi dobré hodnocení si od nás odnáší také Prom-In Vitamin C. Ten se od konkurence liší především tím, že se jedná o práškový suplement, který je rozpustný ve vodě. Díky tomu může zaujmout také svou dobře vyladěnou chutí, která přece jenom dokáže spoustu lidí přesvědčit ke koupi. I po stránce složení si ale vede velmi dobře – vedle vitamínu C obsahuje extrakt z šípku.

Výhody:

 • Skvělá chuť
 • Bez škodlivých barviv či sladidel
 • Obsahuje extrakt z šípku
 • Osvědčený výrobce

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobci:
Prom-IN si u nás za dobu svého působení vybudoval pověst velice kvalitního výrobce suplementů, který je oblíbený u velkého množství sportovců. V repertoáru má suplementy všeho druhu – od proteinů, přes BCAA a minerály, až po proteinové ovesné kaše. Všechny produkty přitom spojuje především vysoká kvalita v kombinaci s dostupnou cenou. I proto se s produkty Prom-IN můžete setkat i ve většině našich srovnání nebo v samostatných recenzích. Nepřehlédněte především Prom-IN Aggressive Pre a Prom-IN Pure Micellar.

V jedné dávce (2,5 gramu) najdete:

 • 500 mg vitamínu C
 • 100 mg extraktu z šípku

Kromě syntetické kyseliny l-askorbové (o jejím rozdílu vůči přirozeně se vyskytujícímu vitamínu C se dočtete v textu pod žebříčkem) obsahuje céčko od Prom-INu také extrakt z šípku. Ten je bohatý i na přírodní vitamín C a pomáhá umocnit jeho celkový efekt. Ocenit musíme, že ačkoliv se výrobci povedlo vyladit chuť tohoto produktu do posledního detailu, neobsahuje žádná škodlivá barviva ani sladidla.

Závěrečné zhodnocení:
Jediným očividným negativem je u tohoto suplementu cena. Jedná se o nejdražší produkt v žebříčku (v přepočtu na jednu denní dávku), což nepochybně mnoho lidí odradí. Na druhou stranu je fér poznamenat, že za tuto cenu dostanete produkt s velmi čistým složením a perfektní chutí. Záleží proto pouze na vás, jestli vám něco takové stojí za to, abyste si připlatili.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  179 Kč
Cena:  239 Kč
Cena:  96 Kč

3. Extrifit Vita-C 1000 Time Release

Extrifit Vita-C 1000 Time Release

Další v pořadí se umístil Vita-C 1000 Time Release od Extrifitu. Čím se liší od ostatních produktů? Výrobce tvrdí, že vitamín C z jeho suplementu se uvolňuje postupně. Z toho bychom mohli dovodit lepší vstřebatelnost a další pozitivní efekty, ale k tomu se ještě dostaneme. Pořádnou dávku vitamínu C doplňuje tady už tradičně extrakt z šípku.

Výhody:

 • Kvalitní výrobek
 • Dostatečná dávka vitamínu C
 • Obsahuje navíc extrakt z šípku
 • Balení vám vydrží 100 dní

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
Extrifit je značka sportovních suplementů, která se pyšní hlavně tím, že vyrábí své suplementy tak, aby splňovaly požadavky těch nejlepších sportovců, kteří trénink rozhodně neberou na lehkou váhu. Pokud patříte mezi opravdové dříče, s Extrifitem jste se už určitě někdy setkali. Veškeré suplementy této společnosti splňují ty nejvyšší požadavky na kvalitu, a proto se těší velké popularitě mezi sportovci a najdete je i na baru ve většině fitek. O naše zkušenosti s výrobky značky Extrifit jsme se s vámi podělili v našich recenzích na Protein Caffe Isolate a předtréninkovku Agrezz.

V jedné dávce (1 tableta) najdete:

 • 1000 mg vitamínu C
 • 50 mg extraktu z šípku

Závěrečné zhodnocení:
Vita-C 1000 Time Release od Extrifitu je kvalitní produkt, se kterým rozhodně vyřešíte své případné problémy s nedostatkem vitamínu C. Co se týče jeho postupného uvolňování, výrobce nijak neuvádí, po jakou dobu se má vitamín C uvolňovat, ani čím je tento efekt způsoben. Vzhledem k informacím o složení se ale dá předpokládat, že zmíněné postupné uvolňování je způsobeno materiálem tablet, čímž se ale tento produkt nijak neliší od konkurence. Po cenové stránce si sice budete muset trochu připlatit, ale nejedná se o nic hrozného a vzhledem ke kvalitě zpracování je tato cena pochopitelná.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  286 Kč

4. Prom-in Vitamin C800 + Rose Hip extract

Prom-in Vitamin C800 + Rose Hip extract

Náš žebříček by nebyl kompletní bez dalšího výrobku z dílny Prom-IN, konkrétně bez Vitamin C800 + Rose Hip extract. Jak už je ze samotného názvu patrné, i tento vitamín C obsahuje extrakt z šípku. Jeho nezpochybnitelnou výhodou je také nízká cena a velmi čisté složení.

Výhody:

 • Kvalitní produkt osvědčený zákazníky
 • Čisté složení
 • Obsahuje extrakt z šípku

Nevýhody:

 • Někomu může dělat problém polykání tablet

V jedné dávce (1 tableta) najdete:

 • 800 mg vitamínu C
 • 40 mg extraktu z šípku

Závěrečné zhodnocení:
Vitamin C800 + Rose Hip extract od Prom-INu v sobě kombinuje kvalitní složení a velmi dobrou cenu. Opět zde najdeme extrakt z šípku, díky kterému je umocněn efekt vitamínu C. Co se týče samotné kyseliny l-askorbové, ta je obsažena ve zcela dostatečném množství. Za velkou výhodu považuji velmi čisté složení, ve kterém nenajdete nic, co by tam nemělo co dělat. V konečném důsledku se tedy jedná o povedený suplement, který vás rozhodně nezklame.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  79 Kč -20%
Cena:  99 Kč

Následující příčku obsadil Vitamin C 500 + Extrakt ze šípků od společnosti GreenFood. Ten obsahuje 500 mg kyseliny l-askorbové a vedle toho 40 mg extraktu ze šípku. Všechny suplementy této značky jsou vhodné i pro vegany a ani tento vitamín není výjimkou.

Výhody:

 • Vhodné pro vegany
 • Obsahuje extrakt z šípku
 • Produkt oblíbený mezi zákazníky

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
GreenFood je rodinná česká firma působící na trhu se sportovní výživou už přes 25 let. Mezi hlavními prioritami GreenFood je výroba kvalitních produktů z prvotřídních surovin. Proto ve výrobcích této značky nenajdete konzervanty, chemická barviva, stabilizátory ani přidaný cukr. Veškeré produkty jsou vhodné i pro vegetariány a alergiky. S produkty značky GreenFood jste se už mohli setkat v našem srovnání nejlepších vitamínů D nebo žebříčku nejlepších zinků.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 500 mg vitamínu C
 • 40 mg extraktu z šípku

Závěrečné zhodnocení:
Hledáte-li kvalitní vitamín C, který vám nabídne i něco navíc, GreenFood pro vás mají řešení. Jejich céčko je obohaceno o šípek, který umocňuje efekt céčka a zvyšuje kvalitu celého produktu. Vzhledem k tomu, že kapsle je z rostlinného materiálu a je vhodná i pro vegany, je výsledná cena produktu o něco vyšší. Lidé, kteří si na rostlinné složení potrpí, ale určitě nebudou mít s mírně vyšší cenou problém.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  69 Kč -37%
Cena:  124 Kč

6. MedPharma Vitamin C 1000mg s šípky

MedPharma Vitamin C 1000mg s šípky

Jako další tady máme Vitamin C od společnosti MedPharma. Tento produkt disponuje velmi dobrým složením a kromě extraktu z šípku obsahuje také bioflavonoidy. V tom, aby se umístil na vrcholu žebříčku, mu ale brání obsah jedné poměrně kontroverzní látky.

Výhody:

 • Kvalitní zpracování
 • Obsahuje navíc extrakt z šípku a bioflavonoidy
 • Vitamín C v dostatečném množství

Nevýhody:

 • Obsahuje dioxid titaničitý, který od poloviny roku 2022 nesmí být součástí žádných potravin v EU

O výrobci:
MedPharma je česká společnost působící na trhu už od roku 2000. Zaměřuje se na návrh, vývoj, výrobu, distribuci a prodej doplňků stravy podporujících lidské zdraví. Kromě toho má ale firma v repertoáru také kosmetické a zdravotnické prostředky. Jejich produkty najdete především v lékárnách, ale postupně se začínají objevovat i v nabídce e-shopů se sportovní výživou. Mohli jste se s nimi setkat také v našich srovnáních nejlepších hořčíků a žebříčku nejlepších probiotik.

V jedné dávce najdete:

 • 1000 mg vitamínu C
 • 34 mg bioflavonoidů
 • 25 mg extraktu z šípku

Závěrečné zhodnocení:
Vitamín C od značky MedPharma by si od nás odnesl velmi dobré hodnocení, nebýt jednoho poměrně výrazného negativa. Obsahuje totiž barvivo dioxid titaničitý, který nesmí být od 7. srpna 2022 přidáván do žádných potravin. Důvodem jsou obavy z genotoxicity. Jeho výskyt je zde samozřejmě v malém množství, nicméně i tak se jedná o dost nepříjemnou vadu na kráse jinak velmi povedeného produktu. Nemyslím si, že by zde tato látka představovala nějaké zdravotní riziko, přesto bychom uvítali, kdyby se ve složení vůbec nevyskytovala. I navzdory tomu musíme ocenit přítomnost bioflavonoidů a extraktu ze šípku, které podporují výsledný efekt suplementu.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  189 Kč
Cena:  209 Kč
Cena:  214 Kč

7. Reflex Vitamin C 500 mg

Reflex Vitamin C 500 mg

Své místo se v našem žebříčku našel také Vitamín C 500 od Reflexu. Ten sice neobsahuje žádné přidané látky v podobě bioflavonoidů nebo extraktu ze šípku, ale má velmi čisté a účinné složení. Jeho výhodou je i velmi nízká cena, což je faktor, který je pro mnoho lidí klíčový.

Výhody:

 • Čisté a kvalitní složení
 • Dostatečný obsah vitamínu C
 • Balení vám vystačí až na 100 dní

Nevýhody:

 • Neobsahuje nic navíc

O výrobci:
Reflex Nutrition je na trhu se sportovními doplňky dlouholetou stálicí a ověřeným výrobcem. Předností této společnosti je především její důraz na kvalitu výrobků, které jsou podrobovány neustálým testům. Reflex navíc přispívá k lepšímu životnímu prostředí tím, že recykluje veškerý plastový odpad, který při výrobě vyprodukuje. V minulosti jsme si už posvítili na množství suplementů této značky – příkladem mohou být multivitamin Nexgen PRO nebo protein Reflex Micro Whey.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 500 mg vitamínu C

Závěrečné zhodnocení:
Výrobce jako doporučenou denní dávku uvádí 1-2 kapsle denně. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C v jedné kapsli je ale naprosto zbytečné dávkovat kapsle dvě. Co se týče složení, nenajdeme zde nic závadného. Právě naopak. Vitamín C od reflexu obsahuje pouze pár látek zodpovědných za to, aby kapsle držela pohromadě. Ocenili bychom ale něco navíc. Většina výrobců do svého céčka přidá alespoň extrakt z šípku, někteří dokonce i bioflavonoidy pro podpoření požadovaného účinku. Úplně čistý vitamín C vedle nic popravdě nemá moc čím zaujmout. Poněkud neobvyklé je, aby suplementy od reflexu patřili mezi ty nejlevnější, ale v tomto případě tomu tak skutečně je. Pokud vám tedy jde primárně o cenu a čistotu složení, budete spokojeni.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Následující příčka patří Vitamínu C od Amixu. Ten svým zákazníkům v balení o 100 kapslích nabízí vedle kyseliny l-askorbové také extrakt z šípku, jeho množství ale už dále nijak nespecifikuje. Podobně MedPharma, i Amix do svého céčka přidal barvivo dioxid titaničitý, čímž se připravil o lepší pozici.

Výhody:

 • Obsahuje navíc extrakt z šípku
 • Dostatečné množství vitamínu C
 • Rozumná cena

Nevýhody:

 • Obsahuje barvivo dioxid titaničitý

O výrobci:
Britská značka Amix Nutrition je vlajkovou lodí společnosti LargeLife Limited, která na trhu se sportovní výživou působí už pěknou řádku let. Značka Amix kombinuje nejnovější technologie, léta výzkumu a sledování aktuálních trendů na poli se sportovní výživou, díky čemuž může zaručit nejvyšší možnou kvalitu svých výrobků. V nabídce Amix Nutrition najdete opravdu všechno od proteinů až po kloubní výživu nebo CBD oleje. O naše zkušenosti s produkty Amix jsme se s vámi podělili například v recenzích na proteiny Amix Isoprime CFM a Amix HydroPure Whey.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 1000 mg vitamínu C
 • Nespecifikované množství extraktu z šípku

Závěrečné zhodnocení:
Vitamín C má potenciál umístit se v našem žebříčku mnohem výše, brání mu v tom ale dvě věci. První z nich je absence informace o tom, v jakém množství je zde obsažen extrakt z šípku, a tou druhou je přítomnost barviva dioxid titaničitý. O rizicích s ním spojených jsem psal už při rozboru céčka od MedPharmy. Je škoda, že jinak povedený suplement výrobce takto zbytečně pokazil. Rozhodně by ale nebylo fér říct, že se nejedná o spolehlivý doplněk stravy, který vám pomůže efektivně doplnit vitamín C.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  159 Kč
Cena:  159 Kč
Cena:  149 Kč
Cena:  214 Kč

9. Czech Virus Vitamín C

Czech Virus Vitamín C

Hledáte-li spolehlivý vitamín C za co nejnižší cenu, Czech Virus pro vás má to pravé. Céčko tohoto českého výrobce je v našem žebříčku totiž zcela nejlevnější. Nízká cena ale má své opodstatnění. Ve složení nenajdete kromě kyseliny l-askorbové nic navíc, což je v porovnání s konkurencí poměrně velká nevýhoda.

Výhody:

 • Nízká cena
 • Postupné uvolňování pomocí „kuliček” v kapsli
 • Ověřený výrobce

Nevýhody:

 • Obsahuje barvivo dioxid titaničitý

O výrobci:
Značka Czech Virus je na českém trhu dobře známým jménem. Spolupracuje s řadou populárních sportovců a její produkty jsou dobře známé pro svou kvalitu a zaručený efekt. Podnětem pro založení společnosti byla slabá kvalita dostupných doplňků na trhu. Zakladatelé se proto rozhodli vzít věci do vlastních rukou a založit svou značku suplementů. Dnes je Czech Virus v naší zemi jedním z největších výrobců suplementů v oblasti fitness. O tom, jak jsme byli s produkty Czech Virus spokojeni se můžete dočíst v našich recenzích na Essential Aminos a předtréninkovku Beast Virus.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 500 mg vitamínu C

Závěrečné zhodnocení:
Ve složení nám opět chybí něco, čím by se vitamín C od konkurence nějak odlišoval. Výrobce tvrdí, že díky speciální technologii kuliček, které jsou obsaženy v kapslích, dochází ke skutečně postupnému uvolňování vitamínu C. To je samozřejmě příjemná výhoda, ale v porovnání s produkty obsahujícími extrakt z šípku a k tomu nějaké ty bioflavonoidy, případně vápník či jiné minerály, je to pořád tak trochu málo. Hlavní kámen úrazu ale spočívá v obsahu již několikrát zmiňovaného barviva dioxid titaničitý. V konečném důsledku se proto vitamín C od Czech Virusu od konkurence liší primárně nízkou cenou, což je ale rozhodně velká konkurenční výhoda.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  169 Kč
Cena:  169 Kč
Cena:  172 Kč

10. FCB VitaminPro Vitamin C

FCB VitaminPro Vitamin C

Náš žebříček nejlepších vitamínů C uzavírá VitaminPro Vitamin C od společnosti FCB. Jedná se o šumivé tablety s vysokým obsahem účinné látky, které navíc skvěle chutnají. Balení obsahující 20 šumivých tablet vás sice nepřijde na moc peněz, v přepočtu na jednu dávku se ale jedná o jeden z dražších suplementů.

Výhody:

 • Skvělá chuť
 • Vhodné i pro lidi, kteří mají problémy s polykáním tablet a kapslí
 • Dostatečný obsah vitamínu C

Nevýhody:

 • Obsahuje kontroverzní sladidla

O výrobci:
First Class Brands of Sweden je švédská společnost zastřešující 4 značky výživových doplňků, potravin a nápojů. Pro naše potřeby je nejdůležitější značka Pro!Brands, která má na svědomí sportovní suplementy, mezi kterými najdeme proteiny, tyčinky a různé vitamíny. Společnost FCB se chce díky svým novým a inovativním produktům stát největší značkou na poli se sportovní výživou v EU.

V jedné dávce najdete:

 • 1000 mg vitamínu C

Závěrečné zhodnocení:
Kromě relativně vysoké ceny má vitamín C od značky FCB také další problém. Je jím obsah tří poměrně kontroverzní sladidla: sorbitol, aspartam a sacharin sodný. Použití všech tří látek je v omezeném množství v EU povoleno, nicméně rozhodně se nejedná o nic, čím by se výrobce chtěl vyloženě chlubit. Rozhodně existují vhodnější varianty, kvůli čemuž jsme se rozhodli tento produkt zařadit až na samotný konec žebříčku. Po chuťové stránce si sice vede velmi dobře a z hlediska účinku mu také nemáme co vytknout, ale použitá sladidla považujeme za dost nešťastnou volbu.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  49 Kč

Co všechno musíte o vitamínu C vědět?

Existuje vitamín, o kterém se v souvislosti se zdravím mluví více než o céčku? Rozhodně ne. O důležitosti vitamínu C ví už od malička snad každý. Kdo z nás od rodičů jako dítě pořád dokola neposlouchal, že musí jíst pomeranče a ostatní citrusy, aby měl dost vitamínu C a byl zdravý? Co ale ten vitamín C ve skutečnosti je? A je skutečně tak důležitý pro lidské zdraví? Pojďme se na něj podívat trochu více dopodrobna.

Vitamín C je ve skutečnosti pouze jiný název pro kyselinu l-askorbovou. Jedná se o jeden z esenciálních vitamínů. Co to znamená? Naše tělo si ho nedokáže vytvořit samo, a proto ho musíme všechen přijmout v potravě. Další důležitá vlastnost vitamínu C je ta, že je rozpustný ve vodě. Organismus ho tedy dokáže vyloučit močí a neukládá se v těle. Díky tomu je složitější se jím předávkovat, ale také to znamená, že jej musíme doplňovat pravidelně. Naštěstí není vůbec těžké najít potraviny, které vitamín C obsahují v dostatečném množství. Proč je ale vlastně tak důležitý?

Vitamín C a jeho role v lidském organismu

vitamín C rovná silnému imunitnímu systému. Céčko se přece bere proto, aby člověk nebyl nemocný. Ačkoliv je takové tvrzení značně zjednodušené, stojí na pravdivém základě. Vitamín C totiž podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou pro fungování imunitního systému klíčové. Zároveň se jedná o silný antioxidant, takže brání buňky (včetně bílých krvinek) před oxidativním stresem, a tím jim pomáhá lépe fungovat. Vitamín C navíc urychluje proces hojení ran, podporuje vstřebávání železa, a tím zamezuje jeho nedostatku, některé studie dokonce naznačují, že může snižovat riziko srdečních chorob. 
Aby toho nebylo málo, mluví se o tom, že vitamín C pomáhá zmírňovat příznaky stárnutí na paměť a kognitivní funkce, zmírňuje příznaky a délku běžného nachlazení a dokonce pomáhá redukovat množství kyseliny močové k krvi, a tím pomáhá v prevenci proti dně. Je tedy už na první pohled zřejmé, že vitamín C má v lidském těle svou nepostradatelnou roli a rozhodně se nevyplatí jeho příjem podceňovat.

Negativní dopady nedostatku vitamínu C

Vzhledem k množství důležitých procesů, ve kterých vitamín C figuruje, je jasné, že jeho nedostatek s sebou přinese mnoho zdravotních problémů. Prvním z nich je zhoršená kvalita kůže, neboť vitamín C souvisí také s produkcí kolagenu. S nedostatkem kolagenu souvisí též slábnutí cév, a proto jsou velmi častým příznakem nedostatku vitamínu C modřiny. Lidí trpící deficitem vitamínu C pociťují mimo jiné slabší imunitní odezvu těla na nemoci a pomalejší hojení menších ran. Typickým příznakem nedostatku mnoha důležitých látek je zhoršená nálada a únava, přičemž ani vitamín C není výjimkou.

V minulosti se v souvislosti s nedostatkem vitamínu C často hovořilo o nemoci zvané kurděje, která postihovala primárně námořníky na moři. Dnes je sice poměrně vzácná, slouží ale jako velmi dobrý příklad toho, co s člověkem udělá dlouhodobý nedostatek vitamínu C. Projevuje se chudokrevností, křehkými kostmi, infekcemi, vypadáváním zubů, častým krvácením, otoky kloubů a sterilitou.

Rozdíl mezi přírodní a syntetickou formou vitamínu C

Možná jste se už někdy setkali s tvrzením, že vitamín C obsažený v doplňcích stravy není tak účinný jako přirozeně se vyskytující vitamín C v běžné stravě. Realita je ale taková, že přírodní i synteticky vyrobená kyselina l-askorbová jsou zcela totožné. Celému procesu výroby kyseliny l-askorbové jsme se věnovali v samostatném článku (věděli jste, že vitamín C v suplementech má svůj původ v kukuřici?) a na jeho konci stojí vitamín C, který se od toho přirozeně se vyskytujícího v přírodě skutečně nijak neliší. Proč se tedy na internetu neustále objevuje tvrzení, že přírodní vitamín C je lepší? Důvodem je, že v běžné stravě se vedle vitamínu C nachází také další látky, které s kyselinou l-askorbovou mohou různě interagovat. Jedná se především o bioflavonoidy, které ale v doplňcích stravy najdete pouze zřídka.

Právě bioflavonoidy mají údajně zabezpečit lepší vstřebatelnost vitamínu C v těle, a tím dělají z přírodní kyseliny l-askorbové tu lepší variantu. Toto tvrzení není zcela špatné, protože některé testy na zvířatech výše uvedenou tezi skutečně potvrzují. Avšak studie na lidech nic podobného neprokázaly. Tyto studie naopak naznačují, že biologická dostupnou obou forem kyseliny l-askorbové je totožná. V tomto směru však stále existuje prostor pro další studie, v současnosti ale nemáme důvod si myslet, že by syntetický vitamín C byl méně účinný. V tuto chvíli je na místě podotknout, že látky vyskytující se v přírodě vedle vitamínu C (například již zmíněné bioflavonoidy) skutečně mohou nabízet další pozitivní efekty na lidský organismus, využitelnost vitamínu C však dle uvedených studií nezlepšují.

Kolik vitamínu C bych měl denně přijmout?

Jak už bylo zmíněno výše, vitamín C je esenciální a ve vodě rozpustný vitamín. Naše tělo ho tedy nedokáže samo vytvořit ani skladovat. Jeho příjem tedy musí být dostatečný a pravidelný. Nárazový příjem většího množství vitamínu C proto není vhodné řešení (s něčím podobným se můžete setkat například u doplňků stravy s vitamínem D, který je však rozpustný v tucích a ukládá se v těle). Doporučená denní dávka vitamínu C představuje 90 mg pro průměrného dospělého muže a 75 mg pro ženu. Pro kuřáky je doporučená dávka vyšší o 35 mg z důvodu zvýšených dopadů oxidativního stresu. Co se týče maximální denní dávky, uvádí se jako horní hranice hodnota 2 000 mg vitamínu C za den.

V jakých potravinách se vitamín C nejvíce vyskytuje?

Jako zdroj vitamínu C se nejčastěji uvádí citrusy, ačkoliv se rozhodně nejedná o potravinu, kde se kyselina l-askorbová vyskytuje v nejvyšší množství. Velmi dobrým zdrojem vitamínu C je například červená paprika, brokolice, kiwi, růžičková kapusta, jahody, šípek nebo rajčata. Další tipy na potraviny najdete v našem článku o nejlepších přírodních zdrojích vitamínu C. Často se spekuluje o tom, jestli je lepší jíst zeleninu syrovou, nebo vařenou. Ačkoliv má většina lidí pocit, že syrová zelenina obsahuje vitamínu C více, je ve skutečnosti jeho využitelnost lepší ze zeleniny vařené.

Jak se projevuje nadbytek vitamínu C?

I přesto, že je vitamín C rozpustný ve vodě, díky čemuž ho tělo dokáže bez problému vyloučit, je možné se jím předávkovat. Příliš vysoký příjem kyseliny l-askorbové může vyústit v zažívací potíže, které jsou nejčastějším vedlejším efektem nadměrného dávkování vitamínu C. Jedná se především o průjem a nevolnost. Mnohem nebezpečnějším potenciálním rizikem je výskyt nadměrného množství železa v těle, protože jeho vstřebávání souvisí s příjmem vitamínu C. To může dále vést k problémům se srdcem, játry a štítnou žlázou. Dalším negativním dopadem je zvýšené riziko ledvinových kamenů. Je tedy zřejmé, že ani s něčím tak důležitým, jako je vitamín C, se to opravdu nesmí přehánět. Proto ještě jednou připomínám již výše zmíněnou hodnotu 2 000 mg denně, která je považována za horní hranici bezpečného příjmu vitamínu C.

V souvislosti s vysokým příjmem vitamínu C je nutné zmínit ještě jednu věc. Pokud přijímáte vitamín C v množství 30-180 mg, pohybuje se jeho vstřebatelnost někde kolem 70-90 %. V případě, že tuto dávku zvýšíte na více než 1000 mg, vstřebatelnost kyseliny l-askorbové rázem klesne asi na 50 %. Z toho důvodu je dávkování podobného množství vitamínu C poměrně kontraproduktivní a nemá za normálních okolností příliš velký smysl.

Zdroje

 1. NAVRÁTILOVÁ, Adriana. Vitamin C z pohledu nutričního terapeuta [online]. Brno, 2016 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/taeqlt/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce RNDr. Ondřej Zvěřina, Ph.D.
 2. OVCHYNNIKOVA, Oleksandra. Stanovení vitaminu C v doplňcích stravy [online]. Brno, 2019 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/smtnlz/. Diplomová práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce prof. Ing. Alžbeta Jarošová, Ph.D.
 3. Vitamin C - Health Professional Fact Sheet. Office of Dietary Supplements (ODS) [online]. Copyright © iStock [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/

 4. https://www.svetfitness.cz/clanek/prirodni-zdroje-vitaminu-c/
 5. 7 Impressive Benefits of Vitamin C Supplements. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-benefits

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (1)

Team Kuku
Srpen 6, 2023

Dobrý večer, nevíte proč nikde nelze sehnat / koupit? Reflex Vitamin C 500 mg 100 kapslí

ale vůbec nikde... ? Co to je? :-D

Děkuji za echo.

Souhlasím(+6)
Nesouhlasím(0)