MyProtein Alpha Men: Nadupaný, nebo překombinovaný multivitamín?

Pořádný multivitamín patří v současné době k těm nejzákladnějším a nejoblíbenějším doplňkům stravy vůbec. Nic na tom přitom nemění ani skutečnost, že pokud dodržujete vyváženou a pestrou stravu, nejsou u převážné většiny z vás vlastně vůbec potřeba.
A právě multivitamínu jsme se rozhodli v této recenzi blíže věnovat. Přesněji řečeno jde o multivitamín od značky MyProtein s perfektním a pro mnohé naprosto neodolatelným názvem Alpha Men. Pokud jste tedy někdy uvažovali nad koupí právě tohoto suplementu nebo vás prostě jen zajímá, jestli jeho složení odpovídá názvu, rozhodně nepřestávejte číst. Vše podstatné se totiž dozvíte právě v této recenzi.

Myprotein Alpha Men
Dávkování
9.0/10
Velikost balení
8.5/10
Kvalita surovin
5.5/10
Složení
8.5/10
Cena
8.0/10
Celkové hodnocení
7.9
z 10 bodů

 

Tabulka cen pro Myprotein Alpha Men
Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  200 Kč -42%
Cena:  299 Kč

Jak už název tohoto multivitamínu napovídá, je určen výhradně pro muže. To ale neznamená, že by byly u této značky ženy nějakým způsobem upozaděny. MyProtein má v nabídce také multivitamín určen výlučně pro ženy s kouzelným názvem Active Women.

Na první pohled nadupané složení

Jak už nadpis tohoto odstavce napovídá, je složení Alpha Men na první pohled skutečně impozantní. Najdeme zde neuvěřitelné množství celkem 39 účinných látek. Laik by si tak možná pomyslel, že přece musí jít o naprosto bezkonkurenční multivitamín, který prostě musí mít úplně každý. Zkušenější jedinec nicméně malinko zbystří. Tak velké množství vitamínů a minerálů v jednom produktu je totiž ve většině případech spíše kontraproduktivní než skutečně účinné. Je tomu tak i u tohoto doplňku stravy?
Odpověď na tuto otázku není jednoduchá a vlastně ani jednoznačná. Začneme tedy tím pozitivním. V prvé řadě je třeba vyzdvihnout obsah v podstatě všech pro optimální zdraví člověka důležitých vitamínů. Nalezneme tu tak, jak vitamíny A, C, D, E, K, tak také celé spektrum vitamínů B, jmenovitě B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12.
Kromě toho pak Alpha Men obsahuje také převážnou většinu pro zdraví člověka důležitých minerálů, jakými jsou vápník, hořčík, zinek, fosfor, měď, mangan, selen, chrom a molybden. Právě zde ale narážíme na první výraznější problém. V podstatě každý z nich je zde totiž zastoupen v anorganické a pro člověka tak velmi málo využitelné formě, jakou je oxid, chlorid či síran. Žádnou organickou a pro naše tělo vysoce vstřebatelnou formu (citrát, bisglycinát) těchto minerálů tu tak bohužel vážně nenajdete.
Tím ovšem výčet látek obsažených v Alpha Men ani zdaleka nekončí. Dále tu nalezneme nejen trávicí enzymy bromelain, lipázu, papain a amylázu, ale také koenzym Q10, inositol či lutein. A v neposlední řadě pak také extrakty z korejského ženšenu, Ginko biloby, listů kopřivy či semen hroznového vína.
Výrobce se tak očividně řídil pravidlem, čím více, tím lépe. Právě u multivitamínu se ale tímto pravidlem prostě a jednoduše řídit nejde. Ačkoliv tu tak najdeme velké množství pro zdraví důležitých látek, jejich obsah je mnohdy skoro zanedbatelný a forma často špatně vstřebatelná.

Alpha Men

Příjemné, avšak malinko problematické dávkování

Výrobce doporučuje denně užívat jednu tabletu ráno a jednu zase večer, obě ideálně po jídle. Z tohoto hlediska se tak jedná o naprosto bezproblémový produkt, jehož užívání je tak snadné, jak se zdá. Problémem je ovšem sama skutečnost, že se v Alpha Men nachází vitamíny i minerály najednou. Ptáte se proč? Odpověď je poměrně jednoduchá.
Zatímco lipofilní vitamíny potřebují pro správnou vstřebatelnost tuky, kvůli čemuž by se tak měli opravdu užívat hlavně po jídle, takové minerály jako je hořčík či zinek to mají přesně naopak. Špatně reagují s bílkovinami, v důsledku čehož by se tak měli užívat v závislosti na jejich formě buď nalačno nebo těsně před spaním.
Jelikož se ale s tímto problémem bohužel setkáme prakticky u každého multivitamínu, který obsahuje, jak vitamíny, tak minerály, nedá se s tím vlastně nic dělat. Jak už jsem ovšem zdůrazňoval výše, většina minerálů je zde navíc zastoupena v anorganické, a tudíž nepříliš vstřebatelné formě. Právě kombinace těchto dvou faktorů tak dělá jejich využitelnost pro naše tělo prakticky nulovou.

Cenová dostupnost

Balení o velikosti 120 tablet je momentálně na stránkách portálu fitness007 k dostání za 299 Kč. Což znamená, že vás jedna dávka vyjde na necelých 5 Kč. V případě většího balení čítajícího celkem 240 tablet pak zaplatíte pouhých 439 Kč.
Což je sice poměrně příjemná cena, vzhledem ke kvalitě Alpha Men si nicméně přesto nejsem jistý, jestli se skutečně vyplatí. Jen pro srovnání, balení o velikosti 30 dávek velmi oblíbeného a vysoce kvalitního multivitamínu Nexgen od značky Reflex vychází cenově na nějakých 229 Kč.

Tabulka cen pro Myprotein Alpha Men
Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  200 Kč -42%
Cena:  299 Kč

Závěrečný verdikt

MyProtein Alpha Men tak nakonec musím hodnotit vcelku průměrně. Na jednu stranu je to sice opravdu nadupaný doplněk stravy, který obsahuje nepřeberné množství pro optimální zdraví důležitých látek. Na stranu druhou je ale velká část těchto látek obsažena v nedostačujícím množství či v naprosto nevhodné formě.
Kdybych si tak měl nakonec vybrat, raději bych sáhl po o něco dražší, ovšem výrazně kvalitnější alternativě v podobě právě výše zmíněného Nexgenu od značky Reflex. Pokud vás ale Alpha Men i přes všechny negativa, která jsem v této recenzi zmínil, pořád zajímá, nebudu vás od jeho koupě dále odrazovat. Jestli se vám ale investice do něj skutečně vyplatí, o tom už si dovolím malinko pochybovat.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš také zkušenosti s tímto produktem? Poděl se o ni napsáním své vlastní recenze.