Czech Virus MPS-5 Pro – Naprostá špička v kategorii vícesložkových proteinů? (Recenze)

I když poslední dobou dostávám k recenzování nepřeberné množství suplementů z nejrůznějších kategorií, produkty od Czech Virusu jsou něčím, co testuji opravdu velmi rád a na nové doplňky se těším opravdu s velkým očekáváním. Tentokrát se mi naskytla možnost vyzkoušet nový vícesložkový protein MPS-5 PRO.

A hned na úvod se přiznám, že vůči vícesložkovým suplementům jsem většinou velmi skeptický, protože výrobci obvykle používají ty nejlevnější dostupné suroviny. Bylo tomu tak i tentokrát? Vyplatí se do něj investovat? Chutnaly mi příchutě? To se dozvíte v dnešním hodnocení.

Czech Virus MPS-5 Pro
Kategorie: Proteiny
Chuť
9.8/10
Rozpustnost
9.7/10
Stravitelnost
9.8/10
Složení
9.9/10
Cena
9.2/10
Celkové hodnocení
9.7
z 10 bodů
Tabulka cen pro Czech Virus MPS-5 Pro
Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1249 Kč
Cena:  1349 Kč
Cena:  1449 Kč

Pro kompletnost zbývá snad jen doplnit, že protein jsem vyzkoušel v obou dostupných příchutích, jak  příchutích, tedy vanilková zmrzlina i čokoládové pralinky. Doplněk tedy srovnávám nejen s konkurencí, ale i navzájem mezi jednotlivými variantami.

-

Proč využívat více zdrojů bílkovin, když ten nejlepší všichni známe? 

Vždycky, když se mě nějaký začínající sportovec zeptá, jaký protein bych mu doporučil, odpovídám, že víceméně kterýkoliv CFM protein je dobrou volbou. Asi nikdy se nestalo, že bych někomu doporučil vícesložkový protein. Proč? Protože se začátečníkům poměrně špatně vysvětluje, že vícesložkový protein je dobrá volba, ale nesmí obsahovat složky typu kaseinát vápenatý, kaseinát sodný a ani rostlinné bílkoviny příliš často nedoporučuji (samozřejmě pokud daný sportovec není vegetariánem, pak jsou na místě).

A naopak najít vhodný vícesložkový doplněk je opravdu oříšek. Tedy bylo. Tahle novinka od Czech Virusu je totiž přesně tím, co jsem celou dobu hledal. Stačí se podívat na složení: 

  • 43% CFM syrovátkového koncentrátu - Koncentrát je z mého pohledu ideální produkt. Díky šetrné metodě výroby jsou zachovávány všechny důležité bioaktivní frakce, protein je bohatý na aminokyseliny, disponuje velmi dobrou využitelností a vysokou biologickou hodnotou. 
  • 38% nativního mléčného proteinu - V tomto případě je nativní mléčný protein zdrojem micelárního kaseinu, což je bílkovina uvolňující se do organismu po několik hodin. I když je vhodný především před spaním, z mnohých studií jasně vyplývá, že své opodstatnění má pomalejší uvolňování aminokyselin v kombinaci s rychlejším syrovátkovým proteinem i po tréninku. Zahraniční výrobci toho běžně hojně využívají, ovšem u nás opět Czech Virus přišel jako jeden z prvních výrobců. 
  • 9% CFM syrovátkového izolátu - Syrovátkový izolát je protein, který disponuje rychlejší vstřebatelností a především naprostou čistotou. Izoláty obsahují jen naprosté minimum sacharidů i tuků a dokonce bývají velmi často vhodné i pro osoby s laktózovou intolerancí. 
  • 5% syrovátkového hydrolyzátu - Syrovátkový hydrolyzát bývá obecně považován za jeden z nejrychleji využitelných zdrojů bílkovin. V MPS-5 je zastoupený zejména díky své schopnosti stimulovat trávení bílkovin. 
  • 5% vaječného albuminu - Vaječný albumin je z hlediska rychlosti využití někde mezi syrovátkovým koncentrátem a micelárním kaseinem. Jedná se o velmi čistý produkt, který disponuje dobrým aminokspektrem a vysokou biologickou hodnotou, je bez tuku, cholesterolu a laktózy.

Z dalších složek stojí za zmínku ještě trávicí enzymy - jmenovitě se jedná o Tolerase (kyselou laktázu), papain a bromelain, které dohromady pomáhají maximalizovat trávení doplňku. K doslazení a dochucení byla použita ještě aromata, sůl, sukralóza, xanthanová guma a v závislosti na příchuti buď prášek z bílé čokolády, nebo odtučněný kakaový prášek.

Czech Virus MPS-5 Pro složení
Když přemýšlíte o koupi vícesložkového proteinu, dobře si prohlédněte zdroje bílkovin. MPS-5 je v tomhle směru naprosto reprezentativní.

Koupit za nejlepší cenu

Geniální chuť čokolády a vanilky si zamilujete!

Jestli se v proteinových doplňcích snad jen trošku orientujete, pravděpodobně jste si všimli, že co do počtu příchutí se Czech Virus rozhodně nemůže s konkurencí rovnat. Většinou sází na 2 až 3 příchutě, kdežto jiní výrobci často disponují třeba až 12 různými variantami. Jenže se mi snad ještě nestalo, že by mi něco od téhle populární české společnosti něco vyloženě nechutnalo.

Některé příchutě jsou samozřejmě lepší (například čokoládové Hydro Optimal Whey jsem si zamiloval), některé jsou horší, ale žádná není krok vedle. A stejně tak tomu bylo i tentokrát: 

  • Chocolate Praline (9.5/10) - Upřímně řečeno jsem příliš nepochopil náhlé oživení kreativity výrobců u názvu příchutí. Že by protein totiž připomínal pralinky se říct nedá. Ale jedna z nejlepších čokoládových příchutí, jaké jsem vyzkoušel, to rozhodně je. Zřejmě díky podílu micelárního kaseinu se jedná o poměrně hustý produkt disponující intenzivní, ale rozhodně né agresivní či přeslazenou chutí. Jestli jste, tak jako já, fandové čokoládových milkshaků, budete z této příchutě v sedmém nebi. Hodnotím ji 9,5 body z 10 možných.
  • Vanilla Ice Cream (9.5/10) - Opět si na úvod neodpustím, že i když mě tato příchuť zaujala velmi, nenašel jsem jediný společný znak s vanilkovou zmrzlinou. A že jsem vanilkových zmrzlin vyzkoušel požehnaně. Jinak je mé hodnocení ale velmi kladné. Opět musím pochválit hustší konzistenci, protein se rozhodně pije příjemně. I díky prášku z bílé čokolády protein působí naprosto přirozeně, necítíte z něj žádnou zbytečnou chemii. Hodnotím ho taktéž 9,5 body z 10.
  • Varianta Almond Orange (9.5/10)  je opravdu netradičním proteinem, jehož chuť se poměrně špatně popisuje, protože podobný protein pravděpodobně na trhu nenajdete. Spojení mandlí a pomeranče vůní zdánlivě připomíná marcipán, ale když si protein připravíte, rozhodně převažuje chuť pomeranče. Mandle poznáte jen v pozadí, ale dohromady působí tato kombinace výtečně. I když z ovocných příchutí proteinů obvykle nadšený nebývám, Czech Virus je výjimkou, kterou bych si s chutí objednal znovu. Hodnotím ji 9.5 body z 10 možných.
Czech Virus MPS-5 Pro příchutě
Jestli hledáte protein s prvotřídním složením a bezkonkurenční chutí, MPS-5 je jasnou volbou, která nezklame.

Až překvapivě dobrý poměr ceny a kvality

Pokud patříte k pravidelným čtenářům našich recenzí, tak jistě víte, že produktům Czech Virus poměrně často vyčítáme relativně vysokou cenu. Obhajuji ji sice tím, že kvalita samozřejmě něco stojí, ale zároveň chápu, že ne každý si může za doplňky dovolit dát víc, než je opravdu nutné. A tady se dostáváme k jádru věci. Když jsme nedávno testovali Maniac Whey od společnosti Obstinated, chválil jsem si, že jedna dávka vyjde na nějakých 16 Kč. A stále si stojím za tím, že pro rekreační cvičence, kteří chtějí základní protein s dobrou chutí, je to velmi vhodná volba.

Tabulka cen pro Czech Virus MPS-5 Pro
Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1249 Kč
Cena:  1349 Kč
Cena:  1449 Kč

Dávka MPS-5 vás vyjde o 2 Kč dráž, ale opět musíte porovnávat cenu s kvalitou. Nejedná se totiž o žádný obyčejný protein, už jen samotný obsah trávicích enzymů celou směs dostává do úplně jiné (nejen cenové) kategorie. Rovněž zde nenajdete žádnou extrémně levnou surovinu, na které by výrobce ušetřil. Z mého pohledu je tedy nutné si jasně definovat cíl. Chci obyčejný protein, kterým jen doplním bílkoviny po tréninku? Bohatě postačí levnější varianta. Chci to nejlepší, co svému tělu můžu dopřát? Pak je jasnou volbou právě MPS-5.

TIP: MPS-5 Pro je vítězem našeho žebříčku vícesložkových proteinů!

Naprosto bezproblémová příprava 

Bezproblémová příprava rozhodně není vždycky samozřejmostí a asi se s každým z vás shodnu, že pokud protein při přípravě pění tolik, že musíte několik minut čekat, než pěna opadne a pak v něm ještě najdete hrudky, dokáže to pěkně naštvat. Nic takového se vám ale s MPS-5 nestane. Protein jsem rozmíchával na doporučení výrobce ve 300ml vody a musím říct, že stačilo párkrát protřepat a protein byl bez jakékoliv výrazné pěny dokonale rozpuštěný. Díky tomu jsem si ho mohl brát do školy, do fitka i kamkoliv s sebou. 

Czech Virus MPS-5 Pro příprava
Příprava MPS-5 je opravdu bezproblémová. Protein stačí párkrát protřepat v šejkru s vodou a je hotovo. Nepění, nevytváří hrudky a má lahodnou krémovou chuť.

Závěrečné zhodnocení

MPS-5 je protein, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Uznávám, že není nejlevnější, ale jedná se o novinku, která má i pokročilým sportovcům co nabídnout. Trávicí enzymy, prvotřídní zdroje bílkovin zapřičiňující uvolňování aminokyselin po opravdu dlouhou dobu, skvělá chuť a snadná příprava. To jsou z mého pohledu 4 nejdůležitější důvody, proč byste měli MPS-5 vyzkoušet i vy. 

Máte s tímto proteinem také nějaké zkušenosti? Neváhejte se o ně podělit v komentářích. Stejně tak nám můžete psát i své dotazy týkající se tohoto produktu, my vám na ně rádi odpovíme!

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (14)

Žába
Květen 6, 2019

Je ve složení nějaký podstatný rozdíl oproti Pentha Pro? Už delší dobu ji po videu Jirky Vacka spokojeně používám, tak jestli má smysl přecházet (z hlediska kvality).

Souhlasím(+12)
Nesouhlasím(0)
Mirek Dvořák
Květen 7, 2019

Ahoj, díky za skvělý dotaz!

V podstatě žádný extrémní rozdíl mezi Pentha Pro a MPS-5 není. Použité zdroje bílkovin jsou u obou produktů stejné, dokonce využívají stejné technologie výroby. Jediný rozdíl je v poměru zastoupených bílkovin. Zatímco v MPS-5 je o nějaké 3% více kombinace syrovátkového koncentrátu a izolátu, Pentha Pro disponuje pro změnu vyšším obsahem vaječného albuminu. Stejně tak má protein od Prom-Inu o něco víc komplexních sacharidů, na ty jednoduchý zase vede MPS-5. Jinak si troufám říct, že jsou produkty velmi podobné. I cena je stejná. Z mého subjektivního pohledu se musím přiznat, že Czech Virus má podstatně lepší příchutě. Třeba u Top Choice od Prom-In jsou vyladěný fakt peckově, ale u Pentha Pro mě to nezaujalo. Kdežto CV je tentokrát po chuťový stránce topovka. Ale volba je na tobě :)

Souhlasím(+7)
Nesouhlasím(0)
Pavel L.
Červen 22, 2019

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, jak byste (ve stručnosti) shrnuli hlavní rozdíl a pro a proti MSP-5 a Pure Elite proteinu od Czech virusu?

Je nějaký z nich "lepší" nebo bude v jejich účinku nějaký rozdíl, případně podle čeho se mezi nimi rozhodovat? Díky za odpověď

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Mirek Dvořák
Červenec 3, 2019

Ahoj Pavle,

Ve stručnosti jde o to, že MPS-5 je vícesložkový protein, kde je zdrojem bílkovin mimo jiné i syrovátka. Takový protein disponuje oproti Pure Elite několika bílkovinami s rozdílnou dobou vstřebatelnosti, a tudíž dokáže MPS-5 zvýšit syntézu proteinů ve svalech na delší dobu, než obyčejný koncentrát/izolát.

Osobně užívám syrovátkový protein v průběhu dne a vícesložkový protein po tréninku, kdy je potřeba muscle-protein-synthesis (odtud název MPS-5) největší. Vícesložkové proteiny se ale samozřejmě dají pít i v průběhu dne, proto bych já osobně volil raději ten. Ale volba je jen a pouze na vás.

Souhlasím(+3)
Nesouhlasím(0)
Jarda
Červenec 20, 2019

Ahoj, zajímalo by mě porovnání s Combatem od MusclePharmu. Hlavně co se chuti týká, ptz zatím je pro mě combat v tomto směru top, a to už jsem ochutnal desítky nejrůznějších proteinů. Díky

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Mirek Dvořák
Červenec 24, 2019

Čau Jardo,

To máš štěstí, protože Muscle Pharm jsme ochutnávali nedávno. Dostala se nám pod ruku čokoládová příchuť a byli jsme z ní také velmi příjemně potěšeni. Osobně v ní nevidím velký rozdíl v porovnání s MPS-5, je výrazná, plná, ale zároveň nepůsobí uměle a přeslazeně. Combat je také velmi dobrý vícesložkový protein, takže myslím, že pokud nemáš chuť na změnu, není důvod.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Denis
Červenec 25, 2019

Zdravím,

Hodí se takovýto protein např. pro fotbalisty?

Děkuji

Souhlasím(+2)
Nesouhlasím(-3)
Petra
Leden 3, 2020

Ahoj,

Rada bych se zeptala na porovnani s Whey3 od Extrifitu. Snazim se pribrat svalovou hmotu a protein piji prevazne po treninku. Pripadne jaky je pro zeny vhodny i v prubehu dne?

Moc dekuji za odpoved.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Tereza
Únor 19, 2021

V tomto případě pokud jste spokojená s Whey 3 od Extrifitu, je myslkm zbytečné měnit, jelikož složením jsou téměř stejné.. ale pro změnu proč nevyzkouset ;) :-)

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Aeš
Květen 1, 2020

Dobrý den,

zajímalo by mne srovnání s Fitness Authority Titanium Pro Plex 5 a Kevin Levrone ANABOLIC PRO-BLEND 5. Nejsou tyto dva proteniny lepší? Děkuji za odpověď.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Martin Mikuš
Březen 19, 2021

Dobrý deň ktorý protein by ste mi odporučili Cfm evolution od prominu alebo tento mps 5 pro od Czech vírusu??? Ďakujem za odpoveď

Souhlasím(+5)
Nesouhlasím(0)
Vojta
Říjen 5, 2021

Fajné to je. Za mě asi lepší ta vanilka, ale čoko jsem měl 2kg, takže to mohlo být už i přepitím :D. Ale nemám výtku. Možná lehce cena, ale bohužel, kdo chce kvalitu, musí si připlatit. :)

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
David
Květen 1, 2022

dobrý den je tento protein vhodny i do diety dekuji

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)
Redakce
Květen 5, 2022

Dobrý den,

Ano, můžete jej používat v objemu i dietě :)

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)