Ponožkoboty Skinners: Kvalitní a praktická barefoot obuv [recenze]

Barefoot obuv stále nabírá na popularitě. Boty s tenkou podrážkou, které poskytují chodidlům stejné podmínky, jako by byly naboso, jsou čím dál větším trendem. Už dávno neplatí, že by barefoot obuv byla něco zvláštního nebo neobvyklého. Výrobci bot jsou navíc velmi kreativní v tvrobě designů, takže moderní barefoot boty byste často od těch běžných na první pohled ani nerozeznali. Dnes se podíváme na jednu z nejpopulárnějších značek barefoot obuvi u nás. Skinners svým vzhledem připomínají spíše ponožky než boty. Díky svému unikátnímu provedení si ale získali velkou popularitu. Jak jsme s nimi byli spokojeni? A vyplatí se je koupit? Vše se dozvíte v dnešní recenzi.

Skinners
Kategorie: Ostatní
Materiál
10.0/10
Kvalita zpracování
10.0/10
Pohodlí
10.0/10
Využitelnost na sport
9.0/10
Cena
10.0/10
Celkové hodnocení
9.8
z 10 bodů

 

 

Skinners je česká značka a veškeré její výrobky jsou vyráběny v Evropě. Díky své popularitě se ale prodávají po celém světě. Ponožkoboty Skinners si můžete koupit v kamenných obchodech téměř v celé Evropě, v Indii nebo třeba v Chile.

Překvapivě kvalitní zpracování

Skinners se od běžných bot už na první pohled dost liší. V podstatě se jedná o ponožky se zesílenou podrážkou, která brání tomu, aby se okamžitě prodraly. Místo o botách nebo o ponožkách je proto asi lepší hovořit o ponožkobotách. Úplet ponožkobot je vyroben z kombinace přírodních a umělých vláken, které zajišťují dostatečný odvod vlhkosti. Zároveň jsou nesmírně pohodlné a přizpůsobí se vašemu chodidlu. Podrážka je vyrobena z odolných polymerů, které zajišťují výbornou odolnost a dlouhou životnost. Součástí ponožkobot je rovněž vyjímatelná stélka, jejímž úkolem je zlepšit odvádění vlhkosti a přispět i k většímu pohodlí. Zároveň si výrobce zakládá na tom, že celý proces výroby je šetrný k životnímu prostředí.

Velmi častou reakcí lidí, kteří ponožkoboty Skinners vidí poprvé, je obava, že se rychle poničí. Z toho ale nemusíte mít vůbec strach. V tomto ohledu jsem byl po prvním použití opravdu překvapený, jelikož jsem měl také velké obavy z toho, že Skinner moc nevydrží. Je vidět a cítit, že výrobce použil opravdu kvalitní materiály. Podrážka je až překvapivě pevná a jakmile se v nich poprvé projdete venku, případné obavy hned zmizí. Při chůzi máte ale úplně stejný pocit, jako byste chodili naboso.

Skinners hodnocení
Skinners jsou jako stvořené do fitka. Zdroj obrázku: Skinners.cc

Má chození naboso nějaké výhody?

V tuto chvíli se samozřejmě nabízí otázka, jestli má vůbec nošení barefoot obuvi nějaké výhody. Proč by si někdo kupoval ponožkoboty, když místo nich může nosit standardní boty s pevnou podrážkou? Důvod je ten, že pro chodila je mnohem přirozenější být v přímém kontaktu se zemí. Tlusté podrážky jim sice poskytují oporu, v důsledku toho však svaly v chodidlech ochabují. Barefoot obuv zároveň poskytují chodidlům dostatek prostoru a volnosti, což je pro mnohé také velmi důležité. Nutno ale říct, že nošení barefoot obuvi nemusí vyhovovat každému. Ponožkoboty se od klasických bot liší ještě o něco víc, jelikož opravdu připomínají spíše ponožky. Pokud ale hledáte boty, se kterými budete mít pocit, jako byste chodili naboso, Skinners jsou pro vás jasná volba.

Na co jsou ponožkoboty vhodné?

Když si koupím ponožkoboty, kam je vlastně můžu nosit? Odpověď je velmi jednoduchá: kamkoliv. V tomto směru opravdu neexistuje žádné omezení. Je ale pravda, že vzhledem k velmi tenké podrážce nejsou vhodné na nošení v zimě nebo v mokru. Já jsem se je pro účely recenze rozhodl používat především na cvičení v posilovně a na turistiku. Do fitka jsou vhodné v závislosti na složení vašeho tréninku a na vašich preferencích. Hodně lidí totiž například dřepuje pouze v ponožkách. V takovém případě dává nošení Skinners smysl, protože nekloužou, takže zajišťují lepší stabilitu. Toto téma je ale poměrně složité, protože ne pro každého je dřepování bez bot vhodné. Stejně tak někomu cvičení bez pevné obuvi zkrátka nevyhovuje.

Nepřehlédněte

Na nošení bot během chození venku si budete nejspíš muset chvíli zvykat. Po chvíli vám to ale přijde naprosto přirozené. Osobně jsem začínal tak, že jsem Skinners střídal s klasickými turistickými botami vždy po několika kilometrech. Ponožkoboty naopak ale nejsou mo vhodné například na běhání. Bez podpory chodidel totiž musíte mít opravdu dobrou techniku běhu a umět správně našlapovat. V opačném případě riskujete nepříjemná zranění. Jinak mě ale nenapadá činnost, při které by nebylo možné ponožkoboty využít. Obrovskou výhodou je i to, že jsou opravdu malé, a tím pádem není problém je kamkoliv zabalit. Například při turistice si je díky tomu můžete snadno sbalit do batohu a vytáhnout je, až když je budete potřebovat.

Bezproblémová údržba

Při častém nošení bot je samozřejmě potřeba myslet také na jejich údržbu. V případě ponožkobot Skinners je to naprosto jednoduché. Stačí jen opláchnout ve vodě a nechat vysušit. Jednou za čas nebo při větším znečištění není na škodu je vyprat v pračce. Jelikož ponožkoboty nejsou vhodné na nošení v mokru, zpravidla se vám podaří je zachovat čistý i při nošení venku.

skinners recenze a zkušenosti
Skinners využijete i do přírody. Zdroj obrázku: Skinners.cc

Osobní zkušenosti s nošením

V tuto chvíli bych rád opět zdůraznil, že podle mě barefoot obuv zkrátka nikdy nebude vyhovovat každému. Pokud jste ale na tento typ obuvi zvyklí nebo ho chcete vyzkoušet, ponožkoboty Skinners jsou skvělou volbou. Ze začátku si pravděpodobně budete muset chvíli zvykat, protože máte pocit, jako byste opravdu chodili venku pouze v ponožkách. Teď už na ně ale nedám dopustit. Ponožkoboty mají téměř neomezené možnosti využití a jsou nesmírně pohodlné. Navíc jsou kvalitně zpracované, takže nemusíte mít strach z toho, že by se poškodily.

Během testování ponožkobot jsem je zkoušel nosit s ponožkami i bez nich. Výrobce totiž uvádí, že se dají nosit obojím způsobem, ačkoliv doporučuje používat bavlněné ponožky. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ponožkoboty jsou mnohem pohodlnější bez ponožek. Jsou díky tomu mnohem více prodyšné, což je obrovská výhoda, když je venku teplo. Dalším důvodem je lepší stabilita. Podrážka ponožkobot na podlaze vůbec neklouže, ale pokud máte na nohou i ponožky, noha uvnitř ponožkobot může mírně klouzat. To není moc dobré například při zmiňovaných dřepech. Vše ale samozřejmě záleží také na vašich preferencích.

Mimořádně výhodná cena

Kvalitní boty nejsou zrovna levnou záležitostí. Nehledě na to, že téměř na každý sport člověk potřebuje jiný pár. Ponožkoboty Skinners mají v tomto směru obrovskou výhodu. Nejen že jsou mnohem levnější než běžné boty, ale zároveň dokáží nahradit několik párů bot v hodnotě vyšších jednotek tisíc najednou. Na rozdíl od běžných bot si je totiž můžete ráno obout při tréninku v posilovně, odpoledne se v nich zajít projít do lesa a zítra si je sbalit do batohu a vzít si je jako náhradní boty na výlet. Jeden pár ponožkobot (model Comfort 2.0) přitom v době psaní této recenze stojí asi 1 400 Kč. Vezmeme-li v potaz jejich kvalitu a univerzální využití, je takováto cena opravdu skvělá.

 

Závěr: Jedny z nejlepších barefoot bot na trhu

Musím se přiznat, že z ponožkobot Skinner jsem naprosto nadšený. Pokud hledáte kvalitní barefoot boty, které budete moct využít na sport i na běžné venkovní nošení, mohu je vřele doporučit. Jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, díky čemuž jsou až překvapivě odolné. Navíc jsou nesmírně pohodlné a dají se použít na téměř jakýkoliv sport. A aby toho nebylo málo, stojí pouze zlomek ceny jiných kvalitních bot. Musím proto ponožkoboty Skinners hodnotit na výbornou.

Pokud vás ponožkoboty nezaujaly, nezoufejte. Připravili jsme pro vás srovnání nejlepší barefoot obuvi, kterou můžete využít na sportování.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš také zkušenosti s tímto produktem? Poděl se o ni napsáním své vlastní recenze.