Vilgain Plant Protein Candy Bar: Nejchutnější veganská tyčinka [recenze]

Trh s proteinovými tyčinkami nebyl nikdy tak pestrý jako dnes. Specializovaní výrobci suplementů se předhání v tom, kdo z nich vyrobí chutnější a všeobecně lepší tyčinky, a své proteinovky nabízí také řada supermarketů a výrobců běžných potravin. Často ale může být obtížné se v tak široké nabídce vyznat, což je také důvod, proč pro vás pravidelně recenzujeme všemožné produkty a hodnotíme jejich kvalitu. Dnes se podíváme na tyčinku Vilgain Plant Protein Candy Bar, která od svého uvedení na trh sbírá samé pozitivní reakce. Chutná skutečně tak dobře, jak se říká? A má dostatečně kvalitní složení, aby stála za vyzkoušení? To a mnohem více se dozvíte v dnešní recenzi.

Vilgain Plant Protein Candy Bar
Chuť
9.0/10
Konzistence
10.0/10
Stravitelnost
9.0/10
Složení
8.0/10
Cena
8.0/10
Celkové hodnocení
8.8
z 10 bodů

 

Tabulka cen pro Vilgain Plant Protein Candy Bar
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  32 Kč -29%

Rostlinné proteiny jako zdroj bílkovin

Vilgain Plant Protein Candy Bar je vhodná i pro vegany, což ostatně napovídá i samotný název. Jako zdroj bílkovin proto nemohl být použit syrovátkový ani mléčný protein. Místo toho se výrobce rozhodl použít kombinaci hrachového a rýžového proteinu. Jak je známo, rostlinné proteiny nedisponují kompletním spektrem aminokyselin, což je také důvod, proč nejsou tak kvalitní jako protein syrovátkový. Kombinace dvou druhů rostlinných proteinů je proto dobrou volbou, jelikož se tyto dvě složky navzájem doplňují a tyčinka díky tomu obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin.

 

Nepřehlédněte
Jaký si vybrat protein? Prozradíme vám, jaký je rozdíl mezi syrovátkovým proteinem a rostlinnými alternativami.

 

Pro vegany se proto jedná o velmi dobrý zdroj bílkovin. A ačkoliv je syrovátkový protein z hlediska obsahu kompletního spektra aminokyselin a různých bílkovinných frakcí stále lepší variantou, mohou z hrachového a rýžového proteinu benefitovat všichni sportovci bez ohledu na to, zda jsou, nebo nejsou vegetariáni. Proteinová tyčinka totiž určitě neslouží jako primární zdroj bílkovin v jídelníčku. Pokud během dne přijmete dostatek kvalitních bílkovin z živočišných zdrojů, je v konečném důsledku celkem jedno, že si na svačinu dáte tyčinku z hrachového proteinu. V tomto směru proto podle mě v zásadě není co kritizovat. Obsah bílkovin činí 20 % produktu, takže v jedné tyčince se jich skrývá 9 gramů. To upřímně není úplně nejvíc, jelikož konkurenční tyčinky mají zpravidla obsah bílkovin vyšší.

Vilgain veganská proteinová tyčinka
Kombinace dvou zdrojů rostlinných bílkovin je rozhodně dobrou volbou.

 

Solidní složení, které však má pár nedostatků

Aktuálně je Vilgain Plant Protein Candy Bar dostupná ve třech příchutích, které se sice z hlediska složení v některých detailech liší, ale jsou psotaveny na stejných základech. Nejvíce zastoupenou složkou ve složení jsou arašídy nebo lískové ořechy (v závislosti na příchuti) a hořká čokoláda. Obojí se velmi pozitivně promítá i do výsledné chuti, protože je poznat, že v tomto směru výrobce na složení opravdu nešetřil. Najdeme zde rovněž datle a čekankovou vlákninu. Díky vysokému obsahu vlákniny tyčinka zasytí na delší dobu, což je jednoznačný plus. Celkem se v tyčince nachází necelých 6 gramů vlákniny, což je opravdu slušné (denní příjem vlákniny by se měl pohybovat kolem 30 gramů). Složení jako celek není vůbec špatné, ačkoliv ve srovnání s produkty z našeho žebříčku nejlepších proteinových tyčinek stále trochu zaostává. Důvodem je zejména vysoký obsah sacharidů a tuků a relativně nízký obsah bílkovin.

 

Nepřehlédněte
Perfektní hodnocení si z naší recenze odnesla například tyčinka Prom-IN Pure Bar.

 

Naprosto perfektní chuť

Jestli musíme něco jednoznačně pochválit, tak je to chuť této tyčinky. Všechny tři dostupné příchutě chutnají naprosto perfektně a ani s jednou určitě nešlápnete vedle. Ve všech jsou velmi výrazné ořechy a hořká čokoláda, zároveň ani jedna příchuť není přehnaně sladká. Pojďme se na ně podívat podrobně:

  • Příchuť slaný karamel (9,5/10): Slaný karamel určitě není příchuť, která by chutnala každému. Pokud ji však máte rádi, bude rozhodně spokojeni. Tyčinka má ideální konzistenci a je v ní poměrně dost kousků oříšků. Není přeslazená, zároveň ale není ani přehnaně slaná. Výsledná chuť je velmi jemná a perfektně vyladěná. Tady opravdu není co kritizovat.
  • Příchuť lískové ořechy (9/10): Tato tyčinka má ze všech tří nejměkčí konzistenci a zároveň v ní najdete největší kousky oříšků. Chuťově výrazná je rovněž hořká čokoláda, opět ale nelze říct, že by tyčinka byla nějak přeslazená. Ze všech tří příchutí se jednoznačně jedná o nejméně výraznou tyčinku, která podle mě nemá šanci kohokoli urazit.
  • Příchuť arašídové máslo (9,5/10): Příchuť arašídové máslo je ze všech tří variant nejsladší. Ani v tomto případě ale tyčinka není přeslazená. Naopak má velmi jemnou chuť, ve které vedle čokolády silně dominují také všudypřítomné kousky arašídů. Opět není co vytknout a tyčinka chutná naprosto skvěle.

V recenzi na Vilgain Protein Bar jsem chválil značku Vilgain za to, že její tyčinky mají vždy velmi jemnou chuť a nejsou vůbec přeslazené. To stejné musím ještě jednou vyzdvihnout i tady. Žádná příchuť není umělá a v každé tyčince najdete kousky ořechů, které výslednou chuť ještě zlepšují. Výborná chuť je nepochybně hlavní výhodou tyčinek od značky Vilgain, což se promítá i do jejich velké popularity.

Vilgain Candy Bar veganská tyčinka
Varianta se slaným karamelem chutná prostě famózně.

Nepatří mezi nejlevnější

Vzhledem k vynikající ceně asi nikoho nepřekvapí, že Vilgain Plant Protein Candy Bar rozhodně nepatří mezi nejlevnější proteinové tyčinky na trhu. V době psaní recenze za tyčinky o hmotnosti 45 gramů zaplatíte 45 korun. Je samozřejmě možné najít i dražší produkty, většina konkurenčních tyčinek ale v přepočtu na gramy vychází levněji nebo při nejhorším stejně (příkladem levnější tyčinky může být Biotech Zero Bar). Vzhledem k tomu, že složení tyčinky není nikterak ohromující, je celkem otázné, do jaké míry je takováto cena odůvodněná. Na druhou stranu je fér dodat, že co se týče chuti, jen málo tyčinek se může Vilgain Plant Protein Candy Bar rovnat. Stejně tak stojí za zmínku, že vegani mají výběr pochopitelně dost omezený a spousta levnějších tyčinek pro ně není vhodná.

Tabulka cen pro Vilgain Plant Protein Candy Bar
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  32 Kč -29%

Závěr: Ta chuť za to stojí

Vyplatí se tedy do tyčinky Vilgain Plant Protein Candy Bar investovat? Pokud hledáte především kvalitní zdroj bílkovin, a záleží vám proto zejména na nutričních hodnotách a složení produktu, asi to pro vás nebude ta nejlepší volba. Jste-li vegan, váš výběr je poněkud omezený a tato tyčinka se tím pádem řadí mezi to nejlepší, co můžete na trhu najít. A pokud hledáte proteinovou tyčinku, na které si opravdu pochutnáte, a nevadí vám, že nemá úplně nejlepší nutriční hodnoty a že si za nui trochu připlatíte, rozhodně budete spokojeni.

Neoslovila vás Vilgain Plant Protein Candy Bar? Podívejte se na naše srovnání nejlepších proteinových tyčinek a vyberte si tu, která vás nejvíc osloví.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš také zkušenosti s tímto produktem? Poděl se o ni napsáním své vlastní recenze.