Vilgain Grass Fed Whey Protein: Může konkurovat těm nejlepším izolátům? [recenze]

Syrovátkové proteiny jedním z nejpopulárnějších doplňků stravy vůbec. Z toho důvodu jsme pro vás napsali nespočet recenzí na proteiny od všemožných výrobců. A jelikož je syrovátkový protein naprostý základ, budeme v tom ještě dlouho pokračovat. Dnes si posvítíme na izolát od značky Vilgain. Ta se pyšní tím, že její proteiny jsou vyráběny ze syrovátky od volně se pasoucích krav, díky čemuž mají lepší složení než konkurence. Je tomu skutečně tak? A jak si Vilgain Grass Fed Whey Protein Isolate vede v porovnání s těmi nejlepšími produkty na trhu? V dnešní recenzi se dozvíte vše důležité.

Vilgain Grass Fed Whey Protein
Kategorie: Proteiny
Chuť
9.0/10
Rozpustnost
9.0/10
Stravitelnost
9.0/10
Složení
8.0/10
Cena
8.0/10
Celkové hodnocení
8.6
z 10 bodů

 

Tabulka cen pro Vilgain Grass Fed Whey Protein
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  599 Kč

Složení, které má své chyby

Instantizovaný syrovátkový proteinový izolát tvoří 90,5 % obsahu produktu. Značka Vilgain přitom ráda zdůrazňuje, že použitá syrovátka pochází od volně se pasoucích krav. To je nepochybně velké plus nejen z nutričního, ale i etického hlediska, jelikož pro mnoho lidí je původ potravin naprosto zásadní a záleží jim na šetrném zacházení se zvířaty. Syrovátka obsahuje cenné bílkovinné frakce jako ß-Lactoglobulin, α-Lactoglobulin, Immunoglobulin G n dbo Lactoferrin. V tomto směru tedy není co vytknout. Kromě syrovátkového izolátu ve složení najdeme mrazem sušené jahody (celkem 6 % složení), přírodní aroma, které není blíže specifikováno, guarovou gumu a steviol-glykosidy jako sladidlo. Osobně velmi oceňuji přítomnost sušených jahod, jelikož ty kromě přírodnímu zabarvení přispívají také k mnohem lepší chuti.

Na první pohled tedy ve složení není skoro žádný prostor pro kritiku. Při pohledu na tabulku nutričních hodnot ale nadšení celkem rychle opadá. Bílkoviny tvoří jen 79 % obsahu celého produktu, což popravdě není na poměry izolátů vůbec moc. Kdyby šlo o koncentrát, byla by taková hodnota opravdu slušná, ale mezi izoláty jde o zklamání. Například Amix Isoprime CFM obsahuje na 100 g sušiny celých 90 g bílkovin a dokonce i Prom-in CFM Pure Performance, který se umístil na prvním místě v našem žebříčku nejlepších syrovátkových koncentrátů, obsahuje pouze o 1 gram bílkovin méně. Další problém spatřuji ve vysokém obsahu sacharidů. Těch se ve 100 gramech produktu skrývá 4,2 gramu, což je na poměry syrovátkového izolátu přece jen docela dost. Vysoký podíl sacharidů ale není u proteinů značky Vilgain žádnou novinkou – upozorňovali jsme na něj už v naší recenzi na Vilgain Whey Protein. Na druhou stranu obsah tuků činí 1,1 gramu na 100 gramů produktu, což je ve srovnání s konkurencí dost solidní číslo.

Kromě hodnot makronutrientů musíme také ocenit čistotu produktu jako takového - zmíněné steviol-glykosidy jsou jediným použitým sladidlem, což je určitě příjemná změna, protože většina konkurentů je používá maximálně jako doplněk k sukralóze a vůně byla vylepšena pouze přírodním aromatem, což je za nás také velké plus. 

Vilgain Grass Fed Protein Isolate recenze
Minimalistický design proteinu nás rozhodně zaujal. Složení ale tak skvělé být nemusí.

Vilgain Grass Fed Whey Protein Isolate svým složením v konečném důsledku nějaký velký dojem neudělal. Nelze říct, že by byl vysloveně špatný, ale s produkty na předních příčkách našeho žebříčku nejlepších syrovátkových izolátů se zkrátka nemůže srovnávat.

Nepřehlédněte
Jaký je rozdíl mezi syrovátkovým koncentrátem a izolátem? Odpověď najdete v našem, článku Protein pod drobnohledem.

Bezproblémové užívání

Jedna dávka tohoto proteinu představuje 30 gramů. V jednom půl kilovém balení se tedy skrývá celkem 16 dávek. V současné době bohužel není k dispozici větší balení, takže pokud protein užíváte pravidelně, budete ho muset poměrně často dokupovat. Zároveň si připravte odměru z jinýho proteinu, protože v balení žádnou nenajdete. To ale popravdě nepovažuji za nějaký zásadní problém, jelikož většina lidí doma nějakou odměrku určitě najde. Po rozmíchání ve vodě protein vůbec nepění a bez problému se rozpustí. To je pro mě osobně nesmírně důležité, protože ze všeho nejvíc nesnáším proteiny které se hrudkují a špatně rozpouští.

Izolát značky Vilgain obsahuje pouze 0,5 % laktózy, takže by neměl dělat problémy ani lidem, kteří trpí problematickým trávením laktózy. Z hlediska stravitelnosti jsem nezaznamenal žádný problém bez ohledu na to, v jakou dobu jsem protein užíval.

Jemná a přirozená chuť

Aktuálně výrobce nabízí celkem tři příchutě: čokoláda, vanilka a jahoda. Jelikož první dvě jsou tzv. sázka na jistotu, na kterých většinou nejde nic pokazit, rozhodli jsme se vyzkoušet jahodovou příchuť. Je totiž celkem obvyklé, že jahodové proteiny chutnají dost uměle, jsou přeslazené a člověk se jich docela rychle přepije. Musím ale uznat, že ačkoliv jsem byl před prvním ochutnáním dost skeptický, protože nejsem fanoušek ovocných příchutí proteinů, v tomto případě jsem byl příjemně překvapený. Pro proteiny značky Vilgain je totiž typické, že nejsou přehnaně výrazné ani přeslazené. Grass Fed Whey Protein Isolate přitom není žádnou výjimkou. Jeho chuť je velmi jemná a vůbec ne přeslazená. Přirozené chuti hodně pomáhají všudypřítomné kousky sušených jahod, díky kterým je i barva proteinu naprosto přírodní.

Vilgain Grass Fed Protein Isolate
Celé kousky jahod v proteinu rozhodně působí dobrým dojmem. A chuť je za nás skvělá!

Pokud preferujete výrazně chutě, možná to pro vás bude mírné zklamání. Já ale musím přiznat, že jsem byl naprosto spokojený. Jemnější příchutě mají velkou výhodu v tom, že se jich člověk tak rychle nepřepije. Zároveň se díky tomu výrobce vyhnul použití umělých sladidel, což by mohlo vyústit v přehnaně sladkou chuť. Chuť proto musím hodnotit velmi kladně.

Nepřehlédněte
Pokud hledáte protein s výraznými a lahodnými příchutěmi, nenechte si ujít naši recenzi na Scitec 100% Whey Professional.

Cena je přehnaně vysoká

Pokud vás Vilgain Grass Fed Whey Protein Isolate zaujal, nemám pro vás moc dobrou zprávu. V porovnání s ostatními izoláty na trhu se totiž jedná o poměrně drahý produkt. Pokud by svým složením konkurenci převyšoval, vysoká ceny by byla pochopitelná a dobře odůvodněná. To ale není tento případ. Vzhledem ke slabšímu složení by naopak bylo logické, kdyby izolát od značky Vilgain patřil mezi levnější produkty. Výsledný poměr ceny a kvality proto není zrovna nejlepší.

Tabulka cen pro Vilgain Grass Fed Whey Protein
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  599 Kč

Shrnutí na závěr

Hlavní výhodou Vilgain Grass Fed Whey Protein Isolate je jeho chuť. Pokud tedy hledáte spolehlivý izolát, na kterém si pochutnáte a který vás po prvním týdnu neomrzí, vyplatí se dát mu šanci. Jen se musíte připravit na to, že si za něj trochu připlatíte. Jestli ale naopak hledáte izolát se špičkovým složením nebo s co nejlepším poměrem ceny a výkonu, raději vyzkoušejte jiný produkt. Inspiraci můžete najít v našem srovnání nejlepších izolátů.

Pokud máte k recenzi jakékoliv otázky, neváhejte se na nás obrátit v komentářích.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš také zkušenosti s tímto produktem? Poděl se o ni napsáním své vlastní recenze.