Kalkulačka BMI

Pohlaví
Věk
let
Výška
cm
Hmotnost
kg

Označení BMI představuje zkratku ze spojení Body Mass Index a jak už samotný název napovídá, jedná se o index tělesné hmotnosti. Je to poměrně jednoduchý nástroj, který na základě hmotnosti, výšky, věku a pohlaví dokáže orientačně zhodnotit, zda máte podváhu, zdravou váhu, nadváhu a nebo obezitu. Stačí jednotlivé údaje zadat do kalkulačky níže a výsledek se dozvíte během pár vteřin.

Jak se počítá BMI?

BMI v základní variantě může představovat pouze podíl váhy v kilogramech a výšky v metrech, ale takový formát samozřejmě poskytuje pouze velmi orientační výsledky. Standardně se proto počítá i s proměnnými jako je věk a pohlaví, protože i ty hrají při výpočtu BMI roli.

Možné výsledky na BMI

V rámci je získáte vždy číslo, které je potřeba porovnat s referenčními hodnotami uvedenými v tabulkách. Naše kalkulačka tento krok udělá samozřejmě za vás, ovšem pokud byste si BMI počítali sami, je dobré vědět, že:

  • hodnoty 16,5 a nižší značí těžkou podvýživu, kterou je samozřejmě třeba řešit pod dohledem odborníků. Může s ní souviset například nedostatek některých nutrientů.
  • hodnoty v rozmezí 16,5 a 18,5 značí podvýživu.
  • hodnoty 18,5 až 25 označují ideální váhu a v tomto rozmezí je samozřejmě ideální se pohybovat.
  • hodnoty 25 až 30 značí nadváhu.
  • hodnoty nad 30 již označují obezitu, přičemž platí, že od 35 výše hovoříme o obezitě druhého stupně a od 40 výše se dokonce jedná o tzv. morbidní obezitu.

Jaké jsou optimální hodnoty BMI?

Abyste se pohybovali v rámci normální váhy, mělo by vaše BMI nabývat hodnot mezi 18,5 a 25. Ideální váha je přitom velmi důležitá zejména proto, že lidé s obezitou mají výrazně vyšší riziko civilizačních onemocnění jako je cukrovka, různé kardiovaskulární problémy a další.

Nedostatky BMI

Jelikož BMI většinou pracuje pouze s váhou, není schopné nijak rozlišit mezi tím, jestli máte nadprůměrné množství svalů, nebo nadprůměrné množství tuku. Pokud kalkulačku proto vyplňujete jako stokilový kulturisté, může vám navzdory vyrýsované formě logicky vrátit výsledek, že máte nadváhu či obezitu. Svalnatí sportovci přitom logicky mohou být zdraví i při vyšších hodnotách BMI, protože jak známo, svaly mají oproti tuku výrazně vyšší hustotu.