Nejlepší kolostrum 2024: Jaké produkty vybrat? [TEST]

Kolostrum (známé také jako mlezivo) je lehce nažloutlá tekutina připomínající mléko, která má ovšem o něco hustší konzistenci. Vzniká pár dní před porodem a jeho tvorba pokračuje ještě několik prvních dní po něm. Na rozdíl od běžného mléka obsahuje mnohem více zdraví prospěšných látek, které se zde navíc nachází v podstatně větším množství. Právě proto se jedná o velmi oblíbenou látku, kterou je navíc možné najít i ve formě suplementů (což je popravdě pro mnoho lidí příjemnější forma konzumace).

V našem žebříčku jsme pro vás seřadili ty nejlepší doplňky stravy s kolostrem, které jsme seřadili jak podle složení, tak podle ceny, která je přece jenom také velmi důležitá.

5 nejlepších koloster

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Amix Colostrum 1000 Amix Colostrum 1000 100 kapslí v balení, Kravské kolostrum, Obsah 30-60 % IgG 339 Kč - 499 Kč
2. GreenFood Colostrum Forte GreenFood Colostrum Forte 60 kapslí v balení, Kravské kolostrum, Obsah 60 % IgG 600 Kč
3. Reflex Colostrum Reflex Colostrum 100 kapslí v balení, Kravské kolostrum, Obsah 35 % IgG 349 Kč - 469 Kč
4. BrainMax Goat Colostrum BrainMax Goat Colostrum 100 kapslí v balení, Kozí kolostrum, Obsahuje navíc inulin 1199 Kč
5. GymBeam Kolostrum GymBeam Kolostrum 90 kapslí v balení, Kravské kolostrum, Obsah 30 % imunoglobulinů 199 Kč

Detailní rozbor nejlepších koloster

1. Amix Colostrum 1000

Amix Colostrum 1000

Na první příčce našeho žebříčku se umístilo Colostrum 1000 od značky Amix. Kombinuje v sobě totiž velmi kvalitní složení s přijatelnou cenou. Díky skvělému poměru ceny a kvality se proto podle nás jedná o nejlepší volbu pro většinu lidí. Amix Colostrum 1000 obsahuje 30 až 60 % imunoglobulinu IgG, což je v této cenové kategorii opravu velmi slušné.

Výhody a nevýhody

Výhody:

 • Velmi kvalitní složení
 • Výhodná cena
 • Skvělý poměr ceny a kvality
 • Balení obsahuje 100 kapslí

Nevýhody:

 • Obsah imunoglobulinů není tak vysoký jako u některých konkurenčních produktů
Detailní hodnocení

O výrobci:
Značka Amix Nutrition je vlajkovou lodí britské společnosti LargeLife Limited. Během dlouhých let na trhu se jí podařilo vypracovat až na pozici jednoho z největších výrobců sportovních suplementů v Evropě. V nabídce Amix Nutrition najdete opravdu všechno od proteinů až po kloubní výživu nebo CBD oleje. S produkty značky Amix jste se u nás mohli setkat například v recenzi na Amix Isoprime CFM nebo v žebříčku nejlepších kreatinů.

V jedné dávce (2 želatinové kapsle) najdete:

 • 1000 mg kravského kolostra

Složení Amix Colostrum 1000 zcela odpovídá svému názvu. V jedné dávce totiž najdeme 1000 mg kravského kolostra, což odpovídá dvěma želatinovým kapslím. Výrobce přitom doporučuje každý den užívat takovouto dávku dvakrát. Jedna balení při dodržení doporučeného dávkování vydrží 25 dní, což sice není nejvíc, ale ve srovnání s konkurencí se nejedná o nic hrozného. K samotnému složení máme pouze jednu výtku a tou je obsah oxidu titaničitého. Jedná se o poměrně kontroverzní barvivo, bez kterého by se celý produkt bez problému obešel. Jinak ale složení hodnotíme pozitivně.

Závěrečné zhodnocení:
Jak už bylo řečeno v úvodu, Amix Colostrum 1000 představuje výhodný kompromis mezi kvalitním složením a přijatelnou cenou. Nejedná se proto o nejlevnější ani o nejzajímavější produkt na trhu, přesto se v konečném důsledku jedná o skvělou volbu pro většinu lidí. Díky cenové dostupnosti zaujme i ty lidi, kteří nemají zájem utrácet za doplňky stravy zbytečně moc peněz, ale na druhou stranu nabízí spolehlivé složení, takže se nejedná o vyhozené peníze. Colostrum od Amixu proto hodnotíme na výbornou.

 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  339 Kč -15%
Cena:  499 Kč

2. GreenFood Colostrum Forte

GreenFood Colostrum Forte

Colostrum Forte od značky GreenFood zaujme spíše náročnější sportovce, jelikož se jedná o produkt s velmi vysokým obsahem imunoglobulinů, čemuž ovšem odpovídá také cena. Až 60 % IgG v jedné kapsli znamená, že GreenFood Colostrum Forte může poskytnou opravdu prvotřídní účinek, což je koneckonců při výběru suplementů to hlavní.

Výhody a nevýhody

Výhody:

 • Vysoký obsah imunoglobulinů
 • Velmi kvalitní složení
 • Snadné dávkování
 • Bez zbytečných aditiv

Nevýhody:

 • Vyšší cena

 

Detailní zhodnocení

O výrobci:
Česká firma GreenFood působí na trhu už přes 25 a zaměřuje se na výrobu potravin a doplňků stravy z přírodních surovin. Veškerá výroba probíhá v České republice, aby byla zajištěna prvotřídní kvalita každého výrobku. Všechny produkty společnosti GreenFood jsou vhodné i pro vegany a nenajdete v nich žádná chemická barviva, stabilizátory ani přidaný cukr. S produkty značky GreenFood jste se už mohli setkat v žebříčku nejlepších probiotik nebo ve srovnání nejlepších předtréninkovek bez stimulantů.

V jedné dávce (2 rostlinné kapsle) najdete:

 • 600 mg kravského kolostra

GreenFood Colostrum Forte, stejně jako ostatní produkty z dílny této značky, neobsahuje žádná umělá aditiva a obecně nic, co by ve složení nemělo co dělat. Obsah kolostra v jedné dávce sice není nejvyšší, na druhou stranu ale každá kapsle obsahuje 60 % imunoglobulinů, čímž se řadí mezi nejlepší produkty na trhu z hlediska samotného složení. Při dodržení doporučeného dávkování vám jedno balení vystačí na celý měsíc, což je celkem příjemné. Velkou výhodou rostlinných kapslí je i skutečnost, že jsou vhodné také pro vegany, což se o želatinových kapslích říct nedá. V konečném důsledku proto složení hodnotíme na jedničku.

Závěrečné zhodnocení:
Colostrum Forte od GreenFood si zasloužilo svou pozici v našem srovnání především díky naprosto čistému a velmi kvalitnímu složení. Vysoký obsah imunoglobulinů je obrovskou výhodou v porovnání s mnoha konkurenčními produkty. Přestože cena je v tomto případě o poznání vyšší než například u Amix Colostrum 1000, složení tomu zcela odpovídá, takže i výsledný poměr ceny a kvality je opravdu výhodný.

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  600 Kč

Colostrum od značky Reflex se řadí mezi nejlevnější produkty na trhu. Svým složením sice za nejlepšími konkurenčními produkty trochu zaostává, nejedná se ale o žádný propadák. I přes velmi nízkou cenu se výrobci podařilo představit velmi kvalitní a především spolehlivý produkt, který si na trhu našel své fanoušky.

Výhody a nevýhody

Výhody:

 • Výhodná cena
 • 100 kapslí v jednom balení
 • Skvělý poměr ceny a kvality
 • Osvědčený výrobce

Nevýhody:

 • Nižší obsah imunoglobulinů než u konkurenčních produktů

 

Detailní zhodnocení

O výrobci:
Firma Reflex Nutrition se na trhu pohybuje již od roku 1996 a už od samotného počátku staví veškeré své doplňky na kvalitě, která stojí na prvním místě. Jejich suplementy prochází nezávislými testy na zakázané látky a skutečný obsah bílkovin v každé šarži. Veškeré výrobní technologie i farmaceutický závod této firmy jsou na nejvyšší úrovni a proto se dá bez nadsázky říct, že Reflex Nutrition je absolutní špičkou mezi výrobci sportovní výživy. S výrobky od značky Reflex jste se mohli setkat například v našem srovnání nejlepších multivitamínů nebo v recenzi na Reflex Nexgen PRO.

V jedné dávce (1 želatinová kapsle) najdete:

 • 450 mg kravského kolostra

Kolostrum od značky Reflex neobsahuje žádná zbytečná aditiva, která ve složení kvalitního produktu nemají co dělat. V každé kapsli najdeme 450 mg kravského kolostra, přičemž výrobce doporučuje užívat 1-3 kapsle 2x-4x denně, takže ve výsledku se denní dávka podle instrukcí výrobce může skládat z dvou až dvanácti kapslí denně. My ze začátku rozhodně doporučujeme začít s menšími dávkami a ty v průběhu času případně zvyšovat. Obsah imunoglobulinů je asi 30 %, což rozhodně není nejvíc, ale na druhou stranu se pořád jedná o přijatelnou hodnotu. Složení se sice nemůže rovnat těm skutečně nejvíce nabušeným produktům na trhu, přesto si ale zaslouží pozitivní hodnocení.

Závěrečné zhodnocení:
Reflex Colostrum patří mezi to nejlepší, na co můžete na trhu aktuálně narazit. Nemá sice nejvyšší obsah imunoglobulinů, složení jako celek je však opravdu kvalitní a jedná se o velmi spolehlivý produkt. Zároveň musíme zdůraznit jeho velmi nízkou cenu, díky které je výsledný poměr ceny a kvality opravdu výhodný. V konečném důsledku proto můžeme kolostrum od Reflexu vřele doporučit.

 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  349 Kč
Cena:  379 Kč
Cena:  379 Kč
Cena:  469 Kč

4. BrainMax Goat Colostrum

BrainMax Goat Colostrum

Goat Colostrum od značky BrainMax mezi ostatními produkty na trhu dost vyniká. Jedná se totiž o kozí kolostrum té nejvyšší kvality, které je navíc obohacené o inulin. Svým složením je proto naprosto unikátní a s většinou konkurence téměř nesrovnatelné. Není ovšem žádným překvapením, že takový produkt má poněkud vyšší cenovku. A právě ta je důvodem, proč se kozí kolostrum od BrainMaxu umístilo na vyšší příčce. Budete za něj muset zaplatit několikanásobnou cenu ve srovnání s předchozími výrobky.

Výhody a nevýhody

Výhody:

 • Kozí kolostrum má lepší složení než kravské
 • Mimořádně kvalitní složení
 • Obohaceno o inulin
 • Osvědčený výrobce

Nevýhody:

 • Velmi vysoká cena

 

Detailní zhodnocení

O výrobci:
Česká značka BrainMax vznikla s cílem vyrábět doplňky stravy, které budou vycházet z nejnovějších vědeckých poznatků a zároveň poskytovat přirozenou sílu přírody. Společnost se zaměřuje především na výrobu suplementů podporujících mozkové funkce a produktivitu. V její nabídce proto najdeme vysoce kvalitní vitamíny, minerály nebo třeba proteiny. S výrobky značky BrainMax jste se mohli setkat například ve srovnání nejlepších veganských proteinů nebo v recenzi na BrainMax Omega 3.

V jedné rostlinné kapsli najdete (denní dávka představuje 3-6 kapslí):

 • 250 mg kozího kolostra
 • 250 mg inulinu z agáve

Kozí kolostrum je obecně považováno za kvalitnější než to kravské. Důvodem je především pestřejší strava koz, díky čemuž obsahuje jejich kolostrum širší spektrum zdraví prospěšných látek. Navíc se jedná o kolostrum z koz volně se pasoucích na farmě v České republice. Jen těžko byste proto hledali kvalitnější zdroj všech potřebným imunoglobulinů, laktoferinů a dalších látek. Výrobce navíc do složení přidal prebiotikum inulin, které podporuje zdraví trávicího traktu. Co se týče dávkování, podle instrukcí výrobce byste měli užívat 3-6 kapslí denně. Stejně jako vždy doporučujeme začít s menšími dávkami a postupně je zvyšovat podle toho, jak se budete po užívání kolostra cítit.

Závěrečné zhodnocení:
Z hlediska složení opravdu není kozímu kolostru od BrainMax co vytknout. Jediné negativum spočívá v již zmiňované vysoké ceně. Za kvalitu se bezpochyby musí připlácet, nicméně v tomto případě si musíte připravit částku, za kterou byste si klidně mohli koupit tři balení kolostra od Amixu, které skončilo v našem srovnání na první příčce. Pokud vám to ovšem vaše finanční možnosti dovolí, určitě nebudete litovat.

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  1199 Kč

Hledáte-li suplementy, které nabízí vysokou kvalitu za co nejnižší cenu, jste na správném místě. GymBeam Colostrum je totiž nejlevnějším produktem v našem žebříčku a zároveň patří mezi nejlevnější produkty na trhu. Nenechte se ale nízkou cenou zmást. Pořád se jedná o spolehlivý a kvalitní produkt, který svou funkci plní dostatečně dobře.

Výhody a nevýhody

Výhody:

 • Výborný poměr ceny a kvality
 • Velmi nízká cena
 • Snadné dávkování

Nevýhody:

 • Nižší obsah účinných látek
Detailní zhodnocení

O výrobci:
GymBeam je německý výrobce sportovních suplementů, který na trhu působí už od roku 2014. Kromě prodeje suplementů se zaměřuje také na vzdělávání v oblasti zdraví a sportovní výživy. Doplňky této značky jsou vhodné pro sportovce všeho druhu, na své si stejně tak přijdou lidé se specifickými dietami (intolerance na laktózu, veganství, celiakie atd.). S produkty GymBeam jste se mohli setkat například v recenzi na GymBeam Thor Vitargo nebo ve srovnání nejlepších proteinů bez sladidel.

V jedné dávce (4 želatinové kapsle) najdete:

 • 1 800 mg kravského kolostra

Kolostrum z dílny značky GymBeam obsahuje asi 30 % imunoglobulinů. To sice není úplně nejvíc, na druhou stranu ale produkt disponuje velmi čistým složením a nenajdeme v něm žádná zbytečné aditiva (pochopitelně s výjimkou stabilizátorů, které jsou nutné pro zachování všech účinných látek po delší dobu). GymBeam Colostrum proto sice nedostane cenu pro to úplně nejlepší složení, vzhledem k jeho nižší ceně je ale výsledný poměr ceny a kvality výborný.

Závěrečné zhodnocení:
GymBeam Colostrum zaujme především ty z vás, kteří hledají suplement s nižší cenou, který sice nenabízí úplně nejlepší efekt na trhu, ale pořád se jedná o kvalitní výrobek, který svou funkci plní víc než dobře. Rozhodně se nejedná o vyhozené peníze a i s tímto produktem můžete pocítit velmi dobrý účinek, který vám může pomoci v řadě oblastí.

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  199 Kč

Co je to kolostrum?

Než se pustíme do podrobností o tom, jaké látky kolostrum obsahuje a proč je tak prospěšné pro zdraví, musíme se na chvíli zastavit u úplných základů, které jsou pro pochopení dalšího textu nezbytné. Co je vlastně kolostrum zač? Jedná se o tekutinu podobnou mléku. Kolostrum, které bývá označováno také jako mlezivo, ale vzniká těsně před porodem všech savců a tvoří se i v období těsně po něm (většinou několik prvních dní).

Kolostrum, nebo mléko?

Na rozdíl od klasického mléka má kolostrum hustší konzistenci a charakteristickou nažloutlou barvu. To je dáno především tím, že kolostrum obsahuje mnohem více zdraví prospěšných látek. První dny po narození savců jsou totiž zcela klíčové pro vybudování imunity. Kolostrum slouží k tomu, aby novorozencům dodalo všechny potřebné vitamíny, minerály, imunoglobuliny a mnoho dalšího. Právě obsah těchto jednotlivých látek je v kolostru několikanásobně vyšší než v běžném mléku, a proto je nejen důležité pro vývoj novorozených savců, ale také poskytuje řadu zdravotních benefitů lidem v jakémkoliv věku.

Jaké látky kolostrum obsahuje?

Přestože mléko samo o sobě je často považováno za skvělý zdroj bílkovin a minerálů (přestože v posledních letech se postoj sportovců k mléku dost změnil), nemůže se s kolostrem téměř vůbec srovnávat. To totiž obsahuje podstatně více bílkovin, imunoglobulinů, minerál nebo třeba vitamínů. Například obsah vápníku je v kolostru téměř čtyřnásobný, hořčíku asi šestinásobný a železa více než šestinásobný. Kromě toho ale v kolostru najdeme také vysoké koncentrace vitamínu A, vitamínu D nebo třeba imunoglobulinů, konkrétně izotypů IgG, IgA a IgM. Skutečnost, že kolostrum obsahuje vysoké dávky nesmírně důležitých nutrientů, není vzhledem k jeho účelu překvapivá. Rozdíl mezi mlékem a kolostrem je ovšem mnohem větší, než si mnoho lidí uvědomuje. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že kolostrum je opravdu nabušené zdraví prospěšných látek, které s sebou pochopitelně přináší nespočet zdravotních benefitů.

Nepřehlédněte
Kolostrum obsahuje například také Votamax Performance Protein (recenze), který jsme pro vás podrobně zrecenzovali.

 

Je lepší kravské, nebo kozí kolostrum?

Když je řeč o složení kolostra, je na místě se zastavit také u rozdílu mezi kolostrem kravským a kozím. Ten je zapříčiněn zejména odlišnou stravou obou zvířat. Kozy totiž zpravidla mají podstatně pestřejší jídelníček, takže jejich kolostrum obsahuje širší spektrum látek, přičemž mnoho z nich je obsaženo ve větším množství. Druhým podstatným rozdílem je také cena. V tomto případě má ale navrch kolostrum kravské, protože je o dost levnější. Důvodem je jak množství chovaných krav v poměru k chovaným kozám, tak v vyprodukovaného kolostra jednotlivými zvířaty. Jelikož chovatelé zvířat musí v první řadě zajistit, že novorozená mláďata mají dostatek kolostra pro sebe, k prodeji jim často nezbyde moc velké množství. Výsledná cena kozího kolostra je proto poměrně vysoká.

Kolostrum a vliv na zdraví

Jaké má tedy kolostrum zdravotní benefity? Není jich málo, a my se proto podíváme především na ty opravdu nejdůležitější. O jaké se jedná?

Zlepšuje imunitu

První bod asi nikoho vzhledem k vysokému obsahu imunoglobulinů nepřekvapí. Kolostrum má pozitivní vliv na imunitní systém, což v konečném důsledku znamená celou řadu dalších dílčích benefitů. Ochrana zdraví pomocí imunitní odezvy je základem zdravého organismu nejen v období zvýšeného výskytu onemocnění (typicky na podzim), ale vlastně kdykoliv.

Podporuje regeneraci

Pro sportovce je velmi důležitou zprávou také to, že kolostrum podporuje regeneraci organismu. To se ovšem netýká pouze regenerace svalových vláken poškozených vlivem silového tréninku, ale obecně všech poranění svalové hmoty. Stejně tak se příznivé podílí na regeneraci kostí, což je extrémně důležité pro starší lidi, kteří mají mnohem častěji problémy s řídnutím kostí, což může vést k nepříjemným zraněním.

Svalový růst

Každá potravina s vysokým obsahem bílkovin je v jídelníčku silových sportovců vřele vítána. Vzhledem k tomu, že kolostrum je bohatým zdrojem bílkovin (konkrétní obsah bílkovin se liší zejména v závislosti na zvířeti), není překvapením, že přispívá k nárůstu svalové hmoty. Kolostrum však navíc obsahuje také růstový hormon, který se na růstu svalů rovněž podepisuje zcela zásadním způsobem. Díky tomu je kolostrum velmi lákavou potravinou pro silové sportovce všech zaměření, přičemž jeho začlenění do jídelníčku je vhodné zejména v tzv. objemovce.

Protizánětlivé a antibakteriální účinky

Aby toho nebylo málo, kolostrum je významným pomocníkem v boji proti zánětům a bakteriálním onemocněním. To zčásti souvisí už s jeho podporou imunitního systému, nicméně kromě toho kolostrum podle studií nabízí také protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Příznivě ovlivňuje střevní mikrobiom

V našem článku Mikrobiom je důležitější, než si možná myslíte jsme se zabývali tím, jak je mikrobiom důležitý pro naše celkové zdraví. Kolostrum je mimo jiné důležité také proto, že má na mikrobiom pozitivní vliv. Jedná se proto o další způsob, jak kolostrum příznivě ovlivňuje celkové zdraví lidského organismu.

Jak kolostrum užívat?

V první řadě je potřeba upozornit na to, že neexistuje pevně stanovené doporučené dávkování kolostra. Většina studií pracuje s dávkami v rozmezí od 14 do 60 mg denně. Pokud se tedy rozhodnete užívat kolostrum ve formě suplementu, je potřeba držet se doporučení výrobce. Účinek kolostra se ovšem odvíjí od mnoha faktorů (původ, strava zvířete, čas atd.), takže se i dávkování jednotlivých produktů může poměrně dost lišit. Z toho důvodu doporučujeme užívat ze začátku spíše menší dávky a ty postupem času zvyšovat tak, jak vám to bude vyhovovat.

Co se týče jednotlivých forem doplňků stravy, zpravidla narazíte na českém trhu na produkty ve formě kapslí nebo tablet. Je ovšem možná se setkat také s doplňky ve formě prášku, přestože jejich počet je podstatně menší.

Má kolostrum nějaká negativa? A měl by se mu někdo raději vyhnout?

Přestože má kolostrum řadu zdravotních benefitů, je potřeba upozornit také na některá jeho negativa. Tím prvním je skutečnost, že obsahuje laktózu, což je nepřekvapivě problém pro lidi s její intolerancí. Přestože se svým složením nejedná o laktózu zcela totožnou s tou, jakou najdeme v klasickém mléce, její obsah rozhodně není zanedbatelný. Stejně tak se kolostrum nehodí pro lidi s alergií na mléčné výrobky. Za zmínku stojí i fakt, že kolostrum obsahuje poměrně dost estrogenu, což z dlouhodobého hlediska není ideální. Problémy mohou nastat také v případě, že to s kolostrem opravdu přeženete. Stejně jako pro jakékoliv jiné suplementy nebo potraviny platí, že jejich nadměrná konzumace může vést k zažívacím problémům a dalším nepříjemnostem. Opět proto doporučujeme držet se dávkování stanoveného výrobcem a zbytečně ho nepřekračovat.

Podle čeho vybírat ten nejlepší produkt?

Při výběru jakéhokoliv doplňku stravy je potřeba si dát pozor na několik věcí. Tou první je pochopitelně kvalita složení vámi vybraného produktu. Nekvalitní výrobky jsou sice levnější, v konečném důsledku ale jejich koupí téměř vždy proděláte. Kvalitní složení je nezbytnou podmínkou toho, aby daný suplement mohl poskytovat požadovaný efekt. S kvalitou úzce souvisí i čistota složení. Ideální doplněk stravy neobsahuje zbytečná aditiva, kontroverzní sladial, barviva nebo dochucovadla. Vždy proto spoléhejte zejména na osvědčené značky, kterým věříte a se kterými máte dobré zkušenosti.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.