Nejlepší proteiny bez sladidel: Srovnání a žebříček pro rok 2024

V dnešní době si výrobci proteinů zakládají na tom, že jejich produkty mají výbornou chuť, která každého naprosto ohromí. Co když ale člověk hledá protein bez jakýchkoliv sladidel? Nezbývá mu, než se obrátit na proteiny bez příchutě. Ty mají mnoho benefitů – především hodí se do všech možných receptů. Jak ale takový protein vybrat. V našem žebříčku jsme seřadili ty nejlepší přírodní protein podle obsahu bílkovin a ostatních makronutrientů, kvality použitých surovin, vstřebatelnosti bílkovin a samozřejmě také ceny. Kromě toho se také dozvíte, jestli je potřeba se bát umělých sladidel a na co si všechno si dát při výběru proteinu pozor. 

9 nejlepších proteinů bez sladidel

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. GymBeam Protein True Whey GymBeam Protein True Whey 23,2 g bílkovin v jedné dávce, Dvě velikosti balení, Syrovátkový proteinový koncentrát 1249 Kč
2. SmartFuel 100% Whey Protein SmartFuel 100% Whey Protein 23,4 g bílkovin v jedné dávce, Jedna velikost balení, Syrovátkový proteinový koncentrát 599 Kč
3. MyProtein Soy Protein Isolate MyProtein Soy Protein Isolate 27 g bílkovin v jedné dávce, 2 velikosti balení, Sójový proteinový izolát 289 Kč
4. Amix Isoprime CFM Amix Isoprime CFM 31,5 g bílkovin v jedné dávce, 3 velikosti balení, Syrovátkový proteinový izolát 1499 Kč - 1799 Kč
5. BiotechUSA 100% Pure Whey BiotechUSA 100% Pure Whey 22,4 g bílkovin v jedné dávce, 5 velikosti balení, Syrovátkový proteinový koncentrát 1 Kč - 1501 Kč
6. Vilgain Whey Protein Vilgain Whey Protein 23 g bílkovin v jedné dávce, 3 velikosti balení, Syrovátkový proteinový koncentrát 949 Kč
7. MyProtein Impact Whey Protein MyProtein Impact Whey Protein 21 g bílkovin v jedné dávce, 4 velikosti balení, Syrovátkový proteinový koncentrát 1089 Kč - 1249 Kč
8. Amix ZeroPro Protein Amix ZeroPro Protein 33,1 g bílkovin v jedné dávce, 2 velikosti balení, Syrovátkový proteinový izolát 935 Kč
9. BiotechUSA Vegan Protein BiotechUSA Vegan Protein 19 g bílkovin v jedné dávce, 3 velikosti balení, Hrachový proteinový izolát a rýžový protein 999 Kč - 1486 Kč

Detailní rozbor proteinů bez sladidel

1. GymBeam Protein True Whey

GymBeam Protein True Whey

První příčku v našem žebříčku nejlepších proteinů bez sladidel obsadil True Whey od značky GymBeam. Jeho největšími benefity jsou velmi výhodná cena a vysoký obsah bílkovin. True Whey je kromě neochucené varianty dostupný také v mnoha zajímavých příchutích, ty už ale pochopitelně obsahují přidaná sladidla.

Výhody:

  • Výhodná cena
  • Vysoký obsah bílkovin
  • Bezproblémová rozpustnost
  • Vysoký obsah BCAA

O výrobci:
GymBeam je německý výrobce sportovních suplementů, který na trhu působí už od roku 2014. Kromě prodeje suplementů se zaměřuje také na vzdělávání v oblasti zdraví a sportovní výživy. Doplňky této značky jsou vhodné pro sportovce všeho druhu, na své si stejně tak přijdou lidé se specifickými dietami (intolerance na laktózu, veganství, celiakie atd.). S produkty GymBeam jste se mohli setkat například v našem srovnání nejlepších arašídových másel nebo v recenzi předtréninkovky Thor Vitargo.

V jedné dávce (30 gramů) najdete:

  • 23,2 g bílkovin
  • 1,8 g sacharidů
  • 1,9 g tuků

GymBeam True Whey ve variantě bez příchutě představuje čistý syrovátkový koncentrát, ve kterém nenajdete žádné přidané látky (s výjimkou lecitinu, který funguje jako neškodný emulgátor). S ohledem na relativně vysoký obsah bílkovin a naopak nízký obsah sacharidů a tuků hodnotíme složení velmi pozitivně.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud hledáte kvalitní syrovátkový protein bez sladidel, GymBeam True Whey je pro vás ideální volba. Obsah bílkovin v jedné dávce je opravdu slušný a navíc vychází perfektně po cenové stránce. Je sice pravda, že existují i alternativy s vyšší obsahem bílkovin, bude jedná se o izoláty, které jsou pochopitelně mnohem dražší. Výsledný poměr ceny a kvality je v tomto případě výborný.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  1249 Kč -21%

2. SmartFuel 100% Whey Protein

SmartFuel 100% Whey Protein

Výhodnou cenou a vysokým obsahem bílkovin se vyznačuje také SmartFuel 100% Whey Protein. Za touto značkou stojí prodejce suplementů Fitness007, který se rozhodl na trh přinést vlastní řadu kvalitních výrobků. Nechucená varianta tohoto proteinu je zcela přírodní a nenajdete v ní žádná aditiva.

Výhody:

  • Vysoký obsah bílkovin
  • Výhodná cena
  • Kvalitní suroviny
  • Šetrné zpracování

Nevýhody:

  • Ocenili bychom trochu nižší obsah sacharidů

O výrobci:
Značka SmartFuel je stále relativně novým jménem na trhu se sportovními suplementy. Má ji na svědomí Fitness007, tedy jeden z nejvíc osvědčených prodejců sportovních doplňků stravy. V současnosti v nabídce značky najdete kromě syrovátkového proteinu také kvalitní hořčík ve formě bisglycinátu, arašídový krém, spalovač tuku a extrakty z macy a ashwagandhy.

V jedné dávce najdete:

  • 23,4 g bílkovin
  • 2 g sacharidů
  • 1,8 g tuků

SmartFuel 100% Whey Protein je čistý syrovátkový koncentrát, ve kterém nenaleznete žádná aditiva. Na složení v podstatě není co kritizovat, kdybychom ale měli přece jen vybrat vybrat nějaký drobný nedostatek, jednalo by se o poněkud vysoký obsah sacharidů (s přihlédnutím k tomu, že se jedná o neochucený protein).

Závěrečné zhodnocení:
Pokud zvolíte SmartFuel 100% Whey Protein, rozhodně neuděláte chybu. Kombinace vysokého obsahu bílkovin a výhodné ceny je zkrátka zaručený recept na úspech. Nevýhodou může být dostupnost pouze v jedné velikosti, osobně to ale za nějaké velké negativum nepovažuji.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  599 Kč

3. MyProtein Soy Protein Isolate

MyProtein Soy Protein Isolate

Výborné hodnocení si od nás odnáší také Soy Protein Isolate od značky MyProtein. Jak už samotný název napovídá, jedná se o protein ze sóji, který je vhodný také pro vegany a vegetariány. Soy Protein Isolate navíc obsahuje celých 27 g bílkovin v jedné dávce, což je opravdu pořádná dávka.

Výhody:

  • Vysoký obsah bílkovin
  • Velmi nízká cena
  • Vhodný pro vegany a vegetariány
  • Čisté složení

Nevýhody:

  • Sója nemá tak dobré spektrum aminokyselin jako syrovátka

O výrobci:
Se značkou MyProtein se můžete setkat ve více než 70 zemích po celém světě, což je dobrým důkazem toho, že se rozhodně nejedná o žádného druhořadého výrobce. Produkty MyProtein většinou spadají do nižší cenové kategorie, nicméně i přesto si drží svou stálou kvalitu. Nízká cena pramení z toho, že MyProtein investuje velké množství peněz do automatizace výroby, což se následně projeví na snížených výrobních nákladech. O naše zkušenosti se značkou MyProtein jsme se s vámi podělili třeba v recenzi Impact Whey Isolate nebo v žebříčku nejlepších veganských proteinů.

V jedné dávce (30 gramů) najdete:

  • 27 g bílkovin
  • 0,5 g sacharidů
  • 0,5 g tuků

Neochucená varianta Soy Protein Isolate od značky MyProtein v sobě skrývá skutečně velkou dávku bílkovin a naprosté minimum sacharidů a tuků. Ačkoliv je zde obsah bílkovin vyšší než u většiny konkurenčních produktů, je potřeba mít na paměti, že sója se svými kvalitami jako zdroj bílkovin může klasické syrovátce rovnat jen stěží. Přesto je třeba uznat, že 27 g bílkovin v jedné dávce je více než slušné.

Závěrečné zhodnocení:
Vedle vysokého obsahu bílkovin je obrovskou výhodou tohoto proteinu zcela minimální cena. V přepočtu na jednu dávka za něj zaplatíte s přehledem nejméně ze všech proteinů v našem žebříčku. Jediným důvodem, proč se neumístil na lepší pozici, je přítomnost sóji jako jediného zdroje bílkovin. Ta totiž i vě větším množství stále zaostává za syrovátkou, která je mnohem lépe stravitelná a lidskému tělu nabízí mnohem lepší efekt.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  289 Kč

Syrovátkový izolát Amix Isoprime CFM nás zaujal především mimořádně vysokým obsahem bílkovin. V jedné dávce se jich totiž skrývá celkem 31,5 g, což je v porovnání s konkurencí skutečně chválihodné. Ruku v ruce s vysokým obsahem bílkovin jde ale také vysoká cena.

Výhody:

  • Velmi vysoký obsah bílkovin
  • Minimum sacharidů a tuků
  • Kvalitní suroviny
  • Šetrná metoda výroby

Nevýhody:

  • Vysoká cena

O výrobci:
Značka Amix Nutrition je vlajkovou lodí britské společnosti LargeLife Limited. Během dlouhých let na trhu se jí podařilo vypracovat až na pozici jednoho z největších výrobců sportovních suplementů v Evropě. V nabídce Amix Nutrition najdete opravdu všechno od proteinů až po kloubní výživu nebo CBD oleje. S produkty značky Amix jste se u nás mohli setkat například v žebříčku nejlepších kreatinů nebo ve srovnání nejlepších omega 3 mastných kyselin.

V jedné dávce (35 gramů) najdete:

  • 31,5 g bílkovin
  • 0,63 g sacharidů
  • 0,63 g tuků

Z hlediska složení v případě Amix Isoprime CFM opravdu není co kritizovat. Neochucená varianta samozřejmě neobsahuje žádná sladidla, která se nachází v ostatních variantách a která jsme jako jediná označili v naší samostatné recenzi za mírné negativum složení. Co se týče obsahu makronutrientů, jedná se na trhu o naprostou špičku v porovnání s konkurencí.

Závěrečné zhodnocení:
Největší nevýhodou Amix Isoprime CFM je velmi vysoká cena. Rozhodně se nejedná o protein z nižší cenové kategorie, který se vyplatí každému. Naopak je vhodný spíše pro zkušenější sportovce, kterým se vyplatí připlatit si za skutečně vysokou kvalitu, která zkrátka něco stojí.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1599 Kč
Cena:  1499 Kč
Cena:  1799 Kč

5. BiotechUSA 100% Pure Whey

BiotechUSA 100% Pure Whey

Mezi hlavní přednosti BioTechUSA 100% Pure Whey patří velmi příjemná cena a relativně solidní obsah bílkovin v jedné dávce. Neochucená varianta tohoto proteinu obsahuje celkem 80 g bílkovin na 100 g produktu, což v přepočtu na jednu dávku představuje asi 22,4 g. To ve srovnání s konkurencí není žádný zázrak, pořád se ale jedná o slušnou hodnotu.

Výhody:

  • Výhodná cena
  • Slušný obsah bílkovin
  • Nízký obsah sacharidů a tuků

Nevýhody:

  • V porovnání s konkurencí je obsah bílkovin nižší

O výrobci:
Společnost BioTechUSA, byť to může působit jisté zmatení, ve skutečnosti nepochází ze Spojených států, ale sídlí v Maďarsku. Její výrobky se vyznačují skvělým poměrem ceny a kvality a velice často také skvělou chutí. Z nabídky BioTechUSA si vybere opravdu každý, jelikož nabízí snad každý možný suplement hned v několika příchutích. Setkat jste se s nimi mohli už v našem srovnání nejlepších energetických gelů nebo v žebříčku nejlepších iontových nápojů.

V jedné dávce (28 gramů) najdete:

  • 22,4 g bílkovin
  • 1,4 g sacharidů
  • 1,8 g tuků

Jak už bylo psáno v úvodu, v neochucené variantě tohoto proteinu se skrývá 80 % bílkovin. Pokud tedy trochu navýšíte doporučenou dávku, bez problému se dostanete k solidní porci bílkovin po tréninku. Menší nevýhodou proteinu je horší rozpustnost, nicméně ani v tomto směru se naštěstí nejedná o žádnou katastrofu. Více podrobností ohledně složení se dočtete v naší samostatné recenzi.

Závěrečné zhodnocení:
BioTechUSA 100% Pure Whey představuje zajímavou kombinaci příjemné ceny a poměrně slušného složení. Zároveň se sluší dodat, že tento protein je velmi populární především pro svou výbornou chuť, což se ale týká pouze ochucených variant. Samotná syrovátka nikoho moc neohromí, a proto i jedna z největších výhod tohoto produktu vlastně odpadá. I přesto si ale ve srovnání s konkurencí vede obstojně a především díky přijatelné ceně se určitě vyplatí vyzkoušet.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1 Kč
Cena:  1299 Kč
Cena:  1486 Kč -10%
Cena:  1501 Kč

6. Vilgain Whey Protein

Vilgain Whey Protein

Whey Protein od značky Vilgain patří mezi nejpopulárnější proteiny na trhu. Jeho neochucená varianta má sice pár nedostatků, kterým se budeme věnovat za chvíli, obecně si ale vede velmi dobře, díky čemuž se také umístil na slušném místě v našem žebříčku. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody?

Výhody:

  • Dostupná cena
  • Výborné aminokyselinové spektrum
  • Vysoký obsah bílkovin

Nevýhody:

  • Vysoký obsah sacharidů a tuků

O výrobci:
Za značkou Vilgain stojí dobře známá společnost Aktin, kterou snad ani není potřeba nikomu představovat. V České republice se řadí mezi nejpopulárnější výrobce a prodejce sportovních suplementů. O naše zkušenosti s produkty značky Vilgain jsme se s vám podělili v recenzi Vilgain Protein Bar nebo ve srovnání nejlepších multivitamínů.

V jedné dávce najdete:

  • 23 g bílkovin
  • 2,3 g sacharidů
  • 1,9 g tuků

Největší slabinou proteinu od značky Vilgain představuje obsah sacharidů a tuků. Ten je totiž i v případě neochucené varianty z nějakého důvodu překvapivě vysoký. Obsah sacharidů je zde dokonce o 0,1 g vyšší než u příchutě čokoláda, což popravdě řečeno nedává vůbec smysl. Pokud se chcete o složení Vilgain Whey Protein dozvědět více, přečtěte si naši samostatnou recenzi, kde se všemu věnujeme mnohem podrobněji.

Závěrečné zhodnocení:
Vilgain Whey Protein má sice z hlediska složení mírné nedostatky, ty ale kompenzuje příjemnou cenou, za kterou ani popravdě nelze očekávat žádné zázraky. Výsledný poměr ceny a kvality je proto vlastně velmi dobrý a protein tedy můžeme bez problému doporučit.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  949 Kč -12%

7. MyProtein Impact Whey Protein

MyProtein Impact Whey Protein

Své místo si v našem žebříčku nejlepších proteinů bez sladidel vysloužil u druhý zástupce od značky MyProtein. Tentokrát se jedná o klasický syrovátkový koncentrát MyProtein Impact Whey. Jeho největší výhodou je nepochybně velmi nízká cena, která kompenzuje relativně nízký obsah bílkovin.

Výhody:

  • Velmi nízká cena
  • Minimum sacharidů
  • Výborné spektrum aminokyselin

Nevýhody:

  • Relativně nízký obsah bílkovin

V jedné dávce (25 gramů) najdete:

  • 21 g bílkovin
  • 1 g sacharidů
  • 1,9 g tuků

Když přijde řeč na složení, je potřeba upozornit na poměrně nízký obsah bílkovin v jedné dávce. Ačkoliv se ve 100 g produktu skrývá hned 80 g bílkovin, výrobce uvádí jako velikost doporučené dávky 25 g. Osobně bych proto doporučoval dávkování trochu upravit, což s ohledem na nízkou cenu nebude problém. Za zmínku stojí také velmi nízký obsah sacharidů.

Závěrečné zhodnocení:
Je očividné, že MyProtein Impact Whey těží především ze své nízké ceny. Jedná se dokonce o druhý nejlevnější protein v našem žebříčku. I přesto si ale zachovává velmi vysokou kvalitu složení a rozhodně má co nabídnout i náročnějším sportovcům. Výsledný poměr ceny a kvality je proto výborný.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1089 Kč
Cena:  1249 Kč
Cena:  1249 Kč
Cena:  1199 Kč -50%

8. Amix ZeroPro Protein

Amix ZeroPro Protein

Pokud hledáte protein se skutečně vysokým obsahem bílkovin, Amix ZeroPro Protein je pro vás tou správnou volbou. Ten totiž obsahuje téměř 95 % bílkovin, což odpovídá více než 33 gramům v jedné dávce. To jde ale pochopitelně ruku v ruce také s velmi vysokou cenou.

Výhody:

  • Vysoký obsah bílkovin
  • Skoro 95% obsah bílkovin
  • Minimální obsah sacharidů a tuků

Nevýhody:

  • Velmi vysoká cena

V jedné dávce ( gramů) najdete:

  • 33, 1g bílkovin
  • 1,05 g sacharidů
  • 0,2 g tuků

Syrovátkový izolát ZeroPro od Amixu je z hlediska složení opravdu působivý. Vedle obrovské nálože mimořádně dobře stravitelných bílkovin zde najdeme pouze minimum sacharidů a tuků. Ocenit musíme také velmi šetrný způsob výroby a prvotřídní kvalitu použitých surovin.

Závěrečné zhodnocení:
Je pochopitelné, že produkt s takto kvalitním složením se celkem prodraží. Za jednu dávku zaplatíte téměř dvojnásobek toho, co je běžné u zbytku konkurence. Jedním dechem ale musíme dodat, že za tu cenu také dostanete s mírnou nadsázkou téměř dvojnásobný obsah bílkovin. Výsledný poměr ceny a kvality proto není vůbec tak zlý, jak by se při prvním pohledu na cenu dalo předpokládat. I přesto je ale vhodné dodat, že takto kvalitní protein se s ohledem na vysokou cenu vyplatí skutečně pouze zkušenějším sportovcům, zatímco pro potřeby nováčků bohatě postačí i levnější alternativy.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  935 Kč

9. BiotechUSA Vegan Protein

BiotechUSA Vegan Protein

Vegan Protein od značky BioTechUSA je kombinací hrachového a rýžového izolátu, který představuje vhodnou alternativu pro vegany a vegetariány. Mezi jeho pozitiva patří glukomananu, quinoy nebo prášku z goji. Naopak mírným zklamáním je nízký obsah bílkovin.

Výhody:

  • Výhodná cena
  • Obsahuje přidané látky bohaté na minerály a vitamíny
  • Vhodné pro vegany a vegetariány

Nevýhody:

  • Nízký obsah bílkovin

V jedné dávce ( gramů) najdete:

  • 19 g bílkovin
  • 3,3 g sacharidů
  • 2 g tuků

Poněkud neobvyklý je obsah látek jako quinoa, acai nebo goji. Většina výrobců totiž do neochucené varianty svého proteinu žádné další látky nepřidává. Naopak pochválit určitě nemůžeme obsah pouhých 19 g bílkovin v jedné dávce, což je v porovnání s ostatními produkty na trhu skutečně málo. Navíc je potřeba brát v úvahu, že rýže a hrách rozhodně nejsou tak kvalitním zdrojem bílkovin jako syrovátka.

Závěrečné zhodnocení:
BioTechUSA Vegan Protein sice neuchvátí svým obsahem bílkovin, rozhodně ale zaujme svou výhodnou cenou a obsahem přidaných látek zvyšujících jeho kvalitu. Pokud tedy preferujete rostlinné proteiny před klasickou syrovátkou, rozhodně se vyplatí dát mu šanci.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  999 Kč
Cena:  1349 Kč
Cena:  1486 Kč

Je potřeba se bát umělých sladidel?

V dnešní době není pro nezasvěceného člověka vůbec jednoduché se orientovat v tom, jaké látky jsou pro něj vhodné a jakých by se měl ideálně zcela vyvarovat. Z jedné strany slyšíte hysterii kolem běžného cukru, kterému se snaží vyhýbat stále více a více „fitness potravin”, protože každý přece ví, že cukr je špatný. Stejně tak se ale z druhé strany ozývají hlasy varující před škodlivostí umělých sladidel, jež mají být snad ještě horší než ten všemi nesnášený cukr. Jak to je doopravdy?

Jak už to tak bývá, realita není ani zdaleka tak strašná, jak se ji někteří autoři na internetu snaží malovat. V první řadě je potřeba říct, že běžný kuchyňský cukr není žádný jed. Samozřejmě není žádoucí to s ním jakkoliv přehánět, stejně tak ale není podle mě ideální z něj dělat totálního strašáka. Za vysoký výskyt obezity ve společnosti nemůže samotný cukr, ale spíše skutečnost, že lidé si nehlídají svůj kalorický příjem a nezajímají se o to, co jedí. Přesně proto jsou tak oblíbená umělá sladidla, která dokáží jídlo nebo pití osladit i bez toho, aby mu přidaly nějaké další kalorie. Lidské tělo je totiž nedokáže strávit, takže naším organismem projdou v nezměněné podobě.

Aby u nás mohlo být nějaké umělé sladidlo použito ve sportovním suplementu, musí být v první řadě schváleno Evropským úřadem pro kontrolu potravin. Pokud od tohoto úřadu dostalo schválení, není potřeba se bát toho, že by tato látka mohla být nebezpečná. Více se o konkrétních látkách a jejich bezpečnosti dočtete v našem článku Která umělá sladidla jsou bezpečná a která nikoliv?

Výhody a nevýhody proteinů bez sladidel

Ačkoliv umělá sladidla v naprosté většině případů nepředstavují žádná zdravotní rizika, existujě nekolik důvodů, proč by se jim člověk mohl chtít vyhnout. Neochucené proteiny se hodí do různých fitness receptů, ve kterých by mohla být příliš výrazná chuť proteinu spíše na škodu. Nekomu chuť proteinů dokonce vadí i pro běžné užívání. V tomto směru ale představuje nákup neochuceného proteinu pomyslný skok z bláta do louže, protože čistá syrovátka rozhodně nepatří mezi chuťově nejlákavější potraviny. Někdo se pro změnu bude chtít sladidlům vyhnout zkrátka proto, že nechce mít v jídelníčku umělé látky bez ohledu na to, jestli jsou škodlivé, či nikoliv. Lze tedy říct, že důvodů, proč by člověk mohl preferovat neochucený protein před tím ochuceným, je relativně dost. Pokud je však pro vás tím důvodem strach ze zdravotní závadnosti umělých sladidel, můžete být klidní.

Syrovátkový protein, nebo raději nějakou alternativu?

Dnes už sportovci nejsou ani zdaleka limitování pouze na protein ze syrovátky. Na trhu existuje nespočet rostlinných alternativ, které jsou populární především mezi vegany, pro které je syrovátka pochopitelně nepřijatelná. Z hlediska biologické využitelnosti a aminokyselinového profilu ale žádná alternativa nenabízí takovou kvalitu, jako právě syrovátka. I v dnešní době proto syrovátkové proteiny zůstavají tím nejlepším, po čem může sportovec po tréninku sáhnout.

I syrovátkové proteiny se ale dělí do několika skupin. Podle obsahu bílkovin je dělíme na koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Tímto rozdělením jsme se podrobně zabývali třeba v našem článku Syrovátkové proteiny pod drobnohledem. Většina sportovců preferuje syrovátkový koncentrát, protože ačkoliv obsahuje nejméně bílkovin, je cenově velmi dobře dostupný a jednoznačně dominuje i po chuťové stránce. Izoláty a hydrolyzáty jsou rychleji stravitelné, ale i vzhledem k dost vysoké ceně dávají smysl spíše pro zkušené sportovce s velmi dobře vyladěným jídelníčkem.

Čím si protein dochutit?

Protein bez příchuti se sice hodí do různých receptů, na běžné užívání ale není úplně ideální. Samotná syrovátka totiž není po chuťové stránce žádný zázrak. Jak si takový protein dochutit? Možností se naštěstí nabízí velká spousta. Jako první se nabízí med. Ten funguje jako skvělá náhražka běžného cukru, ačkoliv je potřeba dodat, že také obsahuje nezanedbatelné množství kalorií. Další tipy jsme pro vás připravili s našem článku 15 přírodních a zdravých náhražek cukru.

Kdy je nejlepší čas na protein?

Pokud si nevíte rady s tím, kdy je nejlepší čas na protein, můžete být naprosto v klidu. Ať ho vypijete v podstatě kdykoliv, nemůžete tím nic pokazit. Nejlepší čas je pochopitelně po tréninku, kdy je jeho přínos s ohledem na potřebu doplnění kvalitních bílkovin největší. Pokud protein chcete užívat i v netréninkové dny, záleží načasování pouze na vašich preferencích. Vzhledem ke zvýšené spotřebě je ale jeho užívání mimo tréninkové dny docela prodraží, takže to rozhodně není nezbytnost. V netréninkové dny si většina sportovců vystačí s kvalitním jídelníčkem.

Nepřehlédněte
Co jíst po cvičení? Přečtěte si vše potřebné o tom, jak by mělo vypadat ideální potréninkové jídlo.

Co když to s proteinem přeženu?

Stejně jako všechny sportovní suplementy, i syrovátkové (a jiné) proteiny mají nějaké doporučené dávkování. Ačkoliv je při jeho překročení nestane nic hrozného, je přece jenom vhodné se ho držet. To platí především pro méně zkušené sportovce, kteří z přehnaně vysokého příjmu bílkovin stejně nebudou nijak benefitovat. Pokud to ale s proteinem přesto přeženete, nemusíte se bát toho, že by vám hrozily nějaké vážné zdravotní potíže. V naprosté většině případů to bude znamenat maximálně dočasné zažívací problémy. Tímto tématem jsme se podrobně zabývali v článku zaměřeném na předávkování proteinem, ve kterém se dočtete vše potřebné.

Na co si dát při výběru proteinu pozor?

Trh se sportovními suplementy je opravdu velký a může být velmi složité rozeznat kvalitní produkty od těch méně kvalitních. U syrovátkových proteinů se vyplatí zvolit takový, který byl vyroben metodou CFM. Díky ní je zajištěna vysoká kvalita produktu a zákazník má jistotu, že během výrobního procesu byl protein zpracován šetrně, díky čemuž si zachoval všechny své pozitivní vlastnosti. Zároveň se vyvarujte produktům obsahujícím některá kontroverzní aditiva (to není problém v případě neochucených proteinů). Pokud nemáte se suplementy moc velké zkušenosti, vyplatí se důvěřovat osvědčeným značkám, kterým důvěřuje většina sportovců. Není to sice absolutní záruka toho, že každý jejich produkt bude zcela perfektní, je to ale při nejmenším dobrý předpoklad.

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit v komentářích.

Zdroje

  1. DVOŘÁKOVÁ, Kristýna. Syrovátkový protein ve výživě člověka [online]. Brno, 2019 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/y4xld/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Petr LOSKOT.
  2. https://www.svetfitness.cz/clanek/jaky-si-vybrat-protein/

  3. https://www.svetfitness.cz/clanek/suplementace-pred-spanim/

  4. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

  5. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (4)

Evžen
Únor 17, 2023

Ale ale co to tu vidím??? GymBeam na prvním místě?!!??!?!?!

Ještě nedávno jste na GymBeam nadávali, jaký je to odpad z pochybných ingrediencí, a ať se tomu vyhýbáme obloukem! Copak se stalo? Pochybuju, že by za tu dobu firma výrazně vylepšila proces výroby. Není to třeba sponzorovaný článek?

Souhlasím(+6)
Nesouhlasím(-3)
Redakce magazínu Svět Fitness
Únor 17, 2023

Ahoj Evžene, rozhodně se nejedná o žádný sponzorovaný článek a naše kritika GymBeamu byla spojená zejména s tím, že u některého z jejich produktů byla nezávislými laboratořemi naměřena podstatně nižší hladina bílkovin, než jakou tato firma uváděla. Daný produkt byl ale již stažený z trhu a myslím, že to byla pro firmu jako takovou dost dobrá lekce :) Pokud má nějaká společnost špatný produkt, rádi na to upozorníme. Stejně jako v případě, že má ta společnost dobrý produkt. :) Ostatně třeba v našem článku s recenzemi proteinů GymBeam lze vidět, že různé produkty mají různá hodnocení a rozhodně nejsme zaujatí. Jen doplním, že True Whey proteinu jsme tehdy vytkly, že neuvádí, zda se jedná o CFM, ale to už teď neplatí a tuto informaci výrobce doplnil i na svých stránkách. :)

Kdybys měl ještě nějaké otázky, neváhej se na nás obrátit, rádi vše zodpovíme. Ať se daří!

Souhlasím(+2)
Nesouhlasím(-2)
Honza
Březen 3, 2023

Dobrý den,

na vašem žebříčku Odkaz nemáte protein od gymbeamu ani zařazený. Jak to tedy je a jakej protein bych si měl koupit, pokud bych chtěl kvalitní a bez chuti protein?

Děkuji

Souhlasím(+2)
Nesouhlasím(0)
Redakce magazínu Svět Fitness
Březen 9, 2023

Ahoj Honzo, pokud hledáš dobrý protein bez sladidel, klidně ber ten od gymbeamu. V klasickém žebříčku nejlepších proteinů ho nemáme zejména proto, že výrobce dříve neuváděl výrobní metodu, což pro nás byla překážka pro zařazení do žebříčku. :) Každopádně teď už ji udává a jestli chceš fajn protein za dobrou cenu, klidně do True Whey od Gymbeamu jdi. Když mrkneš na srovnávač, v jednom ze shopů ho mají teď s 12% slevou. Měj se, ať se daří!

Souhlasím(+2)
Nesouhlasím(0)