Nejlepší iontové nápoje na trhu 2024 – Jaký vybrat?

Iontové nápoje jsou fenoménem, se kterým se v nějaké formě zajisté setkal každý sportovec. Spousta lidí věří tomu, že jim ionťák pomůže lépe zvládnout trénink nebo například nějaký vytrvalostní závod. Je tomu tak doopravdy? A když už na to přijde, jaký iontový nápoj by si měl člověk vybrat? Ionťáky totiž můžeme podle jejich složení dělit na několik typů. Abychom na tyto otázky mohli jednoduše odpovědět a zároveň vám doporučit 10 nejúčinnějších ionťáků na trhu, vytvořili jsme pro vás srovnání těch nejlepších iontových nápojů.

10 nejlepších iontových nápojů

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Extrifit Iontex Forte Extrifit Iontex Forte Isotonický/hypotonický nápoj, 15-30 dávek v balení, 3 příchutě 357 Kč - 406 Kč
2. Kulturistika.com Super Intra Kulturistika.com Super Intra 799 Kč
3. Brainmax Performace Elektrolyt Komplex Brainmax Performace Elektrolyt Komplex Isotonický nápoj, 40 dávek v balení, 2 příchutě 899 Kč
4. Prom-In Supreme Iont Drink Prom-In Supreme Iont Drink Hypotonický nápoj, 120 dávek v balení, 4 příchutě 326 Kč - 382 Kč
5. Extrifit iontex liquid Extrifit iontex liquid Hypotonický/isotonický nápoj , 50-100 dávek v balení, 7 příchutí 382 Kč - 389 Kč
6. BiotechUSA Multi Hypotonic Drink BiotechUSA Multi Hypotonic Drink Hypotonický nápoj, 100 dávek v balení, 6 příchutí 429 Kč
7. Scitec Nutrition Isotec Endurance Scitec Nutrition Isotec Endurance Isotonický nápoj, 30 dávek v balení, 2 příchutě 329 Kč
8. Isostar PowerTabs Isostar PowerTabs Isotonický nápoj, 5 dávek v balení, 3 příchutě 149 Kč - 150 Kč
9. Isostar Hydrate & Perform Isostar Hydrate & Perform Isotonický nápoj, 10 dávek v balení, 2 příchutě 249 Kč - 268 Kč
10. Amix ChampiON Sports Fuel Amix ChampiON Sports Fuel Hypotonický nápoj, 100 dávek v balení, 14 příchutí 389 Kč
11. PEScience Alphamine PEScience Alphamine Isotonický nápoj, 84 dávek v balení, 4 příchutě 589 Kč

Detailní srovnání iontových nápojů

1. Extrifit Iontex Forte

Extrifit Iontex Forte

Náš žebříček nejlepších iontových nápojů otevírá Iontex Forte od společnosti Extrifit. Čím nás zaujal? Především tím, že obsahuje široké spektrum minerálů a vitamínů. Koncentrovanou směs si můžete naředit podle vlastních potřeb a udělat si z ní buď hypotonický nebo isotonický nápoj.

Výhody:

 • Široké spektrum minerálů a vitamínů
 • Obsahuje taurin pro maximální nabuzení
 • Možnost naředit si ho podle vlastních potřeb

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Kdo ho vyrábí:
Značka Extrifit je na českém trhu se sportovními doplňky naprostou stálicí, se kterou jste se už zajisté někdy setkali. Ideou značky je výroba produktů, které jsou dělané pro sportovce, kteří tréninky neberou na lehkou váhu. Výrobce sám uvádí, že jeho výrobky nejsou pro každého, ale pouze pro ty, kteří jsou tvrdí sami na sebe a požadují od svého těla maximální výsledky. To o kvalitě jejich produktů vypovídá samo o sobě. S Extrifitem nešlápnete vedle.

V jedné dávce (20-40 gramů) najdete:
 • 150 mg citrátu hořečnatého
 • 400 mg citrátu draselného
 • 80 mg vitamínu C
 • 500 mg taurinu

Každá dávka Iontex Forte obsahuje opravdu bohatou nálož vitamínů a minerálů. Velkou výhodou je forma, ve které jsou minerály obsažené. Citrát je pro tělo velmi dobře využitelný a zároveň má energizující účinek, což je pochopitelně před nebo během tréninku velmi přínosné. Co se týče vitamínů, setkáme se zde především s vitamíny skupiny B, ale nechybí tady ani vitamíny C a E. O pořádné nakuponutí se postará především taurin, kterým výrobce rozhodně nešetřil. V konečném důsledku hodnotíme složení na jedničku.

Závěrečné zhodnocení:
Iontex Forte od Extrifitu je opravdu povedený iontový koncentrát, který poslouží skvěle buď jako hypotonický nebo isotonický nápoj. Nabízí celou řadu minerálů a vitamínů, které je během náročného tréninku potřeba doplnit. Co se týče ceny, musíme s chválou trochu ubrat. Je ale pochopitelné, že produkt podobné kvality bude v porovnání s ostatními výrobky stát relativně dost. Důležité je, že za Iontex Forte se opravdu vyplatí si připlatit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  399 Kč
Cena:  399 Kč
Cena:  357 Kč
Cena:  406 Kč

2. Kulturistika.com Super Intra

Kulturistika.com Super Intra

Výborné umístění si v našem žebříčku vysloužil také produkt Super Intra od Kulturistika.com. Hned na úvod se ale suší říct, že Super Intra není klasický iontový nápoj, ale přesněji řečeno se jedná o tzv. intra workout.

Výhody:

 • Velmi kvalitní a propracované složení
 • Jedno balení vydrží až na 30 tréninků
 • Perfektní prokrvení a nakopnutí během tréninku

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Kdo ho vyrábí:
Kulturistika.com je interetový obchod se sportovní výživou, který ale nabízí i vlastní kvalitní suplementy. Nabídka sice stále ještě není stejně široká, jako tomu bývá u předních výrobců, nové produkty ale postupně přibývají. Jejich výhodou zpravidla bývá relativně nízká cena a dost kvalitní složení. U nás jste se s nimi mohli setkat například ve srovnání nejlepších předtréninkovek bez stimulantů nebo v recenzi na kloubní výživu Joint Protect.

V jedné dávce (51 gramů) najdete:

 • 24 000 mg Cluster Dextrinu
 • 5 000 mg citrulin malátu
 • 5 000 mg L-glutaminu
 • 1 000 mg chloridu sodného
 • 500 mg citrátu draselného
 • a mnoho dalšího

Hlavní předností Super Intra je opravdu promakané složení. Výrobce v tomto případě nešetřil na kvalitních surovinách a to se promítá i na tom, jak produkt funguje. Ocenit musíme zejména přítomnost cyklického dextrinu místo klasického maltodextrinu, jelikož se jedná o špičkovou formu zdroje sacharidů pro opravdu tvrdě trénující sportovce. Zároveň zde najdeme citrulin malát nebo extrakt z červené řepy podporující prokrvení, široké spektrum aminokyselin a vysoký obsah minerálů, které se během tréninku vylučují potem. Díky promakanému složení vás Super Intra zaručeně nakopne a výrazně podpoří vaši výkonnost během tréninku.

Závěrečné zhodnocení:
Super Intra sice není klasický ionťák, pokud ale hledáte kvalitní suplement, který vás nakopne během tréninku, pomůže vám doplnit potřebnou energii a podpoří prokrvení, právě jste našli svého favorita. Jeho jedinou nevýhodou je již zmiňovaná vysoká cena, která se ale odvíjí od kvalitního složení, na kterém výrobce očividně vůbec nešetřil. Tento přístup je podle nás velmi sympatický, protože díky němu máte jistotu, že každá koruna, kterou za daný suplement utratíte, se promítne do toho, jak produkt funguje. Super Intra je proto vhodný spíše pro pokročilé sportovce, kteří z něj dokáží vymačkat maximum.

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  799 Kč -55%

3. Brainmax Performace Elektrolyt Komplex

Brainmax Performace Elektrolyt Komplex

Na další příčce se umístil Performance Elektrolyt Komplex od společnosti BrainMax. Ten obsahuje celkem 12 aminokyselin a pořádnou dávku minerálů. Za dobré umístění v našem žebříčku vděčí především velice kvalitnímu a komplexnímu složení.

Výhody:

 • Obsahuje esenciální a limitní aminokyseliny
 • Kvalitní složení
 • Pomáhá nakopnout při tréninku

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Kdo ho vyrábí:
Za vznikem značky BrainMax stojí snaha vyrobit doplňky stravy, které v sobě budou kombinovat nejnovější vědecké poznatky a zároveň přirozenou sílu přírody. Jak už samotný název napovídá, produkty BrainMax se zaměřují především na zlepšení mozkových funkcí a zvýšení produktivity. V repertoáru této značky proto najdete především různé vitamíny a minerály, ale můžete se setkat například i s jejich brýlemi proti modrému světlu.

V jedné dávce (16 gramů) najdete:
 • 9,4 g aminokyselin
 • 225,7 mg draslíku
 • 131,5 mg vápníku
 • 11,3 mg hořčíku

Performance Elektrolyt Komplex sází především na vysoký obsah aminokyselin. Ty jsou při náročném výkonu pochopitelně velmi prospěšné, ale samy o sobě nestačí. Proto zde najdeme také slušnou dávku minerálů v čele s draslíkem, vápníkem a hořčíkem. Ke slazení bylo použito prebiotikum inulin a steviolglykosidy.

Závěrečné zhodnocení:
Společnost BrainMax opět vyrobila produkt, kterým osloví velké množství zákazníků. Kombinuje obsah velmi přínosných aminokyselin a minerálů, které během náročného tréninku rozhodně uvítáte. Jediným negativem je opět cena, která se v tomto případě vyšplhala opravdu poměrně vysoko. Za hodně peněz vám Performance Elektrolyt Komplex ale poskytne opravdu hodně muziky.

 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  899 Kč
Cena:  899 Kč

4. Prom-In Supreme Iont Drink

Prom-In Supreme Iont Drink

Na následující pozici skončil Supreme Iont Drink od společnosti Prom-IN. Zaujal nás především vysoký obsahem minerálů a slušnou dávkou vitamínů skupiny B. Koncového zákazníka určitě zaujme i to, že jedno balení tohoto produkty v sobě skrývá až 120 dávek hypotonického nápoje. V přepočtu ceny na jednu dávku proto vychází opravdu velice výhodně.

Výhody:

 • Široké spektrum minerálů
 • Až 120 dávek v balení
 • Skvělá cena

Kdo ho vyrábí:
Značku Prom-IN určitě není potřeba nikomu představovat. Na českém trhu si za dobu svého působení vybudovala reputaci velice kvalitního výrobce suplementů, na kterého je spoleh. Prom-IN nabízí suplementy všeho druhu – od proteinů, přes BCAA a minerály, až po proteinové ovesné kaše. Vlajkovou lodí společnosti je legendární protein CFM Evolution, který sklízí pozitivní hodnocení jako na běžícím páse.

V jedné dávce (8,3 mililitru) najdete:
 • 25 mg draslíku
 • 22,5 mg hořčíku
 • 42 mg taurinu
 • 6 mg vitamínu B5

Pořádná dávka minerálů a vitamínů nesmí chybět v žádném správním ionťáku. Supreme Iont Drink se rozhodně nenechává zahanbit a pokračuje v trendu, který je pro Prom-IN charakteristický. Jednotlivé složky jsou obsaženy v co nejlépe využitelné formě (např. hořčík ve formě citrátu), aby poskytli každému sportovci maximální možný účinek. Sirup je navíc opravdu velice koncentrovaný, takže vám vystačí na neskutečných 120 dávek, což se jen tak nevidí.

Závěrečné zhodnocení:
Ionťák, který vás vyjde jen na pár korun za dávku a přitom vám poskytne všechny potřebné látky v prvotřídní kvalitě. I tak bychom mohli jednoduše popsat Supreme Iont Drink od Prom-INu. Osobně tady opravdu nemám co vytknout. Složení je na jedničku a při jeho koupi ani nemusíte sahat hluboko do kapsy. Kombinace skvělé kvality a velice nízké ceny rozhodně naláká velké množství zákazníků a my nemůžeme jinak, než vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  335 Kč
Cena:  352 Kč
Cena:  326 Kč
Cena:  382 Kč

5. Extrifit iontex liquid

Extrifit iontex liquid

Na další příčce v našem žebříčku nejlepších iontových nápojů se umístil Iontex Liquid od společnosti Extrifit. Podobně jako Iontex Forte od stejného výrobce nás zaujal především obsahem širokého spektra minerálů a vitamínů. Jedná se ale o levnější a zároveň poněkud slabší variantu tohoto produktu.

Výhody:

 • Široké spektrum minerálů a vitamínů
 • Výhodná cena
 • Jedno balení vám vystačí až na 100 dávek

Nevýhody:

 • Slabší varianta Iontex Forte od Extrifitu

Kdo ho vyrábí:
Značka Extrifit je na českém trhu se sportovními doplňky naprostou stálicí, se kterou jste se už zajisté někdy setkali. Ideou značky je výroba produktů, které jsou dělané pro sportovce, kteří tréninky neberou na lehkou váhu. Výrobce sám uvádí, že jeho výrobky nejsou pro každého, ale pouze pro ty, kteří jsou tvrdí sami na sebe a požadují od svého těla maximální výsledky. To o kvalitě jejich produktů vypovídá samo o sobě. S Extrifitem nešlápnete vedle.

V jedné dávce (10-20 mililitrů) najdete:
 • 120 mg sodíku
 • 60 mg hořčíku
 • 10 mg vitamínu B3
 • 50 mg vitamínu C

 

Iontex Liquid disponuje velice podobným složením jako jeho silnější bratr Iontex Forte. Rozdíl mezi nimi spočívá především v množství, ve kterém jsou jednotlivé látky obsažené, a také v konzistenci obou produktů. Zatímco Iontex forte je práškový koncentrát, Iontex Liquid je koncentrovaný sirup. Účinných látek je v tomto případě sice obsaženo méně, i přesto se ale stále jedná o velice kvalitní produkt, který si zaslouží velmi dobré ohodnocení.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud vás zaujal Iontex Forte, ale nedělá vám radost utrácet za iontový nápoj tolik peněz, vyzkoušejte Iontex Liquid. Za mnohem nižší cenu dostanete velmi kvalitní produkt, který může velmi snadno konkurovat ostatním ionťákům na trhu. Nemusíte mít strach, že by rozdíl v kvalitě těchto dvou produktů byl nějak závratný. Běžný sportovec pravděpodobně ani nepozná rozdíl. V konečném důsledku tedy nezbývá než doporučit všem, kteří hledají kvalitu za relativně nízkou cenu.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  389 Kč
Cena:  389 Kč
Cena:  382 Kč

6. BiotechUSA Multi Hypotonic Drink

BiotechUSA Multi Hypotonic Drink

Další na řadě je Multi Hypotonic Drink od společnosti BioTechUSA. Velkou výhodou tohoto výrobku je jeho skvělá chuť. Důraz ale musíme klást především na kvalitu složení, což však není v tomto případě žádný problém. Máme tady co dočinění s osvědčenou kombinací minerálů a vitamínů, která opět funguje naprosto skvěle.

Výhody:

 • Kvalitní složení
 • Relativně málo kalorií
 • Balení obsahuje až 100 dávek

Nevýhody:

 • Obsahuje potenciálně škodlivou látku acesulfam K

Kdo ho vyrábí:
Asi nikdo si pod názvem BioTechUSA nepředstaví společnost z Maďarska dodávající sportovní suplementy po celé Evropě. Ferenc Lévai, zakladatel firmy, byl ale toho názoru, že pro marketingové účely bude výhodné původní název JLM Power Line vyměnit za něco více lákavého. Značka BioTechUSA od té doby prošla velkým vývojem a dnes se jedná o jednoho z největších dodavatelů suplementů v Evropě. Musíme říct, že i my jsme s jejich produkty velice spokojení – před nedávnem jsme si posvítili například na hydrolyzát od této společnosti, který nás rozhodně nezklamal.

JAK JE POUŽÍVAT:
 • 63,8 mg draslíku
 • 50 mg taurinu
 • 25 mg hořčíku
 • 3,6 mg vitamínu B3

Když přijde řeč na složení, vede si Multi Hypotonic Drink velmi dobře. Najdete zde všechny důležité minerály, bohatou dávku vitamínů i taurin pro pořádné nakopnutí. Problém představuje sladidlo acesulfam K, které disponuje poměrně vysokým skóre škodlivosti. V malém množství sice nepředstavuje nějaký problém, ale obecně se těmto sladidlům rádi vyhneme v případě, že ostatní výrobci zvládnou vyrobit produkty bez něj. Místo něj bychom uvítali například vyšší obsah sukralosy, která jako sladidlo funguje také velmi dobře, ale je považována ještě za mnohem bezpečnější. Až na tuto malou nepříjemnost ale nemáme co kritizovat.

Závěrečné zhodnocení:
Poměr ceny a kvality je při výběru sportovních suplementů naprosto klíčový. Nikdo nechce utrácet zbytečně moc peněz na produkt, který ve skutečnosti vůbec nefunguje. Multi Hypotonic Drink od společnosti BioTechUSA nabízí opravdu slušnou kvalitu za velmi přijatelnou cenu. Nám proto samozřejmě nezbývý, než ho vřele doporučit každému, kdo hledá kvalitní iontový nápoj, za který ale nechce utratit příliš moc peněz. A nezapomeňte na to, že jedna lahvička atohoto ionťáku vám vydrží až na 100 dávek.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  429 Kč

7. Scitec Nutrition Isotec Endurance

Scitec Nutrition Isotec Endurance

Druhou polovinu našeho žebříčku otevírá Isotec Endurance od společnosti Scitec Nutrition. Proč si zaslouží vaši pozornost? Obsahuje totiž opravdu velké dávky vitamínů C a E, draslík, hořčík a fosfor. Díky tomu velmi efektivně zajišťuje rovnováhu elektrolytů v těle a pomáhá tlumit pocit únavy a vyčerpání.

Výhody:

 • Vysoký obsah vitamínů C a E
 • Kvalitní a efektivní složení
 • Ideální pro dlouhé a náročné tréninky

Nevýhody:

 • Obsahuje relativně málo minerálů

Kdo ho vyrábí:
Společnost Scitec Nutrition se řadí mezi špičku na poli sportovní výživy v Evropě. Proslulá je především díky svým proteinům, které prodává v rekordním množství. Z toho důvodu své syrovátkové proteiny ve velkém testuje, aby koncovému zákazníkovi zajistila nejvyšší možnou kvalitu svých výrobků. Proteiny to ale nekončí – společnost nabízí také BCAA, minerály, vitamíny, spalovače nebo nakopávače.

V jedné dávce (33 gramů) najdete:
 • 442 mg fosforu
 • 200 mg draslíku
 • 200 mg vitamínu C
 • 90 mg hořčíku

 

Když přijde řeč na látky, které Isotec Endurance obsahuje, nevyhneme se pochvale. Všechny jsou mimořádně užitečné a pro tělo přínosné. Problém je v tom, že by jich rozhodně mohlo být víc. Je těžké konkurovat produktům obsahujícím široké spektrum účinných látek s ionťákem, který v sobě skrývá pouze 3 minerály a 2 vitamíny. To je rozhodně něco, co je potřeba při koupi zvážit.

Závěrečné zhodnocení:
Isotec Endurance je velmi povedený produkt, který má ale dvě vady na kráse, které nelze jen tak přehlédnout. Prvním z nich je výše zmíněný nedostatek pestrosti ve složení a tím druhým je celkem vysoká cena. Ta se sice nedá srovnávat s produkty v čele našeho žebříčeku, ale v porovnání například s takovým ionťákem od Prom-INu je to opravdu hodně. Zároveň si nejsem úplně jistý, jestli se taková cena v tomto případě dá zdůvodnit nadstandardně kvalitním složením. Záleží proto na vás, zda hledáte spíše produkt s rozmanitým složením, anebo s opravdu vysokým obsahem vybraných látek.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Další v pořadí jsou Powertabs od společnosti Isostar. S tímto produktem se můžete často sekat v obchodech se sportovním oblečením a v podobných prodejnách. Zřejmě i proto je poměrně dost oblíbený a má s ním zkušenosti velké množství lidí. Jak obstál v porovnání s ostatními ionťáky na trhu? Nevedl si vůbec špatně.

Výhody:

 • Jednoduché dávkování
 • Praktické balení
 • Obsahuje nejdůležitější minerály

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Kdo ho vyrábí:
První nápoje firmy Isostar vznikly na základě revolučního postupu přípravy, který byl mimo jiné používán jako způsob, jak zajistit dostatečnou hydrataci dětí v rozvojových oblastech trpících nedostatkem vody. Od roku 1977 firma vyrábí produkty určené přímo pro sportovce a v dnešní době je Isostar předním výrobcem sportovní výživy v Evropě. Obrovskou výhodou této značky je snadná dostupnost jejich produktů, které bez problému zakoupíte v supermarketech nebo i drogeriích.

V jedné dávce (2 šumivé tablety) najdete:
 • 90 mg draslíku
 • 86,4 mg vápníku
 • 49,92 mg vitamínu C
 • 37,44 mg hořčíku

Isostar Powertabs cílí na velmi širokou skupinu lidí a tomu odpovídá i jejich složení. V tomto ohledu opravdu nemůže produktům v čele našeho žebříčku efektivně konkurovat. Účinných látek se tady nenachází zrovna nejvíce z hlediska počtu ani jejich množství. Tím nechci říct, že by složení jako takové bylo zlé nebo nedostatečné. Pro cílovou klientelu, tedy volnočasové sportovce všeho druhu, bude fungovat naprosto dostatečně. Pokud ale před sebou máte dvě hodiny ve fitku, kde na vás čekají těžké dřepy a další náročné cviky, bude se vám hodit účinnější produkt.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud chcete vyzkoušet, jaký účinek bude mít iontový nápoj na váš trénink, Powertabs od značky Isostar vám skvěle poslouží. V balení najdete pět dávek, takže i pokud vám nebudou vyhovovat, nebudete doma muset skladovat obrovské balení suplementu, který stejně nevyužijete. Navíc na ně narazíte téměř na každém kroku, takže si je můžete koupit společně s jídlem na další den ve vašem nejbližším supermarketu. Chcete-li ale opravdu kvalitní ionťák, který vám nabídne maximální možný efekt, dejte šanci raději některému z produktů v čele našeho žebříčku. Za zmínku stojí o vysoká cena, za kterou se Isostar Powertabs prodávají – v celém žebříčku najdete pouze jeden dražší produkt.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  149 Kč
Cena:  150 Kč

9. Isostar Hydrate & Perform

Isostar Hydrate & Perform

U společnosti Isostar ještě chvíli zůstaneme. Hned na následující příčce se totiž umístil produkt Hydrate & Perform od stejného výrobce. A narozdíl od Powertabs, které v našem žebříčku atakují pozici vůbec nejdražšího ionťáku, je Hydrate & Perform naopak tím nejlevnějším.

Výhody:

 • Skvělá cena
 • Vysoký obsah vápníku a vitamínu C

Nevýhody:

 • Malé množství účinných látek

Kdo ho vyrábí:
První nápoje firmy Isostar vznikly na základě revolučního postupu přípravy, který byl mimo jiné používán jako způsob, jak zajistit dostatečnou hydrataci dětí v rozvojových oblastech trpících nedostatkem vody. Od roku 1977 firma vyrábí produkty určené přímo pro sportovce a v dnešní době je Isostar předním výrobcem sportovní výživy v Evropě. Obrovskou výhodou této značky je snadná dostupnost jejich produktů, které bez problému zakoupíte v supermarketech nebo i drogeriích.

V jedné dávce (40 gramů) najdete:
 • 40 mg vitamínu C
 • 160 mg vápníku
 • 62 mg hořčíku
 • 0,58 mg vitamínu B1

Nízká cena se pochopitelně promítá i na složení. Výše vyjmenované vitamíny a minerály jsou totiž kompletní seznam účinných látek, které Hydrate & Perform obsahuje. Nutno podotknout, že ani forma jednotlivých minerálů není zrovna ideální. Znamená to, že tento iontový nápoj je úplně k ničemu? Rozhodně ne. Svůj úkol splní a pokud od něj nebudete mít přehnaná očekávání, nebudete zklamaní.

Závěrečné zhodnocení:
Pro Hydrate & Perform platí v zásadě to stejné, co pro Powertabs. Pokud chcete vyzkoušet, jestli vám ionťák vyhovuje, klidně mu dejte šanci. Nebude vás stát moc peněz a jedno balení obsahuje pouze 10 dávek. Po lehčím tréninku bohatě postačí, ale pro nějaké náročnější tréninky to nebude to pravé ořechové. Pokud hledáte opravdu kvalitní ionťák, který vám dodá všechny potřebné minerály, bude vám více vyhovovat některý z produktů na předních pozicích našeho žebříčku.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  249 Kč
Cena:  268 Kč

10. Amix ChampiON Sports Fuel

Amix ChampiON Sports Fuel

Náš žebříček nejlepších iontových nápojů by nebyl kompletní, kdybychom do něj nezahrnuli ChampiON Sports Fuel od společnosti Amix. Jeho složení se od ostatních produktů poměrně dost liší. Vedle hořčíku a taurinu zde najdeme například beta-alanin nebo L-citrulin.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Hořčík ve formě citrátu
 • Obsahuje dimethylglycin podporující výkon

Nevýhody:

 • Malé množství minerálů

Kdo ho vyrábí:
Značka Amix™Nutrition spadá pod velkou britskou společnost LargeLife® Limited. Amix je na evropském trhu se sportovními doplňky stravy dlouholetou stálicí. Zakládá si především na kvalitě svých produktů, k jejichž výrobě využívá ty nejmodernější technologie. Za klíč k úspěchu považuje vedení společnosti neustálé sledování aktuálních trendů, kterým následně své produkty přizpůsobuje.

V jedné dávce (10 mililitrů) najdete:
 • 6 mg hořčíku
 • 30 mg dimethylglycinu
 • 10 mg beta-alaninu
 • 10 mg L-citrulin malátu

Typický seznam vitamínů a minerálů, které jsou pro většinu ionťáku charakteristické, tady jen tak nenajdete. ChampiON Sports Fuel obsahuje především látky podporující výkon. Ve velkém se tady nachází především taurin a dimethylglycin. Obě látky pomáhají nabudit organismus a podpořit celkový výkon. To samozřejmě není na škodu, ale i přesto bychom nějaké další minerály ve složení vřele uvítali.

Závěrečné zhodnocení:
ChampiON Sports Fuel od Amixu je z hlediska dost originální produkt, který vás určitě ničím neurazí. Nejedná se ale o klasický ionťák, který si většina lidí automaticky představí. Hledáte-li něco originálního, co vás dobře nabudí před tréninkem, pravděpodobně budete spokojeni. Pokud ale chcete vsadit na typický ionťák s osvědčeným složením, budete se muset poohlédnout po jiném produktu. Amixu do karet ale hraje i velmi výhodná cena, která je v porovnání s konkurencí opravdu výhodná.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  389 Kč

11. PEScience Alphamine

PEScience Alphamine

Náš žebříček nejlepších iontových nápojů uzavírá Alphamine od společnosti PEScience. Svým složením výrazně vybočuje od toho, na co jsme u klasických ionťáků zvyklí. Alphamine působí především jako skvělý zdroj energie před tréninkem, který dokáže opravdu pořádně nakopnout.

Výhody:

 • Výborně nakopne před tréninkem
 • Vysoký obsah kofeinu

Nevýhody:

 • Celkem vysoká cena

Kdo ho vyrábí:
PEScience patří mezi přední světové výrobce sportovních suplementů. Své produkty se společnost snaží stavět na prvotřídní kvalitě a jedinečné chuti. Za pracessem výroby stojí mimo jiné i řada vědců zkoumajících moderní poznatky a studie, na základě kterých následně vytváří nové doplňky. Pokud tedy hledáte ideální spojení vědy a výzkumu s praxí a chutnými doplňky, je pro vás PEScience tou pravou volbou.

V jedné dávce (2,9 gramů) najdete:
 • L-leucin
 • L-karnitin
 • L-theanin
 • 125 mg kofeinu

Místo typického obsahu minerálů a vitamínů obsahuje Alphamine především látky podporující výkon. Jednou z nich je kofein, který asi není potřeba nikomu představovat. Synergicky s kofeinem působí L-theanin, který má mimo jiné za následek jeho postupný a pozvolný nástup. Za zmínku stojí také přítomnost L-leucinu, který je primárně obsažen v BCAA suplementech.

Závěrečné zhodnocení:
Alphamine od PEScience nepatří mezi klasické ionťáky, na které jsme zvyklí. Jeho složení se podobně jako ChampiON Sports Fuel od ostatních dost liší. Dokáže ale opravdu dobře nakopnout a to se před tréninkem rozhodně hodí. Upřímně si ale myslím, že průměrný sportovec mnohem více vytěží z klasického ionťáku, který se dá navíc sehnat za mnohem nižší cenu.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  589 Kč

Co je to ionťák?

Pojem iontový nápoj pravděpodobně není nikomu cizí. Co si pod ním ale představit? V obchodech se můžeme setkat s regály plnými pestrobarevných nápojů připomínajících reklamu na dokonalou duhu. Většina z nich slibuje zlepšení sportovních výkonů, rychlejší regeneraci, rychlé doplnění energie a kdo ví co ještě. Díky skvělému marketingu člověk rychle nadobudne pocit, že bez ionťáku se jeho trénink zkrátka neobejde. Realita je ale taková, že iontové nápoje nejsou žádný kouzelný elixír, díky kterému zázračně zvýšíte svoji výkonnost. Zpravidla se jedná o ochucenou vodu bohatou na minerály a sacharidy. Jejím úkolem je co nejvíce hydratovat a doplnit tělu minerály a cukry.

Iontové nápoje jsou velmi populární především v USA, kde produkty značek jako Gatorade a Powerade patří do povinné výbavy každého sportovce. Hned v úvodu je dobré říct, že ionťáky jsou populární z velké části opravdu především díky marketingu. To sice neznamená, že nejsou vůbec prospěšné a že nemají co nabídnout, ale ve většině případů fungují spíše jako placebo. Křiklavé barvy a speciálně tvarované lahve zkratka budí dojem, že ionťák je něco speciálního, co člověku pomůže dosáhnout maximálních výkonů. Jak to je doopravdy? Existují situace, ve kterých se opravdu vyplatí ionťák vypít. Abychom ho ale dokázali využít naplno, musíme nejprve iontové nápoje rozdělit podle jejich obsahu. Každý typ je totiž vhodný v jiné situaci.

Pokud se například při tréninku hodně potíte, může mít iontový nápoj smysl.
Pokud se například při tréninku hodně potíte, může mít iontový nápoj smysl.

Jaké existují typy iontových nápojů?

Ionťáky se rozdělují na základě tonicity neboli osmolality daného nápoje. Tato hodnota zjednodušeně řečeno udává koncentraci minerálů obsažených v nápoji. Od toho se následně odvíjí vstřebatelnost všech látek, která pochopitelně souvisí i s tím, v jakou dobu je vhodné takový nápoj vypít.

Hypotonické nápoje

Nejnižší osmolalitu mají nápoje hypotonické. To znamená, že mají nižší hustotu než tělesné tekutiny. Z toho důvodu se velice dobře vstřebávají a slouží především jako efektivní způsob hydratace organismu. Nízká osmolalita ale znamená, že jsou poměrně chudé na obsažené minerály. Proto se hypotonické nápoje hodí především při aerobních aktivitách, kdy je potřeba tělo především hydratovat a nároky na doplnění minerálů nejsou příliš velké.

Isotonické nápoje

Nejčastěji používané jsou nápoje isotonické, které disponují osmolalitou odpovídající hodnotám tělesných tekutin. Jejich vstřebávání je tím pádem stále poměrně rychlé, ale zároveň jsou bohatší na minerály. Hodí se pro doplnění sacharidů a hydrataci při náročném tréninku, kdy se člověk výrazně potí. Vzhledem k tomu, že se jedná o “zlatou střední cestu”, setkáte se s nimi v praxi asi nejčastěji, i když se ani zdaleka nehodí na každý trénink.

Hypertonické nápoje

Největší osmolalitou disponují nápoje hypertonické. Jejich hustota ve značné míře převyšuje hustotu tělesných tekutin, a proto je jejich vstřebávání dost pomalé. Kvůli své hustotě neslouží k hydrataci organismu, ale primárně k doplnění chybějících minerálů a svalového glykogenu. S jejich užíváním musí být ale člověk poměrně opatrný. Jejich nadměrná konzumace může vést k narušení vnitřní elektrolytové rovnováhy. Pít by se měly zásadně až po tréninku, jelikož během sportovního výkonu by mohly nadměrně zatížit trávení. Využívají se po opravdu náročných trénincích, během kterých došlo ke značnému úbytku minerálů.

Co by měl správný ionťák obsahovat?

Je jasné, že iontový nápoj se v první řadě neobejde bez iontů. Co jsou to ionty? Jedná se o označení pro minerály s kladným, nebo záporným elektrickým nábojem. Nejdůležitější jsou ty minerály, které tělo ve velkém vylučuje potem. V ionťácích se proto setkáme především se sodíkem, hořčíkem, chlorem, draslíkem, vápníkem, ale také například s fosforem nebo se stopovým množstvím železa. Jejich množství se odvíjí především od toho, o který typ iontového nápoje se jedná. Při jeho výběru je proto důležité vědět, jaký trénink vás čeká.

Kromě doplňování minerálů slouží ionťáky především jako skvělý zdroj hydratace a sacharidů. O hydrataci se postará samotná voda, která je základem každého iontového nápoje. Doplnění cukrů zajišťuje zpravidla vysoký obsah glukózy, fruktózy anebo sacharózy. V neposlední řadě mohou ionťáky obsahovat další přídatné látky. Většinou se jedná o vitamíny, především o béčka, ale velmi často to mohou být i aminokyseliny. Před každou koupí iontového nápoje se proto opravdu vyplatí si důkladně nastudovat jeho složení. Kus od kusu se totiž může velice lišit.

Užíváním iontového nápoje dodáte organismu kromě vody také celou řadu vitamínů, minerálů i aminokyselin.
Užíváním iontového nápoje dodáte organismu kromě vody také celou řadu vitamínů, minerálů i aminokyselin.

Jak a kdy iontový nápoj používat?

Každý trénink nutně nevyžaduje občerstvení v podobě iontového nápoje. Vše se odvíjí především od toho, jak dlouho a tvrdě trénujete a jak se potíte. Právě pocením tělo přichází o velké množství minerálů, které je následně potřeba doplnit. To však neznamená, že jakmile vypotíte první kapku, musíte se jít okamžitě napít ionťáku. Právě naopak. Během průměrného středně náročného tréninku v posilovně tělo nevyplaví tolik minerálů, aby bylo potřeba je tímto způsobem doplňovat. Bohatě postačí, když se napijete vody, která těl dostatečně hydratuje, a najíte se. Vhodnou variantou může být hypotonický nápoj, který minerálů obsahuje spíše pomálu, ale velmi efektivně pomáhá organismus hydratovat. 

Typickým případem, kdy se ionťák opravdu vyplatí, je dlouhotrvající vytrvalostní trénink. Klasickým případem je cyklistika nebo běh trvající alespoň 2 hodiny. To stejné platí i pro některé týmové sporty, které zahrnují dlouhotravající pohyb bez větších přestávek. Ve fitku by měl ionťák přijít na řadu při dlouhých a opravdu těžkých trénincích. To je sice velmi individuální, ale každý by si měl umět dát ruku na srdce a dokázat svůj trénink objektivně zhodnotit. Dlouhý a těžký trénink v tomto případě znamená alespoň 2 hodiny o vysoké intenzitě. To se ale může do jisté míry lišit například v létě. Při tréninku ve vysokých teplotách dochází k mnohem většímu pocení a to se následně projevuje i na potřebě doplňovat minerály. Má iontový nápoj nějaká negativa?

Iontové nápoje jsou samozřejmě v rozumné míře naprosto bezpečné a nemáte se při jejich používání čeho bát. Problém představuje snad jen vysoký obsah jednoduchých sacharidů, který v případě iontových nápojů rozhodně není ničím neobvyklým. To může být v některých případech žádoucí, nemusí tomu tak ale být vždy. Pokud se zrovna snažíte zredukovat svoji váhu a snížit svůj energetický příjem, ionťák vám může velmi jednoduše hodit klacky pod nohy. Ani s iontovými nápoji se to proto nikdy nevyplatí přehánět.

Zdroje

 1. dTest: Isotonické nápoje – nutnost, nebo image? - Nezávislé testy, víc než jen recenze. dTest: Nezávislé testy, víc než jen recenze [online]. Copyright © RAM [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-7356/isotonicke-napoje-nutnost-nebo-image

 2. ZÁLESKÁ, Anna. Výživové zvyklosti výkonnostních golfistů [online]. Brno, 2021 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/b7on1/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Michal KUMSTÁT.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (1)

David
Duben 4, 2024

Super žebříček jako vždy. Vždycky vaše žebříčky používam jako referenční křižovatku při výběru doplňků stravy :).

Zde bych jen podotknul, že Prom-in Iont Drink obsahuje acesulfam, ale nemáte to u něj zmíněné jako nevýhodu. Přičemž u produktu od BiotechUSA toto zmíněné máte.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)