Žebříček nejlepších melatoninů: Který pomůže usnout?

Melatonin, někdy nazývaný také hormon spánku, si získal velkou popularitu díky své schopnosti zlepšovat kvalitu spánku. Jak už tomu bývá, na trhu se najednou objevil nespočet produktů obsahující tutu látku. Ne všechny z nich však byly velmi kvalitní a v některých případech muselo dokonce dojít k jejich stažení z trhu. Rozhodli jsme se pro vás proto připravit srovnání nejlepších doplňků s melatoninem, ve kterém se podrobně věnujeme jednotlivým produktům. Důraz klademe zejména na složení, cenu a celkovou kvalitu, ale nezapomínáme ani na osobní zkušenosti s jednotlivými produkty.

5 nejlepších melatoninů

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Minus Age Melatonin Minus Age Melatonin 90 dávek v jednom balení, 0,25 mg melatoninu v jedné dávce , Vynikající složení a účinky 489 Kč
2. BrainMax Natural Melatonin BrainMax Natural Melatonin 60 dávek v jednom balení, 1 200 mg Prunus Cerasus v jedné dávce, Přírodní zdroj melatoninu 59 Kč - 389 Kč
3. Czech Virus Melatonin Czech Virus Melatonin 800 dávek v jednom balení, 0,25 mg melatoninu v jedné dávce , Nespočet pozitivních recenzí 249 Kč
4. GreenFood Melatonin GreenFood Melatonin 120 dávek v jednom balení, 0,49 mg v jedné dávce, Veganská kapsle 279 Kč - 310 Kč
5. Life Extension Melatonin Life Extension Melatonin 100 dávek v jednom balení, 0,30 mg v jedné dávce , Velmi kvalitní složení 239 Kč - 289 Kč

Detailní rozbor nejlepších melatoninů

1. Minus Age Melatonin

Minus Age Melatonin

První místo našeho žebříčku patří melatoninu od značky Minus Age. Za své umístění vděčí především prvotřídní kvalitě, která se promítá i na výsledném účinku. Ačkoliv se jedná o jeden z dražších produktů, výsledný poměr ceny a kvality je i přesto naprosto úžasný.

hlavní body

Výhody:

 • Prvotřídní kvalita
 • Až 90 dávek v jednom balení
 • Certifikované složení
 • Výborný účinek

Nevýhody:

 • Vysoká cena

 

 

Detailní hodnocení 

O výrobci:
Česká značka doplňků stravy Minus Age se zaměřuje na výrobu a prodej produktů podporujících zdraví a dlouhověkost. Velkou výhodou této společnosti je fakt, že její zakladatelé mají dlouholeté zkušenosti z oboru praktického lékařství. Díky tomu mají skvělý přehled o tom, jaké látky se v praxi skutečně vyplatí užívat a které jsou naopak zcela zbytečné. S produkty značky Minus Age jste se mohli setkat například v naší recenzi na Minus Age NMN nebo v recenzi na Minus Age Liposomal C.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 0,25 mg melatoninu

Složení obsahuje pouze čistý melatonin, jak tomu je u produktů tohoto typu zvykem. Jedna dávka obsahuje 0,25 mg, ale výrobce uvádí také možnost užívat kapsle dvě, což by znamenalo obsah 0,5 mg účinné látky. Takové množství melatoninu odpovídá maximální povolené volně prodejné dávce, takže více účinné látky už po výrobci chtít ani nemůžeme. Pro většinu případů ale bohatě postačí zmiňovaná jedna kapsle. Výrobce doporučuje užívat melatonin hodinu před spaním.

Závěrečné zhodnocení:
Minus Age Melatonin v porovnání s konkurencí vyčnívá především díky svému účinku, který jsme měli možnost otestovat na vlastní kůži. Každý z nás sice může na melatonin reagovat trochu jinak, takže je potřeba naše osobní zkušenosti brát trochu s nadhledem, nicméně po vyzkoušení více produktů jsme se v redakci jednohlasně shodli na tom, že Minus Age aktuálně nabízí jednoznačně nejlepší účinek ze všech. Přestože cenově se řadí mezi nejdražší produkty na trhu, výsledný poměr ceny a kvality musíme stále hodnotit na výbornou.

 

2. BrainMax Natural Melatonin

BrainMax Natural Melatonin

Natural Melatonin od značky BrainMax nás zaujal především tím, že na rozdíl od zbytku konkurence neobsahuje čistý melatonin, ale místo něj vsadil na šťávu z višně obecné, která melatonin obsahuje v přírodní podobě. Tento extrakt podporuje přirozenou tvorbu melatoninu v těle, a tím zlepšuje celkovou kvalitu spánku.

 

Hlavní body

Výhody:

 • Přirozeně zvyšuje hladinu melatoninu v těle
 • Čisté a kvalitní složení
 • Antioxidační vlastnosti
 • Přírodní produkt

Nevýhody:

 • Pouze 60 dávek v jednom balení

 

 

Detailní hodnocení

O výrobci:
Česká značka BrainMax vznikla s cílem vyrábět doplňky stravy, které budou vycházet z nejnovějších vědeckých poznatků a zároveň poskytovat přirozenou sílu přírody. Společnost se zaměřuje především na výrobu suplementů podporujících mozkové funkce a produktivitu. V její nabídce proto najdeme vysoce kvalitní vitamíny, minerály nebo třeba proteiny. O své zkušenosti se značkou BrainMax jsme se s vámi podělili například v recenzi na BrainMax Sleep Faster nebo ve srovnání nejlepších hořčíků.

V jedné dávce (2 kapsle) najdete:

 • 1 200 mg Prunus Cerasus (Šťáva z višně)

BrainMax Natural Melatonin se svým složením od zbytku produktů podstatně liší. Osobně považuji tuto formu podpory melatoninu za velmi dobrou volbu, nicméně nevýhodou zůstává, že zatímco ostatních produktů můžeme na základě obsahu melaninu odhadnout nějaký účinek, čistě na základě množství Prunus Cerasus se nám dělají nějaké odhady poměrně těžko. Faktem ale je, že šťáva z višně produkci melatoninu skutečně podporuje a proto musíme složení hodnotit pozitivně.

Závěrečné zhodnocení:
Přestože BrainMax Natural Melatonin se podobně jako Minus Age Melatonin řadí mezi dražší produkty, svým složením to zcela kompenzuje a ve výsledku disponuje lepším poměrem ceny a kvality než konkurenční výrobky. Můžeme ho proto vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  59 Kč -34%
Cena:  389 Kč

3. Czech Virus Melatonin

Czech Virus Melatonin

Melatonin od značky Czech Virus na první pohled zaujme tím, že v jednom balení obsahuje neskutečných 800 denních dávek, což je mnohonásobně víc než zbytek konkurence. Souvisí to ale s hlavní nevýhodou tohoto produktu. Jedna denní dávka totiž odpovídá čtvrtině kapsle, což je upřímně řečeno dost nepraktické.

Hlavní body

Výhody:

 • Až 800 dávek v jednom balení
 • Vysoký obsah melatoninu v každé tabletě
 • Výborný poměr ceny a kvality

Nevýhody:

 • Velmi nepraktické dávkování

 

 

Detailní hodnocení

O výrobci:
Czech Virus je jedním z předních prodejců suplementů v České republlbice, který je známý především vysokou kvalitou svých produktů. V našich srovnáních se s jeho produkty proto můžete setkat velmi pravidelně. V repertoáru této značky najdete všechny důležité suplementy, bez kterých se žádný dříč neobejde. O naše zkušenosti s touto značkou jsme se s vámi podělili například v recenzi na Czech Virus Joint Max nebo ve srovnání nejlepších omega 3 mastných kyselin.

V jedné dávce (¼ tablety) najdete:

 • 0,25 mg melatoninu

Každá tableta Czech Virus Melatonin obsahuje celkem 1 mg melatoninu. Jelikož všechny výrobky, které obsahují 0,5 mg melatoninu a více jsou podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv považovány za léčivé přípravky, musí být prodávány na předpis. Proto se v praxi nesetkáte s tím, že by výrobce doporučoval užívat více než 0,5 mg melatoninu, přestože se může stát, že jedna tableta obsahuje větší množství, jako je tomu třeba v tomto případě. Je pravda, že 0,25 mg melatoninu je zcela dostačující množství a můžete se s ním setkat u mnoha jiných produktů. Vzhledem k velmi nepraktickému dávkování si však dokážu představit, že mnoho lidí bude užívat spíše jednu polovinu, což ale stále představuje zcela přípustnou dávku melatoninu.

Závěrečné zhodnocení:
Melatonin od značky Czech Virus nabízí naprosto bezkonkurenční cenu v kombinaci s opravdu vysokou kvalitou. Jeho dávkování sice není úplně praktické, ale dá se na něj zvyknout a nejedná se o tak zásadní problém, který by převyšoval výhody, které Czech Virus Melatonin nabízí. V konečném důsledku se proto spolehlivě jedná o jeden z nejlepších produktů, které můžete na trhu najít.

 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

4. GreenFood Melatonin

GreenFood Melatonin

Další příčku v našem srovnání obsadil melatonin z dílny značky GreenFood. Ten v jedné denní dávce skrývá 0,49 mg melatoninu, což je přesně na hraně povoleného množství. lze tedy říct, že více melatoninu už by denní dávka ani obsahovat nemohla.

 

Hlavní body

Výhody:

 • Skvělý poměr ceny a kvality
 • Čisté a nezávadné složení
 • Veganská kapsle

Nevýhody:

 • Nezaznamenali jsme tak silný účinek jako u některých konkurenčních produktů

 

 

Detailní hodnocení

O výrobci:
Česká firma GreenFood působí na trhu už přes 25 a zaměřuje se na výrobu potravin a doplňků stravy z přírodních surovin. Veškerá výroba probíhá v České republice, aby byla zajištěna prvotřídní kvalita každého výrobku. Všechny produkty společnosti GreenFood jsou vhodné i pro vegany a nenajdete v nich žádná chemická barviva, stabilizátory ani přidaný cukr. S produkty značky GreenFood jste se už mohli setkat v našem srovnání nejlepších probiotik nebo žebříčku nejlepších zinků.

V jedné dávce (jedna kapsle) najdete:

 • 0,49 mg melatoninu

Ke složení GreenFood Melatonin nemůžeme mít žádné výhrady. Nabízí maximální možné množství melatoninu v každé denní dávce, což je zkrátka skvělé. Jedno balení vám navíc vydrží téměř 4 měsíce, a pokud nepoužíváte melatonin každý den, tak dokonce ještě déle. Podobně jako všechny ostatní produkty od tohoto výrobce, i tentokrát je kapsle 100% veganská a nenajdeme v ní žádná zbytečná aditiva. Složení proto hodnotíme na jedničku.

Závěrečné zhodnocení:
GreenFood Melatonin nabízí kromě výborného složení také velmi výhodný poměr ceny a kvality. Zároveň se hodí dodat, že se jedná o osvědčeného českého výrobce, se kterým máme velmi dobré zkušenosti, díky čemuž se pravidelně umisťuje na předních příčkách našich srovnání. Melatonin od značky GreenFood proto musíme vřele doporučit.

 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  279 Kč
Cena:  310 Kč

5. Life Extension Melatonin

Life Extension Melatonin

V našem srovnání nesmí chybět ani melatonin od značky Life Extension. Ten je charakteristický tím, že obsahuje 0,3 mg účinné látky, což je o něco více, než obsahuje většina produktů, ale zároveň o něco méně, než je maximální povolené množství. Tím pádem se jedná o zlatou střední cestu, která může vyhovovat těm z vás, kterým většina produktů přijde moc slabá.

 

Hlavní body

Výhody:

 • Kvalitní složení
 • Výhodná cena
 • Výborný efekt

Nevýhody:

 • Obsah 0,3 mg melatoninu neumožňuje upravit si dávkování

 

 

Detailní hodnocení 

O výrobci:
Za značkou Life Extension stojí společnost Life Extension Europe, která se zaměřuje na výrobu produktů podporujících zdravý životní styl. Life Extension přitom na trhu působí už od 80. let minulého století. Za tu dobu si vybudovala pověst spolehlivého výrobce kvalitních suplementů. Všechny produkty této značky jsou velmi přísně kontrolovány, aby splňovaly ty nejvyšší standardy. O své zkušenosti s výrobky značky Life Extension jsme se s vámi podělili například ve srovnání nejlepších antioxidantů nebo v žebříčku nejlepších kolagenů.

V jedné dávce (jedna kapsle) najdete:

 • 0,3 mg melatoninu

Podobně jako v předešlých případech, ani tady nemáme složení co vytknout, jelikož obsahuje pouze čistý melatonin a nic víc. Celkem 0,3 mg účinné látky je navíc velmi dobré množství, které by mělo vyhovovat většině lidí. Výrobce doporučuje užívat jednu kapsli asi 30 až 60 minut před spaním. Zároveň, stejně jako u všech ostatních produktů, platí, že pokud chcete efekt melatoninu maximalizovat, snažte se večer vyhýbat modrému světlu.

Závěrečné zhodnocení:
Life Extension Melatonin si svou pozici v našem žebříčku získal především nekompromisním složením a také velmi výhodnou cenou. Velkou výhodou je také to, že jedno balení obsahuje celkem 100 denních dávek, takže vám vystačí na opravdu dlouhou dobu. Nezbývá nám proto nic jiného, že melatonin od Life Extension vřele doporučit.

 

Nepřehlédněte
Melatonin není jediná látka, která má pozitivní vliv na kvalitu spánku. Ty ostatní najdete v našem srovnání nejlepších doplňků pro spánek.
Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  239 Kč
Cena:  249 Kč
Cena:  289 Kč

Co je to melatonin?

Při výběru jakéhokoliv potravinového doplňku je ze všeho nejdůležitější pochopit jeho funkci a účel. V případě melatoninu se ovšem často můžete setkat s tvrzeními, které jeho roli v organismu trochu přeceňují. Jak to tedy je doopravdy? Melatonin je hormon vyplavovaný epifýzou (šišinkou), což je orgán uložený hluboko v zadní části mozku. K jeho vyplavování dochází především v momentě, kdy se z našeho zorného pole začne ztrácet světlo, tedy ve večerních hodinách, když se začíná stmívat. Melatonin funguje jako poslíček, který celému tělu doručí informaci o tom, že začíná noc a je čas na spánek. Tím je jeho role u konce a na scénu přichází další orgány a hormony v našem těle.

Není tedy pravda, že by sám melatonin spánek jakkoliv přímo ovlivňoval. Označení „hormon spánku” proto není moc přesné a mnohem výstižnější by bylo o melatoninu hovořit jako o hormonu tmy. Nenechte se ale oklamat. Přestože se to nemusí zdát jako moc, melatonin zastává nesmírně důležitou funkci v našem spánkovém rytmu, protože právě informace o tom, že se stmívá a je čas jít spát, je klíčová pro to, aby se ostatní spánkové procesy daly do pohybu. Nedostatek melatoninu nebo problémy s jeho vylučováním proto znamenají velké potíže s usínáním.

Příčiny nedostatku melatoninu

Celé to zní jako velmi spolehlivý systém. Pokud začne k vylučování melatoninu docházet automaticky, jakmile se začne stmívat, jak by se mohlo něco pokazit? Negativně ovlivnit hladinu melatoninu však lze velmi snadno. Tou nejčastější příčinou rozkolísané hladiny melatoninu je světlo z obrazovek našich mobilních telefonů, počítačů a televizních obrazovek. Modré světlo, které tyto zařízení vyzařují, totiž dokáže oklamat náš mozek, který si i dlouho po setmění myslí, že je stále den, takže epifýza nezačne vylučovat melatonin, přestože vy jste připraveni jít spát. Ostatní spánkové procesy (naše „biologické hodiny” nebo hladina hormonu adenosinu zodpovědného za pocit únavy) stále fungují, ale kvalita spánku a rychlost usínání jsou v takovém případě velmi negativně ovlivněny. Z toho důvodu se doporučuje alespoň hodinu před spánkem vyhýbat modrému světlu nebo používat speciální brýle, které modré světlo blokují.

Nepřehlédněte
V našem žebříčku nejlepších brýlí proti modrému světlu vám poradíme, jak takové speciální brýle vybrat a na co si dát při výběru pozor.

 

V jakých situacích se vyplatí melatonin suplementovat?

Po přečtení předchozích odstavců se pochopitelně nabízí otázka, jestli je vhodné melatonin suplementovat a pokud ano, v jakých situacích. Jako první se samozřejmě nabízí suplementovat melatonin v případech, že jste vzhůru dlouho do noci a tento čas trávíte například u počítače. Stejně tak se vyplatí melatonin využít, pokud vám nějaké nečekaná událost naruší váš pravidelný spánkový rytmus, takže musíte jít spát podstatně dřív či později než obvykle. Typickým příkladem je přelet do jiné časové zóny a následný jetlag. Suplementace melatoninu vám v takovém případě pomůže rychleji ustálit spánkový rytmus. Z melatoninu mohou silně benefitovat i lidé, kteří pracují v noci, a tím pádem se potřebují pořádně vyspat přes den. Přirozená produkce melatoninu v denních hodinách není ani zdaleka dostatečná k tomu, abyste mohli dosáhnout skutečně kvalitního spánku.

Nepřehlédněte

 

Jak poznat skutečně kvalitní melatonin?

Nejdůležitějším faktorem při výběru suplementů by vždy mělo být složení. V případě doplňků s melatoninem ale kromě samotného melatoninu ve složení na jiné látky zpravidla nenarazíte, což vám práci dost ulehčí. V takovém případě je potřeba hledět zejména na množství melatoninu v denní dávce, jeho kvalitu a původ a v neposlední řadě také na cenu. V našem srovnání přihlížíme ke všem faktorům a snažíme se klást velký důraz zejména na kvalitu, což ale může být občas náročné. Vycházíme proto také z vlastních zkušeností a ze zkušeností jiných zákazníků, abychom vám mohli přinést co nejobjektivnější zhodnocení.

Může mi melatonin nějak uškodit?

Suplementace melatoninu se nemusíte obávat už z toho důvodu, že se jedná o látku tělu přirozenou, kterou náš organismus sám vytváří, takže pro něj rozhodně nemůže být nebezpečná. Přesto je potřeba pamatovat na to, že pravidelná a dlouhodobá suplementace melatoninu není dostatečně prozkoumána, a proto se nedoporučuje jej užívat dlouhodobě bez přestávky. Na druhou stranu je potřeba říct, že se jedná o zcela bezpečnou látku, o jejíž zdravotní závadnosti nejsou žádné pochybnosti. Za zmínku stojí studie, která se zabývala několika případy, kde se lidé pokusili pomocí melatoninu spáchat sebevraždu (v USA bývá někdy prodáván pod označením „Sleeping Pills”, takže je možné si jej splést se skutečnými prášky na spaní). Přestože v jednom případě došlo k užití až 50 tablet melatoninu zároveň a přesto se u dané osoby neprojevily žádné negativní dopady, což pouze vypovídá o bezpečnosti melatoninu.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.