Nejlepší hotová jídla 2024: Jaká se hodí na túru i do auta?

Pokud jste zvyklí na striktní jídelníček, možná se vám představa jakéhokoliv trvanlivého jídla ze sáčku tak úplně nezamlouvá. Existuje přitom ale celá řada situací, kdy se hotové jídlo může opravdu hodit. Ať už jde o několikadenní pobyt v přírodě, nebo třeba jen cestování po dálnici, když nechcete jíst v žádném z řetězců rychlého občerstvení, hotové jídlo může zkrátka a dobře přijít vhod. Jaké společnosti jsou ale nejlepší? Která hotová jídla doporučujeme a čemu je lepší se naopak vyhnout? A na co si dát vlastně pozor? Na to se zaměříme v tomto srovnání nejlepších hotových jídel.

7 nejlepších hotových jídel

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Adventure Menu Adventure Menu Obrovské množství možností, Dobrá chuť, Propracovaná příprava 188 Kč
2. Expres Menu Expres Menu Řada zajímavých jídel , Dobrá chuť, Poctivé složení 159 Kč
3. Leader Outdoor Leader Outdoor Chutná jídla, Stačí zalít vodou , Dobré složení 157 Kč
4. FIT GymBeam FIT GymBeam Ready to eat, Dobré složení, Super chuť 129 Kč
5. Polévky AUGA Polévky AUGA Chutné polévky, Dobré složení, Skvěle zasytí 79 Kč
6. Adventure Food Adventure Food Zajímavé recepty, Dobrá chuť, Poctivé složení 158 Kč
7. Redcon1 MRE Redcon1 MRE Tekuté jídlo, Bez nutnosti ohřevu, Snadná příprava 1789 Kč

Detailní rozbor nejlepších jídel na cesty

Adventure Menu nabízí obrovské množství různých produktů snad pro všechny příležitosti. Na několikadenní výšlapy si můžete vzít mimořádně lehké Lightweight balení, při nedostatku času zase oceníte jejich Ready To Eat varianty Pokaždé však máte na výběr z celé řady různých jídel, které nabízí velmi povedené složení a až překvapivě dobrou chuť. Díky jejich ohřevné kapsli si navíc můžete jídlo připravit naprosto kdekoliv a stačit vám k tomu bude jen trocha pitné vody.

 

Hlavní body

Výhody:

 • Obrovské množství jídel
 • Můžete vybírat od lightweight až po ready to eat produkty
 • Překvapivě dobrá chuť
 • K dispozici je i vegetariánské a veganské jídlo

Nevýhody:

 • Nic jsme nenašli
detailní hodnocení

Kdo produkty vyrábí:

Společnost Adventure Menu funguje již od roku 2010, kdy se zrodila z touhy po opravdu dobrém jídle, které by bylo možné si dopřát kdekoliv. Dnes vyrábí řadu skvělých jídel, jejichž základem jsou vždy 100% přírodní suroviny – včetně třeba masa i zeleniny od lokálních dodavatelů. Každé jídlo v jejich nabídce si přitom sami uvaří a následně buď sterilizují, nebo vakuově suší v závislosti na tom, jaká má být výsledná hmotnost i požadovaná délka přípravy konkrétního jídla.

Co si myslíme o nabídce:

Adventure Menu nabízí opravdu širokou nabídku různých jídel a my nemůžeme jejich nabídku hodnotit jinak než kladně. Ať se rozhodnete pro mimořádně lehké lightweight varianty určené třeba na několikadenní dobrodružství, nebo pro snadno připravitelné ready to eat jídla, pokaždé máte na výběr z obrovského množství nutričně hodnotných pokrmů. Jelikož máme v našem jídle rádi velkou variabilitu, samozřejmě musíme ocenit, že na oficiálních stránkách prodejce si můžete najít i několik zcela veganských jídel stejně jako řadu pokrmů bez lepku, vajec nebo laktózy. Ti z vás, kteří cestují s dětmi pro změnu ocení, že v nabídce jsou i dětská jídla zahrnující například Mac&Cheese nebo kuře na paprice.

Závěrečné zhodnocení:

Skvělý výběr jídla, propracované složení každého pokrmu, velmi dobrá chuť a nabídka bezmasých, bezlepkových i bezvaječných jídel v kombinaci s velmi příjemnou cenou dělá z jídel od Adventure Menu opravdu skvělého společníka na všechny vaše dlouhé túry. My je můžeme jen a pouze doporučit.

 

 

Kromě Adventure Menu bezpochyby stojí za zmínku na předních příčkách tohoto žebříčku také v zásadě dost podobné Expres Menu. V případě této společnosti, která mimochodem funguje již od roku 1999, se můžete těšit na širokou nabídku kvalitních jídel na túru, které díky patentovanému způsobu konzervace prostřednictvím CTP můžete dlouhodobě skladovat i při pokojové teplotě. A když se to spojí s dobrou chutí výsledných pokrmů a příjemnou cenou, dostanete bezpochyby jednu z nejlepších možností pro výběr hotových jídel na túru.

Hlavní body

Výhody:

 • Poctivé složení
 • Dvouporcová a jednoporcová jídla
 • Široký sortiment
 • Dobrá chuť
 • Velmi příjemná cena

Nevýhody:

 • Omezenější nabídka veganských produktů
Detailní hodnocení

Kdo produkty vyrábí:

Za Expres Menu stojí Petr Sogel, který svoji firmu založil již v roce 1999 a dnes se jedná o firmu, ve které se angažují mimo jiné jeho děti a vnuci. Pro výrobu jídel využívají osvědčených dodavatelů, kteří mají kvalitní produkty bez zbytečných konzervantů – a po tom, co jídlo uvaří, jej za pomocí jejich patentované CTP metody (metody kontinuálního tepelného procesu) konzervují bez nutnosti mražení či přidávání éček tak, aby i při pokojové teplotě vydržela opravdu dlouho. Pokud tak hledáte produkty bez kompromisů, může být Expres Menu jedna ze skvělých voleb.

Co si myslíme o nabídce:

Produkty od Expres Menu disponují skvělým složením a jen při letmém pohledu na jejich nabídku si pravděpodobně dokážata najít svého favorita. Jídla jsou kvalitní, poctivá a chutná zároveň, takže je opravdu oceníte nejen na dlouhých túrách, ale vlastně i kdekoliv jinde. Za drobnou nevýhodu považujeme značně omezený sortiment pro lidi, kteří se nestravují jako všežravci – například pro vegany jsou k dispozici jen dvě jídla, z nichž jedno je Ratatouille, které je kompletně zeleninové a ve 100 gramech má jen a pouze 1,4 gramu bílkovin, což po celém dni sportování rozhodně není ideální.

Závěrečné zhodnocení:

Pokud nemáte žádné stravovací omezení, v nabídce Expres Menu si určitě zvládnete bez problémů vybrat. A co víc – dokonce si troufáme tvrdit, že si na jejich jídlech pochutnáte a dostanete do sebe mnoho kvalitních živin. Ocenit musíme rovněž také přítomnost jednoporcových a dvouporcových jídel, kterou ocení buď větší jedlíci, nebo ti z vás, kteří cestují například s partnerem se stejnými chuťovými preferencemi. Jedinou nevýhodou tak zůstává značně omezená nabídka pro vegetariány a vegany.

 

V našem srovnání nejlepších hotových jídel nesmí chybět ani produkty z řady Leader Outdoor, které pochází z repertoáru finské společnosti Leader. Ta kromě suplementů vyrábí také několik různých zajímavých hotových jídel určených na turistiku, treking a celkově pobyt v přírodě. A musíme u nich vyzdvihnout skvělé složení, překvapivě dobrou chuť i výběr z řady ne tak zcela tradičních jídel.

Hlavní body

Výhody:

 • Řada netradičních jídel
 • Dobrá chuť
 • Snadná příprava
 • Poctivé složení

Nevýhody:

 • Značně omezená nabídka
Detailní hodnocení

Kdo produkty vyrábí:

Za těmito produkty stojí finská značka sportovních suplementů Leader, která funguje již od roku 2001 a vzhledem k nekompromisnímu složení se dokonce stala partnerem finského olympijského týmu a hokejové reprezentace. V suplementech, stejně tak jako v hotových jídlech do přírody, najdete pouze prvotřídní ingredience a díky tomu se můžete na produkty od této značky rozhodně spolehnout.

Co si myslíme o nabídce:

Jelikož společnost Leader není primárně výrobcem hotových jídel, samozřejmě jeho nabídka není ani zdaleka tak široká, jako je tomu u jiných společností. Na druhou stranu ale nabízí celou řadu poměrně zajímavých produktů včetně třeba veganského Chilli sin carne nebo například populární pasta carbonara s poctivou porcí slaniny. Možností tak máte celou řadu a všechny produkty z jejich repertoáru přitom spojuje dobrá chuť, povedené složení a snadná příprava, přičemž produkty stačí zalít horkou vodou a za chvíli máte hotovo.

Závěrečné zhodnocení:

Dobré složení, příjemná chuť i snadná příprava dělají z produktů od značky Leaders nepostradatelnou součást tohoto žebříčku. Navzdory tomu se však vzhledem k poměrně omezené nabídce jen velmi těžko srovnávají se společnostmi, které se na hotová jídla vyloženě specializují.

4. FIT GymBeam

FIT GymBeam

V našem žebříčku nejlepších hotových jídel nesmí chybět ani FIT jídla od známé společnosti GymBeam, která vyrábí obrovské množství sportovních doplňků. Tentokrát se spíš než o jídla na túru jedná o produkty, kteří ocení všichni fitnessáci, kteří si některý den například nestíhají vařit a potřebují tak jídlo, které během chvilky ohřejí v mikrovlnce či na pánvi a dostanou chutnou a vyváženou porci bílkovin, sacharidů, tuků i mnoha mikronutrientů.

Hlavní body

Výhody:

 • Dobré složení
 • Pro fitnessáky
 • Skvělá chuť
 • Snadná příprava

Nevýhody:

 • Lehce nepraktické balení
 • Omezenější nabídka
 • Příprava v mikrovlnce či na pánvi
Detailní hodnocení

Kdo produkty vyrábí:

Za těmito produkty stojí populární společnost GymBeam, u které věříme, že není třeba ji nějak výrazně představovat. Ačkoliv umí vyrábět i velmi dobrá hotová jídla, primárně se soustředí na suplementy a zdravou výživu, přičemž my už jsme se na jejich produkty detailněji zaměřili například v rámci našeho velkého testu proteinů GymBeam nebo v recenzi jejich produktu Thor Vitargo.

Co si myslíme o nabídce:

V nabídce hotových jídel od GymBeamu najdete všeho všudy 4 jídla, přičemž pokaždé se jedná o kuře na nějaký způsob – jednou z těstovinami, podruhé z rýži na asijský způsob a potřetí třeba na kari. Ačkoliv na túru si tenhle produkt pravděpodobně nevezmete, vzhledem k dobrému složení a velmi praktické přípravě, která spočívá jen v ohřátí v mikrovlnné troubě nebo na pánvi, může být skvělým pomocníkem v situacích, kdy si prostě a jednoduše nestíháte uvařit své vlastní jídlo a stejně potřebujete pořádnou porci bílkovin.

Závěrečné zhodnocení:

Hotová jídla od společnosti GymBeam nabízí dobré složení, poměrně příjemnou cenu a hlavně jednoduchou přípravu, takže si během pár minut můžete vychutnat dobré jídlo. Ačkoliv v ideálním případě bychom samozřejmě ocenili širší nabídku jídel a třeba i nějaké bezmasé alternativy, na výrobce suplementů je tahle nabídka pro začátek více než obstojná. Pokud tedy hledáte jídla, která mohou čekat klidně i při pokojové teplotě na den, kdy nebudete stíhat a budete si chtít jen během chvilky ohřát kvalitní jídlo, může být GymBeam FIT skvělou volbou.

V našem žebříčku samozřejmě nesmí chybět ani produkty od společnosti Auga, která se zaměřuje primárně na polévky. Ty jsou ale hutné a mnohdy jsou vyrobené z BIO surovin. Vzhledem k absenci konzervantů, poctivým surovinám a možnosti okamžité konzumace navíc všechny polévky z repertoáru této značky skvěle zasytí i na náročných túrách nebo kdekoliv jinde. Nevěříte? Vyzkoušejte je a uvidíte, že nebudete zklamaní.

 

Hlavní body

Výhody:

 • Skvělé složení
 • Spolehlivě zasytí
 • Jsou určeny k okamžité konzumaci
 • BIO veganské suroviny (některé varianty)
 • Příjemná cena

Nevýhody:

 • Omezený výběr
 • Polévka u větších jedlíků nenahradí hlavní chod
Detailní hodnocení

Kdo produkty vyrábí:

Auga je původem litevská značka výrobce potravin, který patří mezi největší evropské producenty organických potravin. Navzdory této velikosti však všechny potraviny produkují na vlastním hospodářství a kladou obrovský důraz na udržitelnost a inovativnost. Při zachování relativně nízkých cen se jim tak povedlo produkovat zeleninu, houby, polévky, ale i mléčné produkty v TOP kvalitě.

Co si myslíme o nabídce:

Polévky od společnosti Auga považujeme za naprosto skvělé. Většinou je seženete už za cenu od asi 50 do 80 korun, ale přitom mají skvělý sytící efekt. Na výběr máte z opravdu velkého množství různých variant, přičemž řada produktů je veganských a nemusíte se tak bát, že byste kvůli neochotě konzumovat živočišné produkty zůstali o hladu. Vybírat si přitom můžete od klasických a osvědčených variant jako je mrkvová či dýňová polévka až po méně známé verze jako je polévka s kysaným zelím nebo kari polévka.

Závěrečné zhodnocení:

Skvělé produkty za velmi příjemné ceny. Přesně takové jsou produkty od společnosti Auga. Jelikož jedna porce obvykle váží 400 gramů, menší jedlíky určitě zvládne zasytit pouze polévka. Pokud za sebou ale máte extrémně náročnou aktivitu a máte obrovský hlad, polévka vám samozřejmě nemusí nutně stačit. To je potřeba mít při nákupu na paměti, ovšem jinak produkty od značky Auga rozhodně doporučujeme.

Široká nabídka nejrůznějších jídel, snadná příprava a skvělé nutriční hodnoty v kombinaci s dobrou chutí. Přesně takové jsou produkty holandské značky Adventure Food, která vyrábí skvělá jídla pro všechny dobrodruhy. Ať už si vyberete kterýkoliv produkt, jako standardně jej stačí zalít horkou vodou a během chvilky máte připravenou vynikající porci.

Hlavní body

Výhody:

 • Dobré složení
 • Příjemná chuť
 • Dobrá cena
 • Řada zajímavých receptů

Nevýhody:

 • Méně veganských variant
Detailní hodnocení

Kdo produkty vyrábí:

Za těmito produkty stojí holandská značka Adventure Food, která u nás sice není tak známá jako některé konkurenční firmy, ale rozhodně má co nabídnout. Její nutričně vyvážená jídla se hodí na náročný treking, ale i na běžnou turistiku a pokaždé si pouze s pomocí vřelé vody můžete připravit delikátní Adventure Food jídlo. V jejich nabídce najdete kromě klasických jídel také celou řadu zajímavých dezertů.

Co si myslíme o nabídce:

Nabídka společnosti Adventure Food je tak široká, že si zvládne vybrat snad každý. Najdete v ní jak poměrně základní jídla typu míchaná vejce, tak i komplikovanější recepty včetně například pokrmů obsahujících ryby, což není tak úplně typické. Poměrně omezená je opět nabídka pro vegany, což je podle nás jediným negativem produktů této značky.

Závěrečné zhodnocení:
Závěrem zbývá říct snad jenom to, že nebýt poměrně omezené nabídky veganských produktů, mohla by značka Adventure Food skončit v našem žebříčku i o něco lépe. Přesto si však mohou vegani dopřát hned několik zajímavých jídel, stejně tak jako masožravci, kteří budou ze široké nabídky určitě potěšeni.

Ačkoliv při pohledu na krabici MRE se může zdát, že se jedná o obvyklý suplement (a tedy bychom v tomto žebříčku mohli zmínit třeba už i protein), složení tohoto produktu vás může přesvědčit o opaku. Je tvořen 6 různými zdroji bílkovin (mezi nimiž je například lososový, kuřecí, hovězí i hrachový protein) v kombinaci s ovesnou moukou, práškem ze sladkých brambor i hrachového škrobu. No a když se k tomu přidá ještě řada vitamínů, sušeného ovoce a dalších surovin, dostanete produkt, který rozhodně může posloužit jako náhrada jídla.

Hlavní body

Výhody:

 • Produkt připravíte jednoduše a opravdu kdekoliv
 • Relativně dobrá chuť
 • Můžete jej pít i za jízdy nebo za chůze

Nevýhody:

 • Nezasytí tolik, co komplexní pevná jídla
Detailní hodnocení

Kdo MRE vyrábí:
Tento populární produkt, na který jste mimochodem mohli narazit již v našem žebříčku nejlepších gainerů, vyrábí americká společnost Redcon1. Ta nabízí obrovskou škálu různých doplňků od skvělých nakopávačů jako je námi recenzovaný Total War až po nejrůznější náhrady jídel. A ačkoliv u nás stojí tak trochu ve stínu zajetých značek, ve Spojených státech, odkud firma pochází, je mezi sportovci opravdu oblíbená.

Jak hodnotíme složení:
Pokud jde o složení, MRE je poměrně komplexní produkt, který obsahuje celou řadu surovin, které byste v něm asi na první pohled úplně nečekali. Obsahuje však poměrně dost komplexních sacharidů zastoupených díky ovesné mouce, prášku ze sladkých brambor i hrachovému škrobu, stejně tak jako obsahuje relativně dost bílkovin. V případě, že použijete jednu 130g dávku doporučovanou výrobcem, můžete se těšit na solidních 510 kilokalorií, což je opravdu pořádná porce a jako menší snack před hlavním jídlem dne může například na nějakém celodenním pochodu rozhodně přijít vhod.

Dávkování a příprava:
Příprava a dávkování MRE je bezpochyby jednou z hlavních výhod tohoto produktu. Narozdíl od hotových jídel je totiž nemusíte nijak ohřívat, čekat několik minut ani nic podobného. Prostě a jednoduše stačí rozmíchat (ideálně v šejkru) 130 gramů produktu s preferovaným množstvím vody (zvolené množství záleží primárně na tom, jak sladký a hustý nápoj chcete získat) a můžete si jej vychutnat. Zvládnete jej pít za volantem nebo za chůze a je to tak mnohem pohodlnější možnost doplnění kalorií než tuhá strava.

Závěrečné zhodnocení:
MRE je doplněk, který z našeho pohledu rozhodně dává smysl a to nejen například na turistiku. Snadno se připravuje, zvládnete jej pít i v pohybu a obsahuje poměrně dost kalorií, které ovšem pochází z kvalitních zdrojů. Chuťově není MRE žádný zázrak, ale na druhou stranu nutno podotknout, že vzhledem k neobvyklým obsaženým surovinám je to vlastně ještě vcelku ucházející a zvládnete jej bez problémů vypít. Na druhou stranu je však třeba počítat s tím, že sytící efekt komplexního ohřátého jídla může být výrazně větší než u obyčejného nápoje. Přesto jej jako snack třeba při zmíněné turistice rozhodně doporučujeme.

Co je hotové jídlo a jak se vyrábí?

Pokud se jako naprostý laik podíváte na hotová jídla, jako je například svíčková na smetaně v sáčku, ve kterém vydrží klidně i několik let, možná vám může proběhnout hlavou, že takové jídlo musí být opravdu silně konzervované a nemůže mít nic společného se zdravou stravou. Ve skutečnosti byste však byli na omylu, protože osvědčené společnosti jako je Adventure Menu nebo Expres Menu ve skutečnosti investovali docela dost peněz do toho, aby jídla mohly konzervovat i bez zbytečných umělých aditiv.

Například první ze zmiňovaných společností využívá specifickou sterilizační technologii, při které je jídlo ještě za tepla naplněno do jednotlivých sáčků a za působení vysokého tlaku jsou nejprve prudce zahřáta a následně šokově zchlazená, díky čemuž je zajištěna opravdu dlouhá trvanlivost jejich produktů i bez použití konzervantů.

Druhá ze zmíněných společností pak sází na vlastní patentovaný postup zvaný CTP metoda ( zkratka vychází z označení pro metodu kontinuálního tepelného procesu) a ve výsledku také dosáhnou toho, že jejich produkty jsou trvanlivé i bez zbytečných aditiv navíc.

Jaké jsou benefity hotového jídla?

V případě, že jste se někdy rozhodli podniknout nějakou delší túru, vám pravděpodobně nemusíme vysvětlovat, jaké jsou benefity již hotového jídla. Kromě toho, že se nezkazí ani po několika dnech či týdnech v batohu, je nezpochybnitelnou výhodou také velmi rychlá příprava, možnost připravit si jídlo i bez jakéhokoliv zbytečného odpadu a dokonce pro přípravu některých pokrmů ani nepotřebujete teplou vodu, ale stačí vám pouze voda studená. Hotové jídlo vám tak umožní dopřát si chutné jídlo i v situacích, kdy nemáte možnost si vařit nebo zajít do restaurace.

Jak si jídlo ohřát?

Při ohřevu jídla doporučujeme se řídit radami, které poskytuje výrobce přímo na obalu produktu, protože každé jídlo je jiné a každé vyžaduje lehce odlišnou přípravu. Některé pokrmy se ohřívají celé například ve vodní lázni, pokud jste někde, kde si můžete dovolit rozdělat oheň, je možné některé ohřát i například na “ešusu” a dnes již existují i speciální sáčky pro samoohřev a záleží tak jen na vás a vašich možnostech, jaký způsob se rozhodnete preferovat.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.