Nejlepší kolagen 2022: Srovnání a recenze

Naposledy upraveno: 19. listopadu 2021

Nejvíce zastoupenou bílkovinou v lidském těle je kolagen. Je součástí vazů, šlach, chrupavek, svalů, vlasů, nehtů, zubů a dalších pojivových tkání v našem těle. Jeho role v lidském organismu je nenahraditelná, i přesto se ale většina lidí nijakým způsobem nezajímá o jeho suplementaci. Lidí trpících bolestmi kloubů a dalšími problémy způsobenými nedostatkem kolagenu přitom existuje více než dost. Tomuto tématu jsme dokonce věnovali i samostatný článek. Dnes vám ale přinášíme žebříček nejlepších kolagenových doplňků na trhu, který vám pomůže vybrat správný suplement přesně podle vašich potřeb.

10 nejlepších kolagenů

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena
1. Powerlogy Collagen 35 dávek v balení, orientační cena: 19,97 Kč za jednu dávku 699 Kč
2. Greenfood Collagen 30 dávek v balení, orientační cena: 8,17 Kč za jednu dávku 240 Kč - 283 Kč
3. 100% Hydrolyzed Collagen 31 dávek v balení, orientační cena: 25,77 Kč za jednu dávku 799 Kč
4. Allnature - Mořský kolagen 30 dávek v balení, orientační cena: 6,63 Kč za jednu dávku 159 Kč - 212 Kč
5. BioTechUSA Collagen 300g 20 dávek v balení, orientační cena: 22,95 Kč za jednu dávku 489 Kč - 529 Kč
6. Collagen Peptides for Skin & Joints 31 dávek v balení, orientační cena: 29 Kč za jednu dávku 899 Kč
7. Joint Care with Fortigel 14 dávek v balení, orientační cena: 28,5 Kč za jednu dávku 359 Kč - 399 Kč
8. Kolagen MedPharma 67 dávek v balení, orientační cena: 2,72 Kč za jednu dávku 254 Kč
9. Collagen Liquid 40 dávek v balení, orientační cena: 16,48 Kč za jednu dávku 559 Kč - 589 Kč
10. EnergyBody Verisol 20 dávek v balení, orientační cena: 19,95 Kč za jednu dávku 398 Kč

Nejlepší kolagen na základě testování a uživatelských zkušeností

1. Powerlogy Collagen

Powerlogy Collagen

První místo našeho žebříčku nejlepších kolagenů na trhu obsadil 100% Collagen od společnosti Powerlogy. Největší předností tohoto produktu je jeho složení. Nenajdete v něm totiž nic jiného než čistý hovězí kolagen. Zas a znovu tady máme důkaz toho, co v oblasti doplňků stravy platí víc než kdekoliv jinde: v jednoduchosti je krása. 

Výhody:

 • Naprosto čisté složení
 • Vysoký obsah kolagenu
 • Dá se přidat do proteinu, ovesné kaše a podobně
 • Bez alergenů a škodlivých látek

Nevýhody:

 • Nepříjemná chuť 

Kdo ho vyrábí:

Česká společnost Powerlogy se snaží s využitím svých výrobků lidem pomoci s dosažením zdravého životního stylu. Usiluje o to mimo jiné tím, že se aktivně snaží zvýšit povědomí lidí o výběru kvalitních potravin. Všechny jejich produkty jsou založeny na principu jednoduchosti a co nejčistčího složení. Proto se v nich nesetkáte s přidanými dochucovadly, barvivy, konzervanty ani rafinovaným cukrem. 

V JEDNÉ DÁVCE (10g) NAJDETE:
 • 9 000 mg hovězího kolagenu
 • 9 g bílkovin
 • 30 mg vápníku

Powerlogy ve složení spoléhá na jednoduchost a to se rozhodně vyplácí. V každé odměrce jejich 100% kolagenu dostanete jenom to, co opravdu potřebujete – hydrolyzovaný hovězí kolagen. Tím pádem se vyhnete všem aditivům, které jsou ve většině konkurenčních produktů spíše na škodu. Absence dochucovadel nejspíš nebude každému úplně po chuti. Přiznám se, že ani já jsem si na neochuceném kolagenu příliš nepochutnal. Naštěstí ho ale můžete jednoduše kombinovat například s proteinem, který jeho chuť s přehledem přebije. 

Závěrečné zhodnocení:

Powerlogy Collagen je krásnou ukázkou toho, že do suplementů často nemusíte přidávat všemožné přídatné látky, abyste z něj udělali něco víc. Právě naopak. Čistý kolagen bez jakýchkoliv aditiv funguje naprosto skvěle a není mu co vytknout. Možná s výjimkou nepříjemné chuti, které rozhodně není ani zdaleka tak příjemná, jak ji výrobce popisuje. Tento problém se ale dá lehce vyřešit, jak jsem popsal výše. Necelých 20 korun za dávku je navíc dost férová cena, obzvláště pokud vezmeme v potaz kvalitu produktu. V konečném důsledku i tak nezbývá nic jiného, než kolagen od Powerlogy doporučit všem, kteří hledají opravdu kvalitní doplněk stravy za výhodnou cenu. 

Obchod
Cena
Odkaz

2. Greenfood Collagen

Greenfood Collagen

Dvojkou v našem žebříčku je Collagen Beauty od společnosti GreenFood. Ten si naši přízeň získal především velice nízkou cenou, se kterou jde ale ruku v ruce také velice kvalitní složené. Podobně jako u kolagenu od Powerlogy zde nenarazíte na nic, co v kvalitním produktu nemá co dělat. 

Výhody:

 • Skvělý poměr ceny a kvality
 • Obsahuje vitamíny C a B3
 • Rostlinná kapsle
 • Neobsahuje žádné nežádoucí látky

Nevýhody:

 • Poměrně nízký obsah kolagenu

Kdo ho vyrábí:

GreenFood je rodinná česká firma zaměřující se na doplňky stravy vyrobené z prvotřídních surovin. Společnost si zakládá především na kvalitním organickém složení. Konzervanty, přidané cukry, barviva nebo stabilizátory byste v jejich výrobcích hledali jen těžko. I díky tomu si za 25 let na trhu získala pozici osvědčeného výrobce, na kterého je spoleh.

V jedné denní dávce (dvě kapsle) najdete: 
 • 760 mg rybího kolagenu
 • 160 mg vitamínu C
 • 32 mcg vitamínu B3

Největší nevýhodou kolagenových doplňků stravy ve formě kapslí je jejich nízký obsah účinných látek. Collagen Beauty bohužel není výjimkou, i když je potřeba dodat, že v porovnání s ostatními suplementy tohoto typu je na tom ve skutečnosti dost dobře. Velkým plusem je přítomnost vitamínu C, který je v těle pro tvorbu kolagenu nepostradatelný. Celé složení je uschováno v rostlinné kapsli, což pro GreenFood představuje další plusové body. 

 

Závěrečné zhodnocení:

Collagen Beauty sice bude obsahem kolagenu jet stěží konkurovat většině ostatních produktů, ale na druhou stranu je s přehledem poráží v poměru cena/kvalita. Něco málo přes 8 korun za denní dávku s takovým složením je opravdu skvělá cena. Pro někoho navíc mohou být kapsle příjemenší formou než práškové nebo tekuté varianty. Je ale pravda, že pokud hledáte co nejlepší složení a nevadí vám si za kvalitu něco připlatit, pravděpodobně si vyberete spíše z jiných produktů. Na druhou stranu pro člověka, který hledá balanc mezi cenou a kvalitou je Collagen Beauty jasná volba. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

3. 100% Hydrolyzed Collagen

100% Hydrolyzed Collagen

Jako další v pořadí se umístil Platinum 100% Hydrolyzed Collagen od společnosti MuscleTech. Ten těží (podobně jako Powerlogy) z čistého složení bez zbytečných aditiv. Obsahuje pouze hovězí kolagen a patentovaný kolagen FORTIGEL®

Výhody:

 • Čisté složení
 • Vysoký obsah kolagenu
 • Bez alergenů a přidaných látek

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Kdo ho vyrábí:

Původem kanadská společnost MuscleTech je celosvětově známým výrobcem sportovních suplementů. Podnětem pro založení společnosti byla spokojenost zakladatelů s doplňky stravy na trhu. Rozhodli se proto vzít věci do vlastních rukou a stvořit značku, která bude odpovídat vysokým nárokům všech sportovců. 

V jedné denní dávce (22 gramů) najdete:
 • 22 000 mg hovězího kolagenu
 • 20 g bílkovin
 • 30 mg zinku
 • 55 mg sodíku

Čistý kolagen bez jakýchkoliv přidaných látek. To je všechno, co Vám Platinum 100% Hydrolyzed Collagen nabídne. A nic jiného popravdě ani není potřeba. Stejně jako v případě Powerlogy je sázka na jednoduchost složení velice dobrý tah, který se společnosti vyplatil. Za zmínku stojí opravdu vysoký obsah účinné složky. Jedna denní dávka obsahuje až 22 gramů kolagenu, což více než u kteréhokoliv jiného produktu v našem žebříčku. 

Závěrečné zhodnocení:

Platinum 100% Hydrolyzed Collagen je velice povedený produkt, který si bezpochyby zaslouží svou pozici na přední příčce tohoto žebříčku. Jedinou vadou na kráse je jeho vysoká cena. Bezmála 26 korun je opravdu dost, nicméně produkt s podobným složením i za tuto cenu rozhodně stojí. Tím pádem je jasné, že pokud je pro Vás cena klíčovým faktorem, bude pro vás nejspíš výhodnější zvážit koupi Collagen Beauty od GreenFood. V případě, že Vám nevadí si za kvalitu připlatit, bude vám kolagen od MuscleTech rozhodně vyhovovat. 

Obchod
Cena
Odkaz

4. Allnature - Mořský kolagen

Allnature - Mořský kolagen

Na čtvrté příčce našeho žebříčku nejlepších kolagenových doplňků stravy se umístil Mořský kolagen od společnosti Allnature. Jak už samotný název napovídá, tento produkt vsadil na variantu rybího kolagenu, stejně jako například kolagen od GreenFood. Hlavním lákadlem Mořského kolagenu je jeho cena. I přesto si ale zachovává velice slušnou kvalitu složení a rozhodně má co nabídnout. 

Výhody: 

 • Velice výhodná cena
 • Obsah vitamínů C a B3
 • Skvělý poměr cena/kvalita

Nevýhody:

 • Celkem nízký obsah kolagenu

Kdo ho vyrábí:

Allnature je dalším zástupcem z řady českých značek působících na trhu s doplňky stravy. Společnost se snaží zničit mylné představy lidí o tom, že zdravé potraviny nemohou chutnat dobře, a proto používá pouze suroviny zpracované šetrným způsobem. Na trhu působí již od roku 2013 a od té doby si získala důvěru předních prodejců zdravé výživy v České republice. 

V jedné denní dávce (1 kapsle) najdete:
 • 400 mg rybího kolagenu
 • 80 mg vitamínu C
 • 16 mg vitamínu B3

 

Mořský kolagen je podávaný v kapslích, což se nepříznivě promítá i na obsahu samotného kolagenu v jedné dávce. Jedná se opravdu o pouhý zlomek toho, co nabízí Powerlogy, MuscleTech a další. Na druhou stranu zde ale musíme pochválit obsah vitamínu C a také vitamínu B3. Oba umocňují účinky kolagenu, a tak alespoň částečně vynahrazují jeho nízký obsah. 

Závěrečné zhodnocení:

Úplně na rovinu si můžeme říct, že Mořský kolagen si nekoupí nikdo, komu jde pouze o kvalitu. Pokud hledáte produkt, který je napěchovaný kolagenem a můžete od něho očekávat maximální účinky, vašim favoritem bude Powerlogy, MuscleTech nebo BioTechUSA. Jenomže kvalita není všechno. Pro spoustu lidí je rozhodujícím faktorem cena, která je v případě Allnature nastavená opravdu skvěle. Šest korun za jednu denní dávku je skvělý poměr ceny a kvality, který jen tak nikde nenajdete. Je proto asi jasné, že Mořský kolagen není pro každého. Svého zákazníka si ale určitě najdete, protože i za velice nízkou cenu nabízí opravdu solidní složení.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

5. BioTechUSA Collagen 300g

BioTechUSA Collagen 300g

První polovinu našeho žebříčku uzavírá Collagen od společnosti BioTechUSA. Ten měl velký potenciál na to, aby se umístil na vyšší příčce, nicméně doplatil na pár nedostatků, nad kterými jsme nemohli zavřít oči. Jinak se ale jedná o velice kvalitní kolagen, který v mnohém převyšuje svou konkurenci.

Výhody:

 • Vysoký obsah kolagenu
 • Na výběr ze dvou příchutí
 • Obsahuje vitamíny C a E

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Obsahuje zbytečná barviva

Kdo ho vyrábí:

BioTechUSA je americké značka sportovní výživy známá po celém světě. Nenechte se však oklamat jejím názvem. Všechny produkty této značky jsou vyráběny v Evropské unii, tudíž splňují všechny její přísná kritéria ohledně kvality. Společnost se profiluje především skvělým poměrem ceny a kvality a výn'bornou chutí svých výrobků. 

V jedné dávce (15 gramů) najdete:
 • 13 000 mg hovězího kolagenu
 • 75 mg vitamínu C
 • 2,7 mg vitamínu E
 • 105 mg kyseliny hyaluronové

Složení Collagenu od BioTechUSA na první pohled vypadá opravdu dobře. Máme tady vysoký obsah kolagenu, přidané vitamíny C a E a navíc si můžeme vybrat i ze 2 příchutí. Tahle možnost je rozhodně velkým plusem, protože chuťově s přehledem poráží ostatní výrobce. Jenže to má i svou daň. Zatímco Powerlogy nebo MuscleTech se pyšní tím, že neobsahují žádná aditiva, BioTechUSA tohle říct nemůže. Obsahuje totiž barviva s vysokým skóre škodlivosti. Ta zde sice nejsou obsažena v nějakém velkém množství, ale přece jenom se jim dalo lehce vyhnout. 

Závěrečné zhodnocení:

Collagen od společnosti BioTechUSA patří mezi kvalitní kolageny, které cílí především na náročné sportovce. To se pochopitelně projevuje i na ceně, která činí necelých 23 korun za jednu dávku. Za tuhle částku ale získáte vysoce kvalitní kolagen a navíc, který na rozdíl od většiny ostatních výrobků disponuje také velice dobrou příchutí. Negativem jsou pochopitelně škodlivá barviva. Jinak tomuto produktu ale není co vytknout a nezbývá nám, než ho vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

6. Collagen Peptides for Skin & Joints

Collagen Peptides for Skin & Joints

Další místo našeho žebříčku obsadil Collagen Peptides for Skin & Joints od společnosti Life Extension. Ten se řadí do skupiny produktů, které sází na čisté složení bez aditiv. Na rozdíl od většiny výrobců však Life Extension místo čistého hovězího kolagenu zvolil kombinaci hovězího a kuřecího. 

Výhody:

 • Vysoký obsah kolagenu
 • Bez zbytečných aditiv
 • Kombinace hovězího a kuřecího kolagenu

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Nepříjemná chuť

Kdo ho vyrábí:

Za značkou Life Extension stojí společnost Life Extension Europe, která se zaměřuje na zdravý životní styl. Všechny její produkty směřují k jednomu cíli – zlepšit životní styl co největšího množství lidí. Cílem společnosti je zajistit lidem zdravější, šťastnější a delší život. Z toho jasny vyplývá, že veškeré její produkty prochází velmi přísným procesem kontroly, aby splňovaly ty nejvyšší standardy. 

V jedné denní dávce (11 gramů) najdete:
 • Vysoký obsah kolagenu
 • 10 g bílkovin
 • Peptidový komplex hydrolyzovaného hovězího a kuřecího kolagenu 

Možná se Vám zdá zvláštní, že u tohoto produktu neuvádíme přesné množství kolagenu v jedné dávce. Důvodem je, že samotný výrobce tvrdí, že v 11 gramech jejich přípravku se skrývá 11,1 gramů kolagenu. Nejsem sice expert na matematiku, ale tady si dovolím s výrobcem nesouhlasit. Přesné množství kolagenu se tedy asi nedozvíme, nicméně je jasné, že se bude pohybovat těsně pod hranicích oněch 11 gramů, jelikož výrobek kromě čistého kolagenu nic jiného neobsahuje. 

Závěreční zhodnocení:

Life Extension připravil opravdu kvalitní kolagen, který nabízí prvotřídní složení, avšak za poměrně vysokou cenu. I z toho důvodu se neumístil na vyšší příčce. S 29 korunami za jednu dávku se totiž jedná o nejdražší produkt v našem žebříčku. Za tuhle cenu ale dostanete kombinaci hovězí a kuřecího kolagenu, což se pozitivně projeví především na stavbě vašich chrupavek. V konečném důsledku se tak jedná o klasického zástupce výrobků, které nabízí skvělé výsledky za opravdu vysokou cenu. Tím pádem není ani zdaleka pro každého, ale své fanoušky si rozhodně najde.

Obchod
Cena
Odkaz

7. Joint Care with Fortigel

Joint Care with Fortigel

Jako další v pořadí tady máme Collagen Joint Care with Fortigel od společnosti Nutrisslim. Ten si naši pozornost získal především díky svému zajímavému složení, které se do velké míry vymyká tomu, co vidíme u ostatních výrobců. Zdrojem kolagenu je zde (podobně jako v případě MuscleTech) patentovaná směs FORTIGEL®

Výhody:

 • Složení bez škodlivých barviv a dochucovadel
 • Obsahuje vitamín C
 • Obohacený o MSM prášek a výtažek z šípku

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Poměrně nízký obsah kolagenu

Kdo ho vyrábí:

Nutrisslim je původem slovinská společnost zabývající se produkcí superpotravin té nejvyšší kvality. Veškeré suroviny odebírá přímo od pěstitelů, díky čemuž má přehled o jejich původu a kvalitě. Společnost se zásadně vyhýbá používání uměle zpracovaných surovin a veškeré její produkty jsou v RAW a BIO kvalitě.

V JEDNÉ DÁVCE (10G) NAJDETE:
 • 5 000 mg kolagenu
 • 3,15 mg MSM prášku
 • 1 g prášku z šípku
 • 100 mg vitamínu C

Složení kolagenu od Nutrisslim je bohaté na přídatné látky, nicméně zároveň je také celkem chudé na samotný kolagen (v porovnání s ostatním produkty v této ecnové kategorii). MSM prášek sice podporuje tvorbu kolagenu v těle, to však nepomáhá vyvážit jeho nízký obsah. Pochvalu si rozhodně zaslouží vitamín C i další látky, které jsou zde ale obsaženy právě na úkor kolagenu. 

Závěrečné zhodnocení:

Kolagen od Nutrisslim je velice zajímavý produkt, který si rozhodně najde své fanoušky. Jeho vysoká cena v kombinaci s nízkým obsahem kolagenu ale způsobují, že se v našem žebříčku ocitá na poměrně nízké pozici. Za necelých 29 korun totiž dostanete asi poloviční množství kolagenu v porovnání s Powerlogy. Tady snad ani není potřeba se dále rozepisovat. Pokud hledáte produkt, který vám kromě kolagenu dá i něco navíc i za cenu toho, že bude obsahovat méně účinné látky, právě jste našli svého favorita. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

8. Kolagen MedPharma

Kolagen MedPharma

Na osmé pozici v našem srovnání nejlepších kolagenů na trhu se ocitl Kolagen od společnosti MedPharma. Jeho největší výhodou je velice nízká cena, která je ale pochopitelně nepřímo úměrná s kvalitou. I přesto je Kolagen od MedPharmy velice solidní suplement, který pro mnohé lidi může představovat vstupní bránu mezi kolagenové doplňky stravy.

Výhody:

 • Velice nízká cena
 • Jednoduché dávkování
 • Skvělý poměr cena/kvalita

Nevýhody:

 • Nízký obsah kolagenu

Kdo ho vyrábí: 

MedPharma je česká rodinná společnost působící na trhu se sportovní výživou již od roku 2000. Jejím cílem je podpora lidského zdraví, čeho dosahuje vývojem vlastních doplňků stravy, kosmetických přípravků a zdravotnických prostředků. Společnost pochopitelně klade velký důraz na kvalitu, a proto veškeré její výrobky prochází kontrolou v akreditovaných laboratořích. 

V jedné denní dávce (jedna kapsle) najdete:
 • 300 mg rybího kolagenu

Kolagen od MedPharmy narozdíl od ostatních zástupců kolagenu v kapslích neobsahuje žádné přidané vitamíny. Tím pádem tady kromě samotného kolagenu, želatinového obalu a dalších komponentů nezbytných k výrobě kapslí nenajdeme. Nutno ale podotknout, že ani ten kolagen tady není obsažen zrovna bohatě. 

 

Závěreční zhodnocení: 

Kolagen od MedPharmy sice není zázrak, ale to by od něj nikdo ani nemohl čekat. Od suplementu, kterého jedna dávka vyjde na necelé 3 koruny, opravdu nemůžeme očekávat prvotřídní složení a nejlepší možné účinky. Když ale vezmeme v potaz cenu, musíme uznat, že složení MedPharmy není vlastně vůbec špatné. Díky své nízké ceně má potenciál k tomu, aby zaujal i lidi, kteří by o koupi kolagenu jinak vůbec neuvažovali. 

Obchod
Cena
Odkaz

9. Collagen Liquid

Collagen Liquid

Další v pořadí je Collagen Liquid od společnosti Scitec. Jak už samotný název napovídá, v tomto případě se jedná o kolagen v tekuté formě. Tato forma může přinášet spoustu výhod, nicméně ruku v ruce s ní jdou i přidané látky, které mohou napáchat více škod než užitku. Přesně tak tomu je v tomto případě. 

Výhody:

 • Vysoký obsah kolagenu
 • Ochucená varianta
 • Obsahuje vitamín B6

Nevýhody:

 • Vyšší cena
 • Obsahuje potenciálně škodlivé látky

Kdo ho vyrábí:

Společnost Scitec patří mezi evropskou špičku na poli sportovní výživy. Proslulá je především díky svým proteinům, které prodává v rekordním množství. V tomto směru si takí potrpí na kvalitu a své syrovátkové proteiny ve velkém testuje. Věnuje se ale také výrobě ostatních suplementů, mezi které patří například minerály, nakopávače, kloubní výživy nebo spalovače.

V jedné denní dávce (25 mililitrů) najdete:
 • 8 025 mg kolagenu
 • 9,3 mg vitamínu B6
 • 1 050 mg glycinu 

Výrobce Collagen Liquid bohužel neuvádí zdroj použitého kolagenu. Jeho obsah je však docela slušný, takže v tomto směru není co kritizovat. Co si ale kritiku zaslouží, jsou použité konzervanty a sladidla. Za zmínku stojí především cyklamát sodný, který je například v USA úplně zakázán. Pevně věřím tomu, že suplementy se dají osladit i méně škodlivými látkami, proto nám nezbývá nic jiného, než zařadit Collagen Liquid téměř až na samotný konec žebříčku. 

Závěrečné zhodnocení:

Z hlediska obsahu kolagenu je na tom Collagen Liquid velice dobře. Problém ale nastává v použitých sladidlech, která celý produkt dost kazí. Vyloženě pozitivní není ani nastavená cenovka. Něco málo přes 16 korun za jednu dávku řadí kolagen od Scitecu mezi dražší produkty. Těm ale z hlediska složení nemůže moc dobře konkurovat. Výhodou však může být jeho tekutá forma, která bude bezpochyby mnohým lidem vyhovovat. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

10. EnergyBody Verisol

EnergyBody Verisol

Náš žebříček uzavírá Verisol Collagen od společnosti EnergyBody. Čím nás zaujal? Kromě kolagenu obsahuje také slušnou dávku vitamínů a minerálů. Stejně jako v případě kolagenu od Scitecu se jedná o tekutý produkt, což pro mnohé může být rozhodujícím faktorem. 

Výhody:

 • Dobrá chuť
 • Obsahuje vitamíny a zinek
 • Vědecky ověřená směs peptidů Verisol®

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Nízký obsah kolagenu

Kdo ho vyrábí:

Společnost EnergyBody je největším evropským výrobcem tekutých suplementů. Historie společnosti sahá až do 80. let minulého století, kdy bratři Holzingerovi začali ve svém obývacím pokoji připravovat první produkty. Dnes už veškerá výroba pochopitelně probíhá ve specializovaných laboratořích. EnergyBody se zaměřuje především na silové sportovce, ale její produkty mohou být přínosné pro sportovce všeho druhu. 

V jedné denní dávce (25 mililitrů) najdete:
 • 2 500 mg kolagenu
 • 80 mg vitamínu C
 • 12 mg vitamínu E
 • 10 mg zinku

Verisol Collagen je bohatý na vitamíny a zinek, což je pochopitelně velké plus. Ještě lepší by ale možná bylo, kdyby byl bohatý zároveň i na kolagen. Jeho obsahem se totiž nemůže rovnat práškovým přípravkům, které obsahují několikanásobné množství účinné látky. V čem se jim naopak rovnat může, je cena. Tahle kombinace není zrovna šťastná a přesně proto se Verisol Collagen ocitá až na samotném chvostu našeho žebříčku. Na druhou stranu musíme ještě jednou pochválit množství vitamínů a zinku, které jsou zde obsaženy dostatečně na to, aby pokryly doporučenou denní dávku pro dospělého člověka. 

Závěrečné zhodnocení:

Myslím, že všechno důležité už zaznělo v předchozím odstavci. Verisol Collagen je ve všech ohledech skvělým doplňkem stravy. Jeho největší vada je však nízký obsah té nejdůležitější látky. Kdyby obsahoval více kolagenu, zaplatit oněch necelých 20 korun za dávku by se zajisté vyplatilo a tento produkt by se rázem ocitl na mnohem vyšší pozici. I přesto si ale dokážu představit, že svým složením bude pro spoustu lidí favoritem.

Obchod
Cena
Odkaz

Co je kolagen?

Ze všech bílkovin je v našem těle nejvíce zastoupen právě kolagen. Je základem pojivových tkání v našem těle, tudíž se nachází v kostech, kůži, nehtech, vlasech, šlachách, svalech a podobně. Existuje více než 25 druhů kolagenu, přičemž pro nás jsou klíčové především typy I, II a III. Ty představují naprostou většinu kolagenu v lidském těle. Kolagen si sice tělo ve značné míře tvoří samo, nicméně s přibývajícím věkem tato produkce pomalu ale jistě klesá. To se následně projeví na všech tkáních, které kolagen tvoří. Je zajímavé, že i přes jeho nezpochybnitelnou důležitost stále většina lidí (včetně sportovců) kolagen ignoruje a nedělá si starosti s jeho doplňováním. Na toto téma jsme přitom psali komplexní článek Kolagen pod drobnohledem, který určitě doporučujeme pročíst. 

K čemu potřebujeme kolagen?

Na základě výše napsaného je asi jasné, že kolagen v našem těle zastává celou řadu důležitých funkcí. Díky tomu dokáže ve velké míře ovlivnit celkovou kvalitu našeho života. Kde se kolagen nejvíce projevuje?

Vliv na kvalitu pokožky

Všichni asi moc dobře víme, že kůže starších lidí bývá povislá. To je zapříčiněno nedostatkem kolagenu, kterým starší lidé ve velkém trpí. Kolagen zajišťuje pevnost a pružnost pokožky a zároveň v ní pomáhá držet správné množství vody. Bez kolagenu bývá pokožka naopak křehká a velmi málo odolná vůči vlivům vnějšího prostředí. Úbytek kolagenu ale přichází mnohem dříve, než by se mohlo zdát. Kolagen I. typu, který je ve velkém obsažen právě v pokožce, tělo přestává ve větším množství produkovat už ve věku 35 let.

Vliv na bolest kloubů

Vzhledem k tomu, že kolagen tvoří značnou část chrupavek, vazů a šlach, je celkem jasné, že se ve velkém podílí na správném fungování naší kloubní soustavy. I z toho důvodu si většina lidí kolagen spojuje právě s klouby. Kolagen II. typu totiž zajišťuje jejich pevnost a odolnost. Úbytek kolagenu se na funkci kloubů projevuje zhoršenou pohyblivostí a bolestí. To je mimochodem důvod, proč mají starší lidé s klouby neustálé problémy. Není to však záležitost týkající se pouze starších lidí. I lidé po třicítce mohou pociťovat bolesti kloubů při nějaké náročné aktivitě. Proto doporučujeme preventivně doplňovat kolagen všem věkovým skupinám.

Vliv na svalovou hmotu

Růst svalů je pro sportovce velmi dobře známé téma. Co si ale možná někteří neuvědomují, je role kolagenu v procesu hojení svalových mikrotraumat po tréninku. Kolagen III. typu dodává nově vznikajícím svalovým vláknům potřebnou flexibilitu. Díky tomu pomáhá zacelit pojivovou tkáň tam, kde došlo k jejímu poškození během tréninku. Doplnění kolagenu po tréninku by tedy mělo být prioritou každého sportovce, neboť právě kolagen do značné míry urychluje proces regenerace svalové hmoty.

Věděli jste, že kolagen ovlivňuje také zdraví pohybového aparátu?

Jak doplnit kolagen?

První možností doplnění kolagenu jsou pochopitelně doplňky stravy. Jejich největší výhodou je, že prošly mnoha vědeckými testy, díky kterým budete mít jistotu, že opravdu dosáhnete požadovaných výsledků. Navíc obsahují kolagen v dostatečně velkém množství. Další možností je upravit si jídelníček tak, aby obsahoval potraviny bohaté na přírodní kolagen. Mezi takové potraviny patří především maso, ryby, mléčné výrobky, vejce, slunečnicový olej, červené ovoce, zelená listová zelenina a podobně. Velice přínosným zdrojem kolagenu jsou i kuřecí nebo hovězí vývary, do kterých by se mělo používat maso i kosti. V tomto směru se jídelníček bohatý na kolagen ve své podstatě téměř neliší od jídelníčku bohatého na bílkoviny obecně, což je pochopitelně výhoda.

Čím je dobré podpořit produkci kolagenu?

Kromě přijímání kolagenu ze stravy také můžeme podpořit jeho tvorbu přímo v našem těle. K tomu pomůže například vitamín C, který je pro přirozenou tvorbu kolagenu nezbytný. Seznam nejlepších přírodních zdrojů vitamínu C jsme pro vaše potřeby už v minulosti připravili, takže se na něj neváhejte podívat a vzít si z něj potřebnou inspiraci. Významnou roli v tvorbě kolagenu mají také omega 3 mastné kyseliny. Ty jsou v České republice dlouhodobě opomíjeny, což je velmi špatně. Zařazením omega 3 mastných kyselin do svého jídelníčku získáte mnohem více benefitů než jenom zvýšenou produkci kolagenu. Patří mezi ně lepší funkce mozku, snížení krevního tlaku, podpora správné srdeční činnosti a mnohem víc.

Produkci kolagenu můžete zvýšit zařazením omega 3 do jídelníčku

Čím produkci kolagenu škodíme?

Kromě věku se na produkci nebo rychlost degradace kolagenu negativně promítají i jiné faktory. Tím hlavním je špatná životospráva. Ta se promítne na všech aspektech našeho zdraví, tvorbu kolagenu nevyjímaje. Velkým nepřítelem kolagenu je především jednoduchý cukr, jehož nadměrná konzumace zapříčiní rozklad kolagenových vláken. Dalšími faktory negativně ovlivňující produkci kolagenu jsou kouření, nadměrný stres, časté opalování bez ochranných prostředků nebo návštěvy solárií a další. 

Jak vybrat kolagen?

Při výběru kolagenu je třeba dbát především na to, aby se jednalo o kolagen hydrolyzovaný. Takto upravený kolagen tvoří kolagenní peptidy, které jsou pro tělo mnohem lépe zpracovatelné a využitelné. Při výběru mezi jednotlivými druhy kolagenu záleží především na vašich potřebách. Hovězí kolagen obsahuje především I. a III. typ, zatímco mořský (neboli rybí) obsahuje hlavně I. typ. Vaše volba by se proto měla odvíjet hlavně od vašich osobních potřeb, přičemž hlavní funkce jednotlivých typů kolagenu jsme probrali výše. Při výběru kolagenu (a jakéhokoliv jiného suplementu) vždy dbejte na to, aby výrobce používal kvalitní suroviny, které jsou pro lidský organismus dobře využitelné.

Jak dlouho se kolagen užívá?

Benefity kolagenu se pochopitelně neprojeví ze dne na den. Většinou se uvádí, že minimální doba potřebná pro zpozorování prvních pozitivních účinků je 4-8 týdnů. Tato doba se ale pochopitelně liší od člověka ke člověku a ovlivňuje ji velké množství faktorů. Jako osvědčený způsob maximalizace účinků kolagenu se uvádí jeho užívání na denní bázi po dobu 3 měsíců. Následovat by mělo pouhé “udržování” v podobě užívání kolagenu asi 2-3x do týdne. V případě nenadálých potíží se samozřejmě doporučuje opět začít s častějším užíváním.

Diskuze (1)

Lukáš Janoušek
Listopad 24, 2021

Dobrý den,

koukal jsem na Vase video o Alavisu. A zni tam, že msm neguje využitelnost kolagenů. To znamená, že potlačuje kolageny a kdybych bral stranou ještě suplement vyloženě jenom o kolagenu tak nebude účinný na 100% kvůli msm z Alavisu?

Děkuji

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)