Nejlepší arašídová másla 2021 - Která jsou kvalitní? (Test)

Naposledy upraveno: 23. července 2021

Arašídová másla jsou bezpochyby jedním z hitů moderní výživy. A není se vůbec čemu divit. Jsou bohatým zdrojem jak bílkovin a tuků, tak i mnohých mikroživin počínaje vitamíny skupiny B a konče zinkem a železem. No a v neposlední řadě skvěle chutnají, když už ne samotné, můžete si je dopřát s proteinem, hořkou čokoládou či jinými druhy oříšků.

No a vzhledem k tomu, že na trhu se vyskytují desítky, jsme se rozhodli vytvořit samostatný žebříček. Ta nejlepší arašídová másla jsme tedy otestovali a přinášíme vám následující srovnání.

10 nejlepších arašídových másel na základě testování

1. LifeLike Arašídový krém
236 Kč za 1 kg
100% obsah arašídů
Vyrobeno v ČR
2. Lucky Alvin Arašídové Máslo
300 Kč za 1 kg
100% obsah arašídů
Vyrobeno v ČR
3. Big Boy Arašídový krém
239 Kč za 1 kg
100% obsah arašídů
Vyrobeno v ČR
4. Czech Virus Peanut Butter
289 Kč za 1 kg
100% obsah arašídů
Vyrobeno v ČR
5. MyProtein Peanut Butter
219 Kč za 1 kg
100% obsah arašídů
Vyrobeno ve Velké Británii
6. Bulk Powders Arašídové máslo
229 Kč za 1 kg
100% obsah arašídů
Vyrobeno v Anglii
7. TPW Peanut Butter
249 Kč za 1 kg
100% obsah arašídů
Vyrobeno v Anglii
8. FA So Good Peanut Butter
245 Kč za 1 kg
100% obsah arašídů
9. Sizeandsymmetry Arašídové Máslo
398 Kč za 1 kg
81% arašídů
Neodolatelná chuť
10. GymBeam Arašídové máslo
149 Kč za 1 kg
100% obsah arašídů
Obsahuje i slupky

Detailní srovnání arašídových krémů

1. LifeLike Arašídový krém

LifeLike Arašídový krém

Nejlepším arašídovým máslem na trhu je podle nás arašídový krém od společnosti LifeLike. Máslo je vyrobené přímo v České republice a nenajdete v něm nic jiného než pražené arašídy.

Žádný palmový olej, žádný přidaný cukr a ani žádná sůl. No a když se k těmto benefitům přidá ještě dobrá cena, vznikne máslo, které nemá konkurenci.

hlavní body
Výhody:
 • Máslo vyrobené v Česku
 • Bohaté na bílkoviny, tuky a vlákninu
 • Obsahuje pouze pražené arašídy
 • Dobrá cena
 • Skvělá chuť
 • Dostupnost ve dvou různých baleních - 300g a 1000g
Nevýhody:
 • Nenašli jsme
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Arašídové máslo LifeLike chutnalo přesně tak, jak by arašídové máslo chutnat mělo. Výrazná a plná chuť byla doprovázena skvělou konzistencí, díky čemuž nebyl nejmenší problém mazat tento arašídový krém na celozrnné či čistozrnné pečivo, ani ho použít do různých smoothies či potréninkových šejků.

Když jsem ho použil do různých nepečených receptů a poté ho dal do lednice, krásně ztuhlo. Jestli hledáte arašídové máslo, které vaše chuťové pohárky naprosto nadchne, je LifeLike jasná volba.

Kdo máslo vyrábí:

Společnost LifeLike je rodinným podnikem Libora Mačalíka a jeho ženy Venduly, kterým na našem trhu chyběla kvalitní másla.

Tato společnost v sobě kloubí kvalitu, poctivost a především čerstvost, v důsledku čehož najdete v repertoáru této firmy nejen arašídová másla, ale také spoustu dalších ořechových másel, častokrát v kombinaci s kokosem nebo výtečnou čokoládou. 

Závěrečné ohodnocení:

Máslo LifeLike mě opravdu zaujalo. Když mi přišlo, byl nahoře usazen olej, což svědčí o tom, že výrobce nepoužil žádné stabilizátory. Chuťově mi přišlo velmi dobré, přidával jsem ho do různých koktejlů, kaší i potréninkových šejků.

I když můžete oponovat, že existují levnější másla, u LifeLike máte stoprocentní jistotu kvality

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

2. Lucky Alvin Arašídové Máslo

Lucky Alvin Arašídové Máslo

Na druhém místě našeho žebříčku se opět nachází produkt vyrobený v České republice. Lucky Alvin v sobě kombinuje stoprocentní obsah arašídů, lahodnou a nezaměnitelnou chuť, která si v kombinaci s poměrně dobrou rozhodně zaslouží místo v našem srovnání arašídových krémů.

hlavní body
Výhody:
 • Vyrobené v Česku
 • Obsahuje 100% podíl arašídů
 • Bez palmového oleje, konzervantů a stabilizátorů
 • Nezaměnitelná chuť
Nevýhody:
 • Dostupné pouze v 40g a 330g balení
 • Ve srovnání s konkurencí vyšší cena za 1 kg
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Lucky Alvin vyrobil, podobně jako vítěz našeho srovnání nejlepších másel, opravdu skvělý produkt, který si zamilujete. Chuť arašídů je poměrně výrazná, pokud na ni nejste zvyklí, máslo vám nemusí moc chutnat. V takovém případě doporučuji kombinaci arašídů a čokolády, kterou Lucky Alvin také vyrábí a která po chuťové stránce nemá konkurenci.

Konzistence je opět krásně krémová a jemná, takže máslo není problém mazat, stejně jako přidávat do koktejlů či receptů.

Kdo máslo vyrábí:

Lucky Alvin je česká společnost, která vyrábí oříšková másla, jež jsou v Americe extrémně populární. Jediný rozdíl je v tom, že v těchto máslech nenajdete žádné nekvalitní suroviny, ztužené tuky, přidanou sůl, stabilizátory či aromata. Všechny produkty této firmy staví na kvalitě a čistotě, můžete vybírat jak ze 100% másel, tak i másel s belgickou čokoládou, či "cukrfree" varianty. 

Závěrečné ohodnocení:

Lucky Alvin je další výborné oříškové máslo z dílny českého výrobce. Tentokrát bohužel považuji za drobnou nevýhodu nedostupnost v kilovém balení, protože arašídového másla mám poměrně velkou spotřebu, tudíž se mi nechce kupovat ho po 330g baleních. Malé balení by měl určitě každý výrobce nabízet, protože ne každý je schopný sníst másla tolik, nicméně velké je jediné výhodou.

Na druhou stranu ale nutno pochválit, že Lucky Alvin nepoužívá zbytečné plasty, všechny másla jsou ve skle. To se ale promítne logicky vyšší cenou při rozpočítání na 1kg.

Edit 12.10.2019 - Právě jsem vydali podrobnou recenzi na několik oříškových másel od Lucky Alvina, můžete si ji přečíst zde.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

3. Big Boy Arašídový krém

Big Boy Arašídový krém

Třetí místo našeho žebříčku patří arašídovému krému od české společnosti Big Boy Butter, která nabízí celou širokou škálu ořechových másel s čokoládou, jahodami, kokosem a dalšími neskutečně lahodnými produkty.

Toto máslo je vyrobeno jen a pouze z arašídů, nenajdete v něm žádná barviva, konzervanty, dochucovadla ani jiné příměsi.

hlavní body
Výhody:
 • Máslo vyrobené v ČR 
 • Neobsahuje nic jiného než arašídy
 • Dostupné ve dvou různých velikostech balení - 250g a 550g 
 • Výborná chuť
Nevýhody:
 • V porovnání s konkurencí vyšší cena za 1kg
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Arašídový krém Big Boy mě po chuťové stránce zaujal, přestože jeho chuť mi připadala o něco nasládlejší než u konkurenčních másel. To v žádném případě není dáno nějakým přidáním cukru, které by výrobce zatajil, ale nejspíše za to může rozdílný původ arašídů.

Z hlediska chuti máslo rozhodně patří k těm nejlepším, ani v lednici vám úplně neztuhne a za všech okolností je dobře roztíratelné.

Kdo máslo vyrábí:

Tento arašídový krém vyrábí populární česká firma Big Boy Butter, která se specializuje na nejen na ořechová másla, ale také na proteinové tyčinky, lyofilizované ovoce a také na prodej celých ořechů.

Společnost si zakládá na kvalitě, na skladě drží minimum zboží a většinu másel vyrábí až jako reakci na objednávku, v důsledku čehož si můžete být stoprocentně jistí čerstvostí a kvalitou vámi objednaného másla. 

Závěrečné ohodnocení:

Další velmi povedené máslo, kterému není kromě vyšší ceny absolutně vůbec co vytknout. Jelikož tahle společnost nenabízí kilové balení, při rozpočítání ceny na 1 kg se dostáváte na cenu vyšší než u konkurence, ale na druhou stranu Big Boy Butter nepoužívá žádné zbytečné plasty, což je nám velmi sympatické.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

4. Czech Virus Peanut Butter

Czech Virus Peanut Butter

Toto arašídové máslo vyrábí velmi dobře známá společnost Czech Virus, která mimo "obyčejné" arašídové máslo vyrábí především velmi dobře známé kombinace ořechů, proteinu a čokolády, které jsme si i u nás v redakci zamilovali.

Toto máslo ale rovněž disponuje 100% obsahem arašídů, velmi dobře chutná a navíc je za přijatelnou cenu.

hlavní body
Výhody:
 • Stoprocentní obsah arašídů
 • Vyrobeno v Brně
 • Bez přidaných látek, soli, či cukru
 • Skvělá chuť
Nevýhody:
 • Balení pouze o velikosti 1 kg 
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Arašídové máslo od Czech Virusu chutnalo naprosto famózně. Chuť je jemná a konzistence krásně krémová, takže se velmi dobře roztírá například na celozrnné pečivo. Rovněž je chuť plná a naprosto přirozená, takže je z ní patrné, že máslo nebylo jakkoliv doslazováno či dochucováno.

V porovnání s konkurencí musím říct, že se příliš neusazuje olej na povrchu, tudíž nemusíte při každém použití promíchávat.

Kdo máslo vyrábí:

Peanut butter vyrábí všem velmi dobře známá firma Czech Virus, kterou proslavil především kontroverzní kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparing partner Pavel Beran. Již od roku 2012, kdy se v hlavách tvůrců začal rodit první nápad, si firma zakládá na kvalitních produktech bez zbytečné chemie.

Mezi sponzorované atlety patří mimo Filipa a Pavla také Aleš Bursa nebo Jiří Tkadlčík. Všechny vstupní suroviny, které Czech Virus používá při výrobě svých produktů, mají svůj původ v EU.

Závěrečné ohodnocení:

Czech Virus opět vyrobil velmi dobré máslo, které je na poměry této firmy za velmi dobrou cenu, skvěle chutná a zároveň máte záruku nejkvalitnějších možných surovin, protože Czech Virus žádné levné náhražky nepoužívá.

Za drobnou nevýhodu považuji určitě absenci menšího balení, pokud jste arašídové máslo nikdy nejedli, nebo jen nemáte jeho spotřebu takovou, je zbytečné kupovat 1000g balení. Jinak ale máslo rozhodně doporučuji.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

5. MyProtein Peanut Butter

MyProtein Peanut Butter

Páté místo našeho žebříčku patří oblíbenému máslu od společnosti MyProtein. To disponuje velmi příjemnou cenou, která řadí máslo mezi nejlevnější na trhu, ale zároveň je zachována veškerá kvalita, výrobce nepoužívá žádná plnidla, aromata ani jiné přidané látky.

Díky více než dobrému poměru ceny a chuti je toto máslo nejlepší volbou například pro studenty či sportovce, kteří si nemohou dovolit investovat do doplňků celou svoji výplatu.

hlavní body
Výhody:
 • 100% obsah arašídů 
 • Jedno z nejlevnějších másel na trhu
 • Vysoká kvalita
Nevýhody:
 • Dostupnost pouze v 1000g balení
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Upřímně řečeno jsem měl k tomuto máslu nejdříve poněkud skeptický postoj, ale když jsem ho ochutnal, změnil jsem názor.

Máslo mi chutnalo, ale musím přiznat, že v porovnání s předchozími produkty tohoto žebříčku nebyla jeho chuť tak výrazná. Konzistence je velmi dobrá, můžete ho namazat jak například na celozrnné pečivo, tak i použít při vaření či do různých kaší.

Kdo máslo vyrábí:

MyProtein je značka suplementů, která má svůj původ ve Velké Británii. Od dob svého vzniku sbírá tato společnost nejrůznější ocenění a zboží expanduje i do Ameriky a dalších kontinentů. A rozhodně nemá malé ambice - do roku 2020 by chtěla být největším světovým výrobcem suplementů.

Zajímavý je i způsob, jakým vytváří kvalitní výrobky za minimální cenu: Většinu svých příjmů investuje do automatizace výroby, což později přináší menší výrobní náklady.

Závěrečné ohodnocení:

Troufám si tvrdit, že arašídové máslo od Myprotein je populární zcela oprávněně. I když jeho chuť není nejvýraznější, stále v sobě velmi dobře kombinuje nízkou cenu a vysokou kvalitu. Pokud patříte k milovníkům arašídového másla, kteří ale nechtějí investovat zbytečné množství peněz do potravinových doplňků, rozhodně zvolte Peanut Butter od Myprotein.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

6. Bulk Powders Arašídové máslo

Bulk Powders Arašídové máslo

Šestá pozice patří dalšímu produktu, jež má svůj původ na britských ostrovech. Tentokrát se jedná o máslo z dílny Bulk Powders, což je nepříliš známá společnost, která si své místo na trhu získává až poslední dobou.

Toto máslo disponuje velmi dobrou chutí, stoprocentním obsahem arašídů a tedy absencí jakýchkoliv aditiv a v neposlední řadě nízkou cenou, která je téměř srovnatelná s výše umístěným máslem společnosti MyProtein.

hlavní body
Výhody:
 • 100% obsah arašídů 
 • Skvělá cena
 • Dobrá chuť
Nevýhody:
 • Pouze kilové balení
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Arašídové máslo od Bulk Powders disponuje plnou chutí a krásně krémovou konzistencí, díky které je snadno roztíratelné.

V porovnání například s máslem od Czech Virusu je tmavší, což může být zapříčiněno použitím arašídů i se slupkou, ovšem tuto informaci výrobce nikde na svých stránkách nepotvrzuje. Pokud arašídové máslo necháte nějaký čas bez povšimnutí, vytvoří se na povrchu vrstva oleje, ale máslo pak stačí jen promíchat a má zpátky svoji původní konzistenci.

Kdo máslo vyrábí:

Toto máslo vyrábí společnost Bulk Powders, certifikovaný výrobce sportovní výživy z Velké Británie. V repertoáru této značky můžete najít všechny produkty bez zbytečné chemie, barviv a jiných umělých aditiv.

O kvalitě společnosti svědčí například i fakt, že syrovátka na výrobu proteinů pochází z kravských farem ze zemí EU, kde se krávy mohou volně pást na pastvinách a jsou tedy krmené trávou.

Závěrečné ohodnocení:

Arašídové máslo os Bulk Powders bych postavil zhruba na stejnou úroveň jako máslo od Myprotein. Má možná o něco tužší konzistenci, v důsledku čehož se může hůře roztírat, nicméně to nepředstavuje žádný extrémně velký problém.

Za zajímavé považuji, že se ani po několika dnech na povrchu neusazuje olej, což je pro většinu konzumentů rozhodně velké plus. Pokud hledáte dobrý poměr ceny a kvality, rozhodně toto máslo doporučuji.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.

7. TPW Peanut Butter

TPW Peanut Butter

Sedmé místo našeho žebříčku patří arašídovému máslu od populární společnosti The Protein Works, která má své sídlo v Anglii.

Tento krém disponuje 100% obsahem arašídů, nenajdete v něm žádný přidaný cukr či sůl. Jedná se o velmi dobrý zdroj bílkovin, tuků a sacharidů, který vás dokáže zasytit na dlouhou dobu.

hlavní body
Výhody:
 • Dobrá cena
 • 100% obsah arašídů
 • Neobsahuje žádné přidané látky
Nevýhody:
 • Pouze 1000g balení
 • Tužší konzistence
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Máslo od TPW se mi v porovnání s ostatními produkty zdálo poměrně tuhé, neroztíralo se tak dobře, jako například máslo od Czech Virusu. Proto jsem ho používal spíše do různých receptů a snídaňových kaší, protože vlivem tepla se jeho konzistence změnila.

Samotná chuť je ale plná a přirozená, nejsou cítit žádné umělé látky, takže máslo určitě doporučuji.

Kdo máslo vyrábí:

Toto arašídové máslo vyrábí poměrně nová britská společnost The Protein Works, která byla založena roku 2012 a již od té doby vyrábí inovativní doplňky výživy, jež sbírají každoročně desítky různých ocenění. Své suplementy staví primárně na kvalitě, ale zároveň je pro ně velmi důležitá i cena, aby se podobné doplňky mohl dovoli každý.

Závěrečné ohodnocení:

TPW přišel na trh s velmi chutným máslem, které vyniká dobrou cenou a plnou chutí. Bohužel je zde nevýhodou pouze jedna velikost balení, pokud nechcete celých 1000g, máte zkrátka smůlu.

Rovněž konzistence není příliš valná, máslo se spíše než k běžné konzumaci hodí na vaření a pečení.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.

8. FA So Good Peanut Butter

FA So Good Peanut Butter

Osmá pozice našeho žebříčku připadá na Fitness Authority Peanut Butter, které podobně jako ostatní másla tohoto srovnání obsahuje 100% arašídů, takže v něm nenajdete žádný hydrogenovaný palmový tuk, stabilizátory, dochucovadla ani přidanou sůl.

Máslo naopak disponuje vysokým obsahem nenasycených tuků, čímž pomáhá udržovat hladinu cholesterolu v normě, bílkovinami nezbytnými pro stavbu nové svalové hmoty a reparaci poškozených svalových vláken a mnoha vitamíny, které jsou esenciální pro správné tělesné a metabolické funkce.

hlavní body
Výhody:
 • Obsahuje jen a pouze arašídy
 • Nenajdete v něm žádné trans tuky ani přidané látky
 • Dobrá cena
Nevýhody:
 • Dostupnost pouze v 900g balení
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Máslu Fitness Authority není příliš co vytknout. Je snadno roztíratelné, chuťově působí zcela přirozeně a stejně jako u předchozích másel si na něm bez mrknutí oka vytvoříte naprostou závislost. Z hlediska konzistence bylo ideální, ani příliš tekuté, ani příliš husté- skvěle se hodí ke všemu.

Kdo máslo vyrábí:

Toto výborné arašídové máslo vyrábí společnost Fitness Authority, jejíž doplňky jsou navrhovány těmi nejlepšími odborníky na výživu, potravinářství, obalové technologie, legislativu a farmacii.

V Česku je tato značka známá především díky nakopávači Xtreme Napalm Pre-Contest, který svým složením demoluje své konkurenty, ale rozhodně má daleko více co nabídnout. V repertoáru společnosti můžete nalézt proteiny, aminokyseliny, výtečná arašídová másla i brutální předtréninkovky.

Závěrečné ohodnocení:

Arašídové máslo od Fitness Authority je rozhodně dobrou volbou, už jen pro jeho skvělou chuť. Drobnou nevýhodou je v porovnání s konkurencí poněkud tužší konzistence, ale stále je dobře roztíratelné. Bohužel je máslo dostupné jen v 900g balení, což je menší balení než u většiny ostatních výrobců, ale v přepočtu na cenu za 1 kg vychází máslo stále dobře. Mohu ho tedy jen a pouze doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.

9. Sizeandsymmetry Arašídové Máslo

Sizeandsymmetry Arašídové Máslo

Deváté místo našeho testování nejlepších arašídových másel patří produktu, který je určen pro opravdové gurmány. Společnost Sizeandsymmetry tentokrát přišla na trh s výrobkem, jež po chuťové stránce nemá konkurenci a zároveň obsahuje jen a pouze kvalitní suroviny.

Toto máslo je tvořeno z 81% arašídy, zbytek tvoří pouze včelí med, kokosový olej a prvotřídní kakao se sníženým obsahem tuku.

hlavní body
Výhody:
 • Extrémně chutné máslo
 • Obsahuje pouze kvalitní suroviny, které dodávají skvělou chuť 
 • Bez přidané soli, konzervantů či olejů
 • Minimální obsah jednoduchých cukrů 
Nevýhody:
 • Poměrně vysoká cena v porovnání s neochucenými másly
 • Je kaloričtější než 100% arašídové máslo
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Arašídové máslo od SizeAndSymmetry jsme do našeho žebříčku zařadili pro případ, že nemáte rádi výraznou chuť arašídů, ale stejně chcete podobné máslo vyzkoušet. Díky přidání medu, kokosového oleje a kakaa je chuť buráků z části potlačena a máslo získá velmi dobrou chuť. Z hlediska konzistence mi přišlo až příliš řídké, pokud ho namažete na pečivo, může se roztékat. Doporučuji proto jeho přidání spíše do jogurtu nebo potréninkových koktejlů.

Kdo máslo vyrábí:

Sizeandsymmetry Body Sport Nutrition je perspektivní německá společnost vyrábějící suplementy. Přestože se na trhu se sportovními doplňky pohybuje teprve krátce (přesněji řečeno od roku 2013), jedná se o velmi perspektivní firmu, která se snaží vytvářet vysoce kvalitní suplementy splňující i vysoká očekávání profesionálních sportovců.

Vůbec prvním doplňkem uvedeným na trh touto společností byl syrovátkový protein CFM80 SizeandSymmetry, dnes v jejich repertoáru ale najdete vše od aminokyselin a spalovačů tuku až po ořechová másla a proteinové kaše.

Závěrečné ohodnocení:

Pokud nemáte rádi samotnou chuť arašídového másla, určitě doporučujeme vyzkoušet tento produkt. I přes to, že se nejedná o máslo se 100% obsahem arašídů, nenajdete v něm žádné nekvalitní suroviny jako jsou ztužovadla, umělá aromata, barviva nebo cokoliv podobného. Bohužel si za takové máslo ale budete muset trošku připlatit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

10. GymBeam Arašídové máslo

GymBeam Arašídové máslo

I když obvykle produkty společnosti GymBeam na umístění v našich žebříčcích nejlepších suplementů nedosahují, tentokrát si místo přeci jen zaslouží.

Jedná se totiž o velmi levné arašídové máslo, které stále obsahuje jen a pouze arašídy, tudíž v něm nenajdete žádný palmový tuk ani jiné levné náhražky či přidané suroviny. Na druhou stranu ale výrobce používá i slupky, tudíž máslo je poměrně tmavé a jeho chuť je ve srovnání s ostatními másly dost specifická.

hlavní body
Výhody:
 • Bezkonkurenčně nízká cena
 • 100% obsah arašídů
 • Žádná chemie ani přidaná aditiva
Nevýhody:
 • Použití slupek při výrobě
 • Hořká chuť 
shrnutí
Jak máslo chutnalo:

Arašídové máslo od GymBeam mě po chuťové stránce příliš nezaujalo. Zřejmě díky použití slupek je tmavší než ostatní a zároveň chutná výrazně hořce. Olej usazený na povrchu měl poměrně zajímavou barvu i konzistenci, jakou jsem u žádného jiného másla neviděl. Samotné máslo pak bylo poměrně tuhé a hůře roztíratelné.

Kdo máslo vyrábí:

GymBeam je společnost, která se zabývá výrobou a elektronickým prodejem výživových doplňků, fitness oblečení a příslušenství na cvičení. Nejvíce se od ostatních obchodů odlišuje tím, že kromě známých světových značek doplňků výživy je výrobcem a prodejcem také vlastní značky GymBeam.

Dnes v jejich nabídce najdete proteiny různých zdrojů, spalovače tuků, aminokyseliny a BCAA, dokonce i vitamíny, minerály a nejnověji také fitness jídlo, snacky a superfoods, jako jsou oříšková másla, chia semínka, quinou a mnoho dalších.

Závěrečné ohodnocení:

Poměrně specifické a upřímně řečeno ne příliš chutné máslo, které si ale přesto najde své stoupence. Za hlavní benefit pro většinu lidí považuji nízkou cenu a zároveň použití jen a pouze arašídů, což je podle mého názoru nezbytné. Arašídová másla, která obsahují i jiné suroviny než arašídy, bych rozhodně nekupoval.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz

Můžu si arašídové máslo udělat i doma?

Velmi častým dotazem, který se pravidelně objevuje v nejrůznějších skupinách na sociálních sítích, je, zda si můžete arašídové máslo vyrobit i doma. A samozřejmě je to velmi jednoduché - potřebujete k tomu jen a pouze výkonný mixér, stěrku a spoustu trpělivosti. Arašídy stačí mixovat a jednou za čas můžete stěrkou setřít z okrajů nádoby a pokračovat v mixování. Máslo si můžete dochutit podle chuti, je možné přidat například lžíci slunečnicového oleje, trošku neochuceného proteinu (skvěle se hodí například Alavis, který jsme nedávno recenzovali), či oblíbenou hořkou čokoládu. Pokud chcete dosáhnout výraznější chuti, stačí arašídy ještě před samotným mixováním chvíli opražit na pánvi.

Upřímně řečeno zabere výroba poměrně dost času, a proto se z mého pohledu nevyplatí. Cena za arašídové máslo není o tolik vyšší než cena za arašídy a ušetříte si svůj čas na užitečnější věci. Vyzkoušet to ale určitě můžete.

Jak často jíst arašídové máslo?

Odpověď na otázku, jak často jíst arašídové máslo, není vůbec jednoduchá. V souvislosti s ořechy bývá velmi často skloňován obsah fosforu, který může být ve vyšším množství samozřejmě škodlivý. Arašídy ale nejsou ořechy, nýbrž luštěniny. Tím se sice eliminuje nadbytek tohoto toxického stopového prvku. nicméně má konzumace buráků jiná úskalí. Především je to vysoký obsah omega 6 mastných kyselin. Ten není pro lidské tělo závadný pouze do chvíle, dokud je ve správném poměru s omega 3. Podle odborných webů by měl být optimální poměr mezi jednotlivými kyselinami zhruba 1:4 ve prospěch omega 6, ovšem středomořská strava obsahuje až šokující poměr 1:16. Jestli tedy chcete konzumovat arašídové máslo pravidelně, určitě je více než vhodné suplementovat i omega 3.

Doporučená dávka je pak definována i mnoha dalšími faktory (potřebný kalorický příjem, suplementace minerálů a vitamínů atd.), avšak osobně bych nedoporučoval konzumovat více než 1-2 polévkové lžíce denně.

Jsou ořechová másla zdravější?

Jistě jste si všimli, že kromě arašídového másla se na trhu objevují i nejrůznější ořechová másla (mandlová, kešu,...), která se obvykle vyznačují o něco vyšší cenou. Jsou ale zdravější? Tato problematika by vystačila na celý článek, pojďme si tedy v krátkosti představit pouze ty nejdůležitější srovnání: 

Obsah vitamínů, minerálů a stopových prvků 

Pokud jde o obsah mikronutrientů, ořechová másla se od arašídových dost liší. Zatímco buráky jsou bohaté především na vitamíny skupiny B, antioxidanty, železo nebo například zinek, v různých druzích skořápkových plodů najdete především vysoké množství dobře využitelného vápníku, draslíku, síry, fosforu a hořčíku. I když samozřejmě některé nutrienty jsou stejné, v obsahu některých vitamínů, minerálů, či stopových  prvků se jednotlivé varianty másel dost rozchází, a proto bych doporučil všechny možné druhy másel pravidelně střídat. 

Stravitelnost

Jak jsme již zmiňovali výše, arašídy nejsou ořechy, nýbrž luštěniny. A spolu s tím souvisí i poněkud horší stravitelnost, která může při nadměrné konzumaci způsobovat žaludeční problémy a nadýmání. Tím samozřejmě nechci říct, že přejídání se ořechovým máslem je pro trávení příjemné, nicméně z mých osobních zkušeností vyplývá, že trávení např. mandlového másla je daleko lepší než trávení arašídů. V obou případech si ale musíte dávat na nadměrnou konzumaci pozor.

Antinutrienty

Jak ořechy, tak arašídy obsahují poměrně vysoké množství látek, jež mohou zabraňovat správnému využití minerálů a vitamínů v našem těle. Tyto látky pak souhrnně označujeme jako antinutrienty a konkrétně v případě luštěnin se jedná o fytáty, saponiny, alfa-galaktosidy a lektiny. Abyste ale nenabyli dojmu, že ořechy tyto látky neobsahují, tak v nich také najdete kyselinu fytovou a kyselinu šťavelovou.

Není to sice důvod se ořechovým či arašídovým máslům vyhýbat, ale rozhodně byste to s jejich konzumací neměli přehánět.

Které arašídové máslo tedy vybrat?

Jak jste si v dnešním žebříčku nejspíše všimli, na trhu existují desítky různých másel. Osobně doporučujeme kupovat pouze 100% arašídové máslo, která jsme také zařazovali do našeho srovnání. V opačném případě totiž koupíte máslo, které bude obsahovat palmový olej, bude doslazované, dosolované a v mnoha případech bude obsahovat i různá dochucovadla či stabilizátory. Ale pokud se rozhodnete pro kteroukoliv možnost z našeho žebříčku, nemůžete udělat chybu.

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.