Nejlepší a nejchutnější oříšková másla s dobrým složením (Test)

Oříšková másla s čokoládou jsou naprosto úžasnou potravinou, která disponuje v ideálním případě zdraví prospěšným složením a výtečnou chutí. Bohužel spousta výrobců se chce na nálepce zdravých másel jen přiživit, a proto přidávají do svých produktů různé rostlinné oleje, zahušťovadla a další látky, které v nich nemají co dělat. A právě proto jsme pro vás vybrali 10 nejlepších a zároveň nejchutnějších oříškových másel.

10 nejlepších ořechových másel

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Czech Virus Coconela Czech Virus Coconela 349 Kč za balení, 500g balení, Vyrobeno v ČR 349 Kč
2. Big Boy Slaný Karamel Big Boy Slaný Karamel 169 Kč za balení, 250g balení, Vyrobeno v ČR 129 Kč - 159 Kč
3. Lucky Alvin Lískové Ořechy + Mléčná Čokoláda Lucky Alvin Lískové Ořechy + Mléčná Čokoláda 169 Kč/239 Kč za balení, 200g a 330g balení, Vyrobeno v ČR 204 Kč - 279 Kč
4. Czech Virus Caramela Czech Virus Caramela 319 Kč za balení, 500g balení , Vyrobeno v ČR 299 Kč - 319 Kč
5. Lifelike Protein Cashew Coconut & White Chocolate Lifelike Protein Cashew Coconut & White Chocolate 189 Kč za balení, 300g balení, Vyrobeno v ČR 133 Kč - 199 Kč
6. Vilgain Cheat Spread Vilgain Cheat Spread Cena se liší podle příchutě, 200g balení, Vyrobeno ze surovin z ekologického zemědělství 35 Kč
7. KetoBueno od KetoDiet KetoBueno od KetoDiet 269 Kč za balení, 220g balení, Vyrobeno v ČR 269 Kč
8. Czech Virus Proteinela Czech Virus Proteinela 349 Kč za balení, 500g balení, Vyrobeno v ČR 349 Kč
9. Big Boy Arašídový krém s bílou čokoládou Big Boy Arašídový krém s bílou čokoládou 149 Kč / 259 Kč za balení, 250g / 550g balení, Vyrobeno v ČR 139 Kč
10. Keto Nutty od KetoDiet Keto Nutty od KetoDiet 269 Kč za balení, 220g balení, Vyrobeno v ČR 269 Kč
11. Czech Virus Coffeenela Czech Virus Coffeenela 369 Kč za balení , 500g balení, Vyrobeno v ČR 369 Kč
12. LifeLike Coconut Twister LifeLike Coconut Twister 169 Kč za balení, 300g balení, Vyrobeno v ČR 144 Kč - 169 Kč
13. Lucky Alvin Hořká zimní edice Lucky Alvin Hořká zimní edice 199 Kč za balení, 200g balení, Vyrobeno v ČR 189 Kč

Detailní srovnání oříškových krémů

1. Czech Virus Coconela

Czech Virus Coconela

Coby milovníci kokosu považujeme za nejlepší ořechové máslo na trhu Coconelu, kterou vyrábí všem velmi dobře známá společnost Czech Virus.

Kromě toho, že naprosto famózně chutná, má taky skvělé složení. Věřte tomu nebo ne, obsahuje totiž jenom čtyři suroviny - kokos, mandle, kvalitní syrovátkový izolát a bílou čokoládu. Žádný palmový olej, žádné stabilizátory a žádná aromat v tomto produktu nenajdete.

hlavní body
Výhody:
 • Naprosto úžasná chuť
 • Složení, jaké jen těžko hledá konkurenci
 • Zdrojem bílkovin je vhodně zvolený syrovátkový izolát 
 • Neobsahuje palmový olej, stabilizátory, aromata ani jiné nežádoucí suroviny. 
Nevýhody:
 • Máslo je silně návykové
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Coconelu vyrábí všem velmi dobře známá firma Czech Virus, kterou proslavil především kontroverzní kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparing partner Pavel Beran. Již od roku 2012, kdy se v hlavách tvůrců začal rodit první nápad, si firma zakládá na kvalitních produktech bez zbytečné chemie.

Mezi sponzorované atlety patří mimo Filipa a Pavla také Aleš Bursa, Katka Kyptová nebo Jiří Tkadlčík. Všechny vstupní suroviny, které Czech Virus používá při výrobě svých produktů, mají svůj původ v EU.

Co říkáme na složení:

Jak jsme již předeslali, toto máslo obsahuje jen čtyři základní suroviny. Největší procento připadá kokos, který zaujímá 41% produktu. Hned za ním jsou s obsahem 33% mandle, jež jsou skvělým zdrojem bílkovin a mnoha mikronutrientů. 16% připadá na bílou belgickou čokoládu a zbytek tvoří instantní syrovátkový izolát.

To je naprosto ukázkové složení, které by podle nás mělo obsahovat každé zdravě se tvářící máslo.

Jak nám máslo chutnalo:

Pokud milujete Rafaelo, zamilujete si i Coconelu. V puse nejdříve ucítíte výraznou chuť mandlí a kokosu. Po chvíli se začne rozpouštět bílá čokoláda, a právě to způsobí naprostý orgasmus pro vaše chuťové pohárky. I když leckdo může mít strach z toho, že protein bude kazit chuť másla, ani ho nepoznáte. Stejně tak v případě Coconely nemáte zalepenou pusu, což některá arašídová másla způsobují.

Závěrečné ohodnocení:

Pokud pomineme lehce vyšší cenu, která je ale vykompenzována úžasným chuťovým zážitkem, má Coconela snad jen jedinou nevýhodu. Od prvního sousta nebudete moci položit lžičku, dokud bude alespoň trocha Coconely zbývat. My si ji zamilovali a nedokážeme si představit, že bychom ochutnali něco lepšího.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  349 Kč
Cena:  349 Kč

2. Big Boy Slaný Karamel

Big Boy Slaný Karamel

Druhé místo patří Slanému karamelu od společnosti Big Boy Butter. Toto máslo je chuťově naprosto delikátní a je víc než jasné, že vám jedna lžička stačit nebude.

Chuť arašídů skvěle dokresluje samotnou výraznou chuť slaného karamelu a dohromady tak vytváří skvělý gurmánský zážitek, na který se budete těšit jen co odložíte lžíci.

hlavní body
Výhody:
 • Naprosto famózní chuť
 • Optimální velikost balení
 • Neobsahuje palmový olej
Nevýhody:
 • V porovnání s vítězem testu má méně bílkovin a více cukrů
 • V přepočtu o něco vyšší cena
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Tento arašídový krém vyrábí populární česká firma Big Boy Butter, která se specializuje na nejen na ořechová másla, ale také na proteinové tyčinky, lyofilizované ovoce a také na prodej celých ořechů. Společnost si zakládá na kvalitě, na skladě drží minimum zboží a většinu másel vyrábí až jako reakci na objednávku, v důsledku čehož si můžete být stoprocentně jistí čerstvostí a kvalitou vámi objednaného másla. 

Co říkáme na složení:

Základ Slaného karamelu tvoří arašídy představující necelých 65% másla. To je o poznání levnější surovina než lískové ořechy, proto se nám zdá cena másla o něco vyšší než ve srovnání s Coconelou. 30% představuje karamelová čokoláda, která je samozřejmě doslazována karamelizovaným cukrem a samotné máslo je pak doslazováno ještě cukrem kokosovým. Aby slaný karamel dostál svému jménu, byla použita i himalájská sůl.

Složení upřímně řečeno není tak dobré jako v případě Coconely, nicméně stále neobsahuje žádný palmový olej či jiné nevhodné a kontroverzní suroviny. A trocha cukru přeci nikoho nezabila, ne? 

Jak nám máslo chutnalo:

Skvělé máslo, které mělo naprosto ideální konzistenci a hned po prvním ochutnání jsme se nemohli odtrhnout. Na můj vkus je možná o něco sladší, ale chutná opravdu dobře. Sůl není tak výrazná, jak jsem čekal, což je z mého pohledu plus. Pokud máte rádi karamel a chcete zažít intenzivní a úžasnou chuť, toto Big Boy máslo je nejlepší možnou volbou.

Závěrečné ohodnocení:

Po chuťové stránce skvěle vyladěné máslo, které v puse nevytváří lepivou hmotu, jež většině lidem vadí. Krásně se jí, dobře chutná, ovšem musím se přiznat, že se poměrně brzy přejedlo. Z toho důvodu považuji 250g balení za optimální, do půl kila už bych se musel přemáhat. Složení je o něco málo horší než v případě Coconely, ale občas trochu zhřešit není na škodu a skvělá chuť vše vykompenzuje.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  129 Kč -13%
Cena:  159 Kč

3. Lucky Alvin Lískové Ořechy + Mléčná Čokoláda

Lucky Alvin Lískové Ořechy + Mléčná Čokoláda

Na třetím místě nesmíme opomenout másla od populární společnosti Lucky Alvin. My jsme jako nejlepší vybrali lískové oříšky a mléčnou čokoládu.

I když může působit poněkud „minimalisticky,“ protože v něm nenajdete žádný kokos, žádný slaný karamel ani další vychytávky, máslo má opravdu co nabídnout. Minimální obsah jednoduchých cukrů, kvalitní suroviny a v neposlední řadě úžasnou chuť, kterou si zamilujete.

hlavní body
Výhody:
 • Naprosté minimum jednoduchých cukrů (jen 2,6g na 100g másla)
 • Famózní chuť 
 • Lískové ořechy z Turecka a Belgická čokoláda spolu tvoří dokonalou kombinaci 
 • Dvě dostupné velikosti balení
Nevýhody:
 • Obsahuje maltitol, který je ve větším množství projímavý 
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Lucky Alvin je česká společnost, která vyrábí oříšková másla, jež jsou v Americe extrémně populární. Jediný rozdíl je v tom, že v těchto máslech nenajdete žádné nekvalitní suroviny, ztužené tuky, přidanou sůl, stabilizátory či aromata. Všechny produkty této firmy staví na kvalitě a čistotě, můžete vybírat jak ze 100% másel, tak i másel s belgickou čokoládou, či "cukrfree" varianty.

Co říkáme na složení:

Celých 80% másla tvoří lískové ořechy z Turecka, zbylých 20% připadá na mléčnou belgickou čokoládu slazenou maltitolem. Díky tomu dokáže máslo disponovat dobrou chutí a zároveň nízkým obsahem jednoduchých sacharidů.

Bohužel se při konzumaci musíte hlídat, protože ve větším množství vám hrozí plynatost a střevní potíže.

Jak nám máslo chutnalo:

Pokud jste fanouškem klasických příchutí, u kterých není co pokazit, tohle je něco pro vás. Máslo chutná jako více přirozená verze Nutelly bez přehnaně sladké pachuti. Výraznou chuť lískových ořechů doplňuje jemné pohlazení mléčné čokolády a opravdu to stojí za to. Nemohu jinak, než vřele doporučit.

Závěrečné ohodnocení:

Máslo působí přirozeně a jeho chuť je v dobrém slova smyslu „obyčejná,“ tudíž se vám rozhodně nepřejí. Kombinace lískových ořechů a čokolády je klasika, která potěší i sebekonzervativnější jedince, nesetkal jsem se s nikým, komu by nechutnala. A když se k tomu přidá skvělé složení, není co řešit a jedno z nejlepších másel je na světě.

Edit 12.10.2019 - Právě jsem vydali podrobnou recenzi na několik oříškových másel od Lucky Alvina, můžete si ji přečíst zde.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  279 Kč
Cena:  204 Kč

4. Czech Virus Caramela

Czech Virus Caramela

Na čtvrtém místě našeho žebříčku jsme nemohli opomenout další produkt z dílny společnosti Czech Virus. Tentokrát se jedná o karamelovou Caramelu, po chuťové stránce opět úžasné máslo, které si přitom zachovává skvělé složení.

Máslo tentokrát tvoří arašídy, extrémně kvalitní syrovátkový izolát, kokosový olej, bílá čokoláda, himálajská sůl a karamelové aroma.

hlavní body
Výhody:
 • Dobrá chuť, která potěší každého milovníka karamelu
 • Nižší cena ve srovnání s Coconelou
 • Dobré složení
 • Neobsahuje palmový olej
Nevýhody:
 • Tentokrát používá Czech Virus arašídy, nikoliv mandle jako u Coconely
 • Obsahuje aroma 
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Coconelu vyrábí všem velmi dobře známá firma Czech Virus, kterou proslavil především kontroverzní kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparing partner Pavel Beran. Již od roku 2012, kdy se v hlavách tvůrců začal rodit první nápad, si firma zakládá na kvalitních produktech bez zbytečné chemie.

Mezi sponzorované atlety patří mimo Filipa a Pavla také Aleš Bursa, Katka Kyptová nebo Jiří Tkadlčík. Všechny vstupní suroviny, které Czech Virus používá při výrobě svých produktů, mají svůj původ v EU.

Co říkáme na složení:

Jak jsme již naznačili v úvodu, máslo je tvořeno arašídy, extrémně kvalitním syrovátkovým izolátem, kokosovým olejem, bílou čokoládou, himálajskou solí a karamelovým aroma. Toto složení je bezpochyby skvělé, nicméně z mého pohledu rozhodně nedosahuje na složení Coconely.

Zaprvé jsou mandle nahrazeny levnějšími arašídy - rozumím tomu, že z hlediska chuti jsou lepší volbou, nicméně mandle jsou z mého pohledu lepší potravinou. To ale rozvedeme v závěru žebříčku. Zadruhé obsahuje aroma, což rozhodně nevnímám jako chybu, protože vyrobit karamelové máslo je poměrně nevděčná záležitost. Použít karamel znamená získat špatně nutriční hodnoty, nepoužít ho znamená nutnost přidání aromat. Když mám ale já osobně na výběr, upřednostním máslo bez něj.

Jak nám máslo chutnalo:

Díky tomu, že v našem žebříčku máme i Slaný karamel od Big Boy Butter, mohu si dovolit malé srovnání. Po prvním ochutnání není Caramela ani zdaleka tak výrazná, nicméně je to dáno především více než o polovinu nižším obsahem jednoduchých cukrů. Po nějakém čase si ale zvyknete na chuť a nepřejí se vám tak rychle, navíc díky menšímu množství cukrů lépe vynikne chuť dalších dílčích složek.

Závěrečné ohodnocení:

Jasná volba pro milovníky karamelu. Poměrně obtížně se mi srovnává se Slaným karamelem od Big Boy Butter, nicméně Caramela se mi nijak nepřejedla a upřímně řečeno i když sůl obsahuje, chuťově je v másle daleko méně poznat. Složení je ve srovnání s Coconelou "horší," nicméně stále neobsahuje žádné kontroverzní složky a mohu ji jen a pouze doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  299 Kč
Cena:  319 Kč

5. Lifelike Protein Cashew Coconut & White Chocolate

Lifelike Protein Cashew Coconut & White Chocolate

Důvod, proč by měl každý milovník bílé čokolády zpozornět, je tady. Máslo Protein spread není tvořené ničím jiným, než kešu oříšky, kokosem, proteinovým koncentrátem a bílou čokoládou. Naprosto skvělé složení neobsahující žádné zbytečnosti a navíc skvělá chuť, jaké bez pochyby podlehne naprosto každý.

hlavní body
Výhody:
 • Velmi dobré složení
 • Skvělá chuť
 • Příjemná cena
 • Bez palmového oleje a konzervantů
Nevýhody:
 • Zdrojem bílkovin je syrovátkový protein bez specifikace výroby
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Společnost LifeLike je rodinným podnikem Libora Mačalíka a jeho ženy Venduly, kterým na našem trhu chyběla kvalitní másla. Tato společnost v sobě kloubí kvalitu, poctivost a především čerstvost, v důsledku čehož najdete v repertoáru této firmy nejen arašídová másla, ale také spoustu dalších ořechových másel, častokrát v kombinaci s kokosem nebo výtečnou čokoládou.

Co říkáme na složení:

Základ másla tvoří opět jen a pouze 4 suroviny - kešu oříšky, kokos, proteinový koncentrát a bílou čokoládu. Toto složení považuji za extrémně dobré, i když má máslo o něco vyšší obsah jednoduchých sacharidů. Rovněž mi ale vadí nespecifikovaná metoda výroby proteinu. Například Czech Virus jasně udává, že se jedná o CFM izolát. To mi v případě Protein spread trochu vadí.

Jak nám máslo chutnalo:

První, čeho si po otevření všimnete, je velmi hustá konzistence. Záleží už na každém z vás, jestli to bere jako výhodu. Ze všech složek je nejvýraznější kokos, který může pro někoho působit až moc intenzivně. Já osobně bych se smířil i s méně výraznou chutí. Kešu oříšky se sem ideálně hodí a zjemňují chuť kokosu. Dohromady je z toho velmi povedená kombinace s mírně exotickým nádechem.

Závěrečné ohodnocení:

Kvalitní a chutné máslo, u kterého mi bohužel kazí celkový dojem právě nespecifikovaná výrobní metoda proteinu. V případě sušení syrovátky dochází k výrazné denaturaci bílkovin a jedná se o nejlevnější možný proces, naopak CFM je nákladnější, ale podstatně lepší.

Jinak ale máslu není co vytknout, cenově vychází velmi dobře, stejně tak skvěle chutná a neobsahuje zbytečné či kontroverzní suroviny.

Náš tip: Která másla od LifeLike jsou nejlepší? (Recenze)

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  169 Kč -15%
Cena:  199 Kč
Cena:  199 Kč
Cena:  133 Kč

6. Vilgain Cheat Spread

Vilgain Cheat Spread

Cheat Spread od značky Vilgain se řadí mezi nejchutnější ořechová másla na trhu. Kromě výborné chuti je zdobí i velmi povedené složení, ve kterém nenajdete žádný palmový olej ani jiné suroviny, které v kvalitním másle nemají co dělat. Bohužel si za tento produkt budete muset celkem dost připlatit, což je také důvod, proč se neumístil o něco výše.

HLAVNÍ BODY
Výhody:
 • Skvělá chuť
 • Kvalitní složení
 • Žádný palmový olej ani stabilizátory
Nevýhody:
 • Vysoká cena
SHRNUTÍ
Kdo máslo vyrábí:

Za Vilgain Cheat Spread stojí společnost Aktin, kterou asi není potřeba komukoliv představovat. Značka Vilgain vznikla kvůli expanzi společnosti do zahraničí a začala se objevovat na všech produktech, na kterých ještě do nedávna figuroval právě název Aktin. Kromě názvu se ale nic nezměnilo a všechny výrobky značky Vilgain se pyšní stejnou kvalitou, na kterou si zákazníci v minulosti zvykli. 

Co říkáme na složení:

Složení Cheat Spread se dost liší u každé příchutě, je proto trochu náročné jej takto v rychlosti zhodnotit. Ve většině případů zde narazíme na mandle, u dvou příchutí i na lískové ořechy a jednou dokonce na arašídy a kešu. Jako zdroj bílkovin vždy slouží mléčný protein a o dochucení se starají suroviny z ekologického zemědělství a všude narazíte i na himalájskou sůl. Co je ale nejdůležitější, žádná příchuť neobsahuje žádné stabilizátory, palmový olej ani jiné kontroverzní látky. 

Jak nám máslo chutnalo:

Co se týče chuti, opravdu tady nemáme co vytknout. Je v podstatě jedno, jakou příchuť zvolíte, protože se vám pokaždé dostane naprosto perfektního chuťového zážitku. Chuť je vždy skvěle vybalancovaná a másla chutnají přesně tak, jak byste očekávali. V této souvislosti je ale velká nevýhoda, že výrobce nenabízí větší balení, protože 200 gramů zmizí během chviličky, takže je asi dobré nakoupit si něco do zásoby. 

Závěrečné zhodnocení:

Vilgain Cheat Spread je naprostá chuťová bomba, kterou se rozhodně vyplatí vyzkoušet. Nevýhodou je však její vysoká cena. Rozhodně se nejedná o máslo, které si většina lidí bude moct dovolit jít nějak příliš často. Při výběru příchutě se vyplatí dávat pozor na nutriční hodnoty, jelikož například mandle s bílou čokoládou a kokosem mají mnohem vyšší obsah nasycených mastných kyselin než zbytek příchutí. V zásadě se ale dá říct, že z hlediska složení není příliš co vytknout a to stejné platí i pro chuť. Pokud vám tedy nevadí si za ořechové máslo trochu připlatit, rozhodně se přijdete na svoje.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  35 Kč

Jste-li milovníkem oblíbeného Kinder Buena, teď si zaručeně přijdete na svoje. Máslo Keto Bueno od značky KetoDiet totiž od této sladkosti po chuťové stránce skoro nerozeznáte. Zaujme vás ale také velmi dobrým složením založeném na vysoce kvalitních surovinách.

Výhody:

 • Výborná chuť
 • Kvalitní suroviny
 • Bez přidaného cukru nebo palmového oleje
 • Jemná konzistence

Nevýhody:

 • V porovnání s konkurencí obsahuje málo ořechů
 • Vyšší cena

Kdo máslo vyrábí:
Značka KetoDiet se zaměřuje především na výrobu a prodej dietních potravinových balíčků (více se dozvíte v recenzi na dietní balíček KetoDiet Intense). Je charakteristická zejména velmi širokým sortimentem a výbornou chutí svých produktů. Její výrobky ale zdaleka nejsou určeny pouze těm, kteří dodržují striktní keto dietu. Díky vysokému obsahu bílkovin a nízkému obsahu sacharidů si je může vychutnat jako rychlou a jednoduchou svačinu kdokoliv.

Co říkáme na složení:
Základ Keto Bueno tvoří pražená lísková jádra (55 %), xylitol, odstředěné sušené mléko, syrovátková koncentrát a slunečnicový lecitin. Obsah ořechů sice není tak vysoký jako u většiny konkurenčních másel, tento nedostatek však alespoň částečně kompenzuje nízký obsah kalorií (521 kcal na 100 g). Ve složení navíc najdeme pouze kvalitní suroviny, takže mu v konečném důsledku vlastně není moc co vytknout.

Jak nám máslo chutnalo:
Příchuť tohoto másla by se ve zkratce dala skutečně popsat jako Kinder Bueno. V másle jsou výrazně cítit lískové ořechy, což považuji za velkou výhodu. Zároveň je potřeba zmínit, že máslo není moc přeslazené a jeho chuť je velmi dobře vybalancovaná. Stejně tak nechutná vůbec uměle, což se občas u podobných příchutí může stát.

Závěrečné ohodnocení:
Keto Bueno je perfektní volbou pro každého, kdo hledá chuťově výborné oříškové máslo vyrobené z kvalitních surovin. Jeho jedinou nevýhodou je poměrně vysoká cena. Ve srovnání s konkurenčními výrobky si za Keto Bueno budete muset celkem dost připlatit, což i vzhledem k nižšímu obsahu ořechů není úplně ideální. Pokud vám ale vyšší cena nevadí, toto máslo stojí za zkoušku. Více informací o tomto másle se dočtete v naší samostatné recenzi na proteinová másla od KetoDiet.

8. Czech Virus Proteinela

Czech Virus Proteinela

Vůbec první máslo, se kterým Czech Virus přišel na trh a tím učinil naprostý přelom, nesmíme opomenout ani v našem žebříčku.

Vyvážená směs arašídů a lískových oříšků, proteinu, čokolády a kokosového oleje dělá z tohoto másla zdravou alternativu oříškových krémů ze supermarketu, která ve srovnání s nimi navíc ještě podstatně lépe chutná.

hlavní body
Výhody:
 • Přirozená chuť, kterou si zamilujete
 • Obsahuje prvotřídní syrovátkový protein a další kvalitní suroviny
 • Bez přidaného cukru či palmového oleje
Nevýhody:
 • Silně návykové máslo
 • Výrazná chuť arašídů
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Proteinelu vyrábí všem velmi dobře známá firma Czech Virus, kterou proslavil především kontroverzní kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparing partner Pavel Beran. Již od roku 2012, kdy se v hlavách tvůrců začal rodit první nápad, si firma zakládá na kvalitních produktech bez zbytečné chemie.

Mezi sponzorované atlety patří mimo Filipa a Pavla také Aleš Bursa, Katka Kyptová nebo Jiří Tkadlčík. Všechny vstupní suroviny, které Czech Virus používá při výrobě svých produktů, mají svůj původ v EU.

Co říkáme na složení:

Toto máslo je složené z arašídů, lískových ořechů, prvotřídního proteinu čokolády a kokosového oleje, který upřímně řečeno dodává máslu naprosto skvělou texturu. Složení je velmi dobré, náš celkový dojem snad nic nekazí a musím se přiznat, že celé půlkilové balení jsem zvládl sníst během dvou dnů. Pokud tedy přemýšlíte o koupi, vemte raději rovnou dvě.

Jak nám máslo chutnalo:

Jako nevýhodu zmiňujeme velmi výraznou chuť arašídů, která může pro někoho být poměrně rušivým elementem. Já mám ale arašídové máslo rád a vůbec mi tato chuť nevadila. Z mého pohledu právě naopak skvěle doplňuje lískové ořechy, se kterými tvoří chutnou směs. Máslo je přirozené, nechutná uměle a musím říct, že z mého pohledu přeslazenou a nepřirozenou Nutellu překonává na všech frontách.

Závěrečné ohodnocení:

Proteinela je bezpochyby víc než dobrou volbou pro každého, kdo má rád přirozenou chuť a kvalitní suroviny. Má skvělou konzistenci, díky níž je opravdu dobře roztíratelná, takže ji můžete použít například na pečivo. Toto máslo určitě doporučuji každému, kdo si nepotrpí na „speciálních“ příchutích, ale spokojí se s obyčejnými oříšky, arašídy, čokoládou a proteinem. Pak jsem si téměř jistý, že nebudete zklamání.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  349 Kč
Cena:  349 Kč

9. Big Boy Arašídový krém s bílou čokoládou

Big Boy Arašídový krém s bílou čokoládou

Sedmé místo našeho srovnání patří dalšímu máslu od společnosti Big Boy Butter, avšak tentokrát se jedná o geniální spojení jemných arašídů a kvalitní bílé čokolády.

Máslo kromě dobrého složení také skvěle chutná, hodí se na pečení a díky skvělé konzistenci také k namazání na pečivo či nejrůznější proteinové palačinky.

hlavní body
Výhody:
 • Výborné a snadno roztíratelné máslo
 • Neobsahuje nic než bílou čokoládu a arašídy
 • Žádný palmový olej, stabilizátory či dochucovadla
 • Velmi příjemná cena
Nevýhody:
 • Poměrně vysoký obsah cukru
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Tento arašídový krém vyrábí populární česká firma Big Boy Butter, která se specializuje na nejen na ořechová másla, ale také na proteinové tyčinky, lyofilizované ovoce a také na prodej celých ořechů. Společnost si zakládá na kvalitě, na skladě drží minimum zboží a většinu másel vyrábí až jako reakci na objednávku, v důsledku čehož si můžete být stoprocentně jistí čerstvostí a kvalitou vámi objednaného másla.

Co říkáme na složení:

Arašídový krém s bílou čokoládou ve svém názvu zahrnuje v podstatě všechno, co při důkladném prozkoumání najdete ve složení. Celých 80% másla tvoří arašídy, zbylých 20% připadá na bílou čokoládu, která je tvořena cukrem, kakaovým máslem, sušenou syrovátkou, sojovým lecitinem a vanilkovým extraktem.

Složení hodnotíme jako velmi dobré, i když vyšší obsah jednoduchých cukrů (14g na 100g másla) může někoho odradit.

Jak nám máslo chutnalo:

Další skvělé máslo z dílny společnosti Big Boy Butter, kterému po chuťové stránce opět není co vytknout. Krásně krémovitá konzistence, jemná chuť bílé čokolády a plná chuť arašídů. Koneckonců, od této společnosti nám velmi chutnalo i obyčejné arašídové máslo, tudíž ve spojení s bílou čokoládou vznikne naprosto geniální kombinace. Pro každého milovníka bílé čokolády je toto máslo jasná volba.

Závěrečné ohodnocení:

Kvalitní máslo se skvělou chutí, které potěší nejednoho milovníka bílé čokolády. Nutno podotknout, že spojení právě této čokolády s arašídy nás zaujalo snad nejvíce - po stránce chuti nám bílá čokoláda chutnala více než v kombinaci s kešu a kokosem. Na druhou stranu arašídy jsou podstatně levnější, stejně tak máslo disponuje poměrně vysokým obsahem jednoduchých cukrů.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

V našem žebříčku nesmí chybět ani Keto Nutty od výrobce KetoDiet. Toto máslo svou chutí nápadně připomíná Nutellu, takže nepochybně zaujme všechny fanoušky této sladké pochoutky. Kromě skvělé chuti nabízí také velmi kvalitní složení, ačkoliv ve srování s jinými másly obsahuje pomětně málo ořechů. Tento nedostatek ale kompenzuje skvělými nutričními hodnotami.

Výhody:

 • Úžasná chuť
 • Kvalitní suroviny
 • Velmi jemná a příjemná konzistence

Nevýhody:

 • Vyšší cena
 • Nízký obsah ořechů

Co říkáme na složení:
Keto Nutty obsahuje 52,5 % pražených lískových jader, xylitol, odstředěné sušené mléko, syrovátková koncentrát, slunečnicový lecitin a kakao. Příliš se tedy neliší od složení Keto Bueno z dílny stejného výrobce. Nutriční hodnoty obou produktů jsou rovněž velmi podobné, ačkoliv Keto Nutty obsahuje o něco více kalorií. Velkým pozitivem je kvalitní zdroj bílkovin a využití přírodního sladidla xylitolu, které obsahuje méně kalorií než běžné cukr.

Jak nám máslo chutnalo:
Jak už bylo řečeno v úvodu, Keto Nutty chutná téměř jako Nutella. Mísí se v něm výrazná chuť lískových ořechů a kakaa, což je osvědčená kombinace, která vás určitě nezklame. Navíc má velmi jemnou konzistenci, takže je snadno roztíratelné. Oceňuji i to, že máslo není zbytečně přeslazené.

Závěrečné ohodnocení:
Podobně jako v případě Keto Bueno, i Keto Nutty má dvě hlavní nevýhody, kvůli kterým se neumístilo na vyšší příčce. Jedná se o nízký obsah ořechů a poměrně vysokou cenu. I tady ale platí, že máslo má velmi slušné nutriční hodnoty a výsledná chuť je téměř bezchybná, takže nižší obsah ořechů v konečném důsledku ničemu nevadí. Pokud vám tedy nevadí vyšší cena, můžeme vám máslo vřele doporučit. Více informací o tomto másle se dočtete v naší samostatné recenzi na proteinová másla od KetoDiet.

11. Czech Virus Coffeenela

Czech Virus Coffeenela

V pořadí čtvrté máslo od společnosti Czech Virus, které v našem žebříčku nesmíme opomenout, je Coffeenela. I když v žádném případě nechceme vzbuzovat dojem, že s touto společností nějakým způsobem spolupracujeme, její másla si pozornost rozhodně zaslouží a Coffeenela není výjimkou.

Použité suroviny jsou opět extrémně kvalitní a pokud máte rádi kávu, Coffeenelu si pro její příjemnou a naprosto přirozenou chuť opravdu zamilujete. 

hlavní body
Výhody:
 • Úžasné složení 
 • Obsahuje skutečnou kávu, ne jen umělé aroma
 • Chuť, kterou si naprosto zamilujete 
Nevýhody:
 • Vyšší cena v porovnání s ostatními másly 
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Proteinelu vyrábí všem velmi dobře známá firma Czech Virus, kterou proslavil především kontroverzní kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparing partner Pavel Beran. Již od roku 2012, kdy se v hlavách tvůrců začal rodit první nápad, si firma zakládá na kvalitních produktech bez zbytečné chemie.

Mezi sponzorované atlety patří mimo Filipa a Pavla také Aleš Bursa, Katka Kyptová nebo Jiří Tkadlčík. Všechny vstupní suroviny, které Czech Virus používá při výrobě svých produktů, mají svůj původ v E

Co říkáme na složení:

Základ másla tvoří lískové ořechy, které jsou upřímně řečeno nejlepší možnou volbou. Jsou ve srovnání s jinými ořechy skvěle stravitelné a bohaté na opravdu velké množství mikronutrientů. Do ořechů je přidána bílá čokoláda, která v kombinaci s čerstvě mletou kávou představuje opravdový chuťový zážitek

Jak nám máslo chutnalo:

Jelikož si ve Světě Fitness nedokážeme představit rána bez kávy, Coffeenelu jsme si zamilovali. Oceňujeme na ní především to, že chutná přirozeně - a aby taky ne, když je použita skutečná čerstvě mletá káva. Ve srovnání s ostatními másly od společnosti Czech Virus rovněž není tak sladké, což nemusí vyhovovat každému, ovšem my byli naprosto spokojení. 

Závěrečné ohodnocení:

I když máslo používá jen a pouze kvalitní suroviny, cena za něj už je o něco vyšší. Obzvláště pak, když porovnáte cenu másel od konkurenčních výrobců. Na druhou stranu se můžete spolehnout na to, že použité suroviny dosahují té opravdu nejvyšší kvality a jestli máte rádi kávu, na sto procent si zamilujete i Coffeenelu.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  369 Kč

12. LifeLike Coconut Twister

LifeLike Coconut Twister

Předposlední místo našeho žebříčku patří dalšímu máslu od společnosti LifeLike, avšak tentokrát se jedná o oříškový krém ze série Twister, v níž najdete hned několik zástupců.

Nás nejvíce zaujala kokosová varianta, která v sobě kombinuje 40% kokosu, 30% mandlí, 20% bílé čokolády a 10% sušenek. Dobré složení, famózní chuť a skvělá cena dělají z tohoto másla produkt, jež v žebříčku nesmíme opomenout

hlavní body
Výhody:
 • Velmi dobrý poměr ceny a kvality
 • Chuť, jakou si naprosto zamilujete
 • Použití kvalitních surovin
Nevýhody:
 • Vyšší množství jednoduchých cukrů
 • Poměrně lepivá konzistence
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Společnost LifeLike je rodinným podnikem Libora Mačalíka a jeho ženy Venduly, kterým na našem trhu chyběla kvalitní másla. Tato společnost v sobě kloubí kvalitu, poctivost a především čerstvost, v důsledku čehož najdete v repertoáru této firmy nejen arašídová másla, ale také spoustu dalších ořechových másel, častokrát v kombinaci s kokosem nebo výtečnou čokoládou.

Co říkáme na složení:

Jak jsme již zmínili v úvodu, máslo je tvořeno 4 základními surovinami- kokosem (40%), mandlemi (30%), bílou čokoládou (20%) a sušenkami (10%). Na jednu stranu je nutné ocenit vhodně použité suroviny, obzvláště pak spojení mandlí a kokosu tvoří dokonalou chuťovou harmonii, ale je nutné vytknout i vyšší obsah cukru a glukózového sirupu

Jak nám máslo chutnalo:

Jedním slovem geniální. Máslo je chuťově po všech stránkách vyladěné, i když na něčí vkus jistě může být dost sladké. Ze všeho nejdříve cítíte v ústech rozpouštějící se čokoládu, která je doprovázena kokosem. Mandle nejprve necítíte vůbec, ale čím déle máte máslo v puse, tím jsou výraznější.

Velmi zajímavé je přidání sušenkových kuliček, které jsou možná lehce bez chuti, ale rozhodně z másla udělají netradiční a výborný lék pokud vás honí mlsná. 

Závěrečné ohodnocení:

Kvalitní suroviny, skvělá chuť, ale přesto velmi dobrá cena, za kterou je máslo dostupné pro každého. Upřímně řečeno byl tento krém jedním z nejchutnějších na trhu, nicméně jednoduchých cukrů obsahuje ve srovnání s konkurencí opravdu hodně, a proto jsme ho museli umístit až na jednu ze zadních pozic žebříčku. Přesto je ale dobrou volbou, pokud chcete zahnat chuť na sladké. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  144 Kč -15%
Cena:  169 Kč
Cena:  169 Kč
Cena:  163 Kč
Cena:  169 Kč

13. Lucky Alvin Hořká zimní edice

Lucky Alvin Hořká zimní edice

Na závěr našeho žebříčku jsme si nechali máslo, které je svým způsobem tak trochu atypické. Nenajdete v něm totiž žádný přidaný cukr a jak už z názvu “hořká” vyplývá, potěší všechny z vás, kteří si tak jako my nepotrpíte na přeslazená másla. Kvalitní suroviny a chuť, která je naprosto dokonalá. To je Hořká zimní edice od Lucky Alvina.

hlavní body
Výhody:
 • Skvělá chuť 
 • Pouze 4g cukrů na 100g másla
 • Velmi kvalitní suroviny 
Nevýhody:
 • Poměrně vysoká cena
shrnutí
Kdo máslo vyrábí:

Lucky Alvin je česká společnost, která vyrábí oříšková másla, jež jsou v Americe extrémně populární. Jediný rozdíl je v tom, že v těchto máslech nenajdete žádné nekvalitní suroviny, ztužené tuky, přidanou sůl, stabilizátory či aromata. Všechny produkty této firmy staví na kvalitě a čistotě, můžete vybírat jak ze 100% másel, tak i másel s belgickou čokoládou, či "cukrfree" varianty.

Co říkáme na složení:

Pokud se podíváte na složení, zjistíte, že mu není co vytknout. Vlašské ořechy a kešu jsou opravdu dobrou volbou, stejně tak kakaový prášek se sníženým obsahem tuku a perníkové koření sloužící k dochucení nemá žádné mouchy. Oceňujeme, že máslo není jakkoliv doslazováno. To v praxi znamená, že se vám dostane chuti, která je přirozená a vysoce intenzivní.

Jak nám máslo chutnalo:

Jestli v našem žebříčku máme máslo, které rozhodně není pro každého, je to právě Zimní edice od Lucky Alvina. Nás zaujalo především pro svoji hořkou chuť, která je opravdu intenzivní. Máslo obsahuje perníkové koření, které má samo o sobě nahořklou a dosti specifickou chuť, nicméně to je přesně to, co jsme hledali. Nenajdete v něm opravdu téměř žádný cukr, což je znát i na chuti. Není vůbec sladká, spíše cítíte koření a plně se rozvine samotná chuť ořechů, která není ničím přebíjena.

Závěrečné ohodnocení:

Toto máslo je jasným důkazem, že Lucky Alvin má opravdu široký záběr a je schopný vyrobit jak sladká másla, tak i másla bez jakéhokoliv cukru, ale zato s extrémně intenzivní a přirozenou chutí. Pokud milujete přirozenou chuť a chcete se vyhnout zbytečně přeslazeným máslům, je Lucky Alvin ta nejlepší možná volba.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Jsou lepší volbou arašídy, nebo ořechy?

Pokud jste viděli naše srovnání nejlepších arašídových másel, tak jistě víte, že arašídy patří mezi luštěniny a od toho se odvíjí spousta jejich benefitů či negativ.

Z negativ pravděpodobně stojí za připomenutí vysoký obsah antinutrientů, které brání správnému vstřebávání některých vitamínů či minerálů, nebo horší stravitelnost. Proto se možná nabízí otázka, zda ořechová másla nejsou lepší volbou. A popravdě řečeno nejspíše jsou, i když i ony mají svá negativa. Ořechy jsou zdrojem celého širokého spektra vitamínů a minerálních látek, ovšem jedním z nich je například fosfor, který může být ve větším množství pro organismus toxický. Je proto vhodné veškeré druhy ořechů užívat pravidelně střídat a s konzumací to nepřehánět.

Dalším důvodem, proč bych preferoval spíše ořechy než arašídy, je lepší stravitelnost. Například mandlové máslo je v porovnání s arašídovým podstatně lépe vstřebatelnější, většině lidem nezpůsobuje žádné zažívací problémy.

Jak často si ořechová másla dopřávat?

Přestože neexistuje univerzální odpověď, osobně si myslím, že by se to s konzumací ořechových másel nemělo přehánět a doporučil bych maximálně dvě kávové lžičky denně. Na druhou stranu jsou většinou tato másla tak dobrá, že zůstat jen u jedné lžičky zkrátka a dobře nedokážete a budete se jimi ládovat dál. Jedná se o poměrně dobrý zdroj tuků, nicméně ořechy by měly být správně konzumovány až po odmočení, protože jinak obsahují i značné množství inhibitorů různých enzymů, což je pro člověka samozřejmě nežádoucí.

Dá se oříškové máslo udělat i doma?

Velmi často se nás ptáte, zda je možné si udělat domácí ořechová másla. A samozřejmě, že to možné je. Dokonce to není ani tak složité, jak by většina z vás čekala. Jsou k tomu zapotřebí pouze ořechy, čokoláda (případně další suroviny na dochucení), výkonný mixér, stěrka a spousta trpělivosti. Ořechy s čokoládou stačí mixovat a jednou za čas setřít z okrajů nádoby. Pokud chcete dosáhnout výraznější chuti, je vhodné ořechy před mixováním opražit na pánvi. Příprava je ale časově velmi náročná, a proto si myslím, že je mnohem lepší volbou si máslo koupit. Ale jestli vás láká podomácku vyrobené, určitě je to jedna z možných alternativ.

Jak používat ořechové máslo?

Ořechová másla mají obrovské množství využití. Asi každého napadne, že se dají použít jako zdravá pomazánka například na pečivo nebo na nejrůznější rýžové krekry. Mají ale celou řadu dalšího použití, zkuste je například použít:

 • na nakrájené ovoce
 • do nepečených dezertů, kde pomůže dobře držet tvar například u různých ořechových kuliček, karamelek a podobných sladkostí.
 • do fitness cukroví, o kterém jsme více psali v jednom z našich předešlých článků.
 • do kaší, které skvěle dochutí a dodají jim navíc porci zdravých tuků i bílkovin. S výběrem vám může pomoci naše srovnání nejlepších proteinových kaší
 • do rostlinného mléka, které si zvládnete bez problémů vyrobit i doma. Například pro výroby ovesného mléka stačí rozmixovat
 • předem namočené ovesné vločky s vodou a lžičkou vašeho oblíbeného másla, následně přecedit přes plátýnko a máte hotovo.

Pokaždé je ovšem na místě si hlídat, kolik ořechového másla spotřebujete. Jak jsme totiž zmiňovali například v našem článku na téma Tloustne se po arašídovém másle?, ořechová másla jsou poměrně kalorickou záležitostí a s jejich konzumací to tedy rozhodně nedoporučujeme zbytečně přehánět.

Zdroje

 1. https://www.svetfitness.cz/nejlepsi-arasidova-masla/
 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/nejlepsi-orechy/
 3. SKOLNIK, Heidi a Andrea CHERNUS. Výživa pro maximální sportovní výkon: správně načasovaný jídelníček. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3847-5.

 4. High Protein Foods: 16 Foods for High Protein Meals. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/high-protein-foods

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.