Jak sestavujeme naše žebříčky a recenze?

Pomáháme spotřebitelům s výběrem správných produktů už od roku 2015

Máme za sebou tým zodpovědných redaktorů, z nichž se každý zaměřuje na to, co ho baví a v čem má nejširší zkušenosti. Nikomu nenařizujeme, co má psát a nenutíme redaktory do pozitivních recenzí ani zvýhodňování populárních značek. Než něco zveřejníme, strávíme s tím klidně i desítky hodin práce a tvorba našich srovnání nejlepších suplementů i dílčích recenzí prochází následujícími kroky:

1. Studujeme

Procházíme aktuální vědecké poznatky a snažíme se u každého suplementu vyvodit, co by měl v ideálním případě obsahovat. Dáváme pozor na jednotlivá potenciálně škodlivá aditiva, zajímáme se o kvalitu použitých surovin a když něčemu nerozumíme, máme kontakt na řadu autorit z oblastí výživy a sportovní suplementace.

2. Vybíráme správné produkty

Hodnotíme produkty, ke kterým máme co říct. Když připravujeme srovnání, projdeme za vás desítky produktů, které nabízí známé eshopy a vybereme z nich takové, které se nám zamlouvají nejen složením, ale také poměrem ceny a kvality.

3. Hodnotíme a srovnáváme

Jakmile máme vybrané produkty, srovnáváme je mezi sebou, ověřujeme jednotlivé parametry a také na vlastní kůži testujeme, jak nám produkty vyhovují. Kritéria máme nastavena zcela objektivně a nezvýhodňujeme tak žádnou značku. Náš web funguje na základě provizí od jednotlivých eshopů, takže nemusíme spolupracovat z žádnou značkou a můžeme si zachovat svoji objektivitu.

4. Píšeme

Když už víme, jak si nabízené produkty vedou, uděláme jejich srovnání, vyzdvihneme jejich nevýhody, popíšeme, jak produkt můžete užívat a upozorníme na všechno, co považujeme za důležité.

5. Pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme

Jelikož trh se sportovní výživou je značně dynamický, naše srovnání pravidelně aktualizujeme. Občas dostaneme tip na zajímavé doplňky přímo od vás, občas na něco narazíme sami. Tak jako tak po čase všechna srovnání projdeme a případně také aktualizujeme.

Postupujeme podle přesných metodologií

V rámci našich recenzí se dlouhodobě snažíme zůstat maximálně objektivní a poskytovat vám naše skutečně autentické názory na všechny produkty, které se nám dostanou pod ruku. Abyste měli jasnou představu, co znamenají dílčí části našeho bodového hodnocení, přinášíme vám v této metodologii (platné od 1.1.2024) detailní popis jednotlivých aspektů, které v našich recenzích zmiňujeme.

Složení

U složení nás obvykle zajímá to, jaké látky produkt obsahuje jak v pozitivním slova smyslu, tak v tom negativním. Například u syrovátkových proteinů, které nejprve recenzujeme a následně řadíme do žebříčku nejlepších proteinů nás nezajímá jenom obsah syrovátkové sušiny a tedy obsah bílkovin, ale také obsah nežádoucích nebo zbytečných látek. Máme proto jasně definovanou následující stupnici:

Počet bodů

Odpovídající slovní hodnocení

1-2 body

Naprosto nedostačující složení, které může dokonce být i škodlivé pro vaše zdraví. Takovému produktu doporučujeme se ve vlastním zájmu vyhnout.

3-4 body 

Slabé složení, které sice obsahuje nějaké žádoucí látky, ale na druhou stranu množství negativních látek je stále dost vysoké a nákup produktu doporučujeme důkladně zvážit.

5-6 bodů

Produkt obsahuje řadu pozitivních surovin, ale zároveň nemá příliš co nabídnout. Na trhu existují rozhodně lepší alternativy. 

7-8 bodů

Produkt, který ničím neurazí, ale zároveň nenadchne. Pokud ho už máte doma, není důvod ho přestat brát nebo se dívat za každou cenu po jiném, ale rozhodně po stránce složení existují i lepší alternativy. 

8-9 bodů

Velmi dobré složení. Sice by v produktu mohly být některé látky vynechány nebo naopak některých žádoucích by mohlo být více, ale ve své podstatě v něm nenajdete nic špatného.  

10 bodů

Ideální složení, kterému nemáme co vytknout.

Chuť

Chuť sice není tou nejdůležitější vlastností, ale u doplňků ji přesto rádi hodnotíme. Je sice subjektivní, ale troufáme si tvrdit, že vzhledem k tomu, kolik různých produktů jsme za léta našich zkušeností zvládli otestovat, máme docela představu o tom, jaké suplementy zákazníkům chutnají a jaké ne. Z našeho pohledu však chuť hodnotíme následovně:

Počet bodů

Odpovídající slovní hodnocení

1-2 body

Produkt, který nám svou chutí připadá naprosto odpudivý a který jsme nedokázali ani dopít v rámci jedné dávky. 

3-4 body 

Produkt, který si možná najde své fanoušky, ale rozhodně od něj po chuťové stránce nedoporučujeme čekat žádné zázraky. Na pravidelné pití bychom si ho nedokázali představit. 

5-6 bodů

Takto hodnocený doplněk sice zvládnete vypít, ale rozhodně si na něm nepochutnáte. Někomu sice může vyhovovat, troufáme si však tvrdit, že většině lidí vyhovovat nebude.  

7-8 bodů

Chuť je z našeho pohledu sice umělejší, ale troufáme si tvrdit, že si rozhodně najde své fanoušky. 

9 bodů

U takto hodnocených doplňků si troufáme tvrdit, že nebudete mít nejmenší problém s jejich popíjením. 

10 bodů

Chutné doplňky, na které se budete opravdu těšit a které si dovedeme představit pít i jenom tak na chuť, ne pouze v doporučovaný čas. 

Rozpustnost

Rozpustnost je velmi důležitou vlastností pro ty z vás, kteří si produkty připravují například na cestách nebo třeba pro přípravu předtréninkového doplňku nepoužívají shaker. Vytvořili jsme proto následující tabulku:Počet bodů

Odpovídající slovní hodnocení

1-2 body

Produkt se téměř vůbec nerozpouští a když, vytváří obrovské množství hrudek. Nejlepší je si ho připravovat s pomocí mixéru. 

3-4 body 

Produkt se rozpouští, ale vyžaduje to značné úsilí. Stále považujeme za vhodnější jej rozmíchat s pomocí tyčového mixéru, protože příprava v šejkru může být zdlouhavá. 

5-6 bodů

Rozpustnost produktu stále není kdo ví jak skvělá a občas se mohou vytvářet větší hrudky, ale rozpustíte je s trochou úsilí i v obyčejném šejkru. 

7-8 bodů

Průměrný rozpustnost. Mohlo by to být lepší a v produktu občas stále zůstávají celé hrudky, ovšem jinak se produkt rozpouští dobře.

9-10 bodů

Produkt se rozpouští zcela bez problémů a po smíchání doporučené dávky s potřebným množstvím vody se rozpustí jen za pomocí lžičky nebo šejkru. 

Cena

Cena je pro spoustu lidí velmi důležitým faktorem při výběru správného doplňku, a proto ji bereme u našich recenzí také v úvahu. Chápeme, že tento faktor může být také do značné míry subjektivní, ale přesto se snažíme zohlednit poměr ceny a kvality podle následující stupnice:

Počet bodů

Odpovídající slovní hodnocení

1-2 body

Doplněk je příliš drahý vzhledem k hodnotě, kterou přináší. 

3-4 body 

Doplněk se prodává za nadprůměrně vysokou cenu, takže s trochou hledání rozhodně seženete lepší alternativy. 

5-6 bodů

Cena je průměrná, i když rozhodně se dají sehnat i výhodnější doplňky.

7-8 bodů

Dobrá cena, která reflektuje kvalitu daného doplňku

9-10 bodů

Skvělá cena, které nemáme vůbec co vytknout. 

Efekt

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru každého doplňku by měl být efekt. I když v případě některých doplňků může být i efekt do značné míry subjektivní, my se snažíme postupovat podle našich předem definovaných kritérií, abychom pro vás co nejlépe zachytili efekt, který na nás hodnocený doplněk měl. Jednotlivým bodům přitom odpovídají následující popisy:

Počet bodů

Odpovídající slovní hodnocení

1-2 body

Bohužel jsme při užívání produktu nezaznamenali vůbec žádný efekt. 

3-4 body 

Vzhledem k deklarovaným efektům je námi zaznamenaná skutečnost podstatně slabší a doplněk nám tedy vůbec nefungoval.  

5-6 bodů

Průměrný efekt, který sice odpovídá očekávání, ale rozhodně od doplňku doporučujeme neočekávat zbytečně moc. 

7-8 bodů

Dobrý efekt, který při dlouhodobějším užívání rozhodně poznáte. Stále se však 

8-10 bodů

Nadprůměrný efekt, který nás překvapil a produkt proto určitě doporučujeme vyzkoušet.