Nejlepší probiotika 2024: Jaké produkty jsou nejlepší na trávení?

Probiotika jsou nejčastěji spojována s trávením jakožto skvělý pomocník v boji se zažívacími potížemi. Jejich pozitivních účinků na lidský organismus je však mnohem více. Vybírat probiotika ale může být docela problém. V popisku každého produktu se to jenom hemží latinskými názvy a nesmyslně velkými čísly. Proto jsme se rozhodli vám hledání trochu ulehčit a připravili jsme pro vás výběr 11 nejlepších probiotik na trhu. V úvahu jsme vzali jejich sílu, komplexnost, obsah přidaných látek a také cenu. Které produkty tedy stojí za vyzkoušení?

11 nejlepších probiotik

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Swanson - Ultimate 16 Probiotics ans prebiotics Swanson - Ultimate 16 Probiotics ans prebiotics 3,29 miliard CFU, 16 kmenů, 60 dávek v balení 179 Kč
2. Now Foods Probiotic-10 50 miliard CFU Now Foods Probiotic-10 50 miliard CFU 50 miliard CFU, 10 kmenů, 50 dávek v balení
3. Vilgain Probiotics Vilgain Probiotics 10 miliard CFU, 12 kmenů, 90 dávek v balení
4. Orangefit probiotica with digezyme Orangefit probiotica with digezyme 5 miliard CFU, 13 kmenů, 60 dávek v balení 495 Kč - 499 Kč
5. MedPharma Probio Imun MedPharma Probio Imun 10 miliard CFU, 6 kmenů, 67 dávek v balení 229 Kč - 233 Kč
6. Czech Virus Probio15 Czech Virus Probio15 300 milionů CFU, 15 kmenů, 30 dávek v balení 449 Kč
7. Nutrend Multiherb Nutrend Multiherb 150 milionů CFU, LactoSpore, 45 dávek v balení 490 Kč
8. GreenFood Probiotika + Prebiotika GreenFood Probiotika + Prebiotika 1,3 miliardy CFU, LactoSpore, 60 dávek v balení 323 Kč
9. Prom-In Symbion Probiotic + D3 Prom-In Symbion Probiotic + D3 1 miliarda CFU, LactoSpore, 60 dávek v balení 239 Kč
10. Viridian Synerbio Daily Viridian Synerbio Daily 1,5 miliardy CFU, 4 kmeny, 30 dávek v balení 269 Kč - 575 Kč

Detailní srovnání probiotik

1. Swanson - Ultimate 16 Probiotics ans prebiotics

Swanson - Ultimate 16 Probiotics ans prebiotics

První místo našeho žebříčku patří Dr. Stephen Langer's Ultimate 16 Strain Probiotics with FOS od společnosti Swanson. Pomyslný titul nejlepších probiotik si tento produkt zasloužil díky svému perfektnímu poměru ceny a kvality. Složením se totiž může s přehledem rovnat i té nejsilnější konkurenci, zatímco si drží velice nízkou cenu. 

Výhody:

 • Kvalitní složení
 • 3,29 miliardy CFU v jedné dávce
 • Perfektní poměr cena/kvalita
 • Obsahuje prebiotika FOS

Kdo je vyrábí:

Společnost Swanson Health Products svou činnost začala už v roce 1969 ve Spojených státech. Zakladatelé si dali za cíl přinést na trh kvalitní doplňky stravy, které lidem pomohou dosáhnout zdravého životního stylu. V roce 2018 došlo k rebrandingu firmy, která si od té doby říká jednoduše Swanson. V současnosti je v repertoáry firmy také krmivo a výživové doplňky pro domácí mazlíčky. 

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:
 • 3,29 miliardy CFU
 • 50 mg FOS
 • 16 probiotických kmenů 

Probiotika od společnosti Swanson obsahují opravdu široké spektrum probiotických kmenů. To je velké plus, protože dokážou do střev doplnit mnohem více bakterií, které mohly být vymýceny například antibiotiky. V jedné kapsli se navíc nachází 3,29 miliardy CFU (jedná se o jednotku vyjadřující počet aktivních kolonií – čím více kolonií, tím silnější efekt), což je velmi slušná dávka. Aby toho nebylo málo, najdeme zde také fruktooligosacharidy (FOS), které slouží jako prebiotikum, tedy jako potrava pro probiotika. Tím zajišťují jejich lepší účinek. 

Závěrečné zhodnocení:

Z hlediska složení musíme Swanson jednoznačně pochválit. Existují sice probiotika, která nás svým složením zaujala o něco víc, ale ty zase Swanson jednoznačně předčil svou cenou. V konečném důsledku tak Swanson představuje opravdu velmi kvalitní produkt za nesmírně výhodnou cenu. V poměru ceny a kvality byste jen velmi těžko na trhu hledali lepší probiotika. Tím pádem je můžu vřele doporučit každému, kdo hledá opravdovou kvalitu za výhodnou cenu. 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  179 Kč

2. Now Foods Probiotic-10 50 miliard CFU

Now Foods Probiotic-10 50 miliard CFU

Dvojkou v našem žebříčku se stává Probiotics-10 50 Billion od společnosti Now Foods. Kouzelné na nich je, že jejich název obsahuje veškeré důležité údaje o jejich složení. Společnost Now Foods má v nabídce ještě dvě další varianty tohoto produktu – Probiotics-10 25 Billion a Probiotics-10 100 Billion. My jsme se pro účely tohoto žebříčku rozhodli jít zlatou střední cestou, protože ta vychází v poměru ceny a kvality nejlépe, ale můžeme vřele doporučit i zbylé 2 varianty. 

Výhody:

 • 50 miliard CFU
 • Obsahuje FOS
 • Široké spektrum probiotických kmenů

Nevýhody:

 • Vyšší cena

Kdo je vyrábí:

Kořeny společnosti Now Foods sahají až do roku 1968. Od té doby se firma snaží pomocí svých produktů předávat lidem hodnoty spojené se zdravým životním stylem. Pochopitelný je důraz na prvotřídní kvalitu, která je pro společnost největší prioritou. Kromě doplňků stravy společnost vyrábí také například kosmetické produkty, zdravé potraviny a krmivo pro domácí zvířata. 

V JEDNÉ DÁVCE (1 kapsle) NAJDETE:
 • 50 miliard CFU
 • 10 probiotických kmenů
 • Fruktooligosacharidy

Co se týče obsahu CFU, nemáme Now Foods co vytknout. Jejich obsahem se totiž řadí na první příčku v našem žebříčku. Chválihodný je také obsah 10 probiotických kmenů. Obsah FOS je také velkým plusem, ale výrobce bohužel neuvádí jejich množství, takže se k nim nemůžeme spolehlivě vyjádřit. V konečném důsledku ale musíme celé složení pochválit a to platí především pro obsah neskutečných 50 miliard CFU.

Závěrečné zhodnocení:

Společnost Now Foods představila opravdu velice kvalitní probiotika, která se zaslouženě ocitla na přední příčce našeho žebříčku. Kvalitní složení se pochopitelně promítlo také na ceně. Ta je o poznání vyšší než u probiotik od Swansonu. Právě poměr ceny a kvality byl klíčový pro finální rozhodnutí o tom, kdo se umístí na první příčce. Oba produkty mají své silné stránky a vřele můžeme doporučit kterýkoliv z nich. Z hlediska složení totiž najdete jen pár produktů, které mohou Now Foods konkurovat, a ty se pohybují v mnohem vyšší cenové kategorii. V konečném důsledku musíme Now Foods doporučit každému, kdo si zakládá především na kvalitě a je ochoten si za ni trochu připlatit. 

 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Probiotika od značky Vilgain si naši pozornost vysloužily především díky štědrému obsahu CFU a vysokému počtu probiotických kultur. Pro podpoření výsledného efektu výrobce do složení navíc přidal prebiotika v podobě galaktooligosacharidů (GOS) a inulin.

Výhody:

 • Vysoký počet probiotických kultur
 • Obsahuje také prebiotika
 • Velmi příjemná cena
 • Skvělé složení

Nevýhody:

 • Může obsahovat stopy mléka a ryb, tudíž může představovat problém pro alergiky

Kdo je vyrábí:
Není tomu tak dávno, co jste se s produkty značky Vilgain mohli setkat pod označením Aktin. Právě tato společnost za značkou Vilgain stojí. Důvod pro změnu názvu byla expanze do zahraničí, jinak se ale produkty tohoto výrobce vůbec nezměnily. Aktin jako takový snad ani není potřeba nikomu představovat. Aktuálně patří mezi nejpopulárnější výrobce a prodejce sportovní výživy u nás.

V JEDNÉ DÁVCE (1 KAPSLE) NAJDETE:
 • 10 miliard CFU

   

 • 12 probiotických kmenů

   

 • 175,4 mg GOS

   

 • 175,4 mg inulinu

Při pohledu na složení nelze probiotikám od značky Vilgain skutečně nic zásadního vytknout. Výrobce se postaral o to, aby bylo v každé kapsli obsaženo 10 miliard CFU, což je mnohem více než u většiny konkurence. Zároveň zde najdeme 12 různých probiotických kultur obohacených o dvě prebiotika (GOS a inulin), která podporují účinek probiotik. Výsledná kombinace slibuje prvotřídní efekt, což je na doplňcích stravy to nejdůležitější.

Závěrečné zhodnocení:
Doplněk stravy kombinující v sobě prvotřídní složení a velmi výhodnou cenu si od nás vždy odnese pozitivní hodnocení. Vilgain Probiotics rozhodně nejsou žádnou výjimkou. Balení obsahující 90 denních dávek vychází vzhledem ke kvalitě složení na až překvapivě nízkou cenu, což je rozhodně velké plus. Ještě jednou zde musíme vyzdvihnout také přítomnost prebiotik, které automaticky zvedají kvalitu produktu. Nezbývá nám proto nic jiného, než probiotika od značky Vilgain vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

4. Orangefit probiotica with digezyme

Orangefit probiotica with digezyme

Na dalším místě se umístila Probiotica with DigeZyme od společnosti Orangefit. Ta obsahují kromě bohaté dávky probiotik také trávicí enzymy a celou řadu přírodních výtažků. To vše za velmi příjemnou cenu. 

Výhody:

 • Nadupané složení
 • Obsahuje i trávicí enzymy
 • 13 probiotických kmenů
 • 5 miliard CFU

Kdo je vyrábí:

Nizozemská značka Orangefit v našich končinách není příliš známá. Na trhu se přitom  pohybuje už od roku 2014, ale k nám se postupně začíná dostávat až teď. Tato společnost se snaží nabízet opravdu kvalitní produkty za co nejnižší cenu. Z naší zkušenosti zatím můžeme říct, že se jí to docela dobře daří. 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 5 miliard CFU
 • 13 probiotických kmenů
 • 50 mg směsi DigeZyme

Probiotica od společnosti Orangefit obsahuje opravdu solidní nálož probiotik. V kombinaci s tím ale obsahuje ještě směs trávicích enzymů DigeZyme, která se osvědčila u nejlepších produktů v našem žebříčku nejlepších trávicích enzymů. Je tedy jasné, že tato kombinace je naprosto skvělá. Z toho důvodu si zaslouží složení tohoto produktu velkou pochvalu. 

Závěrečné zhodnocení:

Jsem velký fanoušek menších značek, které dokážou spolehlivé konkurovat i mnohem známějším výrobcům. Orangefit se to v tomto případě podařilo. Jejich Probiotica je naprosto skvělým doplňkem, který si zaslouží mnohem větší pozornost. Mohu ji vřele doporučit v podstatě komukoliv. Kombinace kvalitních probiotik a trávicích enzymů za skvělou cenu zkrátka nejde odmítnout. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  499 Kč
Cena:  499 Kč
Cena:  495 Kč

5. MedPharma Probio Imun

MedPharma Probio Imun

V našem žebříčku nesmí chybět ani Probio Imun od společnosti MedPharma. Jeho největší výhodou je skvělá cena (nejnižší v celém žebříčku) v kombinaci s opravdu kvalitním složením. Velkým lákadlem může být i fakt, že jedno balení obsahuje 67 dávek, takže si celé 2 měsíce nemusíte dělat starosti s jeho dokupováním. 

Výhody:

 • Bezkonkurenční cena
 • Až 10 miliard CFU
 • Obsahuje vitamín C

Kdo je vyrábí:

MedPharma je česká společnost působící na trhu už od roku 2000. Zaměřuje se na podporu lidského zdraví, na návrh, vývoj, výrobu, distribuci a prodej doplňků stravy. Kromě toho má ale firma v repertoáru také kosmetické a zdravotnické prostředky. Jejich produkty najdete především v lékárnách, ale postupně se začínají objevovat i v nabídce e-shopů se sportovní výživou. 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 10 miliard CFU
 • 6 probiotických kmenů 
 • 20 mg vitamínu C

 

Od produktu s takto nízkou cenou bych rozhodně nečekal, že svým složením se bude rovnat i mnohem dražší konkurenci. V jedné kapsli Probio Imun se skrývá až 10 miliard CFU, čímž pohodlně překonává většinu ostatních produktů. Jediné, co v tomto směru musím vytknout, je přítomnost pouze 6 probiotických kmenů. V ideálním případě by jich mělo být alespoň 9, aby byla zajištěna jejich dostatečná diverzita. Na závěr ale musím pochválit také obsah vitamínu C.

Závěrečné zhodnocení:

MedPharma mě v tomto případě opravdu velmi mile překvapila. Cenově se totiž dostává na úplné minimum, ale zachovává si kvalitu, se kterou dokáže velmi efektivně konkurovat i mnohem dražším produktům. Je ale pravda, že pokud jste ochotni si připlatit za opravdu nadupaný produkt, MedPharma pro vás nebude nijak zajímavá. I přesto si svoje umístění zaslouží a já ji můžu vřele doporučit každému, pro koho je důležitý poměr ceny a kvality.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  229 Kč
Cena:  233 Kč

6. Czech Virus Probio15

Czech Virus Probio15

Další místo našeho žebříčku patří PROBIO15 od společnosti Czech Virus. Nejsilnější stránkou PROBIO15 je obsah až 15 probiotických kmenů, které jsou navíc obohaceny o prebiotika. Díky tomu jsou velice komplexní, což do značné míry zastíní fakt, že obsahují relativně málo CFU. 

Výhody:

 • Až 15 probiotických kmenů
 • Obsahuje prebiotika
 • Kvalitní složení

Nevýhody:

 • Vyšší cena
 • Relativně málo CFU

Kdo je vyrábí:

Česká značka Czech Virus je bezpochyby každému fanouškovi bodybuildingu dobře známá. Své produkty ladí do posledního detailu tak, aby vyhovovaly potřebám i těch nejnáročnějších silových sportovců. O kvalitě celé značky skvěle vypovídá i to, že spolupracuje se jmény jako Pavel Beran, Jirka Tkadlčík nebo Filip Grznár. 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 300 milionů CFU
 • 15 probiotických kmenů
 • Inulin

PROBIO15 jsou jedny z nejvíce komplexních probiotik, což jim pochopitelně hraje do karet. Více než 15 aktivních kmenů má už jenom Swanson. Objevují se zde také prebiotika, která efekt probiotik umocňují. Trochu mě ale mrzí poměrně malé množství CFU. Kdyby jich bylo o něco víc, mohla by se probiotika od Czech Virusu umístit na mnohem vyšší příčce. I přesto ale musíme složení pochválit, protože komplexnost a velká diverzita probiotických kmenů je v některých ohledech mnohem důležitější než množství CFU. 

Závěrečné zhodnocení:

Když vezmu v potaz všechna pro a proti, musím hodnotit PROBIO15 velmi kladně. Ještě naposled vyzdvihnu přítomnost 15 probiotických kmenů, což je naprosto skvělé číslo. To se ale do značné míry promítá i na ceně. PROBIO15 totiž patří mezi nejdražší produkty v našem žebříčku. Kombinace vysoké ceny a nízkého obsahu CFU může mnohé lidi odradit, čemuž se asi nedá moc divit. Pokud vám ale nevadí si trochu připlatit, bezpochyby budete spokojeni.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  449 Kč
Cena:  449 Kč
Cena:  449 Kč

Další příčku našeho žebříčku obsadil Multiherb od společnosti Nutrend. Nejedná se však o klasický probiotický suplement. Obsahuje totiž celou řadu přidaných látek, mezi které patří především vitamíny, minerály a různé přírodní extrakty. To vše je ale bohužel tak trochu na úkor samotných probiotik, kterých obsahuje Multiherb v našem žebříčku s přehledem nejméně. 

Výhody: 

 • Obsahuje prebiotika 
 • Obsahuje vitamíny a minerály
 • Ověřená značka LactoSpore

Nevýhody:

 • Nízký obsah probiotik
 • Vyšší cena

Kdo je vyrábí:

Společnost Nutrend jistě není potřeba nikomu představovat. Už přes pětadvacet let se tato česká značka pohybuje na trhu se sportovní výživou a v současnosti vyváží své produkty do 60 zemí světa. V České republice patří už po dlouhá léta mezi největší výrobce suplementů. Díky své kvalitě byl Nutrend v minulosti také partnerem Českého olympijského týmu. 

V JEDNÉ DÁVCE (2 kapsle) NAJDETE:
 • 150 milionů CFU
 • 80 mg vitamínu C
 • Celkem 24 mg trávicích enzymů

 

Už samotný název Multiherb napovídá, že tady máme co dočinění s trochu odlišným produktem. Nejedná se o čistokrevná probiotika, ale o komplex látek podporující trávení. Probiotika v něm samozřejmě hrají hlavní roli, ale nenajdeme je tady v takové míře jako u konkurenčních výrobků. Na druhou stranu musíme ocenit přítomnost  velkého množství vitamínů, minerálů a prebiotik. Jedná zkrátka se o dost povedenou směs všeho, co je pro trávení dobré. Hodnotit celé složení víc do hloubky ale nemůžeme, potřebovali bychom na to totiž samostatný článek. 

Závěrečné zhodnocení:

Multiherb od Nutrendu je suplement, který mezi ostatními probiotiky dost vyčnívá. Jeho složení trochu připomíná SimpleBiotix, ale najdeme v něm méně té nejdůležitější složky – probiotik. I proto ho musíme zařadit na nižší příčku. Do karet Nutrendu nehraje ani vyšší cena. Pro koho je teda Multiherb vhodný? Pro každého, kdo má rád komplexní suplementy, které cílí na více aspektů najednou. Pokud ale hledáte produkt bohatý na probiotika, který vám poskytne všechny benefity s nimi spojené, vyberete si spíše jinde. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

8. GreenFood Probiotika + Prebiotika

GreenFood Probiotika + Prebiotika

Na devátém místě se umístila probiotika Probiotics LactoSpore + Prebiotics od společnosti Greenfood. Ta obsahují směs probiotik pod registrovanou značkou LactoSpore, která si zakládá na tom, že je účinnější než ostatní probiotika na trhu. Největším lákadlem ale bude v tomto případě cena. 

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Obsahuje prebiotika
 • 1,3 miliardy CFU

Nevýhody:

 • Neznáme počet probiotických kmenů

Kdo je vyrábí:

„Kvalita, ne kvantita, to je naše měřítko.“ To je moto společnosti GreenFood. Tato česká firma působící na trhu už přes 25 se zaměřuje na výrobu potravin a doplňků stravy té nejvyšší kvality. Veškerá výroba probíhá v České republice, aby byla zajištěna nejvyšší možná kvalita každého výrobku. Všechny produkty společnosti GreenFood jsou vhodné i pro vegany. 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 798 milionů-1,33 miliardy CFU
 • 133 mg LactoSpore
 • 300 mg inulinu

 

Společnost Sabinsa dodává svůj komplex probiotik LactoSpore ve třech variantách, přičemž každá z nich obsahuje jiné množství CFU. GreenFood však neuvádí, která varianta je součástí jejich produktu. Proto se v tomto případě musíme spokojit s tím, že hodnota CFU tohoto produktu se pohybuje někde mezi necelým 800 miliony a 1,33 miliardami. Velkým plusem je přítomnost inulinu. Tento polysacharid má v lidském organismu prebiotický efekt, takže pomáhá umocnit efekt probiotik. 

Závěreční zhodnocení:

GreenFood je kvalitní produkt, který je ale opravdu náročné hodnotit. Výrobce nám neříká, kolik jednotek tvořící kolonie se nachází v jedné kapsli, a tím pádem nás nechává v poměrně velké nejistotě. 798 milionů CFU opravdu není moc, zatímco 1,33 miliardy sice není žádný zázrak, ale je to velmi slušné. I tato nejistota se promítla do konečného umístění GreenFood v našem žebříčku. Velkou výhodou tohoto produktu je ale jeho cena, která by vzhledem ke složení mohla být podstatně vyšší.

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  323 Kč

9. Prom-In Symbion Probiotic + D3

Prom-In Symbion Probiotic + D3

Na desáté příčce v našem žebříčku nejlepších probiotik se umístil Synbion Probiotic + D3 od společnosti Prom-IN. Jedná se o poslední z řady opravdu levných probiotik. To však neznamená, že nemá zákazníkům co nabídnout. Právě naopak – kromě solidní dávky aktivních kolonií obsahuje také vitamín D3 a inulin. 

Výhody:

 • Skvělá cena
 • Obsahuje vitamín D a inulin
 • Certifikovaná značka LactoSpore

Nevýhody:

 • Nižší obsah CFU než konkurenční produkty

Kdo je vyrábí:

Značka Prom-IN je každému sportovnímu nadšenci určitě dobře známá. Jedná se o předního výrobce sportovních doplňků stravy v České republice, který si získal oblibu mnoha sportovců především díky perfektní kvalitě svých produktů. Vlajkovou lodí společnosti je protein CFM Evolution, který je dnes už naprostou naprostou legendou. Prom-IN ale není pouze o proteinech. V nabídce má kvalitní BCAA, vitamíny a minerály, nakopávače a spoustu dalšího. 

 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 600 milionů-1 miliardu CFU
 • 100 mg inulinu
 • 25 μg vitamínu D3

 

Prom-IN je známý skvělým složením svých produktů a ani dnes nezklamal. Probiotika jsou obohacena prebiotikem inulinem a vitamínem D3, což dohromady tvoří skvělou kombinaci. Jediný problém vidím v relativně nízkém obsahu CFU. Opět nevíme přesně, kolik se jich v LactoSpore nachází, nicméně i v tom nejlepším případě jich bude nejvíce 1 miliarda. To rozhodně není málo, ale většina ostatních produktů na tomto seznamu jich má mnohem více.

Závěrečné zhodnocení:

Synbion Probiotic + D3 pokračují v zajetém trendu kvalitních doplňků stravy z dílny Prom-INu, ačkoliv dnes to není taková hitparáda jako jindy. Nízký obsah CFU je vadou na kráse, kterou v porovnání s opravdu kvalitní konkurencí nemůžeme jen tak přehlédnout. V ostatních ohledech ale není co kritizovat. Vitamín D3 a inulin fungují jako doplňující látky skvěle a celkové vyznění produktu je opravdu skvělé. Lákavá je také nízká cena, což může být pro mnoho lidí klíčové. I přesto si ale myslím, že se za podobnou cenu dají najít lepší alternativy.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

10. Viridian Synerbio Daily

Viridian Synerbio Daily

Na závěr tady máme Synerbio Daily od společnosti Viridian. Ten disponuje velice kvalitním složením (jak je u Viridianu ve zvyku), ale bohužel obsahuje pouze 4 probiotické kmeny, což je opravdu málo. V ostatních ohledech se ale jedná o kvalitu, na kterou jsme u tohoto výrobce zvyklí – naprosto čisté složení a obsah pouze aktivních látek. 

Výhody:

 • Naprostá čistota složení
 • 1,5 miliardy CFU
 • Skvělý poměr cena/kvalita

Nevýhody:

 • Obsahuje pouze 4 probiotické kmeny

Kdo je vyrábí:

Britská společnost Viridian si ve velkém zakládá na šetrnosti k přírodě, přírodním původu svých produktů a především na jejich prvotřídní kvalitě. Zo znamená, že všechny její výrobky jsou 100% bioaktivní, použité kapsle jsou rostlinného původu a neobsahují žádné uměle vytvořené látky. Tato strategie se Viridianu opravdu vyplácí, protože díky své kvalitě se může těšit stále větší a větší popularitě i na evropském trhu

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 1,5 miliardy CFU
 • 4 probiotické kmeny

 

Synerbio Daily neobsahuje žádné přidané látky, což odpovídá tomu, jak Viridian koncipuje své produkty. Obsah 1,5 miliardy CFU rozhodně neurazí, i když je pravda, že některé produkty nabízejí i mnohem vyšší dávky. Co ale celý produkt trochu kazí, je obsah pouze 4 probiotických kmenů. To je v porovnání s konkurencí opravdu málo, a právě proto se Viridian neumístil na vyšší pozici. 

Závěrečné zhodnocení:

Produkty od Viridianu mám osobně opravdu rád. Jejich kvalita a transparentnost celého procesu výroby je naprosto úžasná. To se pochopitelně promítá i na našem hodnocení. Například ve srovnání trávicích enzymů se Viridian naprosto zaslouženě umístil na přední příčce. Dnes to bohužel tak dobrý výsledek není, i když se pořád nedá říct, že by Synerbio Daily nestálo za vyzkoušení. Jen už to není ta bezkonkurenční kvalita, kterou jsme tak trochu očekávali. Výrobky značky Viridian si ale najdou své fanoušky vždycky – 100% bioaktivní složení, důraz na šetrnost přírodě a podpora charity dělají z tohoto produktu zkrátka něco víc. Pokud se ale bavíme pouze o složení, jsou mnohem lepší variantou například probiotika Now Foods nebo Swanson z čela našeho žebříčku.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  269 Kč
Cena:  269 Kč
Cena:  575 Kč

Co jsou to probiotika?

V našem těle se nachází překvapivě velké množství živých organismů. Potřebujeme je k správné funkci trávicího traktu a dalších oblastí našeho organismu. Hmotnost těchto bakterií v našem těle může dosahovat až jednoho kilogramu, což může znít skoro až neuvěřitelně. Toto číslo ale pomáhá uvést věci do správné perspektivy. Nemusíme si to ani uvědomovat, ale o naše zdraví a správné fungování našeho těla se neustále stará asi 500 druhů různých bakterií. Některé jsou pro nás ale prospěšnější než jiné. Pokud je mezi nimi potřebná rovnováha, všechno funguje tak, jak má. Problém však nastane v momentě, kdy se tato rovnováha naruší. Příčinou může být například léčba antibiotiky, nezdravý životní styl, rozvoj infekcí, přílišné pití alkoholu nebo například stres. 

V takových případech je potřeba tuto nerovnováhu vyrovnat a doplnit do těla více prospěšných bakterií. To jsou chvíle, kdy musíme buď výrazně změnit jídelníček, nebo začít používat probiotické doplňky stravy. Ty existují v mnoha formách, nejčastěji se ale setkáme s kapslemi. Pro co nejlepší účinek je vhodné kombinovat probiotika také s prebiotiky. Zjednodušeně řečeno se jedná o potravu pro probiotika, kterou naše tělo nedokáže strávit, takže se dostane až do střev v nezměněné podobě. Tam jsou prebiotika následně fermentována probiotiky, díky čemuž mohou probiotika náležitě prosperovat. Typickým příkladem prebiotik je například inulin, který najdeme například v pórku, česneku, cibuli nebo čekance.

Probiotika jsou důležitá pro zdraví našich střev
Probiotika jsou důležitá pro zdraví našich střev

Jaké mají probiotika účinky?

Probiotika v našem těle zajišťují celou řadu funkcí. Vzhledem k tomu, že se nacházejí ve střevech, je už na první pohled jasné, že budou hrát docela zásadní roli v našem trávení. Pomáhají tělu rozkládat potravu a absorbovat potřebné živiny. Důležité je, že ve střevech udržují stabilní hladinu pH, čímž opět napomáhají správnému fungování trávicí soustavy. Zdravý a vyrovnaný mikrobiom je mimo jiné klíčový pro fungování imunitního systému, což je často opomíjený účinek probiotik. 

Proč jsou laktobacily a další mikroorganismy tak důležité?

Bakterie mléčného kvašení (laktobacily) jsou charakteristické tím, že ve střevech proměňují laktózu na kyselinu mléčnou, čímž efektivně brání šíření škodlivých bakterií, které nejsou schopny přežít v kyselém prostředí. Díky tomuto procesu nedochází ke vzniku zánětů a průjmu. Každý kmen má své specifické funkce, kterými pomáhají udržovat ve střevech rovnováhu. I proto je důležité přijímat co nejširší spektrum probiotik od těch nejrozšířenějších, jako jsou laktobacily nebo bifidobakterie, až po ty méně zastoupené. 

Kdy a na jaké problémy se používají?

Jak už jsem zmínil výše, příčin nerovnovážného mikorbiomu je hned několik. Může se jednat o problémy způsobené užíváním různých léků, špatným stravováním nebo například stresem. U žen je častým problémem, který vyžaduje léčbu za pomoci probiotik, kvasinková infekce. Každá z těchto potíží je charakteristická něčím jiným, ale na všechny účinně pomáhá užívání probiotik. 

Při a po antibiotikách

S antibiotiky se už každý během života určitě setkal. Využívají se k léčbě bakteriálních infekcí, bohužel ale působí vůči všem bakteriím, které jsou na konkrétní antibiotikum citlivé a přijdou s nimi do styku. Z toho důvodu se doporučuje společně s antibiotiky užívat také probiotika, která dokážou předcházet například zažívacím potížím, které jsou s antibiotiky často spojené. Užívat by se měla ještě následující dva týdny po ukončení léčby, aby bylo zajištěno lepší obnovení mikrobiomu. 

Trávicí obtíže

Problémy s trávením trápí více lidí, než se na první pohled může zdát. Často jsou způsobeny přemnožením některé školdivé bakterie. Právě proto se silně doporučuje užívat probiotika i během těchto obtíží. To platí obzvláště pokud například cestujete do zahraničí, kde se můžete setkat s netradičním jídlem, které dokáže nadělat v zažívacím traktu pořádnou paseku. Vyrovnání mikrobiomu je v takovýchto situacích klíčové. 

Další problémy

Situací, ve kterých se vyplatí probiotika užívat, je nespočet. Ženám se doporučuje užívat je v případě kvasinkových infekcí, velmi účinné jsou ale i jako podpora imunity. Pokud se vám zdá, že váš imunitní systém nefunguje tak, jak by měl, může to být zapříčiněno právě nerovnováhou střevního mikrobiomu. Probiotika se dají užívat i preventivně. Hodí se to v případech, kdy začínáte brát léky, plánujete výraznou změnu jídelníčku, nebo se zkrátka jenom necítíte dobře. 

Probiotika přijdou v dnešní době obzvlášť vhod pro jejich vliv na imunitu.
Probiotika přijdou v dnešní době obzvlášť vhod pro jejich vliv na imunitu.

Jak dlouho se probiotika užívají?

Hledáte doplněk stravy, který vaše problémy vyřeší do druhého dne? Nic takového samozřejmě neexistuje a probiotika nejsou žádnou výjimkou. Abyste mohli jejich pozitivní účinky zaznamenat, budete si muset chvíli počkat. Tato doba se samozřejmě liší v závislosti na vašem konkrétním problému, na vašem organismu a na tom, jaká probiotika užíváte. Pokud trpíte opravdu nepříjemnými potížemi, může se alespoň částečná úleva dostavit v řádu několika dnů, nicméně většinou se doporučuje čekat alespoň pár týdnů až dva měsíce. Ze začátku by přijímané dávky měly být vyšší a postupně se snižovat. Po nějakém čase už se bere pouze udržovací dávka. Dávkování se ale u každého výrobce liší, proto pozorně čtěte informace na obalu a v případě nejasností se obraťte na svého ošetřujícího lékaře.

Jak vybírat probiotika?

Když do googlu zadáte výraz “probiotika”, vyskočí na vás celá řada produktů, jak tomu je ostatně dneska už úplně se vším. Jak ale vybrat ty nejlepší? Do jisté míry jsme vám práci ulehčili tímto žebříčkem, nicméně nikdy není na škodu si umět udělat vlastní obrázek. Klíčovými faktory, na které musíte při výběru probiotik hledět, je počet CFU (Colony Forming Units), počet obsažených probiotických kmenů a přítomnost prebiotik. Co se týče CFU, kvalitní prebiotika by jich měla obsahovat alespoň miliardu. To je ale velice obecná poučka a je potřeba ji uplatňovat v kombinaci s ostatními faktory. Například PROBIO15 od Czech Virusu jich obsahuje “pouze” 300 milionů, ale zároveň v sobě skrývá 15 probiotických kmenů.

Aktivních kmenů by se mělo v probioticích nacházet alespoň 9, ale pro toto pravidlo platí stejné upozornění jako pro to předchozí. Vždy je potřeba zvážit obě proměnné a najít vhodný kompromis. Čím více CFU, tím silnější probiotika jsou, zatímco větší počet kmenů indikuje větší komplexnost. V ideálním případě obsahují probiotika kombinaci obou, nicméně tomu tak není vždy. Záleží proto na vás, jestli potřebujete co nejkomplexnější doplněk, který obnoví co nejvíce probiotických kmenů (například při užívání antibiotik), nebo se snažíte posílit jednu konkrétní skupinu bakterií, což je typický případ, pokud trpíte zažívacími problémy.

Probio15 jsou opravdu skvělou volbou.
Probio15 jsou opravdu skvělou volbou.

Mají probiotika vedlejší účinky?

Bylo by nesmyslné říkat, že probiotika jsou léky na všechno, a měli byste je proto do sebe nasypat v co největším množství. Realita je taková, že probiotika mohou u některých lidí způsobovat určité potíže. Nejčastěji se jedná o problémy s trávením. Důvodem je rozkolísaná rovnováha bakterií ve střevech. V některých případech tyto problémy během pár dní odezní, v jiných nikoliv. V takové situaci je pochopitelně na místě probiotika přestat užívat. V ojedinělých případech se může po užití probiotik vyskytnou zvýšená hladina histaminu nebo například bolesti hlavy. V naprosté většině případů lidé žádnými potížemi netrpí, je ale pravda, že každý jsme jiný a stejně tak máme každý trochu jiný mikrobiom. Proto byste měli, stejně jako v případě všech ostatních suplementů, poslouchat své tělo a adekvátně reagovat na jeho signály.

 

O probiotikách by se toho dalo napsat mnohem více a tak vám nabízíme další zajímavý článek na toto téma a to konkrétné jiné srovnání nejlepších probiotik na webu rodicovo.cz.

Zdroje

 1. ŠTROBLOVÁ, Petra. Probiotika a jejich význam z hlediska lidského zdraví [online]. České Budějovice, 2020 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/a6pvfm/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta. Vedoucí práce doc. MVDr. Lucie Hasoňová, Ph.D.
 2. https://www.svetfitness.cz/clanek/vyber-probiotik/
 3. Probiotics and Prebiotics: What’s the Difference?. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/probiotics-and-prebiotics

 4. Probiotic Enema: Benefits, Research, Risks, and Instructions. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/probiotic-enema

 5. Probiotikum – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Probiotikum

 6. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

 7. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (5)

Pavlína
Duben 27, 2022

Dobrý den, nevíte náhodou jakou velikost mají kapsle NOW Probiotic-10, probiotika, 50 miliard CFU, 10 kmenů, 50 rostlinných kapslí? Je možné probiotika zamíchat do vody? Neškodí jim to? Velké kapsle nemůžu polknout.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Libor
Červen 9, 2022

Prosím, dokázali byste uvést i která je možné úžívat při intoleranci laktózy? Moc by to pomohlo!

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Redakce SvětFitness.cz
Červen 10, 2022

Ahoj Libore,

V případě, že máš intoleranci, je nutné se dívat po produktech, které mají jasně uvedeno, že laktózu neobsahují. Některá probiotika totiž mají uvedeno, že mohou obsahovat stopy mléka. Já jsem našel třeba probiotika LINEX FORTE, které laktózu podle uvedených informací neobsahují. Vlastní zkušenosti ale nemáme.

Díky za dotaz, ať se daří!

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
#TFS
Leden 16, 2023

Musím se vám pochlubit... Koupil jsem si 7. Nutrend Multiherb po expiraci bylo to 12.12.2022

A musím říct že mě to tak 3-4 dny honilo po každém obědu ( po každé tabletce ) co jsem si dal.. Tudíž jsem usoudil že kupovat si trávící enzymy atp. po expiraci není moc dobrý nápad :D

Teď mám zálusk na probiotika od Czech Virusu líbí se mi to balení.. I když cena je docela uh..

Souhlasím(+9)
Nesouhlasím(0)
Jan Černý
Srpen 16, 2023

V porovnání chybí dle mého názoru nejlepší probiotika na trhu a to: Vivomixx, sáčková 450 miliard nebo tablety 120 miliard, zkoušel jsem na sobě a mají okamžitý nástup, okamžitá úleva, velmi dobře na mne fungují i zde uvedené NOW 100 miliard, u ostatních jsem na sobě nezaznamenal žádný účinek, cena není důležitá, ale jen kvalita a jak dokážou probiotika pomoci, Vivomixx a Now také uvádí přesné složení a původ bakterií což zvyšuje důvěryhodnost.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)