Nejlepší trávicí enzymy 2024- srovnání a recenze

Když přijde řeč na suplementaci, nejčastěji se mluví o proteinech, kreatinu, nakopávačích, v lepších případech také o vitamínech a minerálech. Na co ale většina lidí pořád zapomíná, jsou trávicí enzymy. Proč by si člověk s něčím takovým přece lámal hlavu? Na první pohled to tak nemusí vypadat, ale potíže se zažíváním trápí velké množství lidí. Napomáhá tomu stres, špatně zpracované potraviny, spěch u jídla a také nezdravý životní styl. To vše je dnes bohužel rozšířeno stále více a více, a proto není divu, že zájem o doplňky stravy s trávicími enzymy stále stoupá. Abychom vám výběr tohoto suplementu ulehčili, vytvořili jsme žebříček těch nejlepších trávicích enzymů na trhu.

8 nejlepších trávicích enzymů na základě testování

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Enzy 7! Extrifit Enzy 7! Extrifit Cena 239 Kč, 90 dávek v balení, 2,65 Kč za dávku 249 Kč
2. DigeZyme Reflex Nutrition DigeZyme Reflex Nutrition Cena 299 Kč, 90 dávek v balení , 3,32 Kč za dávku 249 Kč
3. Digestive Aid Viridian Digestive Aid Viridian Cena 439 Kč, 30 dávek v balení, 14,63 Kč za dávku 439 Kč
4. Enzymes Fair Power Survival Enzymes Fair Power Survival Cena 179 Kč, 60 dávek v balení, 2,98 Kč za dávku 129 Kč - 199 Kč
5. Opti7 Digest GreenFood Opti7 Digest GreenFood Cena 175 Kč, 30 dávek v balení, 5,83 Kč za dávku 175 Kč - 215 Kč
6. Enzyme+ Big Zone Enzyme+ Big Zone Cena 499 Kč, 90 dávek v balení, 5,54 Kč za dávku 499 Kč
7. HepaCor Protector Amix HepaCor Protector Amix Cena 468 Kč, 45 dávek v balení, 10,4 Kč za dávku 437 Kč - 526 Kč

Podrobné srovnání trávicích enzymů

První místo našeho žebříčku patří Enzy 7! Digestive Enzymes od společnosti Extrifit. Ten obsahuje široké spektrum enzymů, přičemž cílí především na ty nejdůležitější a nejvíce deficitní. Samozřejmostí je vysoká kvalita složení a především znatelný efekt při používání. 

Výhody:

 • Široké spektrum enzymů
 • Využití přírodních barviv 
 • Skvělý poměr cena/kvalita
 • Funguje spolehlivě

Nevýhody:

 • Lidem s horším zažíváním nemusí stačit předepsaná dávka

Kdo ho vyrábí: 

Česká značka Extrifit je jedním z předních výrobců sportovních suplementů u nás. Svoji činnost začala v roce 2007 a od té doby si získala mnoho fanoušků. Velkou výhodou je, že své produkty vyrábí na míru silovým sportovcům a jejich potřebám. Extrifit se od začátku svého působení snaží nabízet svým zákazníkům prvotřídní produkty, které jim pomohou v cestě za svým snem. 

 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 100 mg aktivní směsi trávicích enzymů 
 • 7 trávicích enzymů 
 • Bohatě zastoupený především papain a bromelain

Z hlediska složení vsadil Extrifit na jistotu. V jedné kapsli je obsaženo 7 trávicích enzymů (alfa amyláza, neutrální proteáza, papain, bromelain, celuláza, laktáza, lipáza) té nejvyšší kvality. Namítat bychom mohli absenci doplňkových látek, které by mohly efekt enzymů ještě posílit. Vzhledem k obsahu a kvalitě jednotlivých enzymů si ale není potřeba s něčím takovým vůbec lámat hlavu. Pochvalu si zaslouží především vysoký obsah proteáz, které jsou pro silové sportovce stěžejní. 

Závěrečné zhodnocení: 

Enzy 7! Digestive Enzymes nabízí kombinaci kvalitního složení, širokého spektra enzymů a velice výhodné ceny. Právě poměr cena/kvalita je v jeho případě opravdu skvělý a pro spoustu zákazníků bude velkým lákadlem. Je sice pravda, že na trhu se dají sehnat i produkty s přidanými látkami, nicméně v tomto případě jich ani není potřeba. Průměrnému člověku jedna kapsle denně bohatě postačí a už po pár dnech pocítí zlepšené trávení. Enzy 7! Digestive Enzymes je proto volbou pro každého, kdo hledá kvalitní produkt za příznivou cenu, na který se může spolehnout. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  249 Kč
Cena:  249 Kč

2. DigeZyme Reflex Nutrition

DigeZyme Reflex Nutrition

Dvojkou na našem žebříčku se stává DigeZyme od společnosti Reflex. Od tohoto výrobce jsme dlouhodobě zvyklí na produkty prvotřídní kvality a ani dnes neodcházíme zklamaní. Na poli trávicích enzymů aktuálně nenajdete mezi zákazníky oblíbenější produkt a popravdě se není příliš čemu divit. Od prvního místa ho totiž dělí pouze pár maličkostí. 

Výhody:

 • Prvotřídní kvalita 
 • Jednička ve své cenové kategorii
 • Vysoký obsah účinných látek
 • Obrovská spokojenost ze strany ostatních zákazníků 

Nevýhody:

 • Pouze 5 enzymů 
 • Existují i levnější produkty

Kdo ho vyrábí: 

Předností společnosti Reflex Nutrition je její důraz na kvalitu. Už od roku 1996 si staví na prvotřídním složení svých produktů, které si i sama vyrábí. Veškeré produkty prochází nezávislými testy, kterými chce společnost podtrhnout jejich kvalitu. Mimo toho chce také přispět k lepšímu životnímu prostředí tím, že recykluje veškerý plastový odpad, který při výrobě vznikne. 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 160 mg aktivní směsi DigeZyme®
 • 28,8 mg alfa amylázy
 • 14,08 mg laktázy
 • Další 3 trávicí enzymy

Ve složení DigeZyme sice najdeme pouze 5 trávicích enzymů, jejich obsah je ale poměrně vysoký. Kromě alfa amylázy a laktázy zde narazíme ještě na proteázu, lipázu a celulázu. Vyšší obsah aktivních látek pochopitelně přispívá k lepšímu účinku, který je koneckonců to nejdůležitější. Prvotřídní kvalitu použitých surovin ani není potřeba podotýkat. 

Závěrečné zhodnocení:

Reflex opět přišel s produktem, na kterém se jen těžko hledají nedostatky. V porovnání s jedničkou žebříčku vás vyjde DigeZyme na víc peněz, nicméně poskytne také o něco lepší výsledky. Rozhodující jazýčkem na vahách bylo nakonec množství obsažených enzymů. Dostalo se nám sice pěti klíčových, ale určitě bychom uvítali ještě něco navíc. To je ale opravdu vše, co bychom tomuto produktu mohli vytknout. Pokud hledáte prvotřídní kvalitu za super cenu, nemusíte už nad ničím přemýšlet.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

3. Digestive Aid Viridian

Digestive Aid Viridian

Pomyslné stupně vítězů uzavírá Digestive Aid od společnosti Viridian. Už na první pohled vás pravděpodobně zaujala jeho cena. V porovnání s ostatními produkty v našem žebříčku stojí Digestive Aid bezkonkurenčně nejvíce. V čem je ale také bezkonkurenční, je čistota složení. Neobsahuje totiž žádné umělé látky a je 100% veganský. 

Výhody:

 • Neobsahuje složky živočišného původu
 • Kapsle jsou rostlinného původu
 • Všechny obsažené složky pochází od malých farmářů
 • Nejčistší složení na trhu

Nevýhody: 

 • Vysoká cena

Kdo ho vyrábí: 

Britská společnost Viridian Nutrition se specializuje na výrobu tzv. etických vitamínů. Všechny produkty této firmy jsou 100% bioaktivní a v kapslích rostlinného původu a neobsahují geneticky upravené látky. Společnost si zakládá především na čistotě svých produktů, šetrnosti k životnímu prostředí a na pomoci charitě. Proto 5 % veškerých jejich výdělků směřuje na dobročinné účely. Používá pouze recyklované obaly a v Británii dokonce od zákazníků za drobný poplatek vykupují použité obaly zpátky. 

 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 80 mg amylázy
 • 50 mg lipázy
 • 15 mg proteázy
 • 100 mg betaine HCl
 • 75 mg zázvoru
 • 75 mg máty peprné

Viridian se neomezuje pouze na samotné trávicí enzymy, ale přidává k nim také další látky, které trávení podporují. Například betaine HCl pomáhá udržet ideální hladinu žaludečních kyselin. Velkou výhodou je pochopitelně čistota všech obsažených složek a jejich živočišný původ, což ocení především vegani. Na rozdíl od většiny ostatních výrobků se jedna denní dávka Digestive Aid skládá ze 3 kapslí. 

Závěrečné zhodnocení:

Už od začátku je asi jasné, že Digestive Aid není produktem pro každého. Skoro 15 korun za dávku je zkrátka opravdu hodně a většinu zákazníků to nejspíše odradí. Kromě toho ale opravdu neexistuje jediná věc, kterou bychom na Digestive Aid mohli kritizovat. Z hlediska složení se totiž jedná o naprostou špičku na trhu. Pokud hledáte opravdu kvalitní produkt, který je šetrný k přírodě a zároveň vám poskytne nejlepší možné účinky založené na 100% aktivním složení, právě jste našli svého favorita. Pokud ale hledáte kvalitu a je pro vás důležitá zároveň i cena, pravděpodobně pro vás bude zajímavější některý z předešlých produktů. 

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  439 Kč

4. Enzymes Fair Power Survival

Enzymes Fair Power Survival

Na čtvrté příčce našeho žebříčku nejlepší trávicích enzymů stojí Enzymes Fair Power od společnosti Survival. Z hlediska složení se velice podobá DigeZyme od Reflexu, protože obsahuje stejnou směs trávicích enzymů pod ochrannou známkou DigeZyme. Je proto krásným příkladem toho, jak se kvalita provedení projeví na konečném účinku. 

Výhody:

 • Obsahuje 5 nejdůležitějších enzymů
 • Každý enzym podporuje trávení jiné složky potravin
 • Skvělá cena
 • Ověřené složení

Nevýhody:

 • V porovnání s Reflexem méně kvalitní
 • Zbytečný obsah plnidel

Kdo ho vyrábí:

Survival Nutrition Supplements na trhu působí už od roku 2002. Původně se tato česká společnost zaměřovala na suplementy výhradě pro vytrvalostní a silově-vytrvalostní sporty, nicméně časem se začala soustředit i na silové sporty.  V současnosti je rozšířená do pěti evropských zemí a snaží se dále rozvíjet. Zakládá si především na otevřenosti ohledně informací a kvalitě svých produktů. 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 100 mg aktivní směsi DigeZyme®
 • 18 mg amylázy
 • 8,8 mg laktázy
 • Proteázu, lipázu a celulázu

Jedna z věcí, která Enzymes Fair Power škodí, je vysoký obsah plnidel a želatiny. Většina kapsle je totiž tvořena právě těmito látkami, což je poměrně velká vada na kráse jinak dost solidního doplňku. Na obsažených trávicích enzymech jako takových není moc co kritizovat, nicméně jejich obsah by mohl být vyšší. V konečném důsledku se ale pořád jedná o dost kvalitní produkt, který svým složením rozhodně neurazí.

Závěrečné zhodnocení:

Enzymes Fair Power se porovnání s DigeZyme od Reflexu zkrátka nevyhne. I přesto, že oba doplňky obsahují stejnou směs enzymů, Reflex ve vzájemném srovnání jasně vítězí. To pochopitelně vrhá na Survival trochu špatné světlo, nicméně není potřeba ho hned zatracovat. Do karet mu totiž hraje nižší cena, která může být pro mnohé rozhodujícím faktorem. Když zavřu oči nad vysokým obsahem plnidel, můžu pořád vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  129 Kč -35%
Cena:  199 Kč

5. Opti7 Digest GreenFood

Opti7 Digest GreenFood

Na páté pozici se umístily Enzymy Opti7 Digest od společnosti GreenFood. Jak název napovídá, Opti7 obsahuje 7 různých trávicích enzymů, což představuje dost široké spektrum. V boji s konkurenčními produkty má ale Opti7 poměrně velkou nevýhodu v podobě své vysoké ceny. 

Výhody:

 • Široké spektrum enzymů
 • Kapsle tvořena přírodním materiálem
 • Povedené složení

Nevýhody:

 • Poměrně vysoká cena
 • Ve své cenové kategorii jen těžko konkuruje ostatním produktům

Kdo ho vyrábí:

Rodinná česká firma GreenFood působí na trhu se sportovní výživou už přes 25 let. Mezi hlavní priority firmy patří vyrábět produkty z prvotřídních surovin. Ve výrobcích GreenFood nenajdete konzervanty, chemická barviva, stabilizátory ani přidaný cukr. Veškeré produkty jsou vhodné i pro vegetariány a alergiky.

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 150 mg směsi OPTI 7 DIGEST
 • Lipázu, celulázu, papain, alfa-amylázu, proteázu, laktázu, bromelain
 • Rostlinnou tobolku z hypromelosy

Z hlediska složení si Opti7 Digest nevede vůbec špatně. Je ale škoda, že se do jednotlivých kapslí nevešlo více aktivních látek. Jedna denní dávka se totiž skládá ze 3 kapslí, které dohromady obsahují méně aktivních látek než jiné produkty v jedné kapsli. To se následně pochopitelně promítne i na ceně, které je v případě Opti7 největší slabinou.  

Závěrečné zhodnocení: 

Opti7 Digest je produkt, který rozhodně splní vaše očekávání. Pokud ho ale porovnáme s ostatními výrobky v našem žebříčku, zjistíme, že je většinou ničím nepřevyšuje. Pokud chcete podpořit českou společnost zakládající si na přírodním složení a šetrnosti k přírodě, mohou pro vás být produkty GreenFoods určitě zajímavé. Jestli ale hledáte trávicí enzymy s co nejlepším poměrem ceny a výkonu, pravděpodobně vás zaujme spíš některý z produktů na špičce našeho žebříčku.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  175 Kč
Cena:  215 Kč

Šesté místo našeho žebříčku patří Enzyme+ od společnosti Big Zone. Ten obsahuje kromě trávicích enzymů také výtažky ze zázvoru nebo angreštu. Tento zajímavý doplněk stejně jako ten předešlý doplácí především na svoji vyšší cenovku. Jeho složení ale rozhodně nabízí spoustu zajímavých látek, které mu nepochybně přilákají nemalé množství zákazníků. 

Výhody:

 • 5 nejdůležitějších trávicích enzymů
 • Obsahuje také zázvorový extrakt, fenyklový prášek a další
 • Vysoký obsah účinných látek
 • Ověřené složení v podobě směsi DigeZyme®

Nevýhody:

 • Vyšší cena

Kdo ho vyrábí:

Německý výrobce sportovních doplňků Big Zone je známý tím, že pravidelně kontroluje jednotlivé šarže svých výrobků, aby zákazníkům zajistil tu nejvyšší možnou kvalitu. Na českém trhu jeho popularita postupně stoupá a popravdě se není čemu divit. Produkty značky Big Zone jsou známé také díky své výjimečné chuti, která si mezi sportovci našla velkou řadu fanoušků.

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 150 mg směsi DigeZyme®
 • 175 mg zázvorového extraktu
 • 125 mg indického angreštového prášku
 • 100 mg petrželového prášku
 • 100 mg fenyklového prášku

 

Na složení Enzyme+ nás v první řadě zaujala přítomnost různých rostlinných výtažků. Ta je pochopitelně velkým plusem a v kombinaci se směsí pěti trávicích enzymů tvoří velice efektivní suplement. Za zmínku stojí také obsah chromu, který napomáhá například metabolismu glukózy. 

Závěrečné zhodnocení:

Co se týče složení, Enzyme+ rozhodně nikoho neurazí. Naopak bych řekl, že velice příjemně překvapí. To se pochopitelně odráží také na ceně, která řadí Enzyme+ do skupiny těch dražších enzymů na trhu. Otázkou zůstává, jestli se výsledný poměr cena/kvalita dá považovat za nějak zvlášť lákavý. Enzyme+ ocení každý, kdo od doplňků stravy očekává něco navíc. Extrakty ze zázvoru, angreštu a dalších rostlin určitě dopomohou výslednému efektu, nicméně jejich přítomnost přece jenom úplně nevyrovná vysokou cenu produktu.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  499 Kč
Cena:  499 Kč

7. HepaCor Protector Amix

HepaCor Protector Amix

Náš žebříček nejlepších trávicích enzymů uzavírá HepaCor Protector od společnosti Amix. Ten naši pozornost zaujal svým dost různorodým složením, které s sebou nese několik pozitivních, ale i negativních efektů. Po cenové stránce se nejedná o žádný zázrak, nicméně vzhledem ke svému složení se pořád jedná o relativně adekvátní poměr ceny a kvality. 

Výhody:

 • Obsahuje bakterie mléčného kvašení
 • Obsah vitamínů skupiny B
 • Netradiční a různorodé složení

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Obsah alergenů (především sóji)

Kdo ho vyrábí:

Značka Amix Nutrition je vlajkovou lodí britské firmy LargeLife Limited založené v roce 2003. Na evropském trhu se Amix během několika let vypracoval mezi největší dodavatele sportovní výživy. Zakládá si na kvalitě použitých surovin a na nejmodernějších technologiích zpracování surovin. 

V JEDNÉ DÁVCE NAJDETE:
 • 400 mg acetyl L-karnitinu
 • 400 mg silymarin extraktu
 • 6,5 mg vitamínu B3
 • 3,2 mg vitamínu B6
 • Bakterie mléčného kvašení

 

Složení HepaCor Protector je už na první pohled odlišné od předchozích trávicích enzymů v našem žebříčku. Originalita není nikdy na škodu, i když v tomto případě s sebou složení HepaCor Protectoru nese i pár negativ. Tím největším je pochopitelně vysoký obsah alergenů. Ve velkém se zde vyskytuje sója a mohou se zde vyskytovat stopy mléka, vajec, lepku, korýšů, oříšků a arašídů. To sice není žádná nepřekonatelná překážka a většině lidí to pravděpodobně bude v konečném důsledku jedno, ale na trhu, kde si většina výrobců zakládá na tom, že jejich produkty jsou maximálně šetrné k tělu a vhodné opravdu pro každého, je to poměrně významný handicap. 

Závěrečné zhodnocení:

HepaCor Protector má své plusy i mínusy. Dlouho jsme přemýšleli o tom, že bychom ho zařadili na vyšší příčku, nakonec jsme ale ale rozhodli tak neudělat. Kombinace vysoké ceny a alergenního složení tvoří základ docela nevýhodnému poměru ceny a kvality. Pokud ale alergiemi netrpíte a nevadí vám si za suplementy poněkud připlatit, HepaCor Protector vás může příjemně překvapit. I přesto ale za podobnou cenu najdete výrobky, které ho svým složením převyšují.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  437 Kč
Cena:  526 Kč

Co jsou trávicí enzymy?

Pro správné pochopení toho, jak trávicí enzymy fungují a proč jsou pro lidské tělo tak moc důležité, si musíme v první řadě vysvětlit, co jsou tyto enzymy vlastně zač. Trávicí enzymy jsou zjednodušeně řečeno bílkoviny, které díky své katalytické funkci umožňují trávení, jinak řečeno rozklad, složitých molekul na jednoduché. Nejčastěji se setkáme s rozdělením na čtyři základní podskupiny: 

Proteázy

Jak název napovídá, proteázy zajišťují štěpení bílkovin pomocí hydrolizace peptidických vazeb mezi jednotlivými aminokyselinami. Díky tomu mohou být aminokyseliny dále využitelné pro tělo. Role proteáz je důležitá především z toho důvodu, že v případě, že by trávení bílkovin neprobíhalo v pořádku, bylo by velice obtížné přijmout tzv. esenciální aminokyseliny. Mezi nejznámější zástupce proteáz patří například pepsin, bromelain, papain a další.

Amyláza

Když se v souvislosti s trávením mluví o amyláze, myslí se tím především alfa amyláza, která je ze všech tří forem tohoto trávicího enzymu nejdůležitější. Podílí se na trávení komplexních sacharidů na jednodušší. Dále se dělí na sacharázu, maltázu a laktázu, přičemž každý z těchto enzymů působí na jiný typ sacharidů (sacharáza štěpí sacharózu a tak dále). 

Lipázy

Štěpení molekul tuku na glycerol a mastné kyseliny má na starosti lipáza. Z toho důvodu je schopna ovlivnit také rychlost spalování tuků. Nutno podotknout, že se štěpením tuků jí pomáhá také žluč, kterou žlučník začíná produkovat, jakmile se potrava dostane do tenkého střeva. 

Nukleázy

Nukleázy jsou enzymy, který štěpí nukleové kyseliny (DNA, RNA) tak, že rozkládají jejich fosfodiesterové vazby. Díky tomu jsou velice důležité především v procesech oprav DNA. 

Trávicí enzymy se běžně objevují ve stravě - zejména v ovoci.

Jak fungují trávicí enzymy a kde se tvoří?

Trávicí enzymy patří do skupiny hydrolytických enzymů, což znamená, že ke správnému fungování potřebují vodu. Aby mohlo dojít k štěpení jednotlivých složek potravy na dílčí části, je proto potřeba dodat organismu dostatek tekutin. Na potravu v průběhu její cesty trávicím traktem postupně působí jednotlivé enzymy, které se vždy starají o rozštěpení jejich dílčích částí. Jedním z prvních enzymů, který přijde s potravou do styku je ptyalin (alfa amyláza), který má za úkol „načnout” strukturu složitých sacharidů, aby je mohla pankreatická amyláza (vznikající ve slinivce břišní) rozštěpit o něco později.  

Ve velkém se trávicí enzymy nachází také v žaludku. Jedním z nich je například pepsin, který dokáže rozštěpit značnou část bílkovinné složky potravy. V žaludku ale najdeme také lipázu mající na starosti částečné rozštěpení tuků. K největšímu štěpení živin ale dochází až ve střevech. Tam se nachází laktáza, sacharáza a maltáza, které se postarají o rozložení cukrů na jednotlivé monosacharidy. Bílkoviny ve střevech štěpí především trypsin a rozložení tuků má na starosti pankreatická lipáza a další enzymy. Pro celý proces je tedy potřeba velké množství enzymů, které zastávají velice důležité dílčí funkce.

Co ovlivňuje enzymy?

Množství enzymů v našem těle ovlivňuje velká řada faktorů. Enzymy jsou poměrně citlivé na prostředí, ve kterém se nachází, takže v některých případech může i nepatrná změna narušit jejich funkci. Klíčová je mimo jiné tělesná teplota. Pokud se například z důvodu nemoci zvýší nebo sníží, promítne se to i na fungování trávicích enzymů. Velký efekt na enzymy mohou mít pochopitelně i případná onemocnění orgánů, ve kterých dochází k jejich produkci. Zánět slinivky břišní může mít na trávení dalekosáhlé dopady. Kyselost žaludku je další faktor, který může nepříznivě ovlivnit štěpení živin. Pokud se pH žaludku nečekaně změní, může to narušit tvar enzymů, čímž by byla zároveň narušena i jejich funkce. V neposlední řadě se na trávení promítá i naše strava. Potraviny bohaté na trávicí enzymy pochopitelně fungování metabolismu podporují pomáhají trávení zjednodušit. 

Jak poznat nedostatek trávicích enzymů?

Poznat nedostatek trávicích enzymů není vlastně vůbec těžké. Projevuje se potížemi se zažíváním, hladem, únavou, svalovými křečemi, průjmem, podrážděností nebo například zánětem tlustého střeva. Nejedná se o nic příjemného, spousta lidí má ale bohužel tendenci takovéto příznaky ignorovat a doufat, že časem odezní samy. Častým příznakem jsou také kvasinkové infekce, tzv. kandidózy. Mnoho lidí může kromě toho zažít problémy s nízkou hladinou žaludeční kyseliny chlorovodíkové v těle. Tu může zapříčinit například nedostatečné žvýkání, jídlo ve spěchu nebo špatná strava. Naštěstí všechny výše zmíněné potíže se dají poměrně lehce vyřešit. Vážné problémy nastanou až v situaci, kde budete příznaky ignorovat, čímž jenom prohloubíte nerovnováhu enzymů v těle a zaděláte si na další komplikace. 

Trávicí enzymy v kapslích jsou nejjednodušší na dávkování.

Jak obnovit trávicí enzymy?

Obnovit hladinu trávicích enzymů zpravidla nebývá složité. Stačí se stravovat v klidu, jídlo pořádně požvýkat, vybírat potraviny s vysokým obsahem enzymů a vlákniny. Skvělým pomocníkem pro okyselení žaludku v případě nízkého pH žaludeční kyseliny je Betain HCl. Své místo v jídelníčku mají pochopitelně také doplňky stravy. Jedná se o velice rychlý a efektivní způsob, jak trávicí enzymy doplnit. Výsledky by se měly dostavit v řádu několika dní, což pro mnohé lidi představuje vysvobození od neustálým bolestí způsobených špatným zažíváním. Pokud by problémy s trávením i nadále přetrvávaly, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.

Jak se enzymy pro trávení užívají?

Doplňky stravy obsahující trávicí enzymy mají zpravidla velice jednoduché dávkování. Většinou stačí užít jednu kapsli spolu s jídlem a dobře zapít. Díky tomu budou enzymy přítomny v trávicím traktu přesně ve chvíli, kdy budou potřeba. Některé produkty (Digestive Aid, Opti7 Digest, HepaCor Protector) mají denní dávku složenou ze dvou nebo tří kapslí. V takovém případě se každá kapsle užívá spolu s jiným jídlem. Dbejte na to, abyste nepřekročili doporučené denní dávkování. 

Zdroje

 1. Trávící Enzym
 2. Enzymy – WikiSkripta. 301 Moved Permanently [online]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Enzymy

 3. The adaptation of digestive enzymes to the diet: its physiological significance - PubMed. PubMed [online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6185981/

 4. Synthesis of digestive enzymes, food processing, and nutrient absorption in decapod crustaceans: a comparison to the mammalian model of digestion - PubMed. PubMed [online]. Copyright © 2021 Elsevier GmbH. All rights reserved. [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34217027/

 5. OSTŘANSKÁ, Michaela. Enzymy v mléce [online]. Brno, 2017 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/7htp0p/. Bakalářská práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce prof. Ing. Květoslava Šustová, Ph.D.
 6. MANDELOVÁ, Lucie a Iva HRNČIŘÍKOVÁ. Základy výživy ve sportu. Brno: Masarykova univerzita, 2007. ISBN 978-80-210-4281-0.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (3)

Anna Kubišová
Listopad 2, 2021

Zapomněli jste Vitaenzym, který má 8 enzymů ve směsi 200mg, výtažky ze zázvoru, kurkumy, jerlínu, měsíčku. Je to 120 kapslí za cenu asi tak 530 Kč, ale opravdu silný účinek. Musím si to při váze 73 kg brát po půlce a rozmixovat do smoothie.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
#TFS
Listopad 8, 2022

Používám 3. Digestive Aid Viridian a musím říct že je to raketa!

Můžu si dát k obědu co chci kolik toho chci.. Dám si jednu kapsli mezi jídlem a za hodinu, hodinu a půl mám zase hlad.. Ma sa kr! :D

Ale jak to beru často tak z toho mám trošku averzi na tu mátu co tam je... :-[

Příště musím najít něco co neobsahuje mátu.

Souhlasím(+7)
Nesouhlasím(0)
#TFS
Leden 16, 2023

UPADATE: Tak už jsem vyzkoušel i Multiherb Caps od Nutrendu a nic moc no... na 3. Digestive Aid Viridian se to vůbec nehrabe :D ...

Teď jedu: Enzy 7! Extrifit tak uvidíme tak za 2-3 měsíce see ya. S pocity.

Souhlasím(+7)
Nesouhlasím(0)