Nejlepší brýle proti modrému světlu 2024

Ty nejlepší brýle proti modrému světlu - domů, ven i do kanceláře

Modré světlo je všude kolem nás a často si to nemusíme ani uvědomovat. Ve své přirozené podobě je samozřejmě pro náš organismus přínosné, avšak podíl přirozeného modrého světla v našem životě je stále menší a menší. Čím dál více lidí se proto snaží tomuto světlu vyhnout nebo ho alespoň omezit. Z toho důvodu v poslední době rapidně vzrostl zájem o brýle blokující modré světlo. Co jsou tyto brýle zač? Opravdu fungují tak dobře, jak se o nich říká? A jak takové brýle vlastně vybrat? Výběr těch nejlepších brýlí na trhu a odpovědi na všechny důležité otázky najdete v našem velkém srovnání. 

10 nejlepších brýlí proti modrému světlu, na základě testování

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Infield Victor Bluecut 580 Infield Victor Bluecut 580 Blokují 100 % modrého světla, Ideální pro večerní nošení, Vytěsňují okolní světlo
2. BrainMax Tron BrainMax Tron Filtrují 100 % modrého světla, Blokují okolní světlo, Ideální pro večerní sledování televize 259 Kč
3. 3M Brýle pohlcující 100% modrého světla 3M Brýle pohlcující 100% modrého světla Blokují 100 % modrého světla, Určené k nošení ve večerních hodinách, Vytěsňují okolní světlo 299 Kč
4. BrainMax Cover BrainMax Cover Filtrují 100 % modrého světla , Blokují okolní světlo , Určeny k nošení 2 hodiny před spánkem 369 Kč
5. BrainMax Dayworker BrainMax Dayworker Blokují 25 % modrého světla, Ideální pro nošení po celý den, Skvělá průhlednost 349 Kč
6. BrainMax Inteligent BrainMax Inteligent Blokují 40 % modrého světla , Určeny pro nošení u práce, Celkem hodně zabarvená sklíčka
7. BrainMax Standard 85% BrainMax Standard 85% Blokují 85 % modrého světla, Ideální pro nošení ve večerních hodinách, Umožňují alespoň částečně rozeznávat barvy 399 Kč
8. BrainMax Blackframe BrainMax Blackframe Blokují 65 % modrého světla, Vhodné spíše pro večerní nošení, Dobrá průhlednost 299 Kč
9. BrainMax Greenhorn BrainMax Greenhorn Blokují 100 % modrého světla, Vhodné pro nošení 2 hodiny před spaním, Stylový design
10. BrainMax Slim BrainMax Slim Blokují 15 % modrého světla, Vhodné na celodenní nošení, Stylový design 399 Kč
11. BrainMax Morpheus BrainMax Morpheus Klipy na brýle, Blokují 100 % modrého světla, Vhodné pro nošení 2 hodiny před spaním 499 Kč

Detailní srovnání brýlí proti modrému světlu

1. Infield Victor Bluecut 580

Infield Victor Bluecut 580

Pomyslný titul nejlepších brýlí proti modrému světlu si od nás odnáší brýle Victor Bluecut 580 od společnosti Infield. Ty blokují 100 % veškerého modrého světla a díky svému designu navíc zabraňují tomu, aby paprsky okolního světla dopadaly na oči jinudy než přes speciálně upravená skla.

Výhody:

 • Blokují 100 % modrého světla
 • Pohodlné
 • Blokují i zelené světlo

Nevýhody:

 • Relativně vysoká cena

Kdo je vyrábí:
Společnost Infield Safety se zaměřuje na výrobu ochranných brýlí určených primárně na pracoviště. Myslí i na lidi pracující v kancelářích, kteří jsou po dlouhé hodiny vystaveni modrému světlu z obrazovek svých počítačů. Proto v nabídce firmy najdeme i brýle na ochranu proti modrému světlu. Výrobky Infield Safety jsou známé pro svou vysokou kvalitu, což je pro zákazníka pochopitelně nejdůležitější kritérium.

Jak je používat:

Victor Bluecut 580 jsou brýle určené k nošení asi 2 hodiny před ulehnutím do postele. To je doba, kdy je nejlepší se modrému světlu úplně vyvarovat, což dokážou tyto brýle velice dobře zabezpečit. V praxi je tedy budete nosit především doma při večerním sledování televize nebo brouzdání po internetu. K nošení venku se příliš nehodí kvůli svému silnému zabarvení, které je ale pro odfiltrování 100 % modrého světla nezbytné. To stejné platí i pro případnou práci v pozdních večerních hodinách, kdy může červené zabarvení brýlí člověku působit potíže.

Závěrečné zhodnocení:
Brýle se 100% blokováním modrého světla jsou naprosto skvělé pro podporu přirozeného vyplavování melatoninu a následného zlepšení spánku. Jejich nevýhodou je pochopitelně velmi silné červené zabarvení. Čím jsou brýle kvalitnější, tím víc pro ně toto tvrzení platí. V případě Victor Bluecut 580 tomu tak doopravdy je. Pokud hledáte brýle, které budete nosit opravdu pouze doma před spaním, nebudete si stěžovat. Světlo filtrují opravdu dobře a navíc jsou pohodlné, takže na ně po chvíli úplně zapomenete. Ze začátku může být těžké si zvyknout na to, že všechno kolem vidíte červeně, ale po čase vám to už ani nepřijde. Problém může nastat ve chvíli, kdy budete potřebovat dobře rozeznávat jednotlivé barvy. To může do značné míry zkazit zážitek ze sledování filmů nebo seriálů, protože se částečně ochudíte o kvalitu obrazu. Co se týče výsledného efektu na spánek, nemáme co kritizovat. Vadou na kráse těchto brýlí je jejich vysoká cena, nicméně vzhledem ke kvalitě provedení se do nich opravdu vyplatí investovat.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Dalším ze zástupců velice kvalitních a především funkčních brýlí blokujících 100 % modrého světla jsou brýle Tron od společnosti BrainMax. Ty budí pozornost hned na první pohled, protože jsou velice robustní a celé zbarvené do červena. Ačkoliv designem připomínají spíše ochranné brýle, jejich efekt nelze zapřít.

Výhody:

 • Blokují 100 % modrého světla
 • Dají se pod nimi nosit i dioptrické brýle
 • Fungují skvěle

Nevýhody:

 • Vzhledem připomínají spíše ochranné brýle

Kdo je vyrábí:
Společnost BrainMax se zaměřuje na výrobu doplňků stravy podporujících výkonnost mozku a správné fungování lidského organismu. V repertoáru má ale i velmi širokou nabídku brýlí na ochranu proti modrému světlu. Z dílny této společnosti pochází drtivá většina výrobků v tomto žebříčku, protože nabízí všechny možné varianty vhodné k nošení za každé situace.

Jak je používat:

Model Tron spadá do kategorie brýlí blokujících 100 % modrého světla, čemuž odpovídá návod k jejich používání. Nosit by se měly asi hodinu a půl před spaním. Upřímně řečeno si ani nedokážu představit situaci, ve které bych si tyto brýle nasadil někdy přes den, nedejbože na veřejnosti. Ve večerních hodinách člověk ale ocení jejich perfektní funkčnost. Ze života vám sice dočasně seberou barevnou různorodost, ale na oplátku vám pomohou se opravdu dobře vyspat. A o to přece jde.

Závěrečné zhodnocení:
Hledáte-li brýle, které z vašeho vidění nadobro vymažou modrou barvu, budete s koupí brýlí Tron spokojení. Osobně bych ale především kvůli pohodlí zvolil spíše jinou variantu, například výše zmíněný model Victor Bluecut 580 od Infieldu. Tron však na druhou stranu vychází cenově o něco lépe a navíc lidem s dioptrickými brýlemi umožní si je ponechat nasazené. Nutno podotknout, že v takovém případě dojde k docela znatelnému poklesu komfortu a u některých brýlí to možná ani nebude vůbec možné. Musíte proto zvážit veškerá pozitiva i negativa a sami se rozhodnout, který aspekt je pro vás klíčový. V obou případech ale budete spokojeni s tím, jaký efekt brýle mají na spánek.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  259 Kč

3. 3M Brýle pohlcující 100% modrého světla

3M Brýle pohlcující 100% modrého světla

Jako další v pořadí tady máme brýle od společnosti 3M. Stejně jako předešlé modely i tyto brýle blokují 100 % modrého světla a především jsou konstruovány tak, aby žádné světlo nemohlo do oči vniknout kolem sklíček. Díky tomu fungují perfektně a zajišťují opravdu hluboký spánek.

Výhody:

 • Blokují 100 % modrého světla
 • Výrazně zlepšují kvalitu spánku
 • Velmi dobrá cena

Nevýhody:

 • Trochu chatrnější konstrukce

Kdo je vyrábí:
Historie společnosti 3M sahá až do roku 1902. Tato firma se zabývá vývojem a výrobou komponentů do aut, elektronických zařízení a mimo jiné také ochranných pracovních pomůcek. V nabídce pochopitelně nechybí ani brýle na ochranu proti modrému světlu. Společnost 3M si za dobu své existence vybudovala velmi silnou pozici na trhu a její produkty jsou samozřejmě známé pro svou vysokou kvalitu.

Jak je používat:

Výrobce pro nejlepší efekt doporučuje brýle nosit alespoň 2 hodiny před spaním, což odpovídá instrukcím výrobců ostatních brýlí se 100% filtrem modrého světla. Opět zde platí, že brýle zkreslují reálné barvy v okolí, takže mohou komplikovat práci lidem, kteří potřebují barvy spolehlivě rozeznávat. Pokud ale nepracujete v pozdních večerních hodinách, nebudete mít s jejich nošením problém.

Závěrečné zhodnocení:
Hlavní výhodou brýlí od 3M v porovnání s předchozími modely je velmi výhodná cena. Na úkor dobré finanční dostupnosti jsou však brýle o něco méně pohodlné a jejich konstrukce celkově působí trochu více chatrně. Nejedná se ale o nic zásadního a svou funkci plní více než dobře. Designem působí trochu futuristicky, ale vzhled přece jenom není příliš důležitý, protože jsou určeny k nošení především v domácnosti. V konečném důsledku je tedy můžeme vřele doporučit.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  299 Kč -25%

Na další příčce se umístily brýle Cover od společnosti BrainMax. Jejich největšími výhodami je blokace 100 % modrého světla skrze zabarvená skla a clonění jakýchkoliv okolních paprsků světla díky rozšířenému rámu. Cenově se navíc pohybují v dost přijatelných hodnotách, takže s jistotou zaujmou velké množství zákazníků.

Výhody:

 • Blokují 100 % modrého světla
 • Velmi pohodlné
 • Nízká cena

Nevýhody:

 • Existují i kvalitnější varianty
Jak je používat:

Jak už víme, brýle filtrující 100 % modrého světla jsou vhodné pro večerní nošení v domácnosti, ideálně asi hodinu a půl až dvě před spaním. Výhodou modelu Cover je, že na ně po chvíli nošení úplně zapomenete, za což vděčíme především jejich lehkosti. Jinak pro ně platí to stejné, s čím jsme se setkali u ostatních modelů tohoto typu: pomůžou vám dosáhnout lepšího spánku, ale jakmile si je nasadíte, kompletně vymažete modrou barvu ze svého zorného pole. Je to ale daň, která za dobrý spánek stojí.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud hledáte brýle, které zablokují 100 % modrého světla, ale zároveň vás nevyjdou na moc peněz, budete s modelem Cover naprosto spokojení. Kombinace pohodlí a skvělé ceny bude zajisté velkým lákadlem pro mnoho zákazníků. Je ale pravda, že produkty z vyšších příček tohoto žebříčku fungují přece jenom o něco lépe. Abychom byli fér, tak musíme dodat, že případné rozdíly opravdu nejsou nijak zásadní.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  369 Kč

Na dalším místě našeho žebříčku se ocitly brýle Dayworker od společnosti BrainMax. Čím nás zaujaly? Především tím, že se hodí k používání během dne, hlavně pokud pracujete u počítače. S tím samozřejmě souvisí i vyšší propustnost modrého světla, která je ale kompenzovaná lepší viditelností.

Výhody:

 • Dají se nosit celý den během práce
 • Uleví od bolesti očí
 • Stylový design

Nevýhody:

 • Blokují “pouze” 25 % modrého světla
Jak je používat:

Jak už samotný název napovídá, model Dayworker je dělaný pro každodenní práci u počítače. Poslouží vám tedy především k tomu, abyste efektivně omezili množství modrého světla, kterému jsou vaše oči vystaveny během dne. Aby mohl člověk přes den správně fungovat, potřebuje barvy vidět normálně, takže si zkrátka nemůže nasadit brýle, přes které bude vše vypadat červeně. To v případě modelu Dayworker samozřejmě nehrozí, takže jsou na běžnou práci naprosto ideální.

Závěrečné zhodnocení:
Model Dayworker se od těch předešlých poměrně dost liší. Není určen k tomu, aby zablokoval veškeré modré světlo, ale aby člověku ulehčil celodenní práci u obrazovky. A k tomu slouží naprosto skvěle. Vzhledem k tomu, že já osobně u počítače trávím kvůli studiu a práci více hodin, než je zdrávo, velice jsem něco takového ocenil. Nesmíte ale čekat, že když si je nasadíte večer, budou mít na vaše usínání stejný efekt jako modely Victor Bluecut 580 nebo Tron. Samotný výrobce doporučuje ve večerních hodinách vyměnit Dayworker za jiné brýle, které blokují minimálně 65 % modrého světla. Pokud ale hledáte brýle, které budete moct bez jakýchkoliv problémů nosit celý den, našli jste to pravé.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  349 Kč

6. BrainMax Inteligent

BrainMax Inteligent

Na následující příčce se umístily brýle Inteligent od společnosti BrainMax. Dokážou zablokovat až 40 % modrého světla, což ocení především lidé pracující za počítačem nebo například hráči počítačových her.

Výhody:

 • Vhodné k práci na počítači
 • Pomáhají předcházet bolesti očí a hlavy
 • Pohodlné

Nevýhody:

 • Trochu ovlivňují vnímání barev
Jak je používat:

Brýle Inteligent jsou něco jako účinnější kamarád modelu Dayworker. Proto jsou vhodné k nošení přes den během práce u počítače. Jejich silná stránka je ale zároveň jejich nevýhodou. Blokují sice 40 % modrého světla, ale to se negativně projevuje na tom, jak zreslují okolní barvy. Sklíčka těchto brýlí už jsou znatelně zabarvené a ačkoliv vám modré odstíny nezablokují úplně, značně je omezí. To je ku prospěchu v situaci, kdy vám jde především o to, abyste modré světlo co nejvíce omezili. Pokud ale z nějakého důvodu potřebujete dobře rozeznávat barvy nebo zkrátka nechcete celý den koukat na svět v nažloutlém odstínu, bude vám to spíše na obtíž.

Závěrečné zhodnocení:
Nevýhodou brýlí Intelignet je především to, že zkrátka nebudou vyhovovat každému. Tak trochu se totiž jedná o kompromis mezi brýlemi, které mají co nejvíce chránit před modrým světlem a těmi které můžete pohodlně nosit celý den. Na žlutě zabarvený pohled si člověk ve většině případů zvykne, někomu to ale přece jenom může dělat problém. V takovém případě mohou doporučit model Dayworker, který mně osobně přijde pro celodenní práci lepší.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

7. BrainMax Standard 85%

BrainMax Standard 85%

Jako další v pořadí tady máme brýle Standard, opět od společnosti BrainMax. Jedná se o brýle blokující 85 % modrého světla, takže jsou určené především pro večerní nošení. Jejich výhodou je, že nezkreslují odstíny barev natolik, jako brýle z čela našeho žebříčku, to jde nicméně ruku v ruce se slabším efektem.

Výhody:

 • Blokují 85 % modrého světla
 • Efektivní pomoc se zlepšením kvality spánku
 • Umožňují alespoň částečné vnímání odstínů barev

Nevýhody:

 • Existují i efektivnější brýle
Jak je používat:

Brýle blokující 85 % modrého světla jsou vhodné pro večerní nošení, používat by se měly především 2 hodiny před ulehnutím do postele. Jejich velkou výhodou je, že člověku umožní si alespoň částečně zachovat cit pro modré barvy, což je velké plus, pokud například sledujete filmy nebo seriály. To pochopitelně znamená menší ochranu před modrým světlem. Je ale potřeba podotknout, že blokace 85 % modrého světla je opravdu dost. Nejedná se sice o 100% ochranu, jako v případě některých jiných brýlí, ale i tak člověk velmi rychle pocítí zlepšení v kvalitě spánku.

Závěrečné zhodnocení:
Problémem brýlí blokujících 100 % modrého světla je opravdu silné zabarvení sklíček, což pro člověka v praxi znamená, že vidí všechno červeně. Blokace 85 % je alespoň částečným kompromisem. Je skrze ně vidět přece jenom o něco lépe, ačkoliv je potřeba podotknout, že silně červenému zbarvení se ani v tomto případě nevyhnete. Záleží proto především na vašich preferencích. Pokud vám jde o maximální možný výsledek, vyberete si jedny z brýlí v čele našeho žebříčku. Jestli ale nelpíte na 100% efektu a chcete zároveň co nejlépe rozpoznávat jednotlivé barvy, bude pro vás model Standard ideální volbou.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  399 Kč

8. BrainMax Blackframe

BrainMax Blackframe

Na následující příčce skončily brýle Blackframe od značky BrainMax. Tento model dokáže zablokovat až 65 % modrého světla, čímž se řadí na pomezí brýlí se slabým filtrem vhodných k nošení během dne a těch opravdu maximálně účinných, které se ale mají nosit až večer. Pro koho je takovýto kompromis vhodný?

Výhody:

 • Blokují až 65 % modrého světla
 • Zvládnete je nosit delší dobu
 • Velmi dobrá cena

Nevýhody:

 • Na večerní nošení jsou celkem slabé
Jak je používat:

Model Blackfraim je jakýmsi kompromisem mezi brýlemi, které můžete nosit přes den při práci, a brýlemi, které si nasadíte až před spaním, protože blokují téměř veškeré modré světlo. Výrobce uvádí, že by jsou určeny k nošení 2 hodiny před spánkem, nicméně pro tyto účely bych doporučit vybrat brýle, které budou blokovat alespoň 85 % modrého světla. V opačném případě nebude výsledný efekt tak silný. K celodennímu nošení se však tyto brýle rozhodně nehodí, protože značně zkreslují vnímání okolních barev. Tím pádem je jejich využitelnost relativně omezená. Užitečné mohou být v případě, že večer například pracujete na počítači a potřebujete rozeznávat barvy. V takovém případě pro vás může být tento kompromis vhodný, ale pro většinu lidí budou přece jenom vhodnější jiné brýle.

Závěrečné zhodnocení:
Brýle Blackfraim od BrainMaxu jsou vhodné pro někoho, kdo hledá kompromis mezi účinností a zachováním schopnosti rozeznávat barvy. Pokud hledáte brýle určené vyloženě k dennímu nošení nebo naopak k večernímu blokování co nejvíce modrého světla, rozhodně nejsou pro vás. Jestli ale například hrajete po večerech hry a je pro vás nemyslitelné vidět všechno červeně, pravděpodobně s nimi budete spokojeni.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  299 Kč

Následující příčka patří modelu Greenhorn od společnosti BrainMax, který blokuje 100 % modrého světla. V porovnání s brýlemi na čele našeho žebříčku, které také blokují 100 % modrého světla, mají několik výhod ale i nevýhod.

Výhody:

 • Blokují až 100 % modrého světla
 • Velmi efektivní
 • Pohodlné

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Z bočních stran propouští světlo
Jak je používat:

BrainMax Greenhorn jsou brýle určené k nošení asi 2 hodiny před spaním, čemuž odpovídá jejich silný filtr. Velkou výhodou je, že zablokují veškeré modré světlo, s čímž jde ale samozřejmě ruku v ruce silné zabarvení sklíček. Problém je v tom, že narozdíl od modelů Tron,Cover nebo Victor Bluecut 580 nijak nebrání před světlem dopadajícím na oči z boku. Pokud člověk investuje do brýlí, které mají blokovat 100 % modrého světla, měly by opravdu blokovat veškeré modré světlo. Ačkoliv to tak nemusí vypadat, paprsky světla dopadající na oči z bočních stran výsledný efekt výrazně zhoršují.

Závěrečné zhodnocení:
Kombinace vysoké ceny a nedomyšlené konstrukce kazí dojem z jinak velmi povedených brýlí. Model Greenhorn disponuje velmi účinným filtrem, nicméně jeho efektivita je do značné míry kažena tím, že z boční strany mohou na oči paprsky modrého světla dopadat vesele dál. I proto bych při výběru brýlí proti modrému světlu doporučil spíše některý z modelů na předních místech našeho žebříčku.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Pomalu, ale jistě se blížíme k závěru. V našem žebříčku by ale v žádném případě nemohly chybět brýle Slim, samozřejmě z dílny BrainMax. Čím nás zaujaly? Jsou konstruovány tak, aby se daly nosit během celého dne, což znamená slabší filtr modrého světla a zároveň lepší viditelnost.

Výhody:

 • Vhodné k celodenní práci
 • Stylový design
 • Ideální pro práci na počítači

Nevýhody:

 • Blokují pouze 15 % modrého světla
Jak je používat:

Mnoho lidí tráví u počítače většinu dne, což pochopitelně znamená, že jsou ve velké míře vystaveni modrému světlu. Přesně proto vznikl model Slim, který je určený k nošení během celého dne. Filtr sice zablokuje pouze 15 % modrého světla, to ale přes den stačí naprosto bohatě. Samozřejmostí jsou zcela průhledná sklíčka, která vůbec nezkreslují okolní barvy. Brýle jsou navíc velmi lehké, takže na ně při práci během dne úplně zapomente.

Závěrečné zhodnocení:
Hledáte-li brýle, které budete moct nosit celý den a zároveň si od nich neslibujete kdo ví jaké zázračné účinky, našli jste to pravé. Ve večerních hodinách se samozřejmě hodí vyměnit model Slim za brýle v účinnějším filtrem modrého světla, ale na práci během dne bohatě stačí. O něco přínosnější mi ale přijdou brýle Dayworker, které zablokují 25 % modrého světla. Přece jenom mají silnější filtr a když už člověk takovéto brýle používá, je dobré snažit se maximalizovat jejich přínos. Ať už si vyberete kterýkoliv model, zklamaní určitě nebudete.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  399 Kč

Na závěr tady máme bonus pro lidi nosící dioptrické brýle. Pro ně je totiž výběr brýlí proti modrému světlu mnohem složitější. Na trhu sice existují dioptrické brýle s filtrem proti modrému světlu, takováto varianta je však poměrně drahá. Přesně proto vznikly klipy na brýle Morpheus od značky BrainMax.

Výhody:

 • Skvělé řešení pro lidi s dioptrickými brýlemi
 • Blokují 100 % modrého světla
 • Snadná manipulace

Nevýhody:

 • Přepínací nožičky trochu zavazí ve výhledu
Jak je používat:

Pro klipy blokující 100 % modrého světla platí to stejné, co pro brýle s obdobnými vlastnostmi. Je ideální si je nasadit asi 2 hodiny před spánkem, abyste podpořili přirozené vyplavování melatoninu. Velkou výhodou klip Morpheus je, že jsou velmi lehké a snadno nastavitelné. Jediný problém je v tom, že mírně brání ve výhledu, což může být po chvíli dost otravné. BrainMax nabízí i další varianty těchto klip se slabším filtrem modrého světla. Pokud byste je ale chtěli používat během práce celý den, například jako brýle Dayworker nebo Slim, vyplatilo by vám spíše investovat do speciálních dioptrických brýlí.

Závěrečné zhodnocení:
Klipy Morpheus jsou skvělou variantou pro lidi s dioptrickými brýlemi, kteří nechtějí zbytečně utrácet za speciální brýle. Je ale pravda, že i samotné klipy stojí stejně jako nejdražší brýle proti modrému světlu v našem žebříčku. V konečném důsledku ale člověk přece jenom ušetří. Pokud je však plánujete používat celý den, měli byste spíše zvážit koupi speciálních brýlí. Pro večerní nošení jsou ale naprosto ideální a jejich výsledný efekt na kvalitu spánku je nepopíratelný.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  499 Kč

Co je modré světlo?

Modrému světlu jsme vystaveni téměř neustále. Setkáváme se s ním především během dne, kdy paprsky modrého světla našemu tělu dávají signál, že je na čase být aktivní. Přítomnost modrého světla výrazně dopadá na náš cirkadiánní rytmus. Ten si můžeme představit jako naše “vnitřní hodiny”, které řídí obrovské množství procesů v našem těle. Jedním z nich je i spánek. A tady nastává ten problém. Pokud jsme modrému světlu vystaveni i večer nebo v noci, do našeho mozku se nezačne vyplavovat melatonin, který dává celému organismu signál, že je načase se odebrat do postele. 

Jak je ale možné, že jsme vystaveni modrému světlu i po západu slunce? Můžou za to obrazovky našich mobilů, počítačů, televizí, tabletů a kdo ví čeho ještě. Tato zařízení produkují modré světlo, které nás stále udržuje vzhůru. Proto naše tělo nedokáže dostatečně rozpoznat, že se blíží noc, a nezačne se na to připravovat. Problém digitálních zařízení je ten, že produkují světlo, se kterým se v přírodě nesetkáme. Jeho intenzita je zcela nepřirozená a to stejné platí i pro dobu, ve kterou se s ním setkáváme. LED žárovky a displeje našich digitálních zařízení kompletně změnily náš životní rytmus. A to se negativně projevuje především na spánku.

 Modré světlo je v dnešní době všude kolem nás.

Jak škodí modré světlo očím a organismu?

Rozhodně se nedá říct, že by modré světlo bylo zcela špatné. Naopak. Přes den je žádoucí se mu vystavovat, protože nás dokáže skvěle nabít energií, podporuje normální funkci cirkadiánního rytmu a celkově má blahodárný vliv na naše zdraví. To však platí pouze, pokud jsme mu vystaveni v adekvátní míře. V opačném případě může mít na naše tělo překvapivě dost negativních účinků. Dle studií může dlouhodobé působení modrého světla může určitým způsobem poškozovat sítnici a způsobovat oxidativní stres očí.

Negativní dopad na kvalitu spánku

Problémy se spánkem jsou v dnešní době naprosto normální záležitostí. Setkává se s nimi čím dál více lidí a jejich příčinou je právě modré světlo. Výše jsem nastínil důležitost hormonu melatoninu. Lidově se mu říká také hormon spánku, protože s jeho vyplavováním kvalita našeho spánku úzce souvisí. Pokud se však vyplavovat nezačne, nastanou problémy. Nejde pouze o rychlost usínání, ale i o hloubku spánku a náš následný pocit odpočatosti po probuzení. Rozkolísaná hladina melatoninu se na tomto všem velmi výrazně projeví. Pokud jsme modrému světlu vystaveni dlouhé hodiny po setmění, k vyplavení melatoninu dojde se zpožděním a to zcela naruší náš spánkový rytmus. I tak nenápadná věc, jakou je rozsvícený displej vaše smartphonu, může napáchat překvapivě velké škod

Co jsou brýle blokující modré světlo?

Znamená to, že po setmění se musíme všem obrazovkám vyhýbat obloukem a jít rovnou spát? Naštěstí se můžeme modrému světlu bránit i bez toho, abychom museli podnikat takto radikální a v dnešní době téměř nepředstavitelné kroky. Přesně proto vznikly brýle blokující modré světlo. Jejich skla disponují filtrem, který modré světlo zablokuje a tím nám umožní si večer bez problémů užít sledování našeho oblíbeného filmu nebo seriálu. Problém je v tom, že aby nám modré světlo nemohlo škodit, musíme ho vymazat z našeho zorného pole. Proto mají tyto brýle silně zabarvená skla, přes která je všechno zabarveno do červena. Stupeň tohoto zbarvení samozřejmě souvisí s tím, jak silný filtr dané brýle mají.

Některé dioptrické brýle mají filtr proti modrému světlu automaticky.
Některé dioptrické brýle mají filtr proti modrému světlu automaticky.

Jak fungují brýle proti modrému světlu?

Princip, na kterém brýle blokující modré světlo fungují, je vcelku jednoduchý. Disponují filtrem, který nepropouští světlo o určité vlnové délce. Na základě toho, jaké vlnové délky filtr nepropouští, blokují brýle určité procento modrého světla. Pro maximalizaci jejich efektu je vhodné, aby brýle bránily oči i proti působení světla dopadajícímu ze stran. Proto je vhodné vybírat brýle speciálně tvarované tak, aby porkývaly i prostor kolem očí. Negativem brýlí proti modrému světlu je jejich zbarvení do červena přímo úměrné síle jejich filtru.

Jak vybrat brýle proti modrému světlu?

Brýle musí být v první řadě pohodlné a dobře sedět na obličeji. Následně je třeba je rozlišovat i na základě toho, zda jsou dioptrické, či nikoliv. Pro mnohé bude důležité vybrat brýle se stylovým designem, což ale v dnešní době nebude žádný problém. Ze všeho nejdůležitější je ale pochopitelně jejich schopnost blokovat modré světlo. Ta se udává v procentech a může se pohybovat v rozmezí od 10 % až do 100 %. Podle čeho má člověk poznat, jaké brýle pro něj budou nejlepší?

Blokace do 30 %

Brýle blokující 30 % modrého světla a méně jsou vhodné především pro práci během dne. Slouží primárně ke snížení zátěže, které musí oči čelit, pokud často koukáte do obrazovky počítače. Proto jsou populární především u lidí pracujících v kancelářích, kteří u počítače tráví většinu dne. Výhodou těchto brýlí je, že nezkreslují barvy, takže člověku při práci nijak nepřekáží. Na druhou stranu ale filtrují relativně málo modrého světla. Proto se nehodí například k nošení večer, kdy je pro zachování optimální hladiny melatoninu potřeba blokovat téměř všechno modré světlo.

Blokace do 45 %

Pokud u počítače netrávíte celý den, ale chcete svým očím pokud možno co nejvíce ulevit, mohly by vás zaujmout brýle blokující do 45 % modrého světla. Ty člověka sice nějak zásadně neomezují u práce, ale už se u nich projevuje znatelné červené zabarvení. Z toho důvodu nejsou ideální pro celodenní práci, nicméně pokud z trávíte u počítače kratší čas především v odpoledních hodinách, mohou vám být velmi ku prospěchu. Často po nich sáhnout například hráči počítračových her, protože jim umožňují si hraní užít bez přehnaně rušivého červeného zbarvení, ale zároveň uleví jejich očím, což je velmi přínosné především v podvečerních hodinách.

Blokace do 70 %

Jakýmsi kompromisem mezi maximálně účinnými brýlemi a zachováním si alespoň nějaké schopnosti rozeznávat jednotlivé odstíny barev představují brýle blokující 70 % modrého světla a méně. Někteří lidé je používají ve večerních hodinách, kdy chtějí zablokovat co nejvíce modrého světla kvůli kvalitnímu spánku, ale zároveň jim vadí, že při sledování televize vidí všechno červeně. Najdou se ale i lidé, kteří je nosí při práci s počítačem v pozdějších hodinách, pokud u práce nepotřebují nějak zásadně rozeznávat barvy. Nutno podotknout, že blokace 70 % modrého světla se už znatelně promítne na kvalitě spánku, nicméně pokud chce člověk dosáhnout opravdu maximálních výsledků, měl by zvolit ještě účinnější variantu.

Blokace do 100 %

Pro lidi, kteří chtějí modré světlo ze svého zorného pole odstranit nadobro, jsou nejvhodnější brýle s blokací do 100 %. S nimi už se sice naplno ponoříte do světa červené a oranžové, ale zároveň se zcela vyhnete modrému světlu, které by mohlo narušit váš spánkový rytmus. Jaký bude výsledek? Pomůže vám to předejít problémům s usínáním a celkově zvýší kvalitu spánku. Pro dosažení co nejlepších výsledků je vhodné vybrat takové brýle, které blokují světlo dopadající na oči z boční strany.

S čím brýle pomohou?

Negativních dopadů nadměrného množství modrého světla na naše tělo je překvapivě velké množství. Působení modrého světla totiž způsobuje dominový efekt, kdy malé problémy postupně přerostou až ve velmi závažné zdravotní komplikace. Proti čemu mohou brýle blokující modré světlo člověka chránit?

Digitální únava očí

Každý určitě zná ten pocit, když dlouhé hodiny téměř bez přestávky hledí do monitoru počítače. Po nějakém čase začínají být oči unavené, člověk musí čas od času pořádně zamrkat, aby dokázal pořádně zaostřit, a neobvyklá není ani bolest hlavy. Digitálním obrazovkám jsme vystaveni tak často, že už nám to přijde jako zcela přirozený stav. Ačkoliv můžeme mít pocit, že na agresivní osvětlení jsme si už zvykli, není tomu tak. Vzhledem k tomu, že počítačům se dneska člověk zkrátka nevyhne, i kdyby se sebevíc snažil, je rozhodně vhodné se proti modrému světlu bránit. I brýle s ochranou “pouhých” 15 % pomohou alespoň částečně těmto problémům předcházet.

Kvalitnější spánek

Tím vůbec nejznámějším a nejdůležitějším benefitem nošení brýlí proti modrému světlu je podpora kvality spánku. O tom, proč je modré světlo nepřítelem usínání a hlubokého spánku, jsme mluvili výše. Mohou ale brýle těmto problémům opravdu účinně předejít? Odpověď je naprosto jasná. Ano. Především pokud nosíte brýle blokující 100 % modrého světla. Výsledky se přitom dostaví téměř okamžitě. Nasaďte si brýle 2 hodiny před spaním a už ten večer se vám bude usínat mnohem lépe. Postupem času si na pořádný spánek zvyknete a bez brýlí už nebudete chtít fungovat. Zlepšení totiž nepocítíte pouze při usínání. Melatonin ovlivňuje i to, jak kvalitní je spánek během celé noci. Kromě toho, že usnete dřív a budete spát déle, bude váš spánek také mnohem hlubší a pro tělo přínosnější. Kvalitní spánek se následně pozitivně projeví na celkovém zdraví organismu.

Náš tip: Proč je spánek důležitý, jaké má fáze a jak můžeme zvýšit jeho kvalitu? Odpovědi na tyto otázky najdete v našem obsáhlém článku 21 ověřených tipů jak zlepšit spánek.

Pokud nemůžete usnout, může to být mimo jiné i působením modrého světla.
Pokud nemůžete usnout, může to být mimo jiné i působením modrého světla.

Pocit suchého oka

Dlouhodobá práce s počítačem je jednou z příčin tzv. syndromu suchého oka. Ten se projevuje pálením a svěděním očí, což je způsobeno nedostatečným omýváním povrchu oka. za vším stojí snížená schopnost tvořit slzný film, který oči chrání před vnějším prostředím. Syndrom suchého oka tím pádem může v budoucnu zapříčinit vážnější problémy se zrakem. Brýle proti modrému světlu jsou efektivním způsobem, jak těmto problémům předejít.

Jak blokovat modré světlo?

Způsobů, jak se modrému světlu vyhnout, je mnoho. Nemusí se nutně jednat o brýle, ačkoliv tato varianta je vysoce efektivní. Nejjednodušším řešením je používání správných žárovek. V dnešní době jsou velmi populární jasná LED světla, ta však vyzařují velké množství modrého světla. V pozdních hodinách je lepší svítit si teplými barvami, které mají spíše červený odstín. Úplně nejlepší je osvětlení co nejvíce omezit. Většina smartphonů umožňuje svým majitelům nastavit si spektrum barev, které vyzařují. Večer je proto dobré nastavit svůj mobil tak, aby snížil jas obrazovky a vyzařoval pouze teplé barvy. To stejné platí pro počítače a televize, které po večerech patří mezi hlavní zdroj zábavy. 

Velmi efektivní způsob, jakým se můžete vyhnout modrému světlu a dosáhnout kvalitnějšího spánku, je čtení. Jednoduše vypněte televizi, otevřete si knížku, posviťte si na ni teplým světlem a v klidu si čtěte. Je až zarážející, jak moc takováto jednoduchá činnost dokáže s usínáním pomoct. Navíc budete mít konečně příležitost si přečíst knihy, na které jste si nikdy nenašli čas. Ze začátku se možná budete muset trochu přemlouvat, ale uvidíte, že po čase si zvyknete a modré světlo před spaním už nebudete chtít nikdy vidět.

Zdroje

 1. NEJEZCHLEBOVÁ, Veronika. Vliv modrého světla na zdraví člověka [online]. Zlín, 2021 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/0qycsr/. Bakalářská práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta humanitních studií. Vedoucí práce Mgr. Ondřej Vávra.
 2. What Are Blue Light Glasses? Research, Benefits, More. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005 [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/what-are-blue-light-glasses

 3. https://www.svetfitness.cz/recenze/bryle-proti-modremu-svetlu-white/
 4. BLAŽEK, Jan. Vliv modrého světelného spektra na spánek [online]. Liberec, 2021 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/zbx1mc/. Bakalářská práce. Technická univerzita v Liberci, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická. Vedoucí práce Mgr. Lukáš Rubín, Ph.D.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (1)

Filip Zapletal
Prosinec 27, 2021

Už od svých 16 let jsem měl problém se spánkem, únavou a kruhy pod očima, ale až jsem narazil na brýle proti modrému světlu, tak všechny moje problémy zmizeli, můžu jedině jen doporučit.

Mě osobně nejvíce sedly brýle BrainMax Tron, které mě kromě přijatelné ceny potěšili tím, že mě až tak netlačili na hlavě, když jsem si nasadil počítačové sluchátka.

Souhlasím(+6)
Nesouhlasím(0)