Žebříček nejlepších antioxidantů 2024

O antioxidantech už jste zajisté někdy v životě slyšeli. Tyto látky chrání naše tělo před oxidativním stresem, který urychluje proces stárnutí a do značné míry je schopen poškodit naše buňky a dokonce i DNA. Není proto žádným překvapením, že se stále více a více lidí přiklání k suplementaci antioxidantů. Jenže najít ten správný produkt není vůbec jednoduché. Existuje nespočet různých antioxidantů, přičemž všechny se chovají odlišně a mají jiné zdravotní benefity. Z toho důvodu jsme pro vás připravili srovnání těch nejlepších antioxidantů na trhu, které vám pomůže s výběrem. 

8 nejlepších antioxidantů

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Czech Virus Algastin Czech Virus Algastin Obsahuje přírodní Astaxanthin a vitamín E, Balení o velikosti 60 denních dávek , Férová cena 499 Kč
2. Viridian Organic Ashwagandha Extract Viridian Organic Ashwagandha Extract Obsahuje BIO Ashwagandhu a dvě další látky, Balení o velikosti 60 denních dávek , Cena odpovídá kvalitě 549 Kč
3. Vilgain Biltong Vilgain Biltong Obsahuje S-Acetyl-L-Glutathion a BIO kurkumu , Balení o velikosti 100 denních dávek , Férová cena 39 Kč - 899 Kč
4. MedPharma Ostropestřec MedPharma Ostropestřec Obsahuje ostropestřec mariánský a šest dalších látek, Balení o velikosti 67 denních dávek , Výhodná cena 229 Kč
5. Vilgain Clear Whey Isolate Vilgain Clear Whey Isolate Obsahuje beta karoten , Balení o velikosti 100 denních dávek, Velmi nízká cena 189 Kč - 209 Kč
6. Vilgain Joint Support Vilgain Joint Support Obsahuje biotin a kyselinu alpha-lipoovou , Balení o velikosti 60 denních dávek , Vyšší cena 1089 Kč
7. Now Foods CoQ10 Now Foods CoQ10 Obsahuje koenzym Q10 , Balení o velikosti 50, nebo 150 denních dávek , Větší balení se v přepočtu na jednu dávku vyplatí mnohem více 999 Kč - 1169 Kč
8. Vilgain Protein Pancake & Waffle Mix Vilgain Protein Pancake & Waffle Mix Obsahuje BIO kurkumu , Balení o velikosti 60 denních dávek , Vyšší cena 898 Kč - 949 Kč

Detailní rozbor nejlepších antioxidantů

1. Czech Virus Algastin

Czech Virus Algastin

Je libo antioxidant, který má opravdu grády? Czech Virus si pro fanoušky kvalitních suplementů nachystal svůj Algastin Natural Astaxanthin a my musíme říct, že nás opravdu oslovil. Astaxanthin je totiž nejsilnější v přírodě se nacházející antioxidant. Přijmout ho v přirozené stravě ale není nic jednoduchého, proto stojí za zvážení ho začít suplementovat.

Výhody:

 • Mimořádně silný antioxidant
 • Balení vystačí na dva měsíce
 • Prvotřídní kvalita zpracování
 • Osvědčený výrobce

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
S produkty značky Czech Virus se v našich srovnáních můžete setkat téměř pokaždé. Jedná se o jednoho z předních prodejců suplementů v České repulbice, který je známý především vysokou kvalitou svých produktů. V repertoáru této značky najdete všechny důležité doplňky, bez kterých se žádný dříč neobejde. I my na Světě Fitness máme se suplementy Czech Virus bohaté zkušenosti. Příkladem mohou být recenze na předtréninkovku Beast Virus a kloubní výživu Joint Max.

V jedné dávce (1 tobolka) najdete:

 • 4 mg přírodního Astaxanthinu
 • 14,9 mg vitamínu E

Jak už jsem psal výše, Astaxanthin je nejsilnější v přírodě se vyskytující antioxidant. Podle samotného výrobce je 800x silnější než koenzym Q10 a dokonce 6 000x silnější než vitamín C. Přirozeně se ale vyskytuje především v lososech, humrech a některých typech řas. Přijmout do přirozenou formou proto není nic jednoduchého. Astaxanthin podporuje imunitu, fungování kardiovaskulárního systému, chrání pokožku před poškozením UV zářením a mluví se také o jeho schopnosti podporovat mozkové funkce.

Závěrečné zhodnocení:
Vzhledem k omezenému výskytu Astaxanthinu je rozhodně na místě zvážit jeho suplementaci, obzvláště po přihlédnutí k jeho pozitivním efektům na lidské zdraví. Jedinou nevýhodou tohoto produktu je cena. Algastin Natural Astaxanthin ani zdaleka nepatří mezi nejlevnější produkty na trhu, na druhou stranu musíme uznat, že vzhledem k obsahu účinné látky a ke kvalitně celkového zpracování je vyšší cena pochopitelná. V konečném důsledku proto můžeme Algastin Natural Astaxanthin vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  499 Kč
Cena:  499 Kč

2. Viridian Organic Ashwagandha Extract

Viridian Organic Ashwagandha Extract

Na další příčce se umístil produkt Organic Ashwagandha extract od společnosti Viridian. Jak je patrné z názvu, najdeme zde primárně BIO Ashwagandhu, ale výrobce nás neochudil ani o přirozeně se vyskytující withanolidy a extrakt ze sibiřského ženšenu. Finální produkt je nacpaný účinnými antioxidanty, ale kromě nich zde nic dalšího nenajdeme. Značka Viridian je totiž známá tím, že se vyhýbá používání zbytečných plnidel a balastních pojiv. V rostlinné kapsli proto najdete jen a pouze účinné látky.

Výhody:

 • Prvotřídní kvalita zpracování
 • Velmi účinné antioxidanty
 • Široké spektrum účinných látek
 • Suroviny pochází od malých lokálních producentů

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
Britská společnost Viridian si ve velkém zakládá na šetrnosti k přírodě, přírodním původu svých produktů a především na jejich prvotřídní kvalitě. To znamená, že všechny její výrobky jsou 100% bioaktivní, použité kapsle jsou rostlinného původu a neobsahují žádné uměle vytvořené látky. Tato strategie se Viridianu opravdu vyplácí, protože díky své kvalitě se může těšit stále větší a větší popularitě i na evropském trhu. Na Světě Fitness jste se s produkty značky Viridian mohli setkat například v žebříčku nejlepších zinků nebo ve srovnání nejlepších nootropik.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 300 mg Bio Ashwagandhy
 • 70 mg Bio sibiřského ženšenu
 • 15 mg withanolidů

Ashwagandha (známá také jako indický ženšen) je ve velkém používána v ajurvédské medicíně jako zdroj energie a velmi účinný antioxidant. Zároveň se jedná o silný adaptogen, takže tělu pomáhá vyrovnat se se stresem. Do skupiny adaptogenů patří také withanolidy. Jedná se o další účinné látky, které se v indickém ženšenu nachází. Aby toho nebylo málo, obsahuje Organic Ashwagandha extract navíc prášek z kořene sibiřského ženšenu, který umocňuje celkový efekt produktu. Zapomenout nesmíme na mimořádně čisté složení, absenci balastních pojiv a plnidel, umělých barviv a využití rostlinné tobolky, díky čemuž je produkt vhodný i pro vegany.

Závěrečné zhodnocení:
Při hodnocení produktů značky Viridian pokaždé vyzdvihujeme jejich čisté složení, kvalitní zpracování a skvělou volbu použitých látek. Stejně tak pokaždé zmiňujeme vysokou cenu, který je ale vzhledem k použitým surovinám opodstatněná. Ani dnes tomu není jinak. Organic Ashwagandha extract je zkrátka typický produkt od Viridianu. Budete si za něj sice muset připlatit, ale potěší vás svou úžasnou kvalitou a prvotřídním efektem. Nic víc snad ani není potřeba dodávat.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  549 Kč
Cena:  549 Kč

Když už je řeč o kvalitních produktech, za které si ale musíte trochu připlatit, nesmíme zapomenout na S-Acetyl-L-Glutathione od společnosti BrainMax. Jedná se o jedinečný doplněk stravy obsahující antioxidant glutathion v mimořádně dobře využitelné formě v kombinaci s acetylová funkční skupinou. Jako plnidlo kapslí byla použita bio kurkuma, která je také známá pro své antioxidační účinky.

Výhody:

 • Mimořádně dobře využitelná forma antioxidantu glutathion
 • Kvalitní zpracování
 • Jako plnidlo je použita kurkuma
 • Balení vydrží až na 100 dní

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:

Česká značka BrainMax má na svědomí doplňky stravy kombinující v sobě nejnovější vědecké poznatky a přirozenou sílu přírody. Nejedná se ale o klasického výrobce suplementů. BrainMax se zaměřuje na doplňky stravy podporující mozkové funkce a produktivitu. V jejím repertoáru proto najdeme především vysoce kvalitní vitamíny, minerály nebo i méně obvyklé výrobky jako třeba brýle proti modrému světlu. Z dílny BrainMax se nám osvědčily například hořčík Energy Magnesium nebo směs pro podporu produktivity Neurohacker Manifesto.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 100 mg S-Acetyl-L-Glutathionu
 • 400 mg Bio kurkumy

Glutathion je antioxidant vyráběný každou buňkou v těle, avšak s postupem věku jeho přirozená produkce postupně klesá. Jeho suplementace pomocí běžných doplňků stravy není příliš efektivní, protože je špatně vstřebatelný. V kombinací s acetylovou funkční skupinou však tyto problémy odpadají a glutathion v této formě je dle slov výrobce stejně účinný, jako při nitrožilním podání. Oceňujeme také použití kurkumy jako plnidla v kapslích, díky čemuž se výrobce nemusel uchýlit ke zbytečnému využití balastních plnidel a zároveň zvýšil efektivitu produktu přidáním dalšího antioxidantu.

Závěrečné zhodnocení:
Není žádným překvapením, že za S-Acetyl-L-Glutathione od společnosti BrainMax si budete muset trochu připlatit, protože se jedná o produkt z vyšší cenové skupiny. Na druhou stranu si na další tři měsíce nebudete muset s koupí podobného produktu lámat hlavu. Ke kvalitě a efektivitě složení se už ani nebudu vyjadřovat, protože z předchozího odstavce je jistě patrné, že v tomto směru není co vytknout. Ná závěr pouze dodám, že ze suplementace glutathionu budou těžit především lidé trpící velkým stresem a vyčerpáním, případně ti z vás, kteří se snaží zbavit toxinů a podpořit zdraví svých jater.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  39 Kč
Cena:  899 Kč

4. MedPharma Ostropestřec

MedPharma Ostropestřec

Za málo peněz hodně muziky? I tak bychom mohli jednoduše popsat Ostropestřec od společnosti MedPharma. Jedná se totiž o druhý nejlevnější produkt v celém žebříčku, který navíc obsahuje až sedm různých účinných látek. Kromě Ostropestřce mariánského zde najdeme také Tolici vojtěšku, Smetánku lékařskou a mnoho dalšího.

Výhody:

 • Velké množství účinných látek
 • Velmi nízká cena
 • Balení vydrží na více než dva měsíce

Nevýhody:

 • Méně kvalitní složení

O výrobci:
MedPharma je česká společnost, která se vývoji, výrobě a prodeji doplňků stravy věnuje už od začátku tisíciletí. Výrobky značky MedPharma cílí na podporu lidského zdraví a je pro ně charakteristická nízká a dostupná cena. Od konkurence se liší i tím, že má v repertoáru mimo jiné kosmetické a zdravotnické prostředky. Produkty značky MedPharma najdete především v lékárnách, ale postupně se začínají objevovat i v nabídce e-shopů se sportovní výživou. A jaké máme s produkty značky MedPharma zkušenosti my? Najdete je například ve srovnání nejlepších kolagenů nebo žebříčku nejlepších vitamínů C.

V jedné dávce (1 tableta) najdete:

 • 250 mg ostropeřce mariánského
 • 50 mg extraktu z tolice vojtěšky
 • 25 mg extraktu z smetánky lékařské
 • 20 mg extraktu z černé ředkve
 • 18,75 mg extraktu z červené řepy
 • 75 mg cholinu
 • 75 mg inositolu

Složení tohoto produktu je hned na první pohled nejkomplexnější. Stěžejní látkou ve složení je ostropestřec mariánský, který pomáhá k optimalizaci funkce jater a podporuje přirozenou detoxikaci těla. Významným antioxidantem je též inositol (vitamín B8), za zmínku ale rozhodně stojí i ostatní výše uvedené látky. Kromě nich se však v tabletách nachází i některé nežádoucí látky. Příkladem za všechny mohou být dioxid titaničitý a povidon K30. Podobné látky výrazně kazí dojem z jinak velmi kvalitního a spolehlivého produktu.

Závěrečné zhodnocení:
Co se týče poměru ceny a kvality, vede si Ostropestřec od MedPharmy velmi dobře. Nízká cena však není všechno a pozornost je třeba věnovat i složení. V tomto směru nás výrobce sice láká na široké spektrum antioxidantů, bohužel k nim ale přidává i poměrně kontroverzní zahušťovadla a barviva. Není to poprvé, co se z tohoto důvodu produkt od MedPharmy nemohl umístit výše. Pokud však hledáte primárně suplement za nízkou cenu, budete s produktem spokojení.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  229 Kč

5. Vilgain Clear Whey Isolate

Vilgain Clear Whey Isolate

U antioxidantů z nízké cenové kategorie ještě na chvíli zůstaneme. Do našeho žebříčku si totiž svou cestu našel také Beta karoten značky Vita Harmony. Jedná se o vůbec nejlevnější produkt v celém žebříčku a výrobce se v něm rozhodl vsadit jen a pouze na pořádnou dávku beta karotenu.

Výhody:

 • Mimořádně nízká cena
 • Bez alergenů
 • Pokryje celou denní dávku beta karotenu

Nevýhody:

 • Obsahuje pouze jeden antioxidant

O výrobci:
Značka VitaHarmony má na svědomí jeden z nejstarších (ne-li úplně nejstarší) ryze český multivitamín. V roce 1991 totiž zakladatel značky představil světu 30 složkový multivitamin CentralVita. O pár let spatřila světlo světa i samotná značka VitaHarmony. Prorazit se jí podařilo díky inspiraci zaoceánskými společnostmi a následná spolupráce se sesterskou společností v USA. V nabídce společnosti najdete vitamíny, minerály, rostlinné výtažky, probiotické kultury, bylinné čaje a mnoho dalšího.

V jedné dávce (1 tableta) najdete:

 • 25 000 m.j. beta karotenu

Beta karoten spadá do skupiny karotenoidů a je významným prekurzorem vitamínu A. Na rozdíl od vitamínu A se jím však nelze předávkovat, jelikož jeho přebytek tělo vždy vyloučí. Jedná se o velmi účinný antioxidant, jehož účinek se projevuje primárně v letních měsících, kdy dokáže chránit pokožku před škodlivým UV zářením. Z toho důvodu se doporučuje ho suplementovat asi 1-2 měsíce před dovolenou. Kromě něj zde však nenajdeme žádnou jinou účinnou látku, což je tak trochu škoda, protože vždy je lepší suplementovat více antioxidantů zároveň.

Závěrečné zhodnocení:
Hledáte-li kvalitní antioxidant za nízkou cenu, s beta karotenem od značky VitaHarmony si přijdete na svoje. Ačkoliv obsahuje pouze jednu účinnou látku, nevyjde vás na moc peněz, vystačí vám na více než 3 měsíce a pomůže vám doplnit velmi důležitou látku, na kterou v letních měsících mnoho lidí zcela zapomíná. Pokud se tedy chystáte na dovolenou k moři, nebo máte zkrátka v létě problémy s opalováním, dejte beta karotenu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  199 Kč -17%
Cena:  189 Kč
Cena:  209 Kč

6. Vilgain Joint Support

Vilgain Joint Support

Zákazníky s vysokými nároky zajisté zaujme Alpha-Lipoic Acid with Biotin od společnosti Life Extension. Tento produkt totiž obsahuje mimořádně účinnou kyselinu alpha-lipoovou, která působí jako antioxidant, který zároveň podporuje funkce jiných antioxidantů. Díky tomu zvyšuje například hladinu glutathionu, jehož důležitosti jsme probírali už při rozboru produktu od BrainMax.

Výhody:

 • Kvalitní zpracování
 • Velmi účinný antioxidant
 • Osvědčený produkt

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobci:
Za značkou Life Extension stojí společnost Life Extension Europe, která se zaměřuje na výrobu produktů podporujících zdravý životní styl. Za výrobou všech produktů stojí jediný cíl – zajistit lidem zdravější, šťastnější a delší život. Přesně proto jsou všechny produkty této značky velmi přísně kontrolovány, aby splňovaly ty nejvyšší standardy. O své zkušenosti s výrobky značky Life Extension jsme se s vámi podělili už v recenzi na Enhanced Super Digestive Enzymes with Probiotics a setkat jste se s nimi mohli například i v žebříčku nejlepších kolagenů.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 250 mg kyseliny alpha-lipoové
 • 2500 mcg biotinu

Kyselina alpha lipoová patří mezi nejuniverzálnější antioxidanty. Je to díky tomu, že dokáže působit jak v extracelulární tekutině, tak uvnitř samotné buňky. Už výše jsem zmiňovat schopnost kyseliny alpha-lipoové zvyšovat množství glutathionu, avšak tím to nekončí. Suplementací tohoto antioxidantu je totiž možné navýšit též hladinu ubichinonu, což je derivát koenzymu Q10 (také významný antioxidant). Zapomenout nesmíme ani na biotin (vitamín B7), jenž dokáže podporovat hladinu kolagenu, a tím udržovat zdravou a pevnou pokožku.

Závěrečné zhodnocení:
Jednoznačně největším negativem tohoto produktu je jeho cena. Při dávkování jedné tablety denně vás v přepočtu na jednu dávku vyjde na více než trojnásobek toho, co stojí produkt na první příčce. Pokud však budete dávkovat kapsle dvě, jak uvádí výrobce, výsledná cena za jednu denní dávku se logicky zdvojnásobí. V takovém případě vám jedno balení vystačí jen na 30 dní a dost se vám prodraží. To je něco, co byste před koupí rozhodně měli zohlednit. Pokud vám však vyšší cena nevadí, rozhodně si nebudete stěžovat.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  1089 Kč

V našem žebříčku nejlepších antioxidantů nesmí chybět ani CoQ10 od společnosti Now Foods. Ten obsahuje čistý koenzym Q10, který má řadu pozitivních efektů na lidský organismus. Kromě něj zde ale opět nenajdeme nic navíc, což je tak trochu škoda. I samotný koenzym Q10 však má co nabídnout, takže se rozhodně nevyplatí nad tímto produktem zavírat oči.

Výhody:

 • U většího balení výhodná cena
 • Koenzym Q10 má řadu pozitivních účinků
 • Dostatečně velké množství účinné látky

Nevýhody:

 • Pouze jedna účinná látka

O výrobci:
Historie společnosti Now Foods sahá až do 60. let minulého století. Už tehdy si zakládala na výrobě zdraví prospěšných produktů, které pomohou lidem dosáhnout opravdu zdravého životního stylu. V repertoáru společnosti najdete kromě sportovních suplementů také zdravé potraviny, kosmetiku a dokonce také krmivo pro zvířata. Značka Now Foods je známá také tím, že většinu svých produktů nabízí v několika různých velikostech. S výrobky Now Foods jste se už mohli setkat v žebříčku nejlepších nootropik nebo ve srovnání nejlepších vitamínů D.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 100 mg koenzymu Q10

Koenzym Q10 je látka podobná vitamínům a je nepostradatelný v nespočtu procesů v lidském těle. Významný je především pro své pozitivní účinky na kvalitu pokožky, regulaci hladiny cukru v krvi, podporu činnosti srdce a imunitní soustavy. Většina lidí si koenzym Q10 automaticky spojí s bojem proti stárnutí. Koenzym Q10 je totiž účinný antioxidant, který dokáže bojovat proti volným radikálům a regenerovat poškozené buňky.

Závěrečné zhodnocení:
Z hlediska ceny ve velkém záleží na tom, jakou velikost balení se rozhodnete pořídit. Není žádným překvapením, že větší balení je v přepočtu na jednu dávku mnohem vhodnější. V takovém případě je cena denní dávky velmi výhodná, avšak při koupi menšího balení už si přec jenom trochu připlatíte. Pokud však hledáte kvalitní koenzym Q10, budete tak jako tak spokojení. Je ale pravda, že pro lidi hledající univerzální doplněk stravy s antioxidanty bude vhodný spíše produkt s propracovanějším složením.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  999 Kč
Cena:  1169 Kč

8. Vilgain Protein Pancake & Waffle Mix

Vilgain Protein Pancake & Waffle Mix

Na samotný závěr tady máme dalšího zástupce značky Life Extension. Tentokrát se jedná o Super Bio-Curcumin® Turmeric Extract. Ten v sobě překvapivě skrývá extrakt z bio kurkuminu ve formě BCM-95 Bio-Curcumin®, který je údajně až 7x lépe vstřebatelný než běžná forma kurkuminu.

Výhody:

 • Kvalitní zpracování
 • Vysoký obsah účinné látky
 • Ověřeno zákazníky

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Pouze jedna účinná látka

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 400 mg kurkuminu ve formě BCM-95 Bio-Curcumin®

O benefitech kurkuminu jsem se rozepisoval už při předchozích produktech, které hlavní body se ale vyplatí si zopakovat. Kurkumin může potlačovat zánětlivé procesy v těle, podporuje správné trávení, pomáhá udržet normální stav mozkových funkcí a má pozitivní vliv také na fungování krevních destiček. BCM-95 Bio-Curcumin® je dle výrobce této patentované formy nejzkoumanější formou kurkuminu na světě.

Závěrečné zhodnocení:
Super Bio-Curcumin® Turmeric Extract je produkt, se kterým rozhodně nešlápnete vedle. Má však jeden problém a tím je cena. Jedná se o jeden z nejdražších produktů v žebříčku. To dokonce i přes skutečnost, že obsahuje pouze jednu účinnou látku. To je skutečnost, kterou se rozhodně vyplatí vzít v potaz, když budete o jeho koupi přemýšlet. Opět ale platí to, co u všech dražších produktů – pokud vám nevadí si za něj připlatit, budete spokojeni.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  898 Kč
Cena:  899 Kč
Cena:  949 Kč

Co jsou to volné radikály a oxidativní stres?

V souvislosti s antioxidanty se často hovoří o tzv. volných radikálech a o oxidativním stresu. Než se vrhneme do popisování toho, jak antioxidanty fungují a proč jsou pro náš organismus tak důležité, musíme si oba výše uvedené pojmy trochu přiblížit. Na začátek je potřeba vědět, že v našem těle neustále probíhá nespočet chemických reakcí. Dýchání, trávení, přenos informací v mozku a mnoho dalšího jsou ve své podstatě chemické reakce, po kterých uvnitř našeho těla zůstává velké množství metabolitů, tedy látek vznikajících jako výsledek nebo meziprodukt těchto procesů. Příkladem těchto metabolitů jsou mimo jiné právě volné radikály. Proč představují pro naše tělo problém?

Volné radikály jsou nestabilní, a tím pádem vysoce reaktivní látky, důsledkem čehož dokážou napáchat opravdu hodně škod. Disponují lichým počtem elektronů, snaží se ho ale vyvážit tak, aby byl sudý. Dosahují toho tak, že „kradou” elektrony jiným molekulám, čímž poškozují buněčné membrány, enzymy, bílkoviny a dokonce strukturu DNA. Tomuto procesu se říká oxidativní stres a právě před ním nás chrání antioxidanty.

Rizika spojená s oxidativním stresem

Asi není potřeba se přehnaně rozepisovat o tom, proč je oxidativní stres pro náš organismus škodlivý. Poškozování buněčných membrán nebo narušování struktury DNA prostě není nic, co by lidskému tělu mohlo nějak prospívat. Důsledkem oxidativního stresu dochází ke zrychlení procesu stárnutí. To se projevuje především na kvalitě pokožky, fungování orgánů, kornatění cév a zvýšené riziko některých závažných onemocnění. Příkladem mohou být Parkinsonova a Alzheimerova choroba, srdeční choroby a některé typy rakoviny. Ačkoliv se volné radikály v našem těle vyskytují přirozeně, některé faktory jejich výskyt mohou ještě zvýšit. Jedná se především o stres, kouření, nezdravá strava, alkohol, pobyt ve znečištěném prostředí, nadměrná konzumace léčiv a zjednodušeně řečeno nezdravý životní styl celkově.

Antioxidanty a jejich význam pro lidské zdraví

Teď už se konečně můžeme vrhnout na samotné antioxidanty a jejich význam pro naše zdraví. Asi nikoho nepřekvapí, že antioxidanty bojují proti oxidaci. Daří se jim to díky tomu, že volným radikálům zjednodušeně řečeno „darují” jeden svůj elektron, čímž je neutralizují a zastaví jejich řádění. Některé antioxidanty mají navíc schopnost obnovit poškozené části buněk a posílit jejich obranyschopnost do budoucna. Z toho důvodu jsou antioxidanty mimořádně důležité pro lidské zdraví a pomáhají předcházet mnoha nemocem. Pro co nejlepší efekt je potřeba kombinovat co nejvíce antioxidantů, jelikož všechny fungují trochu odlišně. Naše tělo si antioxidanty vyrábí samo, ale stejně jako existují způsoby, jak se do těla dostávají přebytečně volné radikály, můžeme přijmout i větší množství antioxidantů.

Potraviny bohaté na antioxidanty

V jídelníčku žádného člověka by neměly chybět potraviny bohaté na antioxidanty. Jejich přínos pro zdraví je nezpochybnitelný a rozhodně není na škodu jich mít dostatek. Na jaké potraviny se zaměřit? Vysokým obsahem antioxidantů se mohou pyšnit především vlašské a také pekanové ořechy. Existuje dokonce studie, podle které lidé konzumující větší množství pekanových ořechů zaznamenali nárůst hladiny antioxidantů v krvi. Typickým zdrojem antioxidantů jsou lesní plody, jmenovitě borůvky, jahody, maliny. To stejné platí pro domácí marmelády z těchto druhů ovoce. Na seznamu potravin bohatých na antioxidanty se setkáte také s kapustou, červeným zelím, artyčoky nebo fazolemi. Pro někoho může být překvapením, že i hořká čokoláda je skvělým zdrojem důležitých antioxidantů. Platí zde však pravidlo, že čím vyšší podíl kakaa se v čokoládě nachází, tím lepší bude její účinek.

S jakými antioxidanty se můžete setkat?

Jak už jsem psal výše, antioxidantů existuje nespočet. Všechny ale rozhodně nefungují stejně a našemu tělu nabízí různorodé benefity. Pojďme se proto podívat na ty nejdůležitější z nich.

Kurkuma

O kurkumě se dnes často hovoří jako o superpotravině. Seznam jejích pozitivních účinků je skutečně dlouhý, a není proto divu, že se jedná o jeden z nejoblíbenějších antioxidantů, se kterým se můžete setkat také ve velkém množství doplňků stravy. Kurkuma reguluje imunitní a zánětlivou reakci organismu, chrání buňky před působením volných radikálů, pomáhá udržovat zdravé klouby a chrání kvalitu pokožky.

Astaxanthin

Astaxanthin je nejsilnější v přírodě se vyskytující antioxidant. Spadá do skupiny karotenoidů a mezi jeho hlavní benefity patří podpora imunity, zdraví očí, mozkových funkcí a kvality pokožky. V přírodě se s ním setkáte především v lososech, krilovém oleji a některých typech řas. Vzhledem k jeho omezenému výskytu v běžné stravě je vhodné ho suplementovat.

Beta karoten

Dalším zástupcem skupiny karotenoidů je beta karoten. Jedná se o významný prekurzor vitamínu A, který přispívá k udržení kvality zraku, podporuje imunitu a pozitivně působí také na imunitní systém. Vzhledem k jeho schopnosti udržovat kvalitu pokožky a pozitivně ovlivňovat její barvu se doporučuje beta karoten užívat asi jeden až dva měsíce před opalováním.

Ashwagandha

Indický ženšen, známý též jako ashwagandha, je rostlina s opravdu širokým spektrem pozitivních efektů na lidské tělo. Kromě ochrany buněk před volnými radikály taktéž podporuje funkci štítné žlázy, pomáhá v boji proti stresu a úzkostem a zmírňuje únavu nadledvin.

Mezi další známé antioxidanty patří například koenzym Q10, flavonoidy, které se často vyskytují v CBD olejích, vitamín C nebo třeba zinek. V této souvislosti doporučuji naše srovnání nejlepších CBD olejů, žebříček nejlepších vitamínů C a v neposlední řadě srovnání nejlepších zinků.

Kdo může ze suplementace antioxidantů benefitovat?

Podobně jako u všech podobných látek platí i pro příjem antioxidantů pravidlo, že výkonnostní sportovci by jich měli přijímat o něco víc než je tomu u průměrné populace. Zvýšené nároky na příjem antioxidantů však mají i lidé s oslabenou imunitou, ale také ti, kteří nemají dostatečně pestrý jídelníček. Z toho důvodu nepřijmou dost antioxidantů v přirozené stravě a musí je přijímat v podobě suplementů. Obzvláště velký pozor by si měli dát lidé, kteří nejí ovoce nebo zeleninu, protože právě v nich se nachází většina antioxidantů. Další skupinou, která může ze suplementace antioxidantů benefitovat, jsou lidé léčící se se zraněním, jelikož jejich organismus bývá zpravidla oslabený a náchylnější k megativním dopadům volných radikálů.

Jak antioxidanty užívat a na co si dát pozor?

V první řadě je potřeba upozornit na skutečnost, že příliš velký příjem určitých antioxidantů může vést k tomu, že místo boje s volnými radikály, budou naopak způsobovat jejich zvýšený výskyt. Proto se vždy řiďte pokyny výrobce a dodržujte doporučené denní dávkování. Zároveň nezapomínejte na to, že pro dosažení požadovaného efektu je potřeba přijímat co nejširší spektrum antioxidantů, jelikož každý funguje trochu jinak a pomáhá v jiné oblasti. Proto je vhodné zvolit suplementy s obsahem více antioxidantů, nebo zároveň se suplementací jednoho antioxidantu pamatovat na dodržování pestré stravy a příjem ostatních antioxidantů v přirozené podobě.

Zdroje

 1. Antioxidant – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Antioxidant

 2. Antioxidants Explained in Simple Terms. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005 [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/antioxidants-explained

 3. Biochemistry, Antioxidants - StatPearls - NCBI Bookshelf. [online]. Copyright © 2022, StatPearls Publishing LLC. [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541064/

 4. DUBNOVÁ, Martina. Antioxidanty v potravinách a možnosti aplikace antioxidantů ve výživě [online]. České Budějovice, 2011 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/kbn9gm/. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce prof. Ing. Milan Pešek, CSc.
 5. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (1)

Team Kuku
Leden 12, 2023

1. Czech Virus Algastin

A není to trošku drahá sranda když to obsahuje jen olivový olej? :D

To je sakra drahý olej... tyo..

Souhlasím(+3)
Nesouhlasím(0)