Nejlepší nootropika 2024: Jaké jsou nejlepší chytré drogy?

Nootropika neboli smart drugs jsou v dnešní době stále častěji vyhledávaným pojmem. Co se pod ním skrývá? Látky, které mají schopnost podporovat mozkové funkce, a tím zlepšit naši paměť, schopnost učení, podpořit soustředění a podobně. Nejedná se sice o žádné zázračné všeléky, díky kterým se z vás stane prototyp maximálně efektivního a bezchybného superčlověka, ale vaši produktivitu určitě podpořit dokážou. Mnoho výrobců se v rámci marketingu snaží trochu ohýbat fakta ve svůj prospěch, což často končí nereálnými očekáváními a také přehnanou důvěrou v nefunkční produkty ze strany zákazníků. Rozhodli jsme se proto srovnat ta nejlepší nootropika na trhu a zjednodušit vám tak jejich výběr.

Seznam 5 nejlepších nootropik

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Brainmax 2.1 Neurohacker Manifesto Brainmax 2.1 Neurohacker Manifesto 30 dávek v balení, 7 aktivních látek, Vysoký obsah Alpha GPC 599 Kč - 699 Kč
2. Viridian Rhodiola Rosea Viridian Rhodiola Rosea 90 dávek v balení, 1 aktivní látka, 100% výtažek z rozchodnice růžové 605 Kč
3. Brain Gains Nootropic Brain Fuel Brain Gains Nootropic Brain Fuel 20/40 dávek v balení, 19 aktivních látek, Obsahuje také vitamíny 699 Kč
4. Myotec Acetyl-l-carnitine Myotec Acetyl-l-carnitine 60/120 dávek v balení, 1 aktivní látka, Acetyl-L-carnitine hydrochlorid 399 Kč - 449 Kč
5. BrainMax Káva s medicinálními houbami BrainMax Káva s medicinálními houbami 20 dávek v balení, 3 aktivní látky, Obsahuje především výběrovou arabiku 449 Kč

Nejlepší nootropika podle testování

1. Brainmax 2.1 Neurohacker Manifesto

Brainmax 2.1 Neurohacker Manifesto

První místo obsadil Brainmax 2.1 NeuroHacker Manifesto ALPHA UPGRADE. Ten se pyšní především prvotřídním složením postaveném na velice účinných látkách. Jedná se o upgradovanou verzi produktu Manifesto, která obsahuje navíc Alpha GPC a pupečník asijský, známý spíše jako gotu kola.

Výhody:

 • Výborné složení
 • Vysoký obsah Alpha GPC
 • Přírodní látky

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Kdo ho vyrábí:
Česká značka BrainMax vznikla jako výsledek snahy vyrobit doplňky stravy, které budou vycházet z nejnovějších vědeckých poznatků a zároveň poskytovat přirozenou sílu přírody. Firma se zaměřuje na doplňky stravy podporující mozkové funkce a produktivitu, proto není žádným překvapením, že v jejím repertoáru najdeme i vysoce kvalitní nootropika.

V jedné dávce (2 kapsle) najdete:
 • 750 mg Alpha GPC
 • 250 mg extraktu gotu kola
 • 80 mg extraktu bacopa monnieri

NeuroHacker Manifesto obsahuje kombinaci skutečně účinných přírodních látek, přičemž s některými jsme se setkali už u předešlých produktů, zatímco jiné jsou novinkou. Těmi jsou především extrakty z gotu kola a bacopa monnieri. Obě byliny jsou velmi oblíbené v indické tradiční medicíně a má to své opodstatnění. Pomáhají podle tradiční medicíny bojovat s depresemi, podporují správné fungování mozku a podporují paměť. Kromě toho ve složení narazíme i na Alpha GPC, L-tyrosin a další obvyklé látky, které dohromady fungují skvěle.

Závěrečné zhodnocení:
Upgradovaná verze Neurohacker Manifesto je další v dlouhé řadě kvalitních výrobků z dílny BrainMax, který vás rozhodně nezklame. Cenově se sice pohybuje relativně vysoko, ale poměr ceny a kvality je opravdu skvělý. Složení založené na sedmi přírodních látkách dohromady šlape parádně, takže mu není co vytknout. V konečném důsledku nám proto nezbývá nic jiného, než ho všem vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  599 Kč
Cena:  699 Kč

2. Viridian Rhodiola Rosea

Viridian Rhodiola Rosea

Následující příčku obsadila Rhodiola Rosea od společnosti Viridian. Název produktu se shoduje s latinským názvem rozchodnice růžové, která je zde jedinou obsaženou látkou. To s sebou nese řadu pozitiv ale i některá negativa. Na jedné straně tady máme velice čisté a kvalitní složení za velmi přívětivou cenu, na straně druhé můžeme namítat, že jedna látka nemůže konkurovat výrobkům s mnohem komplexnějším složením.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • 100% rozchodnice růžová
 • Čisté složení

Nevýhody:

 • Obsahuje pouze jednu účinnou látku

Kdo ho vyrábí:
Britská společnost Viridian si ve velkém zakládá na šetrnosti k přírodě, přírodním původu svých produktů a především na jejich prvotřídní kvalitě. To znamená, že všechny její výrobky jsou 100% bioaktivní, použité kapsle jsou rostlinného původu a neobsahují žádné uměle vytvořené látky. Tato strategie se Viridianu opravdu vyplácí, protože díky své kvalitě se může těšit stále větší a větší popularitě i na evropském trhu.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:
 • 130 mg prášku z kořene rozchodnice růžové
 • 83 mg kořene sibiřské rozchodnice růžové

 

Jak už bylo řečeno výše, Rhodiola Rosea od Viridianu obsahuje pouze výtažek z rozchodnice růžové. V jejím složením bychom proto marně hledali něco dalšího. Rozchodnice růžová je velmi oblíbená také v komplexních směsí nootropik, jelikož se jedná o jednu z nejúčinnějších látek. Zlepšuje kvalitu spánku, pomáhá bojovat proti dlouhodobému psychickému vytížení a pomáhá se zklidněním.

Závěrečné zhodnocení:
V konečném výsledku může samotná rozchodnice růžová jen těžko konkurovat komplexním směsím obsahujícím více látek. Pokud však preferujete jednodušší doplňky nebo zkrátka upřednostňujete čistou rozchodnici před jinými produkty, právě jste našli svého favorita. Velkou výhodou je navíc její nízká cena, který pochopitelně plyne především z nižších nákladů na výrobu.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  605 Kč

3. Brain Gains Nootropic Brain Fuel

Brain Gains Nootropic Brain Fuel

Další příčka patří produktu Nootropic Brain Fuel od společnosti Brain Gains. Ten si naši pozornost získal především obsahem vysokého množství účinných látek. Kromě nootropik navíc obsahuje také vitamíny a zinek. Tento komplexní produkt si můžete vychutnat celkem v pěti příchutích, takže si na své přijde opravdu každý.

Výhody:

 • Komplexní a bohaté složení
 • Bez kofeinu
 • Jedno balení vám může vydržet až 40 dní

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Kdo ho vyrábí:
Britská společnost Brain Gains je na trhu nováčkem. Nootropic Brain Fuel je ve skutečnosti jejím úplně prvním produktem. Jak už napovídá samotný název společnosti, zaměřuje se na výrobu produktů podporujících mozkovou činnost, efektivitu, spánek a podobně. Kromě Nootropic Brain Fuel má ve svém repertoáru také přípravek pro zlepšení spánku.

V jedné dávce (1-2 odměrky) najdete:
 • 800 mg Alpha GPC

 • 1 500 mg taurinu

 • 2 000 mg L-tyrosinu

 • 600 mg korálovce ježatého

Nootropic Brain Fuel je opravdu napěchovaný účinnými látkami, celkem jich zde najdeme 19. Mezi ty nejvýznamnější patří Alpha GPC, L-tyrosin, korálovec ježatý, Ashwaganda KSM-66 nebo L-theanin. Najdeme zde ale také vitamín C, vitamíny skupiny B a zinek. Vytknout můžeme pouze přítomnost barviva E110, které rozhodně nepatří mezi nejzdravější látky. Mezi jeho negativní účinky paradoxně patří problémy se soustředěním u dětí, u dospělých lidí ale podobný efekt pozorovaný nebyl.

Závěrečné zhodnocení:
Nootropic Brain Fuel je velmi povedený doplněk, který rozhodně naplní vaše očekávání. Disponuje skvělým a komplexním složením, což je vždy základ úspěchu. Nevýhodou je však jeho vysoká cena. Výrobce doporučuje užívat 1-2 odměrky denně. Frekvence užívání se následně samozřejmě promítne na tom, na kolik vás jedna denní dávka ve skutečnosti vyjde. I pokud byste užívali pouze jednu odměrku denně, pohybovali bychom se mezi nejdražšími produkty z celého žebříčku, což se ale vzhledem ke kvalitě dá pochopit. Pokud ale budete užívat odměrky 2, připlatíte si opravdu dost. Je proto na vás, jestli budete chtít do Nootropic Brain Fuel investovat, případně jak si nastavíte dávkování.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  699 Kč

4. Myotec Acetyl-l-carnitine

Myotec Acetyl-l-carnitine

Jako další v pořadí se umístil Acetyl L-Carnitine od společnosti MyoTec. Ten se ve velkém používá jako spalovač tuků, ale slouží mimo jiné i jako nootropikum. V porovnání s ostatními produkty v žebříčku má obrovskou výhodu v tom, že je bezkonkurenčně nejlevnější.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Skvělý poměr cena/kvalita
 • Čistý Acetyl L-Carnitine

Nevýhody:

 • Obsahuje pouze jednu účinnou látku

Kdo ho vyrábí:
Už přes deset let působí značka MyoTec na trhu se sportovní výživou. Dala si za cíl se od konkurence odlišit tím, že používá výhradně čisté a kvalitní přísady, zatímco se obloukem vyhýbá umělým sladidlům. MyoTec se zaměřuje především na sportovce vyznávající zdravý životní styl, kteří vyžadují od svého těla co nejlepší možné výsledky.

V jedné dávce najdete:
 • 510 mg čistého Acetyl L-Carnitinu

Acetyl L-Carnitine bývá doporučován především jako spalovač tuků a zdroj energie v redukčním tréninku. Ve skutečnosti pro tyto účely ale příliš účinný není. To ale neznamená, že by byl úplně k ničemu. Je totiž prekurzorem acetylcholinu, který úuzce souvisí s pamětí, fungováním mozku, soustředěním a podobně. To ho pochopitelně řadí na seznam vysoce efektivních smart drugs, a proto na našem seznamu nesmí za žádnou cenu chybět.

Závěrečné zhodnocení:
Pro Acetyl L-Carnitine platí to stejné, co pro Rhodiola Rosea od Viridianu. Jednosložkový produkt jen těžko může konkurovat komplexním směsím, kterých je na trhu opravdu požehnaně. Acetyl L-Carnitine je ale specifický tím, že se používá i pro čistě sportovní účely. Může být proto efektivním způsobem, jak zabít dvě mouchy jednou ranou – hledáte-li výrobek, který vám pomůže jak na tréninku, tak v práci nebo ve škole, našli jste to pravé. I tohle je ale velice individuální, jelikož například Alpha GPC také s acetylcholinem úzce souvisí, ale kromě toho podporuje navíc produkci růstového hormonu, čímž může v očích mnoha sportovců Acetyl L-Carnitine hravě předčít. Vše proto závisí především na vašich potřebách a preferencích. Nezpochybnitelnou výhodou Acetyl L-Carnitinu je však jeho nízká cena.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  399 Kč
Cena:  449 Kč
Cena:  449 Kč

5. BrainMax Káva s medicinálními houbami

BrainMax Káva s medicinálními houbami

Další příčka patří Coffee BIO od společnosti BrainMax. Jedná se o výběrovou arabiku obohacenou o medicinální houby Lion's Mane a Chaga. Je tedy ideální volbou pro každého milovníka dobré kávy, který potřebuje svůj mozek vyburcovat na maximum. Samozřejmostí je kvalitní a šetrné zpracování a absence umělých látek.

Výhody:

 • Kvalitní káva
 • Skvělá chuť
 • BIO kvalita

Nevýhody:

 • Vysoká cena

Kdo ji vyrábí:
Česká značka BrainMax vznikla jako výsledek snahy vyrobit doplňky stravy, které budou vycházet z nejnovějších vědeckých poznatků a zároveň poskytovat přirozenou sílu přírody. Firma se zaměřuje na doplňky stravy podporující mozkové funkce a produktivitu, proto není žádným překvapením, že v jejím repertoáru najdeme i vysoce kvalitní nootropika.

V jedné dávce (10 gramů kávy) najdete:
 • 9,2 g výběrové arabiky
 • 0,4 g extraktu a prášku Chagy
 • 0,4 g extraktu a prášku Lion's Mane

Kvalitní káva je bohatá na kofein, který je bezpochyby všem dobře známý. Potlačuje únavu (lépe řečeno nám pomáhá ji ignorovat) a pomáhá zlepšit soustředění. Chaga i Lion's Mane jsou houby tradiční čínské medicíny a mají velkou řadu pozitivních účinků. Obě podporují správnou funkci lidského organismu a lepší fungování mozku, které se následně projevuje na zlepšení schopnosti učení a paměti.

Závěrečné zhodnocení:
Coffee BIO je velmi povedený produkt, který udělá radost především každému milovníkovi kávy. Hned na rovinu je potřeba říct, že z hlediska efektivity se na produkty na čele žebříčku moc nechytá. Vynahrazuje to však perfektní chutí a BIO složením, což bude zajisté pro mnohé rozhodující. Velikou nevýhodu však vidíme v ceně. Coffee BIO je drahá jak v porovnání s ostatními nootropiky, tak ve srovnání s kvalitními kávami na trhu. Ve výsledku nám proto nezbylo nic jiného, než ji zařadit až na závěr našeho žebříčku, ačkoliv nás velice příjemně překvapila. 

Nepřehlédněte: Pijete kávu? A znáte rozdíly mezi arabikou a robustou?

 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  449 Kč

Co jsou nootropika a jak fungují?

Nootropika jsou často označovány také jako smart drugs neboli chytré drogy. Tento název docela dobře vystihuje jejich podstatu a pomáhá nám pochopit, jak nootropika vlastně fungují. Nemusíte mít ale strach, že by se snad jednalo o něco zakázaného nebo dokonce nelegálního. Nootropika jsou látky pozitivně ovlivňující funkce mozku, čímž podporují produktivitu, paměť, kognitivní funkce a mnoho dalšího. Jaký přínos mají takové látky pro sportovce? Jedním z největších benefitů nootropik je pozitivní vliv na kvalitu spánku, která se následně promítá na regeneraci. Jak dobře víme, regenerace je pro trénink naprosto klíčová. Některá nootropika ale dokonce přímo ovlivňují hladinu růstového hormonu v těle, čímž ve značné míře podporují efektivitu tréninku.

Na první pohled mohou smart drugs působit jako nějaké zázračné pilulky, díky kterým člověku všechno půjde úplně samo. Tak tomu samozřejmě ani zdaleka není. Žádný doplněk stravy takto nefunguje a nootropika nejsou výjimkou. To však neznamená, že nemohou mít na výkonnost, zdraví a mozkové funkce množství pozitivních efektů. Nootropik existuje nespočet a jejich funkce se často velmi liší. Některá jsou přírodní, jiná mohou být syntetická. Prodejci doplňků stravy často neváhají o pozitivních účincích některých látek opravdu přehánět. Proto je potřeba si dávat pozor na to, jestli daný produkt opravdu obsahuje účinné látky, které skutečně fungují. Než se ale dostaneme k podrobnému rozboru jednotlivých nootropik, musíme si nejprve říct, jaké jsou jejich největší zdravotní benefity.

Nejznámějším nootropikem je bezpochyby kofein.
Nejznámějším nootropikem je bezpochyby kofein.

K čemu se nootropika používají?

Smart drugs si svou přezdívku vysloužily tím, že dokážou nabudit lidský mozek na maximum. Neočekávejte ale žádné halucinace ani žádné jiné stavy, které jsou typické po užívání nejrůznějších ilegálních drog. Tady se bavíme o zvýšené mozkové aktitivě projevující se v lepší paměti, zvýšené produktivitě, lepším soustředění, odolnosti vůči stresu a podobně. Nootropika jsou velice oblíbené mezi studenty, ale stále častěji jejich benefitů využívají i pracující lidé. Zmíněné pozitivní efekty totiž uvítá většina lidí ve všech odvětvích. Mentální pohodu, dobré soustředění, kvalitní spánek a odolnost vůči stresu ale ocení také sportovci. To platí především pro profíky, ale není důvod, proč by z nich nemohl profitovat také kterýkoliv hobík.

S jakými nootropiky se můžete setkat?

Nootropik existuje opravdu mnoho. Tato kategorie nemá přesně dané hranice, proto se občas můžete setkat s poněkud protichůdnými názory na to, jaké látky mezi smart drugs patří a které už nikoliv. My se dnes zblízka podíváme na ty nejčastější a nejúčinnější nootropika, se kterými se můžete setkat ve většině doplňků stravy.

Alpha GPC

Alpha GPC je formou kvazi-vitamínu cholinu, který je nezbytný pro vznik neurotransmiteru acetylcholinu. Proč je pro lidské tělo významný? Je totiž důležitý pro zdraví mozku a často bývá skloňován v souvislosti se zlepšováním paměti, schopnosti učení, koncentrací a duševní rovnováhou. Alpha GPC navíc podporuje regeneraci po tréninku, díky čemuž se dostal do hledáčku mnoha sportovců. Jeho další velkou výhodou je především skutečnost, že dokáže člověka poměrně dost nabudit a navíc podpořit produkci růstového hormonu. V konečném důsledku je proto Alpha GPC jedním z nejdůležitějších nootropik, které sportovcům nabízí opravdu širokou škálu pozitivních účinků. Pořádnou dávku Alpha GPC najdete především v produktech Now Foods Alpha GPC, Brain Gains ​​Nootropic Brain Fuel a BrainMax 2.1 Neurohacker Manifesto.

L-theanin

Velmi nedoceněným nootropikem je L-theanin. Tato aminokyselina dokáže nabídnout nespočet zdravotních benefitů. Hlavním z nich je zvyšování množství alfa vln v lidském mozku. Co to znamená v praxi? Alfa vlny jsou důležité pro učení, produktivitu, kvalitní spánek a dokonce pozitivně působí i na imunitu. Navíc funguje velice dobře s kofeinem, který je také významným nootropikem. Na sílu L-theaninu vsadily především produkty jako Madmonq a Brain Gains ​​Nootropic Brain Fuel.

Zdrojem theaninu je mimo jiné třeba zelený čaj.
Zdrojem theaninu je mimo jiné třeba zelený čaj.

L-tyrosin

Aminokyselina L-tyrosin je spojována s odolností vůči stresu a s udržováním dobré nálady. Jedním z derivátů L-tyrosinu je totiž dopamin, hormon zodpovědný za odměny našeho mozku v podobě navozování příjemných pocitů a emocí. Pro sportovce je ale důležitá především schopnost L-tyrosinu podporovat výkonnost v náročných podmínkách. Je ale fér uvést, že na toto téma neproběhlo dostatečné množství studií a jedná se tudíž stále spíše o spekulaci. L-tyrosin najdete ve velkém množství produktů, mezi něž patří například Godlike, Madmonq, Hitec Nutrition nebo BrainMax 2.1 Neurohacker Manifesto.

Kofein

Kofein asi není potřeba nikomu představovat. V nějaké formě se s ním setkal téměř každý. Nachází se totiž hlavně v kávě, čaji, hořké čokoládě a v energetických a některých slazených nápojích. Mnoho lidí má ale trochu zkreslenou představu o tom, co kofein dokáže. Často se totiž setkáváme s tvrzením, že kofein dodává tělu energii, což není pravda. Kofein ve skutečnosti dokáže v těle blokovat adenosin, který je zodpovědný za pocit únavy. To se pochopitelně projeví tím, že po užití kofeinu máme pocit, že už nejsme unavení. Přesně proto se kofein těší celosvětové popularitě. Užívání kofeinu by se ale nemělo přehánět. Může totiž způsobit problémy se spánkem, což platí především pro lidi, kteří jej přijímají pravidelně ve velkých dávkách. Slušnou porci kofeinu nabízí například Godlike, Madmonq, Brainmax Coffee Bio nebo Hitec Nutrition.

Rozchodnice růžová

Rhodiola rosea je velice efektivní pomocník v boji proti únavě a nízké produktivitě. Pomáhá organismu přizpůsobit se měnícím se vnějším podmínkám (jedná se o adaptogen). Významný přínos rozchodnice je ale především v tom, že pomáhá bojovat s tzv. mozkovou mlhou. Tímto pojmem se označuje stav, ve kterém člověk nedokáže jasně přemýšlet, má problémy s pamětí a je podrážděný, a trápí lidi, kteří jsou ve velkém stresu anebo mají nedostatek spánku. S rozchodnicí růžovou se setkáte v produktech Madmonq, Viridian Rhodiola Rosea a Hitec Nutrition.

Rozchodnice růžová bývá velmi často skloňovaným nootropikem.
Rozchodnice růžová bývá velmi často skloňovaným nootropikem.

Pro koho jsou nootropika vhodná?

Cítíte se pod tlakem, jste často unavení, máte problémy se spánkem, cítíte se málo produktivní nebo máte problémy s učením? Pokud jste si alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, měli byste dát smart drugs šanci. Sice díky nim nevyřešíte všechny problémy ze dne na den, ale rozhodně vám pomohou je alespoň minimalizovat. Jak už jsme psali výše, výhod nootropik už dávno nevyužívají pouze studenti zahlcení hromadami učení. Pokud chcete zkrátka zvýšit svou produktivitu nebo například zlepšit kvalitu spánku, budou vám nootropika velice nápomocná. Množství, které je vhodné užívat, se u každé látky liší. Vždy je proto potřeba se řídit instrukcemi výrobce a nepřekračovat doporučené dávkování.

Mohou mít nootropika vedlejší účinky?

Když už je řeč o doporučeném dávkování, musíme se na chvíli zastavit také u možných nežádoucích účinků. Tady ale musím opět zopakovat to, co platí i pro denní dávkování. Každá látka je jiná. U většiny smart drugs ale platí, že žádné vážné nežádoucí účinky nezpůsobují. Dejte ale pozor na to, že někdy si jejich negativních dopadů ani nemusíte všimnout. Typickým případem je kofein, který ve větších dávkách způsobuje problémy se spánkem. Problém je v tom, že lidé po nějaké době přestanou slabý spánek vnímat jako něco neobvyklého a jeho nedostatek považují za naprosto běžný stav. Kvalita spánku totiž nesouvisí pouze s tím, kolik hodin strávíte v posteli. Více o kvalitě spánku se dočtete v našem rozsáhlém článku obsahujícím tipy na zlepšení spánku. A pokud si nejste jistí, kolik kofeinu můžete za den bez problému přijmout, přečtěte si článek na webu Kávové Listy, který pojednává o množství kofeinu v kávě.

Zdroje

 1. Effects of caffeine on human health - PubMed. PubMed [online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12519715/

 2. ZÁRUBA, Milan. Léky podporující učení [online]. Brno, 2007 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/q5uiq/. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Jiří ŠIBOR.
 3. Biohacking: Definition, Safety, and Top 11 Hacks for Beginners. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005 [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/biohacking

 4. The 14 Best Nootropics and Smart Drugs Reviewed. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005 [cit. 16.02.2023]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/nootropics

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (1)

Team Kuku
Leden 12, 2023

Dobrý den, chci se zeptat nevíte co se stalo s HiTec Nutrition IQ? :)

Nikde to není k mání.. :/

Děkuji za případnou odpověď.

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)