Strava

Kokosová voda, aneb zázračný suplement?

Autor: Mirek Dvořák |

Během posledních pár let se suplementy dostávají do popředí natolik, že začínáme zapomínat na naprosto základní věci, které desítky let nesměly v repertoáru sportovců chybět. Tak se mimo jiné stalo to, že jsme místo kokosové vody začaly používat nesmyslné EAA a podobné doplňky. A právě proto jsme se rozhodli k tvorbě našeho dnešního článku, kde vám užívání kokosové vody objasníme.

Benefity užívání kokosové vody

Jak už jste z našich článků pravděpodobně zvyklý, budeme se snažit tuto problematiku zachytit z obou stran a případné pozitivní či negativní efekty vždy doložíme relevantními vědeckými studiemi.

Ze všeho nejdřív bychom si měli představit efekty pozitivní, které v případě kokosové vody samozřejmě převažují:

1. Pomáhají předcházet ledvinovým kamenům

V případě kokosové vody se ve vědeckých kruzích vyskytuje zásadní problém- převážná část vědeckých studií je prováděna na krysách či jiných zvířatech, což není tolik relevantní jako studie na lidech, nicméně stále tyto výsledky můžeme považovat za aplikovatelné na člověka. Jednou z takovýchto studií je například výzkum, který potvrdil, že pravidelný přísun kokosové vody může snížit tvorbu ledvinových kamenů. Ty vznikají v našich ledvinách jako důsledek hromadění oxalátů a kalcia, jejichž kombinace vytváří drobné krystalky v ledvinách a následně i v moči. Odborníci zároveň věří, že pravidelný přísun kokosové vody může odstraňovat volné radikály z těla, což by s sebou přinášelo celou řadu dalších pozitivních efektů.

Kokosová voda benefity

 

2. Dokáže snižovat krevní tlak

Jeden z mála odborných výzkumů provedených na lidech potvrdil, že kokosová voda dokáže u lidí s hypertenzí snižovat systolický tlak. K tomuto pozitivnímu efektu došlo u téměř 80% pozorovaných subjektů. Tento pozitivní efekt je připisován nejčastěji připisován vlivu draslíku, který kokosová voda obsahuje v poměrně velkém množství.

3. Dodá tělu elektrolyty po sportovní aktivitě

Jistě nesmíme opomenout ani blahodárný vliv kokosové vody na sportující jedince. Právě díky obsahu výše zmíněného draslíku je totiž kokosová voda skvělým zdrojem elektrolytů nejen po sportovní aktivitě. Dle dostupných informací totiž dokáže kokosová voda hydratovat po tréninku stejně dobře jako různé iontové nápoje k tomu určené, nicméně je většinou podstatně levnější.

Kokosová voda balení

 

4. Další benefity

Jelikož kokosová voda má opravdu široké spektrum účinků, bylo by jejich zmiňování v jednom článku velmi rozsáhlé a nepřehledné. Některé z dalších významných benefitů proto zmíníme pouze v odrážkách, přičemž za každou opět najdete odkaz na relevantní vědeckou studii:

  • Ve studiích na zvířatech byl prokázán efekt na odstraňování volných radikálů z těla (studie)
  • Ve studiích na krysách se prokázalo, že kokosová voda dokáže optimalizovat hladinu cukru, což z ní dělá potenciálně velmi vhodnou potravinu pro prevenci diabetu (studie)
  • Studie na krysách poukazují na snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi (studie)

Má kokosová voda nějaká negativa?

Negativ kokosové vody rozhodně není mnoho. Vlastně i při sebeusilovnějším mě napadají pouze jedno. Pokud kokosová voda projde nějakou formou úpravy, ničí se zdraví prospěšné látky. To je důvod, proč bych osobně určitě nedoporučoval kokosovou vodu z koncentrátů. O něco lepší variantou je pasterovaná kokosová voda, kterou naleznete v naprosté většině supermarketů. Tento proces sice také nezachovává všechny prospěšné nutrienty, nicméně přiznejme si, že v našich končinách je nemožné pít denně vodu z čerstvě utrženého kokosu.

Kokosová voda varianty

 

Kdy je ideální čas na kokosovou vodu?

Vzhledem k tomu, že značná část vody odchází z našeho těla při sportovní aktivitě, je ideální čas na kokosovou vodu právě po tréninku. Doplní tělu všechny potřebné elektrolyty včetně sodíku, který z našeho těla poměrně výrazně odchází potem (podle některých odborných knih z těla odchází až 3g sodíku na litr potu) a vy se jeho doplněním po tréninku budete cítit mnohem lépe.

Stejně tak kokosovou vodu rozhodně doporučuji například pro powerliftery, kteří shazují váhu do váhové kategorie. Pokud po vážení doplníte ztracené elektrolyty formou kokosové vody, rozhodně i v tomto případě zaznamenáte pozitivní efekt.

Jinak ale je možné pít kokosovou vodu kdykoliv během dne, pokaždé když na ni dostanete chuť. Přeci jen se jedná o osvěžující nápoj, který obsahuje jen poměrně malé množství kalorií.

Kokosová voda chuť

Jaký je rozdíl mezi kokosovou vodou a kokosovým mlékem?

Kokosové mléko je velmi známá surovina obzvláště mezi lidmi, kteří se rádi pohybují v kuchyni. Mezi laiky ale velmi často dochází k záměně kokosového mléka s kokosovou vodou, a proto by bylo dobré si jasně definovat rozdíly.

Zatímco kokosová voda se získává z mladého kokosu, kokosové mléko je výsledkem zpracování zralé dužiny kokosu s horkou vodou. Kokosové mléko je podstatně silnější než kokosová voda, nicméně oba produkty mají naprosto odlišné nutriční hodnoty. Zatímco půllitr kokosové vody má necelých 100 kcal, stejné množství kokosového mléka obsahuje dle dostupných informací až devětkrát tolik. Kokosové mléko je stejně jako kokosová voda zdrojem sodíku, draslíku, vápníku, železa a dalších mikronutrientů, nicméně obsahuje mnohem více tuků (nasycených i nenasycených), proto se hodí spíše než na běžné použití jako přísada do vaření. Kokosovou vodu je naproti tomu možné pít takřka denně.

Zelený kokos na výrobu kokosové vody

 

Kde se dá kokosová voda koupit a jakou vybrat?

Možností, kde koupit kokosovou vodu, je hned několik. Pravděpodobně nejpraktičtější variantou je navštívit kteroukoliv lepší drogerii, kde by kokosovou vodu měli mít. Stejně tak některé specializované obchody jsou dobrou volbou, například Shin Food s korejskými specialitami, který má hned několik poboček například v Praze.

Z mých zkušeností je rozhodně nejlepší koupit kokosovou vodu spolu se suplementy. Například na webu Kulturistika.com můžete nakoupit CocoXim, která z mého pohledu patří rozhodně k těm nejkvalitnějším a navíc dostupná za cenu podstatně nižší než v drogeriích. Nehledě na to, že můžete počkat na nějakou slevu a vyjde vás ještě levněji, můžete si objednat hned několik balení a kokosová voda vám přijde bez jakýchkoliv starostí až domů spolu s doplňky. Navíc je dostupná hned ve 4 variantách, z nichž si vybere opravdu každý.

Kokosovou vodu Cocoxim můžete koupit např. na Kulturistika.com
Zkontrolovat cenu

No a to by bylo pro tento článek všechno. Doufáme, že pro vás byl užitečný a kokosovou vodu alespoň občas zařadíte, protože je to nápoj, který rozhodně má co nabídnout. Pokud máte nějaké otázky, můžete se jako vždy ptát v komentářích a my vám vždy rádi odpovíme.

Další podobné články:

Kokosová voda, aneb zázračný suplement (Video):

 

Podobné články

Diskuze (2)

Jan Šindelář
Duben 29, 2020

Dobrý den, našel jsem kokosu vodu ve formě prášku. Myslíte že to má smysl, nebo je to kravina?

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Pepe Cheb
Červenec 9, 2020

V Globousu zakoupená coco xim bez příchutě , a chutná jak voda z kytek bleee jak to může někdo pít ? Zlazá čistá voda

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(-10)