Strava

Jak vypadá nejlepší redukční dieta? Odpověď vás překvapí.

Autor: Sebastián Okruhlica |

Diety. Každý z nás se již za život s nějakou bezpochyby setkal. Pokud jste ji nezkoušeli vy sami, mohli jste sledovat třeba někoho ze svých přátel, jak se snaží během nějakého časového období shodit co nejvíce kilo.

Různé druhy diet jsou populární především mezi mladými lidmi, kteří touží po dokonalé postavě. Tyto diety však mají několik zásadních problémů. Proč je většina z nich pouhý nesmysl? A existuje vůbec nějaká dieta, která je 100% účinná a funguje pro všechny? Čtěte dál a vše se dozvíte.

Zdravý životní styl je běh na dlouhou trať

Svět kolem nás neustále zrychluje, a tak je pochopitelné, že i my se snažíme všechno dělat co nejrychleji. Obzvlášť pokud jde o něco jako hubnutí. Přece jenom kdo by nechtěl dosáhnout perfektní formy během pár měsíců, nebo dokonce pouhých pár týdnů. Bohužel takhle lidské tělo nefunguje.

Když se rozhodnete držet měsíční odtučňovací kůru, pravděpodobně budete na jejím konci vážit méně než předtím, možná se dokonce budete i cítit lépe. Otázka však je, jak dlouho tento stav vydrží. Realita je totiž taková, že chvíli po návratu k vašemu normálnímu režimu se vám všechna shozená kila zase vrátí a vy budete zase tam, kde jste začali.

 

Když takovýto způsob hubnutí nefunguje, proč se k němu lidé tak často vrací? Jednoduše proto, že díky těmto dietám mají lidé často dobrý pocit z toho, že pro sebe něco dělají. Bohužel tímto způsobem svému tělu spíše ubližujete a místo hubnutí budete kila naopak nabírat.

Nedostatečné stravování

Proč většina diet nefunguje?

Nejenom že naše tělo špatně reaguje na radikální změny jídelníčku, ale ani my samotní u nich většinou nedokážeme vydržet. Je to jednoduše proto, že nelze do konce života z naší stravy vyřadit například cukry. Když se rozhodnete držet dietu, ve které omezíte příjem sacharidů na naprosté minimum, může se to ze začátku zdát jako skvělý nápad.

 

Ale jak dlouho takto vydržíte fungovat? Dřív nebo později se stejně vrátíte ke svému původnímu jídelníčku a nastane situace, kterou jsem popisoval výše. Jestli jste milovník stejků, je nesmysl přestat jíst maso, protože se budete ze začátku přemáhat, ale nakonec stejně nejspíše skončíte s flákotou masa na talíři.

Něco jiného je, pokud jsou vaše stravovací návyky opravdu nezdravé a jediným zdrojem vaší potravy je McDonald. V takovém případě je nějaká radikálnější změna pochopitelně na místě. Nikdy však neomezujte příjem základních nutrientů, jako jsou tuky, cukry a bílkoviny, na úplné minimum.

Nefungování diety

Jak by měla vypadat ideální dieta?

Správná dieta by měla splňovat několik podmínek, díky kterým se dá předpokládat, že bude dlouhodobě fungovat bez toho, aby škodila vašemu zdraví. Pravidla jsou následující:

1. Nesmí být náročné ji dodržet

Aby se dala dieta držet dlouhodobě, nesmí vás nějak výrazně omezovat. V opačném případě je velmi pravděpodobné, že vaše odhodlání nebude mít dlouhé trvání a vy se tak opět vrátíte do zajetých kolejí.

2. Přináší výsledky v krátkém časovém úseku

Ze začátku nemůžete čekat žádné zázraky. I přes to byste se ale měli začít cítit lépe. I když si okolí nevšimne žádných rozdílů, vy začnete pozorovat drobné rozdíly mnohem rychleji. Pokud po měsíci na určité dietě necítíte žádný rozdíl, asi to není to pravé pro vás.

 

3. Výsledky dlouhodobě udržuje

Jak už jsem psal výše, dieta musí mít efekt především z dlouhodobého hlediska. Až tehdy si změn začne všímat i okolí. Důležité je ale to, že si tyto výsledky dokážete udržet, v nejlepším případě je ještě zlepšovat.

4. Dostatečně zajišťuje obsah všech nutrientů

Dočista z jídelníčku škrtnout tuky nebo například cukry, jak doporučují některé diety, je naprostý nesmysl. Zdravá strava je vyvážená a obsahuje všechny potřebné živiny. Kvůli dietě není potřeba se omezovat v tom, co máte rádi. Je pouze důležité jíst vše s mírou.

5. Neškodí vašemu zdraví

Toto je poslední, ale nejdůležitější bod ze všech. Extrémním hubnutím si maximálně přivodíte zdravotní potíže. Zpomalte, buďte trpěliví a výsledky se dostaví.

Když přihlédneme k výše zmíněným bodům, je jednoduché konstatovat, jak by měla správná dieta vypadat. Měla by se skládat z vyvážené potravy, které obsahuje hodně ovoce, zeleniny a všeho, co vám vaši rodiče v mládí vnucovali. Nenuťte se do ničeho násilím, protože byste u toho stejně nevydrželi. Najděte kompromis mezi tím, co je zdravé a co vám chutná.

Náš tip
V případě, že si nevíte rady s tím, jak si připravit zdravé jídlo, aby chutnalo dobře, podívejte se na našich 9 tipů pro zdravé fitness svačiny, ze kterých si můžete vzít inspiraci.

Ideální dieta

 

Zhubnout je vlastně velmi jednoduché

Věc, kterou je potřeba si uvědomit je, že nic nefunguje na každého člověka stejně. Co funguje pro jednoho, nemusí pro toho druhého a naopak. Proto jsou někteří lidé schopni jíst celý život fast food a nepřibrat ani kilo, zatímco druzí si musí svoji stravu důsledně hlídat. Co ale funguje pro všechny?

Pokud budete jíst vyváženou stravu, která obsahuje všechny důležité nutrienty, jediné, co si musíte hlídat, je kalorický deficit. Ten se dá dosáhnout velmi jednoduše i bez toho, abyste museli hladovět. Stačí se dostatečně pohybovat. Začněte běhat, choďte na delší procházky nebo začněte navštěvovat posilovnu. V konečném důsledku je jedno, jaký pohyb děláte.

Důležité je, že tím zajistíte dostatečný výdej energie, díky kterému půjdou vaše kila dolů. Pohyb a vyvážená strava jsou to jediné, co je k hubnutí doopravdy potřeba. Pamatujte, že žádná dieta vám dlouhodobě nepomůže udržet si zdraví ani dobrou postavu.

To je od nás pro dnešek vše. Držíte nějakou dietu? Pokud ano, klidně se s námi v komentářích podělte o vaše zkušenosti, nebo se na nás obraťte s vašimi dotazy.

NÁŠ TIP: Jak vybrat spalovač tuků, který opravdu funguje?

Další podobné články:

 

Podobné články

Diskuze (1)

Ahoj
Říjen 19, 2020

Děkuji za to že tuto stránku sdílíte

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(-4)