Moderní výživa ve fitness a silových sportech: Nejlepší kniha o výživě? [recenze]

Rozumět výživě je pro sportovce naprosto zásadní. Bohužel toto téma není zrovna jednoduché a pro pochopení toho, jak si nastavit správný jídelníček a na co všechno je potřeba si dát pozor, zkrátka nestačí přečíst si pár krátkých článků na internetu. Chcete-li dosáhnout maximálních výsledků, musíte výživě rozumět opravdu do detailu. A k tomu jsou potřeba kvalitní zdroje. Kniha Moderní výživa ve fitness a silových sportech od Lukáše Roubíka a kolektivu v současnosti asi nejlepší publikace na toto téma v České republice. Neměla by proto chybět na poličce žádného sportovce, který bere výživu opravdu vážně a chce se v tomto tématu dovzdělat.

Moderní výživa ve fitness a silových sportech - Lukáš Roubík a kolektiv
Kategorie: Ostatní
Zpracování
10.0/10
Čtivost
9.0/10
Cena
9.0/10
Relevantnost informací
10.0/10
Celkové hodnocení
9.5
z 10 bodů

 

Nakupte knihu Moderní výživa za skvělou cenu

Jaké máme s knížkou zkušenosti? Obsahuje dostatek relevantních informací, nebo jen opakuje několikrát zrecyklované mýty, kterých je plný internet? A pro koho je vlastně vhodná? To vše a mnohem více se dozvíte v dnešní recenzi.

Kvalitní zdroje a relevantní informace

Nebudeme chodit kolem horké kaše a řekneme si to narovinu. Kniha Moderní výživa ve fitness a silových sportech je plná nejnovějších studií, vědeckých poznatků a všemožných dalších relevantních zdrojů. Z provedených výzkumů ale nedělá unáhlené závěry, jak tomu u mnoha autorů bývá zvykem. Naopak jde v mnoha ohledech proti proudu a nebojí se na férovku říct i závěry, které pro čtenáře mohou být spíše zklamáním. Kolektiv autorů opakovaně odmítá některé nejnovější trendy a poukazuje na jejich nelogičnost nebo na to, že se jejich účinky v mainstreamu často velmi přehání. Zkrátka a dobře se vám nesnaží za každou cenu prodat sebevětší blbost.

Na knize oceňuji především to, že si na nic nehraje a nepotřebuje přicházet s žádnými „revolučními a zaručenými” postupy. Autoři zdůrazňují, že při sestavování jídelníčku je potřeba přistupovat ke každému individuálně a nepoužívat jeden „osvědčený” postup na každého člověka bez rozdílu.

Moderní výživa ve fitness a silových sportech
Po stránce obsahu a relevantních informací nemáme Moderní výživě co vytknout.

Přehledná struktura

V první části knihy se seznámíte s fungováním lidského mikrobiomu, se základními makronutrienty, jejich zdroji a způsoby přípravy. Autoři se postupně věnují i všem kategoriím sportovních suplementů, přičemž důraz věnují i jednotlivým látkám a jejich účinkům. V závěru se několik odborníků ve své kategorii (physique, silový trojboj, bikini fitness, strongman atd.) podělí o cenné rady a tipy k sestavení jídelníčku. Samozřejmostí jsou i vzorové jídelníčky, ze kterých může čtenář dále vycházet. Napříč celou knihou na vás čekají praktické rady, které jsou v běžném životě extrémně cenné. Dozvíte se například, kdy se vyplatí nechat si trochu více rozvařit rýži, na čem si udělat míchaná vajíčka nebo ve které dny je dobré trochu ubrat s bílkovinami.

Pro koho je kniha vhodná?

Moderní výživa ve fitness a silových sportech obsahuje jak úplné základy, tak pokročilé informace, které využijí spíše zkušenější sportovci. Dalo by se tedy říct, že z ní může čerpat informace téměř kdokoliv. Osobně si ale myslím, že než se rozhodnete do knihy investovat, zjistěte si o tématu výživy alespoň základní informace. V jednotlivých kapitolách se totiž často zachází i do detailů, které mohou být pro úplného laika poměrně těžce pochopitelné. Počítejte proto s řadou cizích slov a latinských pojmů. Je ale fér říct, že i pokud nebudete stoprocentně chápat každý detail, z knihy si můžete odnést opravdu obrovské množství cenných informací.

Za tu cenu se prostě vyplatí

Pokud nejste fanoušky suchého textu, nemějte strach. Kniha obsahuje množství nákresů, grafů a tabulek, které ji dělají přehlednější a více čtivou. Musíme také ocenit velmi kvalitní zpracování, díky kterému knížka v ruce působí opravdu solidně. Přesto se nemusíte bát, že byste za ni museli utratit majlant. V současné době se prodává za 499 Kč, což je vzhledem ke kvalitě zpracování, délce a množství obsažených informací více než přijatelná cena.

Nakupte knihu Moderní výživa za skvělou cenu

Závěrečné shrnutí

Chcete-li si obohatit znalosti v tématu výživy, v současnosti na českém trhu neseženete lepší publikaci, než je Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Najdete v ní nespočet relevantních informací, spolehlivých zdrojů a praktických rad. Zároveň obsahuje i modelové jídelníčky od zkušených sportovců. Pokud berete otázku výživy vážně, tahle kniha vám doma zkrátka nesmí chybět.

Uživatelské recenze (1)

Vit
Červenec 16, 2023

Podle me vychazi hodnoceni na "4 hvezdy z 5ti". Vyhody zcela vystihuje recenze vyse, za nevyhodu povazuji nekdy dost velkou slozitost textu. Muze tedy jen tezko pomoci, jestlize nekdo teprve zacina cvicit (nebo mozna i jinak sportovat).

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(0)