Prom-IN Kreatin HCl – Revoluční forma kreatinu, která nahradí monohydrát? (Zkušenost)

Kreatin je pro většinu lidí hned po kvalitním proteinu jedním z nejoblíbenějších suplementů. Samozřejmě se není čemu divit. Existuje spousta studií, které prokázaly řadu pozitivních vlivů jak na regeneraci, tak na silovou výkonnost sportovců. Dlouhá léta byl za nejlepší volbu považován kreatin monohydrát.

Poslední dobou však získává čím dál větší popularitu také kreatin HCl, tedy hydrochlorid. Tento produkt jsme se samozřejmě rozhodli hned vyzkoušet a vy se dnes můžete podívat, co si o něm myslíme a jestli je tato nová forma kreatinu v něčem lepší než osvědčená klasika.

Prom-IN Creatine HCL
Kategorie: Ostatní
Dávkování
9.5/10
Účinnost
9.1/10
Cena
7.9/10
Poměr cena/efekt
8.8/10
Stravitelnost
9.8/10
Celkové hodnocení
9.0
z 10 bodů

 

Tabulka cen pro Prom-IN Creatine HCL
Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  389 Kč
Cena:  399 Kč
Cena:  479 Kč

Společnost Prom-IN určitě není třeba představovat. V jejich repertoáru najdeme mimo jiné samozřejmě i různé formy kreatinu. My se ale zaměříme na formu HCl a podíváme se na důvody, proč je lepší než jiné varianty.

Proč je hydrochlorid lepší než monohydrát?

Každá kapsle v balení obsahuje 100% kreatin ve formě hydrochloridu. Ten má v porovnání s mnohem populárnějším monohydrátem hned několik výhod. Tou největší výhodou je eliminace různých trávicích potíží a křečí, kterými někteří uživatelé monohydrátu po požití trpěli, nebo například přílišného zadržování vody.

Z mého pohledu je obrovskou výhodou také jednoduché dávkování. V případě monochloridu je důležité ho dávkovat společně se sacharidy, aby ho tělo dokázalo lépe zpracovat. To může představovat problém nejen pro někoho, kdo si musí hlídat svůj denní příjem kalorií, ale také to začne být po nějaké době velmi otravné.

Vzhledem k tomu, že hydrochlorid je lépe stravitelný, není problém ho dávkovat samostatně. Na druhou stranu je fér podotknout, že kreatin ve formě HCl je o něco dražší a kromě toho má taky velmi hořkou chuť, kterou rozhodně nelze považovat za pozitivum. Tento problém se však dá jednoduše vyřešit dávkováním v kapslích.

Prom-in Creatine HCl Kreatin hydrochlorid
Kreatin hydrochlorid je nejlepší užívat ve formě kapslí.

Jednoduché dávkování, které ušetří spoustu času

Jedna denní dávka kreatinu HCl je vzhledem k jeho dobré rozpustnosti a tím pádem i lepší vstřebatelnosti pouhých 1400 mg, což je o poznání méně než u výše zmiňovaného monohydrátu. V případě Prom-IN Creatine HCl tato dávka představuje 2 kapsle, které stačí zapít obyčejnou vodou. Výrobce doporučuje tyto kapsle užívat po tréninku.

Nicméně vzhledem k tomu, že nejsem velkým fanouškem předtréninkových nakopávačů, bral jsem dvě kapsle i před tréninkem, abych využil energizujícího efektu, který hydrochlorid nabízí. V případě doporučeného dávkování vám celé balení vystačí na 120 dní, pokud se rozhodnete dávkování upravit, tato doba se o polovinu zkrátí.

Náš tip!
Pokud chcete váš trénink odmakat na maximum, vyzkoušejte také předtréninkovku Nitrox Pump, ve které je kreatin HCl bohatě obsažen.
Prom-in Creatine HCl dávkování
Kreatin HCl není potřeba užívat se sacharidy, ale bohatě ho stačí zapít čistou vodou.

Vyplatí se za něj připlatit?

Kdybych měl vybrat největší nevýhodu tohoto výrobku v porovnání s obyčejným monohydrátem, byla by to právě cena. Nicméně vyšší cena pochopitelně souvisí s lepším efektem. 3 Kč za jednu dávku jsou vzhledem k nabízeným účinkům zcela přijatelné a co se poměru ceny a kvality týče, myslím, že hydrochlorid od Prom-IN nastavil laťku dost vysoko a na trhu se mu v tomto ohledu vyrovná jen malé množství produktů.

Tabulka cen pro Prom-IN Creatine HCL
Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  389 Kč
Cena:  399 Kč
Cena:  479 Kč
Prom-in Creatine HCl cena a kvalita
Poměr ceny a kvality je v tomto případě naprosto skvělý.

Je forma HCl účinná?

Efektivita tohoto produktu je bezpochyby zásadní kritérium pro hodnocení. Jak už jsem předeslal v předchozích odstavcích, forma HCl je opravdu velmi účinná. Odpověď na otázku, jestli je opravdu lepší než monohydrát, je poměrně jednoduchá. Ano. Vzhledem k jeho lepší biologické dostupnosti jej tělo dokáže lépe zpracovat a následný efekt je pochopitelně mnohem výraznější.

Ze své osobní zkušenosti můžu říct, že díky hydrochloridu jsem po tréninku pociťoval mnohem lepší regeneraci a zvýšení silové výkonnosti. Tato forma kreatinu samozřejmě disponuje efekty, které jsme detailněji rozebírali v samostatném článku ze série suplementů pod drobnohledem, ale primárně ucítíte tato pozitiva spjatá s tréninkem.

Jelikož se můj trénink většinou skládá z kombinace atletické a silové přípravy, musím říct, že pozitivní efekt jsem vnímal v obou případech. Ani po náročném tréninkovém dni mě svaly nebolely tolik jako dřív, takže jsem byl i po náročném tréninku nohou schopný další den absolvovat běžecký trénink.

Když jsem Creatine HCl užíval dlouhodobě, zaregistroval jsem také nárůst síly, který s regenerací souvisí. Po absolvování silové přípravy se mi povedlo zvednout na základní cviky v průměru o 10 kg více. Je samozřejmě jasné, že za vším nestojí pouze kreatin, ale hlediska účinnosti opravdu nemám co vytknout.

Prom-in Creatine HCl účinnost
HCl je mimořádně účinná forma kreatinu.

Koupit za nejlepší cenu

Závěrečné shrnutí

Můj celkový dojem z tohoto produktu je opravdu velmi pozitivní. Forma HCl disponuje řadou výhod, které z něj dělají vskutku kvalitní kreatin, který se určitě vyplatí vyzkoušet. Kromě skvělé účinnosti považuji za největší výhodu dávkování, protože je rychlé a jednoduché. Cena je sice vyšší než u většiny konkurenčních výrobků, ale odpovídá i vyšší kvalitě. Z mého pohledu se jedná o velmi kvalitní suplement, který můžu vřele doporučit.

To je z naší strany pro dnešek vše. Do komentářů nám můžete napsat, co si myslíte o této formě kreatinu vy, nebo se na nás můžete obrátit s vašimi dotazy.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (17)

Radomir
Únor 29, 2020

Mě osobně monohydrát nesedí. Vždy mě prohnal, takže jsem jej nikdy nemohl využívat. Vyzkoušel jsem před 2 lety HCL od kamaráda z USA a nemohl si jej vynachválit. Na našem trhu bohužel chyběl. Když s tím Prom In přišel, okamžitě jsem vyzkoušel a nelituji. Myslím si že efekt je naprosto stejný jako u monohydrátu ale benefit, že nemusím hned hledat záchod je k nezaplacení. Doporučuji všem!

Souhlasím(+25)
Nesouhlasím(-5)
Jakub
Březen 1, 2020

Dobry den, HCL forma kreatinu je pro me prijemnejsi nez monohydrat a hlavne pohodlnejsi. Neresim prijem se sacharidy ci ne nebo rozpustnost ve vode. Dve kapsle zapit vodou a je to. Nicmene resim, a rad bych pozadal o radu, je je potreba/doporuceno brat HCL i v netreninkovy den a nebo je tato forma myslena a dostacujici pouze v treninkove dny? Predem dekuji

Souhlasím(+3)
Nesouhlasím(0)
Honza
Březen 1, 2020

Ahoj, určitě brát i v netreninkové dny ;-). Osobně HCL od Prom-in beru už od října 2019 a nemohu si ho vynachválit.

Souhlasím(+5)
Nesouhlasím(-5)
Adam
Březen 6, 2020

jestli bereš 2 kapsle denně tak je to celkem jedno

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(-3)
Martin david
Březen 3, 2020

zaujal mě tvůj trénink, kdy kombinuješ silovku a další den běh, můžeš se o tom více rozepsat? kolikrát týdně máš činky, kolikrát běh? dlouhé nebo krátké vzdálenosti? honíš časy nebo jen vyklusáváš? kolik máš v tom případě v týdnu volna?

Souhlasím(+4)
Nesouhlasím(0)
Patrik
Březen 8, 2020

Písal som vám pár dni dozadu aj na mail, ale neúspešne a bez odpovede, tak skúsim tu. Prosím vás, pri článku top 10 kreatin produktov, pri Prom-In kreatine je uvedených 99percent obsahu kreatinu a pri ostatných je všetko 100%, prečo je tomu tak? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Dominik
Březen 10, 2020

Znamená to tedy že 5g kreatin monohydrátu se rovná 1400mg kreatin hydrochloridu ? (zhruba)

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
David
Březen 12, 2020

Ptal jsem se na to přímo v Prom-IN a zhruba to tak je díky větší čistotě a lepší vstřebatelnosti atd ... místo 5g jsem začal brát 2 kapsle

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
David
Březen 12, 2020

Za mě hrozně TOP produkt. Jak bylo zmíněno v článku a jak ze i spousta lidí píše- 0 slovy NULA problémů se zažíváním. Po klasickém mono jsem byl nafouknnutý atd. prostě mi to nesedělo. Beru HCL už třetí balení a ani jednou jsem nic takového nezaznamenal. Takže třikrát HŮRÁ pro promiň

Souhlasím(+7)
Nesouhlasím(0)
DavidR
Duben 22, 2021

Dobrý den,mohu se prosím zeptat,jestli bude mít nejaký účinek,když budu brát jen jednu kapsli denně?Poznám to na sobě? Mám celkem fyzicky náročnou práci,ale nejsem sportovec ani neposiluji,tak jsem si právě myslel,že by jedna kapsle mohla být pro mě optimální..Prosím tedy o Váš názor,děkuji

Souhlasím(+2)
Nesouhlasím(-3)
Pavel
Srpen 27, 2021

Dobrý den, lze použít tento creatin HCl v nasycovací fázi ? Pokud ano, tak by to znamenalo po dobu prvního týdne 10 tobolek denně, pokud by byl přepočet, že 2 tobolky nahradí 5g Creatin monohydrátu? Anebo brát 2 tobolky před a 2 tobolky po tréninku. Děkuji

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Beny
Březen 6, 2022

Ahoj ,mám problém s monohydratem,no nejsem si jistej jestli je to jen formou kreatinu,nebo kreatinem samotným, nicméně,mám po něm brutální deprese,dotaz by spíš zněl,jestli jsi někdy slyšel, popř četl nějaký studie , jestli je to možný,já na pár narazil s nejasným výsledkem,díky za odpověď,Ahoj

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Redakce
Březen 7, 2022

Ahoj Beny,

Tak o tom jsem popravdě nikdy neslyšel – doteď. Hledal jsem nějaké informace a zjistil jsem, že pár lidí sice deprese po kreatinu nahlašovalo, ale nikdy to nebylo nijak vědecky prokázáno. Naopak u některých pacientů s depresemi se ukázalo, že kreatin může jejich stav zlepšit (ovšem i tohle bych bral zatím s lehkou nadsázkou - minimálně pro osoby, které depresemi netrpí). jen můj dojem je, že tyto dvě věci mezi sebou nesouvisí a pokud ano, je to spíš nějaké placebo. Není možné, že si jen tenhle domnělý efekt kreatinu vsugeruješ?

Ať se ti daří a kdyby cokoliv, klidně se ptej dál :)

Souhlasím(+4)
Nesouhlasím(0)
Beny
Březen 7, 2022

Ahoj,děkuju za odpověď,všechno to začalo když jsem dával one stop extreme,nikdy jsem s tím neměl problém,no pak najednou po pár letech jsem si řekl ,že koupím znovu,no nicméně asi po cca týdnu jsem začal cítit takovou jako agresivitu a po pár dnech deprese,že jsem nebyl schopnej jít do práce,no vysadil jsem to a za 4 pozvolna zase dobrý,.Nebyl jsem si jistej čím by to mohlo být,tak jsem koupil čistej monohydrát a za 3 po dávkování 10g/den zase deprese,ptám se spíš z důvodu toho,že třeba tenhle creatin to třeba nezpůsobuje,no ale když jsi o tom nikdy moc nic neslyšel,tak to budu muset zkusit a uvidí se,:) ještě jednou díky za odpověď. :)

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Kubik
Duben 18, 2022

Suplementace kreatinem by měla zvyšovat i množství kreatinu v mozku, kde se podílí také na výrobě energie jako ve svalech. Tím se vysvětluje antidepresivní působení kreatinu. O depresích po kreatinu jsem ještě také doteď nečetl.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Roman
Březen 26, 2022

Můžu kreatin hcl brát dlouhodobě nebo se musí taky po měsíci vysadit aspoň na 14 jak u monohydrát aby měl zas efekt. Děkuji

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Redakce Svět Fitness
Duben 19, 2022

Ahoj Romane, ani kreatin monohydrát se nemusí vysazovat teoreticky a ani v dlouhodobých dávkách by neměl ztrácet účinnost nebo představovat nějaké riziko pro zdraví. :)

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)