SmartFuel EAA Complex + Electrolytes: Extrémně kvalitní komplex aminokyselin [recenze]

O důležitosti aminokyselin a jejich roli v budování svalové hmoty už bylo napsáno opravdu mnoho. Nejvíce se hovoří o rozvětvených aminokyselinách (BCAA), které jsou také populárním sportovním doplňkem. Pro dosažení co nejlepších výsledků je ovšem důležité doplňovat co nejvíc jednotlivých aminokyselin, a proto se nevyplatí omezovat pouze na 3 z nich. Pokud přemýšlíte o koupi podobného produktu, sáhněte raději po EAA (komplexu esenciálních aminokyselin).

S jedním takovým produktem nedávno přišla na trh značka SmartFuel. Její EAA Complex + Electrolytes obsahuje kromě všech 9 esenciálních aminokyselin (přesněji řečeno 8 esenciálních a jedné semi-esenciální) také citrulin a důležité elektrolyty pro podporu výkonnosti. Výrobce dokonce uvádí, že díky svému složení může být EAA Complex + Electrolytes použit také jako intra-workout. Jaké máme s tímto produktem zkušenosti? Vyplatí se do něj investovat? A opravdu může konkurovat klasickým EAA suplementům, tak speciálním intra-workoutům? To vše se dozvíte v dnešní recenzi.

SmartFuel EAA Complex + Electrolytes
Kategorie: Aminokyseliny, BCAA
Chuť
9.0/10
Rozpustnost
9.0/10
Kvalita surovin
10.0/10
Složení
9.0/10
Cena
9.0/10
Celkové hodnocení
9.2
z 10 bodů

 

Tabulka cen pro SmartFuel EAA Complex + Electrolytes
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  349 Kč -13%

V průběhu recenze se nebudeme dále do hloubky zabývat tím, jak aminokyseliny v těle fungují a proč je důležité esenciální aminokyseliny do těla doplňovat. Všechny důležité informace se však můžete dočíst v našem článku Esenciální aminokyseliny (EAA) pod drobnohledem, ve kterém rovněž najdete doporučení těch nejspolehlivějších produktů na trhu.

Vysoký obsah účinných látek a minimum aditiv

Při pohledu na složení produktu si můžete všimnout, že kromě jednotlivých esenciálních aminokyselin, hořčíku, draslíku, taurinu, citrulinu a prášku z kokosové vody v něm najdeme pouze přírodní sladidlo stévii, přírodní barvivo beta-karoten a sukralózu. Marně bychom zde však hledali další zbytečná aditiva a nepotřebné látky, které by kvalitě produktu nijak nepřidaly. Co se týče obsahu aminokyselin, musíme ocenit BCAA v poměru 2:1:1, což je lepší varianta než více rozšířený poměr 4:1:1. Jednotlivé esenciální aminokyseliny zde najdeme v poměrně vysokém množství, což je nepochybně velké plus, protože v tomto ohledu nás už mnoho produktů v minulosti zklamalo.

Nepřehlédněte
V našem článku BCAA pod drobnohledem se dozvíte, proč jsou rozvětvené aminokyseliny důležité a v proč byste měli upřednostnit produkty s poměrem 2:1:1.

V čem SmartFuel EAA Complex + Electrolytes v porovnání s konkurencí vyniká, je obsah elektrolytů a L-citrulinu. Hořčík i draslík jsou během sportovního výkonu z těla rychle vylučovány, takže je vhodné je v průběhu tréninku doplňovat. Ačkoliv musíme výrobce pochválit za volbu velmi účinných forem obou minerálů, ocenili bychom vedle nich také sodík, který je také vylučován potem ve velkém množství. Speciální pochvalu si zaslouží také přítomnost L-citrulinu, který má na výkonnost výborný vliv (pro více info viz Citrulin pod drobnohledem), a kokosové vody, jež je bohatá na elektrolyty, zejména na draslík. Složení jako celek proto musíme hodnotit velmi pozitivně.

Obsah účinných látek

100 g

15 g (1 porce)

L-leucin

16 640 mg

2500 mg

L-isoleucin

8320 mg

1250 mg

L-valin

8320 mg

1250 mg

L-Citrulin DL malát

13 310 mg

2000 mg

L-lysin

6660 mg

1000 mg

L-threonin

3990 mg

600 mg

L-histidin

2660 mg

400 mg

L-fenylalanin

1330 mg

200 mg

L-methionin

1330 mg

200 mg

L-tryptofan

670 mg

100 mg

Taurin

6660 mg

1000 mg

Prášek z kokosové vody

6660 mg

1000 mg

Jablečnan hořečnatý

9980 mg

1500 mg

Hořčík

1330 mg

200 mg (53 % RHP*)

Citrát draselný

3750 mg

540 mg

Draslík

1330 mg

200 mg (10 % RHP*)

*RHP – referenční hodnota příjmu u průměrné dospělé osoby (8400 kJ/2000 kcal)

Jak SmartFuel EAA Complex + Electrolytes užívat?

Jedna dávka SmartFuel EAA Complex + Electrolytes představuje 15 g prášku. Ty stačí rozmíchat ve 300 ml vody a hotový nápoj je na světě. S rozpustností jako takovou jsme žádný problém nezaznamenali, každopádně na hladině se i po delší době držela pěna. V konečném důsledku to však nepředstavovalo žádný zásadní problém. Při takovémto dávkování vám vydrží jedno balení produktu na 20 dávek, což popravdě řečeno není moc.

Výrobce uvádí, že komplex aminokyselin je možné užívat během tréninku nebo po něm. Vzhledem k obsahu elektrolytů je podle mě vhodnější jej pít průběžně během tréninku, abyste naplno využili jeho efekt. L-citrulin, který je ve složení bohatě obsažen, také funguje nejlépe během výkonu (zejména jeho vliv na pořádné prokrvení).

Nepřehlédněte
V naší recenzi na Prom-IN BCAA Synergy se dozvíte, proč se jedná o jedny z nejlepších aminokyselin na trhu.

Může komplex aminokyselin nahradit intra-workout?

V poslední době se na trhu začalo objevovat větší množství tzv. intra-workoutů, tedy suplementů určených pro doplňování energie v průběhu tréninku. Příkladem může být naše recenze na Vilgain Intra Workout. Tyto produkty ovšem obsahují v porovnání s komplexem aminokyselin zejména vysoký obsah sacharidů, kofeinu a dalších látek, zatímco v nich najdeme podstatně méně aminokyselin (často obsahují pouze BCAA). Pokud tedy přemýšlíte nad tím, zda upřednostnit intra-workout, nebo raději sáhnout po EAA, musíte mít jasno v tom, co od produktu očekáváte. Chcete-li v první řadě ochránit svaly před poškozením a zajistit jejich maximální regeneraci, bude se vám více hodit komplex aminokyselin. Pokud však potřebujete během tréninku pořádně nakopnout a doplnit energii, bude pro vás lepší volbou intra-workout.

EAA Complex + Electrolytes recenze
Complex esenciálních aminokyselin a elektrolytů hodnotíme na výbornou a věříme, že svoji cílovku si najde. 

Chuť vás neurazí, ani nenadchne

Po chuťové stránce se produkt nijak nevymyká z toho, co můžete znát od většiny konkurenčních výrobků. Příchuť manga je podle mě dobrá volba, protože je poměrně sladká, ale zároveň není přehnaně výrazná, což by mohlo některé lidi odradit. Přestože můžete cítit trochu umělý „ocas”, v konečném důsledku se SmartFuel EAA Complex pije dobře a rozhodně vás nijak neurazí.

Vyplatí se zaplatit vyšší cenu?

Vzhledem k poměrně originálnímu složení tohoto suplementu je těžké hodnotit jeho cenu ve srovnání s konkurencí. Většina výrobků od jiných značek totiž vychází v přepočtu na jednu dávku o něco levněji. Tyto produkty však obsahují pouze čisté EAA a nenajdeme v nich přidané elektrolyty, které jsou v průběhu tréninku extrémně cenné. Na druhou stranu například Czech Virus Essential Aminos (recenze) sice nemá ve složení nic navíc, ale obsahuje všechny aminokyseliny ve vyšším množství, přestože vyjde o něco levněji.

Opět je proto potřeba se zamyslet nad tím, co od daného produktu očekáváte. Jestli hledáte čistě EAA, které si dáte po tréninku, po cenové stránce se vám nabízí lepší alternativy. Pokud naopak sháníte komplex aminokyselin, který kromě ochrany svalových vláken nabízí také podporu výkonnosti a doplnění potřebných minerálů, z hlediska poměru ceny a kvality nemá SmartFuel EAA Complex + Electrolytes konkurenci.

Tabulka cen pro SmartFuel EAA Complex + Electrolytes
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  349 Kč -13%

Zhodnocení na závěr

EAA Complex + Electrolytes od značky SmartFuel musím hodnotit velmi pozitivně, přestože má pár drobných nedostatků. Díky čistému složení, vysokému obsahu účinných látek a zejména obsahu potřebných elektrolytů má v porovnání s konkurencí co nabídnout a rozhodně stojí za vyzkoušení, pokud hledáte suplement v této kategorii. Vyšší cena je dle mého názoru odůvodněná a produkt si stále drží výborný poměr ceny a kvality, což je to nejdůležitější.

Pokud vás však tento produkt nezaujal, nepřehlédněte naše srovnání nejlepších BCAA na trhu. V něm jsme podrobně rozebrali výhody a nevýhody těch nejspolehlivějších produktů, které jsou v České republice k dostání.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš také zkušenosti s tímto produktem? Poděl se o ni napsáním své vlastní recenze.