Adventure Menu LightWeight: Ideální parťák do hor?

Pokud jste četli naši předchozí recenzi produktů od Adventure Menu, jistě víte, že jsme z jejich jídla byli nadšení. Neobsahuje žádná zbytečná aditiva, je chuťově vynikající a spolehlivě vás zasytí na jakékoliv túře. Ačkoliv jsou tahle jídla bezpochyby praktická, mají jednu zásadní nevýhodu – na několikadenních pochodech v batohu například deset půlkilových sáčků s jídlem rozhodně poznáte a zaberou dost místa. Tento problém však dost efektivně řeší řada LightWeight, která je jako dělaná na taková dobrodružství. Detailněji se na ni podíváme v této recenzi.

Adventure Menu LightWeight
Kategorie: Potraviny
Chuť
10.0/10
Příprava
10.0/10
Pohodlí
10.0/10
Složení
10.0/10
Cena
8.0/10
Celkové hodnocení
9.6
z 10 bodů

Vyzkoušet Adventure Menu

Pokud by vás zajímalo, jak si produkty od Adventure Menu vedou v porovnání s konkurencí, doporučujeme náš žebříček nejlepších hotových jídel. Teď už ale zpátky k samostatné recenzi.

Jiná řada, stejné složení

Tentokrát se nejedná o řadu Ready To Eat, která, jak ostatně název napovídá, je již připravena a stačí ji ohřát a sníst, ale o řadu LightWeight, která obsahuje vakuově sušené jídlo. Cílem této řady je proto jídlo s co nejmenší hmotností, díky čemuž si budete moct vzít zásoby i na několikadenní túry.

Nutno ovšem podotknout, že ani navzdory odlišnému výrobnímu postupu se nic nezměnilo na kvalitě použitých surovin. My dostali na vyzkoušení produkt Texas chilli con carne, který obsahuje jen a pouze následující suroviny: sterilované fazole (25 %), mleté hovězí maso (20 %), sekaná rajčata (15 %), hovězí vývar (15 %), řepkový olej, chilli, česnek, římský kmín a sladkou papriku. Opět se tak jedná o jídlo, které vychází z kvalitních surovin a nabízí skvělý profil makronutrientů, které na náročných túrách zaručeně oceníte.

Tím, že je jídlo vakuově sušené, se však radikálně změnila jeho hmotnost. Namísto bezmála půlkilových balíků s jídlem tentokrát ponesete jen asi 150 gramů, které jsou navíc zredukované také co do obsahu. Do batohu jich tak naskládáte klidně třeba 10 a ve skutečnosti to na hmotnosti ani tak zásadně nepoznáte. Jakmile si ale konkrétně chilli con carne připravíte, z původních 157 gramů se po rehydratování stane 600 gramů plnohodnotného jídla.

Adventure Menu Lightweight vzhled
Adventure Menu LightWeight vypadá ještě před přípravou opravdu dobře.

Příprava je zdlouhavá, ale jednoduchá

Produkty z řady Ready To Eat byste teoreticky nemuseli ani ohřívat a rovnou byste je mohli sníst. To v případě vakuově sušených jídel čistě hypoteticky můžete taky, v praxi by to žádná lahůdka nebyla. Tentokrát je zapotřebí balíček s jídlem otevřít, nalít do něj požadované množství vody (u malých porcí je to 295 ml, u velkých pak 443 ml, ale každý sáček má uvnitř rysku, takže se nemusíte bát). Následně musíte sáček zavřít, vložit ho do varného sáčku spolu s ohřevnou kapslí a 90 ml vody a pak se teprve začne jídlo dělat stejným způsobem jako Ready To Eat varianta. Zatímco zmíněnému hotovém jídlu ale stačí pouze 12 minut, jídla z edice LightWeight bude potřeba připravovat 20 až 25 minut.

Upřímně řečeno to pro nás nebyl žádný problém, protože máte alespoň čas si například postavit stan, rozdělat oheň nebo cokoliv jiného, ale pokud máte opravdu velký hlad, samozřejmě se čekání na jídlo může zdát tak trochu nekonečné. Jinou možností přípravy je nalít přímo do sáčku s jídlem teplou vodu a teplotě mezi 90 a 100 stupni Celsia a sáček zavřít. V takovém případě bude vaše porce hotová již do 10 minut, ovšem ohřát vodu v přírodě není vždy tak úplně možné.

Jak nám Chilli con carne chutnalo?

Pokud jste četli naši recenzi Adventure Menu Ready To Eat, jistě jste si všimli, že jsme podotýkali, že jídlo na první pohled nevypadá úplně atraktivně. To v případě Texas Chilli con carne ale vůbec neplatilo, jídlo vlastně na první pohled vypadá úplně normálně a dokonce i krásně voní. Jsou v něm samozřejmě vidět veškeré obsažené suroviny jako je mleté maso, fazole nebo kukuřice. Sáček jsem tedy otevřel, nalil do něj množství vody odpovídající výši rysky uvnitř balení. Sáček jsem zavřel a vložil do varného sáčku spolu s ohřevnou kapslí a vodou potřebnou k ohřátí. Nechal jsem asi 20 minut osamotě a když jsem se vrátil, bylo jídlo teplé.

Odtrhnul jsem proto podruhé uzávěr a vizuálně se dá říct, že jedinou změnou bylo to, že jídlo dost zásadně nabylo na objemu. Jinak ale vypadalo i vonělo stále stejně. Po chuťové stránce mu však, stejně tak jako předtím variantě Ready To Eat, nemám co vytknout. Fazole velmi jemně pálili, ale pokud jste alespoň trochu zvyklí na pálivé jídlo, ani to nepoznáte. Jinak musím ocenit velmi povedené dochucení, protože takhle dobře jsem si na chilli con carne již dlouho nepochutnal. A kdybych předtím na vlastní oči neviděl, jak jídlo vypadalo po prvním otevření sáčku, asi bych ani nevěřil, že došlo k nějaké rehydrataci.

Přesto bych si ovšem dovolil pár rychlých postřehů, které vám pro případnou přípravu doporučuji. Tím prvním je, abyste jídlo nechali ohřívat raději více než méně. Poprvé jsem totiž chilli con carne vytáhl docela brzy (asi po 15 minutách) a na první pohled vlastně nebyl patrný žádný rozdíl. Jakmile ale do fazolí kousnete, zjistíte, že uprostřed jsou ještě tvrdé, mají jaksi "moučnou" konzistenci a upřímně řečeno nechutnají zase tak dobře. Jakmile jsem je však dělal přes 20 minut, jak ostatně doporučuje výrobce, byly vynikající. Druhým postřehem pak je, abyste jídlo po smíchání s vodou a před ohříváním opravdu řádně promíchali. Pokud na některý kousek nezbyde voda, nemá samozřejmě takovou příležitost se rehydratovat a dochází ke stejnému problému, který jsem zmiňoval výše – zůstane tvrdý a moučný. Jakmile si ale jídlo budete připravovat tímto způsobem po několikáté, určitě to vychytáte k dokonalosti.

příprava adventure menu
Příprava sice zabrala více času, ale rozhodně stálo za to si počkat. 

 

Co říkáme na cenu?

Jedno balení Texas chilli con carne vyjde v době psaní této recenze na 259 Kč. Pokud si ho budete chtít ohřát stejně jako my, musíte si přikoupit ještě opakovaně použivatelný varný sáček a jednorázovou ohřevnou kapsli, takže za velkou porci tohoto jídla zaplatíte všehovšudy asi 300 korun. To samozřejmě není málo, ale na druhou stranu je třeba podotknout, že takovéhle jídlo vás zasytí na opravdu dlouhou dobu a spolehlivě nahradí například jídlo z restaurace nebo nějaké horské chaty, kde jsou ceny dost podobné. Vzhledem k tomu, že výsledná porce čítá 600 gramů a 732 kcal, si troufáme tvrdit, že ti z vás, kteří toho nesní tolik, se mohou o jídlo rozdělit ve dvou. U nás v týmu jsme porci zvládli sníst sami, ale na nějaký čas jsme upřímně řečeno neměli na jídlo ani pomyšlení, jak sytí jsme byli.

Vyzkoušet Adventure Menu

Závěr: Must have na speciální příležitosti

LightWeight edice Adventure Menu je chuťově dobrá, maximálně skladná a perfektně vás zasytí. Navíc si ji díky bezplamennému ohřevu můžete dopřát naprosto kdekoliv. Jedinou překážkou tak zůstává vyšší cena, protože zaplatit například 300 korun za porci na jednu večeři znamená, že desetidenní túra se vám může pořádně prodražit. Na speciální příležitosti, kdy se chystáte na náročné túry daleko od civilizace, je to tak z našeho pohledu jasná volba, kterou si rádi koupíme znovu. Na pravidelné konzumování tohoto jídla v situacích, kdy to není vyloženě nutné, to ale vzhledem k vysoké cenovce příliš nevidíme.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (1)

Vit
Říjen 13, 2023

Proc se o jidlo delit?! Lepe koupit davku "Standard", a ne tu vetsi. Pak se nikdo rozhodne nepreji! Ostatne, jak asi dokaze pokracovat v ceste po horach nekdo, kdo sni "Big" davku?! Nechce se mi verit, ze to zvladne.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)