Vilgain Plant Based Protein: Král veganských proteinů

Pokud nemáte žádné výživové omezení, jsou pro vás v poměru ceny a kvality bezpochyby nejlepší variantou syrovátkové proteiny. Jakmile ale chcete eliminovat veškerou laktózu, nebo zkrátka a dobře jen z etického předvědčení preferujete rostlinnou stravu, musíte se spokojit s veganskými proteiny. V recenzi proteinu Vilgain Plant Based Protein vám ale ukážeme, že rostlinné proteiny nemusí znamenat nižší kvalitu a už vůbec ne horší chuť. Pojďme se podívat, jaké jsou naše postřehy ze zkoušení tohoto produktu.

Vilgain Plant Based Protein
Kategorie: Proteiny
Chuť
8.0/10
Rozpustnost
10.0/10
Stravitelnost
10.0/10
Složení
10.0/10
Cena
9.0/10
Celkové hodnocení
9.4
z 10 bodů

 

Tabulka cen pro Vilgain Plant Based Protein
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  35 Kč

Na úvod zbývá ještě dodat, že tento protein minimálně prozatím ovládl naše srovnání veganských proteinů pro aktuální rok, takže pokud vás zajímá přímé porovnání s konkurencí, přečtěte si také zmíněný žebříček. Teď už ale zpátky k dnešní recenzi.

Složení jak má být

Složení je u veganských proteinů mnohdy značně problematické, protože rostlinné bílkoviny obvykle obsahují pouze minimální množství jedné (nebo i více) aminokyselin. Vilgain tento protein ovšem vyřešil, tak jako mnohé kvalitní konkurenční produkty, použitím více rostlinných proteinů. Jako zdroj bílkovin tady proto najdete hrachový protein (chudý na methionin a bohatý na lysin) a protein z hnědé rýže (chudý na lysin, bohatý na methionin) v poměru 5:1. Dále v produktu najdete ještě přídavek methioninu, přírodní aroma, xantanovou gumu a steviol-glykosidy. Jedná se tak o perfektní složení, ve kterém nenajdete naprosto žádné zbytečnosti ani umělá aromata nebo kontroverzní sladidla.

Vilgain Plant Based protein hodnocení
Složení tohoto proteinu nemáme zkrátka a dobře co vytknout. Zdroj: Aktin.cz

Bezproblémová příprava

V rámci přípravy jsme se rozhodli pro klasický a mnoha sportovci preferovaný způsob rozmíchání v šejkru, přičemž na jednu třicetigramovou dávku proteinu jsme použili doporučených 250 ml vody. Protein se rozmíchal během chviličky a bez jakýchkoliv problémů, nepěnil ani nevytvářel hrudky, takže po stránce přípravy mu nemáme co vytknout. Podobně jako další (nejen veganské) proteiny má však celou řadu dalšího využití. Můžete jej přidat například do snídaňové kaše nebo s ním z části nahradit mouku například při pečení. Stejně jako klasický protein může být i tento protein rozmíchán v mléce pro lepší chuť, ovšem při použití klasického kravského mléka protein samozřejmě přestane být vhodný pro vegany. Dobrou variantou tak je například mandlové nebo kokosové mléko, ovšem v takovém případě musíte počítat s o něco delší stravitelností.

Nečekejte chuť syrovátky

Pokud jste zvyklí na syrovátkové proteiny, pravděpodobně můžete být chutí tohoto proteinu poněkud překvapení. Syrovátka totiž obvykle poskytuje jemnou krémovou strukturu suplementu, kdežto obsažený rýžový izolát se vyznačuje mimo jiné lehce drsnější, jakoby pískovou, konzistencí. V případě, že přecházíte například ze syrovátkových proteinů na veganské, si na to pravděpodobně budete muset nějaký čas zvykat, ovšem ve srovnání s konkurenčními produkty je tato písková konzistence naopak ještě relativně mírná, protože protein je kromě rýžového proteinu tvořen také hrachovým, který není v tomto směru tak intenzivní.

Po stránce chuti proteinu ovšem nemáme co vytknout. Vilgain v tomto směru vsadil na ostřílené příchutě Vanilka nebo Čokoláda, což je možná dobře, protože experimentování s exotičtějšími variantami nemusí u chuťově už tak specifických produktů, jako jsou rostlinné proteiny, dopadnout moc dobře. My bychom v tomto směru určitě doporučovali vyzkoušet čokoládovou variantu, kterou si více pochvalují i ostatní recenzenti a která nabízí příjemnou autentickou chuť kakaa díky přírodnímu kakaovému prášku. Ani vanilková varianta však není vyloženě špatná a my na ní musíme ocenit, že není zbytečně výrazná a disponuje příjemnou, nepřeslazenou chutí.

Perfektní cena

V době psaní této recenze vychází kilové balení na 599 korun, což znamená, že za jednu dávku zaplatíte asi 18 Kč. Pro kontext se hodí zmínit, že například Plant Based Protein od Reflexu, který skončil v našem srovnání veganských proteinů v těsném závěsu, vychází asi na 27 korun za dávku, ale naopak třetí z produktů vychází jen asi na 15 korun. Zatímco cenově se tak Vilgain pohybuje zhruba ve středu tabulky, v poměru ceny a kvality jen velmi těžko hledá konkurenci.

Tabulka cen pro Vilgain Plant Based Protein
Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  35 Kč

Závěr: Jasná volba pro všechny zastánce rostlinné stravy

Na závěr zbývá dodat, že tento protein je skutečně králem mezi veganskými proteiny a jen velmi těžko se na trhu hledá obdobný produkt. Jeho složení je perfektní, chuť je obstojná a dokonce si troufáme tvrdit, že i lepší než u většiny konkurenčních produktů, které jsme měli možnost vyzkoušet. Příprava je bezproblémová a když k tomu přidáte fakt, že cenově vychází velmi dobře, není vůbec co řešit. Pokud tedy preferujete rostlinnou stravu a hledáte vhodný zdroj bílkovin, Vilgain Plant Based Protein by měl být jasnou volbou.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš také zkušenosti s tímto produktem? Poděl se o ni napsáním své vlastní recenze.