Žebříček nejlepších vitamínů A: Které vyzkoušet?

„Když nebudeš jíst mrkev, budeš mít špatný zrak.” Kdo z nás tohle někdy v dětství neslyšel? Každý přece moc dobře ví, že mrkev je bohatá na vitamín A a ten je nezbytný pro zdraví očí. Jenomže tam pozitivní vliv vitamínu A na lidské tělo nekončí. Áčko je také silný antioxidant, podporuje zdraví lidské pokožky, mužských i ženských pohlavních orgánů a mnoho dalšího. Jeho dostatečný příjem se proto nevyplatí podcenit.

Abychom vám ulehčili hledání toho nejlepšího doplňku s vitamínem A na trhu, připravili jsme pro vás přehledný žebříček. V něm jsme porovnali ty nejlepší produkty na trhu a seřadili je podle složení, obsahu účinné látky a samozřejmě také podle ceny. Které výrobky tedy doporučujeme?

Žebříček nejlepších vitamínů A

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Vilgain Clear Whey Isolate Vilgain Clear Whey Isolate 100 dávek v balení, Jedna dávka obsahuje 25 000 IU vitamínu A, Želatinové kapsle 169 Kč - 209 Kč
2. Swanson Vitamin A Swanson Vitamin A 250 dávek v balení, Jedna dávka obsahuje 10 000 IU vitamínu A, Softgel kapsle 219 Kč
3. MedPharma Beta Karoten MedPharma Beta Karoten 107 dávek v balení, Jedna dávka obsahuje 10 000 IU vitamínu A, Doplněk ve formě tablet 196 Kč - 220 Kč
4. NOW Vitamin A NOW Vitamin A 100 dávek v balení, Jedna dávka obsahuje 10 000 IU vitamínu A, Softgelové kapsle 149 Kč
5. MedPharma Vitamin A + D MedPharma Vitamin A + D 107 dávek v balení, Jedna dávka obsahuje 5 000 IU vitamínu A, Doplněk ve formě tablet 119 Kč
6. Viridian Beta-karoten Complex Viridian Beta-karoten Complex 90 dávek v balení, Obsahuje kombinaci beta karotenu a dalších látek, Veganské kapsle 595 Kč
7. GreenFood Lutein + Vitamin A GreenFood Lutein + Vitamin A 60 dávek v balení, Jedna dávka obsahuje 1 300 IU vitamínu A, Rostlinné kapsle

Detailní rozbor nejlepších vitamínů A

1. Vilgain Clear Whey Isolate

Vilgain Clear Whey Isolate

V našem srovnání si nejlépe vedl VitaHarmony Beta karoten, který v porovnání s konkurencí obsahuje nejvyšší množství účinné látky. Každá kapsle tohoto produktu obsahuje celkem 25 000 IU (international unit) beta karotenu, který funguje jako velmi efektivní provitamín. Náš favorit navíc vychází velmi výhodně také po cenové stránce, a v konečném důsledku se proto musel umístit na prvním místě.

Výhody:

 • Vysoký obsah účinné látky
 • Výhodná cena
 • Jedno balení vám vydrží na více než půl roku

O výrobci:
Značka VitaHarmony má na svědomí jeden z nejstarších (ne-li úplně nejstarší) ryze český multivitamín. V roce 1991 totiž zakladatel značky představil světu 30 složkový multivitamin CentralVita. O pár let spatřila světlo světa i samotná značka VitaHarmony. Prorazit se jí podařilo díky inspiraci zaoceánskými společnostmi a následná spolupráce se sesterskou společností v USA. V nabídce společnosti najdete vitamíny, minerály, rostlinné výtažky, probiotické kultury, bylinné čaje a mnoho dalšího. S některými jste se už mohli setkat například v našem srovnání nejlepších antioxidantů nebo v žebříčku nejlepších vitamínů B.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 25 000 IU beta karotenu

Jak už bylo napsáno v úvodu, beta karoten od značky VitaHarmony je výjimečný díky skutečně vysokému obsahu účinné látky v každé kapsli. I díky tomu bohatě postačí, když ho budete užívat pouze jednou za dva dny. Pouze v případech, že se skutečně často sluníte (typicky v létě nebo třeba na dovolené) je potom vhodné užívat jednu kapsli denně.

Závěrečné zhodnocení:
Kombinace vysokého obsahu účinné látky a velmi výhodné ceny dělá z beta karotenu od značky VitaHarmony skutečně velmi efektivní způsob, jak doplnit hladinu vitamínu A v těle. V porovnání s konkurencí se podle nás jedná o jasnou volbu, a proto můžeme tento produkt všem vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  169 Kč
Cena:  189 Kč
Cena:  209 Kč

Další místo si v našem žebříčku nejlepších vitamínů A vysloužilo áčko od společnosti Swanson. Jeho hlavní výhodou je extrémně nízká cena, jedná se totiž o nejlevnější produkt v celém žebříčku. I přesto ale obsahuje skutečně slušnou dávku účinné látky, a díky tomu se řadí mezi špičku na trhu.

Výhody:

 • Extrémně nízká cena
 • Vysoký obsah účinné látky
 • Jedno balení vydrží až 250 dní

O výrobci:
Společnost Swanson Health Products svou činnost započala už v roce 1969 ve Spojených státech. Zakladatelé si dali za cíl přinést na trh kvalitní doplňky stravy, které lidem pomohou dosáhnout zdravého životního stylu. V roce 2018 došlo k rebrandingu firmy, která si od té doby říká jednoduše Swanson. V současnosti je v repertoáry firmy také krmivo a výživové doplňky pro domácí mazlíčky. Na Světě Fitness jste se s výrobky značky Swanson mohli setkat v našem srovnání nejlepších vitamínů D nebo v žebříčku nejlepších probiotik.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 10 000 IU vitamínu A

Jako zdroj vitamínu A použil v tomto případě výrobce olej z tresčích jater a retinyl palmitát, což je látka s nejvyšším obsahem vitamínu A v těle zvířat. Výrobce doporučuje užívat jednu kapsli denně, což odpovídá spodní hranici doporučené denní dávky. Nicméně vzhledem k tomu, že nějaký vitamín A přijmete i ve stravě, jedná se o zcela dostatečné množství.

Závěrečné zhodnocení:
Vitamín A od společnosti Swanson je skvělý způsob, jak rychle a efektivně doplnit vitamín A, aniž byste za něj museli utratit zbytečně moc peněz. I vzhledem k mimořádně nízké ceně se jedná o velmi dobrou volbu především pro studenty nebo zkrátka pro lidi, kteří nechtějí za suplementy zbytečně utrácet. Navzdory nízké ceně se ale jedná o velmi kvalitní produkt.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  219 Kč

3. MedPharma Beta Karoten

MedPharma Beta Karoten

Na další příčce se umístil Beta Karoten od značky MedPharma. Mezi jeho přednosti patří, podobně jako u předešlých produktů, nízká cena a vysoký obsah účinné látky. Navíc obsahuje vitamín B5 a kyselinu 4-aminobenzoovou (PABA), která podporuje kvalitu vlasů a pokožky.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Vysoký obsah účinné látky
 • Obsahuje navíc PABA a vitamín B5

O výrobci:
MedPharma je česká společnost, která na trhu se sportovními doplňky stravy působí už od roku 2000. Zaměřuje se na podporu lidského zdraví, na návrh, vývoj, výrobu, distribuci a prodej svých suplementů. Kromě toho má ale firma v repertoáru také kosmetické a zdravotnické prostředky. Jejich produkty najdete především v lékárnách, ale postupně se začínají objevovat i v nabídce e-shopů se sportovní výživou. Setkat jste se s nimi mohli také v našem srovnání nejlepších vitamínů C nebo v žebříčku nejlepších hořčíků

V jedné dávce (1 tableta) najdete:

 • 10 000 IU beta karotenu
 • 10 mg PABA
 • 10 mg vitamínu B5

MedPharma Beta Karoten obsahuje jako jeden z mála produktů v této kategorii také nějaké další přidané látky. Konkrétně se jedná o vitamín B5 a kyselinu 4-aminobenzoovou. První z jmenovaných pomáhá bojovat proti únavě, přispívá k duševnímu zdraví a podílí se na syntéze steroidních hormonů, vitamínu D a dalších látek. PABA na druhou stranu podporuje kvalitu vlasů a pokožky. V konečném důsledku se proto jedná o zajímavou kombinaci látek, které dohromady nabízí mnoho zdravotních benefitů.

Závěrečné zhodnocení:
Beta Karoten z dílny společnosti MedPharma je spolehlivý doplněk stravy, který vám rozhodně pomůže navýšit množství vitamínu A v těle. Na rozdíl od konkurence obsahuje také dvě přidané látky, což jeho efekt ještě více umocňuje. Po cenové stránce si také vede velmi dobře, a my ho proto můžeme vřele doporučit.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  196 Kč
Cena:  220 Kč

Vitamín A od značky NOW patří do stejné kategorie jako předchozí produkty. Obsahuje totožné množství účinné látky, ale za konkurencí trochu zaostává po cenové stránce. Ačkoliv stále disponuje velmi dobrým poměrem ceny a kvality, je vyšší cena v porovnání s ostatními produkty poměrně velkou nevýhodou.

Výhody:

 • Kvalitní složení
 • Jednoduché dávkování
 • Balení vám vydrží na více než 3 měsíce

Nevýhody:

 • Trochu vyšší cena než konkurence

O výrobci:
Kořeny společnosti Now Foods sahají až do šedesátých let minulého století. Od té doby se firma snaží pomocí svých produktů předávat lidem hodnoty spojené se zdravým životním stylem. Pochopitelný je důraz na prvotřídní kvalitu, která je pro společnost největší prioritou. Kromě doplňků stravy značka vyrábí také kosmetické produkty, zdravé potraviny a krmivo pro domácí zvířata. S produkty Now Foods jste se mohli setkat v našem žebříčku nejlepších doplňků pro podporu spánku nebo ve srovnání nejlepších vitamínů E.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 10 000 IU beta karotenu

Ani v tomto případě toho na složení není moc, co bychom mohli nějakým způsobem hodnotit. Beta karoten dokáže velmi efektivně a rychle zvýšit hladinu vitamínu A v těle, a proto se jedná o jednu z nejlepších účinných látek, které může podobný produkt obsahovat. I v tomto případě doporučuje výrobce dávkovat jednu kapsli denně.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud hledáte suplement, který vám spolehlivě pomůže doplnit vitamín A, beta karoten od značky NOW vás rozhodně nezklame. Je ale pravda, že na trhu existuje několik levnějších alternativ, takže je otázkou, jestli se jeho koupě skutečně vyplatí. Na druhou stranu je fér říct, že doplňky stravy s vitamínem A jsou opravdu levné, takže i v tomto případě vlastně nezaplatíte žádnou astronomickou částku.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  149 Kč

5. MedPharma Vitamin A + D

MedPharma Vitamin A + D

Společnost MedPharma má v našem žebříčku ještě jednoho svého zástupce. Tentokrát se jedná o produkt kombinující v sobě vitamíny A a D. Za konkurencí tento produkt zaostává v obsahu účinné látky, avšak daří se mu to kompenzovat velmi příjemnou cenou.

Výhody:

 • Obsahuje navíc vitamín D3
 • Velmi výhodná cena
 • Kvalitní složení

Nevýhody:

 • Nižší obsah účinné látky

V jedné dávce (jedna tableta) najdete:

 • 5 000 IU vitamínu A
 • 10 mcg vitamínu D3

V první řadě musíme samozřejmě pochválit obsah vitamínu D, který pro lidské tělo znamená mnoho důležitých benefitů. O přínosech déčka se můžete dočíst v našem žebříčku nejlepších vitamínů D. Co se týče obsahu vitamínu A, slova chvály už jdou tak trochu stranou. MedPharma Vitamín A + D totiž obsahuje pouze poloviční množství áčka v porovnání s většinou konkurence. Jedna tableta neobsahuje ani spodní hranici doporučené denní dávky, což není úplně ideální.

Závěrečné zhodnocení:
MedPharma Vitamin A + D představuje zajímavou kombinaci dvou opravdu důležitých vitamínů, kterým je potřeba věnovat pozornost. Zaujmout určitě může i díky překvapivě nízké ceně, což je vždy velké plus. Co se však týče obsahu účinné látky, za konkurencí přece jenom docela zaostává. I z toho důvodu se umístil až na relativně nízké pozici v našem žebříčku.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  119 Kč

6. Viridian Beta-karoten Complex

Viridian Beta-karoten Complex

Své místo si v našem žebříčku vysloužil také Beta-karoten Complex od značky Viridian. Ten se od konkurence liší především obsahem celkem pěti různých účinných látek, ale také cenou. Zatímco obsah různých dalších karotenoidů je pozitivní odlišení od ostatních produktů, přehnaně vysoká cena má spíše opačný efekt. A ten v tomto případě nad tím pozitivním poměrně dost převažuje.

Výhody:

 • Obsahuje až pět účinných látek
 • Vysoká kvalita zpracování
 • Vhodné i pro vegany

Nevýhody:

 • Skutečně vysoká cena

O výrobci:
Britská společnost Viridian Nutrition se specializuje na výrobu tzv. etických vitamínů. Všechny produkty tohoto výrobce jsou 100% bioaktivní a neobsahují geneticky upravené látky. Navíc jsou uchovávány v kapslích výhradně rostlinného původu, které neobsahují žádná aditiva. Společnost si totiž zakládá především na čistotě svých produktů, šetrnosti k životnímu prostředí a na pomoci charitě. Se značkou Viridian už jste se mohli setkat v našem srovnání nejlepších trávicích enzymů nebo v žebříčku nejlepších nootropik.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 15 mg beta karotenu
 • 117 µg cryptoxanthinu
 • 474 µg alfa karotenu
 • 96 µg zeaxanthinu
 • 75 µg luteinu

Beta-karoten Complex obsahuje celkem 5 karotenoidů, které dohromady nabízejí skutečně silný účinek. Navíc působí také antioxidačně, podporují zdraví očí a tak dále. Pochválit musíme také vysoký obsah beta karotenu, který v lidském těle velmi rychle a efektivně podporuje produkci vitamínu A. Složení produktu jako celek hodnotíme opravdu pozitivně a nemáme v tomto směru co vytknout.

Závěrečné zhodnocení:
Po slovech chvály za složení ale musí přijít i kritika směrem k ceně. Značka Viridian je známá tím, že prodává skutečně drahé suplementy, u kterých ale na druhou stranu garantuje opravdu vysokou kvalitu. Vyšší cenu lze vzhledem k obsahu mnoha látek sice pochopit, nicméně v tomto případě se jedná o několikanásobek ceny ostatních produktů. I z toho důvodu lze na trhu najít mnoho vhodnějších alternativ.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  595 Kč

7. GreenFood Lutein + Vitamin A

GreenFood Lutein + Vitamin A

Náš žebříček uzavírá GreenFood Lutein + Vitamin A. Tento produkt ale obsahuje kromě luteinu a vitamínu A také vitamín E, takže se v něm skrývají celkem 3 aktivní látky. Jeho nevýhodu je však poměrně vysoká cena a také nízký obsah vitamínu A.

Výhody:

 • Obsahuje celkem 3 účinné látky
 • Produkt vhodný také pro vegany

Nevýhody:

 • Vyšší cena
 • Nízký obsah vitamínu A

O výrobci:
Rodinná česká společnost působící na trhu se sportovní výživou už přes 25 let. I tak byste mohli v rychlosti popsat značku GreenFood. Mezi hlavními prioritami společnosti je výroba kvalitních suplementů za použití prvotřídních přírodních surovin. Proto ve výrobcích GreenFood nenajdete konzervanty, chemická barviva, stabilizátory ani přidaný cukr. S produkty značky GreenFood jste se už mohli setkat v našem žebříčku nejlepších produktů s chlorellou nebo ve srovnání nejlepších kolagenů.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 1 300 IU vitamínu A
 • 25 mg luteinu
 • 10 mg vitamínu E

Hned v úvodu musíme upozornit na jednu podstatnou věc. Přítomnost vitamínu E a vitamínu A v jednom suplementu sice může znít na papíře hezky, jenomže v praxi tyto vitamíny navzájem zhoršují vstřebávání toho druhého. Je proto docela překvapivé, že se výrobce rozhodl vsadit zrovna na tuto kombinaci. Co se týče obsahu samotného vitamínu A, není to popravdě žádný zázrak. V naprosté většině konkurenčních produktů ho totiž najdete několikanásobek.

Závěrečné zhodnocení:
GreenFood Lutein + Vitamin A je výrobek, který sice na papíře vypadá dobře, v praxi ale už popravdě tak dobře nefunguje. Pořád vám sice pomůže doplnit potřebný vitamín A, rozhodně ale na trhu najdete efektivnější a zároveň levnější suplementy. V konečném důsledku jsme proto museli tento produkt umístit až na samotný konec našeho žebříčku.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Co je vitamín A zač?

Vitamín A patří do skupiny tzv. lipofilních vitamínů, které jsou charakteristické tím, že se rozpouštějí v tucích. Kromě vitamínu A do této skupiny patří vitamíny D, E a K, které si můžete zapamatovat pomocí známé mnemotechnické pomůcky spočívající ve slově zadek (vitamín Z ale nikde nehledejte). Co mají tyto vitamíny společné? Jejich vlastnosti se odvíjí především od toho, že nejsou rozpustné ve vodě, takže je tělo nevylučuje močí, ale naopak je ukládá v tukové tkáni. Samotný vitamín A ve skutečnosti představuje označení pro celou skupinu látek: retinol, retinal a kyselina retinová. V souvislosti s nimi je však nutné zmínit také provitamíny, zejména karotenoidy (o nich za chvíli), ze kterých si tělo vitamín A dokáže samo vytvořit.

Jakou roli hraje vitamín A v lidském těle?

Asi každý už někdy v životě slyšel, že vitamín A je dobrý na zrak. Je to skutečně tak. Retinal totiž spolu s proteinem tvoří zrakový pigment rhodopsin, který je zodpovědný za vysílání nervových signálů z oka. Je tím pádem zcela nezbytný pro vidění. Další velmi významný přínos vitamínu A představuje jeho antioxidační účinek. Ve skutečnosti se jedná o jeden z nejdůležitějších antioxidantů v lidském těle, takže efektivně chrání buňky před účinky volných radikálů. Vitamín A je mimo jiné důležitý také pro podporu imunitního systému, protože podporuje vznik t-lymfocytů, specifický typ bílých krvinek. V neposlední řadě podporuje zdraví pokožky, pohlavních orgánů žen i mužů a rovněž se podílí na správném vývoji dětí.

Nedostatek vitamínu A naštěstí není v našich podmínkách moc běžný. Trápit může především lidi s poruchami resorpce tuků (typicky třeba celiakie) a rozšířený je hlavně v rozvojových zemích. Mezi nejčastější projevy patří postižení oka, oslabená imunit suchá kůže, slabé vlasy nebo sucho v ústech. Nedostatek vitamínu A může v dlouhodobém měřítku představovat opravdu vážné zdravotní komplikace ve většině případů také ohrožení života. To se ale opět týká především rozvojových zemí.

Jaké formy vitamínu A existují?

V úvodním odstavci byla zmíněna důležitost provitamínů, zejména karotenoidů. Co jsou tyto látky zač? Typickým zástupcem karotenoidů je beta karoten, který také v mnoha suplementech s vitamínem A figuruje ve složení místo retinolu. Tělo si z něj totiž dokáže vitamín A samo vytvořit. Ačkoliv se tedy ve skutečnosti nejedná o vitamín A jako takový, jeho příjem ale efektivně zvyšuje hladinu vitamínu A v těle. Díky rychlé přeměně na vitamín A je beta karoten velmi populární ve zmiňovaných suplementech.

Přirozené zdroje vitamínu A

S vitamínem A se běžně setkáte ve velkém množství potravin. Mezi nejbohatší zdroje vitamínu A patří játra (především hovězí, ale také kuřecí a další), sladké brambory, špenát, mrkev, vaječné žloutky, zelenina, mléko nebo třeba papája. Vysoký obsah beta karotenu v zelenině často prozradí červené zabarvení. To je také důvod, proč se v letních měsících doporučuje jíst červenou zeleninu, protože beta karoten podporuje rovnoměrné opálení.

Kolik vitamínu A bych měl za den přijmout?

Doporučená denní dávka vitamínu A se liší v závislosti na tom, v jaké formě tělo tento vitamín přijme. Většinou se ale studie shodují na množství v hodnotě 10 000 IU až 25 000 IU denně. Výhodou vitamínů rozpustných v tucích je to, že je není nutné doplňovat na denní bázi. Pokud tedy suplementovat vitamín A pomocí doplňku stravy s příliš vysokým obsahem účinné látky, můžete ho dávkovat například obden. Přebytečný vitamín A si tělo uloží a využije ho v případě potřeby.

 

Rizika spojená s předávkováním vitamínem A

Ukládání vitamínů v tucích sice představuje v některých případech výhodu, jindy se ale může jednat o poměrně nebezpečné riziko. Tělo totiž nedokáže nadbytek vitamínu efektivně vyloučit. Ve výsledku proto nadbytečný příjem vitamínu A může vyústit v některé zdravotní komplikace. Příkladem může být zvracení, nechuť k jídlu, průjmy, nespavost a tak dále. K těmto projevům však zpravidla dojde až po delším užívání skutečně vysokých dávek vitamínu A. Specifickým projevem nadbytku beta karotenu je tzv. karotenemie. Ta se projevuje zbarvením pokožky do žlutého odstínu, protože tělo není schopno všechen beta karoten proměnit na vitamín A.

V případě jakýchkoliv otázek na suplementaci vitaminu A se na nás neváhejte obrátit v komentářích.

Zdroje

 1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_A
 2. https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-a-benefits
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10637381/
 4. FOŘT, Petr. Sport a správná výživa. Praha: Ikar, 2002. ISBN 978-80-249-0124-4.

 5. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

 6. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.