Nejlepší vitamíny E: Srovnání a žebříček pro rok 2024

Vitamín E je porovnání s ostatními vitamíny poměrně dost upozaďován. To je ale velká škoda, protože se jedná o mimořádně důležitou látku, která v našem těle zastává nespočet velmi důležitých funkcí. Vitamín E patří mezi nejsilnější antioxidanty, pomáhá jako prevence proti srdečním onemocněním a podporuje tvorbu pohlavních buněk. Dostatečný příjem vitamínu E se proto nevyplatí brát na lehkou váhu. S jeho doplněním vám pomohou doplňky stravy. Ale jak vybrat ten správný? V našem žebříčku najdete ty nejlepší doplňky s vitamínem E. Při jejich hodnocení bereme v potaz složení, kvalitu zpracování a v neposlední řadě také cenu. Jak si vedly jednotlivé produkty?

9 nejlepších vitamínů E

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. MedPharma Vitamin E 400 MedPharma Vitamin E 400 107 tablet v balení , Užívání jedné tablety obden , 268 mg vitamínu E v jedné tabletě 135 Kč - 166 Kč
2. BrainMax Performance Greens BrainMax Performance Greens 200 kapslí v balení , Užívání dvou kapslí denně , 268 mg vitamínu E ve dvou kapslích 253 Kč - 329 Kč
3. GreenFood Vitamín E GreenFood Vitamín E 60 kapslí v balení , Užívání jedné kapsle denně , 12 mg vitamínu E v jedné kapsli 89 Kč - 249 Kč
4. Swanson Vitamin E 400 IU Swanson Vitamin E 400 IU 60 kapslí v balení , Užívání jedné kapsle denně , 180 mg vitamínu E v jedné kapsli 149 Kč - 159 Kč
5. BrainMax Omega 3 BrainMax Omega 3 30 kapslí v balení , Užívání jedné kapsle denně , 330 mg vitamínu E v jedné kapsli 329 Kč
6. Extrifit Vita E Extrifit Vita E 100 kapslí v balení , Užívání jedné kapsle denně , 294 mg vitamínu E v jedné kapsli 299 Kč - 319 Kč
7. VitaHarmony Vitamin E 100 mg VitaHarmony Vitamin E 100 mg 60 tablet v balení , Užívání jedné tablety obden , 100 mg vitamínu E v jedné kapsli 69 Kč - 74 Kč
8. Now® Foods NOW Vitamin E 400 IU s tokoferoly Now® Foods NOW Vitamin E 400 IU s tokoferoly 100 kapslí v balení , Užívání jedné kapsle denně , 268 mg vitamínu E v jedné kapsli 366 Kč
9. Life Extension Super Vitamin E 400IU Life Extension Super Vitamin E 400IU 90 kapslí v balení , Užívání jedné kapsle denně , 268 mg vitamínu E v jedné kapsli 720 Kč - 829 Kč

Detailní rozbor nejlepších vitamínů E

1. MedPharma Vitamin E 400

MedPharma Vitamin E 400

V našem žebříčku nejlepších vitamínů E si nejlépe vedl Vitamin E 400 od společnosti MedPharma. Líbí se nám především fakt, že výrobce dokázal za minimální cenu vytvořit velmi spolehlivý produkt, který obsahuje vitamín E v naprosto dostatečném množství. Ve výsledku nám tedy naservíroval suplement se suverénně nejlepším poměrem ceny a kvality.

Výhody:

 • Velmi výhodná cena
 • Skvělý poměr ceny a kvality
 • Vitamín E obsažen ve zcela dostatečném množství
 • Balení vám vydrží na opravdu dlouho

Nevýhody:

 • Nevhodné pro vegany

O výrobci:
MedPharma není klasický výrobce suplementů. V jejím repertoáru nenajdete proteiny, předtréninkovky ani kreatin. Tato česká společnost se zaměřuje na návrh, vývoj, výrobu, distribuci a následný prodej doplňků stravy určených pro podporu zdravého životního stylu. Nabízí proto primárně vitamíny a minerály, případně různé bylinné výtažky. Na trhu se zdravou výživou přitom působí už od roku 2000, takže má v této oblasti skutečně bohaté zkušenosti. Výrobky značky MedPharma najdete především v lékárnách, ale postupně se začínají objevovat i v nabídce e-shopů s klasickými suplementy. Setkat jste se s nimi mohli také v našem srovnání nejlepších hořčíků nebo v žebříčku nejlepších probiotik.

V jedné dávce (1 tableta) najdete:

 • 268 mg vitamínu E

Vitamín E je zde obsažen ve formě alfa-tokoferolu, tedy v té nejlepší a nejčastěji se vyskytované formě vůbec. Jeho množství je přitom skutečně velké – 268 mg odpovídá 400 IU (international unit = mezinárodní jednotka), což představuje asi 2233 % doporučené denné dávky. Toto množství je sice rozděleno do dvou dnů, protože tento produkt se užívá pouze jednou za dva dny, ovšem i tak se jedná o tak velkou dávku, že bohatě převyšuje to, co vaše tělo skutečně potřebuje.

Závěrečné zhodnocení:
MedPharma Vitamin E 400 sice na první pohled nepůsobí v porovnání s ostatními produkty na trhu nikterak velkolepě, svou práci ale plní více než dobře. Za velmi přívětivou cenu se vám dostane kvalitního vitamínu, který bez problému vyřeší jakýkoliv nedostatek vitamínu E, kterým byste případně mohli trpět. Ve složení neobsahuje žádnou závadnou nebo kontroverzní látku, proto není důvod, proč mu nedat šanci. Navíc, jak už jsem psal výše, nabízí s přehledem nejlepší poměr ceny a výkonu.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  135 Kč
Cena:  162 Kč
Cena:  166 Kč

2. BrainMax Performance Greens

BrainMax Performance Greens

Další místo v naše žebříčku obsadil Vitamin E 400 I.U. LIFE+ z dílny společnosti Amix. Konkrétně se jedná o produkt z řady Green Day, u kterých je dáván větší důraz na kvalitu použitých ingrediencí. V tomto případě vedle vitamínu E najdeme také vitamín C, selen a zinek, díky kterým je výsledný efekt ještě lepší.

Výhody:

 • Vysoký obsah vitamínu E
 • Kvalitní složení
 • Obsahuje navíc vitamín C, selen a zinek
 • Jedno balení vám vydrží 100 dní

Nevýhody:

 • Potřeba dávkovat dvě kapsle denně

O výrobci:
Značku Amix asi není potřeba fanouškům sportovních suplementů vůbec představovat. Amix Vitamin E 400 I.U. LIFE+ ale patří do speciální řady produktů s názvem Green Day. Čím se výrobky s tímto označením liší od zbytku repertoáru této britské společnosti? Amix Green Day má za cíl odhalit sílu přírody. Co si pod tím představit? Při výrobě všech suplementů z tého řady byl kladen velký důraz na využití kvalitních přírodních surovin. S produkty Amix Green Day jste se mohli setkat v našem srovnání nejlepších vitamínů D nebo v žebříčku nejlepších probiotik.

V jedné dávce (2 kapsle) najdete:

 • 268 mg vitamínu E
 • 192 mg vitamínu C
 • 15 mg zinku
 • 200 mcg selenu

O tom, že 268 mg vitamínu E (400 IU) je daleko za hranicí toho, co lidské tělo skutečně potřebuje, se ani nemusíme bavit. Pozornost si naopak zaslouží přítomnost dalších tří látek, které mají pro lidský organismus také velký přínos. Prvním z nich je vitamín C, jenž taktéž patří do skupiny silných antioxidantů. Jeho kombinace s vitamínem E je proto velmi účinná a efektivní v boji proti volným radikálům. Svým antioxidačním účinkem jsou známé rovněž minerály zinek a selen. Obě látky zde navíc najdeme ve velmi dobře využitelné formě a v dostatečném množství.

Nepřehlédněte: Lámete si hlavu se suplementací vitamínu C nebo zinku? Připravili jsme pro vás žebříček nejlepších vitamínů C a srovnání nejlepších zinků, díky kterým najdete produkty přímo pro vás.

Závěrečné zhodnocení:
Amix Vitamin E 400 I.U. LIFE+ v porovnání s konkurencí vyniká především tím, že obsahuje další přidané látky, které podporují antioxidační účinek vitamínu E. Pokud vám ale jde jen a pouze o doplnění vitamínu E, je pro vás tento produkt asi tak trochu zbytečný. Co se týče obsahu tohoto vitamínu, nijak se neliší od naprosté většiny konkurenčních suplementů, ale po cenové stránce vychází trochu dráž. Na druhou stranu pokud přítomnost přidaných látek oceníte, je tato cena zcela odůvodněná. V konečném důsledku tak záleží hlavně na vašich preferencích.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  329 Kč
Cena:  253 Kč

3. GreenFood Vitamín E

GreenFood Vitamín E

Vysoké dávky vitamínu E nemusí vyhovovat každému. Lidské tělo toli vitamínu nepotřebuje a přebytečné množství se ukládá v tukové tkáni. Pokud patříte mezi sportovce, kteří preferují suplementy nabízející účinné látky v množství, které odpovídá doporučeným denním dávkám a zbytečně ho nepřekračuje, GreenFood Vitamín E vám rozhodně padne do oka. Jedna kapsle tohoto produktu totiž obsahuje 12 mg vitamínu E, tedy přesně jeho doporučené denní množství.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Kvalitní zpracování
 • Vhodné i pro vegany
 • Ideální množství vitamínu E

Nevýhody:

 • Někomu se obsah účinné látky může zdát nízký

O výrobci:
Česká značka GreenFood začínala jako malá rodinná firma, která se ale během svého více než 25 let dlouhého působení vypracovala až na mezinárodní trh. S jejími produkty se můžete setkat už i v Německu, na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku. Hlavní prioritou GreenFood je výroba kvalitních produktů za použití prvotřídních surovin. Proto ve svých produktech nepoužívá konzervanty, chemická barviva, stabilizátory ani přidaný cukr. Všechny výrobky jsou navíc vhodné i pro alergiky a vegetariány. S produkty značky GreenFood jste se už mohli setkat v našem srovnání nejlepších probiotik nebo v žebříčku nejlepších trávicích enzymů.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 12 mg vitamínu E

Pokud naše srovnání suplementů sledujete pravidelně, určitě jste si už všimli, že u produktů značky GreenFood často vyzdvihujeme jejich čisté složení a absenci zbytečných aditiv. Ani tentokrát tomu nebude jinak. V jedné kapsli (rostlinného původu) jejich vitamínu E totiž najdete pouze 12 mg alfa-tokoferolu a k tomu oxid křemičitý a stearan hořečnatý, které mají za úkol udržet celý produkt pohromadě. Tyto látky jsou zcela nezávadné a ačkoliv se stearát hořečnatý nejčastěji vyrábí z živočišných tuků, existují i varianty vyrobené z tuků rostlinných. Produkt je tedy i přesto vhodný pro vegany.

Závěrečné zhodnocení:
Hlavním lákadlem tohoto produktu jsou nepochybně čistota složení a umírněné množství vitamínu E. Pokud si tedy dáváte velký pozor na to, jaké látky přijímáte do svého těla, s tímto produktem budete nepochybně spokojení. Velkým plusem je také nízká cena, která by vzhledem ke kvalitě a čistotě složení klidně mohla být i vyšší a pořád bychom ji považovali jako adekvátní. Je ale jasné, že pokud hledáte suplement, který vám nabídne co nejvyšší množství účinné látky, éčko do GreenFood rozhodně nebude to pravé pro vás.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  89 Kč
Cena:  109 Kč
Cena:  105 Kč
Cena:  108 Kč
Cena:  249 Kč

4. Swanson Vitamin E 400 IU

Swanson Vitamin E 400 IU

Svého zástupce má v našem žebříčku také společnost Swanson. Její produkt s názvem Vitamin E 400 IU nás zaujal díky svému skvělém poměru ceny a kvality a také díky čistému a kvalitnímu složení. Ačkoliv výrobce neuvádí konkrétní formu, ve které se v jeho produktu vitamín E nachází, vzhledem k hodnotě IU a množství vitamínu E lze předpokládat, že se jedná o syntetický alfa-tokoferol (1 mg syntetického alfa-tokoferolu odpovídá 2,22 IU).

Výhody:

 • Férová cena
 • Vitamín E v dostatečném množství
 • Bez zbytečných aditiv

Nevýhody:

 • Přírodní forma alfa-tokoferolu je o něco vhodnější

O výrobci:
S produkty značky Swanson se v České republice sice nesetkáte zrovna nejčastěji, nic to však nemění na jejich kvalitě. Historie společnosti americké Swanson Health Products sahá až do roku 1969. Její zakladatelé si tehdy dali za cíl přinést na trh kvalitní doplňky stravy, které lidem pomohou dosáhnout zdravého životního stylu. Od roku 2018, kdy došlo k rebrandingu celé firmy, si společnost začala říkat jednoduše Swanson. S produkty značky Swanson jste se mohli setkat v žebříčku nejlepších vitamínů D nebo ve srovnání nejlepších zinků.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 180 mg vitamínu E

Sto osmdesát miligramů vitamínu E je zcela dostačující nehledě na to, v jaké formě je alfa-tokoferol obsažen. Je ale pravda, že obecně vzato bývá přírodní alfa-tokoferol považován za lepší volbu. Důvodem je odlišná struktura obou látek. Lidské tělo mnohem lépe vstřebává molekuly přírodního alfa-tokoferolu, zatímco jeho syntetická verze je pro něj hůře využitelná. Nutno ale podotknout, že pokud netrpíte nějakým zásadním nedostatkem vitamínu E, tento rozdíl pro na vás nebude mít v podstatě žádný efekt. Pořád se jedná o dávku představující asi mnohonásobek toho, co je považováno za doporučenou denní dávku.

Závěrečné zhodnocení:
Někdo by sice mohl namítat vhodnost syntetické formy alfa-tokoferolu, osobně v tom ale v produktu s takto vysokým obsahem účinné látky nevidím problém. Po cenové stránce navíc vychází Swanson Vitamin E 400 IU velmi dobře, a v konečném důsledku tedy není důvod, proč bychom ho nedoporučili v podstatě komukoliv, koho nějak nezaujaly předchozí produkty.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  149 Kč -17%
Cena:  159 Kč

Hledáte-li produkt nabízející mimořádně čisté složení založené pouze na kvalitních surovinách, společnost Vitamin E 330mg 400iu od společnosti Viridian vás zaručeně zaujme. Kromě přírodního alfa-tokoferolu a kapsle z rostlinné celulózy totiž v balení nenajdete absolutně nic dalšího.

Výhody:

 • Velmi čisté a kvalitní složení
 • Vysoký obsah vitamínu E
 • Všechny složky produktu jsou 100% aktivní

Nevýhody:

 • Vysoká cena

O výrobci:
Britská společnost Viridian si zakládá primárně na šetrnosti k přírodě, přírodním původu svých produktů a především na jejich prvotřídní kvalitě. Z toho důvodu jsou všechny její výrobky 100% bioaktivní, použité kapsle jsou rostlinného původu a neobsahují žádné uměle vytvořené látky. Tato strategie se společnost opravdu vyplácí, protože díky své kvalitě se na evropském trhu se sportovní výživou může těšit stále větší a větší popularitě. Na Světě Fitness jste se s produkty značky Viridian mohli setkat například v žebříčku nejlepších zinků nebo ve srovnání nejlepších nootropik.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 330 mg vitamínu E

Z hlediska obsahu účinné látky se vitamín E od Viridianu řadí s přehledem na první příčku v našem žebříčku. Otázkou ale zůstává, jestli je něco takového vůbec potřeba. I ostatní produkty obsahují vitamínu E zbytečně moc, nemyslím si tedy, že ještě pár mg navíc něčemu pomůže. Co se ale výrobci nedá vytknout, je čistota složení. Kromě rostlinné kapsle a účinné látky totiž produkt neobsahuje vůbec nic. Něco takového dneska na poli sportovních suplementů rozhodně není obvyklé.

Závěrečné zhodnocení:
Největším negativem vitamínu Viridian Vitamin E 330mg 400iu je jeho vysoká cena. V celém žebříčku nenajdete jediný dražší produkt, což hovoří samo za sebe. Cena jde samozřejmě ruku v ruce s obsahem účinné látky a s čistotou složení, ale zrovna u produktu tohoto typu se toho ve složení nedá moc vymyslet. Jakmile výrobek obsahuje dostatek vitamínu E a neobsahuje žádné potenciálně škodlivé látky, jen těžko lze ještě nějak vylepšit. V tuto chvíli sice můžete namítat, že Viridian neobsahuje ani stearan hořečnatý či oxid křemičitý, které najdeme v ostatních produktech. To je sice pravda a určitě se jedná o určitou výhodu, ale rozhodně nekompenzuje takto vysokou cenu. Pokud se tedy rozhodnete do tohoto produktu investovat, musíte počítat s tím, že si dost připlatíte.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  329 Kč -63%

Vita-E od společnosti Extrifit je doplněk s velmi vysokým obsahem vitamínu E. V každé kapsli se schovává bezmála 300 mg přírodního alfa-tokoferolu. Taková dávka bohatě pokryje potřebu každého sportovce, nehledě na to, kolik vitamínu přijme z běžné stravy. Nejedná se sice o nejlevnější produkt, ale v poměru ceny a kvality se pořád vede velmi dobře.

Výhody:

 • Vysoký obsah účinné látky
 • Alfa-tokoferolu obsažen v přírodní formě
 • Jedno balení vám vydrží na 100 dní

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
Pokud nejste v silových sportech úplný nováček, o značce Extrifit jste už zajisté slyšeli. Jedna z nejznámějších českých firem na poli sportovních produktů se totiž pyšní tím, že její produkty jsou vyráběny tak, aby splňovaly požadavky těch nejnáročnějších sportovců. Veškeré suplementy této společnosti splňují ty nejvyšší požadavky na kvalitu, a proto se těší velké oblibě mezi milovníky těžkého železa. O naše zkušenosti se značkou Extrifit jsme se s vámi podělili například v naší recenzi na hardcore nakopávač Agrezz nebo v žebříčku nejlepších syrovátkových proteinů.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 294 mg vitamínu E

Pořádná dávka přírodního alfa-tokoferolu. I tak by se dal v rychlosti suplement Vita-E popsat. Vysoký obsah účinné látky je samozřejmě vždy pozitivum, především pokud je v přírodní formě. Jak už jsem ale psal několikrát, zrovna v případě vitamínu E je jeho přehnaně vysoký obsah zbytečný. Vzhledem k tomu, že doporučená denní dávka představuje 12 mg, je vyšší obsah alfa-tokoferolu spíše marketingový tah.

Závěrečné zhodnocení:
Vita-E je vhodný pro každého, kdo hledá produkt s co nejvyšším obsahem alfa-tokoferolu, ale nechce utrácet hodně peněz za vitamín E od Viridianu. Po cenové stránce totiž vychází tento suplement na vcelku snesitelné peníze, a ačkoliv rozhodně nepatří mezi nejlevnější produkty, nijak vás nezruinuje. Přesto si myslím, že pokud nepotřebujete za každou cenu co nejvíce účinní látky, dokážete za méně peněz najít lepší variantu.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  299 Kč
Cena:  319 Kč
Cena:  313 Kč

7. VitaHarmony Vitamin E 100 mg

VitaHarmony Vitamin E 100 mg

Vitamin E 100 mg od společnosti VitaHarmony je ideální volbou pro každého, kdo se při výběru suplementů snaží co nejvíce ušetřit. V přepočtu na jednu denní dávku se totiž jedná o vůbec nejlevnější produkt. Nízká cena však automaticky neznamená zároveň i nulový efekt. Naopak. Vitamín E od VitaHarmony rozhodně patří mezi kvalitní suplementy, které svou funkci plní více než dobře.

Výhody:

 • Velmi výhodná cena
 • Balení vám vystačí asi na 4 měsíce
 • Bez alergenů

Nevýhody:

 • Nižší obsah účinné látky

O výrobci:
Značka VitaHarmony sice nepatří mezi nejpopulárnější výrobce sportovní výživy, její kořeny ale sahají až k jednomu z nejstarších (ne-li úplně nejstaršímu) ryze českému multivitamínu. Už v roce 1991 spatřil poprvé světlo světa třiceti složkový multivitamin CentralVita. Společnost VitaHarmony začala na trhu působit jen o pár let později. Prosadit se jí dařilo především díky inspiraci produkty zaoceánských společností a také následné spolupráci se sesterskou společností v USA. Společnost VitaHarmony nabízí vitamíny, minerály, rostlinné výtažky a mnoho dalšího. S jejími produkty jste se mohli setkat například v žebříčku nejlepších antioxidantů nebo v našem srovnání nejlepších vitamínů B.

V jedné dávce (1 tableta) najdete:

 • 100 mg vitamínu E

Jedna tableta vitamínu E od VitaHarmony obsahuje 100 mg alfa-tokoferolu. Toto množství je sice mnohem nižší než u většiny jiných produktů, pořád je ale více než dostatečné. Na druhou stranu je potřeba upozornit, že výrobce doporučuje dávkovat jednu tabletu jednou za dva dny. V konečném důsledku tedy přijmete denně v průměru 50 mg vitamínu E. Při rozboru složení je ale nutné upozornit ještě na jednu věc. Nachází se tady totiž barvivo košenila (v posledních letech známé spíš jako kyselina karmínová). Tato látky je spojována s řadou potenciálních zdravotních rizik. Z toho důvodu její přítomnost považujeme za velké mínus.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud je pro vás při výběru suplementů cena hlavním faktorem, je pro vás Vitamin E 100 mg od společnosti VitaHarmony jako dělaný. Neobsahuje sice takové množství účinné látky jako konkurence, ale to je v konečném důsledku úplně jedno. Padesát miligramů vitamínu E denně je dostatečné dávka a pro potřeby naprosté většiny lidí zcela bez problému dostačuje. Je sice pravda, že existuje mnoho kvalitnějších alternativ, ale pokud berete éčko pouze preventivně, poslouží vám více než dobře.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  69 Kč
Cena:  74 Kč
Cena:  73 Kč

8. Now® Foods NOW Vitamin E 400 IU s tokoferoly

Now® Foods NOW Vitamin E 400 IU s tokoferoly

Vitamin E 400 IU s tokoferoly od společnosti Now Foods v sobě kombinuje sílu alfo-tokoferolu s dalšími tokoferolovými izomery. Navíc disponuje certifikací GMP, která zaručuje, že byly během výroby dodrženy všechny výrobní postupy směřující k co největši efektivitě a bezpečnosti produktu.

Výhody:

 • Vysoký obsah účinné látky
 • Možnost vybrat si z více velikostí balení
 • Jedno balení vydrží až 100 dní

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
Kořeny společnosti Now Foods sahají až do šedesátých let minulého století. Už přes půl století se firma snaží prostřednictvím svých produktů předávat lidem hodnoty spojené se zdravým životním stylem. Pochopitelný je důraz na prvotřídní kvalitu, která je pro firmu hlavní prioritou. Kromě doplňků stravy společnost vyrábí také například kosmetické produkty, zdravé potraviny a krmivo pro domácí zvířata. S produkty značky Now Foods jste se mohli setkat v našem žebříčku nejlepších hořčíků nebo ve srovnání nejlepších antioxidantů.

V jedné dávce (1 kapsle) najdete:

 • 268 mg vitamínu E

Výrobce uvádí, že kromě obsahu alfa-tokoferolu se ve složení nachází i další tokoferolové izomery. Problém je v tom, že vitamín E není jako CBD oleje. V nich je přítomnost celého spektra kanabinoidů a flavonoidů velkým plusem, zatímco ve vitamínu E nehrají beta-tokoferol a další látky moc velký efekt. Alfa-tokoferol je nejúčinnější formou vitamínu E a v podobném produktu bohatě stačí sám o sobě. Z toho důvodu se jedná spíše o marketingový tah než o cokoliv jiného.

Závěrečné zhodnocení:
Vitamín E od společnosti Now Foods má stejný problém jako předchozí produkt od Amixu. Oba jsou spolehlivé suplementy, se kterými rozhodně neuděláte krok vedle. Ale popravdě řečeno je skutečně těžké na nich najít něco, čím by převyšovaly konkurenci. Bez problému vám pomohou doplnit vitamín E, ale proč místo nich nedat přednost levnějšímu produktu? Výhodou suplementů od značky Now Foods je to, že nabízí své produkty ve více velikostech, což jinak není moc časté. Pokud tedy hledáte vitamín E v menším balení, pravděpodobně budete tento faktor vnímat jako výhodu.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  366 Kč -15%

9. Life Extension Super Vitamin E 400IU

Life Extension Super Vitamin E 400IU

Na závěr tady máme Super Vitamin E 400IU od společnosti Life Extension. Jak je možné, že se takto kvalitní produkt ocitl až na konci našeho žebříčku? Důvodem je vysoká cena. U suplementů s vitamínem E zkrátka není moc velký prostor pro to, aby výrobce zaujal propracovaným složením, což hraje do karet produktům z nižší cenové kategorie.

Výhody:

 • Kvalitní a čisté složení
 • Osvědčený výrobce
 • Balení vám vystačí na 3 měsíce

Nevýhody:

 • Opravdu vysoká cena

O výrobci:
Značku Life Extension zastřešuje společnost Life Extension Europe, která se zaměřuje na výrobu produktů podporujících zdravý životní styl. Life Extension přitom vyrábí doplňky stravy už od 80. let minulého století. Dnes má tato značka pověst kvalitního výrobce prvotřídních suplementů. Všechny produkty Life Extrension jsou velmi přísně kontrolovány, aby splňovaly ty nejvyšší standardy. Setkat jste se s nimi mohli v našem žebříčku nejlepších kolagenů nebo ve srovnání nejlepších zinků.

V jedné dávce najdete:

 • 268 mg vitamínu E

Pokud jste o značce Life Extension už někdy slyšeli, nepřekvapí vás, že obsahuje alfa-tokoferol té nejvyšší kvality. Co se týče jeho množství, bavíme se o klasické dávce odpovídající 400 IU, ale jak už bylo řečeno mnohokrát, pro naše tělo je zcela dostačující i mnohem nižší dávka. Co se týče dalších látek v kapsli, najdete zde pouze želatinu, glycerin a vodu.

Závěrečné zhodnocení:
Life Extension Super Vitamin E 400IU je produkt prvotřídní kvality, který ale doplácí na svou vysokou cenu. Ta je u mnoha suplementů pochopitelná a vzhledem ke kvalitě produktu se často vyplatí si za něj připlatit. Zrovna u vitamínu E je ale velmi malý rozdíl mezi nejkvalitnějším výrobkem a mezi tím průměrným. Pokud vám však nevadí si i přesto připlatit, je tento produkt jako dělaný právě pro vás.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  720 Kč
Cena:  829 Kč

Co bych měl vědět o vitamínu E?

Vitamíny jsou látky, které si lidské tělo nedokáže samo vytvořit, avšak jsou nesmírně důležité pro jeho životní funkce. V našem organismu zastávají nespočet funkcí v klíčových procesech, bez kterých by naše tělo nedokázalo správně fungovat. Vitamíny se dělí do dvou skupin podle toho, jestli jsou rozpustné ve vodě, nebo v tucích. Do první skupiny patří vitamíny skupiny B a vitamín C. Naopak v tucích jsou rozpustné vitamíny A, D, K a v neposlední řadě vitamín E, který je pro nás v tuto chvíli klíčový.

Vitamín E je charakteristický především svým mimořádně silným antioxidačním účinkem. Pro zdraví organismu je proto nezbytné dbát na jeho dostatečný příjem. Vzhledem k tomu, že je vitamín E patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, dokáže ho naše tělo v určité míře skladovat, přesto je ale potřeba ho doplňovat průběžně. Vitamín E však není pouze jedna látka. Ve skutečnosti se jedná o skupinu celkem osmi chemických látek – čtyři tokoferolové a čtyři tokotrienolové izomery. Vůbec nejdůležitější je pro nás alfa-tokoferol, pokud tedy dále nebudu formu vitamínu E specifikovat, bude se jednat právě o něj.

Hlavní zdravotní benefity vitamínu E

V porovnání s ostatními vitamíny působí zrovna éčko celkem nenápadně. Většina lidí si pod pojmem „vitamíny” v první řadě představí vitamín C, B-komplex, možná dokonce vitamíny D nebo A. Vitamín E většinou zůstává opomíjen. Ve skutečnosti je ale extrémně důležitý a v našem těle má nepostradatelnou roli. jaké jsou jeho hlavní zdravotní benefity?

Vitamín E je velmi silný antioxidant

Slyšeli jste někdy o volných radikálech nebo o oxidativním stresu? Volné radikály jsou vysoce reaktivní a nestabilní látky vznikající jako meziprodukt nebo výsledek biochemických procesů v našem těle. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že útočí na okolní buňky a „kradou” elektrony z jejich molekul. Tím poškozují buněčné membrány a páchají velké škody. Jinak řečeno způsobují oxidativní stres v našem organismu.

Naopak antioxidanty jsou látky, které volné radikály eliminují. Jejich funkce je zcela nezbytná, protože důsledkem oxidativního stresu dochází k urychlování stárnutí, poškozování struktury DNA a zvyšuje se riziko vzniku závažných onemocnění. Vitamín E patří mezi nejsilnější antioxidanty. To platí zejména pro jeho tokoferolové izomery (alfa-tokoferol, beta-tokoferol, gama-tokoferol a delta-tokoferol).

Pomáhá jako prevence proti srdečním onemocněním

Dle metaanalýzy z roku 2019 pomáhá suplementace vitamínu E v boji proti srdečním onemocněním. Konkrétně došlo u skupiny lidí užívající suplementy s vitamínem E k poklesu systolického krevního tlaku. Některé studie navíc naznačují, že v kombinaci s omega 3 mastnými kyselinami může vitamín E pomoci s redukcí LDL (špatného) cholesterolu.

Nepřehlédněte: Věděli jste, že omega 3 mastné kyseliny patří mezi nejvíce deficitní složky potravy typického středoevropského člověka? V našem srovnání nejlepších omega 3 mastných kyselin vám poradíme, jak je doplnit.

Podporuje plodnost, správný vývoj nenarozených dětí a hormonální rovnováhu

Vitamín E pozitivně ovlivňuje sexuální výkonnost a stimuluje tvorbu pohlavních buněk. Zároveň je klíčový pro správný vývoj plodu, proto je doporučován zejména těhotným ženám. Slovo tokoferol dokonce pochází z řeckých slov znamenajících plod a nést (tokos a pherein). Pro ženy je zároveň důležitý přínos vitamínu E v oblasti prevence proti premenstruačnímu syndromu, který obnáší změny nálad, podrážděnost, deprese a podobně. S tím souvisí i schopnost vitamínu E hladinu hormonů v těle.

Další zdravotní přínosy vitamínu E

Mezi další benefity vitamínu E patří podpora zdravé pokožky, protože pomáhá posilovat stěny kapilár. Zároveň zmírňuje projevy stárnutí, což souvisí s jeho antioxidačními účinky. Vitamín E je též známý pro svou schopnost chránit před řadou zrakových poruch. Starší lidé mohou benefitovat z dostatečného příjmu vitamínu E především díky jeho podpoře kognitivních funkcí, které jsou ve vyšším věku často ohrožené. Naopak sportovci ocení hlavně přínos v oblasti regenerace, což opět souvisí s jeho antioxidačními účinky.

V jakých potravinách se vitamín E nachází?

Mezi nejlepší zdroje vitamínu E patří olej z pšeničných klíčků. Ve velkém množství je obsažen také ve slunečnicových semínkách, mandlích, lískových ořeších, arašídovém máslu, špenátu, brokolici, kiwi a mangu. V určitém množství najdeme vitamín E i v mase a mléčných výrobcích, ale pro jeho dostatečný příjem je žádoucí myslet hlavně na výše uvedené potraviny. Osoby se stravovacími omezeními jsou pochopitelně více náchylné k nedostatku tohoto vitamínu, stejně jako k nedostatku mnoha jiných látek. V takovém případě je samozřejmě zvážit suplementaci vitamínu E pomocí doplňků stravy.

Kolik vitamínu E by měl člověk za den přijmout?

Informace ohledně doporučené denní dávky vitamínu E se mohou z různých zdrojů mírně lišit. Zatímco v minulosti se hovořilo o množství 10 mg, v současnosti se odborníci shodují na dávce 15 mg bez rozlišování mezi muži a ženami. Česká zákonná úprava v souladu s legislativou EU označuje jako doporučenou denní dávku vitamínu E 12 mg a rovněž blíže nerozlišuje mezi potřebami žen a mužů. Těhotným a kojícím ženám se přesto doporučuje denní dávku vitamínu E navýšit až k hodnotám kolem 19 mg.

Když se mluví o množství vitamínu E v gramech, je tím samozřejmě myšlen alfa-tokoferol. V přepočtu na IU (international unit) by se jednalo o necelých 18 IU.

Projevy nedostatku vitamínu E

Vzhledem k obsahu vitamínu E v běžné stravě je jeho nedosatek poměrně vzácným jevem, avšak objevit se může. Ohrožení jím jsou především lidé trpící zdravotními problémy, kvůli kterým mají problém se vstřebáváním vitamínů. Nedostatek vitamínu E často trápí také lidi trpící podvýživou. Mezi nejčastější příznaky patří slabost, únava, bolesti svalů, zhoršená imunita nebo potíže s motorikou.

Má smysl vitamín E suplementovat?

Se suplementací vitamínu E je to poměrně složité. Většina lidí ho totiž přijme dostatek v normální stravě. Potřeba doplňovat ho pomocí suplementů tedy není příliš vysoká, naopak doplňky stravy s vitamínem E mohou při nesprávném použití způsobit nemalé potíže. Rozhodně to ale neznamená, že podobné produkty nemají žádné využití. Lidé trpící nedostatkem vitamínu E ho pochopitelně musí nějakým způsobem doplnit. Je ale pravda, že to se týká pouze malé části populace. Jak je to například se sportovci? Obecně platí, že siloví sportovci mají mnohem vyšší požadavky na své tělo, a tím pádem potřebují přijmout více minerálů a vitamínů, než je běžné pro zbytek populace. Studie na toto téma jsou často dost rozporuplné a zatím nedokážeme s jistotou určit, zda má suplementace vitamínu E na sportovce skutečně nějaký významný efekt, avšak dá se předpokládat, že především vytrvalostní sportovci mohou těžit z antioxidačního účinku, který vitamín E nabízí. Užívání suplementů s vitamínem E je vhodné předem konzultovat s lékařem.

Dá se předávkovat vitamínem E? Jak ho správně užívat?

Vitamín E se řadí do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. To znamená, že naše tělo ho ukládá v tukové tkáni a nevylučuje ho močí, jako vitamíny rozpustné ve vodě. Z toho důvodu je skutečně možné se jím předávkovat. Pokud však přijímáte vitamín E pouze z běžné stravy, předávkování není něco, z čeho byste si měli dělat obavy. Něco takového přichází v úvahu spíše v případě, že vitamín E suplementujete. Jako horní hranice denního příjmu, kterou byste neměli překročit, se uvádí 1 000 mg alfa-tokoferolu.

Při užívání suplementů s vitamínem E je potřeba pozorně číst instrukce výrobce. Tyto produkty se totiž často užívají obden nebo jednou za víc dní. Užívání přehnaně vysokých dávek může vyústit v nedostatek vitamínu K, který je s vitamínem E v antagonistickém vztahu – jeden snižuje vstřebatelnost a biologickou dostupnost toho druhého. 

Pokud si s dávkováním vitamínu E nevíte rady, nebo máte jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit v komentářích.

Zdroje

 1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_E
 2. REMEŠOVÁ, Petra. Vitamín E v potravinách [online]. Pardubice, 2012 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/vk9g09/. Bakalářská práce. Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická. Vedoucí práce RNDr. Lucie Korecká, Ph.D.
 3. https://www.svetfitness.cz/clanek/predavkovani-multivitaminem/
 4. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.