Ostatní

Jak nejlépe oslavit vánoční svátky? No přece s kuřetem, rýží a posilkou.

Autor: Mirek Dvořák |

Tak už se zase blíží ty otravné svátky. Koledy, cukroví, kapr se salátem a ze všech stran dýchající pohoda. A uprostřed toho stojíme my, naštvaní a otrávení kulturisti, kteří nechtějí nic jiného, než se dál věnovat svojí stereotypní rutině - kuře, rýže, posilka, protein, kuře, rýže, tvaroh a spánek.

Ať se snažím sebevíc, zdá se mi nemožné najít nějaký přijatelný kompromis mezi světem kulturistů a výše zmíněným světem vánočních koled a cukroví. Ale co když přece jen nějaký existuje? Zkuste se tedy alespoň trochu vánočně naladit a přemýšlet nad hlavní pointou našeho dnešního článku.

Stresy z jídla nechme profíkům

Snad nic není na Vánocích horší, než jídlo. Na obvyklé cestě do posilovny projdu přes tři náměstí, přičemž na žádném z nich se neobejdu bez pohrdavého pohledu na trdelníky s nutellou, uzené klobásy a milion dalších věcí, které svými nutričními hodnotami v žádném případě nezapadají do mých kalorických tabulek. A když už si chci pořádně zacvičit, kolem mě všichni otravují se svojí vánoční náladou, červenými čepičkami, slogany typu “No lift, No gift” a cukrovím. Z toho by se jeden zbláznil, ne?

Asi už je nejvyšší čas nechat zbytečného sarkasmu a vážně se zamyslet nad tím, jak tyto svátky přežít v co nejlepší formě. I když se po zveřejnění tohoto článku jistě objeví spousta oponentů, Vánoce by neměly být ve znamení striktní diety, ale měly by představovat pohodové dny strávené se svými nejbližšími. Samozřejmě nemluvím o bezhlavém ládování se nejrůznějšími sladkostmi po dobu dlouhých dvou týdnů, ale drobné výjimky nikomu neublíží. Koneckonců, jste snad profesionální kulturisté/trojbojaři, abyste se museli stravou natolik stresovat? Štědrovečerní kapr s bramborovým salátem možná bude mít o něco méně bílkovin než klasický hovězí steak s rýží, ale Vánoce jsou přece jen jednou do roka.

Vánoční cukroví fitness

 

Ale za pár dní bez tréninku spálím všechny svaly

Další problém, který s sebou Vánoce bezpochyby přináší, je také nedostatečné zatížení našich svalů. A v tom okamžiku zároveň všichni depresivně očekáváme ztrátu veškeré tvrdě vypracované hmoty. Opět k tomu ale není důvod. Pokud jste doteď byli zvyklí na enormní tréninkové zatížení a pravidelně cvičili, dvoutýdenní “deload” fáze vám neublíží. Snižte objem i intenzitu tréninků, ale soustřeďte se na kontrakce i na jednotlivé cviky. Díky tomu si nejen zlepšíte svoji techniku, ale uvědomíte si i případné další chyby v tréninku. No a pak si klidně dopřejte pořádnou porci jídla.

Chodíte v běžném týdnu do posilovny 5-6krát týdně? Bohatě postačí snížit počet tréninků na 2-3 a k tomu zařadit i aktivní regeneraci, o které si ještě něco povíme níže ve článku. Týdenního nebo dvoutýdenního deloadu se vůbec nebojte, ulevíte tím nejen svým svalům a celé nervové soustavě, ale i šlachám a vazům, tudíž předcházíte dalšímu zranění. Poslední, avšak neméně podstatnou výhodou, je i psychické uvolnění. Uvidíte, že po nějakém čase bez tréninku se budete cítit odpočatí a daleko více motivovaní do dalších výkonů (nejen) v novém roce.

Zdravá fitness večeře na Štědrý den

Nezapomeňte na aktivní regeneraci a některé suplementy

Přestože z vlastních zkušeností považuji za ideální trávit Vánoce s rodinou a bez zbytečného stresu, rozhodně není dobrý nápad zůstat 14 dní bez jakéhokoliv pohybu. A právě tady se dostáváme k bodu, který je velmi často opomíjený nejen o svátcích, ale i kdykoliv jindy. Aktivní regenerace by měla tvořit nedílnou součást života každého sportovce. Nezapomínejte tedy na pravidelné protahování ani na procházky po městě či v přírodě. Velmi vhodným způsobem aktivní regenerace může být ale i taková jóga, se kterou mám (z hlediska powerliftingu) skvělé zkušenosti. Nejen, že jí zlepšíte stabilitu, mobilitu i flexibilitu, ale zároveň se naučíte používat jednotlivé svalové skupiny trochu jinak, což vám může pomoci i v silovém tréninku.

 

TIP: Má smysl cvičit i přes bolest svalů z předešlého tréninku?

No a až na posledním místě jsou suplementy. Většinu věcí nemá cenu přestat užívat, například takový multivitamín by naprosto ztratil smysl, kdybyste ho na 14 dní přestali užívat. S bílkovinami to není potřeba příliš přehánět, pokud tělo není v extrémní tréninkové zátěži a třeba takové předtréninkové suplementy logicky nepotřebujete vůbec. Když budete trénovat méně, snažte se trénink absolvovat bez stimulantů, aby si na jejich účinky tělo odvyklo a po opětovném nasazení vám lépe fungovaly. Abychom vám přehledně zrekapitulovali, které suplementy brát a které ne, vytvořili jsme pro vás následující tabulku:

Užívejte Můžete vynechat Vynechte
Multivitamín Protein Předtréninkové stimulanty
Omega-3 Gainer Spalovače tuků
Hořčík   Aminokyseliny
Zinek   Kreatin

Doufáme, že jsme tedy následujícím článkem alespoň trochu navnadili k malé vánoční pauze, (která bude v ideálním případě stejně znamenat progres) a že si Vánoční svátky náležitě užijete. Pokud byste na nás měli nějaké otázky, neváhejte se zeptat v komentářích. Jako vždy vám na ně rádi odpovíme.

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.