Nejlepší vícesložkové proteiny na trhu 2024 – Jaký vybrat?

Vícesložkové proteiny jsou doplňky, které mají obrovský potenciál, ale přesto jsou poměrně nedoceněné. Proč? Především proto, že je velmi náročné se v nich vyznat. Jaké složky jsou opravdu účinné a jaké složky výrobci používají kvůli nízké ceně, ale ve skutečnosti žádné opodstatnění nemají? To je otázka, ve které se ztrácí nejen začátečníci, ale i pokročilejší cvičenci. A to byl vlastně první podnět, proč jsme se rozhodli pro vás vytvořit žebříček nejlepších vícesložkových proteinů. Pojďme se na ně tedy podívat.

9 nejlepších vícesložkových proteinů

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Czech Virus MPS-5 Pro Czech Virus MPS-5 Pro 5 různých zdrojů bílkovin, 16 Kč za dávku 30g, 2 dostupné příchutě 1349 Kč - 1449 Kč
2. Prom-IN Pentha Pro Prom-IN Pentha Pro 5 různých zdrojů bílkovin, 22 Kč za jednu dávku 40g, 6 dostupných příchutí 1289 Kč - 1549 Kč
3. MusclePharm Combat Powder MusclePharm Combat Powder 5 různých zdrojů bílkovin, 15 Kč za dávku, 6 dostupných příchutí 1099 Kč
4. Extrifit Long 80 Multiprotein Extrifit Long 80 Multiprotein 6 různých zdrojů bílkovin, 18 Kč za jednu dávku 30g, 6 dostupných příchutí 1399 Kč
5. MyoTec Royal Protein MyoTec Royal Protein 2 prvotřídní zdroje bílkovin, 16 Kč za dávku, 5 dostupných příchutí 1416 Kč - 1499 Kč
6. PEScience Select Protein PEScience Select Protein 2 různé zdroje bílkovin, 20.5 Kč za dávku 32g, 4 dostupné příchutě 949 Kč - 1179 Kč
7. BioTechUSA Protein Fusion 85 BioTechUSA Protein Fusion 85 5 zdrojů bílkovin, 16 Kč za dávku 30g, 3 dostupné příchutě 1279 Kč
8. Syntrax Matrix 5.0 Syntrax Matrix 5.0 4 zdroje bílkovin, 14 Kč za dávku 35g, 8 dostupných příchutí 999 Kč
9. BSN Syntha 6 BSN Syntha 6 6 různých zdrojů bílkovin, 21 Kč za jednu dávku 47g, 3 dostupné příchutě 1479 Kč - 1649 Kč

Detailní srovnání vícesložkových proteinů

1. Czech Virus MPS-5 Pro

Czech Virus MPS-5 Pro

Nejlepším vícesložkovým proteinem na trhu je podle nás poměrně nový produkt z dílny populární společnosti Czech Virus.

Tento protein disponuje 5 různými zdroji bílkovin, které jsou skvěle využitelné a navíc jsou zastoupeny v ideálním poměru. No a když se ke skvělému složení přidá ještě více než příjemná cena, dostanete opravdu to nejlepší, co můžete na trhu sehnat.

hlavní body
Výhody:
 • Bezkonkurenční chuť v případě obou variant
 • Dobrý poměr ceny a výkonu 
 • 5 výborných zdrojů bílkovin
 • Skvělé složení
 • Obohaceno o trávicí enzymy
Nevýhody:
 • Protein se nevyrábí jako jednorázový vzorek
shrnutí
Kdo protein vyrábí:

MPS-5 Pro vyrábí všem velmi dobře známá firma Czech Virus, kterou proslavil především kontroverzní kulturista Filip Grznár a jeho bývalý sparing partner Pavel Beran.

Již od roku 2012, kdy se v hlavách tvůrců začal rodit první nápad, si firma zakládá na kvalitních produktech bez zbytečné chemie. Mezi sponzorované atlety patří mimo Filipa a Pavla také Aleš Bursa nebo Jiří Tkadlčík. Všechny vstupní suroviny, které Czech Virus používá při výrobě svých produktů, mají svůj původ v EU.

Jaké má protein složení:

Často opakujeme, že složení je nejdůležitějším aspektem při výběru každého doplňku. A u vícesložkových proteinů to platí dvojnásob, protože výrobci často používají nejlevnější možné suroviny, které jsou ale neefektivní. To ale není případ Czech Virusu, protože v MPS-5 Pro najdete:

 • 43% syrovátkového koncentrátu CFM - což je protein bohatý na bioaktivní frakce a aminokyseliny, který zároveň zachovává i dobrou chuť, perfektní využitelnost a vysokou biologickou hodnotu. 
 • 38% nativního mléčného proteinu, který je zdrojem micelárního kaseinu. Ten se uvolňuje po dobu několika hodin, což je ideální především po užívání po tréninku a ve večerních hodinách, kdy zamezí katabolismu i během několikahodinového spánku. 
 • 9% syrovátkového izolátu CFM, jež je zdrojem rychle vstřebatelných bílkovin v prvotřídní čistotě- bez jakýchkoliv přidaných látek, s minimem laktózy, tuku či cukrů. 
 • 5% syrovátkového hydrolyzátu, což je nejrychleji vstřebatelný protein na trhu. Ve vícesložkových proteinech má za cíl stimulovat trávení bílkovin. 
 • 5% vaječného albuminu, který je z hlediska rychlosti využití někde mezi micelárním kaseinem a syrovátkovým koncentrátem. Disponuje dobrým spektrem aminokyselin, minimem tuku, cholesterolu či sacharidů. 
Závěrečné ohodnocení:

MPS-5 Pro je naprosto ideální protein, který považujeme za nejlepší možnou variantu. Složení je skvělé, bílkoviny dobře využitelné a v ideálním poměru, chuť naprosto neodolatelná. V samostatné recenzi jsme testovali obě varianty a musíme říct, že jsme z nich byli naprosto unešeni.

Jestli tedy hledáte opravdu funkční vícesložkový zdroj bílkovin, za který zároveň nezaplatíte nesmyslnou cenu, je MPS-5 Pro tou nejlepší možnou volbou.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1349 Kč
Cena:  1449 Kč

Druhé místo našeho žebříčku patří produktu Pentha Pro Balance od ostřílené společnosti Prom-In, jejíž suplementy pravidelně sbírají přední příčky našich nezávislých srovnávání doplňků.

Tento vícesložkový protein má téměř totožné složení jako vítěz našeho žebříčku, navíc je dostupný hned v šesti různých příchutí, ze kterých si vybere opravdu každý. V případě tohoto proteinu není dávka 30g jako u vítěze, nýbrž 40g, což se logicky projeví i vyšší cenou.

hlavní body
Výhody:
 • Dobrý poměr ceny a kvality
 • 5 výborných zdrojů bílkovin
 • Skvělé složení
 • Dostupnost v šesti různých příchutích
 • Obohaceno o trávicí enzymy
 • Dostupnost ve 40g, 1000g a 2250g balení
Nevýhody:
 • V porovnání s MPS-5 o 3g bílkovin/100g méně 
 • O něco vyšší cena než u vítěze
 • S některými příchutěmi jsme nebyli příliš spokojení
shrnutí
Kdo protein vyrábí:

Pentha Pro Balance vyrábí ostřílená firma Prom-IN, která se na českém trhu pohybuje už od roku 1976. Jejich produkty prošly mnoha reformami tak, aby vyhovovaly všem atletům a neobsahovaly žádné zbytečné či neúčinné látky.

V kombinaci s naprosto vynikající cenou tak dostanete suplementy, které se pravidelně umisťují na předních místech nejen našich žebříčků. 

Jaké má protein složení:
 • 50% nativní syrovátkové bílkoviny, která je skvělým zdrojem aminokyselin pro start proteosyntézy. Tato kombinace syrovátkového izolátu a koncentrátu je navíc vyrobená metodou CFM, tudíž zachovává veškeré bioaktivní frakce. 
 • 35% nativního mléčného izolátu, který je zdrojem micelárního kaseinu a má schopnost dodávat tělu bílkoviny po dobu několika hodin a podporovat hubnutí. 
 • 10% vaječného albuminu, jež v produktu zastupuje středně rychlé bílkoviny a navíc skvěle doplní a obohatí spektrum aminokyselin. Díky použití vysoké teploty při výrobě je také zaručena vysoká využitelnost. 
 • 5% enzymaticky zpracovaného syrovátkového proteinu, který dokáže perfektně stimulovat trávení (nejen po tréninku) a díky tomu jste schopní své potréninkové jídlo strávit podstatně dříve, než při použití obyčejného syrovátkového koncentrátu.
Závěrečné ohodnocení:

Vybrat ten lepší z dvojice Pentha Pro a MPS-5 je téměř nadlidský úkol. Oba dva proteiny disponují totožnými zdroji bílkovin, které se ale drobně liší v procentuálním zastoupení.

Na druhou stranu příchutě Pentha Pro nás nezaujaly tolik jako příchutě MPS-5 a rovněž obsahuje tento protein o něco méně bílkovin, tudíž protentokrát patří prvenství Czech Virusu. Nic to ale nemění na tom, že Pentha Pro je dobrá volba, kterou tělu po tréninku dodáte vše potřebné.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1289 Kč
Cena:  1290 Kč
Cena:  1549 Kč

3. MusclePharm Combat Powder

MusclePharm Combat Powder

Následující pozice našeho žebříčku patří vícesložkovému proteinu od velmi populární společnosti Muscle Pharm, jejíž protein (shodou okolností s velmi podobným názvem) se umístil rovněž v našem žebříčku nejlepších syrovátkových proteinů.

Tento přípravek představuje kombinaci 5 různých zdrojů bílkovin, které jsou velmi dobře využitelné a navíc je nabízen za cenu, která je jednou z nejnižších na trhu.

hlavní body
Výhody:
 • Skvělý poměr ceny a kvality
 • 6 dostupných příchutí, které potěší opravdu každého
 • Pět dobře využitelných zdrojů bílkovin 
 • Protein je obohacen o trávicí enzymy
 • Obsahuje přídavek BCAA a glutaminu pro maximální regeneraci po tréninku. 
Nevýhody:
 • Obsahuje emulgátory a aromata
 • Výrobce neuvádí procentuální zastoupení jednotlivých zdrojů bílkovin
shrnutí
Kdo protein vyrábí:

Firma MusclePharm je jasným důkazem toho, že přivést na svět kvalitní suplementy, je celá věda. Jejich produkty jsou výsledkem několikaletého výzkumu vědců a expertů v oboru. MusclePharm Vám zároveň dává záruku, že produkt obsahuje jen a pouze to, co je uvedeno na obalu, žádná aditiva ani látky pohybující se na hranici legálnosti.

Zároveň jejich produkty mají opravdu skvělý poměr cena/kvalita. Sponzorují atlety z širokého spektra- od hráčů NFL přes sportovce v bojových uměních až po kulturisty.

Jaké má protein složení:
 • Izolát syrovátkové bílkoviny, který je rychlý zdroj bílkovin obsahující minimum laktózy i cukrů. 
 • Částečně hydrolyzovaný syrovátkový protein, což je velmi rychle vstřebatelná bílkovina bohatá na aminokyseliny. Jeho cílem po tréninku je stimulovat trávení a nastartovat syntézu proteinu.
 • Micelární kasein, který je velmi pomalým zdrojem bílkovin. Uvolňuje se po dobu až 7 hodin, čímž chrání svalovou hmotu před katabolizací a postupně dodává organismu aminokyseliny.
 • Syrovátkový proteinový koncentrát, který je tím nejběžnějším a nejzákladnějším zdrojem bílkovin. Díky šetrnému procesu výroby jsou zachovány všechny důležité bioaktivní frakce, takže protein pomáhá nejen budovat svalovou hmotu, ale také posilovat imunitní systém. 
 • Vaječný bílek, jež je jedním z pomalejších zdrojů bílkovin, ale zato disponuje dobrým aminospektrem (především pokud jde o obsah BCAA a argininu) a dokáže pozitivně stimulovat produkci hormonů
Závěrečné ohodnocení:

Muscle Pharm Combat Powder je z mého pohledu jeden z nejlepších vícesložkových proteinů na trhu. Obsahuje velmi kvalitní zdroje bílkovin, disponuje přídavkem BCAA a glutaminu, a navíc je dostupný za bezkonkurenční cenu. Z mého pohledu kazí celkový dojem především netransparentní složení. Myslím, že spotřebitel by měl vědět, kolik % dané složky bílkovin jím vybraný produkt obsahuje. Pokud vám to ale nevadí, mohu protein jen a pouze doporučit. 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  1099 Kč

4. Extrifit Long 80 Multiprotein

Extrifit Long 80 Multiprotein

Čtvrté místo našeho žebříčku patří opět produktu od velmi populární společnosti Extrifit, na kterou jste z našich srovnání pravděpodobně zvyklí.

Long 80 Multiprotein je velmi dobrou kombinací micelárního kaseinu, CFM syrovátkových proteinů (koncentrátu, izolátu a hydrolyzátu), vaječného proteinu a hydrolyzovaného izolátu. Navíc obsahuje komplex 7 trávicích enzymů a ke slazení byly použity steviol-glykosidy, tedy sladidla z přírodním rostlinným původem. A takovému produktu může zkrátka konkurovat jen málo co.

hlavní body
Výhody:
 • Dostupnost v 6 různých příchutích
 • Obsahuje komplex trávicích enzymů, slazeno stévií
 • Dlouhá doba uvolňování
 • Velmi dobře zvolené zdroje bílkovin 
Nevýhody:
 • Nepříliš dobré příchutě
shrnutí
Kdo protein vyrábí:

Společnost Extrifit se na trhu pohybuje od roku 2007 a za tu dobu se z ní stal přední výrobce sportovní výživy v České republice. Všechny nabízené doplňky jsou vyvinuty speciálně na míru všem silovým sportovcům a kulturistům. Vizí firmy je vyrábět doplňky, které budou efektivně podporovat nárůst svalové hmoty a síly a účinně bojovat s podkožním tukem.

Všechny doplňky ještě před uvedením na trh testují sponzorovaní atleti - naprostá špička tohoto sportovního odvětví v České republice - Vojtěch Koritenský, Tomáš Kašpar, Vlastimil Kužel a další.

Jaké má protein složení:
 • 16,7% vaječného albuminu, jež v produktu zastupuje středně rychlé bílkoviny a navíc skvěle doplní a obohatí spektrum aminokyselin. Díky použití vysoké teploty při výrobě je také zaručena vysoká využitelnost. 
 • 16,7% syrovátkového koncentrátu CFM - což je protein bohatý na bioaktivní frakce a aminokyseliny, který zároveň zachovává i dobrou chuť, perfektní využitelnost a vysokou biologickou hodnotu. 
 • 16,7% syrovátkového hydrolyzátu, což je nejrychleji vstřebatelný protein na trhu. Ve vícesložkových proteinech má za cíl stimulovat trávení bílkovin. 
 • 16,7% micelárního kaseinu, který je velmi pomalým zdrojem bílkovin. Uvolňuje se po dobu až 7 hodin, čímž chrání svalovou hmotu před katabolizací a postupně dodává organismu aminokyseliny.
 • 16,7% syrovátkového izolátu CFM, což je poměrně rychle využitelný protein s minimálním obsahem tuku, cukru a laktózy
 • 16,7% hydrolyzovaného syrovátkového izolátu, což je jeden z nejlépe stravitelných a nejrychleji využitelných zdrojů bílkovin vůbec 
Závěrečné ohodnocení:

Z mého pohledu je Long 80 Multiprotein skvělý protein a rozhodně jedna z nejlepších možností, do kterých se vyplatí v případě potřeby investovat.

Na druhou stranu můj celkový dojem kazí "netransparentnost" složení - přeci jen bych rád věděl, jaké zastoupení která složka má -  a nepříliš dobrá chuť, ale to je spíše můj subjektivní poznatek. Jestli máte proteiny od Extrifitu rádi, bude vám chutnat i Long 80, který je z hlediska složení dobrou volbou.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1399 Kč
Cena:  1399 Kč

5. MyoTec Royal Protein

MyoTec Royal Protein

Royal Protein je kombinací dvou naprosto prvotřídních zdrojů bílkovin, které mají svůj původ z mléka získaného v Rakousku a Německu, tudíž splňují extrémně vysoké standardy zaručující kvalitu.

Nedenaturovaný syrovátkový proteinový koncentrát je v tomto případě spojen v poměru 1:1 s nativním mléčným proteinovým koncentrátem a ke slazení nebylo použito nic jiného, než steviol-glykosidy.

hlavní body
Výhody:
 • Protein zcela bez umělých sladidel
 • Vysoce kvalitní zdroje bílkovin
 • Slazeno pouze glykosidy steviolu 
 • Bílkoviny bohaté na bioaktivní frakce
Nevýhody:
 • Pouze dva zdroje bílkovin -> chybí rychle využitelný protein
shrnutí
Kdo protein vyrábí:

Společnost MyoTec vznikla spojením předního německého distributora sportovní výživy se spřízněnou distribuční společností z České republiky a jejich hlavním krédem je kvalita, preciznost a poctivost. Na vývoji a výrobě každého produktu se podílí více než 200 kvalifikovaných odborníků a zaměstnanců.

Jaké má protein složení:
 • 50% nedenaturovaného syrovátkového proteinového koncentrátu, který je zdrojem vysoce kvalitních a poměrně rychle využitelných bílkovin. Díky šetrné výrobní metodě jsou zachovány všechny důležité bioaktivní frakce (například beta-laktalbumin, beta-laktoglobulin atd.) tudíž protein pomáhá nejen s budováním svalů, ale posiluje i imunitní systém.
 • 50% nativního mléčného proteinového koncentrátu, který je dále zdrojem jednak syrovátkového proteinu, ale především micelárního kaseinu. To je bílkovina s pomalým uvolňováním až po dobu několika hodin, tudíž zabraňuje katabolismu a dodává tělu bílkoviny postupně.
Závěrečné ohodnocení:

Už jen díky naprosté absenci umělých sladidel si tento protein od MyoTec své místo v našem srovnání zaslouží. Kvůli obsahu dvou složek, tedy micelárního kaseinu a syrovátkového proteinu sice nemůže konkurovat těm nejlepším vícesložkovým proteinům, ale je naprosto čistý, bez nežádoucích surovin, za přijatelnou cenu a s dobrou chutí, tudíž pro běžné cvičence určitě dobrá volba.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1449 Kč
Cena:  1499 Kč
Cena:  1416 Kč

6. PEScience Select Protein

PEScience Select Protein

Sedmé místo našeho žebříčku patří proteinu od nepříliš populární, ale rozhodně vysoce kvalitní společnosti PEScience. Tento výrobek je kombinací dvou různých zdrojů bílkovin s různou dobou využitelnosti, díky čemuž je dobrou volbou nejen po tréninku, ale i kdykoliv během dne.

Navíc si ho můžete vychutnat ve 4 různých příchutích, které rozhodně nejsou tradiční a ohrané, ale stejně mají co nabídnout a s jejich chutí budete maximálně spokojeni.

hlavní body
Výhody:
 • Skvělá chuť všech 4 příchutí
 • Dva velmi dobré zdroje bílkovin
 • Vysoká využitelnost a bezkonkurenční rozpustnost 
Nevýhody:
 • Výrobce neudává přesně procentuální zastoupení jednotlivých složek bílkovin
 • Obsahuje zahušťovadlo a umělá aromata
 • Dva zdroje bílkovin jsou u vícesložkových proteinů nedostatečné
shrnutí
Kdo protein vyrábí:

PEScience je jeden z předních světových výrobců suplementů, který se snaží veškeré své doplňky stavět na prvotřídní kvalitě a jedinečné chuti. Za touto společností stojí mimo jiné i řada vědců, kteří se zajímají o moderní poznatky a studie, na základě nichž vytváří nové doplňky. Jestli tedy hledáte ideální spojení vědy a výzkumu s praxí a chutnými doplňky, je PEScience tou pravou volbou. 

Jaké má protein složení:
 • Mléčný proteinový izolát, který je zdrojem micelárního kaseinu a syrovátkových bílkovin, tudíž poskytuje pomalu i rychle využitelné bílkoviny. Je dobrým zdrojem aminokyselin a zabraňuje katabolismu svalů až po dobu několika hodin. 
 • Syrovátkový proteinový koncentrát, což je vůbec nejběžnější zdroj bílkovin na trhu. Díky šetrnému výrobnímu procesu jsou zachovány důležité bílkovinné frakce, a proto má protein mnohem více benefitů, než je budování svalové hmoty.
Závěrečné ohodnocení:

PEScience vytvořil velmi chutný vícesložkový protein, který je k dispozici za relativně dobrou cenu. Z mého pohledu použití dvou osvědčených surovin není extrémní chybou, ale upřímně řečeno, proteiny na prvních příčkách jsou přece jen trochu promyšlenější a jejich spektrum aminokyselin i postupná využitelnost jsou na jiné úrovni. Rozhodně bych se do něj ale nebál investovat, svůj účel po tréninku splní dostatečně.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  949 Kč
Cena:  1179 Kč

7. BioTechUSA Protein Fusion 85

BioTechUSA Protein Fusion 85

8. místo našeho žebříčku patří vynikajícímu proteinu od společnosti BioTechUSA. Tento přípravek disponuje velmi solidním 85% obsahem bílkovin, navíc je obohacen o trávicí enzymy zajišťující maximální využitelnost. Kromě pěti zdrojů bílkovin zde najdete i přídavek argininu, glutaminu, BCAA a komplexu vitamínů a minerálů.

hlavní body
Výhody:
 • Velmi dobrá cena
 • Obsahuje 5 vhodných zdrojů bílkovin
 • Obohacen o trávicí enzymy a aminokyseliny
Nevýhody:
 • Zbytečné přidání špatně využitelných vitamínů a minerálů 
 • Obsahuje zahušťovadla a palmový tuk
 • Výrobce neuvádí procentuální zastoupení jednotlivých zdrojů bílkovin
shrnutí
Kdo protein vyrábí:

Firma BioTech je jedním z největších distributorů suplementů vůbec. Tato společnost staví na vícefázovém testování výrobků, aby zajistila svým zákazníkům jistotu, že jsou všechny produkty kvalitní a neobsahují žádná škodlivá aditiva. Produkty prochází jak evropským, tak i americkým testovacím podmínkám a můžete se tak na výsledky plně spolehnout.

Jaké má protein složení:
 • Ultrafiltrovaný syrovátkový izolát upravený metodou CFM, který disponuje rychle využitelnými bílkovinami a prvotřídní vstřebatelností, minimem cukru, tuku i laktózy.
 • Mléčný proteinový izolát, který je zdrojem micelárního kaseinu a syrovátkových bílkovin, tudíž poskytuje pomalu i rychle využitelné bílkoviny. Je dobrým zdrojem aminokyselin a zabraňuje katabolismu svalů až po dobu několika hodin. 
 • Sušené vaječné bílky, jež v produktu zastupují středně rychlé bílkoviny a navíc skvěle doplní a obohatí spektrum aminokyselin. 
 • Micelární kasein, který je velmi pomalým zdrojem bílkovin. Uvolňuje se po dobu až 7 hodin, čímž chrání svalovou hmotu před katabolizací a postupně dodává organismu aminokyseliny.
 • Syrovátkový proteinový koncentrát, což je vůbec nejběžnější zdroj bílkovin na trhu. Díky šetrnému výrobnímu procesu jsou zachovány důležité bílkovinné frakce, a proto má protein mnohem více benefitů, než je budování svalové hmoty
Závěrečné ohodnocení:

Kdyby Protein Fusion neobsahoval vitamíny a minerály, pravděpodobně by mi byl mnohem sympatičtější. U produktů společnosti BioTechUSA je to sice typické, ale nemá to přílišné opodstatnění. Mikronutrienty jsou často ve formě oxidů či sulfidů, tudíž jsou špatně využitelné. Když chcete kvalitní multivitamín, kupte si kvalitní multivitamín, třeba nějaký z našeho žebříčku. Ale přijímat je z proteinu je dle mého názoru nesmysl.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Následující místo našeho žebříčku patří naprosto průlomovému produktu zvanému Syntrax 5.0, který byl jedním z prvních vyráběných vícesložkových proteinů na trhu. Najdete v něm hned 4 různé druhy bílkovin, můžete si ho vychutnat hned v 8 různých příchutích a navíc za jednu dávku zaplatíte pouhopouhých 14Kč.

hlavní body
Výhody:
 • Skvělý poměr ceny a kvality
 • Dostupnost v osmi různých příchutích, které mají dobré recenze
 • Obsahuje nedenaturované (tedy tepelně neupravené) bílkoviny
 • Je velmi dobře instantní - stačí zamíchat i lžičkou
Nevýhody:
 • Vaječný albumin má jako jediná bílkovina v důsledku denaturace vyšší využitelnost, což zde chybí. 
 • Hydrolyzát lepku je poměrně hůře využitelná bílkovina
shrnutí
Kdo protein vyrábí:

Matrix je protein s poměrně složitým rodokmenem. Spadá totiž do široké řady doplňků Syntrax, jež celou zastřešuje společnost Sy03 Inc. Firma si zakládá na propojení funkčnosti a skvělé chuti, tudíž všechny produkty v jejím repertoáru nejen dobře chutnají, ale hlavně skutečně fungují. Navíc je vyrábí za cenu, která prostě a jednoduše nemá konkurenci. Jestli tedy chcete vyzkoušet nové doplňky, které rozhodně vyhoví i vaším vysokým nároků, je řada Syntrax to pravé.

Jaké má protein složení:
 • Syrovátkový proteinový koncentrát, což je vůbec nejběžnější zdroj bílkovin na trhu. Díky šetrnému výrobnímu procesu jsou zachovány důležité bílkovinné frakce, a proto má protein mnohem více benefitů, než je budování svalové hmoty.
 • Mléčný proteinový koncentrát, který je zdrojem micelárního kaseinu a syrovátkových bílkovin, tudíž poskytuje pomalu i rychle využitelné bílkoviny. Je dobrým zdrojem aminokyselin a zabraňuje katabolismu svalů až po dobu několika hodin. 
 • Vaječný albumin, jež v produktu zastupuje středně rychlé bílkoviny a navíc skvěle doplní a obohatí spektrum aminokyselin. 
 • Hydrolyzát lepku, což je bílkovina, která nemá v produktu přílišné opodstatnění. Používá se především pro kosmetické či dochucovací účely, ale její využitelnost není příliš valná.
Závěrečné ohodnocení:

Matrix byl možná jedním z prvních vícesložkových proteinů na trhu, nicméně v dnešní době ani přes modifikace, kterými prošel, nezvládá ostatním produktům příliš dobře konkurovat. Hydrolyzát lepku je poměrně špatně využitelná bílkovina, stejně tak válečnému albuminu by více prospěla denaturace. Na druhou stranu ale stále nabízí poměrně dobrý poměr ceny a kvality a navíc můžete vyzkoušet hned 8 různých příchutích. Jestli hledáte relativně dobrý a především levný vícesložkový protein, můžete Matrix 5.0 vyzkoušet. Jestli chcete top kvalitu na trhu, není to nic pro vás. 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  999 Kč

Poslední místo našeho žebříčku zaujímá naprosto suverénně Syntha-6 od společnosti BSN. Obsahuje sice 6 různých zdrojů bílkovin, ale jedním z nich je levný a špatně využitelný kaseinát vápenatý. Obsah bílkovin činní sice směšných 50%, ale na druhou stranu je BSN naprosto transparentní a všechny podstatné informace zveřejňuje.

hlavní body
Výhody:
 • Naprosto transparentní složení
 • 6 různých zdrojů bílkovin
Nevýhody:
 • Nízký obsah bílkovin
 • Obsahuje špatně využitelný kaseinát vápenatý
 • Poměrně vysoká cena 
shrnutí
Kdo protein vyrábí:

Bio-Engineered Supplements and Nutrition (BSN) je přední světový prodejce sportovní výživy, který všechny své doplňky staví na bezkonkurenční kvalitě a funkčnosti. Tato společnost vznikla v roce 2001 a s každým dalším rokem se zvětšuje. O kvalitě výrobce svědčí i fakt, že jen za posledních 6 let své existence získala společnost 35 různých ocenění, což je více než kterákoliv jiná firma z oblasti sportovní výživy.

Jaké má protein složení:
 • Syrovátkový proteinový koncentrát, což je vůbec nejběžnější zdroj bílkovin na trhu. Díky šetrnému výrobnímu procesu jsou zachovány důležité bílkovinné frakce, a proto má protein mnohem více benefitů, než je budování svalové hmoty.
 • Syrovátkový izolát, jež je zdrojem rychle vstřebatelných bílkovin v prvotřídní čistotě- bez jakýchkoliv přidaných látek, s minimem laktózy, tuku či cukrů.
 • Hydrolyzovaný syrovátkový izolát, což je velmi rychle vstřebatelná bílkovina bohatá na aminokyseliny. Jeho cílem po tréninku je stimulovat trávení a nastartovat syntézu proteinu.
 • Mléčný proteinový koncentrát, který je zdrojem micelárního kaseinu a syrovátkových bílkovin, tudíž poskytuje pomalu i rychle využitelné bílkoviny. Je dobrým zdrojem aminokyselin a zabraňuje katabolismu svalů až po dobu několika hodin. 
 • Micelární kasein, který je velmi pomalým zdrojem bílkovin. Uvolňuje se po dobu až 7 hodin, čímž chrání svalovou hmotu před katabolizací a postupně dodává organismu aminokyseliny.
 • Kaseinát vápenatý, což je chemicky vyrobený protein s poměrně špatnou využitelností. Vyrábí se reakcí s hydroxidem vápenatým, čímž dochází k denaturaci bílkovin. Výrobní proces je ale levný, a proto ho spousta výrobců stále používá. 
Závěrečné ohodnocení:

Tento protein uzavírá naše srovnání vícesložkových proteinů především kvůli své popularitě, neboť my bychom všem jeho uživatelům rádi ukázali, že existují i lepší varianty. Na 100g výrobku připadá směšných 52,3g bílkovin, přičemž jedno z největších zastoupení přitom má právě špatně využitelný kaseinát vápenatý. Osobně bych do tohoto proteinu neinvestoval a zvolil raději některou z výše zmíněných variant našeho srovnání. ašeho žebříčku.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  1479 Kč
Cena:  1499 Kč
Cena:  1649 Kč

Kolik zdrojů bílkovin by měl ideálně vícesložkový protein obsahovat?

Jistě jste si všimli, že rozdílné produkty disponují rozdílným počtem zdrojů bílkovin, a tak vás možná napadlo, zda existuje nějaký ideální počet. Z mého pohledu vůbec nezáleží na čísle, ale spíše na konkrétních surovinách. Za samozřejmost, kterou disponuje snad každý vícesložkový protein, je micelární kasein a syrovátkový koncentrát - tedy jedna pomale a jedna relativně rychle využitelná bílkovina. Osobně bych uvítal v každém produktu ještě hydrolyzát, který je po tréninku extrémně dobrá volba pro nastartování metabolismu a to by mi stačilo ke spokojenosti.

Většina produktů kromě toho ještě obsahuje například vaječný albumin, ale ten používá 90% výrobců nedenaturovaný, tudíž jeho využitelnost není příliš vysoká. S výše zmíněnými třemi složkami byste si tedy měli vystačit i vy, nicméně pokud protein obsahuje například ještě syrovátkový izolát, je to jedině známka kvality a toho, že nad složením výrobce opravdu přemýšlel a proteiny se uvolňují opravdu postupně- nejdříve hydrolyzát, poté izolát, koncentrát, vaječný albumin a nakonec micelární kasein.

Micelární kasein není kaseinát vápenatý!

Důvod, začínajícím cvičencům doporučuji spíše kvalitní syrovátkový koncentrát než vícesložkový protein, je kromě financí především problematické rozpoznávání vhodných zdrojů bílkovin od nevhodných. Mířím tím především na to, že spousta výrobců používá místo micelárního kasein kaseinát vápenatý (eventuelně kaseinát sodný). Jenže zatímco micelární kasein prochází několika šetrnými výrobními procesy, při kterých dochází k téměř nulové denaturaci, kaseinát vápenatý vzniká nejdříve okyselením mléka, následnou extrudací při vysokých teplotách a nakonec reakcí s hydroxidem vápenatým, čímž se stupeň denaturace bílkovin logicky zvyšuje.

V konečném důsledku má neznalý spotřebitel před sebou dvě velmi podobné složky, které ale působí jinak, jejich výroba je jinak nákladná a především je odlišná jejich využitelnost. A právě proto, abyste se dokázali správně rozhodnout, je tu náš žebříček.

Jaký vícesložkový protein doporučujeme vybrat?

Jak jste si možná všimli, na trhu existuje mnohem více doplňků spadajících do této kategorie, ale náš žebříček jich zahrnuje pouze 10. I my jsme totiž běžní lidé a je mimo naše síly vyzkoušet všechny dostupné proteiny, a proto jsme vybrali pouze ty, se kterými máme nějakou zkušenost a na základě nich jsme také jednotlivé suplementy seřadili. Ale nebojte, pravidelně testujeme další a další a žebříčky případně pravidelně aktualizujeme Jestli vás žádný z těchto doplňků nezaujal, rozhodně si můžete vybrat jakýkoliv doplněk dle vlastního uvážení, ovšem dejte si pozor na obsah výše zmíněných kaseinátů a dalších podezřele levných surovin.

Sám bych rozhodně dal ruku do ohně za Czech Virus a Prom-IN, se kterými mám velmi dobré zkušenosti a jejich koupí neuděláte chybu ani po stránce složení, ani po stránce chuti.

Jak si udělat domácí vícesložkový protein?

Pokud se podíváte například na MPS-5, který jsme detailně probírali v samostatné recenzi a který je jedním z nejlepších produktů v rámci tohoto testování, zjistíte, že obsahuje poměrně snadno dostupné proteiny a teoreticky tak není žádný problém si vyrobit vícesložkový protein podle vlastních preferencí i doma.

Pro výrobu základní varianty vám budou stačit jen a pouze dvě suroviny, a sice syrovátkový proteinový koncentrát a micelární kasein, přičemž tyto dvě složky je možné kombinovat v poměru 1:1. Pokud jde o výběr koncentrátu, určitě bychom doporučovali vybrat některý z favoritů našeho srovnání nejlepších syrovátkových proteinů, u kterých se můžete na kvalitu opravdu spolehnout. S výběrem kaseinu vám může opět pomoci náš žebříček nejlepších nočních proteinů.

Při kombinování těchto doplňků je však nutné dbát na to, aby měly oba produkty stejnou příchuť. I přesto ovšem nemáte tak úplně jistotu, že bude výsledný produkt chutnat dobře. Druhou možností je proto zvolit jeden z produktů neochucený, přičemž neochucené proteiny vyrábí například Vilgain - můžete se podívat na recenzi Vilgain Micellar Casein, který je dostupný také ve verzi bez příchutě.

Pokud byste pak chtěli zreplikovat složení kvalitních vícesložkových produktů, můžete přidat ještě nějaký hydrolyzát (opět vás odkážeme na naše srovnání nejlepších hydrolyzátů) a určitý podíl některého produktu z našeho žebříčku nejlepších syrovátkových izolátů. V takovém případě už ale možná bude nejen pohodlnější, ale také chutnější, sáhnout po některém z již hotových produktů představených v rámci tohoto žebříčku.

Zdroje

 1. https://www.svetfitness.cz/clanek/jaky-si-vybrat-protein/
 2. Bílkoviny ve sportovní výživě – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADlkoviny_ve_sportovn%C3%AD_v%C3%BD%C5%BEiv%C4%9B

 3. SKOLNIK, Heidi a Andrea CHERNUS. Výživa pro maximální sportovní výkon: správně načasovaný jídelníček. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3847-5.

 4. BERNACIKOVÁ, Martina, Jan CACEK, Lenka DOVRTĚLOVÁ, et al. Regenerace a výživa ve sportu. 3., doplněné vydání. Brno: Masarykova univerzita, 2020. ISBN 978-80-210-9725-4.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (5)

Lukáš
Září 18, 2019

Super recenze, nicméně upravte si prosím popisek u Syntrax Matrix, aktuálně to u něj vypadá takto:

Všechny složky proteinu MATRIX jsou zpracovány tak, že nejsou tepelně znehodnoceny (denaturovány) a zachovávají si své bioaktivní vlastnosti, které má pouze naprosto čerstvá bílkovina.

Složení

Základ tvoří nedenaturovaný (bioaktivní) syrovátkový protein, nedenaturovaný (bioaktivní) micelární kasein, nedenaturovaný (bioaktivní) vaječný albumin a bioaktivní glutaminové peptidy ve volné formě (8,4g 100g!)

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Jan Malý
Září 18, 2019

Ahoj Luky, co přesně máme zmíněno špatně? Vycházíme z oficiálních zdrojů, takže by všechny informace (aktuálně páté generace Syntrax Matrixu) měly být v pořádku. Kdyžtak dej vědět.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Michal
Listopad 14, 2019

Ahoj,

obecně mi ve vašich recenzích chybí informace o produktech od my protein. Třeba total protein blend by měl zajímal posoudit v recenzi.

Díky

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(-1)
Marek
Duben 10, 2022

Zdravim Mirku,

Skvela recenzia, diky za nu.

Divam sa do nutricnych tabuliek PenthaPro a MPS-5 a vypada, ze Pentha ma o 6g viac bielkovin na 100g, pricom v popise to mate opacne: Pentha ma o 3 g menej. Pozeram/pocitam nieco spatne? Alebo medzi casom zmenili zlozenie?

Vopred dakujem za odpoved.

Souhlasím(+3)
Nesouhlasím(0)
Josef
Srpen 7, 2023

Nektere prichute od Prominu Pentha Pro maji vic bilkovin.. vzdycky se musi brat ohled kolik protein obsahuje bilkovin na 100g. Treba boruvka od Prominu ma 80g a jeste ma prirodni aroma, skorice 79g, vanilka 78g.. ale treba coko/kokos ma zase hodne malo cca 65g.. takze za me je Pentha lepsi volba.. neni treba tak hutna a sladka jako Virus..

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)