Nejlepší doplňky stravy s vlákninou pro rok 2024

Dle mnoha odborníků je vláknina jednou z nejdůležitějších živin v našem jídelníčku. Na rozdíl od ostatních důležitých živin si s jejím příjmem ale většina lidí vůbec neláme hlavu. Vláknina se přitom zásadně podílí na fungování našeho trávicího traktu. Pokud jí v jídelníčku nemáte dostatek, rozhodně se vyplatí začít uvažovat o její suplementaci. Většinu moderních doplňků stravy s vlákninou je možné jednoduše přidat do vašeho oblíbeného receptu a tím zlepšit jeho nutriční hodnoty. V našem srovnání nejlepší vlákniny jsme brali v potaz především kvalitu použitých surovin, čistotu složení a poměr ceny a kvality. Díky tomu jsme byli schopni pro vás seřadit ty nejlepší produkty s vlákninou na trhu. Který si vyberete?

11 nejlepších doplňků s vlákninou

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Vilgain Psyllium BIO Vilgain Psyllium BIO Vláknina ze semen jitrocele indického, Ve formě prášku, Balení 400 gramů 249 Kč
2. BrainMax Pure Psyllium BrainMax Pure Psyllium Vláknina ze semen jitrocele indického, Ve formě prášku, Balení o velikosti 250 gramů 99 Kč - 149 Kč
3. Wolfberry Jablečná vláknina Wolfberry Jablečná vláknina Jablečná vláknina, Ve formě prášku, Balení o velikosti 250 gramů 39 Kč - 48 Kč
4. Iswari Konopná vláknina 60% BIO Iswari Konopná vláknina 60% BIO Konopná vláknina, Ve formě prášku, Balení o velikosti 250 gramů 109 Kč
5. Country Life Inulin Rozpustná vláknina Country Life Inulin Rozpustná vláknina Inulin, Ve formě prášku, Balení o velikosti 125 gramů
6. 4Slim Prebiotická čekanková vláknina 4Slim Prebiotická čekanková vláknina Čekanková vláknina, V tekuté formě , Balení o velikosti 350 gramů 106 Kč - 109 Kč
7. VitaHarmony Vláknina VitaHarmony Vláknina Inulin, Ve formě tablet, Balení o velikosti 150 tablet
8. NOW Acacia Fiber Organic NOW Acacia Fiber Organic Vláknina z mízy stromu Acacia, Ve formě prášku, Balení o velikosti 340 gramů 439 Kč
9. Swanson Tri-Fiber Complex Swanson Tri-Fiber Complex Vláknina ze 3 různých zdrojů, Ve formě kapslí, Balení o velikosti 100 kapslí 229 Kč - 239 Kč
10. GreenFood Vláknina Psyllium GreenFood Vláknina Psyllium Vláknina ze semen jitrocele indického, Ve formě kapslí, Balení o velikosti 96 kapslí 189 Kč - 209 Kč
11. Swanson FiberAid Swanson FiberAid Vláknina s ochrannou známkou FiberAid®, Ve formě prášku, Balení o velikosti 250 gramů 628 Kč

Detailní rozbor nejlepších doplňků s vlákninou

1. Vilgain Psyllium BIO

Vilgain Psyllium BIO

Vilgain Psyllium BIO patří bezpochyby mezi nejlepší rozpustné vlákniny, které můžete na trhu sehnat. Jedná se o BIO produkt, který je dostupný za velmi příjemnou cenu a má pozitivní recenze od řady dalších uživatelů, kteří produkt zakoupili. Navíc je dostupný v balení o velikosti 400 gramů, které vystačí opravdu na dlouhou dobu.

Výhody:

 • BIO produkt
 • Dobrý poměr ceny a kvality
 • Řada pozitivních ověřených recenzí

Nevýhody:

 • Pouze jedna velikost balení

Kdo ho vyrábí:
Za tímto produktem stojí společnost Vilgain, kterou můžete znát například z naší recenze Grass Fed Whey Isolate nebo srovnání nejlepších proteinových tyčinek.

Závěrečné zhodnocení:
Vilgain Psyllium je upřímně řečeno kvalitní produkt, který má řadu pozitivních recenzí od ostatních uživatelů a který nabízí dobrý poměr ceny a kvality. Seženete jej ve čtyřsetgramovém balení, které vám při dodržování doporučeného dávkování vystačí na 60 až 120 dávek, což je za nás ideální. Důležité je však dodat ještě to, že aby tato vláknina správně fungovala, je důležité v průběhu dne pít dostatek vody a dalších nealkoholických tekutin.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  249 Kč

2. BrainMax Pure Psyllium

BrainMax Pure Psyllium

Skvělé hodnocení si od nás odnesla také rozpustná vláknina Pure Psyllium od značky BrainMax. Tato vláknina vyrábějící se ze semen jitrocele indického je v BIO kvalitě, díky čemuž má každý zákazník jistotu, že se jedná o skutečně prvotřídní produkt. Jeho výdohou je především skvělá rozpustnost a velmi nízká cena.

Výhody:

 • Prvotřídní kvalita
 • Nízká cena
 • Skvělá rozpustnost
 • Účinné prebiotikum
 • Osvědčený výrobce

Nevýhody:

 • Dostupná pouze jedna velikost balení

O výrobci:
Česká značka BrainMax vznikla s cílem vyrábět doplňky stravy, které v sobě budou kombinovat nejnovější vědecké poznatky a přirozenou sílu přírody. Tento výrobce se zaměřuje na suplementy podporující mozkové funkce a produktivitu. Z dílny BrainMax se nám osvědčil například komplex pro zkvalitnění spánku Sleep Faster, ale s dalšími výrobky této značky jste se mohli setkat také v našem žebřčíku nejlepších nakopávačů.

Závěrečné zhodnocení:
Vláknina od společnosti BrainMax je velmi efektivní produktem, který vám do tělo pomůže doplnit tuto veledůležitou živinu. BIO kvalita produktu je zárukou toho, že vláknina je vyrobena z prvotřídních surovin, což je vždy velmi důležité. Velké plus je i cena produktu, která je v porovnání s konkurencí velmi nízká. I proto si od nás BrainMax Pure Psyllium odnáší perfektní hodnocení.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  99 Kč
Cena:  149 Kč

3. Wolfberry Jablečná vláknina

Wolfberry Jablečná vláknina

V našem srovnání nejlepší vlákniny se na třetím místě umístila Jablečná vláknina od značky Wolfberry. Zaujala nás především svým původem, jelikož se vyrábí z jablečných slupek. Pochází z ekologického zemědělství, takže není pochyb o její vysoké kvalitě. Navíc ani nezatíží vaši peněženku, jelikož cenově vychází ze všech produktů v našem žebříčku nejlépe.

Výhody:

 • Vysoká kvalita
 • Velmi nízká cena
 • Ekologický původ
 • Snadné dávkování
 • Skvěle dochutí vaši kaši nebo smoothie

Nevýhody:

 • Dostupná pouze jedna velikost balení

O výrobci:
Značka Wolfberry vznikla v roce 2009 jako dovozce kustovnice čínské, která také dala společnosti její jméno. Dnes se Wolfberry zaměřuje primárně na dovoz, výrobu a zpracování zdravých potravin. Společnost má v nabídce vedle různých druhů koření, ořechů, sušeného ovoce, semínek a ořechů také třeba jedlé cvrčky nebo sarančata.

Závěrečné zhodnocení:
Jablečná vláknina od značky Wolfberry je zcela čistý produkt, ve kterém najdete pouze 100% vlákninu z jablečných slupek. Jedná se o rozpustnou vlákninu, která vás zaručeně zasytí. Výrobce doporučuje užívat jednu lžíci ráno na lačno. Vlákninu tedy můžete přidat například do své snídaňové kaše nebo do smoothie. Velkou výhodou je její nízká cena, díky které je jablečná vláknina Wolfberry cenově dostupná naprosto pro každého.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  48 Kč
Cena:  39 Kč

4. Iswari Konopná vláknina 60% BIO

Iswari Konopná vláknina 60% BIO

Velmi dobře si v našem srovnání vedla také konopná vláknina od značky Iswari. Podobně jako předešlé produkty, i tato vláknina nás zaujala velmi nízkou cenou, kterou ale doprovází také výběrová kvalita použitých surovin. VLákninu je možné přidat do všemožných kaší, smoothies a podobných jídel.

Výhody:

 • Výborná kvalita
 • Velmi nízká cena
 • Snadné dávkování
 • Bezproblémová rozpustnost
 • Zasytí na dlouhou dobu

Nevýhody:

 • Dostupná pouze jedna velikost balení

O výrobci:
Značka Iswari se zaměřuje na prodej tzv. superpotravin. V tomto oboru působí už od roku 2010 a od té doby se stihla rozrůst do více než 15 zemí po celém světě. Všechny výrobky této společnosti jsou vyrobené pouze z těch nejkvalitnějších surovin, u kterých je zaručený organický původ. Díky tomu má koncový zákazník vždy záruku velmi vysoké kvality každého výrobku.

Závěrečné zhodnocení:
Konopná vláknina značky Iswari je výborným pomocníkem pro každého, kdo by rád do svého jídelníčku doplnil kvalitní zdroj vlákniny, který ho zasytí na dlouhou dobu a u kterého bude mít jistotu prvotřídní kvality celého produktu. Nezpochybnitelnou výhodou je také překvapivé nízká cena a velmi jednoduché dávkování.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  109 Kč -16%

5. Country Life Inulin Rozpustná vláknina

Country Life Inulin Rozpustná vláknina

Inulin od značky Country Life je dalším vysoce kvalitním produktem, který se v našem srovnání umístil na velmi dobrém místě. Důvodem je kromě prvotřídní kvality také praktické rozdělení produktu do 25 denních dávek, díky čemuž nebudete muset při užívání nic odměřovat. Opět je nutné zmínit také velmi výhodnou cenu, kdy jedna denní dávka vyjde na méně než 5 korun.

Výhody:

 • Praktické balení
 • Výhodná cena
 • Univerzální použití
 • Vyrobeno z kvalitních surovin
 • Snadné dávkování

Nevýhody:

 • Kvůli rozdělení na malé dávky obsahuje produkt zbytečně moc plastových obalů

O výrobci:
Country Life je rodinná česká firma, jejíž historie sahá až do roku 1991. V oblasti biopotravin se v naší zemi jedná o průkopnickou firmu, která si pěstuje vlastní ovoce a obilí v bio kvalitě. Společnost má i vlastní prodejny, do kterých dodává například i vlastní pečivo. Kromě biopotravin má značky v nabídce také přírodní kosmetiku nebo třeba ekologické čistící prostředky.

Závěrečné zhodnocení:
Velkou výhodou rozpustné vlákniny od značky Country Life je praktické balení. Díky němu nemusíte nic odměřovat, zkrátka stačí obsah jednoho pytlíku vysypat do vaší polévky, jogurtu nebo třeba pudinku. Za zmínku stojí i velmi výhodná cena, což je obrovské plus u jakéhokoliv doplňku stravy. Výsledný poměr ceny a kvality je proto opravdu výborný.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

6. 4Slim Prebiotická čekanková vláknina

4Slim Prebiotická čekanková vláknina

Prebiotická čekanková vláknina od značky 4Slim se od konkurence liší především svou formou. Jedná se totiž o tekutou vlákninu, kterou je díky tomu možné použít jako součást všemožných receptů, aniž byste si museli lámat hlavu s její rozpustností. Po cenové stránce navíc vychází stále velmi dobře, a je proto vhodná v podstatě pro každého.

Výhody:

 • Praktická forma
 • Snadné dávkování
 • Vyrobeno z kvalitních surovin
 • Nízká cena
 • Univerzální použití

Nevýhody:

 • Má poměrně sladkou chuť, což může být někdy spíše na škodu

O výrobci:
Produkty značky 4Slim jsou vyráběny přímo v České republice. Nabídka této společnosti je nesmírně široká – najdete zde různé nízkokalorické sirupy (nejznámějším je čekankový sirup, který se stal jakýmsi symbolem společnosti), čaj, kávu, různé druhy koření, sladkosti bez přidaného cukru, sušené ovoce, proteiny a mnoho dalšího.

Závěrečné zhodnocení:
Čekanková vláknina od značky 4Slim je vysoce kvalitním zdrojem rozpustné vlákniny. Jeho největším specifikem je tekutá forma. Ta sice nemusí vyhovovat každému, ale z hlediska využití přináší velké množství možností. Opomenout nesmíme ani velmi výhodnou cenu, která je rovněž velmi důležitým faktorem.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  109 Kč
Cena:  109 Kč
Cena:  106 Kč

7. VitaHarmony Vláknina

VitaHarmony Vláknina

Značka VitaHarmony se rozhodla jako zdroj vlákniny ve svém produktu použít inulin. Toto prebiotikum slouží jako potrava pro střevní mikroflóry, díky čemuž má řadu zdravotních benefitů. Výrobek je ve formě tablet, díky čemuž je jeho dávkování i užívání velmi rychlé a jednoduché. Nemůžete ho sice přidat do svých oblíbených receptů, ale není problém ho zapít během jídla.

Výhody:

 • Kvalitní suroviny
 • Pozitivně působí na zdraví střevní mikroflóry
 • Snadné dávkování a užívání
 • Funguje jako prebiotikum

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O společnosti:

Kořeny české značky VitaHarmony sahají až k nejstaršímu ryze českému multivitamínu. Společnost VitaHarmony začala na trhu působit jen pár let potom, co světlo světa spatřil v roce 1991 třiceti složkový multivitamin CentralVita. Značka se dokázala prosadit především díky inspiraci suplementy prodávanými v USA a rozhodně jí pomohla i spolupráce s jednou tamní společností. S produkty značky VitaHarmony jste se mohli setkat například v žebříčku nejlepších antioxidantů nebo v našem srovnání nejlepších vitamínů B.

Závěrečné zhodnocení:
Inulin slouží jako velmi efektivní prebiotikum, a proto má velké množství zdravotních benefitů. Doplňky ve formě tablet jsou navíc velmi praktické díky tomu, že je člověk nemusí kombinovat s žádným jídlem a zkrátka je může kdykoliv zapít vodou. Jedinou nevýhodu spatřuji v poněkud vyšší ceně ve srovnání s produkty ve formě prášku. Z hlediska kvality zde ale opravdu není co vytknout.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

8. NOW Acacia Fiber Organic

NOW Acacia Fiber Organic

Vláknina od značky NOW pochází z mízy stromu Acacia. Jedná se tedy o poměrně originální produkt, který se od konkurence v lecčem liší. I v tomto případě je vláknina vysoce rozpustná ve vodě a funguje jako velmi efektivní prebiotikum. Mírnou nevýhodou je trochu vyšší cena.

Výhody:

 • Skvělá rozpustnost
 • Praktické dávkování
 • Různorodé využití
 • Kvalitní suroviny

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
Kořeny společnosti Now Foods sahají až do roku 1968. Od té doby se firma snaží pomocí svých produktů předávat lidem hodnoty spojené se zdravým životním stylem. Pochopitelný je důraz na prvotřídní kvalitu, která je pro společnost největší prioritou. Kromě doplňků stravy značka vyrábí také kosmetické produkty, zdravé potraviny a krmivo pro domácí zvířata. S produkty Now Foods jste se mohli setkat v našem žebříčku nejlepších probiotik nebo ve srovnání nejlepších vitamínů E.

Závěrečné zhodnocení:
NOW Acacia Fiber Organic Powder je vcelku originální produkt nabízející kvalitní účinek. Výhodou je větší velikost balení, které díky tomu vydrží déle než většina konkurenčních produktů. Co se týče ceny, jedná o jeden z dražších výrobků, nicméně výsledný poměr ceny a kvality je stále velmi dobrý.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  439 Kč

9. Swanson Tri-Fiber Complex

Swanson Tri-Fiber Complex

Tri-Fiber Complex od značky Swanson je charakteristický tím, že obsahuje vlákninu celkem ze tří různých zdrojů. To je velké plus především proto, že vláknina z každého zdroje má trochu jiné vlastnosti. Tri-Fiber Complex je z toho důvodu velmi komplexním suplementem, kterému se rozhodně vyplatí věnovat pozornost.

Výhody:

 • Snadné dávkování a užívání
 • Kombinace tří druhů vlákniny
 • Osvědčený a kvalitní výrobce
 • Jedno balení vydrží 50 dní

Nevýhody:

 • Poněkud vyšší cena

O výrobci:
Americká společnost Swanson Health Products na trhu se sportovní výživou působí už od roku 1969. Zakladatelé si dali za cíl přinést na trh kvalitní doplňky stravy, které lidem pomohou dosáhnout zdravého životního stylu. V současnosti je v repertoáry firmy také krmivo a výživové doplňky pro domácí mazlíčky. Na Světě Fitness jste se s výrobky značky Swanson mohli setkat v našem srovnání nejlepších vitamínů D nebo v žebříčku nejlepších zinků.

Závěrečné zhodnocení:
Největší výhodou tohoto produktu je nepochybně kombinace tří různých zdrojů vlákniny. Konkrétně se jedná o vlákninu z jitrocele indického, jablečnou vlákninu a vlákninu z ovesných otrub. Mírnou nevýhodu spatřuji v trochu vyšší ceně, nicméně ta je vzhledem ke složení produktu odůvodněná.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  229 Kč
Cena:  239 Kč

10. GreenFood Vláknina Psyllium

GreenFood Vláknina Psyllium

V našem žebříčku nejlepších doplňků stravy s vlákninou nemůže chybět ani vláknina ze semen jitrocele indického od značky GreenFood. Ta nás zaujala zejména svým kvalitním složením, které se ale negativně promítá na ceně. Jedná se o produkt ve formě rostlinných kapslí, které jsou vhodné i pro vegany.

Výhody:

 • Velmi jednoduché užívání
 • Kvalitní zdroj vlákniny
 • Osvědčený český výrobce
 • Možné užívat kdykoliv

O výrobci:
Rodinná česká společnost působící na trhu se sportovní výživou už přes 25 let. I tak byste mohli v rychlosti popsat značku GreenFood. Mezi hlavními prioritami společnosti je výroba kvalitních suplementů za použití prvotřídních přírodních surovin. Proto ve výrobcích GreenFood nenajdete konzervanty, chemická barviva, stabilizátory ani přidaný cukr. S produkty značky GreenFood jste se už mohli setkat v našem žebříčku nejlepších produktů s chlorellou nebo ve srovnání nejlepších trávicích enzymů.

Závěrečné zhodnocení:
Semena z jitrocele indického figurují jako zdroj vlákniny v mnoha produktech a i v tomto případě lze říct, že svou roli plní skvěle. Jelikož je produkt ve formě kapslí, můžete ho užívat naprosto kdykoliv, aniž byste ho museli přidávat do nějakého jídla. Nutno ale podotknout, že cenově tento výrobek vychází výrazně dráž, než většina konkurence.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  189 Kč
Cena:  209 Kč

Náš žebříček nejlepší vlákniny uzavírá FiberAid od značky Swanson. Jako zdroj vlákniny zde figuruje arabinogalactan. Jedná se o komplex sacharidů získávaný z modřínu amerického. Stejně jako ostatní produkty ve formě prášku, i Swanson FiberAid můžete přidat do svého oblíbeného jídla nebo nápoje.

Výhody:

 • Pozitivní efekt na fungování zažívacího traktu
 • Možné přidat do různých receptů
 • Kvalitní zdroj vlákniny
 • Působí prebioticky

Nevýhody:

 • Dost vysoká cena

Závěrečné zhodnocení:
Swanson FiberAid disponuje velmi originálním zdroj vlákniny, jeho efekt je ale v podstatě stejné jako u jiných produktů. Je možné ho přidat v podstatě do jakéhokoliv jídla nebo pití, ideálně ale do takového, které přebije jeho chuť. Z hlediska složení opravdu nemáme co vytknout, nicméně cenově vychází opravdu draze, což je jeho hlavní nevýhoda.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  628 Kč -16%

Co je vláknina zač a proč bych se jí měl zabývat?

S pojmem vláknina se už každý určitě někdy setkal, ale ne všichni mají jasno v tom, co to vláknina vlastně je. Vlákninu můžeme definovat jako polysacharidy, které naše tělo nedokáže strávit řádně strávit (ačkoliv to není tak úplně pravda, jak si vysvětlíme za chvíli). Díky tomu prochází naším trávicím traktem v podstatě nezměněna, což s sebou přináší řadu benefitů. Tím hlavním je podpora trávení a správného fungování zažívací soustavy. Vláknina zároveň funguje jako prebiotikum, protože bakterie nacházející se v tlustém střevě (střevní mikroflóra) dokáží metabolizovat určitý druh vlákniny (tzv. fermentabilní vláknina). Díky tomu podporuje správnou funkci nám prospěšných bakterií, což se promítá i na celkovém zdraví organismu. Vláknina je rovněž ceněna pro jeji schopnost navodit pocit sytosti a zpomalit vstřebávání živin. To se následně pozitivně projevuje především v redukčních dietách, kdy je cílem člověk shodit přebytečná kila.

Vlákninu můžeme rozdělit do několika skupin podle různých faktorů. Především rozlišujeme vlákninu rozpustnou ve vodě a nerozpustnou vlákninu. První typ podporuje pocit sytosti, protože po kontaktu s vodou vytváří gelovitou hmotu, která oddaluje vyprazdňování žaludku. Naopak vláknina nerozpustná na okolní vodu nijak nereaguje a pouze urychluje postup tráveniny trávicím traktem. Důleité je také rozdělení na vlákninu fermentabilní a nefermentabilní. Zatímco první typ je využitelný pro střevní mikrobiom, který ho dokáže strávit, druhý prochází trávicím traktem nedotčený. Ve většině případů se skupina fermentabilní vlákniny shoduje s vlákninou rozpustnou ve vodě.

Nedostatek vlákniny v jídelníčku

Jak již bylo zmíněno v předešlém odstavci, vláknina přináší našemu tělu velké množství zdravotních benefitů. Ne nadarmo se říká, že vláknina je jednou z nejdůležitějších složek lidské potravy. Navzdory tomu je ale v jídelníčku většiny lidí značně podhodnocena. Průzkum z roku 2017 uvádí, že pouze 5 % lidí v USA přijímá doporučenou denní dávku vlákniny. Takové výsledky slouží jako velmi dobré varování, že i lidé, kteří mají pocit, že vlákniny mají v jídelníčku dostatek, se často mýlí. Je proto vhodné sledovat obsah vlákniny ve svém jídelníčku a v případě potřeby ho pozměnit. Nabízí se samozřejmě také suplementace, která je často mnohem jednodušší a časově méně náročná. Tak jako tak se nevyplatí dostatečný příjem vlákniny podceňovat, jelikož je zcela klíčová pro zdravý zažívací trakt.

Jaké potraviny jsou bohaté na vlákninu?

Je poměrně dobře známo, že skvělým zdrojem vlákniny jsou luštěniny. Je ale potřeba pamatovat na to, že luštěniny obsahují primárně nerozpustnou vlákninu. To se týká fazole, čočky, otrub, většiny celozrnných obilovin, kukuřice, rýže nebo třeba ořechů. Naopak rozpustnou vlákninu najdete především ve většině druhů zeleniny, ovesných vločkách, chia semínkách, batátech a ovoci ( zejména v avokádu, hruškách, meruňkách, jablkách a pomerančích). Z toho důvodu je vhodné kombinovat tyto potraviny tak, abyste v jídelníčku vždy měli zastoupené oba druhy vlákniny.

V praxi se samozřejmě nabízí především střídání různých příloh, můžete ale také přidat potraviny bohaté na vlákninu do svých oblíbených receptů. Inspirovat se můžete například naším receptem na perníkové ovesné kostky, které obsahují celkem 200 g ovesných vloček, ve kterých se skrývá až 20 g vlákniny. Vyzkoušet můžete také ovesné cookies, jejichž příprava vám zabere pouze pár minut.

Nepřehlédněte
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou často bohaté také na další důležité živiny. Příklady najdete v našem článku 9 levných zdrojů kvalitních bílkovin.

 

Kolik vlákniny je musím denně přijmout?

Klíčová otázka pochopitelně zní, kolik vlákniny by měl průměrný člověk během dne přijmout? Evropský úřad pro bezpečnost potravin uvádí jako doporučenou denní dávku pro dospělého člověka 25 gramů. V České republice se doporučuje o 5 gramů víc, tedy 30 gramů denně. Zahraniční zdroje často rozlišují mezi muži a ženami, přičemž ženám doporučují 25 gramů denně a mužům až 38 gramů. Tyto čísla je ale potřeba brát s mírným nadhledem a pamatovat na to, že tyto věci jsou velmi subjektivní. Každý z nás má jiné potřeby, a tím pádem není vhodné brát podobná doporučení jako jedinou správnou odpověď. Je nicméně vhodné se podle nich odrazit a případně podle svých potřeb denní dávku vlákniny upravit. Nedostatek vlákniny sice má na lidské tělo negativní dopady, to stejné ale platí také pro její nadbytek, jak si vysvětlíme za chvíli.

Kdy je vhodné se vláknině vyhnout?

Jedním z benefitů vlákniny je její schopnost zpomalit vstřebávání živin a navodit pocit sytosti. To je sice v mnoha případech velmi přínosné, má to ale i svou stinnou stránku. Vlákninu totiž kvůli této její vlastnosti není vhodné konzumovat v době před nebo po tréninku. V tom čase totiž potřebujeme aby naše tělo naopak všechny živiny vstřebávalo co nejrychleji. Z podobného důvodu se to s vlákninou nedoporučuje přehánět ve fázi nabírání objemu nebo třeba v těsné časové blízkosti s užíváním orálních léků.

Obsah vlákniny je jen jedním z mnoha faktorů, které musí člověk vzít v úvahu, když se chce po tréninku najíst. V tomto směru vám poradí náš článek o nejlepším potréninkovém jídle, ve kterém se dozvíte vše potřebné.

Vyplatí se vlákninu suplementovat?

Jak už bylo řečeno několikrát, většina lidí nepřijímá ve svém jídelníčku vlákninu v takovém množství, v jakém by to bylo potřeba. Nejlepším možným řešením je pochopitelně adekvátní úprava jídelníčku. Ne vždy je ale něco takového možné. Pokud se například někdo stravuje převážně mimo domov, má omezené možnosti, jak ovlivnit obsah vlákniny v jednotlivých jídlech. V takovém případě je na místě uvažovat o suplementaci. Výhodou suplementů obsahujících vlákninu je jednoduchost a ve srovnání s většinou suplementů také velmi nízká cena. Po finanční stránce se dokonce více vyplatí koupit kvalitní suplement, než nakupovat různé potraviny bohaté na vlákninu.

Rizika spojená s nadměrným užíváním vlákniny

Ačkoliv je vláknina pro zdraví velmi prospěšná, nevyplatí se to s ní přehánět. Nadměrná konzumace vlákniny může být paradoxně příčinou zažívacích problémů, jako je třeba zácpa, nadýmání, průjem, křeče v břiše a podobně. Častým problémem spojeným s příliš vysokými dávkami vlákniny je dehydratace a zároveň je potřeba pamatovat na již zmiňované zpomalení vstřebávání živin. Proto i v případě vlákniny platí staré známé pravidlo, že všeho moc škodí.

Pro dnešní žebříček je to od nás všechno. Budeme ale moc rádi, když se na nás obrátíte v komentářích s jakýmikoliv dotazy, na které rádi odpovíme.

Zdroje

 1. MIKULENKOVÁ, Petra. Vláknina jako složka funkčních potravin [online]. Brno, 2007 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://theses.cz/id/x1kjr5/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií. Vedoucí práce Mgr. Lucie Mandelová, Ph.D.
 2. Low Fiber Diet: Foods, Plans, and More. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Copyright © 2005. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/low-fiber-diet

 3. SKOLNIK, Heidi a Andrea CHERNUS. Výživa pro maximální sportovní výkon: správně načasovaný jídelníček. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-3847-5.

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.